Duizenden herdenken aanslagen op Bali Palestijnse premier dreigt met aftreden Regering-Bush wil jagers ruimte geven in het buitenland Hema's afgeslacht in Congo 5 Drie miljoen ontheemden in Europa en Centraal-Azië in Nederland zijn blij met nieuwe wetten maandag 13 oktober 2003 Patiënt steekt inrichting in brand: 30 doden Veertig Taliban via tunnel uit gevang ontsnapt Keuze ETA blaast elf vrachtwagens op Slachten kip mislukt in Big Brother Topman Sobelair neemt ontslag Sabena-personeel krijgt deel loon Ugandese leger redt 400 kinderen rechten vrouwen Marokko ran nn7e redactie buitenland ÏABAT - Marokkaanse vrou- ven krijgen in het huwelijk neer rechten. Koning Moham- ned VI heeft de geplande wets wijziging bekendgemaakt in de Marokkaanse troonrede voor jet parlement. Nederlandse Marokkanen hebben er in het neekeinde positief op gerea geerd Het principe van 'gehoorzaam heid van de echtgenote aan de man' wordt afgeschaft. Het ge zin wordt geplaatst onder 'de gemeenschappelijke verant woordelijkheid' van man en vrouw. Aan verstoting en polygamie worden strikte voorwaarden ge steld De gebruikelijke monde linge verstoting, waarmee de man het huwelijk kan beëindi gen, wordt afgeschaft. Hiervoor moet in de toekomst eerst toe- KOZLOVITSJI - Een brand in een psychiatrische inrichting in de Wit-Russische stad Kozlovi- tsji heeft gisteren dertig mensen het leven gekost. Ruim dertig mensen raakten gewond. Vol gens de autoriteiten is de brand aangestoken door één van de patiënten. Het personeel probeerde aan vankelijk de brand zelf te blus sen en de patiënten te redden. Pas na een half uur besloten de werknemers de brandweer te waarschuwen, zei minister Astapov van Noodsituaties. Toen de brandweer arriveerde, was het dak al ingestort. De patiënt die het gebouw in brand stak, overleefde de brand niet. Hij had al twee keer eerder geprobeerd brand te stichten en stond bekend als een pyromaan. Kozlovitsji ligt 250 kilometer ten westen van de hoofdstad Minsk. AP KANDAHAR - Veertig leden van de Taliban zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag via een tunnel uit een gevangenis in de Afghaanse stad Kandahar ont snapt. Veiligheidschef generaal Salem van de gevangenis zei za terdag dat onder de ontsnapten enkele prominenten zijn. Hij liet weten dat de broer van oud-minister van Defensie mullah Obaidullah onder de voortvluchtigen is. Mullah Obaidullah is na de val van het Talibanbewind nooit gevangen genomen door de Amerikanen of leden van het huidige Af ghaanse bewind. De Afghaanse president Karzai liet weten dat hij later deze maand honderdduizend strij ders van rivaliserende facties wil ontwapenen om een einde te maken aan de onrust in een aan tal provincies. In de eerste fase staat de ontwapening van mili ties in hoofdstad Kaboel en Ma- zar-i-Sharif in het noorden van het land op het programma. Afgelopen week kwamen bij ge vechten in Mazar-i-Sharif tach tig mensen om het leven. Strij ders van de etnisch Tadzjiekse Jamiat-factie van Mohammad streden daar met aanhangers van Dostoem. ANP/RTR/AFP stemming worden gevraagd aan een rechter. Polygamie verdwijnt niet, maar wordt aan banden gelegd. Ook kan een vrouw tijdens de trou werij laten vastleggen dat de man geen tweede vrouw mag nemen. Tevens wordt het nemen van een tweede vrouw in de toe komst voor de eerste vrouw een geldige reden om echtscheiding aan te vragen wegens 'geleden schade'. Over het gevoelige onderwerp van het huwelijks- en familie recht is in Marokko jarenlang gedebatteerd tussen religieuze conservatieven en modernisten. „Dit had twintig jaar geleden al gebeurd moeten zijn. Marokko begint de moderniteit te aan vaarden." Zo reageert M. Sini van de organisatie Islam en Bur gerschap op de stap van de Ma rokkaanse koning. De vorst, die nu vier jaar aan de macht is en bekend staat als progressief, achtte nu de tijd rijp voor een in grijpende vernieuwing. Sinds de aanslagen van mei in Casablanca, waarbij veertig do den vielen, hebben de steeds sterker wordende moslimfun damentalisten in Marokko het moeilijk. „Dit was voor hem het moment om toe te slaan", aldus Tweede-Kamerlid Arib van de PvdA. Zowel Sini als Arib zijn dolblij met de stap vooruit in de emancipatie, die ook de nodige gevolgen krijgt voor de Marok kanen die in Nederland wonen. Arib: „Als een Marokkaanse vrouw hier scheidt van haar echtgenoot is die scheiding al leen geldig volgens de Neder landse wet. In Marokko kon ze niet scheiden. Waardoor de man toch, als hij kwaad wilde, via de Marokkaanse wet allerlei rech ten kon doen gelden. Daarbij komt dat de koning in Marokko, zo legt ze uit, een heel andere status heeft als het Ne derlandse staatshoofd. De vorst heet daar niet voor niets 'eerste onder de gelovigen'. „Moham med VI maakt nu duidelijk dat het gelijkstellen van de vrouw aan de man helemaal niet in strijd is met de islam. De koning is in Marokko het symbool van de zich moderniserende samen leving." In Marokko, zo legt Arib uit, wonen nog veel analfabeten, die de afgelopen jaren ontvankelijk waren voor de moslimfunda mentalistische opvattingen. „Met de aankondiging van de nieuwe wet kondigt hij aan dat de fundamentalisten het fout hebben." Wel vindt Arib het jammer dat de polygamie nog niet helemaal verboden is. Sini denkt dat de veranderingen in Marokko op nog een ander terrein hun weerslag zullen krijgen in de Nederlandse sa menleving. „Vooral bij de jonge re generaties. De opvoeding van veel jongeren verloopt hier in Nederland slecht. Nu de man niet langer alleenheersend is in de Marokkaanse families, heb je een kans dat het op dat terrein ook beter gaat. Ik denk dat deze stap van de koning heel goed is voor het burgerschap in Neder land." GPD/ANP/AFP/RTR i - jjh SSMSBsn. -NÉ -oSE Surfers vormen een cirkel uit respect voor de slachtoffers van de aanslagen op Bali. van onze redactie buitenland KUTA - Vele duizenden mensen hebben gisteren op Bali de aan slagen van een jaar geleden her dacht. De terreuracties van moslims op het Indonesische vakantie-eiland kostten aan 202 mensen het leven, onder wie vier Nederlanders. Eén van hen was Norbert Freriks uit Leiden, zoon van de familie Freriks uit Oosterland. De meeste slachtof fers (88) kwamen destijds uit Australië. De officiële herdenkingsbijeen komst op het overwegend hin doeïstische eiland trok twee duizend mensen, maar ook andere, kleinere ceremonies waren drukbezocht. De Austra lische premier Howard sprak de aanwezigen op Bali toe tijdens de formele plechtigheid, die christelijke, hindoeïstische en islamitische elementen bevatte. Indonesië is het grootste mos limland ter wereld. Ook in Australië zijn gisteren de slachtoffers herdacht. Alleen al in de stad Perth kwamen meer dan vierduizend mensen bijeen. Ook in Sydney, Adelaide en Canberra waren er herdenkin gen, met steeds vele honderden aanwezigen. Opvallende afwezige bij de ce remonie op Bali was de Indone sische president Megawati. Vol gens The Jakarta Post wilde zij een afspraak met de Algerijnse president Bouteflika in Jakarta niet afzeggen. De regering in Jakarta werd vertegenwoordigd door onder anderen de minister van Veilig heidszaken Susilo Bambang Yudhoyono. Onder de aanwezigen bij de offi ciële plechtigheid waren zeven honderd Australiërs en 260 In donesiërs. De andere gasten waren afkomstig uit onder meer Nieuw-Zeeland, Groot-Brit- tannië, Japan, Duitsland en Ne derland. Bij de aanslagen op de Balinese uitgaansgelegenheden vielen slachtoffers uit 22 lan den. Het voorlezen van alle 202 namen van de slachtoffers nam bijna een kwartier in beslag. Ook werden 22 kaarsen aange stoken. Indonesië zette vijfduizend vei ligheidsbeambten in voor de herdenking. De Balinese poli tiechef Made Mangku Pastika zei dat er geen gevaar was dat terroristen in het weekeinde aanslagen op Bali zouden ple gen. Hij stelde dat ook het toe zicht op onder meer vliegvelden en havens was verscherpt. De afgelopen weken zijn in een serie processen drie mannen ter dood veroordeeld wegens hun rol bij de aanslagen. Een vierde valorize redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse premier Qurei heeft aangegeven maar enkele weken zijn functie h' willen vervullen. Wanneer het mandaat van zijn noodkabinet opt over drie weken, zal hij n|et opnieuw beschikbaar zijn Premier, gaf hij gisteren aan. Qurei zei dat in november een meuw kabinet wordt gevormd met een nieuwe premier'. Hij de niet meer kwijt. Maar naaste medewerkers van Qurei «'den later dat de premier niet uit toch opnieuw een rege ring te leiden. Wel zou dan een net naar zijn keuze moeten worden samengesteld en zou het P«nement zijn zegen aan de re- gering moeten geven. ochtQureizichaanzijnwoord houden en niet terugkeren, dan is hij de tweede premier die de machtsstrijd met Arafat ver liest. Abbas gooide na vier maanden de handdoek in de ring. De post van premier was gecreëerd onder zware interna tionale druk. De Verenigde Sta ten en Israël willen niets meer met Arafat te maken hebben. Qurei werd dinsdag geïnstal leerd als premier van een nood- kabinet. Maar twee dagen later dreigde hij al weer met aftreden na een ruzie over de benoeming van de minister van Binnen landse Zaken, generaal Youssef. Die zou de veiligheidsdiensten onder zich moeten krijgen. Arafat en Qurei kwamen zater dag overeen dat de premier het noodkabinet tot het eind van de maand blijft leiden. Volgens bronnen blijft de post van Bin nenlandse Zaken vacant. De ta ken worden waargenomen door de Nationale Veiligheidsraad waarvan Arafat voorzitter is. De crisis ontstond vorige week toen Arafat weigerde Qurei's keuze voor Binnenlandse Zaken te accepteren. Youssef kwam namelijk niet bij de beëdiging van het noodkabinet opdagen, omdat hij goedkeuring van het parlement eiste. Arafat deed hem daarna in de ban. Maar het was niet de eerste keer dat het fout ging tussen Arafat en zijn beoogd premier. Al we ken werd de formatie van de re- geerploeg opgehouden door de vraag wie verantwoordelijk zou worden voor de veiligheids diensten. Hier struikelde Abbas over. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland KINSHASA - Leden van de VN-vredesmacht Mo- nuc in de Democratische Republiek Congo heb ben in het oosten van het land zestien lijken ge vonden. De VN-medewerkers vermoeden dat de slachtoffers in het dorp Ndunda door Hutu-strij- ders uit buurland Burundi zijn omgebracht, aldus Monuc zaterdag. De slachting had volgens de medewerkers van de vredesmacht maandag plaats. Vorige week maak te Monuc al bekend dat in het dorp Katshelli in de provincie Ituri het noordoosten van het Afrikaan se land 23 lijken waren gevonden. Volgens dorpelingen waren 32 andere slachtoffers IRUN - Elf Spaanse vrachtwagens zijn gisterochtend vroeg op een parkeerplaats in Irun, vlakbij de Franse grens, door twee bommen volledig verwoest. De Spaanse autoriteiten vermoeden dat de aanslag, waarbij geen slachtoffers vielen, het werk was van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Op het moment van de explosies stonden op de parkeerplaats, die door chauffeurs wordt gebruikt als pauzeplek onderweg van en naar Frankrijk, 150 vrachtwagens. Veel chauffeurs brengen er de nacht door in hun cabine. De bommen waren verstopt in twee vrachtwagens van een be drijf dat in 2000 al eens het doelwit was van ETA-geweld om dat het de terreurbeweging geen geld wilde geven. AP BRUSSEL - Producent Endemol is beschuldigd van dieren mishandeling in de Vlaamse variant van tv-programma Big Brother. De producent vroeg de deelnemers om een kip te slachten, wat niet goed lukte. Een deelneemster sloeg de kip acht keer met een zware bijl. Erg wreed en strijdig met de wet, zei de Belgische dierenrech tenorganisatie Gaia zaterdag. De organisatie heeft bij de po litie een klacht ingediend tegen de bewoners en de producent. Een woordvoerder van Endemol Entertainment kon zaterdag niet ingaan op de klacht. Wel zei hij dat het in het algemeen niet de bedoeling is dierenmishandeling als tv-entertainment te brengen. Endemol verwijst naar de opdrachtgever van het programma, de Vlaamse Media Maatschappij VMM. ANP BRUSSEL - Topman Mellaerts van de Belgische vliegtuig maatschappij Sobelair heeft zijn ontslag ingediend. Aanlei ding is een vlucht naar Irak in september. Het vliegtuig met Britse militairen was tijdens de reis onverzekerd. Wegens deze omissie wilde Mellaerts een verantwoordelijke directeur ontslaan. Het ontslag werd echter tegengehouden door de Sobelair-voorzitter Vastapane. Daarop heeft Mel laerts aangeboden zelf op te stappen. Of het bestuur zijn ont slag aanvaardt, moet de komende dagen blijken. ANP BRUSSEL - Drie jaar na het faillissement van Sabena, krij gen de bijna achtduizend werknemers een deel van hun ach terstallig loon. In januari maakt de curator een eerste deel over, meldden Belgische media zaterdag. Voor sommige werknemers gaat het om flinke bedragen: tot 40.000 euro voor werknemers die twintig jaar in dienst waren. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena ging in 2001 failliet. Het bedrijf bezweek onder de aankoop van dure vlieg tuigen. Een deel van de activiteiten is overgenomen door het nieuwe SN Brussels Airlines. ANP KAMPALA - Het Ugandese leger heeft ruim vierhonderd kin deren gered uit handen van het Verzetsleger van de Heer, een rebellenbeweging die kinderen ontvoert om zijn gelederen te versterken of als seksslavin te misbruiken. Dat meldde giste ren een legerwoordvoerder. De bevrijdingsoperatie vond zaterdagochtend plaats, nadat de militairen een groep rebellen hadden achtervolgd die vrij dag het afgelegen dorp Pajule hadden aangevallen. Veel kinderen waren ondervoed en leken uitgeput. Enkelen zeiden dat zij ruim drie jaar geleden waren ontvoerd. AP foto Paul Riley/RTR dader kreeg levenslang. Het zijn alle vier leden van de radicaal- islamitische organisatie Je- maah Islamiyah die banden zou onderhouden met Al Qaeda, het terreurnetwerk van Osama bin Laden. ANP door Hans Heijt WASHINGTON - Amerikaanse jagers mogen waarschijnlijk op korte termijn in Centraal-Azië jagen op de met uitsterven be dreigde markhoor (schroef- hoorngeit), zonder dat ze daar mee in strijd handelen met de Amerikaanse wet. Hetzelfde geldt onder meer voor circussen in de Verenigde Staten die zeld zame Aziatische olifanten wil len importeren. De Amerikaanse krant The Washington Post meldde zater dag op gezag van overheids functionarissen dat de rege- ring-Bush de 'Endangered Species Act' uit 1973 wil aan passen. De toenmalige presi dent Nixon zette dat jaar zijn handtekening onder de wet, die was opgesteld met het doel be dreigde uitheemse diersoorten te beschermen. Handel in zeld zame dieren die niet in de VS voorkomen, werd verboden. Volgens The Washington Post wil de regering-Bush een geheel nieuwe interpretatie aan de 'Endangered Species Act ge ven'. Als de plannen doorgaan, dan kuhnen jagers binnenkort met permissie van de overheid in het buitenland op bedreigde diersoorten jagen en mogen cir cussen en handelaren met uit sterven bedreigde dieren van gen of importeren. K. Stansell, plaatsvervangend directeur internationale zaken van de Amerikaanse dienst voor wildbeheerzegt tegen The Was hington Post dat het besef is ge groeid dat de wet uit 1973 arme landen niet stimuleert om be dreigde soorten te beschermen. Stansell zegt dat arme landen veel geld van Amerikaanse ja gers, circussen en dierenhande laren voor de bedreigde dieren kunnen ontvangen. Die landen kunnen met die inkomsten dan weer maatregelen nemen ter be scherming van andere dieren, aldus Stansell. Amerikaanse natuurbescher mers zien helemaal niets in een aanpassing van de wet. „Zodra je een prijs op het hoofd van die ren zet, stimuleer je mensen om ze te doden of te vangen", meent A. Roberts van het Animal Wel fare Institute. „Stroperij wordt dan een zeer lucratieve bezig heid." ANP Twee overlevenden van het bloedbad in Katshelli, de zesjarige Sineno Vumulia (1) en zijn één jaar oude re broer Mawazo Naja, wachten met hun moeder (r) in het ziekenhuis van Bule. foto AP van de aanval al begraven. In de provincie Ituri woedt al jaren een bloedige strijd tussen Hema's en Lendu's die sinds 1999 al zeker vijftigduizend levens heeft geëist. Milities van de stammen gaan moordend tekeer. Volgens T. Lubanga, de leider van de Hema-rebellenbeweging UPC (Unie van Congolese Patriotten), waren de slachtoffers in Ituri Hema's die waren vermoord door aanhan gers van de twee belangrijkste Lendu-groeperin- gen, FNI en FRPI. Oorlogsmisdaden in Congo zijn het eerste aan dachtspunt van hoofdaanklager L. Ocampo van het Internationaal Strafhof, dat sinds 1 juli vorig jaar in Den Haag zetelt. In Congo zijn de afgelo pen vijf jaar al miljoenen mensen omgekomen door de oorlog. ANP/AFP/EFE van onze redactie buitenland WARSCHAU - Drie miljoen mensen in Europa en Centraal- Azië zijn op de vlucht voor oor log en schendingen van de men senrechten. Dit staat in een rap port van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) dat gisteren in Warschau op de OVSE-confe- rentie is gepresenteerd. De ontheemden uit met name de Russische deelrepubliek Tsje tsjenië en uit Kosovo zijn er het ergst aan toe en leven in 'wanho pige omstandigheden'. Ze leven in bittere ellende en hebben geen enkel uitzicht op terugkeer naar huis, aldus de OVSE. De getallen zijn vergaard in de 55 lidstaten van de organsatie die Europese landen en repu blieken van de voormalige Sov jet-Unie omvat, alsmede de VS en Canada. Dertien van de betrokken lan den worden geconfronteerd met de in het rapport geschetste pro blematiek. Het zijn Armenië, Azerbeidzjan, Bosnië-Herzego- wina, Cyprus, Georgië (Kauka- sus), Kroatië, Macedonië, Mol davië, Oezbekistan, Rusland, Servië-Montenegro, Turkije en Turkmenistan. In liefst acht van die landen acht de OVSE de kans dat de ontheemden of vluchtelingen naar huis kunnen terugkeren, uiterst gering. Te rugkeer is eerder uitzondering dan regel. De OVSE is ooit opgericht als een contactgroep voor de lan den van de Navo en het voorma lige Warschau-Pact. Na de ineenstorting van de Sov jet-Unie en haar communisti sche satellieten is de OVSE een organisatie geworden die zich vooral bezighoudt met de men senrechten in de betrokken lan den. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5