PZC 4 Corrupte familie heeft alle macht in Azerbeidzjan Amerikanen dreven vader Chinese raket in handen van Mao Discussie over illegaal bewonen van leegstaande panden laait op 15 oktober 1953 woensdag 15 oktober 2003 Eigendomsrecht Aanval van rechts Demonstratie Prestigeproject Krakers heten opeens terroristen Zijn kraakpanden een broeinest voor criminaliteit of een broed plaats van creativiteit en solida riteit? Het eerste, denkt CDA'er Jan ten Hoopen. Als het aan hem ligt, wordt kraken verboden. De krakers begrijpen daar niets van. 'Huisjesmelkers, die moe ten worden aangepak'. door Angela de Jong Krakers vergelijken met ter roristen? Eric Duivenvoor den kan er met zijn verstand niet bij. De auteur van het boek 'Een voet tussen de deur', waarin hij geschiedenis van de kraakbe weging beschrijft, gaat steeds opgewondener praten. „In de veertig jaar dat de beweging nu bestaat zijn er diverse terroris tische organisaties geweest, maar een link met de kraakbe weging is nooit gelegd", rea geert hij. „Krakers worden tegenwoordig juist meer geassocieerd met een modeshow van Victor en Rolf in het Louvre dan met terrorisme. Dit is gewoon de wereldvreem de opvatting uit de provincie over wat er in de grote stad ge beurt", legt Eric Duivenvoor den uit. Met het aanzwengelen van de discussie over een algeheel ver bod op kraken lijkt CDA'er Jan ten Hoopen Nederland in een ruk terug te werpen naar de ja ren zeventig. Hij vertegenwoor digt de groep die krakers be schouwt als eng, illegaal en een gevaar voor de samenleving. Deze stroming staat lijnrecht tegenover degenen die de na druk leggen op de bijdrage van de kraakbeweging aan de soli dariteit met zwakkeren in de wereld. Centrum van dergelijke activi teiten zijn panden als vrijplaats Boerhaavelaan in Leiden, on derkomen van het anarchistisch collectief Eurodusnie. Behalve een stuk of acht krakers her bergt het pand een sportzaal, een poppodium en een werk plaats. Elders in de stad zitten een 'weggeefwinkel', een boek handel en een eetcafé waar twee keer per week voor een beschei den bedrag een biologische maaltijd wordt geserveerd. Ook wordt er regelmatig spreekuur gehouden voor illegalen. „Kraken doe je niet alleen uit ei genbelang", verklaart mede werker David Vervoort van Eurodusnie. „Je wilt ook iets betekenen voor de maatschap pij. Maar dat wordt over het hoofd gezien." Volgens Sjaak, woordvoerder van de Kraakgroep Haarlem, criminaliseert Ten Hoopen de verkeerde groep. „Huisjesmel kers, die moeten worden aange pakt. Ze durven tien keer meer huur te vragen dan wettelijk is toegestaan. Mensen worden uit gezogen", betoogt Sjaak. Hij heeft net daarvoor bedrijfspand De Artisjok in Haarlem ge kraakt, samen met ROOD, de jongeren van de SR „Ik kan nog meer extreme variante 1 geven. Meisjes die wordt gevraagd sek suele handelingen te verrichten, om een kamer te krijgen. Dat wordt nauwelijks aangepakt. Net zo min als de leegstand.Hij ziet op dat gebied een belangrij ke taak voor gemeenten. „Die zou eigenaren daarover moeten aanschrijven. Of de panden moeten vorderen voor bewo ning." De gemeente Nijmegen, in de ja- ren tachtig het toneel van kra kersrellen, ziet ook niets in het verbod dat Ten Hoopen voor stelt. Toestaan van kraken zet juist druk op eigenaren om on nodige leegstand te voorkomen, vindt het gemeentebestuur. Als de krakers zich maar aan de re gels houden, is er niets aan de hand. Maar CDA'er Ten Hoopen wil kraken sterk aan banden leg gen. Vorige week stemde een Kamermeerderheid al in met een motie van zijn partij om leegstaande bedrijfspanden te beschermen. Afgelopen week einde ging Ten Hoopen een stap je verder door ook het kraken van woningen aan te vallen. Het gaat om het 'herstel van eigen domsrecht', benadrukt hij. „Zo dra een pand is gekraakt mag een eigenaar niets meer. Hij De voormalige sovjetrepubliek Azerbeidzjan stevent af op de invoering van een 'democratische dynastie'. Het doodzieke staatshoofd Gejdar Alijev heeft zijn zoon Ilham aangewezen als opvolger. Machtsvertoon, manipulatie en intimidatie moeten vandaag dé verkiezingsoverwinning in de olierepu bliek veilig stellens door Frank Hendrickx Tussen de kustlijn van de Kaspische zee en de weg naar het stadje Neftchala glij den de olievelden van Azerbei dzjan in al hun vergane glorie voorbij. De boortorens zijn ver roest, pijpleidingen vervallen, oude opslagplaatsen ver schrompeld. Een enkele ja knikker doet op de eindeloze steppe nog zijn werk, de rest lijkt bevroren in de tijd. Bakoe groeide dankzij deze vel den ooit uit tot oliehoofdstad van de wereld, maar inmiddels is de industrie verplaats naar de andere kant van de kustlijn. Enorme offshore olievelden in de Kaspische zee hebben Azer beidzjan een tweede leven gege ven als olieproducent. De natuurlijke rijkdom heeft niet kunnen voorkomen dat de weg naar Neftchala vol kuilen zit. De kolonne auto's van de Partij van Nationale Onafhan kelijkheid (PNO) slingert en stuitert vanuit Bakoe drie uur lang over het wegdek. Het is niet de enige reden waarom de stem ming gespannen is bij de oppo sitiepartij. „We gaan naar een gebied dat onder controle is van Calal Alijev, een broer van de president", verduidelijkt hoofd veiligheid, Dzjengis Koelijev, voor vertrek. „Niemand kan zeggen wat er gaat gebeuren." De afgelopen weken zijn er al tal van incidenten geweest. Inge huurde provocateurs lokten meerdere keren ruzie uit om de politie reden te geven in te slaan op de politieke demonstranten. Enkele bijeenkomsten gingen helemaal niet door, omdat we gen plotseling werden afgeslo ten. „Van een normale campag ne is geen sprake", meent Etibar Mamedov, een oppositieleider. „We worden permanent ge dwarsboomd." Het staatsapparaat staat volle dig in dienst van Ilham Alijev. Het hele land is volgeplakt met posters van hem en zijn vader. Overal waar hij langsrijdt, staan schoolkinderen met vlag- pr. i's-f «r 1 CDA'er Jan ten Hoopen wil het kraken van bedrijfspanden en woningen verbieden. Tegenstanders van zijn plan vinden juist dat kraakpan den een broedplaats van creativiteit en solidariteit zijn. foto Annette Vlug/G PD wordt a la minuut uit de verze kering gezet, mag gas en licht niet afsluiten en het pand ook niet meer betreden, omdat hij dan huisvredebreuk pleegt." Omdat kraken in andere Euro pese landen verboden is, wor den buitenlanders en met name criminele organisaties naar Ne derland gezogen, meent de CDA'er. „Op elke Nederlandse kraker zijn er negen buiten landse. Ze kraken een pand op een industrieterrein, houden er een groot feest en vertrekken vervolgens weer. De eigenaar blijft met 20.000 tot 30.000 euro aan schade zitten, terwijl er wel 15 euro toegang voor het feest wordt gerekend. Daarnaast ver loederen industrieterreinen er door en wordt het creëren van nieuwe werkgelegenheid be moeilijkt." David Vervoort van Eurodus nie: „Ik zou wel eens willen we ten wie hij nu precies bedoelt. Criminele bendes hebben geld genoeg voor de officiële wo ningmarkt." Auteur Eric Dui venvoorden snapt evenmin hoe Ten Hoopen aan die verhalen en cijfers komt. Er bevinden zich buitenlandse jongeren binnen de Amsterdamse kraakbewe ging, weet hijmaar dat zijn vol gens hem rugzaktoeristen die vaak wat langer in het land wil len blijven. En wat betreft de houseparty's: „Dat was in de ja ren tachtig en negentig. Toen werd regelmatig een pand ge kraakt om een feest te geven, waarna ze weer verder gingen. Zo is de housescene ontstaan. Het pleit alleen maar voor de kraakbeweging dat ze die cultu reel en economisch zo'n prikkel hebben gegeven." Duivenvoorden ziet het pleidooi van Ten Hoopen als een aanval van rechts tegen alles wat niet in het stramien loopt. Hij wijst er op dat grote steden als Amster dam, Den Haag en Nijmegen miljoenen uittrekken om in voormalige kraakpanden 'cul turele broedplaatsen' voor be ginnende ondernemers en kun stenaars te creëren. „Terwijl die vroeger in kraakpanden terecht konden." Heiligen zijn krakers niet, geeft hij toe. „Ze functioneren op het randje of soms eroverheen. Maar ze zitten niet zo diep in de criminaliteit als Ten Hoopen stelt. Ze vervullen een belang rijke functie door de gevestigde orde uit te dagen." GPD C&A verras PRIJS getjes te zwaaien. Bekende pop sterren hebben een opzwepend lied voor hem geschreven en de vier landelijke televisiezenders besteden negentig procent van hun politieke programma's aan Ilham. De resterende tijd wordt door het kanaal gebruikt om de oppositie zwart te maken. Een oppositieleider zou homoseksu eel zijn, een andere heeft een overspelige vrouw. De rest wordt beschuldigd van banden met Armenië, het innig gehate buurland. Niemand kent Ilham Alijev goed, maar hij heeft de zegen van zijn vader. De 80-jarige lei der verblijft al maanden met hartproblemen in het buiten land. Alijev trekt sinds 1969 bij na onafgebroken aan de touw tjes. Eerst als dienaar van de communistische partij in Mos kou, daarna als president van de onafhankelijke republiek. Alijev herstelde sinds zijn aan treden in 1993 de orde in het door paramilitairen geteisterde land. Verder wierp hij zich op als bondgenoot van de VS. „Hij heeft stabiliteit gebracht", beaamt Raoef Mirkadyrov, po litiek commentator van de onaf hankelijke krant Zerkalo. „Maar de corruptie van zijn re gime is monsterachtig. Alijev heeft van Azerbeidzjan een fa miliebedrijf gemaakt." De steun voor het regime is de afgelopen jaren afgebrokkeld. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat Ilham Alijev slechts kan rekenen op 27,4 procent van de stemmen. Maar in de stad Neftchala gelooft bijna nie mand dat de Alijev-clan afstand zal doen van de macht. „Verkiezingen worden hier al tijd vervalst en zo zal het nu ook gaan", meent de werkeloze vis ser Alach Sjoekoer, één van de honderden mensen die is afge komen op de demonstratie van de oppositiepartij PNO. „Alijev heeft oliecontracten afgesloten, maar wij hebben daar nooit iets van gezien. Zelfs in de winter zitten we hier zonder gas." GPD Binnen enkele dagen voegt China zich bij Rusland en Ameri ka, landen die zelfstandig een mens in de ruimte brachten. Dat alles zou niet mogelijk zijn geweest zonder Qian Xuesen, de vader van het Chinese raketprogramma. In Amerika wordt Qian echter gezien als een spion, die er met Amerikaanse technologie vandoor ging. doorGert-Jan Broere Het is een ironie, die ook de Amerikanen niet ont gaan is. Als Qian Xuesen niet de vader van het Chinese ra ketprogramma was - waar de FBI hem in 1950 wel voor hield toen ze hem als spion oppakte -, dan is hij het door toedoen van diezelfde FBI wel geworden toen hij in 1955 mocht terugkeren naar China. Het is een bizarre wending in de geschiedenis die precies het tegenovergestelde be werkstelligde van wat het McCarthyisme begin jaren vijftig nastreefde: het be strijden van het communis me. De heksenjacht op de 'commies' dreef een briljante wetenschapper, die de pech had dat zijn wieg in rood Chi na stond, in de armen van Mao Zedong.Terug in zijn ge boorteland ontwikkelde Qi an de kernraketten die de Amerikanen zo vreesden en legde hij de kiem voor het Chinese ruimtevaartpro gramma. De vraag of Qian ook zonder dwang naar China was te ruggekeerd was, is alleen door hemzelf te beantwoor den. Dat heeft hij nooit ge daan. Feit is dat hij in 1949 een aanvraag indiende om Amerikaans staatsburger te worden. Bovendien was hij getrouwd met de dochter van een nationalistische gene raal, de tegenstanders van de communisten in de Chinese burgeroorlog. Communisti sche sympathieën lagen niet echt voor de hand. Dergelijke overwegingen speelden in 1950 geen rol toen Qian in Amerika voor spionage werd vastgezet. De bewijsvoering was flin terdun en het kwam nooit tot een veroordeling. Maar Qian mocht zijn werk in Amerika niet voortzetten. Vijf jaar la ter moest hij Amerika verla ten, als onderdeel van een gevangenenruil die voort vloeide uit de Koreaanse oor log. Daarmee kwam een einde aan de Amerikaanse loop baan van een wetenschap per, die veel voor hen had be tekend. Na de Tweede Wereldoorlog kreeg Qian van de Duitsers te horen dat zijn theorieën over 'supersonische stromingen' klopten. De Duitsers hadden ze beproefd in een windtun nel, een faciliteit waarover de Amerikanen nog niet be schikten. Zijn verdiensten voor Ameri ka speelden na 1950 echter geen rol en werden zelfs een belemmering voor een vlotte uitlevering aan China. Som mige groepen binnen de Amerikaanse ambtenarij vonden dat hij te veel wist om hem te laten gaan. Achtera! gezien hebben ze gelijk. Vrij wel direct bij terugkeer in China begon hij aan de ont wikkeling van kernraketten. Onder Qians leiding werd er ook een ruimtevaartpro gramma gestart, maar dat proj eet werd in 19 8 0 in de ijs kast gezet. Deng Xiaoping was aan de macht en wilde snel de verkommerde econo mie een impuls geven. In dat beleid paste geen miljarden verslindend prestigeproject zoals ruimtevaart. Pas in 1992 werd, zonder Qian, de draad weer opgepakt, met de ruimtevlucht als hoogte punt. GPD VLIEGTUIG - Een vliegtuig van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena is gis termiddag vlakbij het vlieg veld in Frankfurt neergestort en uitgebrand. Alle 44 inzit tenden, onder wie vier beman ningsleden, zijn omgekomen. Het vliegtuig was op weg naar Brussel, maar verloor direct na het opstijgen veel hoogte. Bij het dorpje Kelsterbach kwam het in een bos terecht en explo deerde. Reddingsploegen wis ten nog enkele lichamen uit het brandende wrak te halen. Onder de doden is vermoede lijk één Nederlander. RAMPSCHADE - Propvol za ten de tribunes van de Tweede Kamer gisteren, bij de behan deling van de Rampschade- wet. Vele gedupeerden, onder wie ook enkele Schouwse bur gemeesters, kwamen luisteren hoe werd gesproken over de vergoeding van de schade door de Watersnoodramp. De mees te Kamerleden bepleitten aan passingen op details, maar het Zeeuwse Kamerlid W. F. baron van der Feltz viel de hele rege ling aan. Hij sprong voor de Zeeuwen in de bres en noemde de vergoeding veel te karig. Het is de Zeeuwen er niet om begonnen er beter van te wor den, betoogde hij, maar barm hartigheid is op zijn plaats. Hij pleitte ervoor de schade volle dig te vergoeden. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De doe u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden Dij PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJSQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4