11 Nieuw: ISDN 100 uur Met gratis E-mail SpamFilter Project begeleiding kankerpatiënten in ziekenhuis Dirksland slaat aan prvmo VAN «tBVWUOWS Oosterland werkt aan jubileum met reünie Tienduizendste gast De Schotse Huizen Mogelijk nieuwe rol waterdoorlaat DE WEBh Knikker b Verbouwing oude vissershaven met Europese subsidie zeeuwse almanak SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 15 oktober 2003 Concreter Diner Warchild Andere gemeenten 100 uur internet per maand Zonder telefoontikken Altijd telefonisch bereikbaar per maand Waterkwaliteit Enquête Whisky Festival in Renesse ff Diverse smaken, fles Chenet diverse soorten, flesje 250 ml Runder- vinken kilo Dat is gewoon Edah P: Plan voor charter vaart in Bru HnnrFamke van Loon BRUINISSE - Een stukje van de oude vissershaven in Bruinisse moet ingericht worden voor charterschepen van de bruine vloot. De aanleg van de voorzie ningen en verbouwing van de haven zou deels betaald moeten worden met een Europese subsi die in het kader van Interreg-3. Wie het voortouw heeft in dit herinrichtingsplan voor de Bru- se haven is niet duidelijk. Vol gens C. Helmendag van de Ka mer van Koophandel heeft de gemeente Schouwen-Duive- land de komst 'van een paar charterschepen' in Bruinisse voorbereid en wordt nu aan het geld voor het project gewerkt. Wethouder G. van de Velde-de Wilde (openbare werken) stelt echter dat het initiatief voor het plan nog 'helemaal' bij de Ka mer van Koophandel ligt. Sinds het vertrek van een groot deel van de Bruse vissersvloot naar de (nieuwe) Vluchthaven, wordt nagedacht over een nieu we toekomst voor de oude vis sershaven, die deels leeg ligt. Eén van de plannen, dat daarbij is bovengekomen, is hier een thuishaven voor de charter schepen van de bruine vloot in te richten. Zeker nadat de pro vincie in haar watersportactie plan 'Met het gezicht naar het water' heeft aangegeven dat er in Zeeland een tekort aan plaat sen is voor deze schepen. De Ka mer van Koophandel is begin dit jaar een onderzoek gestart naar mogelijke ligplaatsen voor de bruine vloot, waarbij bijna on middellijk Bruinisse in beeld was. Inmiddels zijn die ideeën een stuk concreter geworden. Bij de gemeente wordt een plan ge maakt om in eerste instantie kleinschalig een paar ligplaat sen voor charterschepen te rea liseren in de oude vissershaven. Daarbij gaat het niet om ver vangende ligplaatsen voor de BURGH-HAAMSTEDE - Het 'Feast for Peace' bij Hotel Bom annex Restaurant de Regtka- mer in Burgh-Haamstede is een groot succes geworden. Voor deze landelijke actie werd de helft van de pri j s van een spe ciaal zesgangen-menu gedo neerd aan de Stichting War child. Samen met de fooien van die het personeel heeft gedo neerd aan de stichting, is de op brengst van de actie 13 8 061 eu- schepen van de Zeeuwse Stro men, die nu in Zierikzee liggen. Voor de komst van de klassieke schepen zullen volgens Helmen dag van de Kamer van Koop handel wel een aantal aanpas singen gedaan moeten worden in de haven, die is ingericht op de visserijschepen. ,,Ze moeten de haven met bijvoorbeeld een loopsteiger wat publieksvrien delijker maken." Hoewel de ge meente wel nadenkt over de toekomst van de Bruse haven, ontkent wethouder Van de Vel de dat nu aan deze plannen wordt gewerkt. Omdat de Ka mer van Koophandel nog altijd bezig is met zijn studie. „Wij wachten tot de Kamer zijn werk klaar heeft." Volgens Helmendag staat het Bruse project echter al dusdanig ver in de steigers, dat het straks, mits met goedkeuring van de ge meenteraad, meegenomen kan worden in de (Europese) subsi dieaanvraag voor Interreg-3. Want wordt die subsidie toege kend, dan komt veertig procent van de verbouwingskosten in Bruinisse voor rekening van Brussel. In die subsidieaan vraag zullen volgens Helmen dag ook (watersport) projecten van andere Zeeuwse gemeenten opgenomen worden: onder meer de opknapbeurt van de veerstei- ger in Veere en plannen van de gemeente Borsele en Noord-Be veland. „Ook Terneuzen en Tholen zitten daarin, maar die plannen zijn nog heel pril." De oude hevel in de Grevelingendam krijgt mogelijk een tweede leven om de waterkwaliteit te verbeteren. door Famke van Loon BRUINISSE - De hevel - ook wel de Flakkeese spuisluis ge naamd - in de Grevelingendam krijgt mogelijk een tweede le ven om de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer of het Vol kerak te verbeteren. Zowel in het kader van de Integrale Vi sie Deltawateren als door Rijks- Advertentie waterstaat wordt gekeken of de in onbruik geraakte waterdoor laat een nieuwe rol kan krijgen. Ongeveer gelijktijdig met de aanleg van de Philipsdam - eind jaren zeventig en begin jaren tachtig - is de hevel in de Greve lingendam aangelegd. Een he vel is een setje buizen, dat werkt volgens het principe dat water vanzelf naar het laagste punt stroomt. Hiermee kon eenvou dig (overtollig) water vanuit het Grevelingenmeer naar de Krammer gespuid worden. Na de aansluiting van de Philips dam op de Grevelingendam en het besluit het Volkerrak zoet en de Grevelingen zout te maken, heeft dit spuisluisje zijn functie verloren. Relaxed Internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.planet.nl/lsdnl00uur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. Toen in onbruik geraakt, krijgt de hevel in de toekomst moge lijk een tweede leven. Want bij het verbeteren van de water kwaliteit op zowel het Grevelin genmeer als het Volkerak kan de spuisluis een rol spelen. Volgens R. Boeije, clustermanager me ren bij Rijkswaterstaat, is de hernieuwde ingebruikname op 'redelijk korte termijn niet aan de orde'. Maar in verschillende studies wordt de hevel wel mee genomen. Omdat hij er toch ligt en relatief eenvoudig weer in gebruik is te nemen. Op het Grevelingenmeer zou de spuisluis kunnen helpen de pe rioden van en gebieden met 'zuurstofloosheid' te verklei nen. Omdat nu alleen vanaf de Noordzeekant wordt ingelaten, kan water in de diepe dalen van het meer min of meer stil komen staan. Wanneer ook vanaf de Oosterschelde vers water wordt ingevoerd, zou er meer be- wegingin het waterblijven. Vol gens A. van der Wees van Rijkswaterstaat moet de hevel in dat geval wel aangepast wor den, omdat hij nu alleen is ge bouwd voor spuiwerk van de Grevelingen naar de Ooster schelde. Een flinke aanpassing is ook no dig als de hevel een bijdrage gaat leveren aan een betere wa terkwaliteit op het Volkerak- Zoommeer. In het kader van de Integrale visie Deltawateren wordt nu onderzocht hoe de foto Dirk-Jan Gjeltema problemen op het Volkerak en Zoommeer kunnen worden aan gepakt. Volgens Boeije zal daaruit moeten blijken of de ou de spuisluis daarin een rol krijgt. Wanneer de hevel een tweede le ven krijgt, zal dat vanwege de nodige aanpassingen wel een schep geld kosten. Zo zullen de verbouwingskosten voor een betere doorspoeling in de Gre velingen volgens Van der Wees naar schatting rond twee mil joen euro liggen. Boeije wil zo ver nog niet kijken. Vooralsnog wordt een nieuwe toekomst voor de spuisluis in verschillen de onderzoeken meegenomen. Boeije: „Technisch gezien kan heel veel. Of het ooit zover komt?" There's more to explore Advertentie F SPORTS FACTORY Reebok 20°/o «gg6 SUM Aanbieding geldig van '$t/m 18 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond door Esme Soesman DIRKSLAND - Patiënten van de poli oncologie in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland die te horen krijgen dat ze kanker hebben, zitten niet langer in hun eentje - of met hun familie - tegenover de be handelaar. Gespecialiseerde verpleegkundigen nemen deel aan het slecht-nieuwsgesprek en blijven ook in het traject dat volgt nabij. Het project is in Dirksland inmiddels gesneden koek. Het idee om de zaken op de afde ling oncologie anders te gaan organiseren ontstond in 1999. Uitgangspunt van de nieuwe werkwijze is dat de oncologie- verpleegkundige direct vanaf het begin bij het reilen en zeilen van de patiënt wordt betrokken. Voorheen was er eerst het con tact tussen oncoloog en patiënt, aansluitend gevolgd door de kennismaking met de gespecia liseerde verpleegkundige. Te genwoordig neemt de verpleeg kundige meteen al deel aan het gesprek waarin de patiënt van het slechte nieuws op de hoogte wordt gebracht. Wat voor alle partijen positief uitpakt, schetst verpleegkundig specia list Jolijn Kamphuis van het Dirkslandse ziekenhuis. De verpleegkundige heeft nu de kans bij te springen als de pati ent, na het horen van slecht nieuws, dichtslaat. „Je kunt helpen om vragen te stellen en Verpleegkundig specialist Jolijn Kamphuis over het bijspringen van verpleegkundigen tijdens slecht-nieuwsgesprekken. „Je kunt helpen om vragen te stellen en naderhand kun je ook beter uitleggen wat er is besproken." foto Dirk-Jan Gjeltema naderhand kun je ook beter uit leggen wat er is besproken." Nog een voordeel is dat ver pleegkundigen de arts niet lan ger meer achteraf hoeven 'lastig te vallen' om informatie boven tafel te krijgen over bijvoor beeld de gekozen behandeling. Deze intensieve start wordt ge combineerd met aparte begelei dingsspreekuren door het ver pleegkundig team. Spreekuren die vaak gebruikt worden om de informatie nog eens door te ne men, uit te huilen of anderszins te verwerken. „We zorgen er al tijd voor dat mensen rustig de deur uitgaan." Het 'hap-snap' op de situatie inspringen heeft plaatsgemaakt voor een ge structureerde aanpak, omdat de verpleegkundige meer dan voorheen goed op de hoogte is van wat speelt. Dat de werkwijze de patiënt be valt, bleek meteen al na de op start van het proefproject in 1999. Honderd patiënten kre gen een enquête voorgelegd. De tachtig mensen die reageerden door Ali Pankow OOSTERLAND - Oosterland bestaat in 2004 zeshonderdvijf tig jaar. Dat gaat gevierd wor den met een grootscheeps festijn met als belangrijkste onderdeel een reünie voor huidige en vroe gere bewoners. Het initiatief daartoe komt van de dorpsraad. De voorbereidin gen zijn zojuist in gang gezet met de oproep onder de bevol king zoveel mogelijk namen en adressen van oud-Oosterlan- ders aan te dragen. Voorzitter Heieen Clerx en be stuurslid Donald Slieker heb ben er alle vertrouwen in dat het een geweldig jubileumfeest wordt. De onderlinge ontmoe ting tussen huidige en voorma lige dorpsbewoners zal daarin voorop staan. Hoe zeer die con tacten gewaardeerd worden, bleek tijdens de rampherden king op 1 februari dit jaar. „Veel oud-Oosterlanders kwamen toen van heinde en verre om daar bij te zijn. Dat heeft ons op het idee van de reünie ge bracht", zegt Clerx. Er zijn inmiddels een feestcom missie en een reüniecommissie gevormd. Uit de eerste gesprek ken met de verenigingen blijkt dat er veel geestdrift is mee te willen werken aan de invulling van het programma. De vrijwil lige brandweer bouwt dorpspoorten, de plattelands vrouwen organiseren een markt met streekproducten en heel veel groeperingen zullen mee doen aan de historische optocht. Het driedaagse feest wordt ge houden op donderdag 24, vrij dag 25 en zaterdag 26 juni. Vooral de reünie echter vergt een lange voorbereidingstijd. De dorpsraad wil zoveel moge lijk adressen verzamelen van mensen die vanaf 1924 ooit in Oosterland hebben gewoond. De schriftelijke oproep onder de huidige bevolking is tot ver in het buitengebied huis-aan-huis verspreid. Iedereen wordt ver zocht de antwoordstrookjes met namen en adressen van vroegere bewoners in te leveren in de do zen die daarvoor gereed staan in het dorpshuis, de supermarkt en de cadeaushop. Ook kunnen de bewoners die gegevens per e-mail (hilbo31@zeelandnet.nl) insturen. De reüniecommissie heeft ook een lijntje uitgezet naar de beide basisscholen in de hoop dat de registratie van leerlingen door de jaren heen ook aardig wat na men en adressen zal opleveren. Verder zal de dorpsraad in lan delijke tijdschriften en in huis- aan-huisbladen verspreid over het land ruchtbaarheid geven aan de reünie die op zaterdag 26 juni wordt gehouden. Er staat 's ochtends een jubileumbrunch op het programma. De grote op tocht wordt 's middags gehou den en in en rond een grote feesttent op de Markt zijn er muziekoptredens, kinderspel letjes en 's avonds een barbecue. Het feestprogramma voor de twee dagen ervoor begint ook al contouren te krijgen: een geza menlijk concert van Ooster- lands Fanfare, de Chr. Gemeng de Zangvereniging VZOS en het Duivelands Mannenkoor en verder optredens van de Zeeuw se troubadour Engel Reinhoudt en de Heineken swingband. Clerx en Slieker benadrukken dat er nog veel inspanning gele verd moet worden voor de fondswerving. RENESSE - Whisky's zijn er in vele soorten en smaken. En elk distillaat heeft zijn eigen ver haal. De acht grootste Neder landse importeurs van whisky's komen zaterdag 18 oktober naar Renesse voor het eerste Whisky Festival van Schou- wen-Duiveland. In Slot Moer- mond zullen de importeurs meer dan zeventig verschillende whisky's presenteren en de bij behorende verhalen vertellen. Naast de grotere, bekende mer ken, zullen zij ook een aantal primeurs meebrengen voor de echte whiskyliefhebbers. Het festival begint om 19.00 uur en duurt tot 23.00 uur. door Miriam van den Broek VEERE - Museum De Schotse Huizen in Veere heeft voor het eerst in het 53-jarig bestaan tienduizend bezoekers in een jaar verwelkomd. Maatje Schroevers uit Arhe- muiden was de tienduizendste. Ze werd met bloemen en een boek onthaald door Andrea Ha- vermans, bestuurslid van de Stichting Delta Cultureel die het museum beheert. „Ik was hier nog nooit binnen geweest en dacht ineens dat we best even een kijkje konden ne men", zegt Schroevers. Ook voor de medewerkers van het museum en de Stichting Delta Cultureel is het bijzonder. „Zo veel bezoekers in één jaar heb ben we nog nooit gehad", zegt Andrea Havermans. „We had den dit jaar twee heel goede ex posities die veel in de publiciteit zijn geweest. Ook de landelijke pers heeft aandacht besteed aan de tentoonstellingen. Ik denk dat dat een reden is voor deze mijlpaal." Advertentie Actie gaven stuk voor stuk aan het als prettig te hebben ervaren dat er, behalve de behandelaar, nog een persoon in de kamer aanwe zig was. Ze gaven ook aan het geenszins als aantasting van de privacy te ervaren. Integendeel, omdat mensen juist nog zoveel met de specialistisch verpleeg kundige te maken krijgen. „Als sprake is van een langdurig ver volgtraject ziet de patiënt ons drie keer zoveel als dat ze de be handelaar zien", rekent Kamp huis voor. De club uit Dirksland (drie on- cologieverpleegkundigen en twee internist-oncologen) had niet eens door zó bijzonder be zig te zijn, tot ze op het twee jaar geleden gehouden kankercon gres in Lissabon hun werkwijze terughoorden in een door een Italiaanse oncoloog geschetst ideaalbeeld van hoe zorg verlening zou moeten werken. Reden om de eigen aanpak dit jaar uit de doeken te doen op datzelfde - dit maal in Kopen hagen gehouden - internationa le congres. In principe zou het ook doorge voerd kunnen worden op andere afdelingen waar sprake is van levensbedreigende ziekten, meent Kamphuis. De aanpak is echter sterk afhankelijk van de bereidheid van het betrokken team. De samenwerking tussen behandelaar en verpleegkundi ge is intensief en dat is lang niet altijd gebruikelijk. En alleen mogelijk als er sprake is van vertrouwen in elkaar. 1JML prijs per liter 46 Aanbiedingen geldig van 13 t/m 19 oktober prijs per liter 3 96 Edah Soms bereiken ons persbe richten, van toch als gere nommeerd bekend staande persbureaus, die we slechts met de grootst mogelijke moeite serieus kunnen ne men. Zo kwam gisteren uit Brussel het bericht dat schapen de eerste 'landbouw dieren' worden met een elektronisch identificatiesysteem. Zodra ze zes maanden zijn moeten ze een soort knikker inslik ken, waardoor ze gescand en herkend kunnen worden. Deskundigen van de Europe se Commissie hebben de laat ste dagen flinke vooruitgang geboekt bij dit onderwerp", meldt het persbureau. En dan, als zo'n knikker is in geslikt. We zien het helemaal voor ons. Al die deskundigen van de Europese Commissie ademloos gebogen over het resultaat van hun werk. Een schapenkeutel, want zo'n knikker komt er toch gewoon weer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33