li Tienduizendste gast museum De Schotse Huizen Vlissingers praten mee over milieu Bouw Mortiere begonnen Opnieuw uitstel geluidsscherm Oost-Souburg LPV waarschuwt voor verzakking panden door parkeerkelder Bestuur vraagt provincie bijdrage van een miljoen euro m Knikker zeeuwse almanak WALCHEREN woensdag 15 oktober 2003 Diverse smaken, fles 1500 ml Chenet diverse soorten, flesje 250 ml 44Tf* Edah Runden- vinken kilo tMHF Voorwaarden Furieus Dieven nemen partijtje tegels mee Scheldeterrein Auto op A58 beschadigd door vallende lading Dat is gewoon Edah Maritiem museum in geldnood jnnr Edith Ramakers VUSSINGEN - Het maritiem Muzeeum Zeeland aan de Vlis- singse Nieuwendijk heeft een acuut geldgebrek. Het stich tingsbestuur heeft 200.000 euro extra nodig om nota's van de aannemers en installateurs te kunnen betalen. Het Muzeeum beeft daarom aan de gemeente Vlissingen verzocht de limiet voor zijn rekening courant te verhogen met 200.000 euro. Het stichtingsbestuur heeft tegelij kertijd aan de provincie een be drag van 1 miljoen euro ge vraagd. G.Adan, voorzitter van de stichting: „We zijn een Zeeuws maritiem instituut. De provin cie wil dat er slechtweervoor- zieningen zijn; dat er voor toeristen het een en ander te be leven valt. Daaraan werken we mee. Vandaar dat we nu om een bijdrage van de provincie vra gen." De beurs van het Muzeeum is maar zal weer gevuld wor den. Die verwachting sprak wethouder L. Poppe-de Looff deze week uit in de commissie vergadering Openbaar Bestuur. ,.We hebben het niet over de ex ploitatie van het Muzeeum." Adan zei woorden van gelijke strekking. „We willen de ex ploitatie niet belasten met le ningen die we hebben af gesloten. Dit verzoek dienen we in om een gezonde organisatie te behouden." Hij zegt dat de bouw en verbouwing duurder zijn uitgevallen dan voorzien. „We hebben extra investeringen moeten doen, omdat de eisen voorde vluchtwegen en algeme ne veiligheid waren aange scherpt. Bij restaureren word je vaak geconfronteerd met tegen vallers." Poppe-de Looff kondigde aan dat binnenkort de evaluatie af gerond zal worden over de be drijfsvoering van het Muzeeum, dat onlangs zijn eenjarig be staan vierde. In die evaluatie wordt de exploitatie opgeno men. Daaruit moet blijken hoe het Muzeeum het afgelopen jaar heeft gedraaid en wat het per spectief is voor de komende ja ren. „We moeten toewerken naar een normaal bedrijf. Het is niet de bedoeling dat we voor aanvullende verrassingen blij ven staan", verduidelijkte de wethouder. Het Muzeeum ont vangt jaarlijks 330.000 euro subsidie van de gemeente. De rekening courant is te vergelij ken met een speciale lening die het Muzeeum in staat stelt om - tot een met de gemeente over eengekomen bedrag - in het rood staan. De gemeente heeft die limiet eerder goedgekeurd. Het Muzeeum heeft nu 200.000 euro extra nodig. Poppe-de Looff merkte op dat het acute probleem voor het Muzeeum in een keer is opgehe ven, als de provincie over de brug komt. Dat stelde de com missieleden niet direct gerust. „Zijn we anders die 200.000 eu ro kwijt?", vroeg de raadscom missie zich af. Poppe-de Looff reageerde dat zij er vertrouwen in heeft dat de bedrijfsvoering van het Muzeeum goed geregeld wordt. De wethouder bereidt een raadsvoorstel voor over het tijdelijke verzoek tot uitbrei ding van de rekening courant met 200.000 euro, dat in de raadsvergadering van eind ok tober wordt behandeld. door Miriam van den Broek VEERE - Museum De Schotse Huizen in Veere heeft voor het eerst in het 53-jarig bestaan 10.000 bezoekers in een jaar ver welkomd. Maatje Schroevers uil Arne- muiden was de tienduizendste. Ze werd met bloemen en een boek onthaald door Andrea Havermans, bestuurslid van de Stichting Delta Cultureel die het muse um beheert. „Dat is prachtig. Dat is onverwacht", zegt Schroevers. De Arnemuidse zou met haar dochter een kopje koffie drinken in Veere. Voor het museum stopten de twee. „Ik was hier nog nooit binnen geweest en dacht ineens dat we best even een kijkje konden nemen. Maar van al deze aan dacht sta ik toch even te kijken." Ook voor de medewerkers van het muse um en de Stichting Delta Cultureel is het bijzonder. „Zoveel bezoekers in één jaar hebben we nog nooit gehad. Vorig jaar hadden we 7000 bezoekers. Nu dus 3000 bezoekers extra", zegt Havermans. „We hadden dit jaar twee exposities die veel in de publiciteit zijn geweest. Ook de lan delijke pers heeft aandacht besteed aan de tentoonstellingen. In het voorjaar had De Schotse Huizen een expositie van schilderijen van Alfons van Dijck die zestig jaar in Veere ge woond heeft. „Dat was een goed begin", zegt Havermans. „Tot en met juni had den we, groepen niet meegerekend, 2608 bezoekers. Een jaar eerder hadden we er in die periode 2160." Daarna kwam de expositie 'Heel de wereld trekt naar Vee re'. Onder dezelfde naam verscheen een boek van Kees Leeman waarin beschre ven wordt welke kunstenaars van 1870 tot 1970 woonden of werkten in Veere. Dit boek kreeg Maatje Schroevers ca deau. De gelijknamige expositie loopt nog tot en met 2 november. Maatje Schroevers wordt in het zonnetje gezet door Andrea Havermans foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Inwoners van Vlissingen kunnen met hun gemeentebestuur mee denken en meepraten over een nieuw milieubeleid. Het beste idee komt in aanmer king voor een stimulerings premie van 2500 euro. Op dinsdag 18 november wordt in hotel Arion aan de boule vard een stadsdebat gehou den. De gemeente Vlissingen heeft wel een milieunota, maar die is uit 1991 en dus verouderd. Zowel de ge meenteraad als het college van B en W hebben bij het be gin van de nieuwe raadspe riode aangegeven dat er een nieuwe nota moet komen. Daarin moeten doelstellin gen komen te staan, maar ook concrete projecten en ac tiviteiten die bijdragen tot een schoner milieu in Vlissin gen. Voorbeelden van concrete milieuverontreiniging dicht bij huis zijn: geluid van scoo ters, hondenpoep op straat en rommel in het water en in de plantsoenen. De gemeente Vlissingen wil samen met haar inwoners allerlei onder werpen bedenken, die kun nen bijdragen aan een scho nere woon- en leefomgeving. Bewoners kunnen een bij drage leveren aan de nieuwe nota door in een milieu-en quête aan te geven wat voor hun de belangrijkste milieu problemen zijn. Dat kan door op www.vlissingen.nl/milieu mee te discussiëren over de thema's en prioriteiten in het milieubeleid, meedoen aan het stadsdebat en via de idee enbox op de gemeentelijke website suggesties en ideeën voor projecten aan te dragen. De milieu-enquête is van daag te vinden op de gemeen telijke voorlichtingspagina in het huis-aan-huisblad De Faam. De gemeente wil on der meer weten hoe belang rijk een schoon milieu is, wat de drie belangrijkste proble men in Vlissingen of in de wijk zijn, of de milieusituatie ten opzichte van vijf jaar ge leden verbeterd of verslech terd is. Het gemeentebestuur is ook benieuwd of de ge meente en het bedrijfsleven voldoende doen aan milieu bescherming en wat de Vlis singers zelf doen om het mi lieu te verbeteren. Elke tien de inzender van het vragen formulier krijgt een gratis spaarlamp. Het stadsdebat over het mi lieubeleid op 18 november duurt van 17.30 tot 22.30 uur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Mortiere polder gaat op de schop. Giste ren zijn de werkzaamheden aan de nieuwe woonwijk ten zuiden van Middelburg officieel begon nen. Binnen acht jaar moet Mid delburg er duizend woningen bij hebben. Om de wijk toegan kelijk te maken, worden nieuwe wegen aangelegd. „Zo en nu aan de slag", meldde het bouwbord dat wethouder H. Kool onthulde. Een eindje verderop werd inderdaad al hard gewerkt. De symbolische handeling van Kool en haar col lega A. de Vries vonden voor het gemak een kilometer van de toe komstige wijk plaats. In de verte reden machines heen en weer, het werk aan de toegangswegen is al een tijdje bezig. Bovenop de Schroeweg komt een grote rotonde. Naast de rij baan worden bruggen aange legd over de watergang, onder de rotonde komt een fietspad, zodat het mogelijk is om op de fiets van de woonwijk naar de toekomstige woonboulevard te gaan. Vanaf de rotonde zijn in de toekomst zowel de woonwij k als de winkels bereikbaar. De nieu we weg moet in juni volgend jaar klaar zijn. Op de Torenweg, bij de Dauwendaelselaan komt ook een rotonde, de Torenweg zelf krijgt een nieuwe laag ge luidsarm asfalt. In de Mortiere worden bijna duizend woningen in de hogere prijsklasse gebouwd. Wethou der A. de Vries onderhan delt nog met het consortium, het samenwerkingsverband van projectontwikkelaars, over de bouw van goedkopere (huur)woningen. De bouw van de eerste woningen begint rond het eind van het jaar. Zodra de eerste huizen bewoond zijn, wordt er een weg aangelegd tus sen de huizen en de rotonde bij de Dauwendaelselaan. De route over de Westelijke Oude Haven- dijk wordt verbeterd, om fiet sers een veilige weg te bieden over het drukke bouwterrein. Het bouwverkeer gebruikt de Eendrachtsweg en, vanaf vol gende zomer, de nieuwe rotonde bij de Schroeweg. E. Prince van het consortium Mortiere verwelkomde gisteren, staand op een rioolbuisde nieu we bewoners. „We treden in de voetsporen van Floris van He negouwen", zei hij. „Die heeft hier achthonderd jaar geleden een kasteel gebouwd, heb ik ge lezen." De nieuwe wijk is popu lair, zei P. Verburg van makelaar Orisant. „We hebben in drie maanden tijd 35 van de 63 wo ningen in de eerste fase ver kocht." Dat ligt volgens Verburg aan de door de j aren dertig geïnspireer de architectuur, door de ruime kavels en door de ligging van de Mortiere. „Dertig procent van de kopers komt niet uit Middel burg. De wijk ligt vlak bij de A58. Binnen een uur zit je in Breda." Projectleider E. Prince spreekt, staand op een rioolbuis, de toekom stige bewoners van de nieuwe Middelburgse woonwijk Mortiere toe. foto Lex de Meester Advertentie Advertentie MM «Sa ïïfes Aanbieding geldig van '5 Vm 18,oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/b Bristol) Donderdag koopavond Relaxed Internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.planet.nl/isdnl00uur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. Actie prijs per liter 3.96 door Ron Maqnée OOST-SOUBURG - Het ge plande geluidsscherm langs de A58 ter hoogte van Oost-Sou burg is opnieuw uitgesteld. Waarschijnlijk gaat de eerste paal voor het scherm niet eerder dan 2005 de grond in. Omwo nenden reageren furieus. Oorzaak van het jongste uitstel is de subsidie die de gemeente bij het ministerie van VROM heeft gekregen. Voorwaarde van de geldsom is dat de werk zaamheden niet eerder dan 1 ja nuari 2005 van start gaan. Ver antwoordelijk wethouder P. van der Maden bekijkt op dit moment of er toch nog mo gelijkheden zijn om eerder met de werkzaamheden te begin nen. Over de kwestie van de geluids overlast in Oost-Souburg wordt al jaren gesproken. In 1996 be klaagden omwonenden zich over het lawaai dat in de huizen te horen was. Eind 1998 werd een begin gemaakt met het op trekken van een aarden wal van ruim vier meter hoog. De werk zaamheden hadden nogal wat tegenslagen te verduren. Zo moest ten gevolge van hevige re genval de aanleg van de wal worden stilgelegd omdat inzak king dreigde. Voor Souburgers die het dichtst bij de rijksweg wonen, en dus het meeste last hebben van het autolawaai, werd geen voorzie ning opgetrokken. Daar was on voldoende ruimte voor de aar den wal. Op deze locaties zou een scherm worden opgetrok ken, maar daar was in eerste in stantie niet voldoende geld voor beschikbaar. Het gaat om een stuk van tientallen meters aan beide zijden van de aarden wal. Begin dit jaar leek er schot in de zaak te komen. In februari dit jaar sprak Van der Maden nog de hoop uit dat de schermen tweede helft van dit jaar zouden worden geplaatst. Maar onlangs werd bekend dat door de voor waarden die het ministerie van VROM voor de verleende subsi die stelt, het werk niet eerder dan 2005 kan starten. Tijdens de laatste commissie vergadering Grondgebied van de gemeente Vlissingen rea geerden raadsleden ontstemd op het jongste uitstel. D. Schin kel van de Partij Souburg-Rit- them wees er fijntjes op dat de raad in augustus 1997 al geld beschikbaar heeft gesteld voor de geluidsschermen. Raadslid R. Suurmond het CDA drong er op aan om de omwonenden schriftelijk te informeren over het verlet. De bewoners die nog steeds geen geluidsscherm voor de woning hebben, reageren furieus. „Schandalig", noemt één van hen het. „Na alle ellende die we hebben meegemaakt. Onze kel ders liepen onder water door de aanleg van die aarden wal, en nu dit." Ook de wens van sommige Souburgers om ter hoogte van de begraafplaats een geluids scherm te plaatsen, wordt niet gehonoreerd, zo maakte Van der Maden bekend. De kosten voor het doortrekken van het scherm worden veel te hoog, aldus de wethouder. MIDDELBURG - Uit een por tiek van een flat aan de Haring- vlietstraat zijn tussen maan dagmiddag en dinsdagmorgen veertien pakken wandtegels ge stolen. De kruiwagen die bij de tegels in het portiek stond, is ook verdwenen. De waarde van de tegels wordt geschat op enke le honderden euro's. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen vreest dat oufle gebouwen in de binnenstad ver zakken als er een parkeerkelder komt bij de Spuistraat. Om de kelder probleemloos te kunnen uitgraven, wordt om de bouw put een damwand geslagen van 24 meter diep. Deze wand kan volgens de LPV het ondergronds waterpeil verstoren met alle ge volgen van dien. De ondergrond van de Vlis- singse binnenstad is opge bouwd uit een veenlaag met daar onder een harde kalklaag, schrijft de fractie aan de ge meente. Tussen deze lagen in zitten de ondergrondse water stromen die voor een vast wa terpeil zorgen. De gemeente probeert verzak kingen en andere problemen te voorkomen door de damwan- den niet 16 meter, maar 24 me ter diep de grond in te slaan. De wanden blijven ook na de bouw in de grond zitten. „De mogelijkheid blijft aanwe zig dat het ondergronds water peil zodanig wordt verstoord dat de oude gebouwen in de Vlissingse binnenstad zoals de Sint Jacobskerk in de toekomst verzakken", aldus de LPV. De fractie wijst er op dat de kosten en problemen voor de gemeente dan niet te overzien zijn. De partij vraagt aan B en W of dit bouwkundige probleem be kend is. Ook wil de fractie weten of er een bouwkundig onder zoek is geweest naar bouwen in de diepte op deze locatie. Verder wil de LPV horen of de bouw- deskundigen van de gemeente van oordeel zijn dat er in de toe komst geen schade kan ontstaan aan de huidige gebouwen in de omgeving. De LPV heeft een alternatief be dacht voor als een parkeerkel der in de binnenstad bouwtech nisch gezien onverstandig blijkt te zijn. In dat geval kan er een parkeergarage komen op het Scheldeterrein. „Technisch en bouwkundig gezien is het op- bouwdok aan de Hellingbaan een betere optie", schrijft frac tievoorzitter W. Hirdes. Hij denkt dat een parkeerkelder op deze locatie goedkoper is dan in de Spuistraat. 's-HEER ARENDSKERKE - De auto van een 33-jarige man uit Terneuzen is gisteren rond vijf over half tien op de Rijksweg A58 te 's-Heer Arendskerke be schadigd geraakt doordat een onbekende vrachtwagen een deel van zijn lading (mogelijk een blok beton of staal) verloor. Hierdoor ontstond er schade aan de motorkap en voorruit van de auto. De schade bedraagt ongeveer 600 euro. Aanbiedingen geldig van 13 t/m 19 oktober Soms bereiken ons persbe richten, van toch als gere nommeerd bekend staande persbureaus, die we slechts met de grootst mogelijke moeite serieus kunnen ne men. Zo kwam gisteren uit Brussel het bericht dat schapen de eerste 'landbouwdieren' worden met een elektronisch identificatiesysteem.Zodra ze zes maanden zijn moeten ze een soort knikker inslik ken, waardoor ze gescand en herkend kunnen worden. Deskundigen van de Europe se Commissie hebben de laat ste dagen flinke vooruitgang geboekt bij dit onderwerp", meldt het persbureau. En dan, als zo 'n knikker is in geslikt. We zien het helemaal voor ons. Al die deskundigen van de Europese Commissie ademloos gebogen over het resultaat van hun werk. Een schapenkeutel, want zo'n knikker komt er toch gewoon weer uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11