Bonden slagen waar oppositie faalde Man doet aangifte van ontucht tegen ambtenaar Justitie Anja Joos vrijdag in Amsterdam begraven GKB Friesland laat de hoorn op telefoontoestel Financiën trekt 500 miljoen euro uit voor verruimde regeling Goede bedoelingen worden Amsterdammer fataal jmm, hi bin n9n uit woensdag 15 oktober 2003 Omzetten straf Klinkhamer roept vragen op BNN biedt gratis lidmaatschap aan Aanhouding in zaak bedreiging aanklager Plooy Lease-auto analyse Merkwaardig Gesubsidieerde baan beschermd Bedrieger dubbel bedrogen Vermiste man dood gevonden Campagne tegen mishandeling Aantal aanhangers islam groeit DEN HAAG - Het CDA in de Tweede Kamer wil van minister Donner van Justitie meer weten over de omzetting van de straf van schrijver Richard Klinkha mer. Vanwege het cellentekort mag de voor moord veroordeelde schrijver de rest van zijn straf onder elektronisch toezicht thuis uitzitten. Het CDA-Kamerlid Van Haers- ma Buma noemt dat 'heel onge lukkig'. „Klinkhamer is veroor deeld voor een ernstig delict waarbij de rechtsorde geschokt is. Ik weet dat er een cellente kort is, maar had dan niet ie mand die voor een lichter ver grijp is veroordeeld kunnen worden weggestuurd?", vraagt Van Haersma zich af. Klinkhamer werd in 2 0 01 in ho ger beroep tot zeven j aar cel ver oordeeld voor doodslag op zijn vrouw. Van die straf heeft hij nu de helft in de gevangenis door gebracht. In de regel wordt een gevangene het laatste halfjaar onder elektronisch toezicht ge plaatst, maar door het cellente kort is dat in het geval van Klinkhamer opgerekt naar een jaar. ANP HILVERSUM - In de strijd van BNN om vijftigduizend nieuwe leden te werven, biedt de om roep gratis lidmaatschappen aan. Dat bleek gisteren uit on derzoek van NRC Handelsblad. Het Commissariaat voor de Me dia ziet reden om de kwestie na der te onderzoeken. BNN moet volgend jaar over 150.000 leden beschikken, an ders verdwijnt de zendgemach tigde van het scherm. De wer ving loopt stroef en daarom bood de omroep afgelopen week op een onderwijsbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs gratis lid maatschappen aan. Zevendui zend jongeren zouden van deze actie hebben geprofiteerd. Het commissariaat liet gisteren weteh dat, indien de leden in derdaad op deze wijze zijn bin nengehaald, ze niet meetellen in het totale ledental van de om roep. Dat is de enige sanctie; een boete legt de mediawaakhond niet op. ANP ROTTERDAM - Politie en justi tie hebben twee weken geleden een 26-jarige man aangehouden op verdenking van het beramen van een moordaanslag op de Amsterdamse officier van justi tie K. Plooy. De man zat al vast. Hij werd vo rig jaar namelijk veroordeeld voor het overvallen van geldlo- pers van waardetransporteur Brink's. Woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie zei giste ren dat er in verband met deze aanhouding ook op drie plaat sen doorzoekingen zijn gedaan. De politie heeft de man inmid dels ook ondervraagd. Hij zit nu niet meer vast voor de geplande aanslag op Plooy, maar blijft wel verdachte in deze zaak, liet De Bruin weten. De man is weer teruggebracht naar de gevange nis, waar hij zijn vorig jaar op gelegde straf verder moet uitzit ten. De informatie over de aan slag kwam begin augustus bin nen. Justitie beschouwt die in formatie als zeer betrouwbaar en geloofwaardig. ANP Rit naar baas altijd vergoed door Peet Vogels DEN HAAG - De regeling voor het woon-werkverkeer wordt flink uitgebreid. Vanaf 2004 kan iedereen maximaal 17 eurocent belastingvrije vergoeding per kilometer krijgen voor woon werkverkeer. De nieuwe rege ling geldt ook voor mensen die minder dan tien kilometer van het werk wonen, of meer dan dertig kilometer. De verruiming kost de fiscus 500 miljoen euro per jaar. Dat blijkt uit een toelichting op het nieuwe belastingplan die staatssecretaris Joop Wijn (Fi nanciën) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De verhoging van de belasting vrije vergoeding wordt betaald door de zakelijke rijders en de oliemaatschappijen. De maxi male belastingvrije vergoeding voor zakelijke kilometers wordt in het nieuwe belastingplan verlaagd van 28 naar 17 euro cent. Dat levert de schatkist per saldo 365 miljoen euro op. Daarnaast verliezen de olie maatschappijen een subsidie op de productie van laagzwavelige diesel. De subsidie zou eigenlijk per 2005 verdwijnen, maar nu is besloten die volgend jaar al af te schaffen. „Vrijwel alle diesel is al laag- zwavelig, dus de subsidie dient geen doel meer", aldus een woordvoerder van het ministe rie van Financiën. De maatregel levert 175 miljoen euro op. De besparingen komen vrijwel helemaal terecht bij de verrui ming van de belastingvrije ver goeding van het woon-werkver- keer van 15 naar 17 eurocent per kilometer. Nu geldt de vergoe ding alleen voor afstanden tus sen tien en dertig kilometer. Daaronder en daarboven wordt een eventuele vergoeding be last. Die beperking wordt nu opge heven als het aan de regering ligt. Voortaan krijgt dus ieder een recht op een vergoeding. Mensen die met het openbaar vervoer reizen, kunnen zelfs kiezen. „Ze kunnen hun werke lijke kosten vergoed krijgen, maar mogen ook voor de 17 eu rocent per kilometer kiezen. Mogelijk gaan mensen die met het openbaar vervoer reizen er dus op vooruit in inkomen", al dus de woordvoerder van Fi nanciën. De nieuwe regeling pakt ook gunstig uit voor mensen met een auto van de zaak. De bijtelling van de lease-auto gaat omlaag van 25 naar 20 procent. In de praktijk betekent het dat de lea se-rijders 40 miljoen euro min der belasting betalen. GPD IXait .1 J :,k irL. llMtS ih 1 'i 'ET AMSTERDAM - De politie haalt de auto van een 94-jarige Amsterdammer uit de gracht. De dagelijkse gewoonte om zijn auto even te starten is deze man gisteren fataal geworden. Hij reed met zijn auto de gracht in en overleed, ondanks een reddingspoging van twee omstanders. De man mocht geen auto meer rijden, maar liet iedere dag eventjes zijn motor warm draaien. foto Evert Elzinga/ANP De afgelopen dagen werd alom twijfel geuit over de slagkracht van de vakbewe ging. De acties tegen het ka binetsbeleid waren immers minder massaal dan bedoe ling was. Waren FNV-voor- zitter De Waal en de zijnen nog wel in staat een vuist te maken? door Sylvia Marmelstein en Hans van Soest DEN HAAG - Na afloop van het Najaarsoverleg bleek dat de bonden nog wel degelijk een vuist kunnen maken. Want de acties van de FNV-bonden zelf mogen dan weinig imponerend zijn geweest, ze blijken wel de gelijk resultaat te hebben ge had. De angst voor meer acties en het besef dat de bonden de bezuinigingen van het kabinet zouden gaan verhalen op de werkgevers, hebben de werkge versorganisaties ertoe bewogen gezamenlijk met de vakbewe ging op te trekken. Het gisteren gesloten akkoord in het Najaarsoverleg bewijst hiermee dat het veelbesproken poldermodel nog steeds spring levend is. Het overlegmodel zou geen toekomst meer hebben, omdat door het uitruilen van belangen geen lastige beslissin gen genomen werden. Ook zou den de werkgevers geen behoef te meer hebben aan overleg, omdat het toch makkelijk zaken kon doen met dit rechtse kabi net. Het front van vakbeweging en werkgevers dwong het kabinet tot verregaande concessies in de onderhandelingen over een so ciaal akkoord. Concessies die veel verder gaan dan wat het ka binet de afgelopen maanden wilde toegeven aan de breed ge dragen wens van de Tweede Ka mer. Wat oppositieleiders als Wouter Bos (PvdA), Jan Marij- nissen (SP) en Femke Halsema (GroenLinks) niet lukte, is Lo- dewijk de Waal en zijn CNV-col- lega Doekle Terpstra wel ge lukt. Het kabinet accepteert een hoger financieringstekort om de economie weer op gang te hel pen. Tekenend voor de knieval die het kabinet heeft gemaakt, is de 200 miljoen euro die het uit trekt om de ziekenfondspremie te verlagen (dat is 24,50 euro per verzekerde). In de Tweede Ka mer werd drie weken gesteggeld over het afschaffen van de me dicijnknaak. Daarmee stemde het kabinet uiteindelijk alleen in door het eigen risico te verho gen, zodat de operatie de schat kist niets zou kosten. Tot nu toe waren alle voorgeno men bezuinigingen heilig voor met name minister Zalm van Fi- nanciën. Alles wat de Tweede Kamer wilde veranderen aan de kabinetsplannen, moest passen binnen het zogeheten 'financi eel kader'. Dat betekent dat er voor iedere bezuiniging die ge schrapt zou worden er een ande re bedacht moest worden. Toch ziet het kabinet nu af van het voornemen om de gouden handdruk bij ontslag te korten op de WW-uitkering, zonder daar iets tegenover te stellen. Ook stelt het zijn besluit uit om de drempel voor de WW te ver hogen. Eerst gaat het daarvoor nog een keer om de tafel zitten met de vakbeweging en de werkgevers. En dan de WAO. Stormen van kritiek heeft het kabinet door staan waar het ging om de in voering van een partnertoets in de WAO. Deze kwam er op neer dat wie straks gedeeltelijk ar beidsongeschikt wordt (en in het nieuwe stelsel dus geen WAO-uitkering meer krijgt) en zijn baan zou verliezen, uitein delijk een bijstandsuitkering kreeg die wordt verrekend met het inkomen van de partner. Veel arbeidsongeschikten zou den zo niets overhouden. Alle aanvallen op dit voorne men in de Tweede Kamer wim pelde het kabinet af. Nu stemt het er toch mee in dat ook deze groep een minimumuitkering krijgt. Ook gaat de WAO-uitkering zelf eerder omhoog dan gepland (mogelijk stijgt die met 5 pro cent in 2006) en wordt de WAO- boete voor werkgevers (de zo geheten Pemba) eerder afge schaft. Tot slot stelt het kabinet haar gewraakte plannen uit om de belastingvoordeeltjes voor VUT en prepensioen af te schaffen. Wel moet hierbij worden ver meld dat de vakbeweging zich op dit punt gesteund wist door regeringspartij CDA, die net als de oppositie in de Tweede Ka mer openlijk haar bedenkingen 'NATUUfiUik: HEV5 ik ££-AJ T^TOEArit OE- kuwr TEttÊAJWoorajoiC)' mist /MCE/2- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Anja Joos wordt vrijdag in Amsterdam begraven. Het consulaat van Duitsland vond gisteren haar ouders, maar zij willen geen zorg dragen voor de uitvaart van hun dochter. Joos was af komstig uit Duitsland, maar woonde al jaren in Amster dam. De 43-jarige vrouw werd vori ge week maandag door een groepje jongeren doodge schopt. Het consulaat stelde de ouders gisteren in kennis van het incident dat zich voor deed in de Amsterdamse Pijp. Enkele supermarktmedewer- kers dachten dat Joos een blik je bier stal, maar ze bleek wel te hebben betaald. De situatie liep desalniettemin uit de hand en leidde tot de dood van Joos. In verband met de zaak zitten acht jongeren, waarvan twee minderjarigen, vast. Drie jon geren werden gisteren door de rechter-commissaris voor tien dagen in bewaring gesteld. Maandag gebeurde dit al bij vier andere verdachten. Van daag wordt de laatste verdachte voorgeleid aan de rechter-commissaris. Deze on derzoeksrechter stelde tot nu toe twee verdachten op vrije voeten. Voor het Openbaar Mi nisterie blijven deze twee on verminderd verdacht en het OM overweegt tegen de beslis sing van de rechter-commissa ris in hoger beroep te gaan. De advocaat van een van de verdachten laakte gisteren het optreden van hoofdofficier van justitie L. de Wit in de zaak-Joos. Advocaat G. Ha mer noemde het 'heel merk waardig' dat De Wit zelf naar buiten trad, terwijl de ver dachten geen enkel contact met de buitenwereld mogen hebben en dat ook hun advo caten geen enkele mededelin gen over de zaak mogen doen. Het OM liet bij monde van een woordvoerder weten dat de al gemene informatie die De Wit gisteren in een persconferentie gaf, de belangen van de ver dachten niet schaadden. Uit De Wits relaas werd onder meer duidelijk dat Joos niets had gestolen. Iets waar tot dan toe in de publieke opinie wel vanuit werd gegaan. ANP ROTTERDAM - De elfduizend Rotterdammers met een ge subsidieerde baan hoeven de komende drie jaar niet voor ont slag te vrezen. Die garantie gaf wethouder Van der Tak (socia le integratie) gisteren. Rotterdam moet door de nieuwe Wet Werk en Bij stand flink bezuinigen, maar ontziet de gesubsidi eerde arbeid. Het gemeentebestuur gaat deze banen omzetten in zoge noemde reïntegratieplaatsen, overgangsplekken waarin mensen via stages en opleidingen doorstromen naar regulier werk. De uitvoering daarvan komt grotendeels in handen van particuliere bedrijven. ANP BARNEVELD - Een 28-jarige Nijmegenaar, die bedrogen was via een advertentie op internet, is gisteren door de politie aangehouden. Hij probeerde op zijn beurt zijn schade te ver halen door een ander er via internet in te laten lopen. De Nijmegenaar kocht begin dit jaar via internet een mobiele telefoon voor 300 euro. Hij kreeg echter een lege doos thuisbe zorgd. De man deed daarvan aangifte, maar was blijkbaar op een idee gebracht. Hij bood zelf twee telefoons te koop aan voor 575 euro. Een zestienjarige inwoner van Barneveld ging op het aanbod in. Deze jongen ontving twee lege dozen, waar voor hij aan een bodedienst uit Twello die het pakket aflever de 575 euro had betaald. De aangehouden Nijmegenaar be weert dat hij het geld nooit heeft ontvangen. ANP LOCHEM - Passanten hebben maandag op een braakliggend terrein in Lochem het stoffelijk overschot gevonden van de 83-jarige Geert Graalman. De dementerende Lochemer werd sinds 29 juli vermist. De man verdween toen uit het verpleeg huis waar hij woonde. Een uitgebreide zoektocht leverde niets op. Volgens de politie raakte de man onwel. Hij werd gevonden op vijf kilometer af stand van het verpleeghuis. ANP DEN HAAG - De Advies- en Meldpunten Kindermishande ling (AMK's) in Nederland begint vandaag een publiekscam pagne. Gedurende zes weken roepen ze via regionale media op kindermishandeling en vermoedens daarvan te melden bij een AMK. Advertenties, folders en posters brengen het publiek op de hoogte van de ernst en omvang van kindermishandeling in Nederland. Ook krijgt het publiek informatie over waar men terecht kan in geval van vermoedens van mishandeling, mis bruik of verwaarlozing. Via het landelijke telefoonnummer (0900 - 1231230) en de regiokantoren van de AMK's kan men kindermisbruik melden. ANP VOORBURG - Het aantal islamieten in Nederland groeit ge staag. In tien jaar tijd is het aantal aanhangers van deze le vensbeschouwelijke beweging bijna verdubbeld naar eer kleine 920.000. Daarmee is de islam de vierde geloofsgroep ir Nederland. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau vooi de Statistiek. Op 1 januari gaf 31 procent van de bevolking van achttien jaai en ouder aan rooms-katholiek te zijn. 14 Procent is Neder lands hervormd en 7 proeent is gereformeerd. Daarna volger de islamieten met een percentage van bijna 5. ANP had over dit voornemen. Tot nu toe riepen de ministers altij d dat als de vakbeweging iets wilde veranderen aan de plannen, ze twee jaar de lonen moesten be vriezen. Met het geld dat dit zou opleveren (het kabinet zou zo'n 800 miljoen euro minder kwijt zijn aan bijvoorbeeld de loon stijgingen van trendvolgers) kon er hier en daar wat gebeu ren. Nu gaf de Geus toch toe dat het anders lag. De concessies van het kabinet kosten veel meer dan 800 miljoen euro. Boven dien scheelt loonmatiging de schatkist veel belastinginkom sten. „Maar een mogelijk hoger fi nancieringstekort weegt niet op tegen het belang dat dit kabinet hecht aan loonmatiging", zei De Geus gisteravond. „Dat is van groot belang om de economie er weer bovenop te krijgen." Precies dezelfde rede nering volgenden PvdA, SP en GroenLinks de afgelopen maanden. Zij werden wegge hoond door het kabinet. „Mij is het wel gelukt het kabinet te overtuigen", lachte De Waal. En dat zonder te beloven dat de lo nen twee jaar bevroren blijven. Eenmalige uitkeringen kunnen nog steeds en voor 2005 hangen de looneisen af van wat het ka binet doet met VUT en prepen sioen." GPD van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - De Gemeen schappelijke Krediet Blank (GKB) Friesland in Leeuwar den neemt sinds kort twee mid dagen per week de telefoon niet meer op. Directeur G. Jaarsma van GKB Friesland heeft tot deze maatre gel besloten, omdat de duizend telefoontjes per week het perso neel te veel afhouden van de verwerking van de sanerings dossiers. Sinds 2001 is het aan tal aanvragen voor schuldsane ring explosief gestegen. Negentig procent van de tele foontjes is afkomstig van men sen die al in een schuldsane ringstraject zitten. „Artikelen in winkels zijn beduidend duur der geworden. Mensen die in een traject zitten, moeten leven van een bedrag vergelijkbaar met 95 procent van een bijstandsuitke ring. Een kapotte wasmachim zorgt dan al snel voor proble men", aldus Jaarsma. In2001 verwerkte zijn instelling 1118 saneringen, in 2002 warer dat er 1258. De directeur scha dat dit jaar 1620 mensen vooi een sanering aankloppen. D< toegenomen vraag komt voora uit de grote Friese plaatsen. Steeds meer mensen op bij standsniveau komen in de pro blemen. Jaarsma stelt dat he kopen op krediet bij postorder bedrijven de grootste proble men veroorzaakt. „85 Procent van de schuldei komt bij die bedrijven vandaan We hebben bijna een hotline Maar een deel van de schub schelden ze meestal kwijt. Dit bedrijven houden er rekeninj mee dat een deel van de klantei niet betaalt", aldus Jaarsma ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Bij de politie in Eindhoven is gisteren aangifte gedaan tegen een topambtenaar van het ministerie van Justitie wegens ontucht met een min derjarige. Dat heeft de woord voerster van minister Donner van Justitie gisteren bevestigd. De Gay Krant en Panorama pu bliceerden vorige week een arti kel over bezoekers van het Anne Frankplantsoen in Eindhoven, waar mannen seks zouden heb ben met minderjarige jongens, soms tegen betaling. In het arti kel werd ook de topambtenaar van Justitie onder een gefin geerde naam opgevoerd. De bla den zeggen zich te baseren op getuigenverklaringen die zij bij een notaris hebben onderge bracht. Minister Donner doet net als vo rige week de artikelen in de Gay Krant en Panorama af als com plete onzin. Als het inderdaad zo is dat de bladen meer weten over een misdrijf dan moeten ze aangifte doen, stelde de be windsman vorige week. Zijn woordvoerster liet gisteren we ten dat de affaire nu in een sta dium is om stappen te onderne men tegen beide bladen. Het OM gaf vorige week na d publicaties aan geen strafrech telijk onderzoek te beginnen o] basis van die mediaberichter Justitie gaf aan pas te kunne; optreden, als er sprake is va; 'een redelijk vermoeden dat ie mand een strafbaar feit heef gepleegd'. De aangever, een inmiddels 28 jarige man, vertelde dat de top ambtenaar hem zowel in Neder land als in Tsjechië heeft mis bruikt. Dat gebeurde toen hi minderjarig was. ANP Advertentie KIJK VANDAAG naarWoonplus op Maximaal TV. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3