mmmm Zoon Bin Laden is belangrijke speler binnen netwerk Al Qaeda www.toyota.nl WET OP Dl RAI, WIL OP Opnieuw ontslag geëist Antwerpse wethouder Israël wil Palestijnse gevangenen deporteren naar de Gazastrook Mediabaas Goesinski niet uitgeleverd aan Rusland Afbranden maïsvelden luidt winter in Toeteren tegen Tony Verscheidene West-Europese landen geven negatief reisadvies woensdag 15 oktober 2003 Verdachte van sluipmoorden claimt onschuld TOYOTA Computers Schapenschip via eilanden terug naar Australië Duitser leerde herdershond de Hitlergroet Bende krijgt wapens van militairen Regering pakt asociaal gedrag aan Doden na bevrijdingsactie school Lancering ruimtevlucht niet op tv Lessen in culinaire geschiedenis in onze redactie buitenland IHENE - Een Grieks hof van iroep heeft een Russisch ver- Kk oni de uitlevering van de oormalige Russische mediaty- non Vladimir Goesinski afge lezen. jeen hoorzitting, die een mi- ,ut duurde, verwierp de rech- ter het uitleveringsverzoek omdat hij de Russische aan klachten tegen Goesinski on voldoende bewezen achtte. Rusland wil de zakenman be rechten wegens fraude en wit waspraktijken. Vorige week stuurde de Russi sche justitie nog extra bewijzen tegen de voormalige baas van NTV, ooit de eerste onafhanke lijke televisiezender van Rus land. Het hof volgde uiteinde lijk toch het advies van het Griekse openbaar ministerie, dat eerder al stelde dat het uit leveringsverzoek verworpen moest worden omdat het 'on duidelijk' zou zijn. „Ik ben tevreden met de uit spraak van het hof", was het enige commentaar van een la chende Goesinski. Zijn advoca ten zeiden dat hij gistermiddag nog naar Israël zou vertrekken, waar hij woont. De vijftigjarige Goesinski werd op 21 augustus op grond van een internationaal arrestatiebevel aangehouden in Griekenland, waar hij op vakantie was. De Griekse justitie liet hem een week later op borgtocht vrij, maar beval hem in het land te blijven. Volgens de voormali ge mediatycoon zijn de aan klachten tegen hem door de Russische justitie verzonnen als vergelding voor de kritische be richtgeving van NTV over de Russische president Vladimir Poetin en de oorlog in Tsjetsje nië. AP Bolivia koerst af op burgeroorlog yrFrans Lindenkamp AOPAULO - De politieke cri- s in Bolivia is gisteren ver- jherpt met het opstappen van ier ministers en de resolute af- lijzing van de indiaanse oppo- tie een dialoog aan te knopen et president Gonzalo Sanchez [Lozada. De oppositie wil kost Btkost af van de huidige presi- mt, al betekent dat een bur- eroorlog. listeren leverden demonstran- [ii en ordetroepen opnieuw eldslagen in La Paz. Het traatbeeld in centrum wordt epaald door tanks en soldaten, lok elders in het land betoog- en mensen tegen Sanchez en ijn voornemen om voor een ippel en een ei' vloeibaar gas an de VS te leveren via het randgebied van 'aartsvijand' iüli. let de uitbreiding van de weg- ilokkades is La Paz nu volledig an de buitenwereld afgesne- len. Het tekort aan brandstof en erste levensbehoeften wordt leeds nijpender. Honderden iiiitenlanders, onder wie toeris- en, kunnen het land niet uit imdat het vliegverkeer lam ligt. tmbassades raden hun onder lanen aan zich niet op straat te legeven, omdat de rellen in toe- lemende mate een raciale on- lertoon krijgen. De indiaanse ppositie acht de tijd rijp voor en machtsovername door de chtergestelde en onderdrukte Éeemse meerderheid, a onbedekte termen maakte arlementslid Quispe gisteren ver de radio duidelijk dat er oor het belaagde staatshoofd laareenoptierest: ophoepelen, luispe vindt Evo Morales aan PIRGINIA BEACH - Een van de verdachten van de sluipmoor den die de Amerikaanse oost kust vorig jaar in de greep hiel den, heeft gisteren verklaard onschuldig te zijn. De 42-jarige John Allen Muhammed zei dat op de eerste dag van het proces dat tegen hem en een medever dachte is aangespannen. Muhammed wordt ervan ver dacht dat hij vorig jaar oktober ■net zijn veel jongere handlan- (er Boyd Malvo, die in novem- ■er wordt berecht, schijnbaar willekeurig tien personen heeft doodgeschoten. Wanneer ze schuldig worden bevonden, kunnen de mannen de doodstraf krijgen. Muhammed en Malvo zijn aangeklaagd voor dertien schietpartijen in drie weken tijd ju Maryland, Virginia en Was hington, waarbij tien mensen cm het leven kwamen en drie mensen gewond raakten. Muhammed had een auto speci aal omgebouwd om liggend vanuit de kofferbak op zijn slachtoffers te schieten. De rechtszaak wordt gehouden in Virginia Beach, omdat in de re gio waar de moorden plaatsvon den te weinig onbevooroordeel de juryleden te vinden zijn. ANP diens zijde. Hij is net als het par lementslid indiaan en leider van de veertigduizend cocaboeren. Hij stelt dat het staatshoofd het gezicht is van de blanke minder heid. „Hij klampt zich angstval lig aan de macht vast. De blan ken huiveren van het idee dat dit land door de indianen geregeerd wordt." Ook Morales laat geen twijfel bestaan waarop hij aan stuurt. „Pas als Sanchez weg is, ontstaat er ruimte voor een dia loog." Het belaagde staatshoofd rea geerde hierop dat Morales en Quispe uit zijn op een vak bondsdictatuur. ,,Het is een ver kapte staatsgreep bekostigd met fondsen van buitenlandse ngo's", zei Sanchez op de Bolivi aanse televisie. Van aftreden wil hij niet weten. Sanchez ziet zich vooralsnog gesteund door het buitenland, de VS voorop. Ook de legertop staat aan zijn kant. Vice-president Carlos Mesa daarentegen heeft nu ook gebroken met Sanchez, uit onvrede met het inzetten van het leger tegen demonstranten. Verscheidene West-Europese landen, waaronder ook Neder land, hebben inmiddels het rei zen naar Bolivia ontraden. De Nederlandse Stichting Calami teitenfonds Reizen besloot gis termiddag tot een negatief reisadvies, dat onmiddellijk van kracht werd. De commissie heeft vastgesteld dat er met te rugwerkende kracht vanaf 21 september sprake is van een ca lamiteit in het land. Het afkondigen van het negatie ve reisadvies betekent dat Ne derlanders die nu nog vanuit Nederland naar Bolivia willen afreizen, dat voor hun eigen ri sico doen. GPD/ANP/EFE VALEA - Een boer in het Roemeense dorp Valea ontsteekt vuur op een akker waar de maïsoogst eerder van het land is gehaald. Welgestelde agrariërs geven de stengels van de overgebleven maïsplanten normaliter als wintervoer aan het vee. Arme boertjes hebben geen geld voor dieren en branden daarom de velden af. foto Daniel Mihailescu/AFP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De oudste zoon van Osama bin Laden, Saad bin Laden, vervult een be langrijke rol binnen zijn vaders terreurorganisatie Al Qaeda. Dat meldde de Amerikaanse krant The Washington Post gis teren. Saad bin Laden zou deel uitma ken van een kleine groep Al Qaeda-leiders die de beweging vanuit Iran leidt. De Iraanse au toriteiten ontkennen de be schuldigingen in alle toonaar den. Volgens Amerikaanse en Euro pese veiligheidsdiensten had den Saad bin Laden en andere Advertentie u een nieuwe bedrijfswagen zoekt, wilt u rustig kunnen kiezen en beslissen: 24 uur op het net, 6 dagen in de week bij de Toyota-dealer 'n uw omgeving, of in de mooiste tentoonstellingskoepel van Nederland, de Toyota-döme in Raamsdonksveer! Van 13 t/m 25 oktober bent u e"<e dag welkom van 10 tot 18 uur. In het weekend van 10 tot 17 uur. Ca naar www.toyota.nl voor gedetailleerde informatie. Klei om naar Raamsdonksveer of uw lokale Toyota-dealer te gaan. U kunt ook gratis 0800-0369 bellen Distributeur Louwman Parqui B V 'n Wereld van vertrouwen leden van de beweging contact met een Al Qaeda-cel in Saoedi- Arabië, vlak voor de zelfmoord aanslag op een groot wooncom plex met veel westerlingen in de hoofdstad Riyad op 12 mei. Daardoor kwamen 35 mensen om het leven. De aanslag zou volgens de inlichtingendiensten in Iran zijn voorbereid. Een geheime Iraanse veilig heidseenheid, de Jerusalem Force, beschermt de Al Qaeda- leden, aldus The Washington Post. De Iraanse overheid zou geen controle over de veilig heidseenheid hebben. Teheran ontkent de beschuldigingen. „Een grote leugen", aldus een regeringswoordvoerder giste ren. Hij vroeg de westerse in lichtingendiensten bewijzen voor de aanwezigheid van Saad bin Laden over te dragen, zodat die kan worden gearresteerd. Wel gaf de zegsman toe dat het moeilijk is om Irans 1900 kilo meter lange grens met Pakistan en Afghanistan te bewaken en dat soms verdachte lieden het land binnenkomen. De Verenigde Staten zijn in de bat met Saoedi-Arabië over de beste manier om de Iraanse steun voor terrorisme te ver minderen. De Amerikaanse re gering heeft de Iraanse gewaar schuwd dat onderdak geven aan terroristen onaangename ge volgen kan hebben voor een land dat president Bush schaart onder de 'as van het kwaad'. Ook Saoedi-Arabië heeft meer maals bij Iran aangedrongen op uitlevering van Saad bin Laden en andere verdachten van de aanslag in Riyad, maar Iran weigert dat tot dusver. Volgens Saoedi-Arabië bevinden zich zeker vierhonderd leden van Al Qaeda in Iran. De vermoedelijk 24-jarige Saad bin Laden zou actief zijn gewor den binnen Al Qaeda sinds hij een jaar geleden naar Iran kwam. Volgens deskundigen wordt hij steeds belangrijker binnen de organisatie. Hij spreekt goed Engels en kan goed met computers werken. „Hij kan operaties tegen het Westen organiseren omdat hij het Wes ten goed kent", aldus Rohan Gunaratna, terrorismedeskun dige in Singapore. ANP BRESKENS - De Breskense re der Vroon verwacht dat de live- stockcarrier Cormo Express, met ruim vijftigduizend scha pen aan boord, vandaag koers zet naar de Cocoseilanden, ten zuiden van Sumatra. Daar zullen de beesten door Au stralische dierenartsen worden onderzocht. Blijken de dieren dan gezond te zijn, dan wordt de reis vervolgd naar de West-Au stralische havensteden Albany of Fremantle, waar de schapen zullen worden geslacht. Vroon, eigenaar van de carrier, had gisteren nog geen definitie ve instructies van de Australi sche regering gekregen, maar maakt uit verklaringen van pre mier Howard op dat het eind van de zwerftocht in zicht is. BERLIJN - Een inwoner van Berlijn is aange klaagd omdat hij zijn hond de Hitlergroet heeft geleerd. De man moet morgen in de rechtbank terechtstaan voor 'het gebruik van te kens van ongrondwette lijke organisaties'. De zwarte herdershond Adolf zou in maart zijn rechterpoot in de lucht hebben gestoken, op af roep van zijn baasje en in het bijzijn van twee poli tieagenten. Later zou dit schouwspel zich op ande re locaties hebben her haald. ANP/DPA LONDEN - Bij de ingang van Downing Street in het centrum van Londen is de voormalige wereld kampioen boksen, Chris Eubank, gisteren gear resteerd. Zwaargewicht Eubank, tegenwoordig vrachtwagenchauffeur, parkeerde zijn truck op deze plek en hield een minuut lang de claxon inge drukt. De actie was een eenmansprotest tegen premier LONDEN - Ierse republikeinse paramilitairen voorzien ge welddadige Britse bendes van wapens. De Britse zender BBC meldde gisteren uit eigen onderzoek in de omgeving van de Ierse plaats Limerick dat de splintergroepering Continuity IRA wapens verkoopt aan bendes in Manchester en Birming ham. De gewapende misdaad in Groot-Brittannië zou daar door zijn toegenomen. Bronnen binnen de Britse inlichtingendienst NCIS bevesti gen dat paramilitaire groeperingen wapens het land in smok kelen. Volgens de Ierse minister van Justitie William O'Dea werken grote familiegroepen met contacten in beide Britse steden als tussenpersonen in de illegale wapenhandel. De Ie ren zouden de wapens onder meer ruilen voor drugs. ANP LONDEN - De Britse regering heeft gisteren een campagne gelanceerd tegen hooligans, asociale buren en andere maat schappelijke problemen. De regering wil vooral de houding van plaatselijke besturen en politie tegenover asociaal gedrag veranderd zien. Voor heel het land wordt 22 miljoen pond (ruim 31 miljoen eu ro) uitgetrokken om de komende 2,5 jaar plaatselijke initia tieven te steunen. AP KATHMANDU - Het Nepalese leger heeft een dorpsschool bestormd waarin maoïstische rebellen zich verschanst had den. Daarop brak een urenlang vuurgevecht uit dat aan min stens elf rebellen en vier leerlingen het leven kostte. Dat maakte het leger gisteren bekend. Vijf gewonde leerlingen zijn per legerhelikopter naar het ziekenhuis vervoerd. Een van de scholieren, de zeventienjarige Dambari Dika, zei dat de rebellen de school waren binnengevallen en de leerlin gen hadden gesommeerd zich te verzamelen in de centrale hal. Daar zouden de rebellen hen hebben willen toespreken. Toen de militairen de school bestormden, doken leerlingen volgens Dika onder tafels om dekking te zoeken. Haar der tienjarige zusje kwam om. AP PEKING - De Chinese staatstelevisie CCTV heeft besloten de lancering van de eerste bemande Chinese ruimtevlucht van daag toch niet live uit te zenden. CCTV besloot de geplande uitzending af te gelasten 'op advies van ruimtevaardeskundi gen', meldden media in de noordwestelijke provincie Gansu, waar de lanceerbasis Jiuquan ligt. Deskundigen denken dat de uitzending niet doorgaat omdat de Chinese regering het niet aandurft. De regering ziet graag dat de staatsmedia alleen 'goed nieuws' brengen. ANP/DPA PARIJS - Frankrijk krijgt de eerste gastronomische universi teit ter wereld. Vanaf volgend najaar kunnen jaarlijks hon derd studenten zich verdiepen in de culinaire geschiedenis en de eetcultuur van Frankrijk. Dat maakte de Franse staatsse cretaris van Economische Zaken, Renaud Dutreil, gisteren bekend. Het betreft een interdisciplinaire opleiding van een of twee jaar in Reims, de hoofdstad van de Champagne. Het moet een soort Harvard voor de smaakpapillen worden, aldus Dutreil. „We hebben mensen nodig die de Franse culinaire traditie vertegenwoordigen." AP door Pascale Thewissen t ANTWERPEN - In het stadhuis van Antwerpen is de groene wethouder van Sport Chantal Pauwels in opspraak geraakt. Zij blijkt voor amper 145 euro per maand een monumentale woning te huren van het Open baar Centrum voor Maatschap pelijk Welzijn. Hoewel haar eigen partij Agalev en de oppo sitie willen dat ze opstapt, wei gert Pauwels te vertrekken. Als gevolg van de affaire dreigt een vertrouwenscrisis bij de toch al zwaar geteisterde groe nen. Pauwels, die zich gesteund weet door de Antwerpse burge meester Patrick Janssens en haar groene collega-wethouder Erwin Pairon, overweegt uit de partij te stappen en samen met enkele medestanders op eigen houtje verder te gaan. Ze heeft enkele dagen bedenktijd ge vraagd. Het is het zoveelste schandaal op rij in Antwerpen. In maart moesten enkele topambtenaren en het voltallige college van burgemeester en wethouders opstappen naar aanleiding van de visacard-affaire. Ook Pau wels werd er destijds van be schuldigd dat ze de creditcard van haar werkgever gebruikt had voor privé-aankopen. Agalev besloot haar echter niet te vervangen. Integendeel: ook in het nieuwe stadsbestuur on der leiding van de socialistische burgemeester Patrick Janssens kreeg ze een wethouderspost. Ze is op dit moment de enige vrouw in het Antwerpse college. Het Vlaams Blok blijft Pauwels echter het leven zuur maken. Extreem-rechts, met eenderde van de stemmen de grootste par tij in Antwerpen, aast op het burgemeesterschap en heeft in de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen in 2006 een ware heksenjacht geopend op de gevestigde politieke orde. Volgens Blok-voorman Filip Dewinter betaalt Pauwels 145 euro huur in de maand, in plaats van de 650 a zevenhonderd euro die de woning eigenlijk waard is. Pauwels ontkent dat niet. Volgens haar is de huur zo laag omdat ze in de voorbije tien jaar enorm veel aan de woning heeft opgeknapt. Agalev wil daar niet op wach ten. De groenen vrezen dat de zoveelste affaire rond Pauwels de partij stemmen gaat kosten. GPD Tony Blair die - in de visie van Eubanks - onte recht bevel heeft gegeven tot deelname aan de oorlog in Irak. Na de eerste toetersessie verdween Eubanks in zijn truck om na een rondje om het blok terug te keren bij Downingstreet. Toen hij opnieuw de claxon indrukte, werd de ex-bokser aangehouden en afgevoerd in het busje links op de foto. foto Myung Jung/AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het Israëlische leger wil vijftien gedetineerde Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever naar de Gaza strook overbrengen. Dat heb ben legerbronnen gisteren voor de Israëlische militaire radio gezegd. Het gaat om zogenoemde admi nistratieve gevangenen die zon der proces maandenlang kunnen worden vastgehouden. Volgens de militaire bronnen waren de vijftien bij 'terroristi sche activiteiten' betrokken. De militaire radio stelde dat de Pa lestijnen naar een gevangenis in Gaza worden overgebracht. De vijftien worden na verloop van tijd vrijgelaten, maar mogen niet meer naar de Jordaanoever terugkeren. De Palestijnse premier Qurei zei dat Israël door de maatregel de pogingen om vrede in het Mid den-Oosten te bereiken frus treert. Qurei repte van 'flagran te vormen van agressie'. Mensenrechtenorganisaties ageerden in het verleden fel te gen deportaties van Palestijnse gevangenen. Ze noemden die een schending van het interna tionaal recht. Met tientallen tanks en bulldo zers zijn de Israëlische strijd krachten in de nacht van maan dag op dinsdag opnieuw het Palestijnse vluchtelingenkamp Rafah binnengevallen. Volgens Israëlische legerfunctionaris- sen gaat de operatie een aantal dagen duren. Bij de operatie in het zuiden van de Gazastrook kregen de troe pen steun van twee gevechtshe likopters, meldden Palestijnse functionarissen. Volgens hen kwam het tot schotenwisselin gen. Over slachtoffers was niets bekend. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5