PZC PZC Gouden munten tekenen rijk verleden Feestelijk afscheid voor meester Jan Waterschappen zijn volgens dijkgraaf Gosselaar niet laks Boosheid over verbod om te spreken op symposium Waddenzee 13 Wethouder belooft te gaan praten met omwonenden w WW agenda PZC w dinsdag 14 oktober 2003 VVD'er vindt invloed zeebiologen te groot Rijverbod Zwaardere straf voor dieven Boete voor gesjoemel met mestbon Rijverbod voor drankrijdster Wethouder Tholen stapt op Vrachtwagen gaat er vandoor Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. over opvang verslaafden wir Edith Ramakers GISSINGEN - Op korte ter- nijn komt er een overleg met jmwonenden van het Huis Ka- ner Project voor Drugsgebrui- sers (HKPD), andere betrokke- ien en een delegatie van de remeente Vlissingen. Dat naakte wethouder L. Poppe-de Looff gisteravond bekend in de ;ommissievergadering Open baar Bestuur. We moeten snel helderheid ge ren over de locatie en of de noodzaak van een gebruikers ruimte voor harddrugsverslaaf- den. Ook moeten we een uit spraak doen over de renovatie van de verpauperde panden aan deCoosjeBuskenstraat, waarin het HKPD een onderkomen heeft." WISSENKERKE - Biologen hebben te veel invloed op het Europese beleid. Dat zei euro parlementariër Herman Ver meer (VVD) gisteren tijdens een bezoek aan Noord-Beveland. Hij pleit voor meer inspraak van de sector zelf. Over enkele maanden stelt Brussel de nieuwe visquota vast. Volgens Vermeer ziet het ernaar uit dat de sector weer flinke beperkingen krijgt opge legd. De Europese Commissie laat haar oren veel te veel han gen naar de biologen bij het be palen van de quota volgens Ver meer. Bovendien, zo stelde Vermeer gisteren, adviseren de biologen te veel van achter hun bureau. ..Laat ze eens meevaren op de boten", aldus de parlementari ër. „Niet als strenge controleurs die zeggen wat er fout is, maar gewoon om te zien hoe de vis gronden erbij liggen en hoe de kwaliteit van de vis is." STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos; MIDDELBURG - Woelige Werf, Rijn straat, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal; Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - De Regenboog, 18.30-19.30 uur: Jeugddammen, 19.30 23.00 uur: Dammen voor volwassenen, 19.30-21.00 uur: Stijldansen; De Zwaan, 19.30 uur: Bingo; Paddestoel, 19.30- 20.30 uur: Kinderkledingbeurs; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peu termorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30- 12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Herv.Jeugdgebouw, 14.00uur: Soos 60-plussers en koersbal. SEROOSKERKE - Een 56-jari- ge automobiliste uit Goes heeft gisternacht een rijverbod van drie uur gekregen nadat ze bij Serooskerke had geprobeerd aan de politie te ontkomen. Ze bleek 1,7 maal te veel te hebben gedronken. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tateidags tot 12.00 uur De wethouder reageerde op een initiatiefvoorstel van de Vlis- singse fractie van het CDA. De fractie stelde voor om eerst uit gebreid te discussiëren over een Vlissings harddrugsbeleid. „Willen we als raad of college drugsgebruikers de gemeente uitjagen, zoals nu gebeurt in Rotterdam en Terneuzen, of kie zen we als gemeente voor een verzorgend beleid, waarvoor Utrecht gekozen heeft. Daarbij hoort een behoorlijke medische verzorging voor drugsverslaaf den en bijvoorbeeld een dagbe stedingsprogramma", zei M. Geilenkirchen (CDA). Hij wil de beslissing over een ge bruikersruimte uitstellen om dat hij bang is dat Vlissingen volgens de waan van de dag rea geert. „Dan spelen we in op de acute overlast en denken niet na over de manier waarop we het probleem willen aanpakken." Volgens hem kan er in de 'negen maanden' dat Vlissingen dis cussieert over het harddrugsbe leid, toch een nieuw lokaal wor den gebouwd en kunnen de panden aan de Coosje Busken- straat worden gerenoveerd. „Over wat er in die panden of het nieuwe lokaal komt, kunnen we het later hebben." Die volgorde viel niet in goede aarde bij zijn collega-raadsle den en het college. Wethouder C. de Keijzer: „Onze geloof waardigheid als bestuur staat op het spel als we pas na voltooi ing van de bouw van een lokaal zeggen dat er een gebruikers ruimte inkomt. Ik denk dat de buurt ons dan zal lynchen." Poppe-de Looff wees erop dat de verslavingszorg een Zeeuwse aangelegenheid is. „Vlissingen kan zich niet alleen over het harddrugsbeleid uitspreken. We zijn centrumgemeente van Zeeland en krijgen van het Rijk en de gemeenten geld om de ver slaafden op te vangen." Daarbij komt dat de instelling een eigen verantwoordelijkheid heeft in de manier van opvang van de verslaafden. Poppe-de Looff merkte nog op dat het HKPD ruim 25 jaar geleden op initia tief van een Vlissingse huisarts in het leven is geroepen. „Laatst schreef een Vlissingse internist nog een brandbrief, dat dit een goede vorm van drugshulpver lening is en dat die moet blijven bestaan. We moeten dan wel de drugsoverlast voor omwonen den aanpakken." Een gouden Rosenobel van rond 1500 is een van de pronkstukken bij 'Goud van Brouw'. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De vondst van 77 gouden munten in de Brouwse bodem blijft tot de verbeelding spreken. Drie jaar geleden deed de inmiddels vijftien jarige Twan Hanse uit Brouwershaven deze vondst in het ponyveld naast zijn ouderlijk huis. In een expositie legt De Stichting Brouws Museum nadrukkelijk een rela tie tussen de muntenvondst en het rijke handelsverleden van dit stadje. Onder de titel 'Goud van Brouw' worden in het Brouws Museum achttien munten van de totale vondst gepresenteerd. De herkomst uit Portugal, Frankrijk, Vlaanderen en Engeland geeft aan dat Brouwershaven in de vijftiende en zes tiende eeuw met verschillende landen handel dreef. Volgens wethouder Van Fe- lius, die de expositie gistermiddag open de, was het aan de zeevaart, de visserij en de beurtvaart te danken dat de stad zo rijk werd. Er kwam geld voor onder meer een prachtig stadhuis in Renaissance stijl. Van Felius zwaaide het Brouws Mu seum lof toe voor het betoonde particu lier initiatief, zonder dat ooit een beroep wordt gedaan op de gemeentelijke over heid. De wethouder zegt de foto Dirk-Jan Gjeltema samenwerking binnen het Platform Mu sea Schouwen-Duiveland zeer toe te jui chen. Het Brouws Museum kocht enige tijd geleden al negen gouden munten uit de vondst van Twan Hanse. Ten behoeve van de expositie is dat aantal tijdelijk uitgebreid met negen munten in bruik leen van een particulier. De tentoonstel ling is tot en met 21 november te zien bij het Brouws Museum, van maandag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. door Ron Magnée VLISSINGEN - Meester Jan Ploegaert sloot gisteren zijn veertigjarige onderwijscarrière op waardige wijze af. In een old timer werd de oud-leraar van de Sint Jozefschool door Vlissin gen rondgereden. Dat had ove rigens een riksja moeten zijn. Dat het rijden in een riksja een vak apart is, ondervond één van de leden van de ouderraad. Zij had de taak om 's middags het Indonesische vervoermiddel bij de Jozefschool voor te rijden. Het was de bedoeling om zo meester Jan Ploegaert door Vlissingen te rijden. Onderweg ging het echter mis. De riksjabe- rijdster - nog zonder passagier Ploegaert - vloog tegen een auto opDe riksja was dermate kapot dat meester Ploegaert er niet meer in vervoerd kon worden. Maar geen paniek, een andere Jozefschool-ouder vervoerde Ploegaert gewoon met zijn lichtblauwe Cadillac. Eerst langs de locatie aan de Hyacin- thenlaan waar de groepen 1 tot en met 5 les krijgen, en vervol gens langs die aan de Rem- brandtlaan waar de groepen 6 tot en met 8 hun lokalen hebben, om tot slot bij de sporthal aan de Olympiaweg uit te komen. Uit eindelijk volgden zo'n 240 kin deren de stoet. Meester Jan kan zich nog goed herinneren hoe hij veertig jaar geleden voor het eerst voor de klas stond. „Ik begon in 1963 op een school in Lewedorp. Daarna moest ik in militaire dienst. En in 1965 ben ik bij de Sint Jozef school gaan werken", aldus Ploegaert. De school beviel de jonge leerkracht uitstekend en andersom. Uiteindelijk zou Ploegaert tot 2003, ruim 38 jaar, aan de school verbonden blij ven. „In al die jaren heb ik niet alleen veel leerlingen, maar ook veel kinderen van oud-leerlin gen in de klas gehad, echt tien tallen." Eén van de meest op merkelijke leerlingen was wel zijn eigen zoon, die twee jaar bij hem in de klas zat. „Dat ging heel goed. Niet voortrekken en niet achterstellen, dat is de juis te aanpak", aldus Ploegaert. Zeventien maanden geleden is Ploegaert opa geworden. Hoe wel zijn kinderen niet in het on derwijs zijn gegaan - de een ging archeologie, de ander Engels studeren - ziet hij voor de jong ste nazaat wel een onderwijs carrière in het vooruitzicht. En anders wil hijzelf bij hoge uit zondering nog wel voor de klas gaan staan. „Ik zie het nog steeds voor me. Dat, als mijn door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Water schappen zijn wel degelijk bere kend op hun taak. Ten onrechte wordt het beeld geschetst dat zij nalatig en laks zouden zijn. „De feiten staan haaks op de beeld vorming", zei dijkgraaf W. Gos- selaar gisteravond in de algemene vergadering, het algemeen bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden. Hij reageerde op berichten dat een meerderheid van de leden van Provinciale Staten vindt dat waterschappen moeten worden afgeschaft. Dat is ge bleken uit een enquête van het tv-programma Netwerk. Aan leiding zijn recente dijkdoor braken bij Wilnis en Schiplui den, waarbij de betrokken waterschappen onder meer waarschuwingen zouden heb ben genegeerd. Volgens Gosselaar vertellen de feiten een ander verhaal. De waarschuwing over de situatie in Wilnis gold voor een heel an dere situatie. Na de dijkdoor braak waren alle noodmaatre gelen binnen vijf uur genomen. In Schipluiden waren normale onderhoudswerkzaamheden gaande en was er geen sprake van noodmaatregelen, zoals werd gesuggereerd. „Het beeld van de waterschap pen is vertekend en gebaseerd op een mening van slechts een kwart van de Statenleden", al dus de dijkgraaf. Hij vond het dan ook verkeerd om de inci denten aan te grijpen om te plei ten voor het verdwi j nen van wa terschappen als bestuurslaag. Desondanks is Gosselaar het er mee eens dat waterschappen 'transparanter' moeten worden voor burgers. Landelijk wordt er dan ook al geruime tijd nage dacht over een andere bestuurs- opzet en een ander systeem van waterschapsbelastingen. Het kabinet doet daar naar ver wachting binnen enkele maan den uitspraken over. De dijkgraaf sprak verder zijn zorgen uit over de hoge taxatie kosten van het onroerend goed. Gemeenten laten dat één keer per vier jaar uitvoeren om op basis daarvan belasting te kun nen heffen. Ook het waterschap baseert een deel van zijn belas tingen op de vastgestelde waar den. De gemeenten berekenen daarom een deel van de taxatie kosten door aan Zeeuwse Eilan den. DEN HAAG - Vier dieven van parkeerautomaten in Renesse hebben in hoger beroep een zwaardere straf gekregen. De vier uit Dordrecht afkomstige mannen (46, 31, 26 en 25 jaar) kre gen allen door het Haagse gerechtshof een werkstraf van 120 uur opgelegd. Tegen hen was door de aanklager een werkstraf van 84 uur geëist. Eerder waren de Dordtenaren door de poli tierechter in Middelburg veroordeeld tot eveneens een werk straf van 84 uur. De mannen tekenden hoger beroep aan om dat ze zeiden onschuldig te zijn. Zij zeiden tijdens een proefrit met een auto over Schouwen-Duiveland te hebben besloten om een wandelingetje door de duinen te maken. Onderweg zagen zij een voet van een parkeermeter op de weg liggen, die zijn meenamen omdat een van hen in oud ijzer handelt. MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Oude-Tonge moet drieduizend euro boete betalen wegens mestfraude. Dat heeft de economische politierechter in Middelburg gisteren bepaald. De man deed begin 2000 een verkeerde opgave van mestbonnen aan Bureau Heffingen van het landbouwminis- terie. De verdachte erkende dat hij fout was geweest. Hij nam mest van Kunst EcoService BV uit Oostburg in ontvangst en hield zich niet aan de mestregels. Daarvoor kreeg hij zesdui zend euro. Door een brief aan Bureau Heffingen mede te on dertekenen wist de akkerbouwer dat de mestbonnen niet op zijn naam, maar op naam van Participatiemaatschappij MU te Middelharnis waren gesteld. Daardoor bleef hij buiten schot voor de belasting. Ook in september 1999 was er ge knoeid met de mestregistratie. Een 50-jarige inwoner van Rilland werd voor hetzelfde ver grijp veroordeeld tot negenhonderd euro boete. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 51-jarige drankrijdster uit Koudekerke veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, duizend euro boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De vrouw bestuurde 4 juli dit jaar in haar woonplaats dron ken een auto. Ze bleek ruim drie keer zoveel alcohol gedron ken te hebben dan toegestaan. SINT-MAARTENSDIJK - L. van Doorn van Algemeen Be lang Tholen is gisteren opgestapt als wethouder van de ge meente Tholen. Van Doorn zegt in een schriftelijke verklaring dat het voor hem 'onmogelijk is om goed te kunnen werken in het belang van de Thoolse gemeenschap'. „Mijn eigen porte feuilles openbare werken en sport zijn zodanig beperkt, dat ik het onaanvaardbaar vind dat daarop verder wordt beknib beld. Ik betreur het, dat de breedtesport geen kans krijgt, waarmee de gemeente Tholen zich negatief onderscheidt in de provincie Zeeland", schrijft Van Doorn. VLISSINGEN - Een vrachtwagen is gistermiddag in de Spui straat in Vlissingen zonder bestuurder tegen een lantaarn paal gereden. De chauffeur parkeerde zijn wagen op de Dam in Vlissingen. Hij vergat daarbij echter hem op de handrem te zetten. De wagen begon de Spuistraat in te rijden en kwam aan de overkant tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Omdat na de botsing uit de vrachtwagen olie lekte, spoot de brand- waar na het ongeval de straat schoon. door Maurits Sep GOES - Een politiek spreekver bod, vermoedt de Groningse professor J. van Andel. Het dóór hem georganiseerde symposium over schelpdiervisserij in de Waddenzee kan niet doorgaan omdat enkele onderzoekers er van het ministerie van LNV niet mogen spreken over hun bevin dingen. Gewoon zorgvuldig heid, reageert het ministerie: de rapporten zijn nog niet hele maal klaar voor publicatie. Komende donderdag zou het symposium plaatsvinden, op de Rijksuniversiteit Groningen. Professor Van Andel had diver se sprekers uitgenodigd, onder wie de onderzoekers die in op dracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) de ecologische gevolgen van de schelpdiervis serij hebben bestudeerd. Zij zouden hun bevindingen open baren ten behoeve van een (maatschappelijke) discussie. Maar het symposium gaat niet door. Nog niet alle onderzoeks rapporten zijn beschikbaar en dus kan de officiële presentatie, die gepland stond voor komen de woensdag (15 oktober), niet doorgaan, besloot minister Veerman vorige week op aanra den van T. IJlstra, hoofd van de afdeling Kust- en Binnenvisse rij en Cultures van het ministe rie. En als de rapporten nog niet openbaar zijn, mogen de onder zoekers er ook nog niets over naar buiten brengen, vindt IJl stra. „Dat zou onzorgvuldig zijn. Misschien moet er nog iets worden aangepast." Toch vreemd, vindt Van Andel. „Ik heb ook afspraken gemaakt voor dit symposium. Kennelijk zijn die minder waard en kun nen die zo onderuit worden ge schoffeld. Op verzoek van het ministerie heb ik het symposi um nota bene al een keer vijf we ken uitgesteld. Dit heeft niks te maken met wetenschappelijke argumenten, maar met politiek en procedures. Natuurlijk is dit een gevoelig onderwerp, maar dat is het al heel lang. Het wordt tijd voor een publieke discussie, in het belang van de Waddenzee. Advertentie Meester Jan zette gisteren na veertig jaar een punt achter zijn carrière als onderwijzer. foto Lex de Meester kleinkind voor het eerst naar de peutergroep gaat, ik voor de klas ga staan en tegen de juf zeg: „Zou ik nog heel even mogen?" De vorige taxatieronde blijkt in Midden- en Noord-Zeeland 4,7 miljoen euro te hebben gekost. Dat is bijna het drievoudige van de geraamde 1,7 miljoen. Oorzaken zijn de inzet van ex terne taxateurs, extra perso neelskosten, duurdere soft- en hardware van gemeenten, extra onderzoek door slordige be standen en de afhandeling van duizenden bezwaarschriften te gen de geschatte waarde van panden. Zeeuwse Eilanden heeft grote moeite met de ingediende decla raties, vooral omdat de ene ge meente veel meer per pand in re kening brengt dan de andere. De declaraties zijn daarom voorge legd aan de Waarderingskamer. Gosselaar hoopt dat die daar 'zeer kritisch' naar kijkt. v Hierbij uw joker voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Heeft u een letter gemist? Dan kunt u deze joker inzetten om het woord OCEANIUM te vormen. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 27 septem ber en 11 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccep teerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13