11 Goesenaren zien nog hoop op vrede Nieuw: ISDN 100 uur Meerderheid raad staat achter bouw nieuwe Vossenkuil Sloop loods omgeven met veiligheidsmaatregelen Raad geeft wethouders demissionaire status Gezondheidsbeleid regio boekt flinke resultaten WEEK m Knikker Borsele eerste met concept rampenplan voor bedrijven zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 15 oktober 2003 Maritiem museum in acute geldnood Geloven Gezinnen Diverse smaken, fles 500 ml Chenet diverse soorten, flesje 250 ml mm R "■■■B V k lunder- inken ilo Dat is gewoon Edatj zc VLISSINGEN - Het maritiem Muzeeum Zeeland aan de Vlis- singse Nieuwendijk heeft een acuut geldgebrek. Het stich tingsbestuur heeft 200.000 euro extra nodig om nota's van de aannemers en installateurs te kunnen betalen. Het Muzeeum heeft daarom aan de gemeente Vlissingen verzocht de limiet voor zijn rekening courant te verhogen met 200.000 euro. Het stichtingsbestuur heeft tegelij kertijd aan de provincie een be drag van 1 miljoen euro ge vraagd. G.Adan, voorzitter van de stichting: „We zijn een Zeeuws maritiem instituut. De provin cie wil dat er slechtweervoor- zieningen zijn; dat er voor toeristen iets te beleven valt. Daaraan werken we mee. Van daar dat we nu om een bijdrage van de provincie vragen. De beurs van het Muzeeum is leeg, maar zal weer gevuld wor den. Die verwachting sprak wethouder L. Poppe-de Looff deze week uit in de commissie vergadering Openbaar Bestuur. „We hebben het niet over de ex ploitatie van het Muzeeum. Adan zei woorden van gelijke strekking. „We willen de ex ploitatie niet belasten met le ningen die we hebben af gesloten. Dit verzoek dienen we in om een gezonde organisatie te behouden." Hij zegt dat de bouw en verbouwing duurder is uitgevallen dan voorzien. „We hebben extra investeringen moeten doen, omdat de eisen voor de vluchtwegen en algeme ne veiligheid waren aange scherpt. Bij restaureren word je vaak geconfronteerd met tegen vallers." Poppe-de Looff kondigde aan dat binnenkort de evaluatie af gerond zal worden over de be drijfsvoering van het Muzeeum, dat onlangs zijn eenjarig be staan vierde. In die evaluatie wordt de exploitatie opgeno men. Daaruit moet blijken hoe het Muzeeum het afgelopen jaar heeft gedraaid en wat het per spectief is voor de komende ja ren. „We moeten toewerken naar een normaal bedrijf", ver duidelijkte de wethouder. Coalitie Kapelle gevallen door Mieke van der Jagt KAPELLE - De coalitie in Ka pelle is gisterenavond uiteenge vallen. De kleinst mogelijke meerderheid van de raad steun de een motie waarmee het colle ge feitelijk demissionair wordt gemaakt. Op zo kort mogelijke termijn moeten nieuwe college onderhandelingen worden ge start, terwijl het zittende colle ge alleen nog niet-controversie- le zaken mag afhandelen. Een debat over de politieke situ atie in Kapelle, waar al een poosje volstrekte onduidelijk heid heerst over het draagvlak van belangrijke bestuurlijke beleidsrichtingen, ontspon zich op de vraag van de fracties van Gemeentebelang en de PvdA. Beide partijen zijn ontevreden over het functioneren van het college. Ontevreden is ook de SGP-fractie, maar dan niet over het college maar vooral over de raad. Met name de WD-fractie, waarmee anderhalf jaar gele den collegeafspraken zijn ge maakt, heeft het bij de SGP ver bruid. De motieven van PvdA en Ge meentebelang bleken ook enigszins te verschillen. P. Gan seman van Gemeentebelang stak niet onder stoelen of ban ken dat hij nog steeds uit is op de kop van CDA-wethouder G. Burger. R. Lambeck (PvdA) liet weten dat de raad tijdens de vorige raadvergadering gewoon een keer teveel voor een voldon gen feit is gesteld. Hij wenst dui delijkheid over waar partijen staan. Tijdens die vorige raad diende de WD-fractie een mo tie van afkeuring in jegens wet houder L. Niewenhuijse omdat die een overschrijding van het budget voor verbouw van het gemeentehuis te laat heeft ge meld. De SGP-fractie nam de WD-collega's dat weer erg kwalijk omdat het een volstrekt onnodige beschadiging bete kende van een wethouder die al door het stof was gegaan om zich de excuseren. Burgemeester S. Kramer voor kwam een hakketak-discussie door een verklaring voor te le zen van de drie wethouders, die er verder het zwijgen toe deden. Uit die verklaring bleek dat geen van de drie wethouders het vertrouwen in één van de ande ren is verloren. Het college kan, zo verklaart het zelf, prima door één deur. De raad kan dat minder, al voer de alleen de SGP-fractie een vertrouwensbreuk met de coali tiegenoot WD aan. P. Ganse man hield vol dat het in de raad juist erg goed gaat maar daagde de CD A-fractie uit 'signalen' te bevestigen dat er ontevreden heid heerst over de eigen wet houder. De grootste fractie in de Kapelse raad (CDA) stond in de discussie min of meer buiten spel maar ging niet in op de sug gesties van Gemeentebelang. Een motie, opgesteld door de PvdA, werd enigszins verzacht ingediend met het toegevoegde argument dat Kapelle in deze moeilijke tijden een stabiel be stuur nodig heeft. De wethou ders hoeven niet weg, maar mo gen alleen nog op de tent passen totdat de raad een nieuwe coali tie heeft gevormd. De motie werd aangenomen met de voor stemmen van PvdA, Gemeente belang, SGP en ChristenUnie. H. van Oostende, die in zijn een tje de ChristenUnie-fractie vormt, bekleedde zwijgend een sleutelpositie. Met zeven stem men vormden CDA en WD een minderheid. doorMieke van der Jagt GEERSDIJK - Sloop- en as- bestverwijderingsbedrijf Van Damme uit Heinkenszand is be gonnen met de sloop van de Re- divoloods in Geersdijk, die vorige week is afgebrand. De dakplaten die asbest bevatten, zijn onder speciale veiligheids voorschriften afgevoerd. De slopers moeten verder de on bruikbaar geworden machines en de rest van het pand slopen. De gemeente Noord-Beveland heeft, voordat de sloop is begon nen ter plaatse een onderzoek uitgevoerd naar de risico's van asbest De omgeving moest worden afgezet. Eigenaar A. Remijn van het bedrijf, dat in Geersdijk kattenbakkorrels perste en verpakte, heeft nog geen idee op hoeveel de schade moet worden geschat. „Het is allemaal nog heel erg onduide lijk." Redivo is al langer van plan naar het Sloegebied te ver huizen. Remijn kan niet zeggen of de brand roet in het eten gooit of de zaak juist in een stroom versnelling brengt. „Dat heeft allemaal te maken met de verze kering." Als Redivo het in Geersdijk voor gezien houdt, dan wil de gemeente Noord-Be veland vijf vrijstaande huizen bouwen op de plaats waar de af gebrande loods stond. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het gezamenlijke gezondheidsbeleid dat in de Oosterschelderegio is opge zet, werpt zijn vruchten af. In de eerste jaren zijn er veel re sultaten geboekt, zo blijkt uit een eerste evaluatie. Het is de bedoeling het initiatief, dat landelijk als voorbeeldpro ject geldt, de komende jaren voort te zetten. Eind 1998 ontstond in de re gio (de vijf Bevelandse ge meenten, Schouwen-Duive- land en Tholen) het idee sa men een gezondheidsbeleid op te zetten. Dat leidde een jaar later tot de nota 'Op uw gezondheid' met een reeks 'speerpunten'. Daarnaast hielden de gemeenten de vrijheid voor lokale wensen een eigen beleid op te zetten. De samenwerking in de Oos terschelderegio heeft lande lijk de aandacht getrokken, aangezien het een van de eer ste gebieden in het land is waar men de handen op dit terein ineen heeft geslagen. Een eerste evaluatie wijst uit dat de aanpak heeft geleid tot meer samenhang in het gezondheidsbeleid en de on derlinge samenwerking in de regio op dit terrein heeft be vorderd. Na drie jaar zijn er diverse concrete resultaten geboekt. Een van de speer punten is meer aandacht voor zorg voor ouderen. In de gemeente Borsele is inmid dels een loket operationeel waar ouderen informatie kunnen krijgen. Het zou na volging moeten krijgen op andere plaatsen in de regio. Ook is er onderzoek uitge voerd naar de haalbaarheid van consultatiebureaus voor ouderen. Er ligt nu een voor stel om in twee gemeenten daarmee proef te draaien. Verder zijn in Goes en Borse le sinds twee jaar ouderenad viseurs actief, grotendeels op vrijwillige basis. Noord-Be veland is daar in februari mee begonnen. De gemeenten hebben ver der, via het Samenwerkings verband Welzijnszorg Oos terschelderegio, voortdu rend en op verschillende fronten gepleit voor een goe de spreiding over de regio van woon- en woonzorg voorzieningen. Het gezamenlijke gezond heidsbeleid richt zich ook op jongeren. Op steeds meer plaatsen zijn er consultatie teams actief die zich richten op leerlingen van basisscho len met sociaal-emotionele problemen. Verder zijn er in middels opvoedbureaus in Goes, Tholen, Zierikzee, Heinkenszand, 's-Graven- polder, Sint-Maartensdijk en Hansweert. In Kruiningen wordt er een voorbereid. Zowel op basis- als middel bare scholen zijn met succes allerlei activiteiten opgezet om jongeren te wijzen op de risico's van verslavende mid delen. Schouwen-Duiveland heeft daar niet aan deelgeno men, omdat zij al een eigen preventiebeleid in gang had gezet. Het beleid heeft verder als doel mensen met uiteenlo pende problemen te helpen. Een van de resultaten is het opzetten van een meld- en actiepunt bemoeizorg, om in contact te komen met men sen die overlast veroorzaken of hulp mijden. Het meld punt voorziet duidelijk in een behoefte. Daarnaast be gint binnenkort een project om probleemhuurders te hel pen. De wens een sociaal pension te realiseren, is nog niet ver vuld. Het probleem is het vinden van een geschikt on derkomen. Momenteel wordt geprobeerd een accommoda tie in Goes te vinden. Schou wen-Duiveland onderzoekt de mogelijkheden van een ei gen sociaal pension. De evaluatie van het gezond heidsbeleid wordt vandaag besproken in het algemeen bestuur van het Samenwer kingsverband Welzijnszorg, waarin alle gemeenten zijn vertegenwoordigd. HEINKENSZAND - De ge meente Borsele heeft als eerste gemeente in Zeeland het con cept voor de rampenbestrij dingsplannen voor niet BRZO- bedrijven klaar. BRZO-bedrijven zijn onderne mingen waar een zwaar be- drijfsongeluk het meest risico- volis. Voor die bedrijven hebben de gemeenten al eerder rampen bestrijdingsplannen moeten vaststellen. Het concept dat nu ter inzage komt in Borsele, re gelt de rampenbestrijding voor een reeks bedrijven waar onge lukken wel tot rampen kunnen leiden, maar waarbij het risico klein is dat de omgeving erdoor wordt beïnvloed. In een dikke map zitten de af zonderlijke plannen voor CO- VRABV, De Koster en Zoon BV, VOF de Witte Agro, Recreatie park Hof van Zeeland, Kloos terboer Vlissingen VOF, Monie Nieuwdorp BV, MSP Nieuw- dorp BV, Ruster VOF en Tram per 's-Gravenpolder BV. In de plannen staat zoveel mogelijk omschreven wat er moet gebeu ren bij alle denkbare soorten van ongelukken in de bedrijven. Bij de afdeling Interne Zaken van de gemeente Borsele liggen de plannen ter inzage tot 13 no vember. Tot die datum kunnen belanghebbenden ook zienswij zen indienen. door Nona Vette GOES - Ina de Bruijn en Rob Verschoor uit Goes kwamen zondag terug van vier weken Bethlehem. Een maand lang werkte het stel daar op een school en praatte veel met Israë li's en Palestijnen om een duide lijk beeld te krijgen van de hui dige situatie. Met een goede boodschap komen ze terug: er is nog hoop. Via de Coalitie voor Vrede, een organisatie die zich inzet voor de vrede daar, kwamen Ina en Rob in contact met The Hope Flowers School in Bethlehem, waar ze een maand geleden naartoe vertrokken. Ina en Rob, beiden werkzaam (geweest) in de psychiatrie, wilden iets bij dragen aan de school waar zo veel getraumatiseerde kinderen zitten. De school heeft een psy choloog die de kinderen leert hun trauma's te verwerken. Ver der schenkt de school aandacht aan de oorlogssituatie waarin de leerlingen zich bevinden. De leerlingen leren zelf en objectief na te denken. Doel van dit alles is de kinderen weer te leren geloven in demo cratie en leiderschap. Rob: „Dat is het grootste probleem daar. Niemand heeft nog vertrouwen in de politiek, want die wordt aan beide kanten bepaald door een stel extremisten. De ortho doxe joden nemen gebieden in Rob Verschoor en Ina de Bruijn: „Wat we zo vaak hoorden was dat aan beide kanten veel begrip was voor eikaars situatie." foto Willem Mieras en de moslimextremisten bla zen zichzelf op. Dat soort acties bepaalt welke maatregelen de regering neemt." Het stel uit Goes weet nu hoe veel inwoners over de situatie denken, en dat is heel anders dan wat de politici aan beide kanten roepen. Ina: „We wilden deze reis ook graag maken om voor onszelf er achter te komen hoe de situatie nu eigenlijk is. We zijn naar veel plaatsen in Is raël, in vluchtelingenkampen en in de bezette gebieden ge weest om met de mensen te pra ten. Wat we zo vaak hoorden was dat aan beide kanten veel begrip was voor eikaars situa tie. Maar het is nu ook duidelijk voor ons hoe moeilijk het is voor de burgers om elkaar te vertrou wen. De Israëli's gunnen de Pa lestijnen banen en huizen, maar leven wel altijd in angst, want de aanslagen houden niet op. En de Palestijnen willen zich zelf bewijzen, maar krijgen daar geen kans voor omdat zij in een wurggreep worden gehou den door de Israëlische over heid." In een tijd waarin veel mensen in de bezette gebieden in een uitzichtloze positie verkeren, kan een sprankje hoop en geloof aan beide kanten misschien ooit voor een doorbraak zorgen. Vol gens Ina en Rob is die mogelijk heid zeker aanwezig. Er zijn volgens het stel talloze initiatie ven, die vooral van scholen ko men, om wederzijds begrip en respect te oogsten. Zo hebben scholen bijvoorbeeld uitwisselingsprogramma's en scholieren wordt geleerd neu traal en objectief te denken. Do centen op The Hope Flowers School worden bijvoorbeeld al leen maar aangenomen als ze geloven in een samenzijn met Is raëli's. Ina: „Als de Palestijnse en de Israëlische initiatieven hun krachten kunnen bundelen en als er meer samengewerkt wordt, moeten de overheden daar ook beter naar gaan luis teren. Het grootste deel van de inwoners zit in een situatie waar ze nooit om gevraagd heb ben." Het stel heeft voorlopig nog even wat tijd nodig om te beden ken wat ze willen gaan doen met datgene wat ze hebben gezien, gehoord en beleefd. Ze willen in ieder geval vertellen over de hoop die ze zagen bij gezinnen in Israël en in het Palestijnse ge bied. En ook over de mensen die ze hebben ontmoet. Rob: „Wanneer, waar en hoe weten we nog niet, maar we gaan zeker terug! Advertentie Advertentie Advertentie Reebok ■O- - 20°/o rm»—i Relaxed Internetten voor een vaste prijs Aanbieding geldig van 15 "m 18 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond Meld u nu aan op www.planet.nl/isdnl00uur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. Actie prijs per liter 3.96 n 5» door Carla van de Merbel OUD-VOSSEMEER - De mees te fracties in de gemeenteraad van Tholen vinden dat de bouw van een nieuw dorpshuis in Oud-Vossemeer ondanks de ho gere kosten door moet gaan. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie welzijn en onderwijs, die van wege het onderwerp gehouden werd in De Vossenkuil in Oud- Vossemeer. Het nieuwe dorpshuis, met daarin ook een peuterspeelzaal, kinderdagverblijf en jeugd honk, gaat 1,8 miljoen euro kos ten. Dat is 835.000 euro meer dan het budget dat de gemeente er eerder voor gesteld had. Dat het budget van bijna één mil joen niet toereikend was, was eerder al duidelijk. De raad wil de echter pas meer geld beschik baar stellen als er een concreet plan op tafel lag. Het plan is gekoppeld aan de bouw van 21 seniorenwoningen met servicecentrum én een me disch centrum. Deze worden ge realiseerd door Castria Wonen. In het medisch centrum komt een huisarts, apotheek, fysio therapeut en consultatiebu reau. De seniorenwoningen met servicecentrum, dorpshuis, kin deropvang, peuterspeelzaal en jeugdhonk vormen één groot complex. Het medisch centrum krijgt een aparte ingang.Het nieuwe dorpshuis heeft een gro te zaal en biedt verder onderdak aan alle verenigingen in Oud- Vossemeer behalve de muziek vereniging. Deze zou zo vaak beslag leggen op het gebouw dat er voor de andere clubs geen ruimte meer zou zijn. De meeste raadsfracties (D66, WD, PvdA en CDA) zijn vol lof over het plan en hebben daar ook 835.000 euro meer voor over. Kanttekeningen werden gisteren geplaatst door SGP, Algemeen Belang Tholen (ABT) en ChristenUnie (CU). Zij gaan niet zonder meer akkoord met de hogere kosten. Eén van de ar gumenten die werden aange voerd was dat een dergelijk groot en duur project in Oud- Vossemeer zou betekenen dat er voor bijvoorbeeld dorpshuizen in de andere kernen van de ge meenten minder geld beschik baar komt. De SGP stemt niet in met de ho gere kosten. De partij vindt dat wethouder M. Velthuis (PvdA, welzijn) moet proberen binnen een budget van 1,5 miljoen euro te blijven. Via subsidies moet zij dan proberen het overige beno digde geld bij elkaar te krijgen. ABT en CU namen nog geen standpunt in, maar ook zij vin den dat de wethouder moet on derzoeken of er met subsidies en een verhoging van de bijdrage uit de erfenis van Van 't Hof- Quist nog te korten kan zijn op de gemeentebijdrage. Velthuis zegde toe dat te zullen onder zoeken. Volgende week donderdag ne men de fracties een definitief besluit over het nieuwe dorps huis van Oud-Vossemeer. Aanbiedingen geldig van 13 t/m 19 oktober Soms bereiken ons persbe richten, van toch als gere nommeerd bekend staande persbureaus, die we slechts met de grootst mogelijke moeite serieus kunnen ne men. Zo kwam gisteren uit Brussel het bericht dat schapen de eerste 'landbouwdieren' worden met een elektronisch identificatiesysteem. Zodra ze zes maanden zijn moeten ze een soort knikker inslik ken, waardoor ze gescand en herkend kunnen worden. Deskundigen van de Europe se Commissie hebben de laat ste dagen flinke vooruitgang geboekt bij dit onderwerp", meldt het persbureau. En dan, als zo'n knikker is in geslikt? We zien het helemaal voor ons. Al die deskundigen van de Europese Commissie ademloos gebogen over het resultaat van hun werk. Een schapenkeutel, want zo'n knikker komt er toch gewoon weer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29