Commissie geeft bedrijven ruimte PZC Goesenaren zien nog hoop op vrede in Palestina en Israël Impuls voor cultuurbeleid Fotoclub laat digitale camera links liggen 4 Maritiem museum Vlissingen verkeert in acute geldnood Bedrijfsleven en Defensie praten in platform over werk Terneuzen onderzoekt mogelijkheden voor ondernemingen in kleine kernen Busstation tunnel wordt verbeterd Nooit Gedacht viert jubileum Veiligheidsplan krijgt in Terneuzen prioriteit Erotic night Melkpakken uil papiercontainer woensdag 15 oktober 2003 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Alle raadsfrac ties willen kleine bedrijven de mogelijkheid geven om in eigen dorp of buurtschap uit te brei den of nieuwbouw te plegen. Sommige partijen willen bijna alle bedrijfsuitbreidingen toe staan, anderen pleiten voor meer restricties. Zo zijn D66 en GroenLinks faliekant tegen nieuwe bedrijfsterreintjes die als ontsierende 'puisten' aan kernen worden vastgeplakt. De commissie economie en be heer besprak gisteravond een notitie over bedrijfsterreinen in de kernen. Vertegenwoordigers van alle fracties onderschreven een pleidooi van SGP'er C. van Burg voor flexibiliteit. Zo wa ren de meeste commissieleden in hun nopjes met de toezegging van wethouder A. van Waes dat TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen bekijkt nog eens of en hoe de service op het bussta tion bij de Westerscheldetunnel kan worden verbeterd. Om het veiligheidsgevoel van wachtende passagiers te verbe teren moet de verlichting enigs zins worden aangepast op het grote overstapstation aan de Buitenhaven. Dat zei wethou der J. van Scha ik gisteravond tegen de leden van de commissie economie en beheer. WD'er J. Wijnacker deed de wethouder enkele service-suggesties aan de hand. Een muntenautomaat voor een aantal fietskluizen - zodat mensen niet voor één dag stalling naar het Parkeerbureau hoeven - een toilet en een tele fooncel zouden het station een stuk klantvriendelijker maken. Een telefooncel is waarschijn lijk te duur en te vandalismege- voelig, meldde Van Schaik, de andere aanbevelingen worden onderzocht op haalbaarheid. de gemeente zich tot het uiterste inspant om een tweedehands winkel in Sluiskil te laten ver huizen vanuit het centrum van het dorp (Nieuwe Kerkstraat) naar de rand (Leidinglaan). Van Waes benadrukte wel dat het voornemen in strijd is met het streekplan. De gemeente moet daarom wel met een zeer goede ruimtelijke onderbouwing voor de verhuis plannen komen en is dan nog af hankelijk van de medewerking van de provincie. Mocht de raad overtuigd zijn van de noodzaak en redelijkheid van de verhui zing, dan is het college eventu eel zelfs bereid om een afwijzing van GS juridisch aan te vechten beloofde Van Waes. Die insteek en inzet werden commissie- breed gewaardeerd. Maar de waarschuwing van de wethouder dat bij de aanleg van nieuwe bedrijventerreinen te rughoudendheid moet worden betracht, ging een aantal com missieleden te ver. Zo vonden enkele Axelaars - P. Snoodijk (GBK) en J. Wijnacker (WD) - dat voor nieuwe vestigingen van bestaande bedrijven mogelijk heden binnen Axel moeten wor den gezocht, ook als Drieschou- wen over enige tijd vol is. Centrale plekken P. van Veen (D66) en M. Ver- eecken (GroenLinks) pleitten voor vestiging op centrale plek ken (Handelspoort in Terneuzen of voormalig CSM-terrein in Sas bijvoorbeeld) voor grotere bedrijven. Het regionaal belang en ruimtebeslag mag niet uit het oog worden verloren door hap snap bedrijfsvestiging en -ver plaatsing toe te staan, memo reerden zij. Van Burg kon zich daar wel in vinden, maar vond dat alleen voor bepaalde zicht- locaties architectonische eisen gesteld mogen worden. „Een simpele loods voor eenvoudige werkzaamheden of opslag hoeft niet onder architectuur te wor den gebouwd, want dan kunnen kleine bedrijven niet op renda bele wijze investeren." Van Waes liet de commissie we ten dat de gemeente over genoeg bedrijfsterreinen beschikt. Ter neuzen moet wel uitkijken dat de zakelijke dienstverlening geen ondergeschoven kindje wordt. Met Handelspoort-Zuid heeft de gemeente een uitste kend terrein voorhanden, maar voor een goede acquisitie ont breekt vooralsnog budget. Door zelf de boer op te gaan en actief handelen van de afdeling eco nomische zaken en deelname aan bedrijfsbeurzen als de Con- door Peter Oggel AXEL - De digitale camera is vooralsnog niet interessant voor de leden van de Foto club Axel. Deze conclusie valt te trekken uit de inzendingen voor de jaarlijkse tentoon stelling van de vereniging in het Axelse cul tureel centrum De Halle. 'Fotosalon' doopt de Fotoclub de expositie. Het is de 38e maal dat de leden hun kunnen publiekelijk tonen. De werken zijn stuk voor stuk met de 'klassieke' camera ge maakt, vertelt woordvoerster J. Stoutjes- dijk-Simpelaar. „Voorzover ik weet fotografeert binnen verenigingsverband niemand met een digitale camera. De leden prefereren blijkbaar de ouderwetse ma nier." De Fotoclub Axel telt momenteel twintig le den Niet elk lid exposeert deze maand in De Halle; twaalf leden hebben het aangedurfd om hun werk gedurende twee achtereenvol gende weekeinden (18/19 en 25/26 oktober) tentoon te stellen. Het gaat om vijf mannen en zeven vrouwen. Hun werk is hoofdzake lijk in kleur, al wagen enkele leden zich nog wel aan zwartwitfotografie. Stoutjesdijk: „Vrouwen kiezen duidelijk voor Ideur. Dat heeft er vermoedelijk mee te maken dat de vrouwelijke leden in de foto grafie redelijke beginners zijn. Zwart-wit wordt wel eens geprobeerd, maar de kwali teit is niet echt bijzonder." De openingstijden van de expositie zijn alle dagen van ll.OOtot 17.00 uur. Aan de muren van De Halle hangen werken van Jos Bak ker, Anneke Berings, Willy van den Bulck, Mien Janse, Rinus Klaassen, Karin Koster, Ria van der Meer, Ron van Santen, Anja Smid, Veronique Slingerland, Willem Steenbeek en Jannie Stoutjesdijk. Zij hebben naar eigen inzicht een selectie gemaakt uit eigen werk. Belangrijke the ma's zijn daarbij water, landschappen en stadsimpressies. Wethouder J. Luijcks van Terneuzen opent de tentoonstelling vrij dagavond. Eén van de foto's, te zien op de expositie van de Fotoclub Axel. De titel luidt: 'Namibi- sche vrouw'. foto Anja Smid tacta hoopt de gemeente toch interessante nieuwe dienstver lenende bedrijven naar de Ka naalzone te lokken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het maritiem Muzeeum Zeeland aan de Vlis- singse Nieuwendijk heeft een acuut geldgebrek. Het stich tingsbestuur heeft 200.000 euro extra nodig om nota's van de aannemers en installateurs te kunnen betalen. Het Muzeeum heeft daarom aan de gemeente Vlissingen verzocht de limiet voor zijn rekening courant te verhogen met 200.000 euro. Het stichtingsbestuur heeft tegelij kertijd aan de provincie een be drag van 1 miljoen euro ge vraagd. G. Adan, voorzitter van de stichting: „We zijn een Zeeuws maritiem instituut. De provin cie wil dat er slechtweervoor- zieningen zijn; dat er voor toeristen het een en ander te be leven valt. Daaraan werken we mee. Vandaar dat we nu om een bijdrage van de provincie vra gen." De beurs van het Muzeeum is leeg, maar zal weer gevuld wor den. Die verwachting sprak wethouder L. Poppe-de Looff deze week uit in de commis sievergadering Openbaar Be stuur. „We hebben het niet over de exploitatie van het Mu zeeum." Adan zei woorden van gelijke strekking. „We willen de exploi tatie niet belasten met leningen die we hebben afgesloten. Dit verzoek dienen we in om een ge zonde organisatie te behouden. Hij zegt dat de bouw en verbou wing duurder zijn uitgevallen dan voorzien. „We hebben extra investeringen moeten doen, omdat de eisen voor de vlucht wegen en algemene veiligheid waren aangescherpt. Bij restau reren word je vaak geconfron teerd met tegenvallers." Poppe-de Looff kondigde aan dat binnenkort de evaluatie af gerond zal worden over de be drijfsvoering van het Muzeeum, dat onlangs zijn eenjarig be staan vierde. In die evaluatie wordt de exploitatie opgeno men. Daaruit moet blijken hoe het Muzeeum het afgelopen jaar heeft gedraaid en wat het per spectief is voor de komende j ren. „We moeten toewgfo naar een normaal bedrijf niet de bedoeling dat we v, aanvullende verrassingen të ven staan", verduidelijkte^ wethouder. Het Muzeeum trj vangt jaarlijks 33 0.000 ea subsidie van de gemeente J rekening courant is te vergö ken met een speciale lening het Muzeeum in staat steltoa tot een met de gemeente oi«i eengekomen bedrag - info rood staan. De gemeentelied die limiet eerder goedgekeai Het Muzeeum heeft nu 200.M euro extra nodig. Poppe-de Looff merkte op het acute probleem voor in Muzeeum in een keer is opgei* ven, als de provincie over d brug komt. Dat stelde dee® missieleden niet direct gems „Zijn we anders die 200,0009 ro kwijt?", vroeg de raadscos missie zich af. Poppe-de L» reageerde dat zij er vertrouw in heeft dat de bedrijfsvoena van het Muzeeum goed geregel wordt. De wethouder bereidt e raadsvoorstel voor over het cj delijke verzoek tot uitbreid; van de rekening courant g 200.000 euro, dat in de raaa vergadering van eind okté, wordt behandeld. GRAAUW - In het kadervanb vijftigjarig bestaan houdt I fanfare Nooit Gedacht 11 Graauw zaterdag een concest avond in het plaatselijke dorp huis. De optredens worden verzoif door drie bands. Allereerste een concert van de brassbaa Crescendo uit 's Gravenmtt Dit gezelschap staat onder Ie ding van Edwin de Neijs uitS .Jansteen. Verder treden Int Scaldis pipes en drums uit VB singen en de Monastery Swe Band uit KloosterzandeopJ concert begint om achtuur. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Een integraal veiligheidsplan voor de ge meente Terneuzen moet met voorrang gerealiseerd worden. Burgemeester en wethouders zeggen dat bij de gemeentebe groting voor volgend jaar. Het veiligheidsplan, waarin on der andere sociale veiligheid, leefbaarheid en verkeersveilig heid gezamenlijk worden aan gepakt, is een van de speerpun ten die door de gemeenteraad zijn aangegeven. In het veiligheidsplan behoren volgens B en W de voor de gemeente Terneuzen gelden de normen en waarden een basisgegeven te vormen. Aan de hand daarvan kan de in houd en haalbaarheid van het plan voortdurend getoetst wor den. Het college voorziet bij de tot standkoming van het veilig heidsplan een belangrijke rol voor de inbreng en communica tie met de burgers. „Bij elk on derdeel van het veiligheidsplan moet duidelijk aangegeven worden met welke organisaties en op welke wijze samenge werkt wordt", aldus B en W. „Integrale aanpak van pro bleemsituaties moet centraal staan." Voor de opstelling van het vei ligheidsplan is 60.000 euro be schikbaar. Voor eventuele ande re lasten die voorvloeien uit de uitwerking van het plan is voor alsnog geen budget beschik baar. De verdere uitbouw van de wijkgerichte politiezorg, ook een speerpunt van de gemeen teraad, wordt meengenomen met het veiligheidsplan. B en W tekenen er wel bij aan dat dit in principe een taak van de politie is. „Een en ander moet echter wel binnen de beschikbare bud getten geschieden", zo stellen burgemeester en wethouders van Terneuzen. door Peter de Brie BREDA - Meer opdrachten voor bedrijven op legerbases, betere doorstroming van militair per soneel naar het bedrijfsleven en een gezonde inbedding van de krijgsmacht in de maatschap pij. Dat zijn de hoofddoelen van het Platform Defensie-Be drijfsleven Zuid-Nederland, dat gisteren op de KMA in Breda is opgericht voor heel Zeeland, Brabant en Limburg. Defensie telt in Zuid-Neder land circa 14.500 werknemers. Grote onderdelen heeft de krijgsmacht vooral in Brabant, zoals de vliegbases Woens- drecht, Gilze-Rijen en Eindho ven, plus de kazernes in Oir- schot en Vught. Toch wordt het nieuwe platform geen exclusief Brabants onder onsje, verzekert algemeen se cretaris Henk Oderkerk van de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW). „Een bedrijf als Hydrauvision in Oostburg heeft de specialisti sche, technologische kennis in huis om de loop van een hardrij- dende tank op één punt gericht te houden", geeft Oderkerk een Zeeuws-Vlaams voorbeeld van een bedrijf dat met Defensie de handen ineen zou kunnen slaan. Natuurlijk zijn er al incidentele contacten tussen leger en be drijfsleven, maar beide partijen hebben belang bij een meer ge structureerde samenwerking, zo vinden Defensie, BZW en de Limburgse Werkgeversvereni ging LWV. „Door de inkrimping van de krijgsmacht en alle bezuinigin gen, richt het leger zich steeds meer op haar militaire kernta ken en besteedt andere zaken uit", licht Oderkerk toe. „Daar liggen kansen voor met name ondernemingen in de bouw, lo gistiek, iet en metaal- en elek trotechniek om werk binnen te halen." Een gezamenlijk probleem is het werven van goed opgeleide jongeren. Het beeld dat je na een paar jaar legerdienst niet meer aan de bak komt in de burger maatschappij, wil het platform uit de wereld helpen. Bedrijven zitten vaak juist te springen om goede technici. Rob Verschoor en Ina de Bruijn: „Wat we zo vaak hoorden was dat aan beide kanten veel begrip was voor eikaars situatie." foto Willem Mieras door llona Vette GOES - Ina de Bruijn en Rob Verschoor uit Goes kwamen zondag terug van vier weken Bethlehem. Een maand lang werkte het stel daar op een school en praatte veel met Is raëli's en Palestijnen om een duidelijk beeld te krijgen van de huidige situatie. Met een goede boodschap komen ze te rug: er is nog hoop. Via de Coalitie voor Vrede, een organisatie die zich inzet voor de vrede daar, kwamen Ina en Rob in contact met de The Ho pe Flowers School in Bethle hem, waar ze een maand gele den naartoe vertrokken. Ina en Rob, beiden werkzaam (ge weest) in de psychiatrie, wil den iets bijdragen aan de school waar zoveel getrauma tiseerde kinderen zitten. De school heeft een psycholoog die de kinderen leert hun trau ma's te verwerken. Verder schenkt de school aandacht aan de oorlogssituatie waarin de leerlingen zich bevinden. De leerlingen leren zelf en ob jectief na te denken. Doel van dit alles is de kinde ren weer te leren geloven in de mocratie en leiderschap. Rob: „Dat is het grootste probleem daar. Niemand heeft nog ver trouwen in de politiek, want die wordt aan beide kanten bepaald door een stel extre misten. De orthodoxe joden nemen gebieden in en de mos limextremisten blazen zich zelf op. Dat soort acties be paalt welke maatregelen de regering neemt." Het stel uit Goes weet nu hoe veel inwoners over de situatie denken, en dat is heel anders dan wat de politici aan beide kanten roepen. Ina: „We wil den deze reis ook graag maken om voor onszelf er achter te komen hoe de situatie nu ei genlijk is. We zijn naar veel plaatsen in Israël, in vluchte lingenkampen en in de bezette gebieden geweest om met de mensen te praten. Wat we zo vaak hoorden, was dat aan beide kanten veel begrip was voor eikaars situatie. Maar het is nu ook duidelijk voor ons hoe moeilijk het is voor de bur gers om elkaar te vertrouwen. De Israëli's gunnen de Pales tijnen banen en huizen, maar leven wel altijd in angst, want de aanslagen houden niet op. En de Palestijnen willen zich zelf bewijzen, maar krijgen daar geen kans voor omdat zij in een wurggreep worden ge houden door de Israëlische overheid." Hoop In een tijd waarin veel mensen in de bezette gebieden in een uitzichtloze positie verkeren, kan een sprankje hoop en ge loof aan beide kanten mis- schi en ooit voor een doorbraak zorgen. Volgens Ina en Rob is die mogelijkheid zeker aanwe zig. Er zijn volgens het stel talloze initiatieven, die vooral van scholen komen, om weder zijds begrip en respect te oog sten. Zo hebben scholen bijvoor beeld uitwisselingsprogram ma's en scholieren wordt ge leerd neutraal en objectief te denken. Docenten op The Ho pe Flowers School worden bij voorbeeld alleen maar aange nomen als ze geloven in een samenzijn met Israëli's. Ina: „Als de Palestijnse en de Israë lische initiatieven hun krach ten kunnen bundelen en als er meer samengewerkt wordt, moeten de overheden daar ook beter naar gaan luisteren." Het stel heeft voorlopig nog even wat tijd nodig om te be denken wat ze willen gaan doen met datgene wat ze hebben gezien, gehoord en beleefd. Ze willen in ieder geval vertellen over de hoop die ze zagen bij gezinnen in Is raël en in het Palestijnse ge bied. Rob: „Wanneer, waar en hoe weten we nog niet, maar we gaan zeker terug. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het stimule ringsprogramma cultuurparti cipatie lijkt uit het slop te raken. Het dagelijks provinciebestuur heeft dit voorjaar de bakens verzet en de eerste resultaten daarvan zijn zichtbaar. In fe bruari klaagde gedeputeerde G. de Kok, toen verantwoorde lijk voor de cultuurportefeuille, nog dat het beleid op dit gebied te weinig opleverde. Cultuurparticipatie is een van de paradepaardjes van het pro vinciale cultuurbeleid 2001- 2004. In die periode is behoor lijk veel extra geld beschikbaar gekomen (van 337.327 euro in 2001 tot 506.000 euro in 2004) om nieuwe culturele initiatie ven te honoreren. Toch gebeur de dat nauwelijks. Van de 62 projecten die in 2001 werden in gediend, werden 15 gehono reerd. Het merendeel van de aanvragen bleek inhoudelijk en financieel onvoldoende onder bouwd of was allerminst ver nieuwend. Het jaar daarop liep het aantal aanvragen terug naar zeven tien, waarvan elf zijn gehono reerd. Tegenover de PZC het De Kok begin dit jaar blijken te leurgesteld te zijn in het werk van de speciaal voor dit project aangestelde aanjagers bij Scoop en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Dit tot woede van die organisaties die vonden dat het provinciebe stuur de hand in eigen boezem moest steken. Vereenvoudigd Inmiddels zijn maatregelen ge nomen om de cultuurparticipa tie beter van de grond te krijgen. Er is een promotie- en publici teitsplan ontwikkeld. De aan vraagprocedure is vereenvou digd. Indieners van een voorstel krijgen sneller uitsluitsel over subsidie. De rol van de aanja gers is duidelijker omschreven GROEDE - In twee horecagele genheden in Groede kunnen liefhebbers zaterdag terecht voor een 'erotic night'. In de Drie Koningen is dit festijn al leen bestemd voor dames. Voor de heren vinden de erotische shows plaats in de Wulpenhoek. De aanvang is 22.00 uur. en eens in de zes weken overlcf gen zij met een projectgroep Volgens de voortgangsrapp/ tage 2003 van het Stimulering programma cultuurparticipatt Zeeland 2001-2004, die gistem door Gedeputeerde Staten vastgesteld, werpt de nieim aanpak vruchten af. Alle te trokken en zijn tevreden ovent- gestelde projectgroep. De aan jagers jongerencultuur a ontsluiting cultureel vermoga 'voelen zich meer betrokkentij het programma, onderhouda contacten met het veld en inl bijzonder met aanvragers a hebben ook daadwerkelijk!® nen bijdragen aan de totstanc- koming van een aantal gebo:> reerde projecten.' Onder naam C-culture is een public- teitscampagne opgezet die komende maanden de aandacr moet vestigen op het stimulr ringsprogramma van deproc- TERNEUZEN - De gemeen» Terneuzen zal via de informa tierubriek in het Zeemvscb- Vlaams advertentieblad nog maals uitleggen wat er allemaal in de blauwe papiercontainu mag. CDA'er A. Obrie had begrepe dat verschillende bewonersvai Zandstraat, waar hij woont niet wisten of er ook zuivelpw- ken in de bak moeten. „Ikhebz* verteld dat karton dat voora® is van een coating niet in de rc--- emmers thuishoort, maar mis schien is het goed om daar toet nog eens de aandacht op te ves tigen. Anders krijgen we lalef misschien problemen met o\&; last door stank of ongedierte Wethouder R Hamelink me®-- dat de inwoners van Terneuz^- al uitputtend zijn voorgeb®1 over het gebruik en het ophaai- systeem van de verschillen® containersoorten. „Maar goed, er zijn ook mer^ die hun afvalkalender heb®-" weggegooid. Anderen wet® weer niet dat de opbrengst nog steeds voor een groot deel® verenigingen gaan, omdatleo van die clubs meehelpen bij -t' ophalen. Nogmaals vragen via de voorlichting5 briek is daarom misschien a te i-aden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42