PZC Gezondheidsbeleid boekt resultaat wint Luctor-prijs Handtekeningen voor Oekraïense scholier Impuls voor cultuurbeleid Begeleiding kankerpatiënten in ziekenhuis Dirksland slaat aan Bedrijfsleven en Defensie praten in platform over werk Provincie steekt geld in Brogum en museum Zierikzee 14 Gezamenlijke aanpak Oosterschelderegio leidt tot meer samenhang Bever Innovations a ft Liedjes en verhalen in dialect woensdag 15 oktober 2003 Promotie rolstoeldansen Bijbelfeest Bijspringen Leiderschap w door Rolf Bosboom GOES - Het gezamenlijke ge zondheidsbeleid dat in de Oos terschelderegio is opgezet, werpt zijn vruchten af. In de eerste jaren zijn er veel resulta ten geboekt, zo blijkt uit een eerste evaluatie. Het is de be doeling het initiatief, dat lande lijk als voorbeeldproject geldt, de komende jaren voort te zet ten. Eind 1998 ontstond in de regio (de vijf Bevelandse gemeenten, Schouwen-Duiveland en Tho- len) het idee samen een gezond heidsbeleid op te zetten. Dat leidde een jaar later tot de nota 'Op uw gezondheid' met een reeks 'speerpunten'. Daarnaast hielden de gemeenten de vrij heid voor lokale wensen een ei gen gezondheidsbeleid op te zetten. De samenwerking in de Ooster schelderegio heeft landelijk de aandacht getrokken, aangezien het een van de eerste gebieden in het land is waar men de handen op dit terein ineen heeft gesla gen. Een eerste evaluatie wijst uit dat de aanpak heeft geleid tot meer samenhang in het ge zondheidsbeleid en de onderlin ge samenwerking in de regio op dit terrein heeft bevorderd. Na drie jaar zijn er diverse con crete resultaten geboekt. Een van de speerpunten is meer aan dacht voor zorg voor ouderen. In de gemeente Borsele is inmid dels een loket operationeel waar ouderen informatie kunnen krijgen. Het zou navolging moe ten krijgen op andere plaatsen in de regio. Ook is er onderzoek uitgevoerd naar de haalbaarheid van con sultatiebureaus voor ouderen. Er ligt nu een voorstel om in twee gemeenten daarmee proef te draaien. Verder zijn in Goes en Borsele sinds twee jaar oude renadviseurs actief. Noord-Be veland is daar in februari mee begonnen. De gemeenten hebben verder, via het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere gio, voortdurend en op verschil lende fronten gepleit voor een MIDDELBURG - Stichting 'De Vrolijke Rollers' uit Oost-Sou- burg/Vlissingen en Sportclub Gehandicapten Beveland houdt zaterdag 25 oktober een promo tie-activiteit in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Dit jaar bestaat het rdlstoeldan- sen op Walcheren en de Beve- landen vijftien jaar. Bezoekers kunnen van 14 tot 16 uur ken nismaken met de rolsdoeldans- sport. goede spreiding over de regio van woon- en woonzorgvoor zieningen. Het gezamenlijke gezondheids beleid richt zich ook op jonge ren. Op steeds meer plaatsen zijn er consultatieteams actief die zich richten op leerlingen van basisscholen met sociaal- emotionele problemen. Verder zijn er inmiddels opvoedbu- reaus in Goes, Tholen, Zierik- zee, Heinkenszand, 's-Graven- polder, Sint-Maartensdijk en Hansweert. In Kruiningen wordt er een voorbereid. Zowel op basis- als middelbare scholen zijn met succes allerlei activiteiten opgezet om jonge ren te wijzen op de risico's van verslavende middelen. Schou wen-Duiveland heeft daar niet aan deelgenomen, omdat zij al een eigen preventiebeleid in gang had gezet. Het beleid heeft verder als doel mensen met uiteenlopende pro blemen te helpen. Een van de resultaten is het opzetten van een meld- en actiepunt bemoei- zorg, om in contact te komen met mensen die overlast ver oorzaken of hulp mijden. Het meldpunt voorziet duidelijk in een behoefte. Daarnaast be gint binnenkort een project om probleemhuurders te hel pen. De evaluatie van het gezond heidsbeleid wordt vandaag besproken in het algemeen be stuur van het Samenwerkings verband Welzijnszorg, waarin alle gemeenten zijn vertegen woordigd. Leerlingen van het Reynaertcollege steunen Maxim Kumanchenko. door Frank van Cooten HULST - Leerlingen uit gymnasium 2 van het Reynaertcollege in Hulst hebben binnen een dag bijna 1300 handtekenin gen verzameld voor hun Oekraïnse klas genoot Maxim Kumanchenko. Het gezin Kumanchenko verblijft mo menteel in het asielzoekerscentrum in Zuiddorpe en wordt met uitzetting be dreigd. De handtekeningenactie is be doeld om de uitzetting te voorkomen. Maxim en zijn ouders zijn uitgeproce deerde asielzoekers en moeten daarom het land uit. Armand de Coene, afdelingsleider van het vwo, schrijft een brief naar minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en In tegratie. Bij deze brief zitten de handte keningenlijsten. De Coene stelt in de brief dat Maxim vol doende bewijzen van integratie heeft geleverd. „Meteen na aankomst in Ne derland, zo'n vier jaar geleden, is het hem gelukt onvertraagd van de basisschool in Zuiddorpe via de havo/vwo brugklas van onze school door te stoten tot de tweede klas van de afdeling gymnasium. Maxim praat beter Nederlands dan ik", zegt de geboren en getogen Vlaming. De Coene bezocht het gezin Kumanchen ko deze week in het asielzoekerscen trum. „Het is onvoorstelbaar wat Maxim presteert. Hij is dertien jaar en was con stant aan het tolken tussen zijn vader en door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het stimule ringsprogramma cultuurparti cipatie lijkt uit het slop te raken. Het dagelijks provinciebestuur heeft dit voorjaar de bakens verzet en de eerste resultaten daarvan zijn zichtbaar. In fe bruari klaagde gedeputeerde G. de Kok, toen verantwoordelijk voor de cultuurportefeuille, nog dat het beleid op dit gebied te weinig opleverde. Cultuurparticipatie is een van de paradepaardjes van het pro vinciale cultuurbeleid 2001- 2004. In die periode is behoor lijk veel extra geld beschikbaar gekomen (van 337.327 euro in 2001 tot 506.000 euro in 2004) om nieuwe culturele initiatie ven te honoreren. Toch gebeur de dat nauwelijks. Van de 62 projecten die in 2 001 werden in gediend, werden er 15 gehono reerd. Het merendeel van de MIDDELBURG - De Christelij ke Gereformeerde Kerk en de Gereformeerde Kerk vrijge maakt in Middelburg houden dinsdag 21 en woensdag 22 ok tober een vakantiebijbelfeest voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar in de Hofpleinkerk. Het feest begint om 10 uur en duurt tot 12 uur. Kinderen kun nen onder meer zingen, naar een bijbelverhaal luisteren en knut selen. Donderdag 23 oktober vindt de afsluiting plaats van het vakantiebijbelfeest. De kin deren eten eerst oml2.15uuren gaan daarna naar de Gasthuis- kerk voor een optreden van pop pentheater het @penstaartje. aanvragen bleek inhoudelijk en financieel onvoldoende onder bouwd of was allerminst ver nieuwend. Het jaar daarop liep het aantal aanvragen terug naar zeven tien, waarvan er elf zijn gehono reerd.Tegenover de PZC liet De Kok begin dit jaar blijken te leurgesteld te zijn in het werk van de speciaal voor dit project aangestelde aanjagers bij Scoop en de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ). Dit tot woede van die organisaties die vonden dat het provinciebe stuur de hand in eigen boezem moest steken. Inmiddels zijn maatregelen ge nomen om de cultuurparticipa tie beter van de grond te krijgen. Er is een promotie- en publici teitsplan ontwikkeld. De aan vraagprocedure is vereenvou digd. indieners van een voorstel krijgen sneller uitsluitsel over subsidiëring. Volgens de voortgangsrappor tage 2003 van het Stimulerings programma cultuurparticipatie Zeeland 2001-2004, die gisteren door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, werpt de nieuwe aanpak vruchten af. Alle be trokkenen zijn tevreden over in gestelde projectgroep. De aan jagers jongerencultuur en ontsluiting cultureel vermogen 'voelen zich meer betrokken bij het programma, onderhouden contacten met het veld en in 't bijzonder met aanvragers en hebben ook daadwerkelijk kun nen bijdragen aan de totstand koming van een aantal gehono reerde projecten.' Onder de naam C-culture is een publici teitscampagne opgezet die de komende tijd de aandacht moet vestigen op het stimulerings programma van de provincie. door Esme Soesman DIRKSLAND - Patiënten van de poli oncologie in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland die te horen krijgen dat ze kanker hebben, zitten niet langer in hun eentje - of met hun familie - tegenover de be handelaar. Gespecialiseerde verpleegkundigen nemen deel aan het slecht-nieuwsgesprek en blijven ook in het traject dat volgt nabij. Het project is in Dirksland inmiddels gesneden koek. Het idee om de zaken op de afde ling oncologie anders te gaan organiseren ontstond in 1999. Uitgangspunt van de nieuwe werkwijze is dat de oncologie- verpleegkundige direct vanaf het begin bij het reilen en zeilen van de patiënt wordt betrokken. Voorheen was er eerst het con tact tussen oncoloog en patiënt, aansluitend gevolgd door de kennismaking met de gespecia liseerde verpleegkundige. Te genwoordig neemt de verpleeg kundige meteen al deel aan het gesprek waarin de patiënt van het slechte nieuws op de hoogte wordt gebracht. Wat voor alle partijen positief uitpakt, schetst verpleegkundig specia list Jolijn Kamphuis van het Dirkslandse ziekenhuis. De verpleegkundige heeft nu de kans bij te springen als de pati ent, na het horen van slecht nieuws, dichtslaat. „Je kunt helpen om vragen te stellen en naderhand kun je ook beter uit leggen wat er is besproken." Nog een voordeel is dat ver pleegkundigen de arts niet lan ger meer achteraf hoeven 'lastig Verpleegkundig specialist Jolijn Kamphuis over slecht-nieuwsgesprekken: „Je kunt helpen om vragen te stellen en naderhand kun je ook beter uitleggen wat er is besproken." foto Dirk-Jan Gjeltema te vallen' om informatie boven tafel te krijgen over bijvoor beeld de gekozen behandeling. Deze intensieve start wordt ge combineerd met aparte begelei dingsspreekuren door het ver pleegkundig team. Spreekuren die vaak gebruikt worden om de informatie nog eens door te ne men, uit te huilen of anderszins te verwerken. „We zorgen er al tijd voor dat mensen rustig de deur uitgaan." Het 'hap-snap' op de situatie inspringen heeft plaatsgemaakt voor een ge structureerde aanpak, omdat de verpleegkundige meer dan voorheen goed op de hoogte is van wat speelt. Dat de werkwijze de patiënt be valt, bleek meteen al na de op start van het proefproject in 1999. Honderd patiënten kre gen een enquête voorgelegd. De tachtig mensen die reageerden gaven stuk voor stuk aan het als prettig te hebben ervaren dat er, behalve de behandelaar, nog een persoon in de kamer aanwe zig was.De club uit Dirksland (drie oncologieverpleegkun- digen en twee internist-oncolo gen) had niet eens door zó bij zonder bezig te zijn, tot ze op het twee jaar geleden gehouden kankercongres in Lissabon hun werkwijze terughoorden in een dooreen Italiaanse oncoloog ge schetst ideaalbeeld van hoe zorgverlening zou moeten wer ken. Reden om de eigen aanpak dit jaar uit de doeken te doen op datzelfde - dit maal in Kopen hagen gehouden - internationa le congres. door Jeffrey Kutterink KAMPERLAND - Worstelen en bovenkomen is voor veel bedrij - ven aan de orde van de dag in economisch barre tijden. On dernemingen die ongeschonden uit de strijd komen, maken kans op de Emergo; de prijs voor cre atief ondernemerschap. Voor de bedrijven die nog strubbelen en een duwtje kunnen gebruiken is er de Luctor. Bever Innovations uit Zierikzee kreeg gisteravond dat extra steuntje: het mag voor 5000 euro aan advies inhuren. In de studio's van Zeelandnet in Kamperland, reikten gedepu teerde G. de Kok (economische zaken) en directeur S. Kwekke- boom van Istimewa Elektro de prijs uit aan directeur R. Delf- gaauw van Bever Innovations. Tien bedrijven waren voor de Luctor genomineerd. Drie haal den de finale: IBuildings uit Vlissingen, Egberts Consulting uit Zierikzee en Bever Innova tions. De finalisten presenteer den zich gistermiddag, waarna de jury (onder leiding van H. de Boer, oud-voorzitter van MKB- Nederland) gisteravond de prijswinnaar bekendmaakte. IBuildings en Egberts Consul ting eindigden op de derde en tweede plaats. Zij mogen res pectievelijk voor 2000 en 3000 euro aan advies inhuren. Bever Innovations sleepte de eerste prijs in de wacht. Het bedrijf ontwikkelt elektronische prij- zenborden voor pompstations. „Hoewel bescheiden overko mend, hebben jullie een pro- duct-markt-combinatie die vernieuwend is. We zijn er zeer van onder de indruk", ver woordde Kwekkeboom het oor deel van de jury. Bever Innovations directeur Delfgaauw gaf tijdens zijn pre sentatie eerder op de avond aan te worstelen met de stijl van lei derschap. Het bedrijf is de afge lopen jaren namelijk flink ge groeid. Er werken 16 mensen. Ook zei hij te vrezen dat de con currentie aan de haal gaat met de ideeën van het bedrijf. Maar volgens De Boer zal dat alle maal wel meevallen. „Je doet naar mijn zin iets te it. gewikkeld over dat leiderschap Doe nou niet moeilijk en zit er niet over in. Ga er tegen aanen kom gewoon uit op 100 man pet. soneel", stak hij Delfgaauw een hart onder de riem. De prijsuitreiking is onderdeel van het project vernieuwend ondernemersschap, een geza. menlijk initiatief van Syntens (het innovatienetwerk voor on dernemers) en de provincieZee- land. Het wordt gefinancierd door de provincie, het ministe rie van Economische Zaken et vanuit een bijdrage van de deel nemende bedrijven. Doel is te stimuleren dat ondernemen vernieuwende ideeën en pm ducten ontwikkelen. Inmiddels nemen en namen ruim 18) Zeeuwse ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf aan het project. De Emergo, de prijs voor creatief ondernemer schap, werd afgelopen zomer uitgereikt aan varenkwekerii Vitro Plus in Renesse. ZIERIKZEE - Onder de tite 'Goed Zeeuws Goed Rond' bie den Scoop en de ouderenkot- pelorganisatie POSO seniora in Domburg een ontspanning!- programma aan met Zeeuwsi volksliedjes en verhalen in dia lect. Het programma staat op woens dag 29 oktober in De Parel it Domburg. Twee leden van dt verhalenkring Midden-Zee land, Frans van der Heijde et Rachel van de Vreede vertellet eigengeschreven verhalen in de dialecten van Walcheren a Zuid-Beveland. Zangeres Agnes van den Drie treedt op in klederdracht et brengt oude Zeeuwse liedjes ten gehore. Verder put zij ook uit een internationaal repertoire van volksliedjes. Zij betrekt1 graag het publiek bij haar op treden. De middag begint om 14.30 uur. foto Wim Kooyman mijOok weet hij al heel goed hoofd- van bijzaken te scheiden. De vent moet echt superslim zijn. Daarom zou het zo zonde zijn als hij met zijn familie het land wordt uitgezet." De Coene wil ook een beroep doen op burgemeester en wethouders van de ge meente Terneuzen. Het asielzoekerscen trum staat immers op grondgebied van Terneuzen. Een kopie van de handteke ningen gaat ook naar het Terneuzense college. door Peter de Brie BREDA - Meer opdrachten voor bedrijven op legerbases, betere doorstroming van militair per soneel naar het bedrijfsleven en een gezonde inbedding van de krijgsmacht in de maatschap pij. Dat zijn de hoofddoelen van het Platform Defensie-Be drijfsleven Zuid-Nederland, dat gisteren op de KMA in Breda is opgericht voor heel Zeeland, Brabant en Limburg. Defensie telt in Zuid-Neder land circa 14.500 werknemers. Grote onderdelen heeft de krijgsmacht vooral in Brabant, zoals de vliegbases Woens- drecht, Gilze-Rijen en Eindho ven, plus de kazernes in Oir- schot en Vught. Toch wordt het nieuwe platform geen exclusief Brabants onder onsje, verzekert algemeen se cretaris Henk Oderkerk van de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW). „Een bedrijf als Hydrauvision in Oostburg heeft de specialisti sche, technologische kennis in huis om de loop van een hardrij- dende tank op één punt gericht te houden", geeft Oderkerk eet Zeeuws-Vlaams voorbeeld van een bedrijf dat met Defensie de handen ineen zou kunnen slaan. Natuurlijk zijn er al incidentele contacten tussen leger en be drijfsleven, maar beide partijen hebben belang bij een meer ge structureerde samenwerking, zo vinden Defensie, BZW en de Limburgse Werkgeversvereni ging LWV. „Door de inkrimping van de krijgsmacht en alle bezuinigin gen, richt het leger zich steeds meer op haar militaire kernta ken en besteedt andere zaken uit", licht Oderkerk toe. „Daar liggen kansen voor met name ondernemingen in de bouw, lo gistiek, iet en metaal- en elek trotechniek om werk binnen te halen." Een gezamenlijk probleem is het werven van goed opgeleide jongeren. Het beeld dat je na een paar jaar legerdienst niet meer aan de bak komt in de burger maatschappij, wil het platform uit de wereld helpen. Bedrijven zitten vaak juist te springen om goede technici. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur is bereid een bijdrage te leveren aan de nieuwbouw van het podium Brogum en de vestiging van een nieuw museum in het oude stad huis van Zierikzee. Dat blijkt uit een schrijven aan de WD-fractie van Schouwen- Duiveland. Die beklaagde zich in juli van dit jaar dat gedepu teerde H. van Waveren (cultuur) Schouwen-Duiveland over het hoofd zag bij zijn ideeën voor culturele spreiding in Zee land. In een interview met de PZC zei Van Waveren destijds dat hij bij het toekomstige cultuurbeleid het zwaartepunt wilden leggen op de steden Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen. De WD-fractie op Schouwen- Duiveland reageerde boos en somde een aantal projecten op dat voor provinciale steun ui aanmerking zou kunnen komen. Daarbij hoorde ook de vernieuwing van de theater voorziening Mondragon in Zie rikzee. Het provinciebestuur antwoordt nu daar geen verant woordelijkheid voor te willen dragen. Brogum en het stad huismuseum komen dus wel in aanmerking. Een deel van de vragen van de WD-fractie kan het provinciebestuur nog niet beantwoorden, omdat daarmee vooruit zou worden gelopen op een publiek debat over het pro vinciale cultuurbeleid. Dat vindt vanavond plaats in de Grote Kerk in Goes. Wel onder streept het provinciebestuur te hechten aan spreiding van cu - tuur in plaats van concentratie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14