PZC t Eiland klaagt over verkeer Laadbak zandschip vast bij Yerseke Caecilia kijkt terug op 110e verjaardag Gentse haven bekijkt Zeeuws-Rotterdamse connectie met zorg Wijkbewoners boos over uitblijven maatregelen tegen hardrijders 15 agenda w donderdag 16 oktober 2003 Feestavond voor zieken en gehandicapten Herfstconcert in Dreischor Thema-avond vrijwilligers Bronchitis Omvormen Middelburg verkoopt minitheater Dieven reclamebord betrapt Meisje gewond bij botsing In de sloot na uitwijken voor kat Peuter gewond bij aanrijding Rijbewijs kwijt na dronken rit IPiHPwMBHB pzc VLISSINGEN - De Stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren geeft woensdag 29 oktober een feest in het kader van het Jaar van de Gehandi capten. De avond wordt betaald Joor de gemeente Vlissingen. Het feest begint om 2 0 uur in het trsenaaltheater. Commissaris van de Koningin, W T. van Gelder, opent het feest om 20 uur. Een kwartier later treedt de dansgroep A chance to Dance op. De voorstelling is ge organiseerd door de provinciale cultuur- en welzijnsorganisatie 'Scoop. Mensen met en zonder li chamelijke handicap verwoor den door middel van samenspel en dans een gedicht. Belangrijk element in de voorstelling is dat niet te zien is wie een handicap 'heeften wie niet. Na de pauze treedt om 2115 uur cabaretier Johan Hoogeboom 0p. Hoogeboom maakte deel uit van diverse ensembles, onder jieerHeren opZicht. Hij was ja renlang muzikaal leider van het combo Open Dak en compo- ïeerde met Maarten van joozendaal de muziek van de jvro tv-serie Otje naar een boek ran Annie M. G. Schmidt. De gratis feestavond is bedoeld por gehandicapten en chro- lisch zieken. Zij kunnen elk twee kaarten aanvragen. De ruimte in de zaal is beperkt. Jaarten zijn aan te vragen jij het secretariaat van de Werkgroep, telefoon 461573 tussen 12 en 16 uur) of via i-mail schoriet@zeelandnet.nl Dok het secretariaat van de Al gemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie verstrekt taarten via telefoon 471285 of akorshuize@zeelandnet.nl DREISCHOR - Het Schouws Kamerkoor geeft zondagmid dag 26 oktober een herfstcon cert in de Nederlands Hervorm de kerk in Dreischor. Op het programma staan wer ken van Stravinsky, Elgar, Pou- lenc, Rutter en Britten. Het koor dat voor deze gelegenheid is aangevuld met gastzangers staat onder leiding van Sietse van Wijgerden. Het concert be gint om 16.00 uur. MIDDELBURG - De Vrijwilli- gerschool Zeeland houdt dins dag 28 oktober een thema avond over het onderwerp 'Hoe maak je het vrijwilligerswerk flexibeler?' De bijeenkomst is bedoeld voor vrijwilligers en beroepskrach ten die zoeken naar nieuwe manieren om vrijwilligers te werven en te behouden. De thema-avond begint om 19.30 uur in de Scoopera aan Achter de Houttuinen in Mid delburg. Advertentie 23, vr. 24 en za. 25 okt. 20.00 uur 50 medewerkenden met supersterren als JASPERINA DE JONG, DENISE JANNAH Info/ kaartenverkoop tel 0900.3300033 www.nieuwe-muziek.nl redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zateidagstot 12.00 uur door Edith Ramakers VLISSINGEN - Eilandbewo ners mopperen met recht dat de Piet Heinkade en Van Speijk- straat in Vlissingen als race baan worden gebruikt. De poli tie houdt er regelmatig snelheidscontroles en gaat er voorlopig ook mee door. Want vaak wordt er veel te hard gere den, bevestigt de politie. Bij de walradarketen, aan het begin van de Commandoweg, wordt flink gas gegeven. Bij de Van Speijkstraat moeten auto mobilisten vervolgens vol in de remmen. „Mijn onderbuurman zet de auto voor het raam, om dat hij bang is dat er een keer een auto bij hem naar binnen zal vliegen", zegt M. Adam, lid van de Bewonersbelangenvereni ging Het Eiland (BBVE). Eilandbewoners vragen al enige jaren om deugdelijke verkeers remmers. Bij de entree van 't Ei land heeft de gemeente een ver keersobstakel aangebracht. De gemeente noemt het een 'poort constructie'. Meer maatregelen wil de gemeente voorlopig niet nemen. Tot onvrede van de BB VE. „Ik kan geen poort herken nen in de poortconstructie. Door een smalle poort kun je niet met hoge snelheid rijden. Voor deze drempel hoef j e niet te remmen", verklaart D. Hanne- wijk van de BBVE. De weg is een 30-kilometerge- bied. „Maar automobilisten zetten er gewoon een 1 voor", moppert een eilandbewoner. Adam: „Vooral in de avond en nacht is het raak. Vroeger maakte ik me zorgen om de mensen die in de auto zaten. Als dat maar goed gaat, dacht ik. Maar ik merk tot mijn schrik dat ik me om hen al niet meer be kommer. Dat is een slechte ont wikkeling." Bewoners van 't Eiland bellen gemiddeld een keer in de twee weken de politie op met de klacht dat er weer een auto 'vol in de remmen moest'. „Soms zit ik met mijn oren dicht, omdat ik bang ben voor de klap", zegt Adam. De BBVE verwacht dat er veel ellende is opgelost als er halver wege de Commandoweg een ho ge verkeersdrempel wordt geplaatst. Hannewijk: „Vervol gens moet er ook nog een obsta kel op de Piet Heinkade zelf komen." Vorig jaar reageerde de gemeen te dat ze geen drempel aan wilde leggen in het midden van de Piet Heinkade omdat er ook nog ka dewerkzaamheden plaatsvon den. Maar nu Van den Akker (bergingsbedrijf) weg is, komt er minder zwaar verkeer naar 't Eiland. De verkeersremmer kan worden geplaatst." YERSEKE - Voor de haven van Yerseke liep maandagavond het binnenvaartschip Atlantis vast. Het schip duwde 2300 ton zand in twee laadbakken voort. Het schip en één van de laadbakken kon de schipper zelf vlot trekken bij hoog water, maar de andere bak met zand zat gistermiddag nog vast voor de kaai. De schipper loste gisteren een deel van de vracht, zodat de bak vandaag mogelijk op eigen kracht los kan komen bij hoogwater. foto Willem Mieras door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Brassband Caecilia uit Vlissingen bestaat 110 jaar. Dat wordt zaterdag in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen gevierd met een galacon cert. Speciaal voor deze gele genheid heeft de vereniging een boekje laten maken met de geschiedenis en persoonlijke herinneringen aan de jubile rende vereniging. De muziekvereniging werd op 23 juli 1893 opgericht onder de naam Sint Caecilia en bestond uit een harmonie en een koor. Hoewel uit die beginjaren niet alles terug te vinden is, kwam de vereniging waarschijnlijk voort uit de Nederlandse rooms-katholieke Volksbond (NRKVB). Caecilia was een katholieke vereniging voor mannen. Tij dens het jaarlijkse Sint Caeci- liafeest werd een Heilige Mis opgevoerd. Daarna was er een rondgang door de stad. De rest van de dag speelden de leden een potje kaart en werd er ge geten en gedronken. In 1922 maakte de vereniging een moeilijke periode door. De Vlissingse muzikanten stapten uit de NRKVB. De bond wilde de subsidie halveren. Daar naast had de volksbond moeite met niet-katholieke leden. De uitvoeringen var. de muziek vereniging werden in die pe riode door opmerkelijk weinig mensen bezocht. Veertien jaar later liet, zo blijkt uit het jubi leumboekje, ook de geestelijk heid weten de vereniging niet langer als rooms-katholiek te beschouwen. In 1957 werd Caecilia officieel een algemene vereniging en verdween de 'sint' uit de naam. In het nieuwe jubileumboekje staan ook persoonlijke herin neringen van oud-leden. Zo Muziekvereniging Sint Caecilia eind negentiende eeuw. vertelt Jan Scheepers dat hij zeventig jaar geleden op advies van de huisarts tamboer werd. Scheepers had bronchitis en de arts oordeelde: „Niet blazen. Laat Jan maar trommelen." En dat gebeurde. Hij weet ook nog dat tijdens de Duitse bezetting alles van de harmonie werd vermeld. „Het vaandel was waardeloos ge worden. Alle goud en galon was eraf gehaald en verdwe nen. Alleen de medailles kwa men in goede staat weer terug. Juwelier van Dalsum kreeg ze te koop aangeboden. Hij veri fieerde alles en waarschuwde de politie." Na de oorlog werden voor het eerst vrouwen toegelaten op de club. Lies Mommaas herinnert zich dat dit in het begin aarze lend ging. Haar vader wilde graag dat ze lid werd. Mom maas meldde zich pas aan toen nog twee andere meisjes lid werden van de 'mannenvereni- ging'- Ad Elshout kan zich de over gang van harmonie naar brass band goed voor de geest halen. Caecilia bestond in de jaren 50 en 60 uit een harmonie en een drumband, zegt hijDe vereni ging telde ruim honderd leden. Maar het ledental nam af. Daarom besloot het bestuur rond de jaren 60 de harmonie om te vormen tot een brass band. Door alleen gebruik te maken van koperinstrumen ten kon de vereniging blijven optreden met een kleiner aan tal leden. Het galaconcert voor het 110- jarig bestaan wordt zaterdag om 20.00 uur gegeven in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. MIDDELBURG - B en W van Middelburg willen het Minithe ater aan de Verwerijstraat verkopen aan de Vereniging Mid delburgs Theater. Dat levert de gemeente een jaarlijks extra- tje op van iets meer dan tweeduizend euro. Het belangrijkste voordeel voor de gemeente is dat met de verkoop het jaarlijkse onderhoud van drieduizend euro wegvalt. Het minitheater staat voor een bedrag van elfduizend euro in de boeken. De taxatiewaarde van het pand en de aangrenzende grond is ruim 64.000 euro. Het college heeft deze week besloten het ge bouw tegen de taxatiewaarde te koop aan te bieden aan de vereniging. B en W verbinden daaraan wel de voorwaarde dat, mocht de vereniging ophouden te bestaan en het minithe ater in de verkoop doen, dat de gemeente dan de eerste gega digde is. De gemeente heeft in de kadernota 2003-2007 het be sluit genomen om waar mogelijk gemeentelijke panden af te stoten. De verkoop past in dat beleid. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagochtend vroeg twee mannen aangehouden die eerder op de avond een recla mebord hadden gestolen bij een horecagelegenheid op de Markt in Middelburg. Het gaat om een 22-jarige Fransman een een 22-jarige Middelburger. Ze werden rond kwart over één aangehouden in de Sint-Jansgang. Het duo heeft de dief stal bekend. Ze hebben een bekeuring gekregen. KOUDEKERKE - Een 16-jarig meisje is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding tussen een auto en een fiets. Het meisje zat achterop de fiets van een 20-jarige Middelbur ger. Op de kruising Vlissingsestraat-Jacoba van Beierenweg in Koudekerke kreeg hij geen voorrang van de 36-jarige Vlis singse bestuurster van een personenauto. Het 16-jarig meisje werd met rugklachten en kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. CLINGE - Een 47-jarige Belg is dinsdagavond met zijn auto in de sloot naast de Molenstraat in Clinge beland om het leven van een kat te sparen. De man remde toen hij het dier zag. Hij dacht dat er naast de weg een fietspad lag, maar dat bleek de sloot te zijn. Zowel de man als de kat bleven ongedeerd. HOEK - Op de Molendijk in Hoek is dinsdagmiddag rond vij I uur een meisje gewond geraakt. Het driejarig meisje rende plotseling achterlangs een geparkeerde auto de straat op. Een 40-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen kon haar niet meer ontwijken. Het meisje liep een hoofdwond op en is per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. ZIERIKZEE - Een 57-jarige man uit Heinkenszand heeft dinsdagavond bij Zierikzee zijn rijbewijs moeten inleveren omdat hij met te veel drank achter het stuur gekropen was. De man reed rond tien uur 's avonds over De Weg naar de Val bij Zierikzee, toen hij door de politie aan de kant werd gehaald vanwege zijn rijgedrag. Bij de blaastest bleek dat hij 3,5 keer meer alcohol had gedronken dan wettelijk is toegestaan in het verkeer. 2éÏ..v door Wout Bareman GENT - Het havenbedrijf en het stadsbestuur van Gent ma ken zich zorgen over de nauwe samenwerking tussen het ha venschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam in de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM). Het zou kunnen leiden tot een verwijde ring tussen met name de havens van Gent en Terneuzen. De Gentse schepen van de ha ven, D. Termont, beschouwt ESM zelfs als een regelrechte bedreiging voor de Gents- Zeeuwse samenwerking, die in april van dit jaar nog werd vast gelegd in een protocol. Termont maakt er geen geheim van dat de toekomst van de Gentse haven over de grens ligt, in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Hij lonkt al jaren naar de 400 hectare braakliggend haventerrein in de Autrichepolder, net over de grens langs het Kanaal Gent- Terneuzen. Als het Gentse Klui zendokproject op de westelijke oever over een kleine tien jaar is ingevuld, rest Gent nauwelijks nog ruimte voor verdere uitbrei ding. Maar de Autrichepolder is inmiddels door Zeeland Sea- STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computerclub en wijk- internetpunt; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Bin go; Gasthuiskerk, ontmoetingsruimte, 9.00-12.00 uur: Kledingbeurs; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 19.00 - 20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorderden, 19.30 - 21.30 uur: Linedance; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; Peuterspeelzaal, Kerk straat 6,14.00 -15.30 uur: Kinderkleding- en speelgoedbeurs; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop huis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- 14.45 uur: Gymnastiek 50+: Petruskerk, 9.10 - 10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45 -11.45 uur: Ouderenyoga; Campus De Ruyter, Van Hogendorpweg 58a, vanaf 20 uur: Open lesavond round- dancing van de North Sea Dancers. ports ingebracht in ESM en dat betekent dat de gronduitgifte mede gestuurd wordt vanuit Rotterdam. En dat kan de moge lijkheden voor Gent beperken Schepen Termont ventileerde zijn zorgen gisteren tijdens in formeel overleg met burgemees ter J. Lonink van Terneuzen en havengedeputeerde G. de Kok. Lonink: „Gent hecht heel erg aan de grensoverschrijdende samenwerking in de Kanaalzo ne. Begrijpelijk, want we zijn allebei voor een groot deel af hankelijk van het kanaal. Maar we hebben Termont er wel op gewezen dat onze prioriteit nu, zolang het dossier Westerschel- de Container Terminal nog op tafel ligt, bij ESM ligt. Zolang over die terminal geen helder heid bestaat, is het dus voor zichtig manoeuvreren. Dat hoeft samenwerking met Gent op ander vlak overigens niet in de weg te staan. Al eerder werden afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak op bij voorbeeld het gebied van de infrastructuur (nieuwe sluis, kanaalaanpassing, spoorver bindingen). Lonink: „Termont heeft ons wat voorbeelden gege ven van mogelijkheden die hij ziet om, naast ESM, toch ook op commercieel gebied gezamen lijke initiatieven te ontplooiïen. En ook op de arbeidsmarkt zou den we samen dingen kunnen aanpakken. Dat gaan we nu verder onderzoeken." Voor Gent heeft de bouw van de nieuwe zeesluis en in afwach ting daarvan de vervanging van de huidige klapbruggen over dt zeesluis door rolbruggen nog steeds de hoogste prioriteit. Naar verwachting kan de eerste spa voor de nieuwe zeesluis over een jaar of tien de grond in. Termont vindt dat het antwoord op de vraag of direct daarna het kanaal moet worden verbreed en uitgediept, moet worden ge geven door de volgende genera tie. Wil Vlaanderen een kanaal met een diepgang van iets meer dan 18 meter, dan moet daar mee in het plan voor de bouw van een kanaaltunnel bij Sluiskil wel al rekening worden gehouden. Nederland gaat uit van een tunnel op ruim 13 meter diepte, die zo'n 200 miljoen euro kost. De meerkosten (50 mil joen) zouden moeten worden betaald door de Vlaamse rege ring. Termont vindt dat een zaak voor de landsregeringen. SfSwsF*.-' V;.-: -r..=- A-- - iH g

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15