PZC J De vaccinatie Chocoholisme Macula Degeneratie Medische vindingen woensdag 15 oktober 2003 Nederlanders worden steeds ouder en hebben dus ook vaker last van ouderdomslcwaaltjes. Macula Degeneratie, tot nu toe een vrijwel onbekend fenomeen, is zo'n aandoening die vooral 55-plussers treft. Naar schatting 100.000 mensen lijden aan deze oogziekte. Door de vergrijzing verdubbelt dit aantal de komende jaren. ■■SSiii •saaie! WC-pasje Baby's Ziekte van Pfeiffer Bloed Foliumzuur Alzheimer Ouderen verliezen het zicht Door CORINE STUIVER Piraat!", roepen kinderen Roel de Ruiter (74) soms na. Zijn rechter brillenglas is zwart. Het oog erachter is door Macula De generatie zwaar aangetast. Zijn linkeroog echter, is ge red. Door een Belgische dok ter, want Nederlandse artsen wagen zich niet aan de ope ratie die macula rotatie heet. „De inspanning is enorm en het resultaat doorgaans niet fantastisch", aldus professor A. Deutman van het Univer sitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen. De Ruiter: „Zonder de ingreep was ik nu zo goed als blind en woonde ik in een bejaar dentehuis." In februari 2002 ziet De Rui ter tijdens het autorijden op eens de strepen op de weg sterk vervormen. Hij spoedt zich naar zijn oogarts. „Zo dra ik last kreeg van mijn linkeroog moest ik dat mel den. Mijn rechteroog was al bijna blind, dat hadden we opgegeven", zegt De Ruiter. Zijn hand rust op een uitpui lende dossiermap. De diagnose luidt Macula De- i/ken, nier om g. De spoorwegrnag"- mr 1853 x'in P'"nn' -cleo- Ik sta ap 24 augustus ^o0\C 'm Yvexe oVve p)ageO)tV Jir ctdm saireP van Uir --én. Eens te nicer eerder brvn/rr Door de oogziekte gaan voor de patiënt rechte re gels golven en vervormen. generatie (MD), een ouder domskwaal die het netvlies beschadigt en het zicht sterk verslechtert. „Onbehandel baar, uw linkeroog", stelt de oogarts vast. Te veel bloed- uitstortinkjes op het netvlies om te behandelen met een laser, concludeert de genees heer. Eén bloeduitstortinkje had nog wel gekund. De Rui ter legt zich er niet bij neer. Doorverwijzing 'Macula rotatie'. De dossier map gaat open en De Ruiter rommelt in tientallen brie ven en andere papieren. „Een Antwerpse kliniek doet deze ingreep, maar mijn arts was aanvankelijk niet gene gen mij door te verwijzen." Als De Ruiter eenmaal bij de Belgische arts aan tafel zit, zegt die dat de tijd dringt. Het oog wordt wekelijks slechter. Tijdens de operatie zal het netvlies losgeweekt en tegen de klok in gedraaid worden, zodat het slechte deel naar de zijkant schuift en een ongeschonden deel van het netvlies in het mid den terecht komt. Meneer De Ruiter kan meteen wor den geholpen. Professor Deutman is erg ge reserveerd. „Ik raad mijn pa tiënten deze operatie niet aan." Hij somt op: „Veel complicaties, langdurige in greep, magere resultaten. Bovendien leent het medi sche Nederlandse stelsel zich er niet voor. Te weinig ope ratiekamers, onvoldoende budget. De artsen in het bui tenland krijgen geld voor een dergelijke operatie. Wij niet." De particuliere ziekte kostenverzekeraar van De Ruiter maakt het nog bon ter. De kosten die hij maakt in België vergoedt zij niet, omdat de behandeling 'expe rimenteel' zou zijn. De Ruiter gaat toch onder het mes in België. In totaal Voor deze zelftest moet u een gewone bril of lenzen dragen en het rooster op 30 centimeter van u afhouden. Bedek een oog en kijk met het andere strak naar het middelpunt van het rooster. Als u vervormingen of golvende lijnen zietof zwarte en vage vlekken (zoals op de afbeelding hieronder), raadpleeg direct uw huisarts. Bedek het andere oog en herhaal de test. nmii ■maggi Zwarte vlekken, veroorzaakt door Macula Degeneratie, benemen de patiënt het centrale zien. Foto Robin Utrecht schiet hij 6689 euro voor aan behandelkosten. De corres pondentie tussen hem en de verzekeraar vormt een niet aflatende stroom bezwaar schriften en afwijzingen. De ombudsman bericht dat de verzekeraar niets valt te ver wijten. De Technische Werk groep Zorgverzeke raars bevestigt vervolgens dat het inderdaad niet om een erkende behandeling gaat. „Ik werd steeds nijdi ger", zegt De Ruiter strijd vaardig. „De laatste halte was de Beroepscommissie Wet op de Toegang tot Ziek tekostenverzekeringen. Daar haalde ik uiteindelijk mijn gelijk." De beroepscommissie oor deelt dat de ingreep macula rotatie verre van experimen teel is en De Ruiter krijgt al les vergoed. De uitspraak is bindend en openbaar, dus ie dereen kan zich erop beroe pen. Daarmee is de kous niet helemaal af. Maar voor Roel de Ruiter wel. Hij kijkt naar de tuin waarin zijn vrouw zo graag tuinierde. Sinds zij dood is, rommelt hij er zelf graag in rond. Met zijn lin keroog ziet hij nog vijftig procent, meer dan genoeg om de hortensia's te ver planten en op zichzelf te blijven wonen. Vanwege slijtage van de macula, het middelste deel van het netvlies waarmee je scherp ziet, gaat het ge zichtsvermogen bij MD sterk achter uit. In de macula bevindt zich het grootste aantal van het type licht gevoelige cellen dat contrast en kleur waarneemt: de kegeltjes. Bij MD vermindert het aantal kegeltjes door beschadiging (bloeduitstor- tinkjes of bleekgele afzettingen). Scherpstellen lukt niet meer, rechte lijnen worden krom en donkere vlekken nemen het centrale zicht volledig weg. Autorijden, geld pin nen en gezichten herkennen is on mogelijk. De 'droge' variant van MD is een langzaam verlopend proces en on behandelbaar, de 'natte' vorm gaat snel (dagen, weken) en is wel te be handelen. Een speciaal pasje moet mensen met PDS (prikkelbare' darm syndroom) makkelijker toegang geven tot toilet), in winkels en dergelijke. Bij PDS, ook wel spastische! darm of IBS genoemd, heeft men door obstipatie ofdi geen controle over de dikke darm. Onlangs heeft debe genvereniging PDS onder haar leden de speciale pasjes spreid omdat patiënten maar al te vaak toegang tot eet toilet wordt geweigerd. Sommige patiënten durvende om nauwelijks de deur uit. Met het pasje wordt gevt» een toilet ter beschikking te stellen aan de in nood va rende patiënt. Ongeveer 20 procent van de Nederlands bevolking heeft last van PDS. Wat ouders al lang vermoedden, hebben wetenschapn nu bewezen. Baby's van 1 jaar oud zijn in staat info® die zij krijgen uit de ene situatie, bijvoorbeeld over he: drag van andere personen, te gebruiken om het ged® van anderen in een volgende situatie te kunnen voo® len. Vijf maanden oude baby's kunnen dit nog niet. A V. Kuhlmeier (Yale University, New Haven) in hetvaktj Psychological Science op grond van experimenten. Jonge mensen die besmet raken met het Epstein-Barri (EBV), het virus dat de ziekte van Pfeiffer veroorzaakt, pen in de eerste vier jaar na de besmetting een vierns verhoogde kans op de ziekte van Hodgkin, een vorm; bloedkanker. Dit schrijft H. Hjalgrim (Statens Seruml; tut, Kopenhagen) in het medisch tijdschrift New Engk Journal of Medicine op grond van een onderzoek onde meer dan 60.000 mensen. Overigens is dit risico op dt ziekte van Hodgkin na besmetting met EBV niet p dan 1 per 1000 besmette mensen. De negatieve gevolgen van een ongeluk, chirurgische) greep of hartaanval kunnen mogelijk worden beperkt wordt voorkomen dat er bij deze gebeurtenissen mas haem, de kern van het zuurstofbindende eiwit in c bloedcellen, vrijkomt. Het vrijkomende haem bindtn; lijk aan allerlei regeleiwitten in onder andere bloedvat en zenuwcellen met onder andere als gevolg dat zen® len afsterven en bloedvaten zich vernauwen, meldt Dong Tang (University of Pennsylvania, Philadelphia!: het wetenschappelijk tijdschrift Nature. Middelen die opruimen van haem in het lichaam bespoedigen of dit effecten ervan blokkeren, zouden dit (deels) kunnen 1 gaan, oppert Dong Tang. Door voor en tijdens de zwangerschap foliumzuur te s ken beschermt een zwangere vrouw haar baby niet al tegen een open ruggetje (spina bifida), maar ook t krijgen van neuroblastoma, een bij jonge kinderen vc: mende vorm van kanker aan het zenuwstelsel. Dit con; deert E. French (universiteit Toronto) in het vakblad Cl cal Pharmacology Therapeutics. Door het slikken vai liumzuur daalde het aantal gevallen van neuroblastom van 1,6 per 10.000 naar 0,6 per 10.000 kinderen. Het middel imatinib, dat met succes wordt gebruikt te sommige vormen van kanker, is in staat de vorming n zogeheten beta-amyloid plaques, de voor de ziekte van zheimer kenmerkende eiwitafzettingen in de hersene: voorkomen. Althans in een reageerbuis en in proefdit: schrijft W. Netzer (Rckefeller University, New York) ii wetenschappelijk tijdschrift PNAS. Dit middel, ofvere medicijnen, kan daarom mogelijk ook van nut zijn ina strijd tegen de ziekte van Alzheimer. Door PAUL VAN DIJK Als jongetje van vijf haalde ik op zater dag, laat in de middag, voor mijn va der altijd een pakje 'Golden fiction' en voor mijn moeder een 'mekka' puur. Het pakje sigaretten van mijn vader haalde de dag niet. Mijn moeder deed met haar reep de hele week. Sommige mensen zijn echter even ver slaafd aan chocola als mijn vader aan sigaretten en drugsgebruikers aan drugs. Onderzoekers hanteren ver schillende termen om aan te geven hoe sterk het verlangen naar chocola bij iemand is. Er kan een voorkeur zijn voor chocola, iemand kan het opval lend lekker vinden, een volgend sta dium is dat iemand wordt aangeduid als chocolade-zuchtig en voor de meest extreme chocoladepassie gebruikt men de term chocoholisme. De chocoladeverslaving wordt deftig gedefinieerd als een intense periodie ke optredende drang om chocola te consumeren. De chocolade-aanvallen zijn meestal het hevigst in de late mid dag en de vroege avond. Volgens een Amerikaans onderzoek lij den vooral vrouwen aan deze versla ving. Chocoladeconsumptie zou moge lijk in gang gezet worden door een ver andering in de hormoonspiegels van oestrogenen en progestagenen. Dit ver klaart waarom vrouwen die last heb ben van lclachten rond de menstruatie soms opvallende chocolade-vreetbuien hebben in deze fase van hun cyclus. Het voedsel van de goden, zoals choco la door de Azteken werd genoemd be vat relatief veel magnesium. Deze stof speelt een rol bij deze zelfde menstrua- tieklachten. Vrouwen zouden intuïtief overmatig chocola consumeren om het magnesium aan te vullen. Verslaving aan chocola vertoont meer dere kenmerken die overeenkomen met andere verslavingen. Er is een sterke drang om de substantie te be machtigen. Er is een neiging om grote hoeveelheden te verorberen. En vaak wordt chocola ook verstopt of wordt er stiekem gegeten. Het nuttigen van chocola verhoogt het gevoel van welbevinden maar het leidt ook tot schuldgevoelens. Het hele le ven kan erdoor worden beïnvloed. Er zijn onderzoeken die er op wijzen dat de zucht naar chocola wordt ver oorzaakt door de zogenaamde endorfi- nes. Dit zijn stoffen die lijken op opi um. Onder invloed van bepaalde prik kels maakt het lichaam deze stoffen zelf aan. Chocola zou zo'n prikkel zijn. Er is goed nieuws voor chocoholics. Professor Dr. Keen van de universiteit van Californië presenteerde onlangs een onderzoek dat aantoont dat choco la de kans op hart en vaatziekten ver kleint. Bepaalde stoffen in chocola (fla- venoiden) zouden, net als aspirines, bloedklontering tegengaan en daar door de kans op een hartinfarct doen afnemen. Er zit een Mein bijsmaakje aan dit on derzoek. Het werd voor een groot deel gefinancierd chocoladefabrikant 'Mars'. Eeuwenlang moest de gezondheidszorg het stellen zonder een aantal medische vindingen die vandaag de dag als vanzelfsprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers en hoe verging het hun vinding? Door MARTEN DOOPER De Britse arts Edward Jenner (1749-1823) wordt meestal ge noemd als de uitvinder van de vaccinatie. Dat klopt niet hele maal. Al honderden jaren voor onze jaartelling kent men in China en India een primitieve vorm van vaccinatie tegen de pokken. Hierbij worden korst jes van de huid van mensen die een milde vorm van de ziekte hebben overleefd, ingewreven in de huid van mensen die i nog geen pokken hebben ge had. Dit geeft (soms) be scherming tegen de dodelij ke ziekte. Begin achttiende v eeuw raakt deze methode, variolatie genoemd, ook in Europa en de V.S. in zwang. De behandeling is echter/ behoorlijk riskant. Niet zelden loopt de ge vaccineerde juist via dit 'vaccin' een dodelijke besmet ting met pokken op. De grote doorbraak volgt met Edward Jenner. Hij merkt op dat melkmeisjes zelden de pok- ken krijgen, maar wel via koeien een soortge lijke, maar veel mildere aandoening oplopen: koepokken oftewel vacci nia. In 1796 neemt hij daar om de proef op de som. Hij spuit vocht uit koepok- blaasjes enkele malen in bij de achtjarige James Phip- ps. Vervolgens besmet hij de jongen met 'echte' pokken. James wordt weliswaar een beetje ziek, maar overleeft de besmetting met gemak. Jenner heeft de eerste praktisch toe pasbare methode van vaccina tie uitgevonden! Zijn methode wordt een we reldwijd succes. Letterlijk zelfs, want na 1974 is nergens meer ter wereld een ge- l val van pokken gemeld. Het voor de ziek te verantwoordelijke virus be staat (officieel) alleen nog in twee laboratoria. Opmerkelijk is dat Jenner zijn ontdekking doet in een tijd dat de oorzaak van de pokken (en vele andere besmettelijke ziek ten) helemaal niet bekend is. Bacteriën en virussen worden pas vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw (h)erkent als ziekteverwekkers. De Fran se wetenschapper Louis Pasteur (1822-1895) isoleert voor aller lei ziekten de verantwoordelij ke bacteriën en weet hiermee een aantal bruikbare vaccins te maken. Omdat Pasteur, anders dan Jenner destijds bij de pok ken, niet beschikt over een minder gevaarlijke variant van de ziekte die hij wil bestrijden, ontwikkelt hij een andere tech niek. Hij ontdekt dat inspuiten van (door verhitting) verzwakte ziekteverwekkers nauwelijks ziekteverschijnselen veroor zaakt, maar wel bescherming tegen de ziekte biedt. Dit vormt tot op de dag van van daag de basis voor het maken van vaccins. Daarna gaat het snel. Tegen tal van veel voorkomende ziekten worden in de twintigste eeuw vaccins ontwikkeld. In Neder land gaat in 1952 het Rijksvac cinatie programma van start. Op kosten van de overheid kunnen alle kinderen gevacci neerd worden. Aanvankelijk te gen kinkhoest, difterie, tetanus en pokken; later ook tegen po lio, rode hond, mazelen en bof- De laatste loten aan de vaccina tiestam zijn die tegen twee ver oorzakers van hersenvliesont steking: haemophilus influenza en meningokokken. Het succes van de vaccinaties is zo gr' dat veel Nederlanders de f noemde ziekten alleen n kennen uit oude verhalen. Het gevolg is dat tegenwoord': vooral gediscussieerd wordt over de (vermeende) bijwerkin gen van vaccinatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22