11 Zeilschepen verzamelen bieten Open dag Kinderdagcentrum KIO eux Thoolse wethouder L. van Doorn stapt teleurgesteld op V erkeersproblemen rond tunnel vergen ingreep van Rijk Oppositie Reimerswaal boos over vooraf gemaakte afspraken in coalitie VVD'er vindt invloed van zeebiologen te groot Zo hoort het zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 14 oktober 2003 112 tijdelijk niet bereikbaar in deel Westhoek Geprikkeld Grote schepen Vast Sluiting Raad spaart zwembad en bieb jnnrRob Paardekam SUUININGEN - Het buitenbad m zwembad Den Inkel in jruiningen blijft open. De par- lijen uit de Reimerswaalse ge- „eenteraad lieten gisteren lijdens een extra raadsvergade ring unaniem weten dat ze het sluften van het bad geen reële iptie vinden om geld te bespa- rtn, Ook de bibliotheek hoeft geld in te leveren. Jmdat de begroting van Rei- nerswaal voor de komende ja- ei forse tekorten laat zien, doet de raad posten vinden raarop bezuinigd kan worden. college heeft een lijst met mm zeventig suggesties opge teld, waaruit de raad kon kie- tn. Een post waar veel op jespaard kan worden, is het (ENESSE - Een deel van de ichouwse Westhoek heeft giste renmiddag korte tijd niet het landelijke alarmnummer (112) ia de gewone telefoon kunnen bereiken. De oorzaak was een technische toring op het vaste netwerk van KPN Telecom, die rond kwart roorvijf 's middags begon, nreeduizend abonnees in en ondom Renesse konden vanaf lat moment niet bellen of ge leld worden. De storing was uim een half uur later weer ipgelost. Volgens S. Hufton, roordvoerder van KPN, komen lergelijke storingen niet vaak [por. Ijndat het probleem bekend ras en dé'storing snel opgelost ;on worden, heeft KPN geen ex- ra maatregelen getroffen of de (gesloten abonnees ingelicht, let landelijke alarmnummer ras gedurende de storing wel lereikbaar met de gsm. WISSENKERKE - Biologen hebben te veel invloed op het Europese beleid. Dat zei euro parlementariër Herman Ver meer (VVD) gisteren tijdens een bezoek aan Noord-Beveland. Hij pleit voor meer inspraak van de sector zelf. Over enkele maanden stelt Brussel de nieuwe visquota vast. Volgens Vermeer ziet het ernaar uit dat de sector weer ïinke beperkingen krijgt opge legd. De Europese Commissie laat haar oren veel te veel han gen naar de biologen bij het be palen van de quota volgens Ver meer. Die zeggen volgens hem veel te snel dat er minder gevan gen moet worden, terwijl ze het zelden met eigen ogen zien. De VVD'er pleit ervoor dat de in vloed van deze deskundigen wordt verminderd. De sector zelf is volgens hem prima in slaat om tot duurzame visserij 'e komen. Bovendien, zo stelde Vermeer gisteren, adviseren de biologen te veel van achter hun bureau. «Laat ze eens meevaren op de flotenaldus de parlementari- „Niet als strenge controleurs die zeggen wat er fout is, maar gewoon om te zien hoe de vis gronden erbij liggen en hoe de kwaliteit van de vis is." Advertentie Kloris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio buitenbad van Den Inkel. Daar wil echter geen enkele partij aan. Met termen als 'van de zot te' en 'onbespreekbaar' werd het voorstel van tafel geveegd. Ook de suggestie om de openba re bibliotheek tienduizenden euro's minder te geven, werd van de hand gewezen. De kor ting zou waarschijnlijk hebben betekend dat één van de vesti gingen haar deuren moet slui ten. Andere zaken waarop de raad niet wenst te bezuinigen zijn de VW, het museum in Yerseke, het onderhoud aan we gen en de speeltuintjes. Ook het idee om de tarieven voor de bin nensportaccommodaties met twaalf procent te verhogen, werd door een meerderheid af gewezen. Dat betekent dat het geld ergens anders vandaan moet komen. Een post waarop veel bezuinigd wordt, is een betere klimaatbe heersing in het gemeentehuis. Alle partijen willen de 196.000 euro die daarvoor stond, schrappen. Andere posten waarop bespaard gaat worden, zijn dorpsvernieuwing, de WVG, de cultuurmenu's op scholen en uitkeringen als de Algemene Bijstandswet. Overi gens gaat het in dat laatste geval om een bedrag dat de voorgaan de jaren steeds overbleef. Ver der gaan de toeristenbelasting en verschillende leges omhoog. Overigens reageerden de oppo sitiepartijen gisteren zeer ge prikkeld op het feit dat de coali tiepartijen (SGP, CDA en BBR) opnieuw gezamenlijk met een voorstel kwamen. De drie had den de koppen zaterdag al bij el kaar gestoken. De oppositie had juist gehoopt dat alle partijen, los van coalitie- of oppositiebe- langen, gisteren pas met elkaar zouden brainstormen over de bezuinigingen. Vooral de PvdA wond zich op over het hechte blok van de coa litie, waar voor de oppositiepar tijen niet tussen te komen valt. „Wat doen we hier nog", ver zuchtte C. Knuit voor de zoveel ste keer. „De pap is al gestort", voegde M. Weststrate (Leefbaar Rei merswaal) daaraan toe. Hij nam daarom niet eens de moeite met eigen voorstellen te komen. SGP'er H. Knuist verdedigde de handelswijze van de coalitie. Die is volgens hem wel degelijk bereid om goede voorstellen van de oppositie over te nemen, maar de plannen zouden sim pelweg te slecht van kwaliteit zijn. De deelnemers aan de bietentocht zijn onderweg naar Goes. door Nona Vette GOES - De negentien oude zeilschepen die meedoen aan de bietentocht kwa men gisteren in Goes aan. Tijdens de jaarlijkse tocht verzamelen de boten bieten op de Zeeuwse eilanden en ver voeren die daarna naar de suikerfa briek in Steenbergen. De tocht begon zondag in Sint -Anna- land. Aan de tocht doen schepen mee van soms ouder dan honderd jaar. Een aantal van de schepen werd gebruikt als vrachtschepen en een paar hebben al eerder vol met bieten gezeten. Tij dens de tocht deze week laden de sche pen 's ochtends symbolisch een zakje bieten in en zeilen daarna naar de vol gende laadplaats op een ander Zeeuws eiland. De boten varen vandaag naar Bruinisse. Morgen wordt dan de lading naar de suikerfabriek in Steenbergen gebracht en gekeurd door een kwali teitscontroleur, zoals dat vroeger ook gebeurde. Dit jaar wordt de zeiltocht voor de vijf de keer gehouden en er varen veel grote schepen, met een lengte van achttien tot twintig meter, mee. Initiatiefnemer J. Littooij is blij met het grote aantal deelnemers: „Het is een prachtig zicht al die oude grote schepen bij elkaar. Echt bijna uniek." De winnaar van vo rig jaar P. Verboom is ook dit jaar van de partij en erg strijdlustig, maar komt toch vooral voor de gezelligheid. „Ik denk zeker wel dat we bij de eerste drie eindigen, maar we doen het uiteindelijk voor de gezelligheid. Je leert elkaar goed kennen tijdens zo'n tocht." De race is vrij uniek voor deze regio. Op het IJsselmeer vinden al langer soortge lijke races plaats, maar voor schippers uit Zuid-Holland, Brabant en Zeeland is dat eigenlijk te ver weg. Daarom be sloot J. van Moorsel, destijds initiatief nemer, vijf jaar geleden om een tocht op de wateren in Zeeland te organise- foto Willem Mieras ren. En omdat Van Moorsel de tocht rond deze tijd, de bietenperiode, orga niseerde, doopte hij de race tot bieten tocht. De meeste deelnemers komen uit het zuiden van het land en een aantal is schipper van beroep. Littooij is geen echte zeeman, maar slaapt wel iedere nacht op zijn boot met zijn gezin. Hij 'drijft' in Rotterdam, maar werkt in Goes. „Wel jammer hoor, dat ik niet in Goes kan wonen met mijn boot. Er zijn in Zeeland zo weinig ligplaatsen voor dit soort grote woonboten. Ik ken ge noeg andere mensen die hier graag zou den willen liggen, maar de gemeenten hier zijn daar niet zo happig op." door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het kin derdagcentrum KIO in Hein kenszand, waar verstandelijk gehandicapte kinderen in hele kleine groepjes begeleid kunnen worden, houdt vrijdag en zater dag, 24 en 25 oktober open da gen. Het dagverblijf is begin septem ber van start gegaan in het voor malige postkantoor aan de Stenevate in Heinkenszand. Be stuur, personeel, ouders en kin deren willen laten zien hoe het er in het dagverblijf aan toe gaat. KIO staat voor Kind In Ontwik keling, en is opgezet vanuit de behoefte om zeer ernstig gehan dicapte kinderen, die heel in tensieve begeleiding nodig heb ben, op te vangen in een omgeving waarin ze zich kun nen ontwikkelen. In veel geval len zal per kind één begeleider aanwezig moeten zijn. Het KIO vult een hele grote witte vlek in Zeeland op, waar voor de komst van het persoonsgebonden bu- get nooit dagopvang voor zulke kinderen heeft bestaan. In het voormalige postkantoor zijn met veel vrijwilligerswerk twee groepsruimten in een huiselijke sfeer gemaakt. Inmiddels zijn er twee pupillen, die allebei één- op-één begeleiding nodig heb ben. In veel gevallen is er sprake van een dubbele handicap: au tisme en een verstandelijke handicap of een verstandelijke en lichamelijke handicap. KIO trekt de begeleiders, die de kin deren stimuleringsprogram ma's aanbieden, aan zodra de vraag zich voordoet. De ortho pedagoge C. van der Bilt bege leidt het dagverblijf. Ad Braamse, nauw betrokken bij de opzet van het centrum, legt uit dat de cliënten van het dagverblijf overal vandaan kunnen komen. „Uit heel Zeeland en ook West- Brabant. Gewoon uit plaatsen waar dergelijke voorzieningen niet in de buurt zijn. We zijn van plan ook zelf het vervoer te gaan regelen. De hulpvraag hoeft niet per se één-op-één-begeleiding te zijn, het kan ook met een be geleider voor twee kinderen. Met grotere groepen gaan we hier niet werken, want daarvoor zijn er dagverblijven genoeg in Zeeland. Het gaat echt om de kinderen die daar vanwege complexe problematieken niet terecht kunnen." Ouders kunnen zelf bepalen hoeveel dagdelen hun kind in Eén-op-één-begeleiding in het KIO in Heinkenszand. Advertentie OOSTWAL1-GOES-0113-228895 KOOKMAGAZIJN het KIO wordt begeleid. Op het moment komt één kind de hele week en een ander drie dagen. De kosten zijn afhankelijk van de mate waarin hulp wordt gevraagd en moeten worden be taald uit het persoonsgebonden budget: het geld dat ouders krijgen om (erkende) zorg voor hun kinderen in te kopen. Het KIO helpt ouders ook met het aanvragen van voorzieningen uit het persoonsgebonden bud get. Bij de opzet van het centrum heeft het KIO-bestuur veel steun gekregen van de provin cie. Inmiddels zijn plannen klaar om in het bestemmings plan Over de Dijk in Heinkens zand een nieuw centrum te bouwen. Woonstichting R&B wonen wil een centrum met drie groepsruimten bouwen, plus nog wat aparte therapieruim ten. Het nieuwe KIO komt in een omgeving waar meer woon- en zorgvoorzieningen voor gehan- door Carla van de Merbel SINT-MAARTENSDIJK - L. van Doorn van Algemeen Be lang Tholen is gisteren opge stapt als wethouder van de ge meente Tholen. Van Doorn zegt in een schriftelijke verklaring dat het voor hem 'onmogelijk is om goed te kunnen werken in het belang van de Thoolse ge meenschap'. „Mijn eigen portefeuilles open bare werken en sport zijn zoda nig beperkt, dat ik het onaan vaardbaar vind dat daarop verder wordt beknibbeld. Ik be treur het, dat de breedtesport geen kans krijgt, waarmee de gemeente Tholen zich negatief onderscheidt in de provincie Zeeland", schrijft Van Doorn. „Verder spelen er nog zoveel ou de projecten uit het verleden waarbij er keuzes uit de weg ge gaan worden, dat er zo niet ver der te werken valt. Het financi eel beleid dreigt daardoor ook te verzanden." Volgens partijgenoot J. Boulog ne kon de wethouder zich al lan ger niet meer vinden in het be leid van de gemeente. Boulogne: „Zondag is hij bij mij geweest en toen zei hij'Ik zie het niet zo zit ten om door te gaan'. Het beleid van de gemeente Tholen is niet zo dat je zegt: 'daar word je vro lijk van'. Ik respecteer Van Doorns beslissing; ik heb niet geprobeerd hem over te halen." Na het bezoek van Van Doorn heeft Boulogne de rest van zijn partij zondag ingelicht over het ontslag. „Ik ga nu eerst op va kantie en daarna gaan we het in de fractie overleggen." Van Doorn heeft het college van burgemeester en wethouders gisteren per brief laten weten zijn functie te willen beëindi gen. Burgemeester W. Nuis van Tho len zegt 'in hoge mate verrast te zijn door deze gang van zaken'. „We hebben een collegiaal col lege. We verschillen wel eens van inzicht, maar dan gaat het om politieke uitgangspunten. L. van Doorn Van Doorn had net een paar we ken vakantie gehad. Vorige week is hij weer begonnen. We hebben nog geïnformeerd 'hoe was je vakantie'." Van Doorn had de portefeuilles openbare werken; sport én ver keer, vervoer en waterstaat on der zijn hoede. Hij zat sinds de laatste gemeenteraadsverkie zingen, in maart vorig jaar, voor Algemeen Belang Tholen in de raad. Van Doorn is fruitteler van beroep. Door het ontslag van Van Doorn heeft de gemeente nu een vaca ture voor een wethouder. Vol gens de gemeentewet moet deze plaats zo snel mogelijk worden opgevuld, tenzij de raad besluit het aantal wethouders te ver minderen. De raadsfracties is gevraagd zich te beraden op de ontstane situatie. Wethouder K. Heijboer (SGP) neemt zolang de porte feuilles openbare werken en verkeer, vervoer en waterstaat waar en wethouder M. Velthuis de portefeuille sport. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Rijk moet ingrijpen om het wegennet bij de Westerscheldetunnel en het openbaar-vervoernetwerk te verbeteren, omdat de provincie en gemeenten ernstig tekort schieten. Oud-Terneuzenaar Dennis van Nieuwenhuijzen schrijft dat aan de vaste Kamercommissie verkeer en waterstaat, naar aanleiding van klachten die hij inventariseerde over de verbin dingen bij de Westerschelde tunnel en het fiets-voetveer Breskens-Vlissingen Van Nieuwenhuijzen zegt in zijn notitie dat provincie, gemeen ten, vervoersbedrijf Connex- xion en de N.V. Westerschel detunnel bij een groot aantal verkeers- en vervoersproble men tot nu toe hebben 'nagela ten effectief een regierol op zich te nemen, laat staan deze aan te pakken'. Volgens de oud-Ter- neuzenaar is daarbij vaak ten onrechte het gebrek aan finan ciën opgevoerd. Hij denkt dat verschillende mogelijke geld bronnen onvoldoende zijn aan geboord. Van Nieuwenhuizen constateert dat het verkeer op de tweebaans toegangswegen naar de Wester scheldetunnel in de spits regel matig vast staat. Rondom de tunnelwegen is het verkeer soms met meer dan een kwart toegenomen, zodat ook daar problemen ontstaan; proble men die'iedereen al vooraf zag aankomen. De veiligheid in de Westerschel detunnel schiet volgens Van Nieuwenhuijzen tekort voor mensen met een functiebeper king. Rolstoelgebruikers kun nen niet zelfstandig gebruik maken van de vluchtwegen en hij vreest dat die mensen in een noodsituatie aan hun lot wor den overgelaten. Ook de toegankelijkheid van andere gebruikers zou vaak te wensen overlaten. Zo klagen vervoersbedrijven over de ge brekkige toegangswegen. „Maar ook snelheidsbeperkin gen in de tunnel en de sluiting gedurende een aantal nachten zorgen voor logistieke proble men bij de Zeeuwse vervoersbe drijven." In de inventarisatie scoort Con- nexxion de meeste klachten. „Die lopen uiteen van de absur de tarieven die de vervoerder hanteert tot het onveilige bus station bij Terneuzen en het feit dat hele dorpen worden versto ken van openbaar-vervoer- verbindingen." Ook laat de informatievoorziening van Connexxion volgens Van de Nieuwenhuijzen veel te wensen over. 'Buitensporig hoog' noemt Van Nieuwenhuijzen ook de ta rieven voor het fiets-voetveer. Ook komt volgens hem de toe komstige vervoerscapaciteit in het geding, als er straks met kleinere boten wordt gevaren. foto Willem Mieras diepten zullen worden ge bouwd. KIO heeft de doelgroep nauwelijks begrensd. Nu richt de voorziening zich op kinde ren, maar een leeftijdsplafond wordt niet gesteld. Ook is geen enkele soort handicap uitgeslo ten, al is de begleidster gespeci aliseerd in autisme. De enige eis is de noodzaak voor zeer inten sieve zorg. De open dagen zijn op vrijdag van 16.00 tot 18.00uuren op za terdag van 12.00 tot 16.00 uur. De drie Amsterdammers wis ten niet wat ze afgelopen za terdagnacht in Middelburg zagen. Samen met hun gast heer liepen ze na het bezoek aan enkele cafés terug naar hun slaapplek. Bij de krui sing van de Schroeweg met de Kanaalweg zagen ze een eenzame fietser stoppen. Wat doet hij, vroeg een van hen hardop. Gewoon wachten voor het rode licht, ant woordde de gastheer. Maar er is in de verste verte geen auto, motor of andere fietser te zien, merkte een van de drie op. Daar gaat het niet om, kreeg hij als antwoord. Die fietser houdt zich gewoon aan de regels, zoals het hoort, vervolgde de gastheer. De Amsterdammers keken el kaar verbaasd en applaudis seerden luid toen het licht op groen sprong en de fietser rustig aanzette voor het res terende deel van zijn rit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29