Bij zon op wielen, bij vorst op ijzers Onzekerheid over zorgcoördinator niet weggenomen PZC Munten tekenen rijk verleden Boosheid over verbod om te spreken op symposium Waddenzee b 13 Kritiek op waterschappen valt slecht agenda PZC dinsdag 14 oktober 2003 Sportinstuif in Heinkenszand Taxatiekosten Pechiney biedt excuses aan Twirlsters in de prijzen Boete voor gesjoemel met mestbon Zeeuwse vissers tweede in Budva Herfstpad voor de jeugd Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. Dij kgraaf bij t fel van zich af Lujolf Bosboom BEINKENSZAND - Water- schappen zijn wel degelijk bere ed op hun taak. Ten onrechte fordt het beeld geschetst dat zij nalatig en laks zouden zijn. „De leiten staan haaks op de beeld vorming", zei dijkgraaf W. Gos- selaar gisteravond in de algemene vergadering, het algemeen bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden. Hij reageerde op berichten dat een meerderheid van de leden van Provinciale Staten vindt jat waterschappen moeten ivorden afgeschaft. Dat is ge bleken uit een enquête van het tv-programma Netwerk. Aan- eiding zijn recente dijkdoor- iraken bij Wilnis en Schiplui- jen. waarbij de betrokken waterschappen onder meer waarschuwingen zouden heb ben genegeerd. folgens Gosselaar vertellen de ifeiten een ander verhaal. De Kaarschuwing over de situatie in Wilnis gold voor een heel an dere situatie. Na de dijkdoor braak waren alle noodmaatre gelen binnen vijf uur genomen. In Schipluiden waren normale Onderhoudswerkzaamheden aande en was er geen sprake an noodmaatregelen, zoals werd gesuggereerd. l,Het beeld van de waterschap pen is vertekend en gebaseerd een mening van slechts een kwart van de Statenleden", al dus de dijkgraaf. Hij vond het dan ook verkeerd om de inci- HEINKENSZAND - In sport- De Stenge in Heinkenszand is morgen een sport- en spelin- stuif voor kinderen van vier tot dwaal f jaar. De sporthal wordt omgebouwd itot een sportcircuit en deelne- iers kunnen diverse sporten en ellen uitproberenErvaren re- reatiesportleidsters begelei- len de kinderen. De instuif luurt van 13.30 tot 15.30 uur. denten aan te grijpen om te plei ten voor het verdwijnen van wa terschappen als bestuurslaag. Desondanks is Gosselaar het er mee eens dat waterschappen 'transparanter' moeten worden voor burgers. Landelijk wordt er dan ook al geruime tijd nage dacht over een andere bestuurs- opzet en een ander systeem van waterschapsbelastingen. Het kabinet doet daar naar ver wachting binnen enkele maan den uitspraken over. De dijkgraaf sprak verder zijn zorgen uit over de hoge taxatie kosten van het onroerend goed. Gemeenten laten dat één keer per vier jaar uitvoeren om op basis daarvan belasting te kun nen heffen. Ook het waterschap baseert een deel van zijn belas tingen op de vastgestelde waar den. De gemeenten berekenen daarom een deel van de taxatie kosten door aan Zeeuwse Eilan den. De vorige taxatieronde blijkt in Midden- en Noord-Zeeland 4,7 miljoen euro te hebben gekost. Dat is bijna het drievoudige van de geraamde 1,7 miljoen. Oor zaken zijn de inzet van externe taxateurs, extra personeelskos ten, duurdere soft- en hardware van gemeenten, extra onder zoek door slordige bestanden en de afhandeling van duizenden bezwaarschriften tegen de ge schatte waarde van panden. Zeeuwse Eilanden heeft grote moeite met de ingediende decla raties, vooral omdat de ene ge meente veel meer per pand in re kening brengt dan de andere. De declaraties zijn daarom voorge legd aan de Waarderingskamer. Gosselaar hoopt dat die daar 'zeer kritisch' naar kijkt. Hoe dan ook, zo zei hij, worden burgers via een omweg de dupe van de uit de hand gelopen taxa tiekosten. „Deze worden uitein delijk aan de belastingbetaler doorberekend." Wat hem be treft maakt het kabinet haast met het voornemen een eenvou diger systeem te bedenken. „Het is te hopen dat de huidige werk wijze zijn langste tijd heeft ge had." De vorm van de nieuwe skeeler- en ijsbaan in Goes-zuid is al goed te zien. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers GOES - Of het nou vriest of dooit, op de voormalige ijsbaan in Goes-Zuid kan de ze winter in ieder geval op wieltjes wor den geschaatst. En mocht het toch meer vriezen dan dooi en, dan mogen de Friese doorlopers uit het vet. De nieuwe skeelerbaan wordt zo aan gelegd dat hij gemakkelijk onder water kan worden gezet. Door van de baan een soort bak te maken kan het water niet wegstromen. De leidingen en vulpunten liggen er al. Op dit moment wordt het parcours glad ge maakt, zodat er straks geasfalteerd kan worden. Een deel van het pompge- bouw wordt omgebouwd tot berging waar de vaste gebruikers van de baan, de ijs- club en het ROC, hun spullen kunnen stal len. Op het middenterrein van de baan komt een goed gedraineerde grasmat waarop gespeeld kan worden. Met een mooie vorstperiode in het vooruitzicht kan ook dat terrein onder water worden gezet en als krabbelbaantje dienen. Eerder leek dit niet te kunnen, omdat een ijsvloer het drainagesysteem zou beschadigen. Nu blijken de drainagepijpen eenvoudig af gesloten te kunnen worden, zodat het on der water zetten en laten bevriezen van de grasmat geen problemen meer oplevert. Het is de bedoeling dat de skeelerbaan eind november wordt geopend. Even ten zuiden van het pompgebouwtje wil de ge meente een skatebaan aanleggen. Om te bepalen welke attributen er worden ge plaatst, overlegt de gemeente vandaag met de toekomstige skaters. Iedereen die over de inrichting van de baan wil mee praten is vanavond welkom in buurthuis De Pit in de Appelstraat in Goes. De bij eenkomst begint om half acht. VLISSINGEN - De directie van Pechiney heeft haar excuses aangeboden aan de vakbonden. Die waren niet ingelicht over een op handen zijnde reorganisatie binnen het bedrijf. Daar bij komen 84 arbeidsplaatsen te vervallen. De directie had de reorganisatie wel intern aangekondigd, maar weigerde (hoe wel de ondernemingsraad anders had geadviseerd) de bonden in te lichten. De bonden reageerden furieus en stuurden een boze brief naar het bedrijf. Op uitnodiging van de directie zijn de bonden gisteren gaan praten. Afgesproken is voortaan om de drie maanden met elkaar te overleggen over de voortgang van de reorganisatie. Nu de lucht is geklaard, kan de onderne mingsraad de adviesaanvraag voor de reorganisatie in be handeling nemen. HULST - Vier Zeeuws-Vlaamse twirlsters hebben het afgelo pen zondag tijdens een twirlwedstrijd in sporthal de Lage Banken in Etten-Leur met drie eerste plaatsen goed gedaan. Het publiek kreeg 171 optredens voorgeschoteld. Daphne Bussens uit Hulst ging in de categorie senior intermediated met een dance twirl met een eerste prijs naar huis. Met een twirling in diezelfde categorie behaalde zij nog een tweede plaats. Ook Judith Duerinck uit Kloosterzande behaalde met een twee baton in de categorie senior intermediated de eerste plaats. De derde ereplaats was voor het duo Sabrina Platjouw uit Lamswaarde en Tamara Buyse uit Kloosterzande met een dance twirl senior beginners eindigden zij als eerste. Het duo verzamelde genoeg punten om op 23 november in Nieuwegein deel te nemen aan de voorronde voor het Nederlands kampi oenschap. Ook Daphne Bussens en Judith Duerinck zijn ver zekerd van deelname aan de voorronde van het N.K. Alle meisjes zijn lid van de Showgirls uit 's Heerenhoek. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Oude-Tonge moet drieduizend euro boete betalen wegens mestfraude. Dat heeft de economische politierechter in Middelburg gisteren bepaald. De man deed begin 2000 een verkeerde opgave van mestbonnen aan Bureau Heffingen van het landbouwminis- terie. De verdachte erkende dat hij fout was geweest. Hij nam mest van Kunst EcoService BV uit Oostburg in ontvangst en hield zich niet aan de mestregels. Daarvoor kreeg hij zesdui zend euro. Ook in september 1999 was er geknoeid met de mestregistratie. Een 50-jarige inwoner van Rilland werd voor hetzelfde ver grijp veroordeeld tot negenhonderd euro boete. De Rillander beging de overtredingen in 2000. Zo waren de afleveringsbe- wijzen zuiveringsslib en compost valselijk opgemaakt en fout geregistreerd bij Bureau Heffingen in Assen. BUDVA - Tijdens de wereldkampioenschappen kustvissen voor teams heeft De Zeenaald uit Melissant beslag gelegd op de tweede plaats. Het team telt twee Zeeuwen: coach Theo Rijnberg en Arjan Rijnberg, allebei uit Oud-Vossemeer. Vorig jaartoen de WK in Domburg werden gehouden, won De Zeenaald goud. Dit jaar waren de wedstrijden in Budva (Ser vië en Montenegro). Ondanks de minder vertrouwde omstan digheden aan de Adriatische kust, leek het team de titel te prolongeren. Op de vierde en laatste dag lootte De Zeenaald echter ongunstige visplaatsen en leek de spanning de deelne mers op te breken. Daardoor liep het team net de eerste plaats mis. doorMieke van derJagt WOLPHAARTSDIJK - Het is allerminst zeker of in de Meule- weie in Wolphaartsdijk en in Vorsvliet in Gravenpolder, bei de kleinschalige woonzorgcen tra, een zorgcoördinator kan blijven werken. De nieuwe re gelgeving omtrent de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), laat niet toe dat de zorgcoördinatoren nog uit de zorgpotten betaald worden. De cliëntenraden van beide cen tra hebben al een petitie aange boden aan Tweede Kamerlid S. Buijs en de fractie van D66 in de Goese gemeenteraad heeft bet college gevraagd hoe het nu verder moet. Noch het Goese college noch Gedeputeerde Sta ten, die de petitie behandelden, redactie bevelandeim/tholeim Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-rnail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Miekevander Jagt Preek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 Email:redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 ep maandag t/m vrijdag ge brande de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur hebben een bevredigend ant woord op die vraag. De zorgcoördinator in de beide woonzorgcentra is in dienst van zorgcentrum Poelwijck in 's- Heer Arendskerke, waarmee de zorgcentra een relatie hebben. De coördinator, die uit de AWBZ-gelden betaald wordt, is overdag aanwezig en regelt alle zaken die met de zorgbehoefte van de bewoners te maken heb ben. Op die manier kan snel en doelmatig hulp worden gebo den, terwijl het aanbod ook be waakt wordt. De zorgcompo- nent van de twee kleine centra, staat of valt bij de zorgcoördi nator. Nu de AWBZ wordt vernieuwd, waarbij persoons gebondenbudgetten worden in gevoerd, is er nergens meer een potje waaruit de coördinatoren kunnen worden betaald. De be woners van de woonzorgcentra maken zich ernstige zorgen over de vraag of ze wel in hun flatjes kunnen blijven wonen als ze on verhoopt wat gaan mankeren. Gedeputeerde Staten delen de zorgen van de bewoners. Per re gio is wel een zorgbemiddelaar of wachtlijstbegeleider aange steld, maar die bemoeit zich met de zorgvraag van mensen die een indicatie hebben voor een verpleeg- of verzorgingshuis en die nog op een plaatsje wachten. De zorgcoördinator, die recht streekse contacten heeft met het verzorgingshuis en de thuis zorg, kan dat directregelen. Volgens GS zijn de bewoners van de woonzorgcentra voort aan aangewezen op het zorglo- ket en de ouderenwelzijnsvoor- zieningen van de gemeenten. Die kunnen echter niet meteen iets regelen omdat je zowat overal een indicatie voor moet hebben. De D66-fractie in Goes krijgt op vragen aan het college ook geen antwoord waar je vro lijk van wordt. Volgens het col lege beraadt Poelwijck zich nog op een oplossing. Het bestuur zou daarover in het najaar con tact opnemen met de gemeen ten. Duidelijk is wel dat Poel wijck het tekort voorlopig uit de bestaande reserve betaalt. De gemeente Goes is wel bereid om samen met Poelwijck en het Zorgkantoor te zoeken naar op lossingen, maar zegt daar wel bij dat het binnen de beperkte financiële middelen moet. Ook de provincie meldt te zullen handelen als er blijvende nega tieve effecten optreden. Een gouden Rosenobel van rond 1500 is een van de pronkstukken bij 'Goud van Brouw'. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De vondst van 77 gouden munten in de Brouwse bodem blijft tot de verbeelding spreken. Drie jaar geleden deed de inmiddels 15-jarige Twan Hanse uit Brou wershaven deze vondst in het ponyveld naast zijn ouderlijk huis. In een expositie legt De Stichting Brouws Museum na drukkelijk een relatie tussen de muntenvondst en het rijke han delsverleden van dit stadje. Onder de titel 'Goud van Brouw' worden in het Brouws Museum achttien munten van de totale vondst gepresenteerd. De her komst uit Portugal, Frankrijk, Vlaanderen en Engeland geeft aan dat Brouwershaven in de vijftiende en zestiende eeuw met veel verschillende landen handel dreef. Volgens wethouder Van Felius, die de expositie gistermiddag opende, was het aan de zee vaart, de visserij en de beurt vaart te danken dat de stad STREEK A CTIVITEITEN GOES Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revali datiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-pati- enten; Zeelandhallen, 18.00-22.00 uur: Bedrijvenbeurs Contacta; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Sport hal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 11.00 uur en 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde; Het Trefpunt, 19.30- 21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekver eniging Mozart; Gymzaal aan de Erica laan, 9.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plus bij Omni-sport Reimers waal. zo rijk werd. Er kwam geld kwam voor onder meer een prachtig stadhuis in Renaissan- ce-stijl. Het Brouws Museum kocht eni ge tijd geleden al negen gouden munten uit de vondst van Twan Hanse. Ten behoeve van de ex positie is dat aantal tijdelijk uit gebreid met negen munten in bruikleen van een particulier. De gouden geldstukken worden gepresenteerd in twee vitrines, samen met bijpassende acces soires als een muntenwegertje en een antiek houten doosje waarin het minuscule weeg schaaltje en de gewichten wer den bewaard. Het gewicht van de munten bepaalde de waarde. Dat was voor sommige oplich ters een aantrekkelijke moge lijkheid de zaak te vervalsen. Zij verzwaarden de gouden munt met veel goedkoper lood. Die zogeheten loodinsluitingen gin gen schuil onder een dun laagje goud. De expositie in het Brouws Museum toont twee munten met loodinsluitingen: een Angel en een Rosenobel. Voor Twan Hanse begon het en kele jaren geleden allemaal met door Maurits Sep i GOES - Een politiek spreekver-1 bod, vermoedt de Groningse professor J. van Andel. Het door hem georganiseerde symposium over schelpdiervisserij in de Waddenzee kan niet doorgaan omdat enkele onderzoekers er van het ministerie van LNV niet mogen spreken over hun bevin dingen. Gewoon zorgvuldig heid, reageert het ministerie: de rapporten zijn nog niet hele maal klaar voor publicatie. Komende donderdag (16 okto ber) zou het symposium plaats vinden, op de Rijksuniversiteit Groningen. Professor Van An del had diverse sprekers uitge nodigd, onder wie de onderzoe kers die in opdracht van het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) de ecologische gevolgen van de schelpdiervisserij hebben be studeerd. Zij zouden hun bevin dingen openbaren ten behoeve van een (maatschappelijke) dis foto Dirk-Jan Gjeltema cussie. Maar het symposium gaat niet door. Nog niet alle onderzoeks rapporten zijn beschikbaar en dus kan de officiële presentatie, die gepland stond voor komen de woensdag (15 oktober), niet doorgaan, besloot minister Veerman vorige week op aanra den van T. IJlstra, hoofd van de afdeling Kust- en Binnenvisse rij en Cultures van het ministe rie. En als de rapporten nog niet openbaar zijn, mogen de onder zoekers er ook nog niets over naar buiten brengen, vindt IJl stra. „Dat zou onzorgvuldig zijn. Misschien moet er nog iets worden aangepast." Toch vreemd, vindt Van Andel. „Ik heb ook afspraken gemaakt voor dit symposium. Kennelijk zijn die minder waard en kun nen die zo onderuit worden ge schoffeld. Op verzoek van het ministerie heb ik het symposi um nota bene al een keer vijf we ken uitgesteld. Dit heeft niks te maken met wetenschappelijke argumenten, maar met politiek en procedures." Advertentie de vondst van zo'n Engelse munt van rond 1500. Een kost baar bezit, want volgens mun- tenkenners de gebroeders Verschoor uit Strijen was zo'n onaangetaste Rosenobel des tijds evenveel waard als bijna vijfhonderd euro nu. De tentoonstelling is tot en met 21 november te zien bij het Brouws Mu seum, van maandag tot en met zon dag van 11.00 tot 17.00 uur. GOES - Kinderen van zes tot tien jaar kunnen morgen met het Milieu Educatie Centrum De Bevelanden op pad. Samen met een deskundige kij ken ze hoe de natuur zich voor bereidt op de winter. De kinde ren gaan bomen en struiken onderzoeken en bekijken vruchten en zaden. Het herfst pad duurt van 14.00 tot 16.00 uur en is in de Hollandsche Hoe ve in Goes. Hierbij uw joker voor de zegel- spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Heeft u een letter gemist? Dan kunt u deze joker inzetten om het woord OCEANIUM te vormen. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 27 septem ber en 11 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccep teerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31