Route door Kunstkwartier Zierikzee PZC Maritiem museum Vlissingen in geldnood Hardrijders laten servies lambada dansen Zuidhoek minder nachten afgesloten Vlaamse delegatie ondernemers op bezoek 13 Gezamenlijke aanpak Oosterschelderegio leidt tot meer samenhang agenda woensdag 15 oktober 2003 Haalbaarheid Helpen Beboet wegens bedreiging Dieven nemen partijtje tegels mee Boete voor doorrijden na botsing Beschadigd door afvallende lading Concept rampenplan Borsele klaar Provincie Knip Toplaag Gezondheidsbeleid werkt goed frnrRolf Bosboom GOES - Het gezamenlijke ge zondheidsbeleid dat in de Oos- [erschelderegio is opgezet, iverpt zijn vruchten af. In de eerste jaren zijn er veel resulta ten geboekt, zo blijkt uit een eerste evaluatie. Het is de be doeling het initiatief, dat lande lijk als voorbeeldproject geldt, de komende jaren voort te zet ten. Eind 1998 ontstond in de regio (de vijf Bevelandse gemeenten, Schouwen-Duiveland en Tho- len) het idee samen een gezond heidsbeleid op te zetten. Dat leidde een jaar later tot de nota Op uw gezondheid' met een reeks 'speerpunten'. Daarnaast hielden de gemeenten in de Oosterschelderegio de vrij heid voor lokale wensen een ei gen gezondheidsbeleid op te zetten. Desamenwerking tussen de ge meenten in de Oosterscheldere- heeft landelijk de aandacht getrokken. De Oosterscheldere gio is een van de eerste gebieden in Nederland waar men de han den op dit terein ineen heeft ge slagen. Een eerste evaluatie van de sa menwerking wijst uit dat de aanpak heeft geleid tot meer sa menhang in het gezondheidsbe leid en de onderlinge samen werking in de regio op dit terrein heeft bevorderd. Na drie jaar zijn er diverse con crete resultaten geboekt. Een van de speerpunten is meer aan dachtvoor zorgvoor ouderen. In de gemeente Borsele is inmid dels een loket operationeel waar ouderen informatie kunnen krijgen. Het zou navolging moe ten krijgen op andere plaatsen in de regio. Ook is er onderzoek uitgevoerd naar de haalbaarheid van con sultatiebureaus voor ouderen. Er ligt nu een voorstel om in twee gemeenten daarmee proef te draaien. Verder zijn in Goes en Borsele sinds twee j aar oude renadviseurs actief, grotendeels op vrijwillige basis. Noord-Be veland is daar in februari mee begonnen. De gemeenten hebben verder, via het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere gio, voortdurend en op verschil lende fronten gepleit voor een goede spreiding over de regio van woon- en woonzorgvoor zieningen. Het gezamenlijke gezondheids beleid richt zich ook op jonge ren. Op steeds meer plaatsen zijn er consultatieteams actief die zich richten op leerlingen van basisscholen met sociaal- emotionele problemen. Verder zijn er inmiddels op- voedbureaus in Goes, Tholen, Zierikzee, Heinkenszand, 's- Gravenpolder, Sint-Maartens dijk en Hansweert. In Kruinin- gen wordt een opvoedbureau voorbereid. Zowel op basis- als miudelbare scholen zijn met succes allerlei activiteiten opgezet om jonge ren te wijzen op de risico's van verslavende middelen. Schou wen-Duiveland heeft daar niet aan deelgenomen, omdat zij al een eigen preventiebeleid in gang had gezet. Het beleid heeft verder als doel mensen met uiteenlopende pro blemen te helpen. Een van de re sultaten is het opzetten van een meld- en actiepunt bemoeizorg, om in contact te komen met mensen die overlast veroorza ken of hulp mijden. Het meld punt voorziet duidelijk in een behoefte. Daarnaast begint bin nenkort een project om pro bleemhuurders te helpen. De wens een sociaal pension te realiseren, is nog niet vervuld. Het probleem is het vinden van een geschikt onderkomen. Mo menteel wordt geprobeerd een accommodatie in Goes te vin den. Schouwen-Duiveland on derzoekt de mogelijkheden van een eigen sociaal pension. De evaluatie van het gezond heidsbeleid wordt vandaag besproken in het algemeen be stuur van het Samenwerkings verband Welzijnszorg, waarin alle gemeenten zijn vertegen woordigd. Galerie-atelier Nicolaas is al druk bezig met de inrichting van een nieuwe expositie ter gelegenheid van de kunstroute van de Stichting Kunstkwartier Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Kunstkwartier Zierikzee begint zaterdag 25 oktober met de maandelijkse route langs ate liers en galeries in de binnen stad. Twintig deelnemers hou den iedere laatste zaterdag open huis. Het begin van méér, hoopt cultuurambtenaar B. Stuit. Volgens Stuit biedt de kunst route 'een mooie uitdaging om van Zierikzee iets levendigs te maken op dat gebied'. Hij ziet mogelijkheden om op diverse pleintjes kleinschalige manifes taties te organiseren. Ter gele genheid van de oprichting van de Stichting Kunstkwartier deed voorzitter A. Stapff de suggestie het aanbod tezijner- tijd uit te breiden met optredens van dichters en hoogwaardige kunst- en antiekmarkten. De gemeente zal dergelijke initia tieven ondersteunen, aldus Stuit. „Zowel in materiële als in financiële sfeer zie ik wel wat mogelijkheden in dat verband. De cultuurambtenaar zou het ook toejuichen indien de Stich ting Kunstkwartier in de toe komst ook op zondag activitei ten ontplooit. Hoewel hij zich realiseert dat een winkelopen stelling gevoelig ligt, kan zo'n combinatie de aantrekkings kracht van Zierikzee op rustige dagen versterken. „In Renesse zijn een aantal winkels ook een paar zondagen per jaar ge opend, dus waarom zou dat voor Zierikzee dan (politiek) een be zwaar moeten zijn. Persoonlijk denk ik dat je daar gewoon één lijn in moet trekken. In het weekeinde zijn de meeste men sen vrijjuist dan moet je zorgen dat er met enige regelmaat in de omgeving iets leuks te doen is." De gemeente heeft niet de inten tie zich te gaan bemoeien met de organisatie van verdere culture le activiteiten, zegt Stuit. „Dit is een initiatief van een groep en thousiaste kunstenaars. Of en hoe ze dat verder uitbouwen, is aan hen. De kunstroute wordt 25 oktober officieel geopend door wethou der G. van der Salm (cultuur). Dat gebeurt met een bijeen komst om half elf op de Melk markt. De handeling bestaat uit het opsteken van de eigen vlag. De start wordt ingeluid met een optreden van de Zierikzeese percussiegroep Tak'n Djola. Ie dere laatste zaterdag van de maand zijn de aangesloten ate liers en galeries vervolgens van elf tot vijf uur geopend voor pu bliek. De stichting heeft een fol der gemaakt, waarin de ver schillende locaties in de vorm van een soort metrolijn in kaart zijn gebracht en zo logischer wijs met elkaar zijn verbonden. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Goes had giste ren in Middelburg zo zijn eigen visie op de bedreigingen die hij had geuit. De Goesenaar had 21 augustus dit jaar in Renesse naar twee mannen „ik maak je af" geroepen, maar zelf tilde hij niet zwaar aan de dreigementen. „Het is straattaal", ver zekerde hij De politierechter probeerde de man duidelijk te maken dat hij beter dergelijke uitlatingen voor zich kan houden. „Dit is strafbaar en u zal daarvoor gestraft blijven worden." Voor de bedreiging werd hij conform de eis veroordeeld tot 175 euro boete. MIDDELBURG - Uit een portiek van een flat aan de Haring- vlietstraat in Middelburg zijn tussen maandagmiddag en gis termorgen veertien pakken wandtegels gestolen. De kruiwa gen die bij de tegels in het portiek stond, is ook verdwenen. De waarde van MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 58-jarige inwoner van Waarde voor het doorrijden na een ongeval tot 250 euro boete. De man was 1 fe bruari dit jaar in 's-Gravenpolder bij het parkeren van zijn auto tegen een stilstaande auto gebotst en vervolgens wegge reden. De verdachte ontkende de auto te hebben geraakt. Hij was nog wel uitgestapt om te kijken, omdat er weinig ruimte was. De geparkeerde auto bleek een deuk aan de achterzijde te hebben. Een getuige had de botsing gezien en meteen het ken teken van verdachtes auto genoteerd. De politierechter nam het de man kwalijk dat hij de schade niet kenbaar had ge maakt aan de gedupeerde. 's-HEER ARENDSKERKE - De auto van een 33-jarige man uit Terneuzen is gistermorgen rond half tien op de Rijksweg A58 te 's-Heer Arendskerke beschadigd geraakt doordat een onbekende vrachtwagen een deel van zijn lading (mogelijk een blok beton of staal) verloor. Hierdoor ontstond er voor zeshonderd euro schade aan de motorkap en voorruit van de auto. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele heeft als eerste ge meente in Zeeland het concept voor de rampenbestrijdings plannen voor niet BRZO-bedrij ven klaar. BRZO-bedrijven zijn ondernemingen waar een zwaar be- drijfsongeluk het meest risicovol is. Voor die bedrijven heb ben de gemeenten al eerder rampenbestrijdingsplannen moe ten vaststellen. Het concept dat nu ter inzage komt in Borsele, regelt de ram- penbestrij ding voor een reeks bedrijven waar ongelukken wel tot rampen kunnen leidenmaar waarbij het risico klein is dat de omgeving erdoor wordt beïnvloed. In een dikke map zitten de afzonderlijke plannen voor CO- VRA BV, De Koster en Zoon BV, VOF de Witte Agro, Recrea tiepark Hof van Zeeland, Kloosterboer Vlissingen VOF, Mo- nie Nieuwdorp BV, MSP Nieuwdorp BV, Ruster VOF en Tramper 's-Gravenpolder BV. In de plannen staat zoveel mo gelijk omschreven wat er moet gebeuren bij alle denkbare soorten van ongelukken in de bedrijven. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het maritiem Muzeeum Zeeland aan de Vlis- singse Nieuwendijk heeft een acuut geldgebrek. Het stich tingsbestuur heeft 200.000 euro extra nodig om nota's van de aannemers en installateurs te kunnen betalen. Het Muzeeum heeft daarom aan de gemeente Vlissingen verzocht de limiet voor zijn rekening courant te verhogen met 200.000 euro. Het stichtingsbestuur heeft tegelij kertijd aan de provincie een be drag van 1 miljoen euro ge vraagd. G. Adan, voorzitter van de stichting: „We zijn een Zeeuws maritiem instituut. De provin cie wil dat er slechtweervoor- zieningen zijn; dat er voor toeristen het een en ander te be leven valt. Daaraan werken we mee. Vandaar dat we nu om een redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 nl \yj i u/01 uuua E-mail: redactie@pzc. internet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 9800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bijdrage van de provincie vra gen." De beurs van het Muzeeum is leeg, maar zal weer gevuld wor den. Die verwachting sprak wethouder L. Poppe-de Looff deze week uit in de commissie vergadering Openbaar Bestuur. „We hebben het niet over de ex ploitatie van het Muzeeum. Adan zei woorden van gelijke strekking. „We willen de exploi tatie niet belasten met leningen die we hebben afgesloten. Dit verzoek dienen we in om een ge zonde organisatie te behouden. Hij zegt dat de bouw en verbou wing duurder zijn uitgevallen dan voorzien. „We hebben extra investeringen moeten doen, omdat de eisen voor de vlucht wegen en algemene veiligheid waren aangescherpt. Bij restau reren word je vaak geconfron teerd met tegenvallers." Poppe-de Looff kondigde aan dat binnenkort de evaluatie af gerond zal worden over de be drijfsvoering van het Muzeeum, dat onlangs zijn eenjarig be staan vierde. In die evaluatie wordt de ex ploitatie opgenomen. Daaruit moet blijken hoe het Muzeeum het afgelopen jaar heeft ge draaid en wat het perspectief is voor de komende jaren. „We moeten toewerken naar een normaal bedrijf. Het is niet de bedoeling dat we voor aanvul lende verrassingen blijven staan", aldus de wethouder. Het Muzeeum ontvangt jaar lijks 330.000 euro subsidie van de gemeente. De rekening cou rant is te vergelijken met een speciale lening die het Mu zeeum in staat stelt om in het rood staan. De gemeente heeft die limiet eerder goedgekeurd. Het Muzeeum heeft nu 200.000 euro extra nodig. Poppe-de Looff merkte op dat het acute probleem voor het Muzeeum in een keer is opgehe ven, als de provincie over de brug komt. Dat stelde de com missieleden niet direct gerust. „Zijn we anders die 200.000 eu ro kwijt?", vroeg de raadscom missie zich af. Poppe-de Looff reageerde dat zij er vertrouwen in heeft dat de bedrijfsvoering van het Muzeeum goed geregeld wordt. De wethouder bereidt een raadsvoorstel voor over het tijdelijke verzoek tot uitbrei ding van de rekening courant met 200.000 euro, dat in de raadsvergadering van eind ok tober wordt behandeld. Sinds de Vroonweg (foto) afgesloten is voor het autoverkeer is het op de Hogezoom een stuk drukker en gevaarlijker geworden. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De inwoners van Burgh-Haamste- de zijn de hardrijders in hun woonomgeving meer dan zat. Dat bleek gisteravond tijdens het bezoek van het Schouwen- Duivelandse college van burge meester en wethouders aan de STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slotbos en Zee- peduinen, 13.00 uur: Herfstwandeling Natuurmonumenten; KERKWERVE - Hervormd kerkcentrum 't Kerkert, 19.30 uur: Voorlichting over ver slaving door kerkelijke werkgroep; ZIERIKZEE - De Driehoek, 14.00-16.00 uur: CJV Mini-instuif; MFC, grote zaal, 14.30 uur: Seniorenprogramma 'Goed Zeeuws goed rond' met liedjes en verha len; MFC, rode lokaal,16.00-17.30 uur: Open huis project Wereldvrouwen. Kop van Schouwen. Herhaalde lijk klonk de roep om een stren ge controle op met name de 30- kilometerlimiet die in de be bouwde kom geldt. Aan de bebording zal het niet leggen, merkte één van de vra genstellers in een goed gevuld dorpshuis De Schutse gisteren avond op. Links én recht van de wegen staan borden om wegge bruikers op de snelheidslimiet te wijzen en het staat ook nog eens met forse cijfers op het wegdek. Alleen helpt dat niet, zeggen de bewoners van onder meer Hogeweg, Weststraat en Hogezoom. Op de Hogeweg en Weststraat geeft dat geluids overlast, ontstaan scheuren in muren en danst het servies de lambada in de servieskast van wege de trillingen veroorzaakt door zwaar verkeer. Geen nieu we klachten, wel hardnekkige. Wel van recente datum zijn de klachten over het verkeer op de Hogezoom. Om de Wester- schouwse dorpen te verlossen van ongewenst en onnodig recreatieverkeer is tussen Haamstede en Renesse de recre- atieverdeelweg aangelegd. Te gelijkertijd is de parallel aan de Hogezoom lopende Vroonweg afgesloten voor autoverkeer en daar is, zeggen de bewoners van de Hogezoom, de ellende mee begonnen. Het is dramatisch drukker geworden op de Hoge zoom, er wordt (te) hard gereden en fietsers voelen zich er abso luut niet meer veilig. Dat de Hogezoom een probleem heeft verheelde wethouder Ver keer en Vervoer L. Geluk- Poortvliet niet. „Zoals het deze zomer was, mag het zeker de volgende zomer niet meer wor den", aldus de wethouder. Zij voegde daar aan toe dat zo snel door Esme Soesman ZIERIKZEE - In verband met wegwerkzaamheden is in de nacht van vrijdag 17 op zater dag 18 oktoberde toegang tot bedrijventerrein de Zuidhoek in Zierikzee afgesloten. Gepro beerd wordt het werk in drie nachten te klaren, in plaats van de zes nachten die eerder waren gepland. Wel worden de nachten ver lengd. In plaats van afsluiting gedurende zes uur wordt de kruising Groeneweegje/ Juli- anastraat en het wegvak vanaf de Deltastraat tot voorbij sport centrum Onderdak gedurende tien uur gesloten: van acht uur 's avonds tot zes uur 's nachts. Daarmee proberen gemeente Schouwen-Duiveland en aan nemer het leed voor betrokke nen zoveel mogelijk te beper ken. De Zuidhoek is maar via één weg te bereiken. Dat levert met name overlast op voor bedrijven die nachtritten maken. Het gaat in dit geval om touringcarbe- drijf Van Oeveren, transportbe drijf Van der Wekken en Zeelan- dia. Onder meer met hen is overleg gevoerd. Andere betrokkenen zijn per brief geïnformeerd (in totaal zijn 152 adressen aange schreven) over de voorgenomen sluiting. Onder meer bezoekers van sportcentrum Onderdak krijgen te maken met de werk zaamheden. Zij kunnen hun au to kwijt op het parkeerterrein aan 's Heer Lauwendorp. Hulp diensten kunnen wel ten alle tij den iii het gebied terecht. Twee nachten zijn uitgetrokken om de weg tussen de Deltastraat en Julianastraat inclusief krui singen, te voorzien van kunst stof bewapening en een zeven centimeter dikke onderlaag van asfalt. Daar komt vervolgens nog een 3,5 centimeter dikke toplaag overheen, schetst projectmede werker Daan Bezuyen. Die laat ste ingreep gaat volgens de hui dige planning nog een derde nacht kosten. Behalve komend weekeinde wordt er, als het weer het toelaat, in de nachten 7 op 8 november en 14 op 15 no vember aan de weg gewerkt. De klus moet de kwaliteit van het gebied wel sterk verbeteren. Zo wordt de weg, waarover veel vrachtverkeer rijdt, vijftig cen timeter verbreed. Het fietspad wordt vernieuwd en de afschei ding tussen fietspad en rijbaan zal optisch voor een betere scheiding - en dus meer veilig heid - zorgen. mogelijk een 'knip' in de Hoge zoom wordt gemaakt om die on aantrekkelijk te maken voor doorgaand autoverkeer wat er niets te zoeken heeft. „Dan zal het snel klaar zijn met dat 'ra cend' verkeer." Bewoners van Weststraat en Hogeweg dron gen tijdens de bijeenkomst in Haamstede aan op een oplos sing voor het probleem van de volgens hen veel te hard rijden de bussen van streekvervoerder Connexxion. Wethouder Geluk reageerde op die hartenkreet met de opmerking dat het uit eindelijk toch de politie en niet de gemeente moet zijn die toe ziet op handhaving van de snel heidslimiet. Of er op Hogeweg en Weststraat echt te hard gereden wordt is overigens volgens de wethouder niet bewezen. „De politie heeft daar herhaaldelijk gecontro leerd en geen snelheidsovertre dingen geconstateerd." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een handelsdele gatie van 22 ondernemers uit Gent en omgeving heeft gisteren een oriënterend bezoek aan Schouwen-Duiveland ge bracht. De delegatie stond on der leiding van de Nederlandse consul generaal in Vlaanderen, P. Leroy. Volgens initiatiefnemer B. Roessingh van Junction Com munication in Ouwerkerk stond het bezoek in het teken van de wegvallende grenzen. „Zeker nu met de ingebruikname van de Westerscheldetunnel, opent de geringe afstand tussen Gent en Schouwen-Duiveland per spectieven. Op deze manier wil len wij aftasten of we zakelijk meer voor elkaar zouden kun nen betekenen in de toekomst." Onder de deelnemers bevonden zich onder andere een exportbe drijf, een bank, een vastgoedon dernemer en een architect. De bijeenkomst werd georgani seerd in samenwerking met de gemeente Schouwen-Duive land. De handelsdelegatie werd om twee uur op het gemeente huis in Zierikzee officieel ont vangen door loco-burgemeester en wethouder Economische Za ken G. van de Velde-de Wilde (WD). Nadien volgde, in gezel schap van vertegenwoordigers uit de recreatie- en horecasec- tor, een rondrit over het eiland langs diverse bedrijventerrei nen. Daarbij werd specifiek stil gestaan bij de economische potentie en plannen van Schou wen-Duiveland, aldus Roes singh. Het oriëntatiebezoek werd afgesloten met een diner in het Duinhotel in Burgh-Haam- stede, waar toelichting werd ge geven op de mosselcultuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35