Pools monument van Nieuwerkerks bedrijf Boete voor gesjoemel met mestbon Waterschappen zijn volgens dijkgraaf Gosselaar niet laks PZC Vrienden Nieuwe Kerk bijeen Europarlementariër Vermeer wil invloed biologen verminderen 13 Belangstelling voor informele discussie-avonden PZC dinsdag 14 oktober 2003 Optreden Valcooch ensemble in Noordwelle Argusogen Zwaardere straf dieven automaat Slapende mensen beboet Man mishandeld Pechiney biedt excuses aan Taxatiekosten Cantorij Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. GroenLinks wil weer politiek café ijnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse afdeling van Groenlinks wil het Politiek Café nieuw leven inblazen. Onder de naam 'De Derde Dinsdag' wil fractievoorzitter H. de Vries ie dere maand een dergelijke avond organiseren. Dat zou ie dere keer in een andere kern op het eiland moeten zijn, zodat zo veel mogelijk eigen kwesties i de orde kunnen komen. Jarenlang heeft Schouwen- Duiveland zijn eigen 'politiek café' gehad. In café De Banjaard in Zierikzee konden bewoners en ondernemers rechtstreeks met de leden van de gemeente- li raad en het college in debat over nijpende, actuele kwesties. Omdat hiervoor de kroeg werd opgezocht konden bewoners NOORDWELLE - Het Val- cooch-ensemble verleent zon dag 26 oktober medewerking aan de dienst in de Cornelius- kerkin Noordwelle. Hervormd predikant P. Goodijk stelt daarin de profeet Jona cen traal. Het Valcooch-ensemble wordt gevormd door: Mientje Bliek op de basblokfluit, Nellie Geene op de altblokfluit. Arie Damman bespeelt de tenor blokfluit en Henk Blom de so praanblokfluit en de krom hoorn. Het Valcooch-ensemble zingt en speelt drie Jonapsal- men in afwisseling met gemeen tezang. Verder zijn 'Christi Qui Lux' van William Byrd en drie dan sen uit de zestiende eeuw te be luisteren. Vooral bij de uitvoering van de dansen is de klank van de krom hoorn kenmerkend. De bijzondere dienst begint om elf uur 's morgens. eenvoudig en informeel de be stuurders aanspreken, terwijl het voor de bestuurders een an dere weg was om hun keuzen en beleid uit te leggen. De tap van dit politiek café is echter al weer enige tijd dicht. De belangstel ling nam af, volgens fractie voorzitter De Vries omdat het de laatste edities iedere keer om dezelfde onderwerpen draaide. Volgens Groenlinks is er op dit moment weer behoefte en be langstelling voor deze informe le discussie-avonden. De partij wil daarom het politiek café van Schouwen-Duiveland nieuw le ven inblazen. „Maar dan wel be ter dan het was", aldus De Vries. De eerste editie van de doorstart staat gepland in Zierikzee, in café De Biet. Maar dat moet wat Groenlinks betreft niet de vaste stek worden. Iedere derde dins dag van de maand moet het poli tiek café ergens anders neer strijken. „We willen de cafés op het eiland aandoen." Omdat in iedere kern andere kwesties le ven, hoopt de fractievoorzitter zo alle actuele onderwerpen aan bod te laten komen. Het politiek café, waar ook de andere raadsfracties aan mee doen, is volgens Groenlinks een manier om burgers meer bij de gemeentepolitiek te betrekken. „Om één of andere duistere re den wordt de politiek met ar gusogen gevolgd, maar ook van negatief commentaar voor zien." Door direct met elkaar in discussie te gaan en uitleg te ge ven bij keuzen, die gemaakt worden, moet er meer weder zijds begrip komen. Voor het eerste politiek café nieuwe stijl - De Derde Dinsdag - staan een paar Zierikzeese on derwerpen - waaronder het par keerbeleid in de binnenstad en de inrichtingsplannen voor de Nieuwe Haven - op de agenda. Ook het horeca-beleid voor het hele eiland zal deze avond be sproken en bediscussieerd wor den onder leiding van D. Oost- dam. Het politiek café begint dinsdag 21 oktober om acht urn 's avonds in café De Biet in Zie rikzee. Op het monument staan de namen van de Nederlands joodse oorlogsslachtoffers die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het Arbeitslager Langenbielau zijn omgekomen. DEN HAAG - Vier dieven van parkeerautomaten in Renesse hebben in hoger beroep een zwaardere straf gekregen. De vier uit Dordrecht afkomstige mannen (46,31,26 en 25 jaar) kre gen allen door het Haagse gerechtshof een werkstraf van 120 uur opgelegd. Tegen hen was door de aanklager een werkstraf van 84 uur geeist.Eerder waren de Dordtenaren door de poli tierechter in Middelburg veroordeeld tot eveneens een werk straf van 84 uur. De mannen tekenden hoger beroep aan om dat ze zeiden onschuldig te zijn. Zij zeiden tijdens een proefrit met een auto over Schouwen-Duiveland te hebben besloten om een wandelingetje door de duinen te maken. Onderweg zagen zij een voet van een parkeermeter op de weg liggen, die zijn meenamen omdat een van hen in oud ijzer handelt. ZIERIKZEE - Twee Rotterdammers zijn gisteravond op de Baden Powellweg in Zierikzee aangehouden wegens openba re dronkenschap. De 28-jarige vrouw en 37-jarige man lagen op straat te slapen en waren in kennelijke Staat van dronken schap. Ze kregen een boete. RENESSE - Een 24-jarige inwoner van Schouwen-Duive land werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Oude Moolweg in Renesse door drie onbekend gebleven mannen mishandeld. De man werd zonder enige aanleiding door de drie daders geschopt en geslagen. Hij liep hierbij een gebro ken neus en pijnlijke plekken op zijn hoofd, nek en benen op. VLISSINGEN - De directie van Pechiney heeft haar excuses aangeboden aan de vakbonden. Die waren niet ingelicht over een op handen zijnde reorganisatie binnen het bedrijf. Daar bij komen 84 arbeidsplaatsen te vervallen. De directie had de reorganisatie wel intern aangekondigd, maar weigerde (hoe wel de ondernemingsraad anders had geadviseerd) de bonden in te lichten. De bonden reageerden furieus en stuurden een boze brief naar het bedrijf. Op uitnodiging van de directiezijn de bonden gisteren gaan praten. Afgesproken is voortaan om de drie maanden met elkaar te overleggen over de voortgang van de reorganisatie. Nu de lucht is geklaard, kan de onderne mingsraad de adviesaanvraag voor de reorganisatie in be handeling nemen. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het Nieuwerkerkse be drijf Timmerman Natuursteen b.v. heeft een bijzonder oorlogsmonument ontworpen, uitgevoerd en geplaatst in het Poolse plaatsje Pieszyce. Het monument bevat de namen van de Nederlands joodse oorlogs slachtoffers die tijdens de Tweede Wereld oorlog in het Arbeitslager Langenbielau, een onderdeel van het concentratiekamp Gross Rosen, zijn omgekomen. Het initiatief voor dit monument komt van Max Koker in samenwerking met de Neder landse Oorlogsgravenstichting. Koker bracht in 1997 voor het eerst sinds het einde van de oorlog een bezoek aan het voormali ge Duitse kamp, waar hij in de periode 1944-1945 zelf gevangen had gezeten. Naast het voormalige kamp trof hij een al gemeen monument aan om de gebeurtenis sen tijdens de Tweede Wereldoorlog aan de vergetelheid te ontrukken. Het beeld stond op een terrein waar tijdens de oorlog de slachtoffers werden begraven. Op het mo nument stonden echter geen namen ver meld, waardoor de doden er anoniem lagen. Koker kwam met het voorstel een gedenk steen naast het monument te plaatsen met de namen van de Nederlandse oorlogs slachtoffers, die daar begraven zijn. Hij nam daartoe contact op met de Oorlogsgra venstichting in Den Haag. Deze stichting is in 1946 in het leven geroepen om de Neder landse oorlogsgraven, waar ook ter wereld, in te richten en te onderhouden. De stich ting verstrekte eerder opdrachten aan Tim merman Natuursteen voor twee gedenkste nen die enkele jaren geleden in andere dor pen in Polen werden geplaatst. Ook voor het monument in Pieszyce kreeg het Nieuwer kerkse bedrijf de uitnodiging een ontwerp te maken en de gedenksteen uit te voeren en te plaatsen. Het monument is gemaakt van Inpala na- tuurgraniet. Met zilveren letters zijn naast een Nederlandse en Poolse verklarende tekst de personalia van de slachtoffers en hun geboorteplaatsen ingegraveerd. Het monument werd vrijdag onthuld. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Oude-Tonge moet drieduizend euro boete betalen wegens mestfraude. Dat heeft de economische politierechter in Middelburg gisteren bepaald. De man deed begin 2000 een verkeerde opgave van mestbonnen aan Bureau Heffingen van het landbouwminis ter ie. De verdachte erkende dat hij fout was geweest. Hij nam mest van Kunst EcoService BV uit Oostburg in ontvangst en hield zich niet aan de mestregels. Daarvoor kreeg hij zesduizend euro. Door een brief aan Bureau Heffingen mede te onderte kenen wist de akkerbouwer dat de mestbonnen niet op zijn naam, maar op naam van Participatiemaatschappij MU te Middelharnis waren gesteld. Daardoor bleef hij buiten schot voorde belasting. Ook in september 1999 was er geknoeid met de mestregistratie.Een 50-jarige inwoner van Rilland werd voor hetzelfde vergrijp veroordeeld tot negenhonderd euro boete. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Water schappen zijn wel degelijk bere kend op hun taak. Ten onrechte wordt het beeld geschetst dat zij nalatig en laks zouden zijn. „De feiten staan haaks op de beeld vorming", zei dijkgraaf W. Gos selaar gisteravond in de algemene vergadering, het algemeen bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden. Hij reageerde op berichten dat een meerderheid van de leden van Provinciale Staten vindt dat waterschappen moeten worden afgeschaft. Dat is ge bleken uit een enquête van het tv-programma Netwerk. Aan leiding zijn recente dijkdoor braken bij Wilnis en Schiplui den, waarbij de betrokken REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl iNTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur waterschappen onder meer waarschuwingen zouden heb ben genegeerd. Volgens Gosselaar vertellen de feiten een ander verhaal. De waarschuwing over de situatie in Wilnis gold voor een heel an dere situatie. Na de dijkdoor braak waren alle noodmaatre gelen binnen vijf uur genomen. In Schipluiden waren normale onderhoudswerkzaamheden gaande en was er geen sprake van noodmaatregelen, zoals werd gesuggereerd. „Het beeld van de waterschap pen is vertekend en gebaseerd op een mening van slechts een kwart van de Statenleden", al dus de dijkgraaf. Hij vond het dan ook verkeerd om de inci denten aan te grijpen om te plei ten voor het verdwijnen van wa terschappen als bestuurslaag. Desondanks is Gosselaar het er mee eens dat waterschappen 'transparanter' moeten worden voor burgers. Landelijk wordt er dan ook al geruime tijd nage dacht over een andere bestuurs- opzet en een ander systeem van waterschapsbelastingen. Het kabinet doet daar naar ver wachting binnen enkele maan den uitspraken over. De dijkgraaf sprak verder zijn zorgen uit over de hoge taxatie kosten van het onroerend goed. Gemeenten laten dat één keer per vier jaar uitvoeren om op basis daarvan belasting te kun nen heffen. Ook het waterschap baseert een deel van zijn belas tingen op de vastgestelde waar den. De gemeenten berekenen daarom een deel van de taxatie kosten door aan Zeeuwse Eilan den. De vorige taxatieronde blijkt in Midden- en Noord-Zeeland 4,7 miljoen euro te hebben gekost. Dat is bijna het drievoudige van de geraamde 1,7 miljoen. Oor zaken zijn de inzet van externe taxateurs, extra personeelskos ten, duurdere soft- en hardware van gemeenten, extra onder zoek door slordige bestanden en de afhandeling van duizenden bezwaarschriften tegen de ge schatte waarde van panden. Zeeuwse Eilanden heeft grote moeite met de ingediende decla raties, vooral omdat de ene ge meente veel meer per pand in re kening brengt dan de andere. De declaraties zijn daarom voorge legd aan de Waarderingskamer. Het kerkgebouw zelf krijgt ook veel aandacht tijdens de eerste bijeenkomst van De Vrienden van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Vrienden van de Nieuwe Kerk in Zierik zee komen zaterdag 8 novem ber voor het eerst bijeen. Ze worden in de kerk onthaald met een zangconcert en een presentatie waarin het monu mentale kerkgebouw centraal staat. De Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk is ontstaan van uit de protestacties tegen de plannen van de gemeente de Nieuwe Kerk tot theater te verbouwen. Belangrijkste doelstelling van de stichting is de Nieuwe Kerk in zijn huidige staat te behouden en te voor komen dat er ooit ten behoeve van een breder gebruik ver bouwingen plaatsvinden. De Vrienden vrezen dat verande ringen in de bouwkundige structuur van de kerk funest zijn voor de klank van het ver maarde Kam en Van der Meu- len orgel. Dat orgel neemt een belangrij ke plaats in tijdens de eerste bijeenkomst van de Vrienden, die overigens ook voor andere belangstellenden toegankelijk is. Het programma loopt vrij wel synchroon aan de geschie denis van de oorspronkelijke Sint Lievens Monsterkerk en de latere Nieuwe Kerk. De mu ziek die voor de pauze wordt gespeeld, zou volgens de orga nisatoren ook geklonken kun nen hebben in de tijd dat Zie rikzee nog een kathedraal rijk was. De werken van Swee- linck, waaronder twee bewer kingen van Geneefse psalmen (psalm 90 en psalm 122) illustreren de overgang naar de Reformatie. Het hoofdwerk na de pauze lijkt, volgens musicus Mar van der Veer, bijna specifiek geschre ven voor het Kam en Van der Meulenorgel. Hij benadrukt dat de romantische klank kleur volkomen in stijl is bij het grootse werk Super Om nia. Het is een compositie van circa dertig minuten van de twintigste-eeuwse Neder landse componist Albert de Klerk. Het orgel wordt be speeld door Rinus Verhage. Voor de gelegenheid komt ook de Apeldoornse muziekkring De Veluwse Cantorij naar Zie rikzee. Het koor is onder meer bekend vanwege medewer king aan de doopplechtighe- den van het Oranjehuis in de kapel van Paleis Het Loo. De Veluwse Cantorij is in 1971 op gericht met de ambitie nieuwe wegen in te slaan op het gebied van vocale en instrumentale muziek. Naast composities uit Renaissance en Barok en late re perioden, is ook de eigen tijdse muziek in het repertoire opgenomen. De presentatie over de kerk is het resultaat van de inzet van twee jongeren, Jeroen van der Laan en Joram Looij. Zij maakten, vaak vanuit onver wachte hoek, foto's van het in terieur en exterieur van de kerk. Het resultaat verwerk ten zij in een klankbeeld, waarvan de tekst is ingespro ken door gemeentearchivaris Huib Uil. Het is de bedoeling dat dit klankbeeld gebruikt wordt tijdens het toeristensei zoen volgend jaar. De avond begint om 20.00 uur. door Rob Paardekam WISSENKERKE - Biologen hebben te veel invloed op het Europese beleid. Dat zei euro parlementariër Herman Ver meer (VVD) gisteren tijdens een bezoek aan Noord-Beveland. Hij pleit voor meer inspraak van de sector zelf. Over enkele maanden worden de nieuwe visquota weer vast gesteld vanuit Brussel. Volgens Vermeer ziet het ernaar uit dat de sector weer flinke beperkin gen krijgt opgelegd. De Europe se Commissie laat haar oren veel te veel hangen naar de biologen bij het bepalen van de quota volgens Vermeer. Die zeggen volgens hem veel te snel dat er minder gevangen moet worden, terwijl ze het zelden met eigen ogen zien. De WD'er pleit er voor dat de invloed van deze deskundigen wordt vermin derd. De sector zelf is volgens hem prima in staat om tot duur zame visserij te komen. Bovendien, zo stelde Vermeer gisteren, adviseren de biolo gen te veel van achter hun bu reau. „Laat ze eens meevaren op de boten", aldus de parle mentariër. „Niet als strenge controleurs die zeggen wat er fout is, maar gewoon om te zien hoe de visgronden erbij liggen en hoe de kwaliteit van de vis is." Vermeer wil zijn plan binnen kort voorstellen aan de sector. Hij hoopt dat op tien procent van de boten voortaan biologen meevaren. De WD'er denkt dat de adviezen van deze deskundi gen dan wel eens heel anders kunnen uitpakken; in het voor deel van de vissers. Vermeer was gisteren voor een werkbezoek in Noord-Beveland op uitnodiging van burgemees ter C. van Liere. Beide WD'ers brachten een bezoek aan de Vis- afslag en Aquasense in Colijns- plaat, tarbotkwekerij Seafarm in Kamperland en mosselbe- drijf Prins Dingemanse in Yerseke. Advertentie Hierbij uw joker voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Heeft u een letter gemist? Dan kunt u deze joker inzetten om het woord OCEANIUM te vormen. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 27 septem ber en 11 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccep teerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37