Een ideale loting voor Wesley Sneijder Loting play-offs stinkt naar manipulatie Bettini bood Astarloa geld aan in finale van WK Het grootste probleem was Villafuerte zelf 17 Navratilova (47) na acht jaar weer in Fed Cup Vogts hoopt met Schotland positie van underdog te kunnen benutten dinsdag 14 oktober 2003 Problemen Nederland won vijf keer van Schotten Onderschatting Van Bommel redelijk positief analyse Excuses Uefa-onderzoekt Turkije-Engeland Toch hoop voor GP Canada Honkballers lijden verlies op WK Lafeber klimt 65 plaatsen Bettini eerste op UCI-lijst Zwemster Tsjoedjakova geschorst Haalbaar doel jnnrJaap van Essen FRANKFURT - Uefa-voorzit- ler Lennart Johansson is de nieuwe David Copperfield. In een bomvolle zaal in Frankfurt, letterlijk op zijn vingers geke ken door miljoenen tv-kijkers, slaagde de Zweed er met tien ballen in één beker toch weer in een loting tot stand te brengen die niet rook, maar stonk naar manipulatie. Fis de Uefa en het Portugese or ganisatiecomité een voorkeur hadden uitgesproken, waren dat precies de vijf paringen ge weest die Johansson tot stand bracht. In de play-offs voor het EK komen Nederland, Turkije, Spanje en Kroatië - de grootste en beste nog niet geplaatste voetballanden - elkaar niet te gen. Ze mogen tegen de respec tievelijke kleintjes Schotland, Letland, Noorwegen en Slove nië alsnog hun ticket naar Por tugal veilig stellen. Hoe ze het flikken bij de Uefa blijft een raadsel. Al eerder wa ren er lotingen die te onwaar schijnlijk voor woorden leken. Vaak bestond een voetballoting uit eindeloos gegoochel met veel verschillend gekleurde balletjes die uit een reeks schalen kwa men. Maar ditmaal was alles simpel: tien landen in tien gele ballen, de hele handel bij elkaar in één grote pot. Na eerdere lotingen was de sug gestie ooit dat er verwarmde ballen werden gebruikt. Een medewerker van de Uefa doet de balletjes met de sterke lan den even in een oventje of mag netron en Johansson weet ver volgens dat hij zijn handen niet tweemaal achtereen aan een warme bal moet branden. Maar die truc werd gisteren niet toe gepast, dat is zeker. Zeker drie kwartier voor de loting stond de schaal met alle tien ballen in de grote zaal. Er gebeurde in de tussentijd helemaal niets mee. En toch deed Johansson het weer. De oude man ging telkens zachtjes met zijn hand door de schaal, raakte links en rechts wat ballen aan en trok vervol gens resoluut telkens het zeer gewenste exemplaar uit. Heel erg knap dus. Hoe ze dat bij de Uefa organiseren? Wie het weet mag het zeggen. Eind november volgt in ieder geval een herkan sing voor de wantrouwige voet balfans. Dan loot Johansson de groepswedstrijden voor het eindtoernooi in Portugal. Nie mand hoeft er gek van op te kij ken als gastheer Portugal geen zware groep treft. GPD KNVB-bazen blij met tegenstander door Jaap van Essen FRANKFURT - In het Oranje kamp is iedereen zeer tevreden over de uitkomst van de loting voor de play-offs. Schotland is een van de tegenstanders die trainer Advocaat en zijn spe lers zich vooraf hadden ge wenst. Ook de KNVB-bazen zijn blij, een wedstrijd tegen Schotland zorgt voor wat extra inkomsten. Beduidend minder blij keek Berti Vogts, de coach van Schot- I land. De Duitser was in het She- raton Congres Centre de meest gevraagde bondstrainer van al lemaal. Ruim anderhalf uur lang diende hij het paar dozijn aanwezige tv-stations tekst en uitleg te verschaffen. Dekuitenbijter van weleer weet dat zijn team de underdog is te gen Oranje. „Maar daar liggen onze kansen ook. In de laatste jaren hebben we vooral goed ge speeld tegen de sterke landen. Dan is de druk op onze ploeg blijkbaar minder groot." Vogts kent zijn collega Dick Ad vocaat goed. Toen de Duitser zijn job als bondscoach aan vaardde, was de Nederlander nog de baas bij Glasgow Ran gers. Vogts voelde zich destijds niets te groot om zijn oor te luis- j ter te leggen bij de manager van een van de twee Schotse top clubs. En ook recenter - een half jaartje terug - spraken de twee nog eens uitvoerig. Vogts weet mede daardoor dat Oranje pro blemen heeft. „Nederland heeft RIJSWIJK - Het Neder lands elftal speelde in het verleden dertien keer te gen Schotland. Oranje ze gevierde vijf keer, vier wedstrijden eindigden zonder winnaar (allemaal 0-0) en vier keer wonnen de Schotten. De laatste ontmoeting da teert van 26 april 2000. Oranje, met Frank Rijk aard als bondscoach, oe fende destijds voor Euro 2000. Het werd in Arnhem een bloedeloze 0-0. De laatste zege van Nederland op Schotland kwam in mei 1994 tot stand. Het werd toen in Utrecht 3-1. Destijds was Dick Advo caat de bondscoach van Oranje. ANP enorm veel sterspelers, maar ze allemaal tegelijk opstellen, dat werkt blijkbaar niet." En: „Vol gens mij is het heel goed denk baar dat Van Nistelrooij hele maal niet speelt tegen ons." Vogts kent de zwakte van Oran je maar al te goed, daarom bena drukte hij gisteren steeds maar weer: „We hebben een kans, juist omdat wij een team zijn. Je kunt geen elftal maken van al leen maar goede spelers, er is meer nodig. Ik zal mijn spelers in ieder geval het voorbeeld van Ierland, twee jaar geleden, nog eens vertellen. Op Hampden Park zullen we moeten toe slaan." Ook Dick Advocaat verwees in Zeist juist naar die wedstrijd in Dublin, door Oranje zo smade lijk verloren. „We hebben met Schotland vrij gunstig geloot, ik hoopte er stiekem al een beetje op. Maar laten we alsjeblieft waken voor onderschatting. We moeten niet vergeten dat het te gen Ierland ook mis ging." Bij KNVB-directeur Kesler overheerste in ieder geval het goede gevoel. „Ik ben geen bondscoach, maar het lijkt me dat we het beroerder hadden kunnen treffen.Ook in financi eel opzicht, zo gaf Kesler toe. „Laat ik vooropstellen dat we hoe dan ook naar Portugal wil len, dat is het voornaamste. Maar het is wel meegenomen dat je dankzij een tegenstander als Schotland ook nog iets aan de play-offs over houdt." Wat heet iets overhouden. De KNVB kan een aardig bedrag touche ren uit de verkoop van de thuis wedstrijd in de Arena aan de Britse televisie. Het is een pu bliek geheim dat voor een inter land op het eiland al snel een be drag met zes nullen (in euro's) wordt neergeteld. Dat geld kan de KNVB goed ge bruiken, want de bond mist nog steeds drie sponsors op het to taal van dertien te vergeven plaatsen. Bovendien lopen na het EK nog eens vijf bestaande contracten af. Plaatst Oranje zich voor de tweede achtereen volgende maal niet voor een toernooi, dan is het maar de vraag hoe happig de sponsors zijn op contractverlenging. Er kan dan wel eens een aardig gat worden geslagen in het totale sponsorpakket van 12 miljoen euro. GPD Bertie Vogts, de Duitse bondscoach van Schotland, schudt de hand van KNVB-directeur Henk Kesler nadat Schotland aan Nederland is gekoppeld. foto Thomas Lohnes/AFP EINDHOVEN - International Mark Van Bommel van PSV rea geerde gisteren redelijk positief op de loting van het Nederlands elftal. ■Tegen Schotland kun je voet ballen. Britse ploegen liggen ons wel", aldus de spelbepaler van de Eindhovense landskam pioen. Van Bommel karakteriseerde de Schotse ploeg als een sterk col lectief. ■Teel vechtlust, een degelijke Ploeg", meende hijVan Bommel vond het gegeven van eerst een uitwedstrijd een voordeel. „Zij komen dan toch niet lekker naar Nederland." ANP Dick Advocaat kreeg een vraag over de mogelijk heid van manipulatie bij de loting, maar de bonds coach kon natuurlijk moeilijk roepen dat hij het ook wel een merkwaardi ge speling van het lot vond. Hij zei dus: „Denk je dat een instituut als de Uefa..." Hij werd meteen onderbroken door enkele wantrouwige journalis ten: „Juist een instituut als de Uefa!" Waarop Ad vocaat gevat reageerde. „Dan hebben ze het goed gedaan." door Henri van der Steen FRANKFURT - Advocaat zal het verder worst zijn, Johansson heeft de hoofdprijs voor hem ge trokken. Schotland is de beste tegenstander voor Oranje die te bedenken was. Om een simpele reden: de Schotten kunnen niet voetballen. Dat was overigens de laatste jaren ook het geval bij het Nederlands elftal, maar za terdag heeft ook Advocaat het licht gezien. Wesley Sneijder, een klein manneke van negen tien - nog niet eens een basis speler bij Ajax - wierp zich op als de zo lang gemiste spel maker van de ploeg. Met hem en Van der Vaart in de basis wordt de Schotten het snot voor de ogen gespeeld, normaal gespro ken. Het is de vraag of Dick Advo caat zijn elftal durft op te han gen aan het jonge duo, maar omdat slechts een ploeg van hardlopers en tackelaars opzij gezet moet worden, is er eigen lijk geen enkele reden meer te kiezen voor de routine en duel kracht van het middenveld Van Bommel-Cocu-Davids. Vooral ook niet omdat het middenveld van Oranje de afgelopen jaren zo teleurstellend heeft gepres teerd. Te vaak is er onder Advo caat en ook Van Gaal geklaagd over het gebrek aan goeie verde digers. Heel even kreeg Frank de Boer concurrentie van Kevin Hofland, tot de talentvolle PSV - 'er met blessures wegviel. Voor de backposities werd voortdu rend een beroep gedaan op ge maakte verdedigers. Het mid denveld bleef echter doorgaans buiten schot, want ze waren al- lemaal even geweldig, zoge naamd. Feit was evenwel dat er maar zelden lijn zat in het Nederland se spel. Iedereen op het midden veld deed ook maar wat, niet ge hinderd door veel zelfkritiek, niet gehinderd ook door strikte orders van de coach. Advocaat had Van der Vaart meteen moe ten omarmen, maar deed dat niet. Die fout compenseerde hij door Sneijder wel heel snel bij Oranje te halen. De wedstrijd van zaterdag werd door menig kenner enigszins neerbuigend geanalyseerd (het is Moldavië maar), evengoed was het wel de doorbraak van Wesley Sneijder. Oranje heeft weer een Wim Jonk. Waar schijnlijk zal zelfs blijken dat Sneijder nog beter is dan Jonk was. Nog sneller in het verwer ken van ballen, het opendraaien en het opzetten van de aanval. Advocaat wilde gisteren nog niet ingaan op speculaties over zijn aanpak voor de dubbel te gen Schotland. Natuurlijk niet. Straks zijn Van Bommel en Da vids er weer bij. Bovendien zal de vorm van het moment ook een rol spelen. De toekomst werd zaterdag echter wel heel duidelijk van kop en kont voor zien: Van der Vaart en Sneijder (en eventueel Van der Meijde en Robben) zijn de Oranje-mannen van zo meteen; niet tegen te houden. De komende weken zal menige door Tim Senden MADRID - De Spanjaard Igor Astarloa, zondag gekroond tot wereldkampioen wielrennen, heeft gisteren bevestigd dat zijn Italiaanse concurrent Paolo Bettini hem zondag tijdens de finale van het we reldkampioenschap geld heeft aangebo den om samen te werken. ..Vlak voor de laatste berg heeft Bettini mij geld geboden om samen te werken", Zei Astarloa in de Spaanse sportkrant AS. •-Hij stelde voor samen te ontsnappen en vervolgens te sprinten voor de titel. Ik heb zijn voorstel afgewezen." De Spanjaard demarreerde op de laatste beklimming in Hamilton en soleerde naar de zege. Bettini eindigde als vierde. De Italiaan reageerde onthutst op de uit spraken van Astarloa. Volgens hem be treft het een misverstand en had de we reldkampioen de woorden van Bettini verkeerd begrepen. Volgens een woord voerder van Bettini belde Astarloa hem gisteren op om hem zijn excuses aan te bieden voor zijn uitlatingen in de krant. Bettini zou die hebben geaccepteerd. Overigens is het bieden van geld tijdens een wielerwedstrijd net zo oud als de sport zelf. Deze week verklaarde bijvoorbeeld bondscoach Gerrie Knetemann in NRC Handelsblad dat hij tijdens de mondiale titelstrijd in 1978 een vergelijkbare af spraak maakte met de Italiaan Francesco Moser. „De winnaar betaalde de verliezer", sprak 'De Kneet'. „Je noemde gewoon een bedrag. Voordat ik begon aan een WK kende ik de koers van de Franse franc en de Italiaanse lire uit mijn hoofd." Knete mann werd in 1978 wereldkampioen. ANP/AFP van onze sportredactie WHITE PLAINS - De 47-jarige tennisster Martina Navratilova komt na acht jaar weer in actie in de Fed Cup. Zij is door cap tain Billie Jean King opgeroe pen voor het Amerikaanse team, dat van 19 tot 23 november in Moskou de finalefase speelt. De andere drie speelsters zijn Meghan Shaughnessy, Lisa Raymond en Alexandra Ste venson. België met Kim Clijs- NYON - De Europese voetbalunie Uefa onderzoekt mogelijke misdragingen van zowel publiek als spelers tijdens de EK- kwalificatiewedstrijd Turkije - Engeland (0-0) afgelopen za terdag. De Uefa doet dat aan de hand van televisiebeelden. Toeschouwers gooiden voorwerpen op het veld en in de rust was er in de spelerstunnel een opstootje tussen Turkse en En gelse voetballers. Vooral voor de Engelsen, die zich door het gelijkspel recht streeks plaatsten voor het EK van 2004, kunnen de beelden vervelende gevolgen hebben. De Turkse zender TRT zond gis teren beelden uit waarop te zien is hoe de Engelse ster Beek- ham in de spelerstunnel een opstootje met tegenstander Al- pay uitlokt. Toen die reageerde, escaleerde het. De Engelsen Heskey, Cole, Campbell en James belandden in een handge meen met Hasan Sas. Beckham zou intussen hebben gepoogd de cameraman te hinderen bij het filmen. ANP/SID SUZUKA - De Formule-1-kalender zal volgend jaar wellicht achttien wedstrijden tellen. Bernie Ecclestone, grote baas van de Formule 1probeert namelijk de Grote Prijs van Cana da alsnog te laten doorgaan. Momenteel telt de kalender zeventien wedstrijden. De wed strijd in Canada werd aanvankelijk geschrapt omdat de Ca nadese regering een verbod op tabaksreclame uitvaardigde. Veel teams worden gesponsord door tabaksproducenten. Ecclestone heeft de autosportfederatie FIA een uitstel van twee weken gevraagd voor het indienen van de kalender. In dat tijdsbestek wil Ecclestone steun krijgen van de Formule- 1-teams om in 2004 achttien wedstrijden te rijden. ANP/AFP SANTIAGO DE CUBA (ANP) - De Nederlandse honkballers hebben de eerste wedstrijd op het WK met 12-2 verloren van Japan. In het Cubaanse Santiago de Cuba zagen 10.000 toe schouwers hoe de Aziaten maar zeven innings nodig hadden om Oranje overtuigend te verslaan. ANP LONDEN - Golfer Maarten Lafeber is door zijn overwinning in het Dutch Open 65 plaatsen gestegen op de wereldranglijst. Hij bezet nu de 108e plaats met gemiddeld 1,85 punten. Leider bleef de Amerikaan Tiger Woods met 16,71 punten. ANP HAMILTON (ANP) - Paolo Bettini miste zondag in Hamilton de wereldtitel, wel kwam de Italiaan aan de leiding op de UCI-ranking. Bettini nam de koppositie van de wereldrang lijst over van de Duitser Erik Zabel. Wereldkampioen Igor Astarloa maakte een sprong van de 43e naar de achttiende plaats. Michael Boogerd, vijfde in Hamilton, steeg van de 21e naar de twaalfde plaats. LAUSANNE - De wereldzwembond Fina heeft Natalia Tsjoedjakova wegens doping voor twee jaar geschorst. Bij de zwemster uit Oekraïne vonden controleurs tijdens de wereld titelstrijd in Barcelona sporen van het verboden middel sta- nozololOp de 5 0 meter vlinderslag viel ze op dat toernooi niet in de prijzen. DPA insider wijzen op de gebreken van het tweetal. Advocaat en Van Hanegem legden gisteren nog eens uit dat vooral Van der Vaart moet oppassen; hij was te gen Moldavië zwak in de om schakeling. Dat mag niet van coaches, zwak zijn in de om schakeling. Bij balverlies moet je meteen reageren en proberen de bal weer in bezit te krijgen. Van der Vaart had zaterdag te veel oog voor eigen succes, vonden Advocaat en Van Hane gem. Er zijn wel meer opmerkingen te maken over Van der Vaart en ze ker over Sneijder: klein, minne tjes van lijf, erg jong. En hij zal misschien ook niet altijd zo fa belachtig zijn in de omschake ling. Maar met Sneijder en Van der Vaart heeft Advocaat einde lijk spelers die zijn wereldspit- sen kunnen laten renderen. Bo vendien lijden ze veel minder balverlies dan Cocu, Davids en Van Bommel. En dan hoef je au tomatisch veel minder vaak om te schakelen. GPD ters en Justine Henin is de te genstander in de halve finale. Navratilova zal waarschijnlijk alleen in het dubbelspel uitko men, naast Lisa Raymond. De winnende ploeg in de halve eindstrijd komt in de finale te gen de winnaar van het duel Rusland - Frankrijk. Martina Navratilova, die vorige week nog met de Zimbabwaan se speelster Cara Black de finale haalde in Filderstadt, speelde in 1995 voor het laatst in de Fed Cup. ANP door Alexander van Eenennaam ALKMAAR - Hij is de enige Ne derlandse trampolinespringer met olympische ervaring. De herinneringen aan Sydney 2000 mogen voor Alan Villafuerte dan geen prettige zijn, hij weet wel wat hem te wachten staat als hij zich voor Athene 2004 plaatst. Dat moet hij komend weekeinde zien te doen in Han nover, bij de wereldkampioen schappen. In Sydney wilde de Zoetermeer- der een medaille, dat had hij vooraf al aangekondigd. Door een val ging het echter mis en resteerde de zevende plaats. Toen al, Down Under, beloofde hij revanche voor vier jaar later in Athene. Drie jaar na zijn on gelukkige val in Sydney is de 26-jarige Villafuerte in elk ge val een stuk wijzer. Terugblikkend op Sydney, waar trampolinespringen voor het eerst olympisch was, conclu deert de veelvoudig Nederlands kampioen dat hij zelf de hoofd schuldige was. „Destijds vond ik dat het geen mentaal pro bleem was geweest, maar in middels weet ik beter. Ik kwam een zaal binnen waar 20.000 mensen op de tribunes zaten, terwijl ik er daarvoor nooit meer dan 2000 had gezien. Ik had me zelf vantevoren natuurlijk al behoorlijk opgepept en toen ik dat er nog eens bij kreeg, werd de spanning te hoog. Het groot ste probleem ben ik echt zelf ge weest. Dat die 20.000 mensen een kaartje hadden gekocht, was vooraf al bekend. Ik wist dat die mensen er zaten, maar ik was mentaal niet sterk genoeg." Dat vond de in San Salvador ge boren turner overigens pas veel later uit. Hij zocht en vond ver volgens hulp bij een sportpsy- choloog. „Het duurde wel even voor ik dat inzag. Ik ben pas minder dan een jaar geleden naar hem toe gegaan. In het be gin wekelijks, nu alleen nog als ik er behoefte aan heb." En dus, als hij zich volgende week kwalificeert voor Athene, verschijnt er volgend jaar een sterkere Villafuerte op de Spe len. Met een minder grote mond. „Ik had voor Sydney niet moe ten zeggen dat ik met een me daille naar huis kon gaan. Daar heb ik van geleerd. De mensen willen zulke uitspraken graag horen, maar daarna willen ze je er ook graag op afrekenen." De zenuwen die hij in Australië voelde zijn definitief verdreven. „Dankzij Sydney weet ik nu wat ik kan verwachten. Voor dat toernooi werd ik bij voorbeeld gewaarschuwd voor het olym pisch dorp. Nou, dat bleek alle maal reuze mee te vallen. Nu hoef ik me daar geen zorgen meer over te maken. Ik ben er op voorbereid, ik zal me een stuk minder nerveus maken." Villafuerte moet in Hannover de beste twaalf halen om zowel aan de internationale als de natio nale kwalificatie-eis te voldoen. Alleen als hij buiten de top-16 valt, kan hij Athene vergeten. De WK in Hannover zijn de eni ge kwalificatiemogelijkheid. „Kwalificatie moet lukken", zegt Villafuerte zelfbewust. „Het is een haalbaar doel. Ik heb sinds 1997 altijd in de finale van de beste acht gezeten." Bij de laatste WK, in 2001 in Odense, won hij nog brons. Villafuerte hoopt in Hannover, maar vooral in Athene, in de 'flow' te komen die hij nog maar drie keer eerder ervoer. „Bij een jeugd-EK, een keer bij het synchroonspringen en bij die bronzen medaille in Odense", herinnert de 1,68 meter lange trampolinespringer zich. „Op die momenten stijg je uit boven je eigen niveau. Dat is het aller mooiste; als je de trampoline af stapt en eigenlijk helemaal niet meer weet wat je gedaan hebt." ANP Alan Villafuerte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17