PZC Actieweek rond nieuwe zorgvormen Toerisme kust heeft stevige impuls nodig Arno Krijger even terug in Porgy Bess Water spiegelt dag en nacht Ook Staten moeten bezoek verwennen met aandacht en drankje 12 Debat, conferentie en open dag over thema wonen met dementie kunst lezers schrijven dinsdag 14 oktober 2003 Opzet Rondleiding Ontdekken Optreden jazz-muzikant in Terneuzen wordt weerzien met oude bekenden Uitzondering Beachclub II Marathon II Marathon III Avond Vervaet test peuters in Middelburg door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse ouderen en verpleegzorginstellingen willen in 2006 van alle meerper- soonskamers af zijn. Ze bouwen om het hardst aan nieuwe ap partementen en clusters zorg- woningen. De zorg wil niet lan ger vier of zes dementerende mensen op zaal, maar in een woonhuis. Met ieder eigen leef ruimte en zorgvoorzieningen in gemeenschappelijkheid. Waar de kans op een sneetje met een schilmesje groter is dan op doorligwonden. Als de bewoners willen, doen ze mee met klusjes in huis, zoals aardappels schillen. „Zo blijven dementerende mensen gestimu leerd. Voor sommigen is kijken naar aardappelschillen al ge noeg," zegt M. Weber van Zorg- net Zeeland, het kennis- en coördinatiebureau van de Zeeuwse verzorgings- en ver pleeghuizen. Zorgnet Zeeland zet in de laatste week van okto ber met Scoop de nieuwe zorg vormen voor dementerenden in de kijker met de actieweek 'Wo nen met dementie'. Met een de bat, een conferentie en een open dag worden de eerste indrukken van de nog prille woonvorm uit gewisseld. Zorgnet Zeeland werkt aan de opzet van een kennisbestand voor Zeeland over ouderen en zorg. Eén van de projecten is de mentie. Directeur J. Naafs van Zorgnet Zeeland: „Er is onder zoek dat stelt dat dementie in de toekomst steeds meer gaat voor komen, meer dan op grond van vergrijzing te verwachten is." Zorg en voorzieningen op meer dere kleine locaties is kostbaar der dan de traditionele centrale zorg. „Ik kan me voorstellen dat over een aantal jaren de zorg weer grootschaliger wordt," zegt Naafs. Hij maant tot voor zichtigheid bij de afbraak van bestaande huizen. Temeer om dat de bouw het aantal zorgwo- ningen dat Zeeland over tien jaar nodig heeft - 1900 stuks - nooit kan bijhouden, meent Naafs. Het openbaar debat over de voors en tegens van kleinschali ge woonvormen voor demente renden vindt maandag 27 okto ber plaats in de Scoopera in Middelburg. Het debat begint om 20.00 uur. De conferentie over werken in kleinschalige woonvormen voor dementeren den is donderdag 30 oktober in het Scheldetheater in Temeu- zen. Tussen 9.30 en 16.30 uur presenteert Zorgnet Zeeland workshops waarin thema's wor den uitgewerkt als de verande ringen bij de overstap naar kleinschalig wonen, de specifie ke noden van dementerenden, wat is huiselijkheid, kleinscha ligheid en familie en mantelzor- gers en de positie van de verzor gende. Waarom huiselijkheid en klein schaligheid belangrijk is voor dementie komt aan bod in een bijeenkomst donderdag 28 ok tober bij Ter Schorre in Terneu- zen. De bijeenkomst begint om 19.15 uur. Tijdens de provincia le open dag, zaterdag 1 novem ber, kan sfeer geproefd worden in enkele nieuwe woonvormen en presenteren zorginstellingen bouwplannen. Randhof in Goes opent feestelijk de nieuwe afde ling met kleinschalige wonin gen met presentaties en infor matie. Een voorbeeld-huiska mer is te bezoeken van 13.00 tot 15.00 uur. In de Blaauwe Hoeve in Hulst geven bewoners zelf een rondleiding in de eigen huis kamer tussen 10.00 en 15.00 uur. Er is een informatiemarkt over de overgang van traditioneel wonen naar kleinschalig wo nen. Bij Simnia in Domburg is één door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Nederlandse Noordzeekust dreigt de concur rentieslag met de Belgische kust en de Duitse Oostzeekust te ver liezen. Staatssecretaris Van Gennip van Economische Za ken wil daar actie tegen onder nemen, onder meer door met een Nederlandse badplaats een proefproject kwaliteitsverbete ring op te zetten. In de gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde Vernieuwde Toeristische Agenda maakt Van Gennip een duidelijke keuze. Zij wil de toeristische sector langs de Noordzeekust niet ver der uitbreiden, omdat de ruimte al beperkt is. Dat de Nederlandse kust min der rijke buitenlandse gasten trekt, komt niet door de omvang van het aanbod. Die is groot ge noeg. Het gaat vooral om de kwaliteit van het aanbod. Die blijft achter of loopt in vergelij king met de buurlanden terug. „Een kwaliteitsslag is dringend noodzakelijk', stelt Van Gennip. Om de kwaliteit te verhogen, moeten de karakteristieke ele menten van de Nederlandse Noordzeekust volgens haar ver sterkt worden. Ze doelt dan op de vrij brede stranden, de afwis selingvan kleine en grootschali ge badplaatsen en de duin- en andere natuurgebieden. Welke kant het precies op moet, wil Van Gennip in de praktijk ontdekken. Zij zal daarom het initiatief nemen voor een voor beeldproject om met één van de badplaatsen uit te zoeken hoe de kwaliteit van de toeristische sector kan worden verbeterd. Het voorbeeldproject moet uit eindelijk uitmonden in een handboek waar alle Nederland se kustplaatsen hun voordeel mee kunnen doen. Afdeling Polderhof van de Blaauwe Hoeve, waar demente ouderen wonen. foto Wim Kooyman door Raymond dei F cel TILBURG - Het is thuiskomen in de meest letterlijke zin van het woord. Hammond-organist Arno Krijger (31) leerde jazz muziek kennen en maken in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess. Nachtenlang speelde hij zich suf in het befaamde pand aan de Noordstraat. Zaterdag betreedt de in Tilburg woonach tige profmuzikant na lange tijd weer het podium, waarop hij de basis van zijn carrière legde. Krijger speelt momenteel in acht bands. Het is enkel jazz wat de klok slaat, maar wel in de meest uiteenlopende vormen. „Ik heb ook veel andere muziek stijlen gespeeld, maar jazz is toch altijd nummer één geble ven. Het verveelt nooit, zolang je maar blijft vernieuwen. Daarom speel ik heel bewust verschillende jazzstijlen. Met verschillende muzikanten, in verschillende bands", vertelt Krijger. De Tilburger hoorde de eerste jazztonen al toen hij nog in de wieg lag. Vader Tonny was jazz- gitarist en hammond-or gelfreak. Logischerwijs kwam hij daarom regelmatig in Porgy Bess. „Ik liep daar als kleine jongen rond, ook al toen de op richter - Frank Koulen - daar nog achter de bar stond. Van mijn tiende tot twaalfde jaar kreeg ik klassiek orgelles in Ter- neuzen. Op veertienjarige leef tijd intensiveerde ik mijn spel. Samen met drummer Roel van Sluys, die ook geïnteresseerd was in jazz, speelde ik zoveel mogelijk in Porgy. Maja Lem- men, die het roer na de dood van Koulen overnam, stimuleerde ons enorm." Als puber verslingerd zijn aan jazz, Krijger mag gerust een uit zondering worden genoemd. Zelf was hij zich daar lange tijd niet van bewust. „In de meeste gezinnen staat de radio op zen ders afgestemd, waarop pop muziek is te horen. Bij ons was dat nooit zo. De radio stond nooit aan. Alles wat ik hoorde, waren de platen van mijn vader. Ik vond het toen ik op de mid delbare school kwam ook heel vreemd dat mijn klasgenoten een grootheid als Frank Sinatra niet kenden. Jazz was voor mij net zo norm aal als pop voor hun Ik zette mij ook af tegen popmu ziek. Pop was niets, jazz was al les. Ik ging recht tegen de stroom in. Dat zit ook wel een beetje in mijn aard." Krijger ging naar het Tilburgse conservatorium en gaat inmid dels als profmuzikant door het levenTwaalf uur per week geeft hij les, om een financiële basis te hebben, maar het grootste deel van zijn dagelijks leven bestaat uit repeteren en optreden. In bandvorm, of als sessiemuzi kant. „Zo ben ik nu in de studio bezig met de Amerikaanse jazz- drummer Billy Hart. Hij heeft onder andere gespeeld met Mi- les Davis, Herbie Hancock en Stan Getz. We maken een plaat met de Afrikaanse gitarist Ja mes Scholfield. En vorig jaar speelde ik met het B&W kwintet in de Carnegie Hall in New York, wat toch zo ongeveer het Mekka van de muziekwereld is", aldus Krijger. In 'hometown' Terneuzen treedt Krijger aan met het Unity- kwartet, dat teruggrijpt op het blue note-album van ham- mond-organist Larry Young. Waar Young met drummer El- vins Jones, tenorsaxofonist Joe Henderson en trompettist Woody Shaw furore maakte, be stijgt Krijger het podium met tenorsaxofonist Ben van den Dungen, drummer Pascal Ver meer en trompettist Jarmo Hoo- gendijk. Laatstgenoemde woonde een tijd samen met Woody Shaw, wat overduidelijk zijn weerslag heeft op zijn spel. „Unity speelt vooral jazz uit de jaren zestig en zeventig. Stevig dus." Het optreden in Terneuzen zal vooral een weerzien met beken den zijn. Mensen die weten waartoe Krijger op zijn instru ment in staat is, zonder vooraf een bepaalde gedachte te heb ben bij het instrument 'ham mond-orgel'. „Het gebeurt vaak dat mensen mijn orgel zien en gelijk een bepaalde verwach ting hebbenDan denk ik: wacht nou even, je weet nog niet eens hoe ik erop speel. Daarom noem ik mijzelf ook liever muzikant dan hammond-organist. Ik wil niet gewaardeerd worden om mijn instrument, maar om mijn muzikale capaciteiten. Soms is dat lastig. Het gebeurt weieens dat ik mij min of meer verplicht voel om bepaalde dingen te spe len, terwijl ik dat eigenlijk niet wil. A whiter shade of pale (Pro- col Harum) of Riders on a storm (The Doors) bijvoorbeeld." In Terneuzen hoeft hij daar niet bang voor te zijn. „Het wordt Architect Maarten Struijs gebruikt waterpartijen bij het ontwerp van metrostations in Rotterdam. foto Dirk-Jan Gjeltema Arno Krijger: „Jazz verveelt nooit, zolang je maar blijft vernieuwen. door Ali Pankow RENESSE - Nu nog sieren de fraaie reflecties van architect Maarten Struijs de wanden van het plusgebouw van tentoonstellingscentrum Plus Min aan de Rampweg in Renesse. Zijn presentatie Waterspiegels vormt de afronding van de ex- postiereeks over water, maar zou weieens het de finitieve einde van heel Plus Min kunnen zijn. „Niemand durft het woord 'einde' echt uit te spre ken, maar nieuwe plannen worden niet meer ge maakt", zegt bestuurslid Anne van der Weerdt. Zij doelt op het feit dat kunstenaar Jan van Munster zijn Plus Min-gebouwen te koop heeft gezet, als reactie op de komst van verblijfsrecrea- tie aan de Rampweg. De aantasting van het weid se polderlandschap kan hij niet accepteren .Daarmee is de situatie voor ons als bestuur te on zeker geworden om op termijn nog kunstenaars uit te nodigen hier te exposeren", licht van der Weerdt toe. De laatste bijeenkomst staat gepland op zondag 30 november, als slotmanifestatie van de serie Water. Daarna is de agenda leeg. Niemand van de aanwezigen leek daaraan te wil len denken, zondag bij de opening van Waterspie gels. Het zou ook onterecht zijn de expositie van Maarten Struijs hierdoor volledig te laten over schaduwen. Met acht grote foto's wordt een fraaie indruk gegeven hoe deze architect waterpartijen in zijn ontwerpen integreert. De metrostations Tussenwater in Hoogvliet en het zogeheten staartspoor, oftewel het station aan het einde van de metrolijn in Spijkenisse, staan centraal in deze presentatie. Struijs maakt gebruik van de water spiegel als reflector van licht, zowel overdag als 's nachts. De tegenover elkaar gepresenteerde foto's visualiseren de verschillen. „Water bij metrostations houdt - zolang het niet vriest - ongewenste graffiti-artiesten op afstand. Dat is een goed praktisch argument om als archi tect ook iets poëtisch te kunnen doen", aldus Struijs. Hij is sinds 1981 als senior-architect ver bonden aan het Ingenieursbureau Gemeentewer ken Rotterdam. In die hoedanigheid was hij onder meer coördinerend architect van de Beneluxlijn, de verlenging van de metrolijn vanaf het Marco- niplein. De dag- en nachtopnamen van de metrostations in Hoogvliet en Spijkenisse werden gemaakt door de fotografen Piet Rook en Pieter van der Meer. Daarna is Struijs er zelf mee aan de slag gegaan. „Vijf jaar geleden had ik zo'n presentatie nog niet kunnen maken, maar dankzij geavanceerde digi tale technieken en printmogelijkheden kunnen we nu de foto's manipuleren en in grote formaten printen", zegt de architect. De expositie in Plus Min is tot en met 9 november te zien op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De wrscl*. beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat!1 redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.Der' dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overo weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. van de vijf nieuwe woningen te bezoeken tussen 10.00 en 15.00 uur. De Vliedberg in Koudeker- ke vertoont een film over de zorg in een verpleeghuis en geeft op de hele uren rondleidingen bij de vernieuwde appartementen, tussen 11.00 en 16.00 uur. Sint Maartenshof in Sint Maar tensdijk geeft informatie over de nieuwbouwplannen van 9.30 tot 12.30 uur De Schutse in Tholen laat zien wat voor wo ningen er komend jaar worden gebouwd van 13.30 tot 16.00 uur. Ter Valcke laat naast haar plannen een film zien waarin klein- en grootschalige interne zorg worden vergeleken van 10.00 tot 12.00 uur. De welgestelden die in Zeeland een vakantiewoning in de wat hogere prijsklasse bezitten, ver velen zich volgens Chris Luken (PZC, 2-10). Luken verdiept zich kennelijk meer in banksal do's, dure auto's en de belang rijkheid van prominente perso nen dan in de vraag: waarom kopen mensen een duur huis in Zoutelande. Maar natuurlijk: het antwoord is duidelijk in de hoop dat er ooit een strandtent, herstel 'Beach Club' komt, waar geen 'boeren' komen. Maar er zijn ook 'rijke boeren'. Luken herstelt zich dan ook. Hij be doelde lomperikken en horken. Iedereen is natuurlijk diep on der de indruk van de indruk wekkende carrière van Luken. Maar zelfs met miljoenen euro's, de duurste champagne, kaviaar en een anti-boeren-lomperik- ken- en horkenbeleid moet Lu ken toch beseffen dat 'klasse' niet te koop is. Dat heb je of dat heb je niet. Met of zonder twee de huis! Ellen Leijnse D. Koddelaan 36 Zoutelande De eerste kustmarathon in Zee land was meteen raak. Hier kan geen toeristische campagne te genop (PZC, 7-10). Ik heb foto's gezien van deze wedstrijd. Deze zijn adembenemend mooi. Ik was zelf als fietsende begeleider aanwezig en heb dit ook zo erva ren. Stormvloedkering, wind op kop, waaierlopen, mul zand, ho ge duintoppen en vooral veel wind. En dan eindigen in Zoute lande met de vreselijke laatste kilometers. Ik was zeer onder de indruk van de hardlopers. Tan denknarsend en beukend tegen de wind de Hoge Hil in Dom burg beklimmen. Geenploegen- spel zoals bij wielrennen. Geen smerige opmerkingen (voetbal) en een steeds enthousiast pu bliek. Wat jammer dat de pro vincie hier nog niets voor over heeft. Want dit gaat groots wor den. Deze prima georganiseerde kustmarathon, alleen geschikt voor kanjers, is zeer zeer zwaar. Omroep Zeeland doet met één camera zijn best, maar met twee motoren zou j e dit zoveel mooier kunnen maken en de saaie maandagavondcyclus Kloetin- ge-Hoek eens kunnen doorbre ken. Wereldwijd kreeg deze wedstrijd ook applaus. De Ja. panse deelnemer Setsuo Noda als 60-jarige met een prima tijd vertelde mij: „Prachtig, pra4 tig, ik kom absoluut terug." Ko Meulmeestet Platanenstraatil Oost-Souburj Nog nagenietend van mijn wed- strijddeelname aan de eerste Zeeuwse Kustmarathon wil ft een groot compliment gevenaari de organisatie van dit prachtige sportevenement. Een grote groep enthousiaste vrijwilligers met als kartrekker Leijn Lie- vense, presteerde het om ineen betrekkelijk korte tijd deze fan- tastische sportwedstijd het le venslicht te doen laten zien. Eet gedurfd initiatief. Vanaf del start in Burgh tot aan de finis in Zoutelande met onderwegdej goed geregelde drink- en ver- zorgingsposten en de vele route- vrijwilligers, alles verliep naar wens. Uit de spontane reacties tijdens en na de wedstrijdvandt vele deelnemers uit ons lanc maar ook uit het buitenland,be merkte ik dat het parkoers ee: schot in de roos is gebleken. He: was niet één der zwaarste, maar vooral ook één van de mooiste geworden. Een prima presenta tie van onze mooie provincie Zeeland met het bos, de duin® het strand en de zee in een note- dop en natuurlijk niet te verge ten de prachtige vergezicht® vanaf de duintoppen en overde zeestromen. De PZC, één van sponsoren van de marathon toonde op de sportpagina ee: mooie foto van de met recht trotse winnaar. Het zou mijt wens zijn, als er in een mogelijke volgende editie van de Zeeuwse Kustmarathon, een sportpagina met een mooi fotoverslag in de ze krant geplaatst zou kunne worden. De wedstrijd bied: unieke beelden. Op de website www.zeelandmarathon.nl zijn hier mooie voorbeelden van te zien. Ik hoop, en met mij velen.l dat deze marathon volgend jaar! een vervolg zal krijgen. George Taai Vlaamse Gaai: Oostkapelli echt thuiskomen. Een concert voor familie, maar vooral ook voor Maja Lemmen. Om haar te bedanken voor haar steun, want Porgy Bess was de opstap voor mijn carrière." Het optreden van Arno Krijger met Unity in Porgy Bess, Terneuzen begint zaterdag om 21.00 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - Nodig men sen persoonlijk uit en behandel ze als hoge gasten. Drankje, praatje, rondleiding, inspraak. Vlissingen doet het al en als het aan de Partij voor Zeeland en de LPF Zeeland ligt, de provincie straks ook. De partijen willen twintig mensen uitnodigen om als Very Important Person een vergadering van Provinciale Staten bij te wonen. De reacties in Vlissingen zijn goed, dus laten wij het ook eens proberen, dacht de Partij voor Zeeland. „Mensen zijn nu na tuurlijk ook van harte welkom als wij vergaderen, maar het lukt desondanks niet publiek te trekken. Ik denk dat de sfeer an ders moet", zegt PvZ-fractie- voorzitter M. Stoffels. Hoe anders? Stoffels: „Mensen moeten niet het idee hebben dat ze urenlang naar politiek zitten te luisteren, ze moeten het ge voel hebben erbij te horen. Dat ze met ons kunnen praten, dat ze onderwerpen kunnen aandra gen die wij dan bespreken en waarover we later nog eens met ze napraten." „Immers, het is naar onze me ning toch de bedoeling om de lijn tussen kiezer en gekozene zo kort mogelijk te houden", schrijven PvZ en LPF in hun ini tiatiefvoorstel aan Provinciale Staten. „Elke vier jaar zegt ie dereen dat weer eens, nou, dan vind ik dat we er ook alles aan moeten doen", zegt LPF-frac- tievoorzitter H. Smits. De LPF heeft al voor elkaar ge kregen dat de commissie sociale en bestuurlijke zaken op dins dagavond vergadert. De Staten commissies kwamen tot dit jaar altijd overdag bijeen en de an dere commissies doen dat nog steeds. Die ene avondvergade ring per maand is een experi ment, met hetzelfde doel als de VIP-behandeling. Smits: „We willen duidelijk maken wat de provincie doet en dat wat wij doen, belangrijk is voor alle Zeeuwen." Haar initiatief van de avond vergadering heeft nog niks op geleverd; de publieke tribune is net zo leeg als vroeger. „Het stemt inderdaad niet tevreden zoals het nu gaat", geeft Smits toe. „De drempel is kennelijl nog steeds te hoog." Zij ziet de VIP-behandeling als 'onze laat ste hoop'. Ze wil het driekwar jaar de tijd geven. „Als dit ooi niet lukt, dan kunnen we terecht de conclusie trekken dat de be volking niet wil komen. Maa: dan mag men ons ook niet mee; verwijten dat we niet gepro beerd hebben de politiek dich ter bij de burger te brengen. MIDDELBURG - Ont wikkelingspsycholoog Ewald Vervaet, auteur van het boek Groeiender- wijs, psychologie van nul tot drie, demonstreert donderdag in Middelburg aan de hand van testjes hoe het bewustzijn van baby's en peuters zich ontwikkelt. Vervaet is geboren in Westdorpe en doceert en onderzoekt ontwikke lingspsychologie vanuit Amsterdam. In het kader van de Week van de We tenschap doet hij in De Drukkery in Middelburg spelenderwijs proeven met kinderen van bezoe kers. De proeven verdui delijken de geestelijke ontwikkeling van jonge kinderen. Vervaet ge" bruikte de proeven ook voor zijn onderzoek en zijn boek Groeienderwijs. dat vorig jaar verscheen Hij toont aan vanaf welke leeftijd kinderen het eigen spiegelbeeld herkennen en begrijpen; wanneer het kind beseft dat een voor werp dat uit het zicht ver dwijnt nog bestaat en o een baby zijn handen a! kan laten pakken naar wat hij ziet. Vervaet is tussen 14.00 en 17.00 uur in de Drukkery.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12