Menig milieubox loopt over nu ophaaldienst Sluiskil is gestopt Nieuw: ISDN 100 uur 11 Oude Harpspeler voor nieuwe cultuurtempel Rederij Pelican moet ruimen olie betalen, vindt natuurvereniging oPAUifö» Gemeente Terneuzen wil veiliger routes voor scholieren Terneuzen ziet af van privatiseren diensten Knikker olie ge dicht gat op begroting met belastingverhoging en greep in reserves rnr zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 15 oktober 2003 Bezuinigingen Wensenlijst Kunstenaar Schreeuwer moet betalen Website Bellen Diverse smaken, fles 1500 ml Chenet diverse soorten, flesje 250 ml Subsidie Terneuzenaar krijgt taakstraf voor hennepteelt V oor waar delij ke werkstraf voor mishandeling Dat is gewoon Edah PZC Wonen in Terneuzen duurder jpnrFuaène Verstraeten ERNEUZEN - Wonen in de ge- leente Terneuzen wordt vol- end jaar flink duurder. Voor ezinnen gaat de gemeentelijke belastingdruk gemiddeld met acht procent omhoog. Eenper soonshuishoudens komen er met een gemiddelde stijging van 1,6 procent nauwelijks beter van af. De woonlasten zijn het gemid delde bedrag dat een huishou den in de gemeente kwijt is aan onroerendzaakbelasting en af valstoffenheffing. Het al of niet eigenaar zijn van één of meerde- honden is bij de berekening van de belastingdruk niet mee genomen. De meer dan trend matige aanpassing van de tarieven van de gemeentelijke belastingen en rechten is vol gens burgemeester en wethou ders noodzakelijk om een slui tende begroting voor volgend jaar te kunnen presenteren. Ondanks de lastenstijging blijft de gemeente Terneuzen volgens B en W nog altijd een van de goedkoopste gemeenten in Ne derland wat de lokale lasten druk betreft. Dat komt ook om dat de gemiddelde waarde van de woningen in de streek een stuk lager ligt dan in bijvoor beeld de Randstad of in Bra bant. Bij ongewijzigd beleid en zon der inzet van nieuwe dekkings middelen zou er voor volgend jaar een begrotingstekort van ruim vijf miljoen euro uit de bus zijn gerold. Met behulp van on der meer forse financieel-tech- nische ingrepen en een eerste doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Orpheus staat «eer vóór een Terneuzense cul tuurtempel. Het beeld, beter be kend als De Harpspeler, is wel iswaar niet weg geweest uit de Bellamystraat. Maar hij stond de sloop van het Zuidland- theater een beetje verscholen tussen een paar boompjes weg te kwijnen. Sinds gisteren pronkt de stalen muzikant stoer bij de toegang van het nieuwe Toonbeeldge bouw. De betonnen voet krijgt nog een zwart verfje en het beeld zelf wordt nog eens nagekeken. Maar als dat is gebeurd, heeft het gemeentelijk cultureel insti tuut Toonbeeld een prachtig uithangbord voor de deur, vindt clusterhoofd kunst en cultuur A. Soet. „In het beeld zijn een podium en een hand aan een harp te zien. Na de opening van t? :v. c t tl v;K'^ doorWout Bareman DOEL - De Vlaamse natuurbe schermingsorganisatie Natuur punt Waasland-Linkeroever probeert de rederij van het con tainerschip Pelican 1 te bewe gen het opruimen van olieresten in het Schor Ouden Doel op de Westerschelde te financieren. De olie lekte op 20 juli weg uit het schip, toen het in de Bocht van Bath in botsing was geko men met het vrachtschip Maersk Bahrein. Hoewel de waterpolitie en Rijkswaterstaat destijds ont kenden dat er olie was gelekt, toonden vrijwilligers van Na tuurpunt het tegendeel aan. Zestien vrijwilligers maakten het Groot Buitenschoor (een 215 hectare groot schorrengebied net over de Nederlands-Belgi sche grens direct schoon, maar in het veel gevaarlijkere Schor Ouden Doel, een 51 hectare groot gebied pal naast het Land van Saeftinge, waagden ze zich niet. Volgens een woordvoerder van Natuurpunt Waasland- Linkeroever zijn de planten in het schorrengebied over een af stand van anderhalve kilometer vervuild, maar is een schoon maakactie onmogelijk door de verraderlijke getijdegeulen. De olieresten dringen inmiddels ronde bezuinigingen op de orga nisatiekosten hebben B en W een voorlopige begroting afge leverd met een tekort van bijna 116.000 euro. Dat gat wil het college dichten door een greep te doen uit de algemene reserve. Wethouder J. van Schaik wijst er op dat het volgend jaar in fei te voor de burgers nog niet zo slecht uit pakt. „We vangen bin nen onze eigen organisatie de meeste klappen op. Bovendien beknibbelen we niet op de subsdies voor instellingen en verenigingen." De toekomst ziet er een stuk somberder uit. Het begrotings tekort loopt dan snel op, van an derhalf miljoen euro in 1995 tot bijna twee miljoen euro in 2006 en 2007. Bij alle gepresenteerde cijfers is dan nog geen rekening gehouden met extra geld dat no dig is om de door de gemeente raad geformuleerde speerpun ten van beleid uit te voeren. „Als de raad meer nieuw beleid wil zal men wel moeten aange ven waar het geld vandaan moet komen", zegt Van Schaik. Er ligt op dit moment een wensen- lijstje van meer dan een miljoen euro. De onroerendzaakbelas ting gaat volgend jaar met drie procent omhoog. De reinigings rechten stijgen met ongeveer elf procent. Dat betekent dat eenpersoonshuishoudens vol gend jaar 196,60 euro betalen en meerpersoonshuishoudens 229,20 euro. Om de tarieven kostendekkend te maken is ei genlijk een nog forsere verho ging nodig. B en W gebruiken echter ruim een miljoen euro uit de zogenaamde egalisatiereser ve om de stijging te beperken. Ook de volgende drie jaar kan er nog uit dat potje worden geput om een schoksgewijze verho ging van de tarieven te voorko men. Eigenaren van honden gaan volgend jaar drie procent meer het Zuidland eind jaren zestig symboliseerde het beeld de to neel-, dans- en muziekkunst die in het theater te genieten zou den zijn. De symboliek geldt nog steeds, want wij houden ons be zig met muziekonderwijs, to neelvoorstellingen en creatieve activiteiten. De hand in het beeld past mooi bij die hand vaardigheidsvakken." Orpheus is gemaakt door Ubbo Scheffer, een destijds bekende kunstenaar uit Arnhem, die in 1999 is overleden. Terneuzen bezit nog een beeld van Schef fer; in de Noordstraat staat het zandstenen sculptuurtje De Violisten. De verhuizing van De Harpspe ler naar zijn nieuwe plek hoort nog bij de verbouwing van de voormalige Petrus Hondius- school en kost de gemeente geen extra geld. ook door tot de bodem en dat maakt de situatie er des te ern stiger op. Natuurpunt heeft haar verzeke ringsmaatschappij opdracht gegeven te praten met de verze keraars van de rederij over het inschakelen van een gespeciali seerd bedrij f én over een vergoe ding voor de bodemschade. De natuurbeschermers willen dat snel wordt ingegrepen. Het aan getaste gebied moet worden ge maaid en de vervuilde planten moeten worden verwijderd vóórdat binnenkort de grauwe ganzen arriveren, die in het ge bied overwinteren. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 26-jarige in woner van Sas van Gent voor het negeren van een politiebevel en luidruchtigheid tot 255 euro boete. De man verstoorde op 23 febru ari in zijn woonplaats de nacht rust van plaatsgenoten door la waai te maken. Ook had hij een politiebevel, om zich uit de Kloosterlaan te verwijderen, niet opgevolgd. Hij bleef lawaai maken. door René Hoonhorst SLUISKIL - Een dozijn lege spuitbussen, een paar verf- blikjes en een zakje met wat onbestemde witte poederach tige korreltjes ('het komt van Dow, maar ik weet niet wat het is'). De milieubox van Jeannie Street puilt uit. Maar de che mokar voor klein chemisch af val heeft ze al in geen jaar meer in Sluiskil gezien. Street kan de troep gewoon in de grijze container gooien. Bu ren en kennissen die ze vraagt waar zij het klein chemisch af val (kca) laten, doen dat vaak ook. Een enkeling spaart het gevaarlijke afval op en brengt het naar de milieustraat in de Koegors als er toch een kar grof vuil die kant op moet. Dat laatste is de bedoeling, liet een ambtenaar weten toen Street haar nood bij de gemeente klaagde. De chemokar komt niet meer langs, mensen moeten gevaar lijk en/of milieuaf brekend spul zelf naar de milieustraat brengen. Street kampt echter met wat lichamelijk ongemak en heeft geen auto. „Als ik met de bus naar de Koegorspolder ga, moet ik toch nog een heel eind lopen met mijn voorraadje chemisch afval. Dat zal niet al leen voor mij, maar voor veel ouderen en gehandicapten een probleem zijn", denkt Street. „Ik vind het wat overdreven om buren of kennissen te vra gen om mijn afval een keer mee te nemen. De gemeente zou toch wel een wat publieks vriendelijker beleid kunnen voeren. Maar de website van de ge meente Terneuzen doet het ergste vrezen. Het ophaalbe- leid voor klein chemisch afval verandert per 1 januari 2003. In het voorjaar worden de in woners ingelicht, belooft de digitale afvalkalender. Het is intussen een half jaar later, maar geen Terneuzenaar is ooit officieel ingelicht over het verdwijnen van de chemokar. Woordvoerder D. Timmers schrikt er een beetje van. Na vraag leert hem dat de speciale afvalstoffenwagen sinds de herindeling niet meer rijdt. „Er werd slechts weinig klein chemisch afval aangeboden. De hoeveelheid nam steeds verder af, omdat veel mensen het toch zelf brengen op tijd stippen die hen beter uitko men. Het werd daardoor veel te duur om de chemokar te la ten rijden." De gemeente werkt momen teel een plan uit voor inrich- Jeannie Street uit Sluiskil zit met klein chemisch afval in haar maag sinds Terneuzen geen che misch afval meer ophaalt. foto Wim Kooyman ting van een aantal inzamel- plaatsen voor klein chemisch afval. „Batterijen kun je al bij fotozaken of supermarkten in leveren. Het is de bedoeling om ook voor het klein chemisch afval een aantal inzamelplaat- sen in te richten", meldt Tim mers. Het kan nog wel een jaartje duren voor die inza- melplaatsen er zijn, geeft hij toe. Intussen zit Street, en met haar waarschi j nli jk vele ande ren, met stapels spuitbussen en verfblikken opgescheept. Als ze tenminste hun geduld niet hebben verloren en de rot zooi in de grijze afvalcontai ner hebben gemikt. „Het is natuurlijk mooi dat mensen hun afval goed schei den. Dat moeten ze ook blijven doen. Voor degenen die hun klein chemisch afval niet zelf naar de milieustraat kunnen brengen, wordt een oplossing gezocht. Mensen kunnen daarvoor naar de afdeling af valinzameling bellen", bena drukt Timmers. Hij voegt er aan toe dat de informatie over de kca-inzameling op de ge meentelijke website nog deze week wordt aangepast. Advertentie Advertentie Advertentie Actie prijs per liter 46 prijs per liter 3.96 Aanbiedingen geldig van l3t/m 19 oktober belasting betalen voor hun huisdier. Eén hond kost 46,32 euro en ieder volgende hond in huis kost 105 euro. Verder stij gen allerlei andere heffingen. De leges burgerzaken moeten volgend jaar gemiddeld tien procent meer opbrengen en de parkeertarieven gaan drie pro cent omhoog. Om de begraaf- rechten kostendekkend te krij gen, moeten die met gemiddeld 120 procent worden verhoogd. De leges voor bouwvergunnin gen stijgen 12,5 procent, de fo rensenbelasting tien procent en de toeristenbelasting 25 pro cent, van 40 naar 50 eurocent per overnachting. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil de routes waar langs kinderen naar school gaan veiliger maken. Er wordt een plan opgesteld met de belangrijkste schoolroutes, waarbij aangegeven wordt wat er allemaal moet gebeuren om deze routes voor schoolkinde ren verkeersveilig te maken. Bij de voorbereiding en uitvoering worden scholen, ouders en om wonenden in de gelegenheid ge steld om mee te doen aan de planontwikkeling en -uitvoe ring. Het begeleiden van derge lijke projecten kan volgens bur gemeester en wethouders als speerpunt worden opgenomen in het op te stellen verkeers- en vervoersplan. Met dat plan wordt volgend jaar begonnen, als een speciale me dewerker verkeer en vervoer is benoemd. B en W waarschuwen de gemeenteraad alvast dat de afronding van het plan zeker niet binnen een jaar gereali seerd kan zijn. Het plan dient als basis voor het beleid ten aanzien van wegen en straten en de 30- kilometerzonering. Alle ver- keersonveilige situaties worden daarbij betrokken. Het college denkt dat ook een verkeersvisie voor de oostelijke en westelijke kanaaloever, waarom de raad heeft gevraagd, onderdeel kan uitmaken van het verkeers- en vervoersplan. B en W voorzien inmiddels dat het beschikbare bedrag van 35.000 euro voor het oplossen van de verkeersproblematiek rond Dow met 10.000 euro moet wor den verhoogd. Dat geld is echter op dit moment niet voorhanden. De voorbereidingen voor het verhogen van de verkeersveilig heid in Koewacht zijn in gang gezet. De gemeente krijgt daar voor een deel subsidie voor. De totale financiële gevolgen zijn volgens B en W nog niet geheel duidelijk. De gemeenteraad, zo kondigt het college aan, kan in de loop van volgend jaar rapportages verwachten over de mogelijkhe den om het rangeerterein in Sas van Gent te verplaatsen en over de problematiek van het door gaande verkeer in die plaats. MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan eiste gisteren in Middelburg tegen een 43-jarige inwoner van Terneuzen voor hennepteelt drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk. In zijn eis hield hij er re kening mee dat de Terneuzenaar zich in een kort tijdbestek weer schuldig heeft gemaakt aan het misdrijf. ,,U heeft er niets van geleerd en de kans op een werkstraf al ge had. Nu rest er alleen nog een gevangenisstraf", lichtte de of ficier zijn eis toe. Politierechter G. Nomes vond eveneens dat de man verkeerd had gehandeld door weer een hennepkwekerij te beginnen. Omdat verdachte zijn baan zou verliezen als hij naar de gevan genis zou moeten, kwam de po litierechter hem nog een keer te gemoet met het opleggen van 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De man had een eerder opgeleg de werkstraf voor hennepteelt nog niet voltooid of hij begon weer een wietplantage. Omwo nenden klaagden begin dit jaar over stank en schakelden de po- liitie in. In zijn woning werden op 5 januari dit jaar 321 hen nepplanten aangetroffen. De Terneuzenaar vertelde met de hennepkweek opnieuw te zijn begonnen om zijn schuld van 1200 euro aan Delta te kunnen aflossen. I door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen is niet van plan om de komende jaren eigen diensten te privatiseren. Enkel in inciden- MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Terneuzen zei gis teren in Middelburg dat hij zijn stiefvader uit zelfverdediging van zich af heeft geslagen en ge schopt. Politierechter G. Nomes verklaarde echter: „Er is sprake van noodweer als u echt geen kant meer op kan. Dat is niet het geval geweest." Toch oordeelde hij mild, met een voorwaardelij ke straf. Aanleiding van de mishande ling was een woordenwisseling tussen de verdachte en zij n moe der op 17 december, in haar wo ning. Toen de stiefvader er zich mee bemoeide, kon de verdach te zijn agressie niet langer be heersen en had hij hem beetge pakt. De verdachte gaf toe het slachtoffer een knietje in zijn gezicht te hebben gegeven.De politierechter vond de mishan deling bewezen, maar hield in zijn uitspraak, een voorwaarde lijke werkstraf van veertig uur, rekening met omstandigheden. Zo had de Terneuzenaar de schade van de bril van het slachtoffer vergoed. Verder kwam hij sinds het incident niet meer thuis. tele gevallen zal de gemeente werk uitbesteden aan markt partijen, die het dan ook nog goedkoper moeten kunnen doen dan de gemeentelijke diensten. Het privatiseren van zwemba den, sportaccommodaties en andere diensten is voorlopig niet meer aan de orde. Volgens wethouder J. van Schaik (finan ciën) zijn de ervaringen met re cente verzelfstandigingsopera ties - ook in Terneuzen - niet bepaald om lyrisch van te wor den. „Als we kijken naar het Westerscheldetheater en de overname van het gemeentelijk personeel, dan moet ik conclu deren dat het daar ook niet gelo pen is zoals eerst werd ver wacht. In de regio zijn verder nog wel enkele voorbeelden te vinden van privatiseringsver- halen die niet zo lekker gelopen zijn", meent Van Schaik. Kort voor de herindeling speel den in de Kanaalzone een moge lijke privatisering van het zwembad in Sas van Gent en van de Terneuzense vuilinzame- lingsdienst. Om te voorkomen dat ambtenaren van Sas van Gent, Axel en Terneuzen twee maal achter elkaar geconfron teerd zouden worden met ver anderingen van werkgevers werden de privatiseringsge- sprekken in het nieuwe Terneu zen opgeschort. Als het aan het huidige college ligt worden die onderhandelin gen voorlopig niet opgepakt. Eén en ander heeft ook te maken met BTW-tarieven. Uitbesteden is, omdat er BTW-heffingen op diensten worden geheven, niet per definitie goedkoper meer. Aanbieding geldig van 75 t/m 18 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond Soms bereiken ons pers berichten, van toch als gere nommeerd bekend staande persbureaus, die we slechts met de grootst mogelijke moeite serieus kunnen ne men. Zo kwam gisteren uit Brussel het bericht dat scha pen de eerste 'landbouw- dieren' worden met een elek tronisch identificatiesys teem. „Zodra ze zes maanden zijn, moeten ze een soort knikker inslikken, waardoor ze ge scand en herkend kunnen worden. Deskundigen van de Europese Commissie hebben de laatste dagen flinke voor uitgang geboekt bij dit on derwerp", meldt het pers bureau. En dan, als zo'n knikker is ingeslikt. We zien het helemaal voor ons. Al die deskundigen van de Europe se Commissie ademloos ge bogen over het resultaat van hun werk. Een schapenkeu tel, want zo'n knikker komt er toch gewoon weer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39