Polgar verslaat ook Sokolov Profploeg houdt zieke renner aan Kournikova denkt aan stoppen Ziener in de wereld van de bekende Nederlanders Opheffing dreigt voor Amsterdam Admirals fan der Kooij mag blijven 19 woensdag 15 oktober 2003 FC Den Bosch weer koploper Vijf concurrenten voor Verstappen Verkerk uitgeschakeld in Madrid Schaakteams winnen op EK Serena Williams zegt toernooi af Oud-bondscoach De Mos overleden Proteïne Veel voetballers lopen weg met magnetiseur Henk de Gier Hilarisch Publiciteit Breedtesport De Bruijn meldt zich af voor trainingskamp ^annnze sportredactie HOOGEVEEN - De Hongaarse schaakkoningin Judit Polgar eaat bij het Essenttoernooi in Hoogeveen de rustdag in met een vol punt voorsprong op jeugdwereldkampioen Levon Aronian. Ze hield in een Spaanse opening Ivan Sokolov jn toom die met een stukoffer een chaos op het bord teweeg bracht. Aronian oogste opnieuw ont zag door met zwart ditmaal Anatoli Karpov op remise te houden in een door de Rus ge prepareerde variant van het damegambiet. Sokolov, uitkomend voor Ne derland, wist niet waarom het steeds misgaat. Tegen Polgar had hij niet het geduld om in een passieve stelling een ver dediging te voeren. Hij werd betoverd door de mogelijk heid van een riskant stukofier dat onmogelijk te berekenen was. „Ik zou het mezelf niet hebben kunnen vergeven als ik thuis zou hebben ontdekt dat het stukoffer winnend was en ik dus een kans zou hebben gemist", zei hij achter af. Het publiek genoot van de tac tische verwikkelingen die het offer teweeg bracht, maar wit bleef wel in het voordeel. Er gens in de tijdnoodfase beging Sokolov een misgreep die be straft werd door Polgar met een prachtige paardzet. Soko lov moest afzien van zijn plan nen om niet mat te worden ge zet. Hij verloor het initiatief waardoor zijn achterstand in materiaal hem fataal werd. ANP jnorAd Pertijs BERGEN OP ZOOM - Profwiel- renner Vincent van der Kooij onderging maandag in het zie kenhuis van Bergen op Zoom jijn eerste chemokuur. Bij de 21-jarige renner uit Bergen op Zoom werd onlangs lymfeklier kanker (Ziekte van Hodgkin) vastgesteld. Gisteren verlengde zijn ploeg Bankgiroloterij Van derKooijs contract met een jaar. „Dat is uiteraard eenhartonder de riem. Een teken van vertrou wen ook", zegt Van der Kooij. „Het contract moet nog wel worden ondertekend, maar de teamleiding heeft me verzekerd dat ik in ieder geval kan blijven. Als ze doorgaan als twaalfkop pige ploeg, word ik de dertiende man." Manager Arend Scheppink van de wielerploeg: „Het minste dat ik kan doen, is hem de zekerheid geven dat hij een ploeg heeft op het moment dat hij genezen is." De menselijkheid die men bij Bankgiroloterij laat zien, is ze ker geen gemeengoed in de doorgaans harde wielerwereld. Daarover kan vijfvoudig Tour de France-winnaar Lance Arm strong'meespreken. Nadat bij liem teelbalkanker was gecon stateerd, ontbond de Franse profploeg Cofidis het contract met hem. „Dat is één van de pijnlijkste momenten in mijn le ven geweest", aldus Armstrong. De kans op genezing van Van der Kooij wordt groot geacht. „De ziekte bevindt zich in het eerste stadium, en dat is gun stig. De kans dat ik genees, wordt nu gesteld op 95 procent. Dat is hoog. Maar aan de andere kant was de kans dat ik de kan ker kreeg nog veel en veel klei ner dan die vijf procent risico die ik nu loop. Ik juich dus pas als ik ook daadwerkelijk hele maal genezen ben." Op 3 no vember ondergaat Van der Kooij zijn volgende chemokuur. Voor de bestraling moet hij later naar een ziekenhuis in Rotter dam. GPD DEN BOSCH - FC Den Bosch heeft gisteravond opnieuw de leiding genomen in de eerste di visie door de thuiswedstrijd te gen FC Dordrecht met 1-0 te winnen. In de 34e minuut maak te spits Stefan Jansen het win nende doelpunt. ANP Anna Kournikova is bang dat haar gezondheid op de lange termijn gevaar loopt en overweegt daarom te stoppen met tennis. fotoToussaintKluiters/ANP van orize sportredactie LONDEN - Anna Kournikova overweegt te stoppen met ten nis. De Russische, die al het hele jaar kampt met een rugblessure, is bang dat haar gezondheid op de lange termijn gevaar loopt als ze doorgaat met het spelen op topniveau. De 22-jarige speelster miste dit seizoen door haar kwetsuur al de toernooien van Wimbledon en Roland Garros. Op de we reldranglijst is Kournikova in middels gezakt naar de 302e plaats. Kournikova, vooral be kend geworden door haar uiterlijk, heeft de mogelijkheid om televisiepresentatrice te worden. Eerder dit seizoen stopte ook de Zwitsere Mar tina Hingis (22) al met tennis. De voormalige nummer één van de wereld had last van een chronische enkelblessu re. ANP/DPA LONDEN - Jos Verstappen behoort tot een half dozijn kandi daten voor het tweede stoeltje in het formule-l-team van Ja guar. Eerste rijder Mark Webber is al zeker van een voortzet ting van zijn loopbaan bij de Britse renstal. De Australiër haalde dit jaar zeventien van de achttien WK-punten binnen. Het ene andere punt kwam op naam van de Brit Justin Wilson die na elf races Minardi verliet om de tegenvallende Brazili aan Antonio Pizzonia te vervangen. Wilson kreeg na afloop van de Japanse Grand Prix nog geen zekerheid over een vervolg. De Duitsers Heinz-Harald Frent- zen en Nick Heidfeld (beiden van Sauber), de Oostenrijker Alexander Wurz (McLaren testteam), de Canadees Jacques Villeneuve (BAR) en de Nederlander Verstappen (Minardi) hebben hun interesse getoond. ANP/RTR MADRID - Martin Verkerk is gisteravond in de Masters Series in Madrid uitgeschakeld. De Alphense tennisser, als elfde ge plaatst, leed in de eerste ronde een kansloze nederlaag tegen de Argentijn Juan-Ignacio Chela: 2-6 2-6. Verkerk had een bye in de eerste ronde. ANP PLOVDIV - In de vierde ronde van de Europese kampioen schappen schaken in Plovdiv hebben de beide Nederland se teams gewonnen. De mannen versloegen Macedonië met 2 1/2-11/2, de vrouwen wonnen met 2-0 van Italië. Friso Nij- boer zorgde tegen Zvonko Stanojoski voor het beslissende winstpunt tegen Macedonië. Loek van Wely (tegen Kiril Ge- orgiev), Sergei Tiviakov (tegen Vladimir Georgiev) en Erik van den Doel (tegen Trajce Nedev) speelden remise. Neder land klom zes plaatsen naar de negende positie in het tussen- klassement. De vrouwen zegevierden met 2-0 over Italië door winstpartij en van Zhaoqin Peng op Laura Costantini en Thea Bosboom- Lanchava op Sonia Sirletti. Het vrouwenteam klom naar de twaalfde plaats. ANP LINZ - Serena Williams heeft afgezegd voor het internatio nale tennistoernooi in Linz, dat op 20 oktober begint. De re den wordt eind deze week pas prijsgegeven. Waarschijnlijk is dat de nummer drie van de wereldranglijst, die dit seizoen de Australian Open en Wimbledon won, dit kalenderjaar hele maal niet meer in actie zal komen. Begin augustus onderging Serena Williams een medische ingreep aan haar linkerknie. Daardoor miste zij het US Open waar ze titelhoudster was. Kort daarna kwam haar oudste halfzus Yetunde Price bij een schietpartij om het leven. ANP/DPA VLAARDINGEN - Oud-tennisbondscoach Joop de Mos is za terdag onverwacht op 86-jarige leeftijd overleden. De Mos was in 1962 de eerste Nederlandse bondscoach die de KNLTB aanstelde. Hij bleef tot 1967 in dienst van de tennisbond. Als tennisspeler behoorde hijvlak na de oorlog en in de jaren vijftig, tot de Europese- en wereldtop in het professionele cir cuit. De Mos speelde in de tijd dat er een strikte scheiding was tussen amateurs en betaalde spelers. De oud-bondscoach ver diende zijn geld met het geven van tennisles. Daardoor mocht hij niet in het amateurcircuit uitkomen. In totaal won hij als professional 25 titels. ANP door Peter van Duyl LEIDSCHENDAM - In de ruim bemeten wachtkamer van Henk de Gier hangt een imposante fotocollectie. Vanaf de muren gunnen vertrouwde gezichten de wereld hun warmste lach. Leo Beenhak ker, Marco Borsato, Ronald Koeman, Caroline Tensen, John de Wolf, René Froger en Raymond van Barneveld, allen zij aan zij met de Leidschen- damse magnetiseur, geven de ruimte wat kleur. „Ja", glim lacht De Gier, „ik doe wel eens wat met bekende Nederlan ders." Hij noemt zich inmiddels al weer jaren magnetiseur, pro beert mensen met medische klachten op weg te helpen door magnetische velden in het li chaam te deblokkeren met de krachten van zijn eigen lijf. Henk de Gier vond de weg naar zijn huidige leven via het para normale pad. Als klein kind al 'zag' hij dingen. „Wilden mijn ouders weggaan, en dan zei ik: blijf maar thuiswant die en die komen vanavond langs. En die kwamen dan ook." Met het paranormale, legt De Gier uit, doet hij al jaren niets meer. Te veel dezelfde dingen, te vaak dezelfde vragen. „Ik vond het niet interessant meer. Het was altijd: huwelijkspro blemen, geldproblemen en word ik oud? Zo werkt het niet, het leven is niet van a tot z uit gestippeld. Op initiatief van het weekblad Panorama, onderwierp De Gier zich ruim twintig jaar ge leden bij een hypnotiseur aan een test. „Daar kwamen bij zondere dingen uit. Hij zei dat ik mensen kon genezen. Eerst geloof je dat zelf niet, maar je gaat het toch proberen. Ik ont moette iemand van wie de be nen geamputeerd moesten worden. Ik heb hem behan deld, zes weken later reed hij weer op zijn bakfiets en zijn be nen zijn er tot zijn dood aange bleven. Ik ben voor mezelf be gonnen en het paranormale ge bruik ik alleen nog een enkele keer. Als je hier op vrijdagmid dag komt, dat is echt lachen. Oan gaat de trucendoos open. Henk de Gier pakt een briefje schrijft er een woord op. Dan sommeert hij zijn gezel schap pm een willekeurig boek v"an zijn bureau te pakken. Hij Waagt zijn twee toehoorders beiden een getal te noemen en vervolgens nog één. Een reken som met die cijfers leidt tot het getal 19. Hij vraagt het boek op te slaan op bladzijde 19 en het meest opvallende woord hard op te lezen. Zijn proefkonijnen kiezen voor het woord proteï ne, waarachter tussen haakjes eiwitten staat. Dan ontvouwt De Gier zijn papiertje, waarop iets is gekrabbeld: 'eiwitten'. Dit soort onverklaarbare din gen gebruikt De Gier nog wel eens om de altijd aanwezige scepsis rond zijn persoon te lijf te gaan. Hij kent de zweverige twijfel die om zijn beroeps groep hangt als geen ander. „Het zit in een bepaalde sfeer. Men denkt dat wij mensen weghouden bij de dokter of het ziekenhuis. Dat gebeurt, ik weet het, zie het verhaal Sylvia Millecam. Maar daar doe ik niet aan mee. Sterker nog: als hier iemand komt vanwie ik ook maar in de verste verte ver moed dat het ernstig is, dan weiger ik hem of haar te behan delen als-ie niet eerst naar de dokter is geweest. Ik ben geen Yomanda die zegt dat ze alles kan genezen. Kom zeg. Wij zijn een aanvulling." In zijn werk bedient De Gier zich van het zogenoemde bib beren. Met zijn handen zoekt en tast hij de zwakke plekken in het lichaam af. Mensen met migraine zegt hij bijna altijd te kunnen helpen, darmklachten behandelt hij ook vaak met succes, maar op iets als een simpel griepje heeft de magne tiseur, zo zegt hij eerlijk, totaal geen vat. Inmiddels is De Gier een vaak en graag geziene verschijning in de kringen der bekende Ne derlanders. Sinds 1985 is hij ook aan Feyenoord verbonden, waar hij elke zaterdag spreek uur houdt. „Niets is verplicht. Wie wil komen komt. Wie niet wil, blijft gewoon weg. Moeten ze zelf weten." Henk de Gier pakt een spel kaarten en vraagt zijn gehoor een speelkaart te noemen. De keuze valt op klaver acht. De Gier toont een kaart, het is niet klaver acht. Hij probeert het nog eens, maar het gaat weer mis, en nog een keer. De mag netiseur legt de kaarten weg. Een halfuur later pakt hij het spel opnieuw en vraagt weer een kaart te noemen. Dit keer is Voormalig AZ-keeper Oscar Moens is één van de vele profvoetballers die samenwerkt met Henk de Gier. foto To u ssa i nt KI u ite rs het raak. Net als de volgende keer en die daarop. Dan drukt De Gier een van zijn toehoor ders stevig de hand en som meert hem de bridgekaart uit het spel te halen. Dat lukt in één keer. De Gier lacht breed uit, zijn gehoor is gefascineerd en, toch ook, licht verbijsterd. Bijna twintig jaar stapt De Gier nu rond aan de rand van het betaalde voetbal, soms ver baasd, maar meestal genie tend. Hij kan hilarisch vertel len over zijn werk, over spelers, over zijn voorspellingen. „Pa trick van Diemen (speler van RKC) kwam hier een halfjaar geleden, met Gaston Taument mee. Hij voelde zich niet goed, scoorde niet meer. Heb ik hem behandeld en gezegd: jij scoort morgen tegen Vitesse de win nende goal met een streep van twintig meter. Zet ik zaterdag Studio Sport aan, zie ik Van Diemen die goal maken. Dan zit ik toch met kippenvel, ver baas ik mezelf." „Gaston Taument zat bij Feye noord op de bank, toen hij voor het eerst bij me kwam. Ik heb hem behandeld en zei dat hij geen vakantie hoefde te boe ken, omdat hij met Oranje naar het WK moest. Geloofde hij niks van, maar Taument ging Henk de Gier wél. Voordat hij naar Amerika ging, wilde hij iets van me mee hebben, een soort talisman. Heb ik hem een reversspeld meegegeven. Aan dat ding zat een enorme pin, maar Gaston droeg hem in zijn sok. Als hij daar een schop op had ge had..." „Vorig jaar nog, tijdens het WK, zat John de Wolf hier voet bal te kijken: Engeland-Dene- marken. Hij vroeg hoeveel het zou worden. Ik zeg: 3-0 en ze scoren binnen tien minuten 1-0 en binnen twintig minuten 2-0. Is-ie weggegaan, hij werd hele maal gek. Ik heb Bonaventure Kalou vorig jaar driemaal be handeld, werd-ie drie keer ge kozen tot man of the match. Het zal wel toeval zijn hoor, maar ik zou dan elke week in die stoel gaan zitten. Vreemd, maar ik heb Kalou niet meer gezien." „De broer van Marco Borsato was hier", schakelt De Gier moeiteloos over. „Leontien, de vrouw van Marco, was zwan ger en hij vroeg me hoe het kindje zou gaan heten. Dat wisten maar vier mensen. Ik zeg: Luca. Hij trok helemaal wit weg, het klopte." Niet altijd heeft De Gier suc ces, niet iedereen is gediend van zijn behandelmethode. Bij Feyenoord sloeg de Deen Jon Dahl Tomasson hem altijd over. Hij wilde het liever zelf doen, had ook wat angst voor het toch wat mystieke werk van De Gier. „Ik zit er ook wel eens naast. De grootste blun der was dat ik ooit heb voor speld dat Ruud van Nistelrooij het nooit zou maken. Kwam niet helemaal uitEn vorig jaar werd ik door Veronica uitgeno digd. Ik was er niet op voorbe reid en mijn kop stond er niet naar, maar ze wilden per se iets horen. Zei ik dat het niets zou worden met onze schaatsers. Werden ze 12,3 en 4 op het EK. Maar ach, het mooie is dat ze daar toch nooit meer op terug komen. Volgend jaar vragen ze me gewoon weer." Henk de Gier is gelukkig met zijn werk. Adverteren doet hij niet, toch staat zijn agenda propvol. Publiciteit zoekt hij niet, maar hij krijgt er wel de gelijk zijn deel van en De Gier wekt niet de indruk dat hij dat vervelend vindt. En in de loop der jaren zijn ook de flauwe grapjes rond zijn 'helderziend heid' wel zo'n beetje verdwe nen. „De enige die ik daar nog wel eens over hoor, is Oscar Moens, maar dat is mijn eigen schuld", zegt De Gier. „Oscar had pro blemen bij AZdus hij vroeg me of ik er niet voor kon zorgen dat hij in het Zuiden kon gaan voetballen. 'Tuurlijk', heb ik gezegd. Een paar weken later ging hij naar RBC en belde ik hem of hij tevreden was. Roo sendaal ligt tenslotte een stuk zuidelijker dan Alkmaar. Hij zei verder niet zo heel veel, maar kwam die vrij dag niet op dagen voor een afspraak. Toen ik hem daarover belde, zei hij: 'Henk, bij jou hoef ik toch niet af te bellen?' Fantastisch, wat een humor." Artiesten en sommige voetbal lers lopen met hem weg, ande ren bekijken hem nuchterder. Henk de Gier vindt het alle maal prima. De magnetiseur helpt mensen als ze daar be hoefte aan hebben en zo niet, even goede vrienden. Tussen door heeft De Gier altijd tijd voor een goed verhaal, of een truc uit de paranormale doos. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Het voortbe staan van American Football- club Amsterdam Admirals is onzeker. De club, die uitkomt in de Europese competitie van dp NFL (National Football Lea gue), wacht op steun van de ge-> meente Amsterdam. De betrok ken wethouders in de hoofdstad laten de Admirals echter links liggen. „De kans is dus aanwe zig dat de stekker er hier uit moet", zegt Perry Hendriks, voorlichter van de club. De Admirals spelen al sinds 1995 in de Europese afdeling van de NFL. „Oorspronkelijk was de competitie bedoeld om de sport te globaliseren en om spelers te laten rijpen", stelt Hendriks. „Inmiddels worden er aan de deelnemende clubs ook allerlei eisen gesteld. Aan één van die eisen, gemeentelijke steunkunnen we op dit moment niet voldoen." Daarnaast is het de NFL een doorn in het oog dat de tribunes in de Amsterdam Arena, met een gemiddeld toeschouwers aantal van 12.000, relatief leeg blijven. Volgens Hendriks is dat echter niet het belangrijkste ar gument van de bond om Am sterdam eventueel te vervangen door een andere speelstad. „We moeten aan drie voorwaarden voldoen. De eerste, meer toe schouwers, gaat ons wel lukken. Ook de tweede, tien procent fi nanciële groei, is haalbaar. Maar de andere eis, gemeente lijke participatie blijft uit." De Admirals zetten in op een bijdrage van 200.000 euro. „We doen veel voor de naamsbe kendheid van Amsterdam in Amerika en in de rest van Euro pa. We zien het dus ook niet zo zeer als sportsubsidie. Maar we hebben het idee dat het niet goed zal komen. Amsterdam af ficheert zich als 'capital of sports', maar die naam maken ze, op de faciliteiten in het Am sterdam Dome na, absoluut niet waar." Volgens een woordvoerder van de gemeente Amsterdam wordt er al ongeveer 50.000 tot 70.000 euro per jaar in de Admirals ge stopt. „Vooral in de breedte sport wordt veel geïnvesteerd. Ik denk dat dat ook het maxi male is dat we als stad kunnen doen. Het bedrag van 200.000 euro is bij de gemeente overi gens nooit ter sprake gekomen. Dat horen we nu voor het eerst. Als je het hebt over 'city-marke- ting', het promoten van de stad, kom je uit bij economische za ken. Die hebben het inderdaad terzijde geschoven." Algemeen manager Ronald Buys van de Admirals vindt het een zwak verweer van de ge meente. „Die investeert inder daad in de breedtesport, maar daar zijn de Admirals niet bij gebaat. Het geld vloeit in een sportstimuleringsproj eet waardoor jongeren op uitnodi ging van de stad tegen kostprijs een wedstrijd van de Admirals mogen bezoeken. Daar verdie nen we geen cent aan. Overigens investeren de Admirals in het zelfde breedtesport-project en in het basis- en voortgezet on derwijs een bedrag van 50.000 euro. De uitspraak van de woordvoerder is dus totaal niet relevant en staat geheel buiten het vraagstuk." ANP LIMERICK - Inge de Bruijn heeft zich afgemeld voor het trainingskamp van haar zwem ploeg TZA in de Ierse plaats Li merick. De wispelturige zwem ster besloot op het laatste moment niet met de Amster damse formatie mee te reizen. De afzegging van De Bruijn is opvallend, omdat de Baren- drechtse juist beterschap had beloofd. De olympisch kampioene train de dit jaar veel minder dan voorheen en kwam vooral in het nieuws wanneer ze een trai ningskamp) had overgeslagen. Na het behalen van twee Neder landse- en wereldtitels keek ze weer vol vertrouwen uit naar de Olympische Spelen. Vorige week verklaarde haar trainer Fedor Hes nog dat De Bruijn „erg gemotiveerd" is. „Daar maak ik me geen zorgen over", sprak hij toen. De afmelding van De Bruijn lijkt die opmer king niet te onderschrijven. „Maar er is geen reden tot onge rustheid", zei Hes gisteren. „Ik heb onlangs een goed gesprek met haar gehad. Dit trainings kamp past gewoon niet in haar planning. Ze is net weer met trainen begonnen." Inge de Bruijn was niet bereik baar voor commentaar. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19