PZC Gedeputeerde pakt suggesties uit tam debat dankbaar op Vorstelijk medaillon terug in Zeeland Stichting bepleit verdubbeling van Sloeweg Asielzoekerscentrum Hedenesse Cadzand staat te koop lezers schrijven kunst 17 donderdag 16 oktober 2003 Zeeuws-Vlaamse natuurclubs houden werkdag Politiek Geen toekomst Berk Bezetting III Bibliotheek VI Klederdracht Staten en gasten Informatiedag bruidsparen Getipt Laatste gezin verlaat azc door René van Stee Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. TERNEUZEN - Voor het derde achtereenvolgende jaar houden je natuurorganisaties De Steltkluut en 't Duumpje een natuurwerkdag in Zeeuws- Vlaan deren. Het evenement, een afgeleide van de landelijke natuurwerkdag, geldt als ope ning van het winterseizoen. De natuurwerkdag is op 1 novem ber. Bedoeling van de natuurwerk dag is om mensen de kans te ge ven een dagje in de natuur mee te werken. In Zeeuws-Vlaande- renbegon de activiteit twee jaar geleden aarzelend. In Terneu- zen bijvoorbeeld kwamen op de kinderboerderij slechts twee buitenstaanders opdagen om een handje te helpen met wilgen knotten. Maar vorig jaar was de belang stelling al vele malen groter. Aan de Oude Zeedi j k in Axel to gen een kleine zestig werkers aan de slag. De Steltkluut ver wacht dat dit jaar het aantal deelnemers opnieuw groter zal zijn. Vandaar dat er in Oost- Zeeuws-Vlaanderen op vier lo caties kan worden gewerkt. Dat zijn: Handelspoort Zuid in Ter- neuzen (oude erf van Van Hoeve, achter Texaco), het Eiland van Meijer aan de Kraagdijk bij Spui en aan dezelfde dijk het erf van Dieleman en Visser. Hier gaat het om hoogstam-fruitbo- men en knotwilgen. De vierde locatie is het Clingse Bos aan de Molenstraat in Clinge. De Steltkluut werkt samen met onder meer scouting EOS-Hu- bertus in Terneuzen, Scouting Canisius Kloosterzande en Staatsbosbeheer. Alle activitei ten beginnen om 10.00 uur. In West-Zeeuws-Vlaanderen is er slechts één locatie. Dat is aan de Brugse Vaart 5, ten westen van Oostburg. Natuurbescher mingsorganisatie 't Duumpje heeft deze locatie gekozen voor het verrichten van verschillen de werkzaamheden. Aanmeldingen zijn mogelijk via de stichting Landschapsbeheer Zeeland (0113-230936) of via de regionale organisaties. Voor De Steltkluut is 0115-617416, bij 't Duumpje is het telefoon nummer 0117 - 461744. Op internet is aanmelding voor de natuurwerkdag mogelijk via .www.natuurwerkdag.nl. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) wil voor hij een nieuwe nota schrijft weten hoe in Zeeland over het cultuurbeleid wordt gedacht. Als aanzet tot een nieuwe cul tuurnota - in principe bedoeld voor de periode 2005-2008, maar zelfs dat wil Van Waveren openlaten - werd daarom gister avond in de Grote Kerk in Goes een provinciaal cultuurdebat gehouden. De opzet was afgeke ken van Het Lagerhuis, maar het ging er aanmerkelijk minder scherp aan toe dan in dat televi sieprogramma. Het leek alsof Omroep Zeeland het debat mede had georgani seerd. Niet alleen werd de dis cussie - overigens uitstekend - geleid door Peter Joossemet re gelmaat benam een camera ploeg in de mooi uitgelichte kerk het zicht op de sprekers. En na elke discussie mochten de ongeveer honderdvijftig aan wezigen een rood of groen pa piertje in de lucht steken om te stemmen. Dat doet het ook goed op televisie. Zes sprekers leidden ieder een stelling in. Die was hen aange reikt door Van Waveren en zijn ambtenaren. Directeur Rutger Wolfson van de Vleeshal in Mid delburg en directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Muse um gaven aan dat de stelling die ze verdedigden niet geheel of zelfs geheel niet de hunne was. Het leek erop dat Van Waveren tijdens het debat vooral wilde testen of de richting waarin hij denkt in Zeeland op bijval kan rekenen. Dat maakte het debat wat tam, omdat de meeste stel lingen niet zo opzienbarend wa ren. Zo verkondigde de gedeputeer de zelf dat de politiek het cul tuurveld scherp houdt. Door in zijn uitwerking duidelijk te ma ken dat hij vindt dat het veld met alles zelf mag uitzoeken, maar dat de politiek evenmin oen dirigistisch en eenzijdig be leid moet voeren, haalde hij daar meteen de angel uit. Dat de politiek ongelooflijk goed in de gaten moet houden hoe de sa menleving zich ontwikkelt en die signalen naar het veld moet vertalen', dat is iets waar nau- CADZAND - Het Servische ge zin Alomerovic verliet gisteren als laatste asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand. Tot en met 1 november ruimen mede werkers van het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) hun kantoren uit. Daar na gaan de deuren van de vluch telingenopvang voorgoed op slot. De ontruiming van Hedenesse is volgens opvangcoördinator Ta- ko Wispelwey vlot en rustig ver lopen. „Uiteraard blijft het een trieste dag. Sommige mensen laten hier meer dan vier j aar van hun leven achter zich. Niette min zijn de reacties achteraf me honderd procent meegevallen", verklaart hij. De bewoners van Hedenesse zijn uitgezwermd over heel Ne derland. Een aantal komt tijde lijk in Zuiddorpe terecht. Die voorziening sluit in april 2004. Mensura Alomerovic neemt met weemoed afscheid van Cad zand. De vriendelijke en behulpzame bewoners van de streek, de dok toren, de medebewoners en de medewerkers van Hedenesse zal ze naar eigen zeggen 'verschrik kelijk missenToch is ze blij dat ze met haar man en zoontje naar Zuiddorpe verhuist, omdat de bijna driejarige Halid dan bij een medisch kinderdagverblijf terecht kan. „Hij heeft eet- en slaapstoornissen. Het is hoog tijd dat hij er heen gaat", aldus Mensura. De familie Alomerovic woont intussen meer dan drie jaar in Nederland. Aangezien ze zijn uitgeprocedeerd, is het onzeker of ze kunnen blijven. Teruggaan naar Servië is volgens Mensura geen optie. „We hebben daar geen toekomst. Wij niet, maar vooral onze zoon niet." Behalve voor azc-school De Ho rizon is voor de gebouwen van Hedenesse nog geen nieuwe be stemming gevonden. Wel heeft het COA de panden te koop ge zet. Recreatie-ondernemer P. de welijks iemand tegen kan zijn. Ook het hameren op samenwer king door de Goese wethouder Charles Linssen en het gloed volle pleidooi dat directeur Wim Scholten van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland hield voor een 'aanvallend erfgoed- beleid' (Zeeland moet een erf goedprovincie worden) stuiten op weinig tegenstand. Bijval kreeg ook de Middelburgse oud wethouder Fiek Smitskamp met het minder voor de hand liggende betoog dat cultuur een tweedeling in de maatschappij bestrijdt. Dat leverde ook een concreet actiepunt op: het ver sterken van cultuureducatie. Wolfson betoogde dat kunste naars minder met hun rug naar de samenleving moeten staan. Net als Smitskamp en Van Wa veren onderstreepte hij de maatschappelijke betekenis van kunst. Hij pleitte voor een nieuw engagement. De kunst zou niet naar binnen gericht moeten zijn, maar op de wereld. Dat zou de kunst relevanter maken. Ook hij kreeg weinig te genwind, zij het dat veel aanwe zigen het prima vonden als kun stenaars zich niks van de samenleving aantrekken, zo lang de organisatoren en de mu sea dat maar wel doen. Byvanck wist de zaal nog het meest te beroeren. Hij sprak de door Van Waveren aangereikte stelling dat 'Zeeland als cultu rele inspiratiebron onvoldoen de wordt benut' gewoon tegen door te betogen dat een provin ciaal beleid juist de illusie moet bestrijden dat er één Zeeuwse cultuur of identiteit is. Joosse verwonderde zich erover dat hij als directeur van het Zeeuws Museum durfde beweren dat een Zeeuws verleden niet eens bestaat, maar het publiek sprak Byvanck niet tegen. Waardoor Van Waveren deze voorgenomen hoofdlijn van beleid - Zeeuwse cultuur - wel erg snel liet vallen. Duidelijk is dat samenwerking, een actief erfgoedbeleid en maatschappelijk relevante kunst zaken zijn die vetgedrukt op zijn agenda blijven staan. De suggestie om samenwerking door premies en minder bureau cratie te stimuleren pikte hij zelfs dankbaar op. Tot slot opende Van Waveren de website www.zeeland.nl/ nieuwecultuurnota waarop het debat kan worden voortgezet. Keuninck uit Cadzand kwam onlangs met het voorstel om er een jongerencamping van te door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - De stich ting Behoud de Zak van Zuid- Beveland (BZZB) wil in plaats van de Sloeweg de Bernhard- weg verdubbelen. Verkeer van en naar de Westerscheldetunnel zou dan via een verbinding langs de te verleggen Sloespoor- lijn van en op de Rijksweg A58 moeten komen. De stichting is tegen de verdub beling van de Sloeweg omdat die ingreep nog meer schade maken. Dat plan werd met name door de omwonenden meteen afgeschoten. De vaste mede- doet aan het cultuurlandschap van de grote polders. Die zoge naamde nieuwe polders worden nog maar sinds zeer recent ge waardeerd. De Sloeweg doorsnijdt de nieu we polders al, maar als die wordt verdubbeld met ongelijk vloerse kruisingen, zal de aan tasting van het landschap vele malen groter zijn. Vergelijkbaar met de aantasting van De Poel door de A58, volgens BZZB. Het radicaal verleggen van de route heeft maar één nadeel, werkers van het COA in Cad zand kunnen bij asielzoekers centra elders in de regio aan de vindt de stichting, en dat is dat auto's een paar kilometertjes meer maken. Maar een autorou te hoeft helemaal niet de kortste te zijn. Kijk maar naar de rond wegen rond grote steden. Auto's worden hele einden omgestuurd om oude binnensteden te spa ren. Waarom dan niet om een cultuurhistorisch waardevol landschap te sparen, stelt de stichting retorisch. Door de route om te leggen kan maximaal worden geprofiteerd van het verleggen van de Sloe- lijn, die toch die kant opgaat. De slag. De tijdelijke medewerkers verliezen per 1 oktober hun baan. i Bernhardweg zou tot aan de kruising met de Sloelijn ver dubbeld moeten worden, zodat ook meteen een goede afwikke ling van het verkeer richting Middelburg en Vlissingen ont staat. De Sloeweg zou door een afsluiting bij de Bernhardweg radicaal moeten worden afge waardeerd tot een landwegge tje. De problemen van de Nieu we Rijksweg kunnen meteen worden opgelost omdat de route over de Rijksweg tussen Goes en de tunnel aantrekkelijker wordt. Columniste Marjan Berk be wondert het Koningin Wilhel- mina Kankerfonds vanwege re search borstkanker (PZC 4-10). Maar is voorkomen niet beter dan genezen? Zo maken vrou wen die strakke beugel-bh's dragen meer kans op borstkan ker: lymfebanen die vergiften afvoeren, worden afgekneld. Ook juiste voeding kan kanker voorkomen en soms ook gene zen. Zie van dr. De Veer: 'Wij we ten ons ziek', waarin hij meldt vanwege zijn 'Pleidooi voor bio logische kankerbestrijding', enorm door het KWF te zijn be lasterd en uitgescholden. Op blz. 50: 'Het moge duidelijk zijn, dat hier iemand bezig is geweest zijn torentje, al dan niet van ivoor, te verdedigen. Toch vind ik het jammer dat het zo moet, want nu laadt het KWF de ver denking op zich, een verleng stuk te zijn van de farmaceuti sche industrieën, die alleen al aan chemo-therapeutische middelen meer dan twintig mil jard (gulden) per jaar omzetten. Hier zijn dus échte belangen te verdedigen'. Inderdaad, on danks vele jaren gesubsidieerd onderzoek door het KWF bleef het aantal kankerpatiënten stij gen, en is Nederland triest re cordhouder van het hoogste percentage kanker-sterfgeval len ter wereld - mede omdat het KWF voorkoming en genezing door biologisch geproduceerde voeding afwijst - farmaceuti sche industrieën hebben geen belang bij gezonde mensen! Hetzefde geldt voor de Reuma- en Hartstichting. Mevrouw Berk zou zich wel wat beter op de hoogte kunnen stellen, alvo rens te oordelen. J. van Gooi, Roofvogelstraat 83 Heinkenszand Mevrouw van der Hart (PZC 8/10) zal ook eens aan de achter kant van de spiegel moeten kij ken... Israël is in oorlog. Zij moeten alles doen om de wande lende bommen te onderschep pen. Door de praktijken die Arabieren hanteren om de Isra ëliërs te misleiden kan elke maf kees zich opblazen bij de om streden controleposten. Dan hebben de soldaten ook nog een strijd te voeren tegen het publi- citeitsfront in 's werelds verre van integere media, die meer aandacht schenken aan het platrijden van een Palestijns kippenhok dan het opblazen van een joodse bus. Net als in Li banon worden wapenopslag plaatsen en smokkelroutes stel selmatig aangelegd te midden van de burgerbevolking, liefst met kindercrèches en scholen als camouflage. Hamas-fig'uren omringen zich gaarne met kin deren, wanneer zij zich ver plaatsen. Wij zullen de vredes bewegingen en het kader van de Socialistische Partij en Gretta niet horen klagen over Arafats wapenfabrieken en opleidingen tot martelaar voor het plegen van massamoord. Wat zij in hun anti-Israëlische gedrevenheid niet begrijpen, is dat het mon ster dat zij nu aaien begint met joden, maar daar niet mee ein digt Ik ga al vanaf6 5 naar Isra el en werk al vanaf de jaren '91 een paar maanden per jaar als vrijwilliger in Israël en neem aan dat ik wat meer kennis heb als figuren die een en ander uit een blaadje halen. Hoor je ze ooit emmeren dat de Arabieren Koerdistan en de Westelijke Sa hara veertig keer zo groot als Is raël bezetten en Syrië Libanon? Dat wordt verzwegen. Over hy pocrisie gesproken. A. van Oijen Leeghwaterstraat 99 Vlissingen Als regelmatige bezoeker en te vreden 'klant' van de Zeeuwse Bibliotheek heb ik na het lezen van het verslag over het rapport van het onderzoeksbureau IOO over de Zeeuwse Bibliotheek (PZC 8-10) en het verslag van het weerwoord van de heer T. Huisman, directeur van de Zeeuwse Bibliotheek (PZC 11- 10), de conclusie kunnen trek ken dat het onderzoek zowel qua opzet als resultaat vrij waardeloos is. Het verbaast mij dat gemeente en/of provincie, teneinde kosten te besparen bij de bibliotheek, dit onderzoek heeft kunnen bedenken, en zelfs met gemeenschapsgeld heeft kunnen bekostigen in deze tijd van algemene bezuinigingen. Om kostenbesparing te berei ken is een efficiency-onderzoek van gemeente en/of provincie toch veel logischer en produc tiever? Het ware beter geweest het aan het IOO-bureau uitge geven bedrag aan de Zeeuwse Bibliotheek was gegeven. De besteding was dan in ieder geval zinvoller geweest. B.S. Oey, Lange Noordstraat 63 Middelburg De kinderen van de basisschool De Schuttevaer uit Hansweert voelden zich geroepen om het Zeeuwse kostuum weer eens flink onderuit te halen (PZC 7- 10). Waarschijnlijk geïnspi reerd door leerkrachten en ou ders werd nota bene het (Wal- cherse) kostuum gedeformeerd tot vogelverschrikker-outfit. Welke zieke geest bedenkt zo iets? Na de ellende van de 'Zeeuws Meisje'-campagnes, aangestuurd door niet-Zeeu- wen, gaan wij nu ons eigen nest bevuilen. Mevrouw Langebeeke uit Sint-Laurens heeft nog ge probeerd om de schade enigs zins te beperken door het ver strekken van originele toonbare kleding, de eerste opzet was om er een complete malloot van te maken. Waarom deze hetze te gen de Zeeuwse klederdracht: zelfs Omroep Zeeland gaat ge regeld in de fout; eerst kregen wij die nep-werkster die in res tanten van het Zeeuwse kos tuum op vrijdagmiddag com mentaar mocht leveren op het nieuws. Die gek is inmiddels verdwenen, maar Bert van Leerdam laat zich nog steeds minachtend over de kleder dracht uit; hij heeft het over 'boerinnetjes' en 'die boeren- vrouwtjes' enzovoort. Ik verze ker je: er waren (zijn) 'boerinne tjes' die Bert met één hand op kunnen (willen) pakken en in de gierkelder deponeren. Ik vraag me af of men in Urk of Spaken burg durft wat men hier in Zee land durft, of zou men daar toch meer respect voor de eigen cul tuur hebben? J. de Visser Westerscheldestraat 321 Middelburg Maurits Sep bericht in de PZC van 14 oktober: 'Nodig mensen uit en behandel ze als hoge gas ten'. De LPF Zeeland wil op de ze wijze publiek trekken naar vergaderingen van Provinciale Staten. De bedoeling is de af stand kiezer tot gekozenen zo kort mogelijk te houden/maken. De commissie Sociale en Be stuurlijke zaken heeft haar ver gaderingen met dit doel al ver plaatst naar de dinsdagavond. Dit initiatief zou nog niks heb ben opgeleverd. De publieke tri bune is net zo leeg als vroeger, stelt Sep. Kennelijk is het de Statenleden van de LPF ont- gaan dat 2 september minimaal twee gasten in de vergadering van de commissie aanwezig wa ren, mevrouw E.M. Velthuijsen-|| Mattijsen als vertegenwoordi ger van POSO en ondergeteken de. Het agendapunt waarin be trokkenen waren geïnteresseerd werd door de commissie naar voren gehaald in de agenda, zo dat we weer vroeg buiten ston den. Het lijkt zeer attent om voor de bezoekers de agenda om te zetten, maar het geeft je ook t het gevoel dat je niet zo welkom bent bij de overige agendapun-1 ten. Wellicht verdient het aan beveling om de avondvergade ringen in een wat grotere zaal te houden. Het zicht op commis-1 sieleden en gedeputeerde is mi nimaal en naamplaatjes op de tafel ontbreken. De betrokken heid van de kiezer zou verder gestimuleerd kunnen worden met een uitnodiging tot in spraak per agendapunt. En ook is een ongedwongen samenzijn na afloop van de vergadering een uitstekend medium voor overleg tussen kiezers en geko zenen, al dan niet vergezeld van koffie of drankje. Dus geen VIP- behandeling, maar wel zorgvul digheid en interesse tonen in de bezoekers. G.B. Velthuijsen Driekoningenlaan 13 Zierikzee SINT NIKLAAS (B) - Aan staande bruidsparen kunnen zondag in hotel Serwir aan de Koningin Astridlaan een in druk krijgen van wat er alle maal bij een trouwpartij komt kijken. Vanaf 11.00 tot 18.00 uur wordt voor de negende keer de infor matiedag 'Wij trouwen' gehou den. De toekomstige paren krijgen informatie over alle mo gelijke onderdelen van een trouwpartij of nuttige tips vooi het samenwonen. Dertig stand houders brengen alles op troüw- gebeid bijeen. Deze bedrijven zijn onder meer actief op het ge bied van bruidsmode, bloem- sierkunst, ceremoniewagens drukwerken, fotografie, huwe- lijkslijsten, kapper, reizen schoonheidsspecialist, verzeke ringen, video reportages ju weelontwerpers en de feestzaal Er wordt ook drie keer een mo deshow gelopen. De informatie dag is gratis toegankelijk. Op het medaillon staat Elizabeth I, beschermd door bergkristal dat gevat is in goud. Het was ooit een geschenk van de vorstin aan de Zeeuwse thesaurier-generaal Adriaan Manmaker. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is de duurste aankoop ooit van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Nadat in juni 2002 een eerste poging mislukte, kon in april van dit jaar voor 47.000 euro het me daillon worden aangekocht dat koningin Elizabeth I van Engeland in 1585 via haar vertrouweling Leicester schonk aan de Zeeuwse thesaurier-generaal Adriaan Manmaker. Pas gisteren arriveerde het vor stelijk sieraad in het Zeeuws Museum, dat het vanaf zaterdag tentoonstelt. Op het medaillon staat Elizabeth I (1533- 1603) afgebeeld. Het is niet bekend wie haar heeft geschilderd. Het portret wordt be schermd door bergkristal dat gevat is in goud. Op de achterkant staat een inscriptie in het Frans, waaruit blijkt dat de graaf van Leicester het sieraad in opdracht van de Britse koningin aan Manmaker heeft over handigd. Dat zou gebeurd kunnen zijn op de eerste kerstdag van 15 8 5Enkele dagen eer der was Robert Dudley, de graaf van Leices- ter, als een vorst onthaald in Vlissingen. Die avond werd hem in Middelburg een banket aangeboden. „Een uitgelezen moment om het sieraad te overhandigen", zegt conser vator Katie Heyning van het Zeeuwsch Ge nootschap. „Maar we weten het niet zeker." Leicester was door de Staten-Generaal van de Verenigde Provinciën der Nederlanden tot landvoogd benoemd. Als staatshoofd was het zijn taak de rebellen tegen de Spaanse overheersing te verenigen en de opmars van de hertog van Parma te stuiten. Volgens directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum is het medaillon een belangrijk museumstuk. Voor zover bekend heeft in Nederland alleen Philips van Ho- henlohe, getrouwd met een dochter van Wil lem van Oranje, een vergelijkbaar sieraad ontvangen, maar dat is nooit teruggevon den. „Het medaillon zegt ook iets over de specifieke band van Engeland met Zee land", aldus Byvanck. „Adriaan Manmaker was een belangrijke financier van transac ties van het Engelse koningshuis. Zo'n ge schenk is niet alleen een aai over de bol, maar daarmee verplichtte Elizabeth hem ook aan haar. Bovendien geeft het aan dat Engeland zijn betrekkingen met Nederland aanging via Zeeland. Wij willen dit medail lon in het vernieuwde Zeeuws Museum ten toonstellen in de Wandtapijtenzaal. Samen vertellen ze iets over de interessantste pe riode uit de Zeeuwse geschiedenis: de op stand tegen Spanje." Vanaf zaterdag kan het publiek het sieraad komen bewonderen in het Zeeuws Museum, samen met portretten van Leicester en Man maker en een aantal penningen. Het zes centimeter grote medaillon wordt daar bo vendien van alle kanten gefilmd en in een grootte van ongeveer twee meter op de muur geprojecteerd. In een aangrenzende ruimte wordt een documentaire vertoond over de Staats-Spaanse Linies in Zeeuwsch-Vlaan- deren, vestingwerken uit de Tachtigjarige Oorlog. Vrijwel zeker is het sieraad teruggekeerd in de buurt van de plek waar het honderden ja ren heeft gelegen. Het is tot anderhalf jaar geleden in de familie gebleven. „Waar schijnlijk hier ergens om de hoek", zegt By vanck. Toen het in juni 2002 geveild zou worden bij Christie's, werd het Zeeuws Mu seum door het veilinghuis getipt. Daarop is het Zeeuwsch Genootschap benaderd om het aan te kopen. Het Rijksmuseum beloof de niet te bieden om de kansen voor het ge nootschap te vergroten. Heyting mocht tot 25.000 euro gaan, maar een Engelse hande laar bood 32.000 euro. Omdat zowel de meesubsidiërende Vereni ging Rembrandt als het Zeeuwsch Genoot schap de gemiste kans betreurde, werd de handelaar alsnog benaderd. De prijs was wel gestegen tot 47.000 euro. Byvanck: „De boodschap van het verhaal is: waarom be nadert iemand niet meteen het Zeeuws Mu seum?" En Heyning: „Waarom mag zoiets überhaupt Zeeland uit?" Dat het nog een half jaar heeft geduurd voordat het medail lon naar Middelburg kwam, is omdat het deel uitmaakte van een tentoonstelling over Elizabeth I in het National Maritime Muse um in Greenwich. Na wat gehannes over ex portvergunningen kreeg Heyning het giste ren precies op haar verjaardag per koerier binnen. „Een prachtig cadeau." Expositie: vorstelijk sieraad, van zaterdag 18 okt t/m 16 nov in het Zeeuws Museum in Middelburg, open woe t/m zo van 13-17 uur. Woe 5 nov in Film theater Schuttershof in Middelburg de film 'Eli zabeth' met inleiding van Valentijn Byvanck. Aanvang: 20 uur. Vanaf 1 november blijft de slagboom bij Hedenesse voorgoed naar beneden. foto Peter N icol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17