PZC Goesenaren zien nog hoop op vrede in Palestina en Israël Internist neemt het op voor HKPD Naaktrecreatie volgens naturistenclub wél toegestaan in Ritthem 13 Witte Huis krijgt nieuwe bestemming Vlissingse commissie akkoord met aanpak duivenoverlast en hondenpoep agenda w woensdag 15 oktober 2003 Kledingbeurs Workshop met klankschalen HHÜI Geloven Gezinnen Dief opgepakt Kookcursus Boete en taakstraf voor dievegges Kapotrijden spiegel kost 250 euro Sjoelers in de prijzen Boete voor doorrijden na botsing Beboet wegens bedreiging Infopunt voor wonen en zorg in Vlissingen J jnnrRon Magnée VLISSINGEN - Overlast door drugsverslaafden is in Vlissin- „en nauwelijks een probleem. Dat stelt internist W. Blok van het Ziekenhuis Walcheren in een brief aan Tweede-Kamerlid l Blom. Volgens de internist rijn buurtbewoners gewoon bang voor de waarde van hun onroerend goed. Blok schrijft in zijn brief dat de overlast van drugsgebruikers in Vlissingen nagenoeg nihil is. „Noch op straat, noch in de wachtkamers van huisartsen of van het ziekenhuis worden wij geconfronteerd met overlast." Hij oordeelt dat de huidige loca tie van het Huiskamerproject voor Drugsgebruikers (HKPD) aan de Coosje Buskenstraat de ideale plek is om een dergelijk project te huisvesten. „Niet in het winkelcentrum, niet in een typisch woongebied, maar toch voor de doelgroep goed te berei ken, te voet of op de fiets", schrijft Blok. Verder benadrukt hij dat er 'minimale overlast voor de omwonenden is'. Aan leiding van de brief op poten is het bezoek dat Kamerlid L. Blom onlangs met collega- Kamerlid E. Kalsbeek aan het HKPD bracht. Blom bezocht daarbij tevens een delegatie van boze buurtbewoners. Het Ka merlid kreeg van buurtbewo ners onder meer videobeelden te zien van drugstransacties die zich op straat afspeelden. Daar naast waren er beelden te zien van verslaafden die hun drugs op straat gebruikten. Blom pleitte voor een gebruikers ruimte, maar dan verder weg van het centrum. Internist Blok van het Zieken huis Walcheren ziet daar niets in. „Verplaatsing of sluiting van het HKPD, ingegeven door de commotie die door enkele buurtbewoners wordt gecre- eerd, zal naar mijn stellige over tuiging leiden tot een enorme toename van overlast voor Vlis singen." De internist vraagt dan ook Kamerlid Blom publieke lijk op zijn uitspraken terug te komen. Steun voor diervriendelijk beleid HnorEdith Ramakers VLISSINGEN - Op diervrien delijke wijze wordt de duiven- problematiek en de overlast van honden in de gemeente Vlissin gen aangepakt. Over de manier waarop moeten nog definitieve afspraken worden gemaakt. Gedacht wordt aan enkele ge meentelijke duiventillen, het intensief innen van hondenbe lasting en het toewijzen van hondenuitlaatzones. Dat was de uitkomst van een discussie over dierenwelzijn gisteravond in de commissie Sa menleving. De opmerkingen werden gemaakt naar aanlei ding van een ambtelijke start notitie over het dierenwelzijns- beleid. Sinds 1999 wordt met enige regelmaat gesproken over de bestrijding van de duiven- overlast in de binnenstad. De duivenpoep was een bron van irritatie, maar tegelijkertijd kwamen Vlissingers in het ver weer tegen de dieronvriendelij ke manier waarop de duiven werden afgeschoten. In samen spraak met dierenorganisaties en andere betrokkenen is deze notitie tot stand gekomen. A. Bom van Reptielenzoo Igua na gaf gisteravond in de com missievergadering nog een aan vulling. Hij pleitte ervoor dat er in de definitieve versie een extra paragraaf wordt opgenomen over de omgang met exotsiche dieren. „Dit jaar is Iguana alweer drie keerpp pad geweest om slangen te vangen die ontsnapt waren. De burgemeester in Brielle werd onlangs ernstig in verlegenheid VEERE - In peuterspeelzaal de Veerse Mopjes aan de Kerk straat in Veere wordt morgen een kinderkledingbeurs gehou den. Het gaat om herfst- en win- terkleding voor kinderen tot twaalf jaar, boekjes en baby spullen. De peuterspeelzaal is nog op zoek naar aanbieders van spul len voor de beurs. De spullen kunnen vanavond of donder dagmorgen worden ingeleverd. De opbrengst van de kleding gaat voor de helft naar de aan bieder en voor de helft naar de peuterspeelzaal. De beurs duurt van 14.00 uurtot 15.30 uur. SEROOSKERKE - Jan van der Stappen geeft zaterdag een workshop met klankschalen, drums en ratels in verenigings gebouw De Zandput in Seroos- kerke (W). De meditatie duurt van 13 tot 16 uur. Aanmelden kan via 0118-591796. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl Abvan derSluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gebracht doordat hij niet wist hoe hij schorpioenen moest be strijden. Heel Numansdorp is drie dagen in rep en roer ge weest omdat er een kaaiman was ontsnapt en in de randstad kwam een elektriciteitsbedrijf er per ongeluk achter dat er in een woning duizend vogelspin nen rondliepen." Als er proble men zijn in Vlissingen met exo- ten, wordt Iguana gebeld. „Wij lossen de problemen hier wel op zonder dat er een draaiboek is en zonder dat er iets voor ons ge regeld is." De nota vermeldt dat de ge meente een stimulerende en re gisserende rol kan spelen in het geven van voorlichting over de omgang van beschermde dier soorten. Erkend wordt dat Vlis singen met Iguana kennis en deskundigheid in huis heeft. In navolging van de gemeente Heerlen zou Vlissingen boven dien een gemeentelijke verorde ning kunnen instellen, waar door de handel en het in bezit hebben van exotische dieren wordt ingedamd. De nota is een soort raamwerk, waarin onderwerpen zijn opge nomen die met dierenwelzijn te maken hebben. De raadscom missie stelde voor om eerst het plan van aanpak voor de strijd tegen de hondenpoep en dui venoverlast uit te werken. De dakgoten en daken van een aan tal oude, vaak leegstaande ge bouwen, zoals het voormalige Stedelijk Museum aan het Bel- lamypark, heeft het zwaar te verduren van de duivenpoep. Het Witte Huis aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen is Rijksmonument. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Rijksgebouwen dienst gaat op zoek naar een nieuwe be stemming voor het 'Witte Huis' aan de Prins Hendrikweg 3 in Vlissingen. Het pand en de naastgelegen barakken ko men eind volgend jaar leeg te staan als de Meetinformatiedienst van Rijkswa terstaat Zeeland verhuist naar het nieuwe kantoor Poelendaele in Middel burg. De Meetinformatiedienst is als gevolg van een reorganisatie onderdeel geworden van de hoofdafdeling Reali satie Werken en diensten. In verband met huisvestingskosten, heeft de directie van Rijkswaterstaat Zeeland besloten dat de Meetinformatiedienst verhuist naar Middelburg. Alleen de werkplekken, die te maken hebben met de vloot van de dienst, blijven in Vlis singen op de Prins Hendrikweg 2 bij de Keersluisbrug. Het 'Witte Huis' is in 1870 gebouwd. Het was oorspronkelijk een woning. De barakken zijn gebouwd in de jaren negentig van de vorige eeuw en worden gebruikt als kantoor en ar chief. Het voormalige woonhuis is Rijksmo nument. Bij de Rijksgebouwendienst staat het pand te boek als monument in de categorie II, waarvan de dienst er 131 in bezit heeft. Het gaat da.i om mo numenten met een bijzonder cultuur historisch belang. Deze mogen eventu eel verkocht worden, maar alleen onder strenge voorwaarden. De woordvoer ster van de Rijksgebouwendienst zegt dat de dienst nog ruim voldoende tijd heeft om een nieuwe bestemming te vinden. Het nieuwe kantoor van Rijks waterstaat Zeeland in Middelburg wordt op 5 januari 2005 in gebruik ge nomen. door llona Vette GOES - Ina de Bruijn en Rob Verschoor uit Goes kwamen zondag terug van vier weken Bethlehem. Een maand lang werkte het stel daar op een school en praatte veel met Israë li's en Palestijnen om een duide lijk beeld te krijgen van de hui dige situatie. Met een goede boodschap komen ze terug: er is nog hoop. Via de Coalitie voor Vrede, een organisatie die zich inzet voor de vrede daar, kwamen Ina en Rob in contact met de The Hope Flowers School in Bethlehem, waar ze een maand geleden naartoe vertrokken. Ina en Rob, beiden werkzaam (geweest) in de psychiatrie, wilden iets bij dragen aan de school waar zo veel getraumatiseerde kinderen zitten. De school heeft een psycholoog die de kinderen leert hun trau ma's te verwerken. Verder schenkt de school aandacht aan de oorlogssituatie waarin de leerlingen zich bevinden. De leerlingen leren zelf en objectief na te denken. Doel van dit alles is de kinderen weer te leren geloven in demo cratie en leiderschap. Rob: „Dat is het grootste probleem daar. Niemand heeft nog vertrouwen in de politiek, want die wordt aan beide kanten bepaald door een stel extremisten. De ortho doxe joden nemen gebieden in en de moslimextremisten bla- Rob Verschoor en Ina de Bruijn: „Wat we zo vaak hoorden was dat aan beide kanten veel begrip was voor eikaars situatie." foto Willem Mieras zen zichzelf op. Dat soort acties bepaalt welke maatregelen de regering neemt." Het stel uit Goes weet nu hoe veel inwoners over de situatie denken, en dat is heel anders dan wat de politici aan beide kanten roepen. Ina: „We wilden deze reis ook graag maken om voor onszelf er achter te komen hoe de situatie nu eigenlijk is. We zijn naar veel plaatsen in Israël, in vluchtelin genkampen en in de bezette ge bieden geweest om met de men sen te praten. Wat we zo vaak hoorden was dat aan beide kan ten veel begrip was voor eikaars situatie. Maar het is nu ook dui delijk voor ons hoe moeilijk het is voor de burgers om elkaar te vertrouwen. De Israëli's gunnen de Palestijnen banen en huizen, maar leven wel altijd in angst, want de aanslagen houden niet op. En de Palestijnen willen zichzelf bewijzen, maar krijgen daar geen kans voor omdat zij in een wurggreep worden gehou den door de Israëlische over heid." In een tijd waarin veel mensen in de bezette gebieden in een uitzichtloze positie ver keren, kan een sprankje hoop en geloof aan beide kanten mis schien ooit voor een doorbraak zorgen. Volgens Ina en Rob is die mogelijkheid zeker aanwezig. Er zijn volgens het stel talloze initiatieven, die vooral van scholen komen, om wederzijds begrip en respect te oogsten. Zo hebben scholen bijvoorbeeld uitwisselingsprogramma's en scholieren wordt geleerd neu traal en objectief te denken. Do centen op The Hope Flowers School worden bijvoorbeeld al leen maar aangenomen als ze geloven in een samenzijn met Is raëli's. Ina: „Als de Palestijnse en de Is raëlische initiatieven hun krachten kunnen bundelen en als er meer samengewerkt wordt, moeten de overheden daar ook beter naar gaan luiste ren. Het grootste deel van de inwoners zit in een situatie waar ze nooit om gevraagd hebben." Het stel heeft voorlopig nog even wat tijd nodig om te beden ken wat ze willen gaan doen met datgene wat ze hebben gezien, gehoord en beleefd. Ze willen in ieder geval vertellen over de hoop die ze zagen bij gezinnen in Israël en in het Palestijnse ge bied. En ook over de mensen die ze hebben ontmoet. Rob: „Wanneer, waar en hoe weten we nog niet, maar we gaan zeker terug." VLISSINGEN - De politie heeft maandagavond een 46-jarige Vlissinger in zijn woonplaats aangehouden op verdenking van diefstal. De man had op de Gildeweg een tas weggenomen uit een fietstas. Getuigen zagen dit en tipten de politie. MIDDELBURG - De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) begint vandaag een kookcursus van 16.30 tot 19 uur in het gebouw van de SWOM aan de Molstraat 13. Deelne mers brengen een bezoek aan een supermarkt en maken een vergelijkend warenonderzoek. De cursus neemt drie woens dagmiddagen in beslag. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Een 33-jarige vrouw uit Terneuzen is giste ren in Middelburg voor winkeldiefstallen veroordeeld tot 25 uur taakstraf. De verdachte stal op 26 augustus bij Schoenenreus in Vlissin gen vier paar schoenen. Op 25 februari had ze in haar woon plaats bij Cl000 levensmiddelen en toiletartikelen weggeno men. De Terneuzense verscheen niet op de zitting van de politierechter. Een 42-jarige inwoonster van Hulst was ook niet naar Mid delburg gekomen. De vrouw moet voor het stelen van een fles limonade en een pakje saus, 15 februari dit jaar bij Golff Mol in Hulst, 150 euro boete betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 38-jarige man uit Axel voor het doorrijden na een on geval bij verstek veroordeeld tot 250 euro boete. De Axelaar was op 18 februari dit jaar in Hulst doorgereden, nadat hij met zijn auto de buitenspiegel van een busje eraf had gereden. Tegen de politie had hij verklaard niets te hebben gemerkt, maar de politierechter vond het tegendeel bewezen. De boete was conform de eis van de officier van justitie. OOST-SOUBURG - Team 2 van sjoelvereniging Schijf'83 uit Oost-Souburg is bij Regio Team Wedstrijden nieuwe stijl in Oosterhout in de prijzen gevallen. De ploeg werd derde in de B-klasse. Het team bestond uit: Jan Sinke, Bram de Waardt, Freek van Duin en Connie Colijn. Twee andere teams van Schijf'83 werden beide zevende: team 1 in de A-klasse en team 3 in de B-klasse. De wedstrijden werden voor het eerst in een knock-out sys teem beslist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 58-jarige inwoner van Waarde voor het doorrijden na een ongeval tot 250 euro boete. De man was op 1 februari in 's-Gravenpolder bij het parkeren van zijn auto te gen een stilstaande auto gebotst en vervolgens weggereden. De verdachte ontkende de auto te hebben geraakt. Hij was nog wel uitgestapt om te kijken, omdat er weinig ruimte was. De geparkeerde auto bleek een deuk aan de achterzijde te hebben. Een getuige had de botsing gezien en meteen het kenteken van verdachtes auto genoteerd. De politierechter nam het de man kwalijk dat hij de schade niet kenbaar had gemaakt aan de gedupeerde. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Goes had giste ren in Middelburg zo zijn eigen visie op de bedreigingen die hij had geuit. De Goesenaar had op 21 augustus in Renesse tegen twee man nen 'ik maak je af' geroepen, maar zelf tilde hij niet zwaar aan de dreigementen. „Het is straattaal", verzekerde hij. De politierechter probeerde de man duidelijk te maken dat hij beter dergelijke uitlatingen voor zich kan houden. „Dit is strafbaar en u zal daarvoor gestraft blijven worden." Dat on dervond de Goesenaar direct. Voor de bedreiging werd hij conform de eis veroordeeld tot 175 euro boete. BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13, 9.30 11.30: Sjoelclub Stichting Welzijn Ouderen: Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 9.30-11.30 uur: Kleding ma ken, 9.30-11.30 uur: Koffiecontact, 14.00- 16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen, 19.30-21.30: Kleding maken; OOSTKAPELLE - Zionskerk, Duinweg, 9.30-11.30 uur: Vrouwenmorgen geor ganiseerd door christenvrouwen Oost- kapelle; Biologisch museum, 9.00-12.00 uur: Wandelen en brunchen met de bos wachter. SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten, VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plussers en 20.15-21.45 uur: Hatha Yoga; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur; Milieu Educatie Centrum, 14.00-16.30 uur: Kabouterpad in tuin. door Ron Magnée NIEUWEGEIN - Naaktrecrea tie buiten de officiële stranden is gewoon toegestaan. Zolang de plaats er maar geschikt voor is. Dat stelt B. Huijser van de Na turisten Federatie Nederland. Volgens Huijser is het dan ook mogelijk om legaal naakt te zonnebaden in Ritthem. Huijser is hoofd van het federa tiebureau van de Naturisten Fe deratie Nederland in Nieuwe- gein, de belangenbehartiger van naaktrecreanten in Nederland. Voor zijn redenering haalt Huijser het Wetboek van Straf recht tevoorschijn. In artikel 430A wordt gesproken van ver boden naaktrecreatie. Het gaat dan om recreanten die zich bui ten de plaatsen begeven die voor openbare, ongeklede recreatie zijn aangegeven. De overtreders worden bestraft met een geld boete van de eerste categorie. „Hieruit valt te concluderen dat naaktrecreatie buiten de offici ële naaktstranden is toegestaan op plaatsen die voor ongeklede recreatie wél geschikt zijn. Het is dus geen vanzelfsprekend heid dat naaktrecreanten wor den beboet buiten de officiële naaktstranden." Volgens Huijser is het zelfs zo dat er een soort gewoonterecht geldt als veel mensen bloot re creëren op dezelfde plaats. „Een rechter is dan eerder geneigd deze plek als geschikt voor on geklede recreatie te kwalifice ren." Huijser reageert op de commo tie die is ontstaan omtrent het strandje bij Ritthem. Omwo nenden en gebruikers klagen al langer over naaktrecreatie op het strand. Het gebied is niet door de gemeente Vlissingen als officieel naaktstrand aangewe zen. Op Walcheren is elders een aantal plekken aangewezen om naakt te zonnebaden. Toch ver schijnen er nog veel badgasten in Ritthem naakt aan de vloed lijn. Een politiewoordvoerder maakte onlangs bekend dat naaktrecreanten vanaf volgend jaar worden 'gepardonneerd'. Met andere woorden: de bad gasten krijgen het vriendelijke doch dringende verzoek om (bad)kleding aan te trekken Een andere vorm van overlast betreft de mensen die bij het strandje op zoek zijn naar sek sueel contact. Bij het vogel broedgebied dat Rijkswater staat in het kader van natuurcompensatie heeft aan gelegd, zijn op zonnige dagen veel homoseksuele mannen ac tief. Klagers benadrukken dat de heteroseksuele mannen ech ter de meeste overlast veroorza ken. Vanaf volgend jaar zal er streng worden opgetreden re creanten die aanstootgevend gedrag vertonen. Huijser benadrukt dat de Ne derlandse Federatie van Natu risten het optreden tegen over lastveroorzakers alleen maar toejuicht. „Naturisten geven er de voorkeur aan om bloot te zonnen of te recreëren. Niets meer en niets minder. Wij dis tantiëren ons dan ook van elke samenhang die wordt gesugge reerd tussen mensen die bloot zonnen op het strand en mensen die zich in de duinen ophouden vanwege andere redenen en hierdoor overlast veroorzaken." VLISSINGEN - Mensen die vragen hebben over wonen, zorg of welzijn kunnen vanaf deze week terecht bij het Zorg Informatie Punt (ZIP) in Vlis singen. ZIP komt in het Thuis zorgcentrum Zeeland aan de Badhuisstraat en gaat op 15 ok tober open. Tot nu toe moesten mensen voor vragen of diensten en voorzie ningen langs verschillende in stanties. Het duurde dan vrij lang voor er een oplossing of antwoord werd gevonden. ZIP is een samenwerkingsverband van Zorgstroom en de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Mensen kunnen er on der meer terecht voor een aan sluiting op de personenalarme- ring, voor het regelen van 'Tafeltje Dekje', voor taxibon nen en hulp van de klussen- dienst. ZIP garandeert niet dat de me dewerkers direct een antwoord paraat hebben, ze kunnen soms een paar dagen nodig hebben om iets verder uit te zoeken. ZIP is gevestigd aan de Badhuis straat 104enisvan maandagtot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13