Jeugdplatform wil school voor leerlingen met gedragsprobleem Provincie draait op voor korting Rijk op openbaar vervoer Proeven van eikaars cultuur Ongerustheid over vele klachten over huisartsenposten Natuurmonumenten wil Haringvlietsluizen open 15 Centrale Post Ambulancevervoer weigert huisartsenposten toestemming BOUTERSE woensdag 15 oktober 2003 Consternatie Eversdijk erelid Raad van Europa Zendmasten niet gevaarlijk Celstraf voor mensensmokkel Boete voor beledigen agenten Tractaatweg ADMINISTRATIES BELASTINGAANGIFTEN BEDRIJFSADVIEZEN Torenstraat 43a - 4353 AB Serooskerke tel: (0118) 593159 Fax: (0118) 593244 Bereikbaarheid Aanbevelingen Onduidelijkheid over zwaailicht jnnrClaudia Sondervan GOES - De auto's van de huis artsenposten (hap) in noord- en midden-Zeeland hebben nooit toestemming gehad van de Cen trale Post Ambulancevervoer om spoedritten te maken. De snelle ritten van hap-auto's met zwaailicht in nacht en weekein de zijn daarmee illegaal. Vol gens de Stichting Huisartsenge- neeskunde Zeeland, exploitant van de posten, weigert de CPA sinds 4 oktober toestemming te geven voor het voeren van een zwaailicht door de hap-auto's, terwijl daarover wel afspraken bestaan. Volgens de CPA is zij enkel gestopt met het registre ren van deze ritten. Van toestemming in de zin van de Wet Ambulancevervoer is nooit sprake geweest, zeggen chef alarmcentrale J. Rotte en directeur J. van de Velde van de Regionale Ambulancevoorzie ning (RAV) Zeeland. Volgens hen is er echter geen sprake van een conflict. Rotte stelt dat de juridische aansprakelijkheid bij ongevallen tijdens spoedrit ten niet is geregeld. Het toeken nen van spoedritten is gebonden aan strikte regels in de Wet Am bulancevervoer. „Over huisart senauto's bestaat geen landelijk beleid." Directeur M. Weststrate van de stichting Huisartsengenees- kunde Zeeland bestrijdt de op stelling van het CPA. Volgens hem zet de CPA het medisch oordeel van artsen aan de kant. Hij zegt de inspecteur voor de gezondheidszorg in Zeeland, C, Vader, ingelicht te hebben. „Dit is een drastische inperking van de waarde van de huisart senposten." Volgens Weststrate is een werk groep van CPA en huisartsen in maart dit jaar een protocol overeengekomen dat nog niet formeel is, maar dat tot een week geleden praktijk was. Daarbij konden huisartsen spoedritten aanvragen bij de CPA. Sinds 2 oktober is Weststrate in gesprek met de nieuwe medisch manager ambulancezorg bij de CPA, R. Meppelder, om die af spraken formeel te maken. Meppelder is verantwoordelijk voor de medisch inhoudelijke toetsing van alle handelen bij de CPA. Rotte en Van de Velde stel len dat de huisartsen op 30 juni te kennen gegeven is dat de hap- auto's niet onder verantwoorde lijkheid van de CPA voor spoed ritten worden ingezet. West strate zegt daarvan geen kennis te hebben. Volgens Weststrate voldoen de hap-auto's aan de criteria die de wet stelt aan spoedritten. De auto's worden gereden door spe ciaal opgeleide chauffeurs van Medi-Express, een bedrijf dat volgens Weststrate ontheffing heeft voor het voeren van bij zondere signalen. Daarmee mo gen de hap-auto's zogeheten Al-ritten uitvoeren mits de CPA die toekent. Van de Velde ont kent dat. „Medi-Express moet daartoe erkend zijn als particu lier ambulancebedrijf. Dat is het niet." Onder de huisartsen van de hap's in Zierikzee, Goes en Vlis- singen bracht de stopzetting van de registratie van de hap- spoedritten grote consternatie teweeg. De stichting Huisarts- engeneeskunde Zeeland heeft bepaald dat in geval van spoed eisende medische hulp, waar voor de CPA niet tijdig een am bulance beschikbaar heeft, de hap-auto moet rijden volgens de wettelijke snelheidsbeperkin gen. „We zijn een zorginstelling; we hebben geen geld om de juri dische consequenties te dek ken", zegt Weststrate. Daarmee stelt de stichting budget boven de patiënt, erkent hij. Hij schat dat de helft van de hap-artsen in een spoedgeval toch met zwaai licht wil rijden. De helft of iets meer van de hap-artsen deelt de stelling van de stichting dat de CPA de eindverantwoordelijk heid moet dragen voor alle spoedritten. Weststrate: „Er zijn 80.000 spoedeisende ritten in Zeeland per jaar. Iedere dag dat de samenwerkingsafspra- ken niet geformaliseerd zijn, is onverantwoord." Voor de huisartsenpost in Goes staat de auto paraat om de arts naar de patiënt te brengen. foto Mechteld Jansen door Claudia Sondervan GOES - Zeeland moet een eigen onderwijsvoorziening krijgen die jongeren met gedragspro blemen, maar met normale begaafdheid, onderwijs kan bieden. Dat vindt het Zeeuws Platform Cliënten Jeugdzorg. Circa veertig kinderen met soci aal emotionele problemen zit ten thuis omdat zij op reguliere scholen noch bij speciaal onder wijs terechtkunnen, vermoedt het platform. Het gaat vooral om kinderen voor het voortgezet onderwijs, zegt consulenten jeugdzorg bij patiënten en consumentenplat form Het Klaverblad, Yvonne van Renswoude. De kinderen zijn door hun gedrag niet te handhaven op reguliere scho len, maar passen evenmin bij het speciaal onderwijs omdat zij geen leerbeperkingen hebben. Het aantal van veertig stoelt op een aanname na een inventari satie op Walcheren en de Beve- landen. Het platform pleit voor een nieuwe onderwijsvoorziening naar voorbeeld van het Bra bantse schoolinternaat De Hondsberg, een orthopedagogi sche instelling met aangepaste lesprogramma's. Voor circa veertig kinderen kan zo'n voor ziening rendabel zijn, schat het platform. Ook wordt geadvi seerd het Bureau Jeugdzorg snel aansluiting te laten zoeken met het Zeeuwse onderwijs om indi viduele knelpunten flexibel op te lossen. Dagelijks provinciebestuurder G. van Heukelom heeft een pro vinciaal onderzoek toegezegd naar de omvang van de proble matiek. Het wachten is op precieze cijfers van de Onder wijsinspectie, zegt beleidsme dewerker Peter Moerdijk. Het cijfer van veertig leerlingen dat het Jeugdplatform noemt, vindt Moerdijk op grond van landelij ke cijfers onwaarschijnlijk hoog. „Wanneer het om die aantallen gaat, moet je inderdaad denken aan een aparte voorziening. Ge keken naar de landelijk cijfers verwacht ik eerder een aantal van acht leerlingen. Daarvoor kan je een voorziening op maat maken," vermoedt de beleids medewerker. RILLAND -H. Eversdijk uit Rilland, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer, is benoemd tot erelid van de Raad van Euro pa. Dit is besloten tijdens de najaarszitting van de Parlemen taire Vergadering van de raad in Straatsburg. Het erelid maatschap betekent dat Eversdijk altijd toegang heeft tot de Parlementaire Vergadering van de raad en daar ook het woord mag voeren. Eversdijk ontving tegelijkertijd de onder scheiding 'Pro Merito', bestaande uit een medaille en een oor konde. Hij was vijftien jaar actief lid van de Parlementaire Vergadering, en waarnemer bij verkiezingen in onder andere Midden- en Oost-Europa. Hij was ook rapporteur en samen stellervan het rapport 'Bescherming van Kathedralen en an dere belangrijke gebouwen', dat unaniem door de raad en de lidstaten als beleid is aanvaard. De Raad van Europa houdt zich vooral bezig met de mensenrechten, cultuur, onderwijs, milieu en het bevorderen van de democratie. GOES - Het is volgens de GGD-Zeeland niet gevaarlijk om in de buurt van een gsm-zendmast te wonen. Volgens een onder zoek van de gezondheidsdienst is aan de voet van zulke mas ten nog maar weinig te merken van de straling die wordt uitgezonden omdat het vermogen voor het overgrote deel ho rizontaal wordt uitgezonden. Uit metingen blijkt dat de blootstelling aan de voet van zulke masten slechts één procent bedraagt van wat de Gezondheidsraad acceptabel vindt, al dus de GGD. „De limieten van die Gezondheidsraad worden dus bij lange na niet overschreden", staat in het rapport dat is opgesteld op verzoek van de provincie. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 37-jarige Vlissinger wegens mensensmokkel en uitvoer van verdovende middelen driejaar gevangenisstraf opgelegd. De man was lid van een internationale criminele organisatie die de laatste twee jaar per boot illegale vreemdelingen en softdrugs naar Engeland smokkelde. Een zeiljacht en een mo torboot van de man werden verbeurd verklaard. De Vlissinger werd als een kopstuk van de organisatie beschouwd. Hij re gelde de boten en stuurlieden voor de overtocht. Het zou om een fors aantal smokkelreisjes gaan. Twee zeiljachten werden juli vorig jaar in Engeland gecontroleerd. Aan boord waren twintig illegalen, voornamelijk uit India. De politie stuitte ook op verdovende middelen. De Vlissinger kon niet op heter daad worden betrapt, maar zijn mededaders legden belasten de verklaringen over hem af. De man heeft eerder een gevan genisstraf van acht jaar in Frankrijk uitgezeten. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor het beledigen van agenten ver oordeeld tot 250 euro boete. Politierechter G. Nomes achtte bewezen dat verdachte 10 augustus dit jaar in het uitgaans centrum van Goes zijn middelvinger had opgestoken naar de politie en de agenten ook had uitgescholden. De Goesenaar ontkende de belediging. Zijn vrienden hadden in zijn voor deel getuigdmaar de politierechter hechtte meer waarde aan de verklaringen van de agenten. „Zij waren broodnuchter. Jullie hadden het nodige gedronken. Ook de verklaringen van je vrienden stemden niet overeen met elkaar." Officier van Justitie J. Zondervan merkte op dat de politie niet op die on zin zit te wachten. „Ze hebben wel wat beters te doen, maar dit gaat te ver." Zijn eis werd overgenomen door de politie rechter. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland raakt de komende jaren geen buslijnen meer kwijt. Het geld dat het Rijk op het openbaar vervoer bezuinigt, wordt door het provinciebestuur gecom penseerd. Gedeputeerde Staten hebben dat gisteren besloten. Zij trekken bovendien geld uit om bestaande problemen op te lossen. De provincie heeft tot nu toe al tijd geweigerd te betalen voor taken die de rijksoverheid moet uitvoeren. Ook bezuinigingen worden niet gecompenseerd. Maar het Rijk kort nu zo veel op het openbaar vervoer, dat de provincie geen andere uitweg ziet dan het geld toch maar zelf op tafel te leggen. Volgend jaar kost dat de provincie 900.000 euro en dat bedrag loopt op tot 1,6 miljoen euro in 2007. „Doen we dat niet, dan moeten we flink snijden in het aantal buslijnen. Dat vinden we niet verantwoord. De prijzen verho gen is ook geen alternatief, om dat het buskaartje dan veel te duur zou worden", verklaarde gedeputeerde J. Suurmond (WD, financiën) gisteren in een toelichting op de najaarsnota, waarin de laatste miljoenen voor de begroting van 2004 zijn verdeeld. Suurmond gaat ervan uit dat Provinciale Staten zullen in stemmen met het voorstel om geld vrij te maken om het open baar vervoer op peil te houden. „Het is een ontwikkeling die je in veel provincies ziet." In ruil voor hun reddingsactie willen GS wel meer invloed op het openbaar vervoer.Als we er eigen geld in steken, dan willen we ook de prestaties meten. Hoeveel reizigers maken ge bruik van de bussen? Wat zijn de knelpunten? Welke lijnen moe ten rijden? Op deze punten wil len we de vinger aan de pols gaan houden", kondigde Suur mond aan. GS kunnen zo veel geld in het openbaar vervoer steken omdat bovenop de vijf miljoen euro die nog over was, nog eens 3,3 mil joen euro is gevonden. Het meeste geld is gevonden door binnen de begroting met bedra gen te schuiven. Bovendien komt dit en volgend jaar acht ton meer binnen uit de motorrij tuigenbelasting, omdat het aan tal auto's in Zeeland is toegeno men. Mede dankzij die meevaller kan de provincie ook anderhalf mil joen euro opzij zetten voor de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg. Op beide we gen is het na de opening van de Westerscheldetunnel flink drukker geworden. Gedepu teerde A. Poppelaars (CDA, verkeer) voorziet in 2010 grote problemen op de Sloeweg als die tegen die tijd niet is verbreed van twee naar vier rijstroken. Ook op de Tractaatweg zijn vol gens hem problemen te ver wachten, zij het in iets mindere mate. Het spaarpotje moet volgens Poppelaars gezien worden als 'onderhandelingsgeld' richting het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het dient als sig naal dat de provincie de te ver wachten problemen serieus neemt en ook bereid is mee te be talen aan een oplossing. Poppelaars wil volgend jaar al flink gaan investeren in de aan leg van vrijliggende fietspaden naast 80-kilometerwegen. Om dat mogelijk te maken, heeft hij gisteren 1,1 miljoen euro gekre gen. Dat geld wordt echter in 2007 op zijn budget gekort. Advertentie ADMINISTRATIE KANTOOR door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Vrouwen van allerlei nationaliteiten hebben elkaar gisteren in Mid delburg ontmoet tijdens de Zeeuwse Interculturele Vrou wendag. De dertiende editie van de vrouwendag werd ge organiseerd door de Provin ciale Interculturele Werk groep Vrouwen en het COS Zeeland. Elk jaar wordt de vrouwendag gehouden om vrouwen op een gezellige manier met elkaar in contact te brengen. Ze kunnen informatie uitwisselen over verschillende culturen, van el- kaars gerechten proeven en eikaars klederdrachten aan schouwen. In het café Schuttershof wer den verschillende dansen op gevoerd waaronder Koerdi sche en Afghaanse dansen. Ook werd er met elkaar gezon gen. In het theater werden de films 'The day I became a wo man' uit Iran en 'Satin Rouge' uit Tunesië vertoond. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan GOES - Ruim tweehonderd klachten kreeg de Stichting de Ombudsman over huisartsen posten na een uitzending van programma Ook dat nog. De klachtenstroom deed PvdA- Kamerlid Arib gisteren vragen stellen aan minister Hooger- vorst van Volksgezondheid. Arib wil weten of Hoogervorst de klachten kent en of maatre gelen zijn getroffen. De klachten gaan over verkeer de diagnoses, waarbij patiënten zijn overleden, tot gebrekkige toegankelijkheid en voorlich ting, slecht geïnformeerde dienstdoende artsen en hoge re keningen. In diverse gevallen worden de klachten onderzocht door de Inspectie voor de Ge zondheidszorg, zegt woord voerster J. van Beukering van de stichting. Zij kon nog niet zeg gen hoeveel klachten er uit Zee land komen. Brabant lijkt kop loper, is de eerste indruk van Beukering. Bij Het Klaverblad Zeeland kwamen de afgelopen twee maanden ongeveer 25 klachten over de zes Zeeuwse huisartsen posten binnen, meldt M. Ver- Meer van het patiënten- en con sumentenplatform. „We zien al langer een stijging in klachten over de posten. Onderzoek leert dat één op de tien klachten bij ons wordt gemeldBij Het Kla verblad in Goes is het Informa tie- en Klachtenopvangbureau voor Zeeland gevestigd. Bereikbaarheid van de Zeeuwse Posten is steeds vaker reden tot plagen, alsook de grote hoeveel heid vragen die mensen moeten beantwoorden als ze naar de huisartsenpost bellen. De pos ten gebruiken een 'triagesys- teem' waarbij een computer- Programma naar gelang de gehoorde klacht actie voorstelt. .Mensen horen naar hun smaak te vaak van telefonisten dat ze Maar een paracetamol moeten lemen", ervaart Vermeer. ■Mensen voelen zich niet seri- ®us genomen. Neem de moeder die naar de huisartsenpost belt wat ze moet doen met haar kind dat duidelijk een gebroken arm heeft. Ze hoort dat ze naar de Post moet komen. Daar ziet ze ua een uur wachten een huisarts die haar verwijst naar de eerste door Harmen van der Werf STELLENDAM - Nederland slaat internationaal een mod derfiguur, als het de Haring vlietsluizen niet gedeeltelijk openzet. In Duitsland en Zwit serland worden in het stroom gebied van de Rijn miljoenen euro's uitgegeven om trekvis- sen, zoals de zalm, onbelem merd door te laten, stelt mede werker Q. Smeele van Natuurmonumenten. Neder land mag de voordeur dan niet gesloten houden. Smeele reageert op de aanzwel lende kritiek op het besluit om de Haringvlietsluizen op een kier te zetten. Die is vooral af komstig van Zuid-Hollandse waterschappen. Zij vrezen dat de zoetwatervoorziening in hun gebieden in gevaar komt, als er opnieuw extreme droogte op treedt zoals afgelopen zomer. Het Haringvliet is in het zuid westen van Nederland het grootste zoetwaterreservoir en dat moet zo blijven, vinden zij. Tot nu toe leek minister Veer man van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) de eni ge overgebleven voorstander van het opnieuw toelaten van zout water in het Haringvliet, maar dat is niet zo. Vereniging Natuurmonumenten blijft een fervent voorstander van het herstel van de natuurlijke zoet- zout-waterovergang in het Ha ringvliet. „En wij staan daarin niet alleen", zegt medewerker Smeele. „Het Wereldnatuur- fonds, Staatsbosbeheer, de ANWB, sportvissersorganisatie NWS, Vogelbescherming en milieuorganisaties blijven het plan ook steunen." Dat de weerstand tegen het ge deeltelijk openstellen van de Haringvlietsluizen groeit, kan Smeele zich wel enigszins voor stellen. De rijksoverheid heeft onvoldoende geld beschikbaar. De aanleg van een natuurvrien delijke zoetwatervoorziening voor de landbouw op Goeree- Overflakkee zou daardoor on der druk komen te staan. „Maar", weet Smeele, „het on derzoek daarnaar loopt nog en de leider van dat project is opti mistisch over het vinden van al ternatieve financieringsbron nen." Het belang van een open Ha ringvliet mag volgens de mede werker van Natuurmonumen ten niet worden onderschat. Tot in het nationaal park De Bies- bosch zal het getij op den duur terugkeren. In toekomstplan nen voor De Biesbosch is daar ook al rekening mee gehouden. Het gevaar van zoutindringing, waarmee de waterschappen schermen, is beperkt, aldus Smeele. „Bij de open Nieuwe Waterweg ligt het grootste pro bleem en studies van Rijkswa terstaat hebben in het verleden al aangetoond dat de zoute in vloed in Haringvliet ook bij ex treme droogte binnen de perken kan worden gehouden. Dat zijn de tegenstanders blijkbaar even vergeten." hulp van het ziekenhuis. Na weer wachten kan moeder met kind naar huis omdat de beno digde operatie pas de andere dag kan. Zo'n voorval is indica tief voor het gebrek aan afstem ming tussen ziekenhuizen en huisartsenposten", vindt Ver meer. Het Klaverblad bereidt voor 2004 een uitgebreid programma voor om ervaringen van patiën ten met de Zeeuwse gezond heidszorg en met name de huis artsenposten te verzamelen. Doel is te komen tot een lijst met aanbevelingen. Dat begint donderdag 13 no vember met een Grand Café in hotel Arion in Vlissingen. 's Middags en 's avonds kan ie dereen er vrij binnenlopen om ervaringen uit te wisselen. Daarbij zijn er drie open work shops over huisartsenzorg, zie kenhuiszorg en medezeggen schap voor patiënten in de instellingszorg die verandert door fusie en extramuralise- ring. De workshops worden zo wel in de middag als avond ge houden. Komend jaar houdt Het Klaver blad diverse voorlichtingsbij eenkomsten en werkt het plat form aan de productie van een 'spoedkaart' die breed verspreid moet gaan worden. Op de kaart staat uitleg wanneer de huisart senpost de aangewezen hulp voorziening is en wanneer de spoedeisende hulp van het zie kenhuis of alarmnummer 112 ingeroepen dient te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15