PZC Internist neemt het op voor HKPD Witte Huis krijgt nieuwe bestemming Bouw woonwijk Mortiere begonnen Bever Innovations uit Zierikzee wint Luctorprijs Provincie steekt geld in Brogum en museum Zierikzee Platform wil meer opdrachten bedrijven Provincie doet nieuwe poging om meer mensen bij cultuur te betrekken woensdag 15 oktober 2003 Vlaamse natuurclubs stellen rederij aansprakelijk Eis taakstraf voor hennepteelt Cultuurhistorisch Huurwoningen Concertavonden voor de jeugd Kerntaken sb door Ron Magnée VLISSINGEN - Overlast door drugsverslaafden is in Vlissin gen nauwelijks een probleem. Dat stelt internist W. Blok van het Ziekenhuis Walcheren in een brief aan Tweede-Kamerlid L. Blom. Volgens de internist zijn buurtbewoners gewoon bang voor de waarde van hun onroerend goed. Blok schrijft in zijn brief dat de overlast van drugsgebruikers in Vlissingen nagenoeg nihil is. „Noch op straat, noch in de wachtkamers van huisartsen of van het ziekenhuis worden wij geconfronteerd met overlast." Hij oordeelt dat de huidige loca tie van het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD) aan de Coosje Buskenstraat de ideale plek is om een dergelijk project te huisvesten. „Niet in het winkelcentrum, niet in een typisch woongebied, maar toch voor de doelgroep goed te berei ken, te voet of op de fiets", schrijft Blok. Verder benadrukt hij dat er 'minimale overlast voor de omwonenden is'. Aan leiding van de brief op poten is het bezoek dat Kamerlid L. Blom onlangs met collega- Kamerlid E. Kalsbeek aan het HKPD bracht. Blom bezocht daarbij tevens een delegatie van boze buurtbewoners. Het Ka merlid kreeg van buurtbewo ners onder meer videobeelden te zien van drugstransacties die zich op straat afspeelden. Daar naast waren er beelden te zien van verslaafden die hun drugs op straat gebruikten. Blom pleitte voor een gebruikers ruimte, maar dan verder weg van het centrum. Internist Blok van het Zieken huis Walcheren ziet daar niets in. „Verplaatsing of sluiting van het HKPD, ingegeven door de commotie die door enkele buurtbewoners wordt gecre- eerd, zal naar mijn stellige over tuiging leiden tot een enorme toename van overlast voor Vlis singen." De internist vraagt dan ook Kamerlid Blom publieke lijk op zijn uitspraken terug te komen. Extra impuls voor cultuurbeleid door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het stimule ringsprogramma cultuurparti cipatie lijkt uit het slop te raken. Het dagelijks provinciebestuur heeft dit voorjaar de bakens verzet en de eerste resultaten daarvan zijn zichtbaar. In fe bruari klaagde gedeputeerde G. de Kok, toen verantwoorde lijk voor de cultuurportefeuille, nog dat het beleid op dit gebied te weinig opleverde. Cultuurparticipatie is een van de paradepaardjes van het pro vinciale cultuurbeleid 2001- 2004. In die periode is behoor lijk veel extra geld beschikbaar gekomen (van 337.327 euro in 2001 tot 506.000 euro in 2004) om nieuwe culturele initiatie ven te honoreren. Toch gebeur de dat nauwelijks. Van de 62 projecten die in 2001 werden in gediend, werden er 15 gehono reerd. Het merendeel van de aanvragen bleek inhoudelijk en financieel onvoldoende onder bouwd of was allerminst ver nieuwend. Het jaar daarop liep het aantal aanvragen terug naar zeven tien, waarvan er elf zijn gehono- reerd.Tegenover de PZC liet De Kok begin dit jaar blijken te leurgesteld te zijn in het werk van de speciaal voor dit project aangestelde aanjagers bij Scoop en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Dit tot woede van die organisaties die vonden dat het provinciebe stuur de hand in eigen boezem moest steken. Inmiddels zijn maatregelen genomen om de cultuurparticipatie beter van de DOEL - De Vlaamse natuurbe schermingsorganisatie Natuur punt Waasland-Linkeroever probeert de rederij van het con tainerschip Pelican 1 te bewe gen het opruimen Van olieresten in het Schor Ouden Doel op de Westerschelde te financieren. De olie lekte op 20 juli weg uit het schip, toen het in de Bocht van Bath in botsing was geko men met het vrachtschip Maersk Bahrein. I Hoewel de waterpolitie en Rijkswaterstaat destijds ont- kenden dat er olie was gelekt, J toonden vrijwilligers van Na tuurpunt het tegendeel aan. I Zestien vrijwilligers maakten het Groot Buitenschoor (een 215 hectare groot schorrengebied net over de Nederlands-Belgi sche grens direct schoon, maar in het veel gevaarlijkere Schor Ouden Doel, een 51 hectare groot gebied pal naast het Land van Saeftinge, waagden ze zich niet. Volgens een woordvoerder van Natuurpunt Waasland- Linkeroever zijn de planten in het schorrengebied over een af stand van anderhalve kilometer vervuild, maar is een schoon maakactie onmogelijk door de verraderlijke getijdegeulen. De olieresten dringen inmiddels ook door tot de bodem en dat maakt de situatie er des te ern stiger op. Natuurpunt heeft haar verzeke ringsmaatschappij opdracht gegeven te praten met de verze keraars van de rederij over het inschakelen van een gespeciali seerd bedrijf én over een vergoe ding voor de bodemschade. De natuurbeschermers willen dat snel wordt ingegrepen. Het aan getaste gebied moet worden ge maaid en de vervuilde planten moeten worden verwijderd vóórdat binnenkort de grauwe ganzen arriveren, die in het ge bied overwinteren. MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Zondervan eiste gisteren in Middelburg tegen een 43-jarige Terneuzenaar voor hennepteelt drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. In zijn eis hield hij er rekening mee dat de Terneuzenaar zich in een kort tijdbestek weer schul dig heeft gemaakt aan het mis drijf. grond te krijgen. Er is een pro motie- en publiciteitsplan ont wikkeld. De aanvraagprocedu re is vereenvoudigd. Indieners van een voorstel krijgen sneller uitsluitsel over subsidiëring. De rol van de aanjagers is duidelij ker omschreven en eens in de zes weken overleggen zij met een speciaal ingestelde project groep. Volgens voortgangsrap portage 2003 van het Stimule ringsprogramma cultuurparti cipatie Zeeland 2001-2004, die gisteren door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, werpt de nieuwe aanpak vruchten af. Al le betrokkenen zijn tevreden over ingestelde projectgroep. De aanjagers jongerencultuur en ontsluiting cultureel vermo gen 'voelen zich meer betrokken bij het programma, onderhou den contacten met het veld en in 't bijzonder met aanvragers en hebben ook daadwerkelijk kun nen bijdragen aan de totstand koming van een aantal gehono- - - r *^0 Het Witte Huis aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen is Rijksmonument. KM foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Rijksgebouwen dienst gaat op zoek naar een nieuwe be stemming voor het 'Witte Huis' aan de Prins Hendrikweg 3 in Vlissingen. Het pand en de naastgelegen barakken ko men eind volgend jaar leeg te staan als de Meetinformatiedienst van Rijkswater staat Zeeland verhuist naar het nieuwe kantoor Poelendaele in Middelburg. De Meetinformatiedienst is als gevolg van een reorganisatie onderdeel gewor den van de hoofdafdeling Realisatie Werken en diensten. In verband met huisvestingskosten, heeft de directie van Rijkswaterstaat Zeeland besloten dat de Meetinformatiedienst verhuist naar Middelburg. Alleen de werkplekken, die te maken hebben met de vloot van de dienst, blijven in Vlissingen op de Prins Hendrikweg 2 bij de Keersluisbrug. Het 'Witte Huis' is in 1870 gebouwd. Het was oorspronkelijk een woning. De ba rakken zijn gebouwd in de jaren negentig van de vorige eeuw en worden gebruikt als kantoor en archief. Het voormalige woonhuis is Rijksmonu ment. Bij de Rijksgebouwendienst staat het pand te boek als monument in de ca tegorie II, waarvan de dienst er 131 in be zit heeft. Het gaat dan om monumenten met een bijzonder cultuurhistorisch be lang. Deze mogen eventueel verkocht worden, maar alleen onder strenge voor waarden. De woordvoerster van de Rijksgebouwendienst zegt dat de dienst nog ruim voldoende tijd heeft om een nieuwe bestemming te vinden. Het nieu we kantoor van Rijkswaterstaat Zeeland in Middelburg wordt op 5 januari 2005 in gebruik genomen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Mortiere polder gaat op de schop. Giste ren zijn de werkzaamheden aan de nieuwe woonwijk ten zuiden van Middelburg offici eel begonnen. Binnen acht jaar moet Middelburg er duizend woningen bij hebben. Om de wijk toegankelijk te maken, worden nieuwe wegen aange legd- „Zo en nu aan de slag", meldde het bouwbord dat wethouder H. Kool onthulde. Een eindje verderop werd inderdaad al hard gewerkt. De symbolische handeling van Kool en haar collega A. de Vries vonden voor het gemak een kilometer van de toekomstige wijk plaats. In de verte reden machines heen en weer, het werk aan de toe gangswegen is al een tijdje be zig. Bovenop de Schroeweg komt een grote rotonde. Naast de rij baan worden bruggen aange legd over de watergang, onder de rotonde komt een fietspad, zodat het mogelijk is om op de fiets van de woonwijk naar de toekomstige woonboulevard te gaan. Vanaf de rotonde zijn in de toekomst zowel de woon wijk als de winkels bereikbaar. De nieuwe weg moet in juni volgend jaar klaar zijn. Op de Torenweg, bij de Dauwendael- selaan komt ook een rotonde, de Torenweg zelf krijgt een nieuwe laag geluidsarm asfalt. In de Mortiere worden bijna duizend woningen in de hogere prijsklasse gebouwd. Wethou der A. de Vries onderhandelt nog met het consortium, het sa menwerkingsverband van projectontwikkelaars, over de bouw van goedkopere (huur )woningen. De bouw van de eerste woningen begint rond het eind van het jaar. Zodra de eerste huizen bewoond zijn, wordt er een weg aangelegd tussen de huizen en de rotonde bij de Dauwendaelselaan. De route over de Westelijke Oude Havendijk wordt verbeterd, om fietsers een veilige weg te bieden over het drukke bouw terrein. Het bouwverkeer ge bruikt de Eendrachtsweg en, vanaf volgende zomer, de nieu we rotonde bij de Schroeweg. E. Prince van het consortium Mortiere verwelkomde giste ren, staand op een rioolbuis, de nieuwe bewoners. „We treden in de voetsporen van Floris van Henegouwen", zei hij. „Die heeft hier achthonderd jaar ge leden een kasteel gebouwd, heb ik gelezen." De nieuwe wijk is populair, zei P. Verburg van makelaar Orisant. „We hebben in drie maanden tijd 35 van de 63 woningen in de eerste fase verkocht." Dat ligt volgens Verburg aan de door de jaren dertig geïnspi reerde architectuur, door de ruime kavels en door de ligging van de Mortiere. „Dertig pro cent van de kopers komt niet uit Middelburg. De wijk ligt vlak bij de A58. Binnen een uur zitje in Breda." Projectleider E. Prince spreekt, staand op een riool buis, de toekomstige bewoners van de nieuwe Middelburgse woonwijk Mortiere toe. foto Lex de Meester reerde projecten.' Onder de naam C-culture is een publici teitscampagne opgezet die de komende maanden de aandacht moet vestigen op het stimule ringsprogramma van de provin cie. door Jeffrey Kutterink KAMPERLAND - Worstelen en bovenkomen is voor veel bedrij - ven aan de orde van de dag in economisch barre tijden. On dernemingen die ongeschonden uit de strijd komen, maken kans op de Emergo; de prijs voor cre atief ondernemerschap. Voor de bedrijven die nog strubbelen en een duwtje kunnen gebruiken is er de Luctor. Bever Innovations uit Zierikzee kreeg gisteravond dat extra steuntje: het mag voor 5000 euro aan advies inhuren. In de studio's van Zeelandnet in Kamperland, reikten gedepu teerde G. de Kok (economische zaken) en directeur S. Kwekke- boom van Istimewa Elektro de prijs uit aan directeur R. Delf- gaauw van Bever Innovations. Tien bedrijven waren voor de Luctor genomineerd. Drie haal den de finale: IBuildings uit Vlissingen, Egberts Consulting uit Zierikzee en Bever Innova tions. De finalisten presenteer den zich gistermiddag, waarna de jury (onder leiding van H. de Boer, oud-voorzitter van MKB- Nederland) gisteravond de prijswinnaar bekendmaakte. IBuildings en Egberts Consul ting eindigden op de derde en tweede plaats. Zij mogen res pectievelijk voor 2000 en 3000 euro aan advies inhuren. Bever Innovations sleepte de eerste prijs in de wacht. Het bedrijf ontwikkelt elektronische prij- zenborden voor pompstations. „Hoewel bescheiden overko mend, hebben jullie een pro- duct-markt-combinatie die vernieuwend is. We zijn er zeer van onder de indruk", ver woordde Kwekkeboom het oor deel van de jury. Bever Innovations directeur Delfgaauw gaf tijdens zijn pre sentatie eerder op de avond aan te worstelen met de stijl van lei derschap. Het bedrijf is de afge lopen jaren namelijk flink ge groeid. Er werken 16 mensen. Ook zei hij te vrezen dat de con currentie aan de haal gaat met de ideeën van het bedrijf. Maar volgens De Boer zal dat alle maal wel meevallen. „Je^ naar mijn zin iets te ingewik. keld over dat leiderschap. nou niet moeilijk en zit er over in. Ga er tegen aan enkó- gewoon uit op 100 manperj! neel", stak hij Delfgaauw hart onder de riem. De prijsuitreiking is onderd® van het project vernieuwer- ondernemersschap, een menlijk initiatief van Syntes (het innovatienetwerk voor k. dernemers) en de provincie Z» land. Het wordt gefinancie?; door de provincie, het mi% rie van Economische Zaken» vanuit een bijdrage van de del nemende bedrijven. Doelist stimuleren dat ondernen® vernieuwende ideeën en pjj ducten ontwikkelen. InmidtM nemen en namen ruim Zeeuwse ondernemers uit W midden- en kleinbedrijf d# aan het project. Eerder ditn: werd de Emergoprijs uitgerei aan varenkwekerij Vitro Pb uit Renesse. 's-HEERENHOEK - De jongt renraad Borsele houdt in s menwerking met Scoop t discotheek Kiekieris in 's-H# renhoek een serie concertav# den, waarin jongeren van lis 24 jaar kunnen optreden professioneel licht en geluid,D jongeren strijden per avonds een podiumplaats op de sis avond, die 23 april wordt p houden. Vrijdag bijten de breakdance van Slammin' Steez, de wi naars van Hooikoorts vor jaar, het spits af. Op het podic staan de tweemansforma: Rolex, de rockband Hurries en de bands Fornax en Jir Yard. De avond begint om 201 uur en wordt afgesloten met; stemming door een jury ends het publiek. Speciaal voorfau lie, vrienden en andere suppt ters rijden er twee bussend» de Zak van Zuid-Beveland vï en naar Kiekieris. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur is bereid een bijdrage te leveren aan de nieuwbouw van het podium Brogum en de vestiging van een nieuw museum in het oude stad huis van Zierikzee. Dat blijkt uit een schrijven aan de WD-fractie van Schouwen- Duiveland. Die beklaagde zich in juli van dit jaar dat gede puteerde H. van Waveren (cul tuur) Schouwen-Duiveland over het hoofd zag bij zijn idee- en voor culturele spreiding in Zeeland. In een interview met de PZC zei Van Waveren destijds dat hij bij het toekomstige cultuurbeleid het zwaartepunt wilden leggen op de steden Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen. De WD-fractie op Schouwen- Duiveland reageerde boos en somde een aantal projecten! dat voor provinciale steun: aanmerking zou kunit komen. Daarbij hoorde ooks vernieuwing van de theate voorziening Mondragon in Zit rikzee. Het provinciebest® antwoordt nu daar geen verant woordelijkheid voor te wille dragen. Brogum en het stat huismuseum komen dus wel: aanmerking. Een deel van a vragen van de WD-fractie kz het provinciebestuur nog li beantwoorden, omdat daan® vooruit zou worden op een p: bliek debat over het provincial cultuurbeleid. Dat vindt val avond plaats in de Grote Kerk: Goes. Wel onderstreept het provincie bestuur te hechten aan spre- ding van cultuur in plaats w concentratie en dat daarvoor: de nabije toekomst expliciet' keuzes moeten worden je maakt. door Peter de Brie BREDA - Meer opdrachten voor bedrijven op legerbases, betere doorstroming van militair per soneel naar het bedrijfsleven en een gezonde inbedding van de krijgsmacht in de maatschap pij. Dat zijn de hoofddoelen van het Platform Defensie-Be drijfsleven Zuid-Nederland, dat gisteren op de KMA in Breda is opgericht voor heel Zeeland, Brabant en Limburg. Defensie telt in Zuid-Neder land circa 14.500 werknemers. Grote onderdelen heeft de krijgsmacht vooral in Brabant, zoals de vliegbases Woens- drecht, Gilze-Rijen en Eindho ven, plus de kazernes in Oir- schot en Vught. Toch wordt het nieuwe platform geen exclusief Brabants onder onsje, verzekert algemeen se cretaris Henk Oderkerk van de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW). „Een bedrijf als Hydrauvision in Oostburg heeft de specialisti sche, technologische kennis in huis om de loop van een hardrij- dende tank op één punt gericht be te houden", geeft Oderkerk es Zeeuws-Vlaams voorbeeld v£ een bedrijf dat met Defensies handen ineen zou kunnen slaa: Natuurlijk zijn er al incidenten contacten tussen leger en b' drijfsleven, maar beide partijs hebben belang bij een meer ge structureerde samenwerking zo vinden Defensie, BZW en Limburgse Werkgeversveren- ging LWV. „Door de inkrimping van i krijgsmacht en alle bezuinig®' gen, richt het leger zich stee® meer op haar militaire kernta ken en besteedt andere zake: uit", licht Oderkerk toe. „Om liggen kansen voor met nai® ondernemingen in de bouw. lo gistiek, iet en metaal- en elek trotechniek om werk binnen -r halen." Een gezamenlijk probleem het werven van goed opgei0® jongeren. Het beeld dat je na ee- paar jaar legerdienst niet me® aan de bak komt in de burger maatschappij, wil het platforE uit de wereld helpen. Bedrijven zitten vaak juist te springen of- goede technici.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36