Tienduizendste gast in Schotse Huizen Welstandsnota voor bouwplannen krijgt steeds meer vorm PZC Mogelijk nieuwe rol waterdoorlaat Aannemer vecht voor bedrijfswoning 13 Weinig begrip Thoolse raadsleden voor opstappen Van Doorn Lampionoptocht ter viering lustrum Mozart agenda woensdag 15 oktober 2003 Dieven nemen tegels mee Boete en taakstraf voor dievegges Drugsbezitters moeten betalen Boete voor doorrijden na botsing Bedreiging levert boete op Beschadigd door afvallende lading Welstandscommissie Zolder Doorspoeling Verbazing over vertrek wethouder finnr Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse wethouder L. van poorn (ABT) verraste gisteren vriend en vijand door zijn on middellijke vertrek aan te kon digen. Hij zegt zich niet meer te kunnen verenigen met het ge voerde beleid. Van Doorn meent dat er te veel wordt beknibbeld op zaken uit zijn portefeuilles. Zo ergert het hem zeer dat het breedtesportproject niet door gaat. Enkele reacties. PvanBelzen (ChristenUnie): Ik ben stomverbaasd en niet onder de indruk van de argu menten. Elke gemeente zit mo menteel krap bij kas en moet be knibbelen. Als wethouder moet je ook bij slecht weer kunnen varen. Een project als breedte sport is toch een soort luxe; daar wordt als eerste op bezuinigd. Dat moet je accepteren. Het functioneren van de wethouder in de afgelopen anderhalf jaar vond ik tamelijk zwak. Hij ont liep vaak moeilijke beslissingen en kwam tot twee keer toe niet opdagen, toen hij door de com missie gemaand was te verschij nen. Omdat wij altijd tegen het aanstellen van vier wethouders zijn geweest, pleiten we ervoor geen vervanger te benoemen. Drie wethouders is voor een ge meente als Tholen ruimschoots voldoende." J. Bout (CDA): „Zijn vertrek heeft mij zeer ver rast, omdat de heer Van Doorn nog nooit heeft aangegeven dat hij het niet eens is met het ge voerde beleid. Naar mijn me- MIDDELBURG - Uit een por tiek van een flat aan de Haring- vlietstraat zijn tussen maan dagmiddag en dinsdagmorgen veertien pakken wandtegels ge stolen. De kruiwagen die bij de tegels in het portiek stond, is ook verdwenen. De waarde van de tegels wordt geschat op enke lehonderden euro's. ning hoef je in zo'n geval niet meteen op te stappen. Hij had met de raad over zijn ongenoe gen kunnen discussiëren. Of er een vervanger moet komen? Daar moeten we het nog over hebben, maar in principe zeg ik: waarom vier wethouders als we het ook met drie afkunnen? Dat kan uiteraard alleen als de an dere wethouders bereid zijn meer taken op zich te nemen." J. van den Donker (D66): ,,Er was geen enkel signaal dat wees op het vertrek van de wet houder. Dus ook ik ben super verbaasd. Ik denk dat het hem allemaal een beetje is tegenge vallen. Om dingen te verande ren is veel geduld en doorzet tingsvermogen nodig, terwijl de wethouder in heel korte tijd za ken wilde veranderen. Dat is hem niet gelukt. Qua functione ren stak Van Doorn niet boven de middelmaat uit. Hij hoeft wat mij betreft niet vervangen te worden. Drie wethouders is F. Goossen (VVD): „Ik heb al eerder gezegd dat het pakket van de wethouder (openbare werken, verkeer en sport, red.) een pretpakket is. Daar kun je helemaal niets mee, terwij 1 Van Doorn wel een ambi tieuze en gedreven man is. Het zou me niets verbazen als dat hem is opgebroken. Ik vond Van Doorn geen goede wethouder, maar om nou te zeggen dat er aan hem helemaal niets verlo ren gaat, dat is overdreven. De WD wil dat er vier wethouders blijven. Als het ABT er geen kan of wil leveren, kan een andere partij aanbodkomen.Hetisniet ondenkbaar dat de WD terug keert in het college. Wij hebben geschikte mensen." M. Klippel (SGP) „Als het niet gaat zoals je wil, kan je je schouders eronder zet ten en er alles aan doen om het tij te keren. Dat is de manier waarop ik zelf al veertien jaar functioneer. De wethouder kiest voor de andere weg en zet er een punt achter. Dat is zijn keuze. Het is niet aan mij om daarover te oordelen. Duidelijk is dat de ze situatie geen weken moet duren." door Miriam van den Broek VEERE - Museum De Schotse Huizen in Veere heeft voor het eerst in het 53-jarig bestaan tienduizend bezoekers in een jaar verwelkomd. Maatje Schroevers uit Arnemuiden was de tienduizendste. Ze werd met bloemen en een boek onthaald door Andrea Havermans, be stuurslid van de Stichting Delta Cultureel die het museum be heert. „Dat is prachtig. Dat is onver wacht", zegt Schroevers. De Ar- nemuidse zou met haar dochter een kopje koffie drinken in Vee- re. Voor het museum stopten de twee. „Ik was hier nog nooit binnen geweest en dacht ineens dat we best even een kijkje kon den nemen. Maar van al deze aandacht sta ik toch even te kij ken." Ook voor de medewerkers van het museum en de Stichting Delta Cultureel is het bijzonder. „Zoveel bezoekers in één jaar hebben we nog nooit gehad. Vo rig jaar hadden we zevendui zend bezoekers. Nu dus driedui zend bezoekers extra", zegt Andrea Havermans. „We had den dit jaar twee heel goede ex posities die veel in de publiciteit zijn geweest. Ook de landelijke pers heeft aandacht besteed aan de tentoonstellingen. Ik denk dat dat een reden is voor deze mijlpaal." In het voorjaar had De Schotse Huizen een expositie van schil derijen van Alfons van Dijck die zestig jaar in Veere gewoond heeft. „Dat was een goed begin", zegt Havermans. „Tot en met juni hadden we, groe pen niet meegerekend, 2608 be zoekers. Een jaar eerder hadden we er in die periode 2160." Daarna kwam de expositie 'Heel de wereld trekt naar Vee re'. Onder dezelfde naam verscheen een boek van Kees Leeman waarin beschreven wordt welke kunstenaars van 1870 tot 1970 woonden of werkten in Veere. Dit boek kreeg Maatje Schroe vers cadeau. De gelijknamige expositie loopt nog tot en met 2 november. MIDDELBURG - Een 33-jarige vrouw uit Terneuzen is giste ren in Middelburg voor winkeldiefstallen veroordeeld tot 25 uur taakstraf. De verdachte stal op 26 augustus dit jaar bij Schoenenreus in Vlissingen vier paar schoenenOp 2 5 februa ri had ze in haar woonplaats bij C1000 levensmiddelen en toi letartikelen weggenomen. De Terneuzense verscheen niet op de zittiing van de politie rechter. Een 42-jarige inwoonster van Hulst was ook niet naar Middelburg gekomen. De vrouw moet voor het stelen van een fles limonade en een pakje saus, 15 februari dit jaar bij Golff Mol in Hulst, 150 euro boete betalen. TERNEUZEN - Twee mannen van 23 en 26 jaar uit de ge meente Hulst hebben in de nacht van maandag op dinsdag rond kwart over een ieder een bekeuring van 100 euro gekre gen voor het in bezit hebben van softdrugs. De auto van de 23- jarige man werd op de Haarmanweg in Terneuzen gecontro leerd. Hierbij werd een sterke henneplucht geroken. Het tweetal beweerde niets bij zich te hebben, maar na controle van het voertuig vonden de agenten zes gram hasj, acht gram hennep en twee joints. Beiden werden aangehouden en over gebracht naar het bureau. Daar betaalde het tweetal de boete. De drugs zijn in beslag ge nomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 58-jarige inwoner van Waarde voor het doorrijden na een ongeval tot 250 euro boete. De man was 1 fe bruari dit jaar in 's-Gravenpolder bij het parkeren van zijn auto tegen een stilstaande auto gebotst en vervolgens wegge reden. De verdachte ontkende de auto te hebben geraakt. Hij was nog wel uitgestapt om te kijken, omdat er weinig ruimte was. De geparkeerde auto bleek een deuk aan de achterzijde te hebben. Een getuige had de botsing gezien en meteen het ken teken van verdachtes auto genoteerd. De politierechter nam het de man kwalijk dat hij de schade niet kenbaar had ge maakt aan de gedupeerde. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Goes had giste ren in Middelburg zo zijn eigen visie op de bedreigingen die hij had geuit. De Goesenaar had 21 augustus dit jaar in Renesse tegen twee mannen „ik maak je af" geroepen, maar zelf tilde hij niet zwaar aan de dreigementen. „Het is straattaal", ver zekerde hij. De politierechter probeerde de man duidelijk te maken dat hij beter dergelijke uitlatingen voor zich kan hou den. „Dit is strafbaar en u zal daarvoor gestraft blijven wor den." Dat ondervond de Goesenaar aan den lijve. Voor de bedreiging werd hij conform de eis veroordeeld tot 175 euro boete. 's-HEER ARENDSKERKE - De auto van een 33-jarige man uit Terneuzen is gisteren rond half tien op de Rijksweg A58 te 's-Heer Arendskerke beschadigd geraakt doordat een onbe kende vrachtwagen een deel van zijn lading (mogelijk een blok beton of staal) verloor. Hierdoor ontstond er schade aan de motorkap en voorruit van de auto. De schade bedraagt on geveer 600 euro. door Rolt Bosboom GOES - Vanaf medio volgend jaarmoet de gemeente Goes hel dere regels hebben waar bouw plannen aan dienen te voldoen. Deze welstandsnota krijgt in stappen vorm. De grote lijnen en regels voor kleine bouwwerken, zoals dakkapellen en schuttin gen, zijn inmiddels gereed. Alle gemeenten dienen, als ge volg van recente wijzigingen in de Woningwet, op 1 juli 2004 een welstandsnota te hebben. Daar in staat precies aan welke regels bouwwerken moeten voldoen om in aanmerking te komen voor een bouwvergunning. Het grote voordeel is dat bur gers dan vooraf weten waar zij aan toe zijn, zegt de Goese wet houder M. 't Hart „Nu wordt redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur het oordeel van de overheid wel eens als willekeurig ervaren. Het is voor burgers niet inzich telijk wat de criteria zijn. Die inzichtelijkheid willen we ver groten." Goes heeft per gebied aangewe zen wat voor soort welstandsre gime er gaat gelden. De streng ste regels komen er voor de beschermde stads- en dorpsge zichten: de historische kernen van Goes en Kloetinge. Daar staat het behoud van het histo rische karakter voorop. Daarnaast zijn er enkele 'bij zondere welstandsgebieden', waar extra aandacht voor ruim telijke kwaliteit nodig wordt geacht. In Goes zelf gaat het om de wijken die direct grenzen aan het centrum zen. Verder vallen de oudere delen van de dorpen onder dat regime en het buiten gebied. Voor alle andere gebieden is een gewoon welstandsbeleid van toepassing. Het aanwijzen van welstandsvrije gebieden, waar bouwaanvragen niet vooraf worden getoetst, vindt de ge meente 'vooralsnog niet wense lijk'. Voor kleine bouwwerken zijn de regels al uitgewerkt. Aan de hand daarvan kan een bouw- aanvraag snel worden beoor deeld. Van belang is of een bouwwerk vanaf de openbare weg zicht baar is. In die gevallen kijkt de welstandscommissie altijd naar het plan. Gaat het bijvoorbeeld om een dakkapel aan de achter zijde, dan kan een bouwvergun ning direct worden verleend als de regels in acht worden geno men. De regels zijn voor de ach terzijde op diverse punten min der streng dan aan de voorkant. Een aanbouw aan de voorzijde mag bijvoorbeeld maximaal drie meter hoog zijn; aan de ach terkant geldt een maximum van vier meter. De gemeente moet ook nog re gels opstellen per gebied en voor bijzondere bouwwerken. Daar naast zijn procedures nodig voor welstandsregels bij nieuw bouwprojecten en voor het op treden tegen bestaande bouw werken die 'in ernstige mate' in strijd zijn met de welstandsei- sen. De nota wordt, na de inspraak procedure, volgend jaar juni ter goedkeuring voorgelegd aan de gemeenteraad. - - - 1 V 7 De oude hevel in de Grevelingendam krijgt mogelijk een tweede leven om de waterkwaliteit te verbeteren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon BRUINISSE - De hevel - ook wel de Flakkeese spuisluis ge naamd - in de Grevelingendam krijgt mogelijk een tweede le ven om de waterkwaliteit van het Grevelingenmeer of het Vol kerak te verbeteren. Zowel in het kader van de Integrale Visie Deltawateren als door Rijkswa terstaat wordt gekeken of de in onbruik geraakte waterdoor laat een nieuwe rol kan krijgen. Ongeveer gelijktijdig met de aanleg van de Philipsdam - eind jaren zeventig en begin jaren tachtig - is de hevel in de Greve lingendam aangelegd. Een he vel is een setje buizen, dat werkt volgens het principe dat water vanzelf naar het laagste punt stroomt. Hiermee kon eenvou dig (overtollig) water vanuit het Grevelingenmeer naar de Krammer gespuid worden. Na de aansluiting van de Philips dam op de Grevelingendam en het besluit het Volkerrak zoet en de Grevelingen zout te maken, heeft dit spuisluisje zijn functie verloren. Toen in onbruik geraakt, krijgt de hevel in de toekomst moge lijk een tweede leven. Want bij het verbeteren van de water kwaliteit op zowel het Grevelin genmeer als het Volkerak kan de spuisluis een rol spelen. Volgens R. Boeije, clustermanager me ren bij Rijkswaterstaat, is de hernieuwde ingebruikname op 'redelijk korte termijn niet aan de orde'. Maar in verschillende studies wordt de hevel wel mee genomen. Omdat hij er toch ligt en relatief eenvoudig weer in gebruik is te nemen. Op het Grevelingenmeer zou de spuisluis kunnen helpen de pe rioden van en gebieden met 'zuurstofloosheid' te verklei nen. Omdat nu alleen vanaf de Noordzeekant wordt ingelaten, kan water in de diepe dalen van het meer min of meer stil komen staan. Wanneer ook vanaf de Oosterschelde vers water wordt ingevoerd, zou er meer bewe- ren die nog geen lampion heb ben, kunnen er vanavond eentje YERSEKE - Muziekvereniging Mozart uit Yerseke bestaat dit jaar 115 jaar. Vandaag viert de vereniging haar verjaardag met een feestelijke lampionoptocht waarvoor alle kinderen uit Yers eke zijn uitgenodigd. De tocht begint vanavond om 19.00 uur bij verenigingsgebouw het Tref punt. De muziekvereniging organi seerde eerder dit jaar al activi teiten ter gelegenheid van het 115-jarig bestaan. Vandaag, de feitelijke verjaardag, is gekozen voor een lampionoptocht. Ook de brandweer is aanwezig, mocht er iets fout gaan. Kinde- meenemen. Omdat de vereniging de afgelo pen jaren behoorlijk groeide, waren er naar verhouding te weinig instrumenten. Door ac ties als loterijen kon het mu ziekgezelschap al wat geld verzamelen. Maar pas met de subsidie van 3500 euro van het Prins Bernhard Cultuur Fonds Zeeland kon de vereniging uit eindelijk haar instrumentarium uitbreiden met een trompet, bu gel, trombone, twee sousafoons, een set conga's, een pauk en een buisklok. Dit wordt vandaag ook een beetje gevierd. door Irma van de Beek THOLEN - De commissie Ge meentelijke Ontwikkeling van Tholen wil het bestemmings plan Bedrijvengebied Slabbe- coornpolder-Welgelegen niet wijzigen om A. Bogert een ver gunning te verlenen voor een bedrijfswoning. Dat bleek maandag in een commissiever gadering. Bogert woont met dertien kin deren tussen de twee en negen tien jaar oud in een doorsnee rijtjeshuis. Bij zijn aannemers bedrijf is hij daarom begonnen met de bouw van een loods met woonruimte. Omdat hij daar voor geen vergunning heeft, heeft de gemeente deze echter vergrendeld. Advocaat Cornelissen probeer de de commissie van het stand punt van Bogert te overtuigen. „Tot nu toe heeft de gemeente altijd verklaard, dat de woning er niet kon komen in verband met geluidshinder op het ter rein. Nu dit niet langer relevant is, omdat het gebied binnenste delijk is en er andere normen gelden, moet de gemeente con sequent zijn en een vergunning verlenen." De commissie, met uitzondering van D66, hield echter vast aan haar standpunt. Het ABT hield de kwestie in beraad. Diverse partijen gaven aan een indu strieterrein geen goede woonge legenheid te vinden voor een ge zin met kinderen. Bogert geeft voorlopig de moed echter nog niet op. „We vechten door, tot we niet verder kunnen. Hier is het laatste woord nog niet over gesproken." Hij is al jaren bezig, niet alleen met het aanvragen van een vergunning voor een bedrijfswoning, maar ook voor het uitbreiden van zijn huidige woning. „De gemeente Tholen wil gewoon niet mee werken. Een stukje grond bijko pen, de zolder uitbouwen, een erker aanbouwen, niets kan. Ze zeggen hier dat een industrie terrein niet goed zou zijn voor de kinderen, maar nu zitten we veel te klein behuisd, een huis bij m'n bedrijf zou voor ons een enorme verbetering zijn." ging in het water blijven. Vol gens A. van der Wees van Rijks waterstaat moet de hevel in dat geval wel aangepast wor den, omdat hij nu alleen is ge bouwd voor spuiwerk van de Grevelingen naar de Ooster schelde. Een flinke aanpassing is ook no dig als de hevel een bijdrage gaat leveren aan een betere wa terkwaliteit op het Volkerak- Zoommeer. In het kader van de Integrale visie Deltawateren wordt nu onderzocht hoe de problemen op het Volkerak en Zoommeer kunnen worden aan gepakt. Volgens Boeije zal daar uit moeten blijken of de oude spuisluis daarin een rol krijgt. Wanneer de hevel een tweede le ven krijgt, zal dat vanwege de nodige aanpassingen wel een schep geld kosten. Zo zullen de verbouwingskosten voor een betere doorspoeling in de Gre velingen volgens Van der Wees naar schatting rond twee mil joen euro liggen. Boeije wil zo ver nog niet kijken. Vooralsnog wordt een nieuwe toekomst voor de spuisluis in verschillen de onderzoeken meegenomen. Boeije: „Technisch gezien kan heel veel. Of het ooit zover komt?" STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje van Elles diek, 14.30 uur: Seniorenmiddag o.l.v. Engel Reinhoudt, gevarieerd program ma van verhalen, muziek en gobelin ten toonstelling; GOES Oostkerk, ingang Mellestraat, 9.30 uur: Women's Aglow Goes met Fie- ke Goedhart; Zeelandhallen, 14.00-22.00 uur: Bedrij- venbeurs Contacta; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten, 15.00 uur:Sim Bolus speelt Joris en de Reuzeneus; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter deZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal senio ren: Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Pol der; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljart club De Pit competitie; 14.00 uur: Uit eenlopende activiteiten voor alle WAO- ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; De Spinne, 20.00 uur, bijeenkomst dona teurs stichting buurtwerk voor Goese Polder; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 13.30- 15.30 uur: Sport- en spelinstuif; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Bridgeclub Kap-Biez.; KORTGENE Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00 21.00 uur: Skeeleren IJs-skeelervereni ging; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50 plussers; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00- 17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerie- planten en waterpartijen geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur: Oude renmiddag; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur; Gym nastiekvereniging VZOS;Paardenmarkt, 19.15 uur; Lampionoptocht ter ere van: 115-jarig bestaan Muziekvereniging Mo zart. Maatje Schroevers wordt in het zonnetje gezet door Andrea Havermans foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31