Moslimvoorman is gezeur tegen islam meer dan beu Fortis Bank handhaaft 3,5% op internet sparen. Bolkestein: EU-beleid van Nederland slap 3 Vriendin ontvoerder Lusanne bedankt dorpsgenoten Werkonderbrekingen zijn volgens Terpstra schadelijk voor vakbeweging 13 oktober 1953 Negen verdachten in zaak-Joos maandag 13 oktober 2003 Minimaal Huis zoeken? Bunker te koop! Achmea wint Kackadorisprijs Steeds meer patiënten onverzekerd Dobbelspel eindigt in schietpartij Charters later weg op Schiphol Waar andere aanbieders hun internet-spaarrente verlagen, handhaaft Fortis Bank onverkort 3,5%* van nnze redactie binnenland rIJPEKKËRK - De vriendin van de ontvoerder van de elfja rige Lusanne van der Gun heeft ,n de dorpskrant van haar woonplaats Rijperkerk haar plaatsgenoten bedankt voor de steun die ze kreeg, nadat haar vriend was aangehouden. Dat meldde zaterdag Omroep Fries land. Uit de brief blijkt dat de vrouw niets van de ontvoering door haar 63-jarige vriend afwist. ,,Ik wist niet wie ze waren, todat iemand mij wegleidde en zei: Doe maar rustig, wij zijn van de politie. Pas toen ze Simon had den meegenomen, kreeg ik te horen wat er aan de hand was. Dat kan niet, dacht ik. Maar het was wel zo", aldus de vriendin. Lusanne fietste op 25 augustus 's ochtends in haar woonplaats Oldeberkoop naar school toen ze werd gedwongen met haar ontvoerder mee te gaan. Twee dagen later dook ze op bij een hotel in Venlo. Haar ontvoerder werd anderhalve week later aangehouden in Rijperkerk. De man heeft de ontvoering be kend. Hij eiste 200.000 euro los geld van de politie, maar dat is niet betaald. De ontvoerder moet op 2 december voor de rechtbank in Leeuwarden ver schijnen. Zijn vriendin vreesde voor de reacties van haar dorpsgenoten. „Bang om de mensen in het dorp, mijn buren, kennissen. Bang om weer naar mijn huisje te gaan waar ik zo graag woon. Maar hierin heb ik mij heel erg vergist. De politie die mij naar huis bracht, was nog maar net weg toen de eerste buren, vrien den en kennissen zich aanmel den. Zonder hoe of wat kreeg ik alle steun, hulp en vooral veel liefde. Geen minuut ben ik al leen geweest, zelfs 's nachts niet", zo meldt de vrouw in de dorpskrant. ANP CNV veroordeelt acties van FNV door John Kuipers sn Chris Bakker UTRECHT - Het CNV veroor deelt de acties van de FNV tegen de bezuinigingen van het kabi net. Voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV ergert zich aan de acties die de FNV voert in aanloop naar het najaarsover leg van morgen. „Het schaadt de vakbeweging", zei Terpstra in het EO-televisieprogramma Knevel op Zaterdag. „We heb ben een conflict met de overheid en doen niet mee aan acties." Na zes dagen actievoeren over weegt de FNV overigens de pro testen tegen de kabinetsplan nen aan te passen. Voorzitter L. de Waal van de vakcentrale vindt dat de Nederlanders ac tievoeren zijn ontwend. Be stuurder T. Heerts sprak zich uit voor kleinere, gerichte acties met veel effect. De acties in het openbaar ver voer, georganiseerd door FNV Bondgenoten, waren zaterdag in elk geval nog wel grootscha lig. Het effect was echter niet zo groot. Zo waren de gevolgen voor het treinverkeer wat Pro- Rail Verkeersleiding in Utrecht betreft minimaal. Het aantal machinisten dat niet wilde rij den, kon hij niet noemen. Volgens FNV Bondgenoten gaf 70 tot 80 procent van de be stuurders gehoor aan de oproep 's ochtends omll.55uurde trein gedurende een minuut te laten stilstaan. Deze publieksvriendelijke actie op een dag zonder forensen krijgt morgen een grimmiger vervolg, wanneer het treinver keer in de regio Den Haag tot 's ochtends tien uur wordt stilge legd. Dat treft duizenden men sen op weg naar hun werk. In Den Haag wordt morgen het na jaarsoverleg gevoerd tussen het kabinet en de sociale partners. De acties in het streekvervoer leidden volgens vervoerder Connexxion zaterdagochtend tot een uitval van 1011 diensten (77 procent). FNV Bondgenoten meldde dat 90 procent van alle streekbussen stilstond. De ver schillen per regio waren groot. In het oosten reden geen bussen, terwijl die in Zeeland bijna alle maal uitreden. Treinen van ver voerder Syntus vielen tot 12.00 uur uit op de routes Almelo-Ma- riënberg, Zutphen-Winters wijk en Arnhem-Winterswijk. De ac ties in het stadsvervoer van Nij megen, Dordrecht en Groningen duurden tot 110 0 uur en verlie pen rustig. Er was nauwelijks sprake van extra verkeersdruk te door auto's in deze steden. In Den Haag ging 80 procent van de chauffeurs van tram en bus 's ochtends gewoon aan het werk. In Arnhem reden in de ochtend uren geen stadsbussen en kwam ook regiovervoer tot stilstand. De stakingen verliepen niet overal rustig. Zo kwam het in in Breda tot een confrontatie tus sen vier werkwilligen en veer tien stakende chauffeurs van de BBA. Toen de zaak dreigde te es caleren, besloten de werkwilli gen toch binnen te blijven. ANP pagina 7: weinig hinder in Zeeland Groningse ondernemers hebben zaterdag wegens de staking in het openbaar vervoer een treintje en paardenkoets ingezet om het winkelend publiek naar de binnenstad te ver voeren. foto Dennis Beek/ANP TERSCHELLING - Op Terschelling staan sinds zaterdag acht bunkers uit de Tweede Wereldoorlog als woonhuis te koop. Ze kosten vanaf 235.000 euro per stuk, zo meldt een woordvoerder van makelaar Van der Houwen uit Groningen. Het duurste vierpersoonsappartement kost 285.000 euro. De bunkers staan in de duinen en bieden uitzicht op de Wad denzee, het dorp West-Terschelling en de haven. Op het eiland wordt normaliter nauwelijks woonruimte verhandeld. ANP AMSTERDAM - Zorgverzekeraar Achmea Zilveren Kruis heeft de Mr. Kackadorisprijs gewonnen. Deze is genoemd naar mr. Kackadoris, een kwakzalver uit het middeleeuwse volkstoneel. De Vereniging tegen de Kwakzalverij kent de prijs voor het eerst toe. De jury stemde voor Achmea Zilveren Kruis omdat de verze keraar 'om geldelijk gewin onzinnige behandelwijzen als acupunctuur en antroposofie opneemt in haar aanvullende pakketen'. ANP HILVERSUM - Ziekenhuizen in de Randstad kampen met een forse toename van het aantal onverzekerde patiënten. Dat kostte het Erasmus Medisch Centrum, het AMC en het VU Medisch Centrum vorig jaar 1,7 miljoen euro, zo blijkt uit een steekproef van het tv-programma Knevel op Zaterdag. In het Rotterdamse Erasmus ziekenhuis liep het aantal onver- zekerden in drie jaar tijd op van 108 naar 623. Het AMC boek te een stijging in vier jaar tijd van 234 naar 477 en het VU-zie- kenhuis een toename van 196 naar 275. Het gaat om illegalen, zwervers, toeristen en mensen die uit religieuze of financiële overwegingen niet zijn verzekerd. De ziekenhuizen komen moeilijk van deze patiënten af. Ver- pleegzorg en de thuiszorg weigeren volgens directeur Timmer van het Amsterdamse Sint Lucas Andreas ziekenhuis vaak onverzekerden over te nemen. ANP TILBURG - Een ruzie tijdens het dobbelen is gisterochtend in Tilburg ontaard in een dodelijke schietpartij. Een 35-jarige man uit Tilburg kwam daarbij om. Een 34-jarige vrouw uit Tilburg raakte zwaargewond, zij is buiten levensgevaar. De schietpartij deed zich voor in een café in de Zuid-Ooster straat. De schutter is een bekende van het slachtoffer. Hij is voortvluchtig. Volgens de politie kwam zaterdagavond een groep van tien a vijftien familieleden, vrienden en kennissen bijeen in het ca fé. Een deel van deze groep ging dobbelen. Onder hen ont stond kort voor middernacht ruzie. Een van de aanwezigen vuurde met een pistool op de 35-jarige Tilburger en de 34-ja- rige vrouw. ANP SCHIPHOL - Luchtvaartmaatschappijen die Schiphol aan doen met vluchten die belangrijk zijn voor de luchthaven als mainport, moeten in de piekuren voorrang krijgen op vracht verkeer, charters en prijsstunters. De Nederlandse lucht vaartsector denkt dat Schiphol daarmee zijn knooppunt functie kan verstevigen. De voorrang zou zowel voor intercontinentale als Europese vluchten kunnen gelden. Schiphol overlegt hierover met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. ANP door Henk van de Poll DEN HAAG - Kleine landen la ten in onderhandelingen binnen de Europese Unie hun principi ële stellingname te snel varen. Nederland is daar helaas gere geld een voorbeeld van, zégt Eu rocommissaris Bolkestein in een het NRC van zaterdag. De voormalig liberale voorman hekelt het afhaken van Den Haag in de onderhandelingen over het behoud van een stem gerechtigde Commissaris voor alle lidstaten. Ook begrijpt hij niet waarom Nederland zijn verzet tegen de invoering van een president van de Europese Raad heeft opgegeven. De opmerkingen van het Neder- landse lid van de Europese Commissie hebben te maken met de huidige onderhandelin gen over een Europese grond wet. Bolkestein meent dat een roulerende stemgerechtigde Commissaris, zoals Nederland voorstelt, leidt tot politisering van het ambtenarenapparaat. Het is niet volgens hem voor stelbaar dat de Europese Com missie bijvoorbeeld besluiten neemt over de landbouwpoli tiek als een land als Frankrijk even op de reservebank zit. Het instellen van een vaste voorzitter voor de vergaderin gen van de raad van Europese regeringsleiders en staatshoof den leidt tot een nieuw bureau cratisch complex, zegt Bolke stein. „De tegenstellingen tus sen de president van de Raad en de voorzitter van de Commissie liggen voor het oprapen. Daar zijn Europeanen niet bij gebaat. Het moet uit de grondwet." Bolkestein is er echter eveneens voor beducht dat de Commissie te veel macht krijgt.,Ik vind dat de Europese Commissie geen re gering is en ook niet moet wor den." Hij vindt dat de rol van de nationale parlementen in het beteugelen van de regelzucht van de Commissie verder moet worden uitgebreid. Nationale parlementen moet niet alleen een gele, maar ook een rode kaart kunnen trekken. ANP door Guido de Bruin DEN HAAG - Als de anti-isla- mistische stemming in de Nederlandse samenleving aanhoudt, dan zullen moslim organisaties ophouden met in vesteren in een dialoog met de omringende maatschappij. Dat zei voorzitter H. Mahawat Khan van de organisatie van ahma- diyya-moslims Aaii(l)n zater dag tijdens een bijeenkomst in Den Haag van zijn beweging. Er is volgens hem in Nederland een klimaat ontstaan waarbij moslims van alle problemen de schuld krijgen. „Straks is de fi levorming op de A4 ook nog de schuld van de moslims", zei Ma hawat Khan. „De moslims zijn daardoor murw gebeukt. Ook ik heb er genoeg van. Ik weiger mijn achterban nog op te roepen om ordelijk in dialoog te gaan met de samenleving." De ahmadiyya is een islamiti sche hervormingsbeweging, die in Pakistan is gesticht door Mirza Ghoelam Ahmad (1835- 1908). In Nederland heeft ze haar aanhang vooral onder hin- doestaanse Surinamers. Veel soennitische Surinaamse mos lims beschouwen ahmadi's niet als moslims, omdat die niet ge loven dat Mohammed de laatste profeet was maar ook Ahmad als een profeet zien. De Aaii(l)n, met naar eigen zeggen tiendui zend aanhangers, behoort tot de Lahore-groep, die de stichter niet als een profeet maar als een groot vernieuwer beschouwt. Mahawat Khan viel onder an deren WD-Tweede-Kamerlid Wilders aan, die pleitte voor het sluiten van extremistische mos keeën. „Hij weet heel goed dat het hier om een kleine minder heid gaat. Hij en andere popu listische politici vergiftigen de AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft in het week einde opnieuw drie jongeren aangehouden die worden ver dacht van betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Anja Joos. Nog een verdachte meldde zich gisteren zelf. Met de vier nieuwe verdachten en de vijf die nog vastzaten zegt de politie de groep die betrok ken was bij de mishandeling van Joos compleet te hebben. Anja Joos overleed vorige week maandagavond nadat perso neel van Dirk van den Broek aan het Marie Heinekenplein in Am sterdam haar meenden te be trappen op het stelen van een blikje bier. Het biertje bleek be taald, maar de zaak liep uit de hand toen meer jongeren zich ermee gingen bemoeien. ANP samenleving met zulke uitspra ken. Straks komt de geest uit de fles." Mahawat Khan bena drukte dat de islam geen sta-in- de-weg is voor de deelname van moslims aan de Nederlandse sa menleving. Directeur S. Harchaoui van het instituut voor multiculturele ontwikkeling Forum deelde zijn opvatting dat negatieve genera lisaties over de islam vooral bij de jongere generatie moslims tot 'een zekere verwijdering' leidt. „Die jongeren hebben al tijd gedacht dat ze, als ze maar goed hun best deden op school, de taal leerden en zich aanpas ten, van het gezeur af zouden zijn. Maar het gezeur is niet af gelopen. Dat leidt bij die jonge ren tot een zeker isolement en soms zelfs tot vervreemding." Moslims die volwaardig partici peren in de samenleving, zijn het volgens Harchaoui zat om aangesproken te worden op het gedrag van bijvoorbeeld crimi nele Marokkanen. ANP Advertentie FORTIS BANK De bank van vandaag VISUM - West-Duitse staats burgers hoeven geen visum meer aan te vragen voor een bezoek aan Nederland. Eerder al schafte de Bondsrepubliek de visumpücht voor Nederlan ders af. KUNSTENAARS - In Middel burg is de tentoonstelling Kunstenaar Helpen aange kondigd. De expositie wordt gehouden in het kader van een loterij ten bate van rampgebieden in Zuid-West-Nederland. Met een lot maakt men kans een van de kunstwerken te winnen. Ook bekende buitenlandse kunstenaars als Zadkine, Henry Moore en Chagal heb ben werk ingestuurd. MOND- EN KLAUWZEER - Onder het vee van een land bouwer in Sinoutskerke is mond- en klauwzeer gecon stateerd. Het jonge vee is ter stond afgemaakt. DOODVONNISSEN - In Roe menië zijn dertien mensen ter dood veroordeeld vanwege spionage voor de Verenigde Staten. Drie andere Roemenen kregen straffen variërende van 25 jaar zware dwangarbeid tot drie jaar gevangenisstraf. "/VIO EN wo ,j het OOK. moren www.fortisbank.nl of 0900-8170 (ca.eo.to/min.) Rente vanaf 1 juli 2003. Rentewijzigingen voorbehouden. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand 19,45 per kwartaal 56.60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.20 zaterdag: 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet;www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUSgEflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3