Voorstel voor opheffen Anglicaanse kerk VWS begint met proef flitspalen tegen te zware trucks Kans op breed sociaal akkoord vandaag lijkt vrijwel verkeken Radza blijkt slopende krachtpatser Droomloting voor Oranje Illllllllllllllllllll Apenhersenen weten robotarm te laten bewegen Slechts boete voor vals paspoort Israël maakt Pales tij nen dakloos Minder werk voor mbo'ers Doedee snapt Ljungskog wel Huurwoningen voor jongeren Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 14° 7° 05 Veel zon 246e jaargang no. 245 dinsdag 14 oktober 2003 los nummer 1,20 maandmenu Loonsverhogingen Campagne tegen roken werkt niet Maastricht - Campagnes Lambeth 168 Ji Vrij zonnig en droog. Matige tot vrij krach tige, op het water krachtige oostenwind. Maxima rond 14 graden. Gebakken scampi's in looksaus met salade daarna een mixed grill van 3 verschillende vleessoorten en als Boulevard Evertsen 2/8 Viissingen Tpi (0 I I Étt 44 I 44 I www ravmnnrin nl I detsen* groeve; drmHtet»darase®* eten: Bonden wijzen bevriezen loon af door Koos van Wees en Sylvia Marmelstein OEN HAAG - Een breed sociaal akkoord over lo nen, uitkeringen, pensioe nen en ziektekosten lijkt onmogelijk geworden. De leiding van de vakcentra les, werkgevers en leden van het kabinet doen van middag onder grote druk een allerlaatste poging zo'n akkoord te sluiten. De vakcentrales FNV en CNV blokkeren vandaag een meerja rig sociaal akkoord, als de rege ring vasthoudt aan twee jaar volledige bevriezing van de lo nen. Het kabinet wil in zo'n ak koord ingrijpende maatregelen afspreken om de economie te hervormen. Een akkoord moet ook voorkomen dat er een golf van sociale onrust door het land trekt. De vakbondsleiders zul len vandaag al stakingen aan kondigen, als het Najaarsover leg van vanmiddag mislukt. FNV-onderhandelaar Jongeri- us toonde zich gisteravond laat geïrriteerd over de opstelling van het kabinet. Ze zag het overleg als 'verloren tijd', en zei dat eerdere concessies van de kant van het kabinet weer wa ren ingetrokken. De bonden staan tegenover het kabinet en de werkgevers als het om het langdurig bevriezen van de lonen. De werknemers organisaties hebben daar grote problemen mee. De bonden wil- *i BALTIMORE - Apen kunnen le ren om via elektroden die in hun hersenen zijn ingeplant met hersensignalen een robotarm te bewegen. Dat is gebleken uit onderzoek aan de Duke Univer siteit in het Amerikaanse Balti more. Volgens de maandageditie van PLoS Biology, een wetenschap pelijk tijdschrift dat op internet wordt gepubliceerd door de Pu blic Library of Science, hopen de onderzoekers over enkele ja ren verlamde mensen via een elektrodenimplantaat hun le dematen te laten bewegen. Voor het onderzoek kregen twee apen elektroden in de hersenen ingeplant. Een computer regi streerde vervolgens de signalen in de hersenen van de apen ter wijl zij een joystick bewogen die aan een robotarm was verbon den. Iedere keer dat zij de joy stick, en indirect de robotarm bewogen, kregen zij als belo ning wat vruchtensap. Na verloop van tijd werd de joy stick ontkoppeld en werd de arm, die zich in een apart ver trek bevond, alleen nog door middel van hersensignalen be wogen. De apen gingen aanvan kelijk door via de stick de robot arm te bewegen, maar hielden daar na enige tijd mee op en stuurden dus de arm recht streeks, via de elektroden, met bun hersenen. AP "m kinderen van het roken af te houden, hebben geen effect. On danks grootschalige overheids campagnes neemt het aantal ro tende jongeren niet af. ^at blijkt uit een onderzoek m?r?e Universiteit Maastricht IUM). Onderzoekster M. Au- *ms volgde de effecten van an- mookcampagnes gedurende 36 maanden op de hoogste groepen van 150 basisscholen in Neder- and. Daar bleek de voorlich- 'mg geen enkel positief effect te ufL eenzelfde onder- °ij een groot aantal brug- assen van VBO-scholen bleek dat de campagnes alleen op de len in de komende CAO-ronden zeker de ruimte houden om een malige salarisverhogingen af te spreken in de sectoren waar het nog goed gaat. Werkgevers en kabinet zijn alleen bereid tot eenmalige loonsverhogingen achteraf, als gebleken is dat daar ruimte voor is. De bonden hadden gehoopt dat het kabinet gisteravond nog zou bewegen, zodat een centraal ak koord binnen de mogelijkheden kwam te liggen. De afgelopen dagen was er uitzicht gebleven op een compromis, na enkele concessies van de zijde van het kabinet. Dat stelde voor eerder aangekondigde bezuinigingen op de sociale zekerheid te ver zachten. Dit wordt echter bijna allemaal betaald uit de 800 mil joen euro die vrijkomt als de vakbeweging voor twee jaar de lonen bevriest. „En daarmee gaan wij nooit of te nimmer akkoord", zegt Rienk van Splunder die namens de vakcentrale CNV de onderhan delingen voert. Het bevriezen van de lonen kan wat het CNV betreft voor maximaal een jaar. Een tweejarige afspraak is al leen mogelijk als het tweede jaar onder voorbehoud kan worden afgesproken. „Als het onverwacht goed gaat met de economie moet de bevriezing van de baan." De voorzitters van de FNV-bon- den hebben gisteren eensgezind vastgesteld 'dat het kabinet tot nog toe te weinig heeft geboden om ook maar aan loonbevrie- zing te denken'. GPD EMMEN - Radza (midden), de grootste Aziatische olifant in Europa, laat zijn slagtanden zien. Naast hem twee vrouw tjes in het Noorder Dierenpark in Em- men. Radza sloopt zijn onderkomen. Het dier heeft een schofthoogte van 3,15 meter en een gewicht van 7200 kilo. Volgens een dierenverzorger van het park is de olifant groter dan verwacht: „Ons was gemeld dat hij zo'n 5700 kilo zou zijn." Het park is gedwongen het onderkomen van de olifanten aan het dier aan te passen. Rad za, die afkomstig is uit een dierentuin in de Letse hoofdstad Riga, is naar Emmen overgebracht om voor nageslacht te zor gen. Door zijn reusachtige afmetingen kan het dier met zijn grote slagtanden overal bij. Ook tilt Radza zonder moeite de beveiligingshekken omhoog. Ook heeft de reus inmiddels de camera's in de hokken ontdekt. Zonder problemen tilt hij de apparatuur van de muur. foto Olaf Kraak/ANP door Esther Gotink LONDEN -De wereldwijde An glicaanse gemeenschap is het beste af als ze zich volledig ont bindt. Dat meent de voormalige bisschop van het Engelse Dur ham, David Jenkins. Het schrappen van de traditionele structuur bespaart miljoenen, redeneert hij, geld dat de kerken goed kunnen gebruiken voor hun directe genootschap. Zijn opmerking komt daags lm* 'ys'ra ne termijn effect hadden, die P de langere termijn weer te- Net werden gedaan. 0 gens Ausems komt dat door e overkill' aan antirookcam- Pagnes, die op de leerlingen orden losgelaten. ANP FRANKFURT - Het Nederlands voetbalelftal speelt op 15 en 19 november twee beslissingswed strijden tegen Schotland. De winnaar van de dubbel met een thuis- en uitwedstrijd plaatst zich voor het Europees kampi oenschap volgend jaar in Portu gal. Dat is gistermiddag in Frankfurt door loting bepaald. Nederland speelt eerst uit. Schotland is volgens bonds coach Dick Advocaat een 'droomloting' voor Oranje. Schotland speelt met veel passie en strijd, maar zonder enig ver nuft waardoor het elftal vaak schlemielig ten onder gaat. Het elftal, onder leiding van de Duitser Berti Vogts, stelde za terdag ternauwernood de twee de plaats veilig in groep 5 door Litouwen met 1-0 te verslaan. Duitsland werd eerste in die groep. Voor de eindronde van het EK zijn al elf van de zestien deelne mende landen bekend. De vijf resterende plaatsen worden in gevuld aan de hand van de vijf play-offwedstrijden die de tien nummers twee uit de groepsfase in november afwerken. De andere vier play-offduels gaan tussen Spanje-Noorwe- gen, Letland-Turkije, Rusland- Wales, Kroatië-Slovenië. GPD pagina 17: KNVB-bazen blij Lars Christer Olsson, directeur van de Uefa director, houdt het kaartje met Schotland omhoog. Schotland werd aan Nederland ge koppeld voor twee play-offwedstrijden in november. foto Kai Pfaffenbach/RTR voor de spoedconferentie waar internationale Anglicaanse lei ders bijeenkomen om de groei ende crisis over homoseksuele bisschoppen en de inzegening van homohuwelijken te bespre ken. De conventie die morgen en donderdag plaatsvindt in Lon den, is belegd door de aartsbis schop van Canterbury, Rowan Williams, om de diepe kloof in de Anglicaanse gemeenschap te helen. Jenkins, een van de in vloedrijkste theologen in ruste, zegt dat bisschoppen zich beter op hun eigen omgeving kunnen concentreren in plaats van el kaar wereld wij d te bekritiseren. Hij haalt het standpunt aan van de voormalige aartsbisschop van Canterbury, Michael Ram sey, diezijntwijfels uitte over de zin van één Anglicaanse ge meenschap. Het concept stamt uit de periode van het kolonise rende Britse imperium, stelde hij, en anno 2003 rechtvaardigt niets het behoud van die oude Engelse opzet. „Kerken zouden meer aandacht moeten schenken aan de een heid en de toekomst van de christelijke kerk en de zending in hun eigen land en directe om geving", aldus Jenkins in dag blad The Times. Hij benadrukte dat de zorg voor de eigen kudde belangrijker is dan een geld ver slindend debat over de struc tuur van de internationale ge loofsgemeenschap De toekomst van die structuur hangt volledig af van wat deze week op de conventie wordt be sproken. Aanleiding voor de speciale vergadering is de om streden benoeming van de eer ste openlijk homoseksuele bis schop, Gene Robinson, in het Amerikaanse New Hampshire. Ook wordt een verhitte discus- Reizigers op Schiphol die Nederland proberen te verlaten met een vals paspoort kunnen meestal na betaling van een boete een pad vervolgen. Alleen bekenden van justitie of verdachten van bijvoorbeeld terrorisme krijgen een dagvaarding. Mogelijk tweeduizend Palestijnen zijn dakloos geworden door Israëli sche militaire acties in het zuiden van de Gaza- strook, schat hoofd van het VN-bureau voor de Palestijnse vluchtelingen Peter Hansen. Het leger vernietigde talloze hui zen. Acht men sen kwamen om het leven. Het is voor mensen met een middelbare beroepsopleiding moeilijker geworden om aan een baan op hun niveau te ko men. Hogeropgeleiden (hbo'ers) pikken in tijden dat het werk niet voor het opscheppen ligt de banen op mbo-ni- veau in. Een paar jaar geleden was de situatie nog omgekeerd. Baukje Doedee keek za terdag met speciale aan dacht naar het WK wiel renner voor vrouwen. De renster uit Driewegen zag haar voormalig ploegge note Susanne Ljungskog naar de wereldtitel fiet sen, ten koste van de Ne derlandse Mirjam Mel- chers. Ze had alle begrip voor het fel bekritiseerde strijdplan van de Zweedse wiel- 18 renster. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 17,18 en 19; buitengebied: 21, 23 en 25. sie verwacht over de verleende toestemming voor de kerkelijke zegening van homostellen in New Westminster in Canada. Volgens The Times heeft de An glicaanse Kerk nauwelijks nog een bindende structuur. Zou de gemeenschap worden ontbon den, dan houdt Rowan Williams nog alle recht om bisschoppen van over de hele wereld bij el kaar te roepen op de tienjaar lijkse Lambeth Conferentie in Londen. Deze vergadering be stond al decennia voordat de in ternationale Anglicaanse ge meenschap een formele status kreeg. GPD DEN HAAG - Woningcorpora tie Vestia in Den Haag gaat tweeduizend huurhuizen ex clusief bestemmen voor jonge ren. De komende jaren moet een ba- sisvoorraad ontstaan waardoor studenten én niet studerende jongeren in Den Haag makkelij - ker een woning vinden. De woningen hebben een ge middelde huurprijs van drie honderdeuro. Vestia wil met het plan de kansen voor jongeren op een woning in Den Haag vergro ten. Slechts acht procent van de woningzoekenden tussen 18 en 26 jaar vond vorig jaar een wo ning. Bij andere groepen wo ningzoekenden was dat dertien procent. Vestia begint ook in Rotterdam een dergelijk project. Hier gaat het om 1500 woningen die voor jongeren zijn bestemd. GPD door MichaJacobs DEN HAAG - Vrachtwagens die te zwaar zijn beladen worden vanaf volgende maand geflitst. Voorlopig gaat het om een test van het systeem. Chauffeurs krijgen daarom nog geen bekeu ring. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat begint met een test op snelwegen rond Arnhem. Het is hetzelfde principe als flitspa len voor snelheidsovertredin gen, zegt R. Henny van de Dienst Weg- en Waterbouwkun de. Het ministerie wil dat te zwaar beladen vrachtwagens die worden geflitst in de toe komst onmiddellijk een accept giro met boete op de mat krij gen. „Dat werkt sneller en is minder omslachtig", vindt Hen ny. De aanpak van overbelading is nodig, omdat te zware vracht wagens schade toebrengen aan het wegdek. Dat kost jaarlijks zeventien miljoen euro extra aan onderhoud. Vrachtvervoer wordt sinds en kelejaren op zes plaatsen in Ne derland gecontroleerd op zoge naamde weegpunten. Dat zijn sensoren in het wegdek die de asdruk van vrachtauto's meten. De sensoren staan in verbinding met een computer bij de politie: als een vrachtwagen te zwaar is of een te grote asdruk heeft, kan hij direct van de weg worden gehaald. De politie moet het voertuig nu nog nawegen. Pas daarna volgt er eventueel een bekeuring. Ook als er straks flitscamera's zijn, kunnen veel te zware vrachtwagens nog van de weg worden gehaald. Volgens Ed Kraszewski van het Korps Landelijke Politie Dien sten is circa tweederde van de vrachtwagens te zwaar. GPD Advertentie W voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I 1 7 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 c noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). C per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1