PZC Oosterhuis wekt de paus tot nieuw leven in heldendicht V akbe weging Ervaring kan Remkes redden in Kamerdebat over zaak-Wisse Smit Officier van justitie biedt dader van licht vergrijp alternatief aan 14 oktober 1953 dinsdag 14 oktober 2003 Strafblad Extra Harder aanpakken Schipbreuk tt Geestelijke macht Mandela Onderhandelen over werkstraf De Somalische vrouw kijkt glunderend naar officier van justi tie Peter van de Kerkhof. 'Niet slecht, maar kan ik nog onder handelen over die strap' Dat kan dus niet, tijdens deze 'TOM- zittingen'. TOM staat voor Transactie Openhaar Ministerie. Eén ochtendje supersnelrecht per week, waar geen rechter aan te pas komt. Rapportage, berechting, uitspraak en afspra ken over een eventuele werkstraf: het gebeurt allemaal in een uurtje tijd. door Sander Rooijakkers De gezichten van de Vlaar- dingse echtelieden spreken boekdelen. Ze vinden het bij zonder onterecht dat zij in het beklaagdenbankje terecht zijn gekomen. „Daar ben je dan bij na zeventig jaar voor geworden Om beschuldigd te worden van fraude. Je schaamt je toch dood", zegt de man. Nee, het was zeker niet de be doeling om direct te gaan sa menwonen, legt de vrouw uit. „Ik heb al die tijd ook gewoon mijn eigen huis aangehouden. Maar nadat ik mijn man had verloren en hij zijn vrouw, heb ben we steun gezocht bij elkaar. We zaten vaak tot diep in de nacht met elkaar te praten. En ja, dan bleef ik daar ook wel eens slapen." Beide Vlaardingers ontvingen in die periode een AOW-uitke- ring voor alleenstaanden. Onte recht, weten zij inmiddels zelf ook wel. „Op een gegeven mo ment ben ik permanent bij hem gaan wonen. Dat hadden we in derdaad moeten opgeven aan de sociale verzekeringsbank. Maar wie denkt daar nu aan? We had den wel iets anders aan ons hoofd", verzucht de vrouw. Na een anonieme tip en nader onderzoek werd vastgesteld dat het duo gedurende enkele jaren onterecht twee AOW-uitkerin- gen had ontvangen. Ze woonden immers wel degelijk samen. De schade aan de maatschappij werd becijferd op 7500 euro, die mevrouw heeft terugbetaald met de overgebleven spaarcent jes van haar overleden man. Maar daarmee is het inmiddels getrouwde stel nog niet klaar. „U bent vandaag hier om te ho ren welke straf u krijgt voor de door u gepleegde fraude", legt reclasserings werker Wilco Kri j - ger uit. De vrouw schudt mee warig haar hoofd, de man voelt zich bijzonder beledigd. „Het lijkt wel of wij een verschrikke lijke misdaad hebben begaan", zucht hij. Verschrikkelijk zijn de misdrij ven die worden behandeld tij dens Transactie Openbaar Mi nisterie-zittingen geen van alle. Zaken die te ernstig zijn voor een simpele bekeuring, maar waar ook niet meer dan drie maanden gevangenisstraf op staat, mogen zelfstandig wor den afgehandeld door een offi cier van justitie. Hij hoeft dit soort zaken dus niet meer voor te leggen aan een rechter. Sinds dit jaar worden die TOM-zittin- gen in Rotterdam nog efficiën ter gebruikt, doordat ook de re classering is aangeschoven en tegenwoordig direct een advies uitbrengt over een eventuele werk- of leerstraf. Wordt zo'n straf inderdaad aangeboden door de officier en geaccepteerd door de verdachte, dan maakt de reclassering - indien moge lijk - nog diezelfde ochtend een eerste afspraak voor die werk- of leerstraf. „Het scheelt de cliënten én ons een heleboel tijd", zegt officier Van de Kerkhof. Voorheen moesten verdachten een aparte afspraak maken met de reclas sering, die vervolgens een mi- nirapportage op papier moest uittikken. „Wij moesten dat weer lezen en de mensen vervol gens oproepen", legt de officier uit. „Nu gebeurt het allemaal op dezelfde dag." Na een gesprek met de reclasse- ringswerker, wachten de ver dachten even op de gang. De re- classeringswerker stapt binnen bij de officier van justitie, legt uit wat hij of zij heeft besproken en laat de aantekeningen achter. Den Haag zoekt driftig naar een zondebok in de affaire-Mabel. Veel vingers wijzen naar Johan Remkes, die als minister van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk is voor de veiligheids dienst AIVD. door Frouke Houtman Premier Balkenende liet er vrijdag geen misverstand over bestaan: hijzelf heeft zijn werk goed gedaan. De AIVD staat in de beklaagdenbank, omdat de dienst verzuimde de ware proporties van de contac ten tussen Mabel Wisse Smit en Klaas Bruinsma te achterhalen. Wie klachten over de inlichtin gen- en veiligheidsdienst heeft, dient zich te wenden tot de voor deze dienst eerstverantwoorde lijke minister, WD'er Remkes van Binnenlandse Zaken. Remkes heeft beloofd de frac tieleiders van de drie grote par tijen (CDA, WD, PvdA) spoe dig vertrouwelijk te informeren over het antecedentenonder zoek van Mabel, maar dat is niet genoeg. Dit muisje zal voor hem zeker een staartje krijgen, te meer daar het niet de eerste keer is dat de AIVD een scheve schaats rijdt. De nuchtere Gro ninger heeft echter genoeg poli tieke ervaring om met de aan vallen aan zijn adres om te gaan. De 52-jarige Remkes studeerde economie in Groningen en was achtereenvolgens voorzitter van de liberale jongerenorgani satie JOVD, WD-raadslid in de gemeente Groningen en gede puteerde in de noordelijke pro vincie met dezelfde naam. In 1993 kwam hij als liberaal Tweede-Kamerlid naar Den Haag, waar hij na enkele jaren staatssecretaris van Volkshuis vesting werd in het tweede paarse kabinet. In het eerste ka binet-Balkenende maakte hij zijn debuut als minister van Binnenlandse Zaken, een post die hij in het tweede kabinet- Balkenende mocht behouden. Remkes kan onverwacht uit de hoek komen. Zo riep hij vorig jaar dat plegers van zinloos ge weld een 'rotschop' verdienen. Tijdens grote kamerdebatten loopt hij regelmatig uit het ka binetsvak weg. Waar collega bewindslieden hun nicotine- drang de kop indrukken, kuiert Remkes met een vers gedraaid sjekkie de wandelgangen in. Omdat de blauwe regeringsfau teuils 'voor geen meter' zitten, Binnen een paar minuten weet Van de Kerkhof genoeg. „Het gaat bij dit soort lichtere ver grijpen meestal ook alleen om de vraag of iemand bereid en in staat is tot het uitvoeren van een werkstraf." Het Vlaardingse echtpaar is dat in de ogen van Wilco Krijger. En dus krijgen ze ieder een werk straf van 72 uur aangeboden. Alhoewel ze het duidelijk niet eens zijn met de straf, accepte ren ze hem toch. Op deze manier blijven ze verschoond van een strafblad. Gaan zij in beroep, dan komen ze bij de politierech ter terecht. Worden ze daar op nieuw veroordeeld, dan hebben ze wel een strafblad. Het paar legt zich dus maar neer bij de werkstraf. Zij: „Al blijf ik het in principe oneens met de hele zaak." Hij: „Maar ik ben nooit vies geweest van werken en ik zal dus ook nu doen wat ik moet doen." Het kostte Jeroen Kooij van de reclassering heel wat moeite om het echtpaar er van te overtui gen dat ze in feite blij moeten zijn met de alternatieve straf. „Weet u eigenlijk wel wat er gebeurt als u de straf niet met goed gevolg uitvoert?" Iedere twee uur werkstraf worden om gezet in een dag gevangenisstraf als de veroordeelde zich niet aan de afspraken houdt. „Dat betekent dus dat u om ne gen uur aanwezig moet zijn en niet om tien uur", vertelt Kooij later ook aan de Somalische vrouw. Ze heeft enige tijd ge werkt via uitzendbureaus, ter wijl ze een uitkering kreeg. To taal fraudebedrag: 13.000 euro. „Ik wilde wat extra verdienen voor mijn gehandicapte kind", legt ze uit. Toch wordt ze ver oordeeld tot 96 uur werkstraf, terwijl ze nog jaren moet rond komen van het absolute mini mum om het fraudebedrag te rug te betalen. De uiteindelijke straf valt haar duidelijk mee. „Maar valt daar nog over te onderhandelen?" vraagt ze glunderend. Later blijft ze maar doorgaan over reiskostenvergoeding, werken in de kerstvakantie, een werk plek dichtbij haar eigen huis en de mogelijkheid om niet te zwa re lichamelijke arbeid te hoeven verrichten. Oh ja, en dat uurtje te laat? „Dat kan gebeuren toch? Straks gaat het weer sneeuwen. Dan kan ik natuurlijk niet op tijd zijn." Kooij vindt van wel. „We blijven niet aan het onder handelen. Iedereen moet zich gewoon aan de regels houden. Want hoe je het ook wendt of keert, het blijft wel een werk straf." GPD beweert hij zelf. „Ik krijg er last van mijn rug van." De AIVD bracht Remkes al twee keer eerder in verlegenheid. Vo rig jaar moest de minister toe geven dat de dienst bij het on derzoek naar beveiliging van Pim Fortuyn te passief was ge weest. In maart dit j aar werd be kend dat de dienst buiten mede weten van Remkes onderzoek had gedaan naar de anteceden ten van Edwin de Roy van Zuy- dewijn. Ook als staatssecretaris van Volkshuisvesting lag Remkes onder vuur. Eind jaren negentig hield de Kamer hem verant woordelijk voor het oplopende tekort aan huurwoningen. On der zijn bewind als staatssecre taris van Volkshuisvesting werd besloten 700.000 huurwoningen te verkopen. Ter verdediging verwees Remkes naar een on derzoek dat aantoonde dat nog veel meer huurders graag hun woonhuis wilden kopen. De eerste woede richting Rem kes na de ontknoping van 'Mabelgate' lijkt overigens al weer bekoeld. LPF-leider Mat Herben wil liever de ambtelijke top van de AIVD aanpakken. „Die heeft het bij de beveiliging van Fortuyn ook af laten we ten." Boris Dittrich (fractie voorzitter van D66) zal in het komende Kamerdebat zijn pij len evenmin alleen op Remkes richten. „Het hele kabinet heeft besloten om geen Toestem- mingswet in te dienen, met Bal kenende voorop. Nogal makke lijk om de shit nu op het bord van een andere minister te schuiven." Het CDA zal Remkes harder aanpakken dan eerder bij de de batten over De Roy van Zuyde- wijn en de beveiliging van For tuyn. Kamerlid Liesbeth Spies: „Toen zat Remkes nog maar net op Binnenlandse Zaken. Dat is nu anders." WD'er Cornielje vindt echter dat 'zijn' minister weinig te verwijten valt. „De AIVD heeft nu eenmaal beperk te mogelijkheden. Die kan niet zoals Peter R. De Vries het met een crimineel op een akkoordje gooien." GPD door Guido de Bruin Wat zou er gebeurd zijn als paus Johannes Paulus II zijn 'geestelijk leiderschap' had gebruikt om de utopie van een vreedzame en rechtvaardige sa menleving te realiseren? Die vraag probeert dichter en theo loog Huub Oosterhuis te beant woorden in zijn heldendicht De zevenmaster, dat aanstaande vrijdag verschijnt, daags na het 25-jarig jubileum van de paus. Bij dezelfde uitgever, de Prom, komt ook de poëziebundel Ro meinse triptiek uit van Karol Wojtyla, zoals de paus voor de burgerlijke stand heet. Ooster huis droeg De zevenmaster op aan Wojtyla, 'priester-dichter, paus van Rome'. „Ik ben nooit tegen een paus ge weest", zegt hij. „Maar wel te gen dit kerkelijk systeem." De Rooms Katholieke kerk zette hem in 1970 uit het priester ambt, omdat hij bleef voorgaan in de Amsterdamse Studenten- ekklesia, waar gehuwde pries ters weigerden hun functie neer te leggen. Dat doet de 69-jarige linkse theoloog na ruim dertig jaar nog steeds. Dat uitgerekend hij een gedicht opdraagt aan de paus, betekent allerminst dat Oosterhuis van gedachten is veranderd over het kerkelijk systeem dat die beli chaamt. „Met die opdracht wil ik misschien wel zeggen: toen je tot paus gekozen werd, was het je opdracht om het visioen van een nieuwe, menselijke samen leving te realiseren, om mensen daar naartoe te leiden, om hen innerlijk te overtuigen van die onmogelijke gang." In het apocalyptische helden dicht laat Oosterhuis een niet bij name genoemde man als eni ge overlevende van een schip breuk op een strand aanspoelen. Daar treft die een schijnbaar onbeklimbare hoogte aan. Na dat hij de tekenen van zijn waardigheid - ringen en een wit gewaad - heeft afgelegd, begint hij aan de tocht naar boven. Onderweg ontfermt de man zich over een oude vrouw en de zeven dochters die zij vlak voor haar dood heeft gebaard. Met de dochters slaagt hij erin de hoog te te bedwingen. Aan het einde van de reis wordt zijn visioen van een stad van recht en vrede ■i Dichter en theoloog Huub Oosterhuis heeft een heldendicht over de paus geschreven. „Ik ben nooit te gen een paus geweest. Maar wel tegen dit kerkelijk systeem." foto Marcel Antonisse/AN P werkelijkheid als hij die zoals in het bijbelboek Openbaringen uit de hemel ziet nederdalen. „Het visioen waar de bijbel op uitloopt, zien ze voor hun ogen gebeuren." „In dit gedicht geef ik Wojtyla, die zichzelf 25 jaar gevangen heeft gezet in het kerkelijk in stituut, zijn vrijheid terug door het schip der kerk op de klippen te laten lopen", legt Oosterhuis uit. „In die Wojtyla, die Johan nes Paulus II, moet een avon tuurlijke, open man zitten die als een soort Mozes die berg durft te beklimmen." De paus heeft volgens Ooster huis de 'geestelijke macht' om de wereld grondig te beïnvloe den, om een beroep te doen op het geweten van de wereldlei ders. Zij zijn verantwoordelijk voor de 'economische wanorde' die ervoor zorgt dat driekwart van de wereldbevolking verpaupert. Oosterhuis: „Er zijn niet veel gezagsdragers op de wereld die de macht hebben om de menta liteit van mensen te beïnvloe den. Deze paus met zijn uitstra ling had zijn invloed beter kunnen gebruiken. Che Gue vara heeft gezegd dat de kerk de macht heeft om in Latijns-Ame rika een vreedzame revolutie te bewerken, als ze maar wil. Ik ge loof in zulk geestelijk leider schap." Na de verkiezing van de Poolse kardinaal Wojtyla tot paus in 1978 had Oosterhuis de hoop dat die zo'n leider zou worden. „Hij is een intellectuele, wijsge rige priester-dichter, die in de Tweede Wereldoorlog aan de goede kant heeft gestaan. Dat is niet gering. Ik hoopte toen dat hij werk zou maken van de ver nieuwing van de kerk zoals die in het begin van de jaren zestig werd ingezet. En dat hij gestalte zou geven aan een kerk zonder die rigide, wereldvreemde en autoritaire toestanden." Die hoop bleek al gauw ijdel. „Een van de eerste dingen die hij heeft gedaan, is het veroordelen van de bevrijdingstheologie in Latijns-Amerika", zegt Ooster huis. Na 25 jaar is het 'funda mentalistische' kerkelijke bol werk sterker dan ooit. „Wojtyla heeft een apparaat dat iedere kerkelijke vernieuwing onder drukt." De zevenmaster is dan ook deels geschreven uit woede over het mislukken van de ker kelijke vernieuwing. De lezer van De zevenmaster moet zich volgens Oosterhuis overigens niet blindstaren op de persoon van de paus. „Het ge dicht is ruimer dan de opdracht aan Karol Wojtyla. Misschien ben ik zelf dat mannetje wel. Misschien is het ook wel het ver haal van iemand als Nelson Mandela." ANP De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) heeft zich niet populair gemaakt met acties te gen de voorgenomen bezuinigingen van I tweede kabinet-Balkenende. De FNV heeft de vervoer- sector als speerpunt genomen. Dat is niet onbegrijpe. lijk. Het kabinet snijdt in de subsidies voor het stads-ei streekvervoer. En de FNV heeft in die bedrijfstak veel leden, maar stakingen in het openbaar vervoer rakende reizigers direct en niet de ploeg van Balkenende. Vorige week probeerde de bij de FNV aangesloten vak bond FNV Bondgenoten ook het verkeer op de snelwe gen rond Utrecht te ontwrichten met een langzaam- aan-actie van vrachtwagenchauffeurs. Die actie mis lukte jammerlijk, wat wellicht tekenend is voor de vuisi die de vakcentrale tegen Balkenende II kan maken. It Nederland is veel veranderd sinds de vakbeweging be- gin jaren tachtig het land lamlegde met ambtenaren- stakingen en eind jaren tachtig veel mensen op de beet kreeg tegen ingrepen in de WAO. Ook al zijn er nog steeds grote inkomensverschillen en is armoede nooit helemaal weggeweest, Nederland is over het algemeea welvarender geworden. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het najaarsover leg tussen kabinet, vakbonden en werkgeversorganisa ties vandaag een akkoord lijkt te gaan opleveren. Hei kabinet is bereid de plannen voor ingrepen in de rege lingen voor vervroegde uittreding (vut) en pre-pensioet in de ijskast te zetten in ruil voor het bevriezen van de lonen de komende twee jaar. De acties van de FNV wa ren vooral gericht tegen de aantasting van de vut enhe: pre-pensioen. Als die van tafel gaat, is de angel uit he: conflict. Het bevriezen van de lonen zal niet zoveei weerstand oproepen. Veel ruimte voor algemene loon stijgingen is er toch niet. Ook de actiefste vakbondsle den zullen inzien dat de kosten in de hand moetet worden gehouden om de Nederlandse economie con- currerender temakenénomte voorkomen dat nog mee mensen op straat komen te staan. De beperkte steun voor grote, collectieve acties ver plicht de FNV en de hele vakbeweging tot zelfbezin ning. Met één miljoen leden is de FNV nog steeds eer. grote organisatie, maar het lidmaatschap van een vak bond is in veel bedrijfstakken geen automatisme meer Jonge werknemers denken hun eigen boontjes wel te kunnen doppen. Zij nemen desnoods een individuele rechtsbijstandsverzekering. Willen vakbonden op die individualisering een antwoord geven, dan zullen zij hun directe dienstverlening steviger op poten moetei zetten. Het is hoog tijd voor een nieuwe modernise- ringsslag, want dat vakbonden als vertegenwoordiger) van werknemers een belangrijke rol hebben te vervul len in bedrijven, staat buiten kijf. VERPLEEGSTERS - De me dische staf van bejaardenhui zen in Middelburg maakt zich zorgen over het tekort aan ver pleegsters. Hoewel de sociale en financiële positie van de verpleegsters de laatste jaren aanzienlijk is verbeterd, blijft de aanmelding van sollicitan ten beneden de verwachting. SUCCES - Het bezoek dat mi nister-president Drees, minis ter Algera en de commissaris van de Koningin in Zeeland, A. cle Casembroot, brachten aan Zuid-Afrika was een groot succes. Zuid-Afrika be schouwt Nederland als het ou de stamland en onze taal is de taal die door meer dan de helft van de blanken gesproken wordt. NOBELPRIJS - De Zweedse academie heeft besloten sir Winston Churchilll dit jaar de Nobelprijs voor letterkunde toe te kennen. Men hoopt dat Churchill de prijs in december in Stockholm in ontvangst kan nemen. Koning Gustaaf Adolf overhandigt de prijs. TECHNISCHE SCHOOL - In Sint Maartensdijk wordt een technische school gebouwd. De school zal zeker een aan winst zijn voor het eiland Tho- len. PZC Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail, web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand 19,45 per kwartaal: 56.60 per jaar €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure" zondag van 16.00tot 18.00uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren De door Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. ue® u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor i ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienster producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldiggese teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJGQGDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4