11 Verkeersproblemen rond tunnel vergen ingreep van het Rijk Koren Vivente vieren feest passieux Wethouder vindt dat leerkracht al genoeg gestraft is Stichting Allijn voor prijzen genomineerd Oud-directeur Scheldemond stuurt vertrouwelijke informatie naar fracties Zeilschepen verzamelen bieten Zo hoort het zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 14 oktober 2003 Onprofessioneel Excuses Pechiney aan vakbonden Eensgezind Voetveer Berisping Sjoel team in de prijzen Inloopochtend Genomineerd zc Rapport over leraar schokt raad (W>rFdith Ramakers VLISSINGEN -Oud-interimdi recteur Henk Mulders van de Stedelijke Scholengemeen schap Scheldemond heeft een aantal Vlissingse raadsleden het vertrouwelijke onderzoeks rapport toegestuurd, over de relatie tussen een leerkracht- /vertrouwenspersoon en een leerling. Mulders merkt in een begeleidend schrijven op dat hij op deze manier een bijdrage wil leveren aan een gezond pedago gisch klimaat. i(De veiligheid van leerlingen, zeker in een precaire situatie van vertrouwenspersoon en leerlinge-met-problemenmag nooit een punt van discussie zijn", stelt hij. Mulders, die na het vertrek van rector B. Maas tot 1998 interim-directeur was, heeft redenen om aan te nemen dat de school die ongeschreven wet met voeten heeft getreden. Hij vindt dat de kwestie te seri eus is om niet over alle beschik bare informatie te beschikken. Mulders schrijft aan de raadsle den: „De zaak moet tot de bo dem worden uitgezocht. Ik wil dat u bij uw werkzaamheden dit rapport betrekt." In het onderzoeksrapport staan de intieme sms'jes en e-mails vermeld, die een docent en een leerlinge van veertien j aar enke le maanden in het vorige school jaar met elkaar hebben uitge wisseld. De manier waarop hij de leerling heeft begeleid wordt afgekeurd door de onderzoe kers. De onderzoekscommissie vindt het ook verwerpelijk dat hij adviezen van collega's in de zekwestie heeft genegeerd. Een conclusie is dat de leerkracht zich onprofessioneel heeft ge dragen en dat hij als leraar in het algemeen en vertrouwens persoon in het bijzonder niet de vereiste afstand heeft bewaard tegenover de leerling. De Partij Souburg Ritthem en D66 zeggen in een eerste reactie VLISSINGEN - De directie van Pechiney heeft haar excuses aangeboden aan de vakbonden. Die waren niet ingelicht over de reorganisatie, waarbij 84 ar beidsplaatsen vervallen. De directie had de reorganisatie wel intern aangekondigd, maar weigerde de bonden in te lich ten. De bonden reageerden furi eus en stuurden een boze brief naar het bedrijf. Op uitnodiging van de directie zijn de bonden gisteren gaan praten. Afgespro ken is voortaan om de drie maanden met elkaar te overleg gen over de voortgang van de re organisatie. erg geschrokken te zijn van de inhoud van het rapport. Beide partijen nemen het woord 'on toelaatbaar' in de mond. ,,Op basis van dit rapport durf ik te zeggen dat de man ontslagen had moeten worden", zegt L. Waterman van de PSR. „Zijn gedrag was onverenigbaar met zijn functie als docent of ver trouwenspersoon Waterman vindt het onbegrij pelijk dat het schoolbestuur en „naar ik heb begrepen een deel van de directie, niet hun verant woordelijkheid hebben geno men. Het probleem is omvang rijker dan ik had verwacht." De fractie van het CDA Vlissin- gen wil het rapport niet lezen. „In Nederland kennen we de wet op de privacy. Een wet die de rechten beschermt van alle betrokkenen", stelt C. Seijbel van het CDA. „De voormalige interim heeft al jaren niets meer van doen met Scheldemond. Het is schandalig en het CDA vraagt zich af wat de beweegredenen zijn van de persoon die 'gelekt' heeft én die van Mulders." Volgens het CDA was de sfeer op de school tot de publiciteit 'fan tastisch'. „Het directie- en het docententeam zijn eensgezind als nooit tevoren." Het CDA vindt dat raadsleden niet meer in het Dagelijks Bestuur of Al gemeen Bestuur behoren te zit ten. In de commissievergade ring Samenleving, aanvang 19.30 uur in Havengebouw op het Stadhuisplein, wordt het onderdeel Scheldemond van daag achter gesloten deuren be handeld. Dit op verzoek van de fracties van de PvdA, Groen- Links en wethouder C. de Keij- zer, die tevens bestuursvoorzit ter van het Dagelijks Bestuur van Scheldemond is. J. Koppe- jan van de RPCU stelt in de com missievergadering voor dat de raadsleden een persverklaring samenstellen, waarin in een klap duidelijk wordt wat de op vatting van de Vlissingse raad is. „Ik vind dat de raad veel te weinig informatie heeft gekre gen over de kwestie en daarin ligt verantwoordelijkheid voor onze vertegenwoordigers in het AB en DB." De deelnemers aan de bietentocht zijn onderweg naar Goes. door llona Vette GOES - De negentien oude zeilschepen die meedoen aan de bietentocht kwamen gisteren in Goes aan. Tijdens de jaarlijk se tocht verzamelen de boten bieten op de Zeeuwse eilanden en vervoeren die daarna naar de suikerfabriek in Steen bergen. De tocht begon zondag in Sint-Anna- land. Aan de tocht doen schepen mee van soms ouder dan honderd jaar. Een aantal van de schepen werd gebruikt als vracht schepen en een paar hebben al eerder vol met bieten gezeten. Tijdens de tocht deze week laden de schepen 's ochtends sym bolisch een zakje bieten in en zeilen daarna naar de volgende laadplaats op een ander Zeeuws eiland. De boten varen vandaag naar Bruinisse. Morgen wordt dan de lading naar de suikerfabriek in Steenbergen gebracht en gekeurd door een kwaliteitscontroleur, zoals dat vroe ger ook gebeurde. Dit jaar wordt de zeiltocht voor de vijfde keer gehouden en er varen veel grote schepen, met een lengte van achttien tot twintig meter, mee. Initiatiefnemer J. Littooij is blij met het grote aantal deel nemers: „Het is een prachtig zicht al die oude grote schepen bij elkaar. Echt bijna uniek.De winnaar van vorig jaar P. Ver boom is ook dit jaar van de partij en erg strijdlustig, maar komt toch vooral voor de gezelligheid. „Ik denk zeker wel dat we bij de eerste drie eindigen, maar we doen het uiteindelijk voor de gezellig heid. Je leert elkaar goed kennen tijdens zo'n tocht." De race is vrij uniek voor deze regio. Op het IJsselmeer vinden al langer soortge lijke races plaats, maar voor schippers uit Zuid-Holland, Brabant en Zeeland is dat eigenlijk te ver weg. Daarom besloot J. van Moorsel, destijds initiatiefnemer, vijf jaar geleden om een tocht op de wate ren in Zeeland te organiseren. En omdat foto Willem Mieras Van Moorsel de tocht rond deze tijd, de bietenperiode, organiseerde, doopte hij de race tot bietentocht. De meeste deelnemers komen uit het zui den van het land en een aantal is schipper van beroep. Littooij is geen echte zee man, maar slaapt wel iedere nacht op zijn boot met zijn gezin. Hij 'drijft' in Rotter dam, maar werkt in Goes. „Wel jammer hoor, dat ik niet in Goes kan wonen met mijn boot. Er zijn in Zeeland zo weinig ligplaatsen voor dit soort grote woonbo ten. Ik ken genoeg andere mensen die hier graag zouden willen liggen, maar de gemeenten hier zijn daar niet zo happig op." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het Rijk moet ingrijpen om het wegennet bij de Westerscheldetunnel en het openbaar-vervoernetwerk te verbeteren, omdat de provincie en gemeenten ernstig tekort schieten. Oud-Terneuzenaar Dennis van Nieuwenhuijzen schrijft dat aan de vaste Kamercommissie verkeer en waterstaat, naar aanleiding van klachten die hij inventariseerde over de verbin dingen bij de Westerschelde tunnel en het fiets-voetveer Breskens-Vlissingen Van Nieuwenhuijzen zegt in zijn notitie dat provincie, gemeen ten, vervoersbedrijf Connex ion en de N.V. Westerschel detunnel bij een groot aantal verkeers- en vervoersproble men tot nu toe hebben 'nagela ten effectief een regierol op zich te nemen, laat staan deze aan te Pakken'. Volgens de oud-Ter- neuzenaar is daarbij vaak ten onrechte het gebrek aan finan- Clen opgevoerd. Hij denkt dat verschillende mogelijke geld bronnen onvoldoende zijn aan geboord. Van Nieuwenhuizen constateert at het verkeer op de tweebaans oegangswegen naar de Wester scheldetunnel in de spits regel matig vast staat. Rondom de tunnelwegen is het verkeer soms met meer dan een kwart oegenomen, zodat ook daar Problemen ontstaan; proble men die iedereen al vooraf zag aankomen. J?e'veiligheid in de Westerschel- etunnel schiet volgens Van teuwenhuijzen tekort voor ensen met een functiebeper king. Rolstoelgebruikers kun nen niet zelfstandig gebruik maken van de vluchtwegen en hij vreest dat die mensen in een noodsituatie aan hun lot wor den overgelaten. Ook de toegankelijkheid van andere gebruikers zou vaak te wensen overlaten. Zo klagen Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl vervoersbedrijven over de ge brekkige toegangswegen. „Maar ook snelheidsbeperkin gen in de tunnel en de sluiting gedurende een aantal nachten zorgen voor logistieke proble men bij de Zeeuwse vervoersbe drijven." In de inventarisatie scoort Con- nexxion de meeste klachten. „Die lopen uiteen van de absur de tarieven die de vervoerder hanteert tot het onveilige bus station bij Terneuzen en het feit dat hele dorpen worden versto ken van openbaar-vervoerver- bindingen." Ook laat de infor matievoorziening van Connex- xion volgens Van de Nieuwen huijzen veel te wensen over. 'Buitensporig hoog' noemt Van Nieuwenhuijzen ook de tarie ven voor het fiets-voetveer. Ook komt volgens hem de toekom stige vervoerscapaciteit in het geding, als er straks met kleine re boten wordt gevaren. Alles bij elkaar reden voor Van Nieuwenhuijzen om te conclu deren dat er onvoldoende aan dacht is gegeven aan de ver keers- en vervoersproblemen als gevolg van de komst van de tunnel. „Het is dan ook wensen- lijk", schrijft hij in zijn notitie, „dat vanuit rijkswege initiatie ven c.q. sturing wordt ont plooid, om de beschreven en de ontstane problematiek aan te pakken." Advertentie OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 KOOKMAGAZIJN door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De twee ko ren van de stichting Vivente uit Middelburg vieren zaterdag feest. Het is vijfentwintig jaar geleden dat het toenmalige Jon gerenkoor Middelburg werd op gericht. Daarnaast wordt ge vierd dat Jeanne Ovaa een kwart eeuw dirigente bij de stichting is. „In de jaren zeventig groeide de interesse voor een jongeren koor", vertelt Ovaa. „Een groepje initiatiefnemers vroeg in 1978 of ik dirigente van het nieuwe jongerenkoor wilde zijn. Ik was al dirigente van een mu ziekgroep voor jongeren. Maar een koor dirigeren is heel iets anders. In tegenstelling tot mu zikanten, weten amateur-koor leden niets van dirigeren. Ik ben toen maar een cursus koordirec tie gaan volgen." Daar leerde Ovaa onder meer dat een koor vanzelf doet wat de dirigentwil. „Als je krachtig het teken geeft om te beginnen met zingen, zal het koor krachtiger beginnen dan wanneer je dat slap doet. Een koor hoeft die be wegingen niet te leren. Bij een goede dirigent gaat dat dus van zelf." In een kerkblad werd een op roep geplaatst voor leden voor het nieuwe koor. „Dertien men sen meldden zich aan en na de eerste repetitie hadden we al drieëndertig leden. Ze waren ontzettend enthousiast. We be gonnen met eenvoudige num mers, maar de leden verzonnen ter plekke tweede en derde stemmen. Of het mooi klonk, vraag ik me af. Ik hoorde pas nog een bandje uit die tijd... zegt Jeanne lachend. „De eerste keer dat we vierstemmig zon gen, weet ik nog goed. Het was met Kerstmis. Dat klonk echt geweldig." Al na zes jaar werd er een twee de koor in het leven geroepen. „De leden van het eerste uur werden ouder", vertelt Ovaa. „De mensen van boven de dertig voelden zich niet meer thuis in een jongerenkoor maar ze wil den wel blijven zingen." In die periode werd de stichting Vi vente opgericht. Daaronder val len het huidige gospelkoor Inspiration (voorheen het jon gerenkoor) en het interkerkelijk koor Sheborim. Beide koren zijn inmiddels bedoeld voor alle leeftijden. In 1988 stapte Ovaa overvanhet toenmalige jongerenkoor naar Sheborim. „Ik vond dat ik te oud werd", vertelt de nu zeven tigjarige Middelburgse. „Ik sluit qua leeftijd meer aan bij de leden van Sheborim. Daar hoop ik nog lang te kunnen blijven di- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wethouder C. de Keijzer van Vlissingen zegt dat hij de in opspraak geraakte leerkracht in eerste instantie wilde ontslaan. De Keijzer Is voorzitter van het Dagelijks Be stuur (DB) van Scheldemond. Juristen concludeerden na be oordeling van de kwestie dat een berisping meer in de lijn der verwachting lag. „Ik vind ver der dat de man daarmee vol doende gestraft is", reageerde De Keijzer gisteren. De Keijzer zegt dat het 'een lin ke zaak was'. „De kans was groot dat de bewuste leerkracht tegen ontslag in beroep zou gaan. Ook daarom hebben we de juridische toets laten uitvoeren. Zij gaven ons weinig kans van slagen dat we de eventuele be roepszaak zouden winnen." „Nu bemoeit iedereen zich in eens met de strafmaat", ver zucht De Keijzer. Directeur F. van der Avert wilde de man ontslaan, toen de resultaten van een onderzoek dat uitgevoerd was door een onafhankelijk ex terne commissie bekend wer den. De Keijzer trok zich terug. „Van der Avert wilde dat hij ten koste van alles ontslagen werd." De man kreeg vervolgens een berisping. Het is de lichtste dis ciplinaire straf die de CAO kent. „Gelet op het ontbreken in de loopbaan van de man van eerde re disciplinaire straffen, zijn we daarop uitgekomen." De onderwijswethouder vindt het gedrag van de leraar deson danks laakbaar. „Hij is stom geweest. Daarvoor is hij ge straft. Bij herhaling van dit ge drag zouden we kunnen ingrij pen. Die toevoegingen zijn ver meld bij het besluit tot de beris ping." De Keijzer zegt ook dat Van der Avert het vertrouwen verloor van docenten en enkele mede directieleden. Het DB greep in door Van der Avert de ruimte te geven om te solliciteren en de di recteur werd op non-actief ge steld. „Hij was zelf inmiddels ook al aan het solliciteren." Begin mei werd de leerkracht officieel berispt. Het DB heeft 17 april 2003 een voorgenomen besluit genomen. Daarin ston den zes aandachtspunten, die bij een nieuwe overtreding zou den leiden tot een zwaardere disciplinaire straf. De commissie concludeerde dat de man bewijsmateriaal had achtergehouden. Ook heeft zijn handelwijze geleid tot vertra ging van de vereiste psychiatri sche begeleiding van de leer ling. Hij negeerde collegiaal advies. In het definitieve besluit over zijn berisping, dat drie weken later werd genomen, waren deze punten niet meer opgenomen. Overgebleven waren de onder delen dat de docent niet heeft gehandeld zoals van een ver trouwenspersoon mag worden verwacht door de ouders vol strekt onvoldoende te informe ren. Hij heeft zich onprofessio neel gedragen door niet voldoende afstand te bewaren van de leerling en een (emotio nele) relatie met de leerlinge te onderhouden. Vertrouwensper sonen dienen zich op school an ders te gedragen tegenover aan hun zorg toevertrouwde leerlin gen. De Keijzer moet het ant woord schuldig blijven waarom het voorgenomen besluit zoveel steviger was aangezet dan het definitieve besluit. OOSTERHOUT - Het eerste team van sjoelvereniging EMSV uit Middelburg heeft zaterdag beslag weten te leggen op de tweede plek in de B-klasse bij de teamkampioenschappen van de Regio Zuid in Oosterhout. Het team bestond uit Adrie Sturm, Piet Sinke, Jan Beekman en Piet Cevaal. Jeanne Ovaa, al vijfentwintig jaar dirigente bij de stichting Viven te. foto Lex de Meester rigeren. Het is een soort familie geworden. Er hangt er zo'n fijne sfeer. Dat is ook het moeilijke aan het werk als dirigente. Aan de ene kant wil ik een mooi op treden neerzetten, maar aan de andere kant komen de leden voor ontspanning en gezellig heid. Daar moet je een goed evenwicht in zien te vinden. Wel neem ik bij nieuwe leden altijd een stemproef af en ze komen eerst drie maanden op proef. Want je moet bij mij wel kunnen zingen." Het jubileum wordt zaterdag gevierd met een benefietconcert in kerkgebouw De Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Mid delburg. Het concert begint om 19.30 uur. De opbrengst van de avond gaat, op initiatief van Jeanne Ovaa, naar het Hospice Kuria in Amsterdam en naar de organisatie Mo(nu)ment voor een kind. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De Vlissingse netwerkorganisatie Stichting Allijn is genomineerd voor twee nationale prijzen. De organisa tie dingt zowel mee met de 'Be moei je d'r mee'-prijs van het Humanistisch Verbond als met 'Het Nationale Compliment' van de Nederlandse Organisa ties Vrijwilligerswerk. Iniatiefneemster Y. Wagenaar van de Stichting Allijn windt er geen doekjes om: vooral de geld bedragen die voor de winnaars zijn weggelegd, zou de stichting erg goed kunnen gebruiken. „Het blijft altijd lastig om geld voor onze organisatie los te krij gen, omdat we zo vernieuwend zijn", zegt Wagenaar. Voor naamsbekendheid zou een der gelijke prijs niet nodig zijn. „Nee, we worden al voor heel veel dingen gevraagd. We krij gen zelfs veel meer aanvragen dan we kunnen leveren." De Stichting Allijn is vooral een facilitaire organisatie. De stich ting ondersteunt, coacht en fa- ciliteert mensen die het plan hebben gevat om iets te onder nemen. „Voorwaarde is wel dat het mensen dichterbij elkaar brengt", legt Wagenaar uit. „Dat kan bijvoorbeeld een cur sus taart bakken zijn of een cur sus Esperanto." De stichting verspreidde ook al eens weg- werp-fotocamera's onder be woners van het Middengebied. Daarmee konden verbeteringen voor het gebied worden vastge legd. De jongste ontwikkeling is een inloopochtend voor moeder en kind op de woensdagoch tend. De activiteiten van de Stichting Allijn zijn bij de jury van de 'Be moei je d'r mee'-prijs van het Humanistisch Verbond in goede aarde gevallen. In de jury zitten onder.meer Hanneke Groente man, Roger van Boxtel, Jacob Kohnstamm en Lodewijk de Waal. Uit de 154 ingediende projecten zijn uiteindelijk tien organisa ties genomineerd, waaronder de Stichting Allijn. Alle projecten hebben als gemene deler dat ze de betrokkenheid, eigenwaarde en zelfredzaamheid van mensen vergroten. In totaal zijn er drie prijzen van 5000, 2500 en 1250 euro te verdienen. De geldbe dragen zijn beschikbaar gesteld door de ASN-bank. Op 8 no vember worden de winnaars in Utrecht bekend gemaakt. De Stichting Allijn dingt ook mee met de zevende editie van 'Het Nationale Compliment' van de Nederlandse Organisa ties Vrijwilligerswerk en de Rabobank. Deze prijs wordt toegekend aan opvallende of in spirerende vrijwilligersprojec- ten. Aan deze prijs zijn geldbe dragen verbonden van 12.500 euro, 7500 euro en 5000 euro. Op 9 december worden de drie prijswinnaars bekendgemaakt tijdens een feestelijke uitrei king. Overigens is de Stichting Allijn met deze prijs niet helemaal on bekend Al eerder kreeg de orga nisatie een prijs in het kader van 'Het Lokale Compliment', een prijs die wordt uitgereikt door lokale Rabobanken. De drie Amsterdammers wis ten niet wat ze afgelopen za terdagnacht in Middelburg zagen. Samen met hun gast heer liepen ze na het bezoek aan enkele cafés terug naar hun slaapplek. Bij de krui sing van de Schroeweg met de Kanaalweg zagen ze een eenzame fietser stoppen. Wat doet hij, vroeg een van hen hardop. Gewoon wachten voor het rode licht, ant woordde de gastheer. Maar er is in de verste verte geen auto, motor of andere fietser te zien, merkte een van de drie op. Daar gaat het niet om, kreeg hij als antwoord. Die fietser houdt zich gewoon aan de regels, zoals het hoort, vervolgde de gastheer. De Amsterdammers keken el kaar verbaasd en applaudis seerden luid toen het licht op groen sprong en de fietser rustig aanzette voor het res terende deel van zijn rit. §fS0&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11