7 Jeugd Schoondijke heeft weer een soos NBIEDING De Zonnebloem is één grote familie Lintje voor vakbondsman De Schrijver HVV'24 sluit renovatie af met opening tribune Jeugdige interesse voor postduivenvereniging Nieuwe straatnamen in gemeente Hulst Cursus over vriendschap Taal VAN DE WEEK bij Colff! Verse kipfilel Schoolgebouwtje van Hedenesse naar Oostburg zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 13 oktober 2003 Bonnen Bij uw Colff supermarkt! Project Mishandeling Weinig animo voor zwemmen minder validen Ongeval in Eede PZC Hnor Frank van Cooten HULST - Het stratenregister van de gemeente Hulst wordt uitgebreid met zeven nieuwe straatnamen. B en W hebben de nieuwe namen vastgesteld. In Kloosterzande is het uitbrei dingsplan Zoutedijk gereali seerd, Deze nieuwbouwwijk ligt bij het gebied waar vroeger het Uithof van de Duinen Ab- dij uit Veurne heeft gestaan. Daarom is gekozen voor namen die een relatie hebben met het voormalige Hof te Zande. Twee nieuwe straten in dit uitbrei dingsplan gaan daarom de Monnikenstraat en Zandehof heten. In plaats van Zandehof is eerst gedacht aan Ter Duinen. De raadscommissie Ruimte meen de echter dat deze naam te veel associaties had met de reeds be staande school met dezelfde naam in Kloosterzande. Daar om is uiteindelijk voor Zande hof gekozen. Op het industrieterrein aan de Hulsterweg in Kloosterzande is vorig jaar een weg aangelegd. Besloten is deze weg de naam Nijverheid te geven. Deze naam heeft een directe relatie met de activiteiten op het industrieter rein. In Hulst worden op het terrein van het voormalige lyceum aan de Tivoliweg nieuwe woningen gebouwd. Op het terrein worden twee straten aangelegd. Deze hebben de namen Zeesluis en Bollewerck gekregen. Het college had eerst voor Olie molen gekozen. De raadscom missie Ruimte kon zich niet in deze naam vinden. Daarom is Oliemolen vervangen door Zee sluis. Op het BACK-terrein aan het Stationsplein in Hulst wordt de straat Stationsplein doorge trokken tot aan het gebied waar onder meer een nieuw expedi tiecentrum van TPG-post wordt gebouwd. Dit nieuwe gedeelte krijgt ook de naam Stations plein. Aan de Aziëweg op het indu strieterrein Hogeweg in Hulst wordt een zijstraat aangelegd. Deze nieuwe weg krijgt geen aparte naam, maar wordt ook Aziëweg genoemd. Opvang tieners bij Zwin College door Edy de Witte HULST - Met een welgericht schot op een pupillendoel- tje verrichtte burgemeester J.F. Mulder van Hulst gister middag voor de derby tegen Steen de officiële opening van de nieuwe tribune van voetbal vereniging HVV'24. Het was te vens het sluitstuk van de com plete renovatie van het Hulster sportpark die drie jaar geleden werd ingezet. Voorzitter G. van de Voorde van HW'24 keek tevreden terug op de werkzaamheden. „We wilden eerst de accommodatie opkrik ken. Dat begon met de verplaat sing van het toenmalige hoofd- veld naar een van de bijvelden. Deze verhuizing bracht spelers en publiek dichter bij elkaar. Het vorige hoofdveld straalde weinig sfeer uit doordat het werd omgeven door een tien me ter brede atletiekbaan. Verder zij n de kleedlokalen piekf ij n ge renoveerd, bestrating vanaf de ingang van het sportpark tot voorbij de kantine aangelegd en betegeling aangebracht rondom het hoofdveld. Wat nog restte was de tribune." Mede door veel zelfwerkzaam heid verrees er een pracht tribu ne met 164 in de clubkleuren blauw/geel gemarkeerde kuip stoeltjes. Het geheel is van duurzaam materiaal. Door een complete dichte betonnen vloer is er nu ook geen sprake meer van zwerfafval onder het zitge deelte. De tribune kostte zo'n 60.000 euro. Voor de financie ring stond de gemeente Hulst garant voor een renteloze lening van 34.000 euro. De club zelf spijkerde de rest bij Van de Voorde prees vooral de inzet van de vrijwilligers. „Het is net als bij een voetbalwed strijd. Alleen kun je helemaal niets. Met flink wat helpende handen kun j e veel bereikenWe zien deze tribune ook niet als een statussymbool maar als completering van de accommo datie." Trouwe supporters kunnen bij de Hulster derde klasser een tri bunezitplaats voor het leven ko pen. Inmiddels zijn zo'n hon derd stoeltjes van de hand gegaan. HEIKANT - De postduivenver eniging de Postduif uit Heikant hield gistermiddag in het ge meenschapscentrum 't Heike een druk bezochte jeugddag. Tijdens dit evenement kon de jeugd kennismaken met alle fa cetten van de duivensport. Tevens werden de prijzen uitge reikt van de wedstrijdreeks waarbij de 44 deelnemende kin deren werden gekoppeld aan zogenaamde adoptieouders Zij speelden op vijf vluchten tel kens met vijf duiven mee voor een klassement. De adoptieou ders waren leden van de Post duif. Björn Cousin ging met de overwinning strijken. Als twee de eindigden met evenveel punten Colin d'Olieslagers en Jarni Bral. De derde prijs was voor Thomas Verdurmen. De prijzen werden onder ande ren uitgereikt door tweede pen ningmeester Rinus Ars van de afdeling Zeeland van de dui- venbond. Ars roemde de jeugd commissie van de Postduif met het initiatief van de jeugddag. „Deze sport vergrijst duidelijk. De Postduif zet al voor het ne gende jaar een dergelijke jeugd- promotiedag op touw. Vijf jaar geleden leverde deze activiteit de club de promotieprijs op van de Nederlandse Postduiven Organisatie. Inmiddels hebben ze zeven jeugdleden. De jeugd kon het in 't Heike ge vestigde duivenlokaal van de Postduif bekijken. Er draaide een promotiefilm en wie dat wilde kon zelf een duif in de hand nemen. door Wilma Valk i SCHOONDIJKE - „Jammer van het prikkeldraad, maar ik hoop dat het bedoeld is om de le den binnen de soos te houden." Woorden van wethouder L. Wil le bij de opening van het nieuwe jeugdhonk Rainbow in Schoon dijke. Twee jaar hebben de jongeren van Schoondijke moeten wach ten op een nieuwe eigen plek. De oude Rainbow-soos moest plaatsmaken voor het techno- park in Schoondijke. „Het zag er niet meer uit, het oude ge bouw, en het werd ook veel te gevaarlijk, jammer dat het uit eindelijk zo lang heeft ge duurd", aldus Wille. „De kosten voor dit nieuwe verblijf zijn voor het grootste deel gedragen door de bedrijven van het tech- nopark. Hier tussen de voetbal en het tennis hoop ik dat de jeugd van Schoondijke een goe de plaats heeft gevonden." De jeugdsoos Rainbow zal voor lopig drie maanden draaien en dan volgt een evaluatie met de omwonenden en verenigingen in de buurt. „Het ging de eerste avond heel goed," vertelde een enthousiaste Joyce Datthijn (15) gisteren. „Er waren zeker 45 jongeren ook uit andere plaatsen. Er waren geen klachten uit de buurt en die ver wachten we ook in de toekomst niet." Uit handen van wethouder Wil le en Jo Starreveld van de Stich ting Welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen ontvingen de leden van Rainbow een aantal ge schenken in de vorm van CD- en cadeaubonnen, zodat ze zelf iets kunnen kiezen voor hun nieuwe honk. Na het voor de jeugd misschien wel iets te lange officiële gedeel te mocht Wille, onder het toe ziend oog van een groot aantal leden van de gemeenteraad van Sluis en wethouder R. Leent- faar, als eerste het gebouw be treden. Hiervoor moest er wel een extra deur worden doorge knipt en een grote rookwolk ge trotseerd. OOSTBURG - De sector oude renwerk van de Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen houdt vanaf donderdag 30 okto ber een cursus contacten en vriendschappen voor 55-plus- sers. De bijeenkomsten bieden de ge legenheid ervaringen uit te wis selen met leeftijdsgenoten en informatie op te doen en er wor den nieuwe manieren aange dragen om contact te leggen met anderen. Gespreksonderwerpen zijn on der meer hoe contacten verlo pen, hoe vriendschappen wor den ervaren en hoe iemand met zijn of haar grenzen omgaat. Er worden ook luister- en ontspan ningsoefeningen gegeven. De cursus duurt zes donderdagoch tenden van 9.30 tot 11.30 uur. Donderdag 16 oktober is er van af 10.30 uur een introductiebij eenkomst in de PWA-school aan de Stadhouderslaan in Oost burg. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande ren in Oostburg. De kerkgangers in het dorp op de grens van Walcheren en Beveland waren in afwach ting van de voorganger, die uit een naburig dorp zou ko men. De man kwam maar niet opdagen, want hij dacht dat de dienst een uur later be gon. In streken buiten de pro vincie zou dit tot grote nervo siteit leiden. Zo niet in het Zeeuwse dorp. De scriba greep in. Ze pakte de tele foon. De voorganger nam op en kreeg te horen: „Kees wa dienkejedrvan, mezittehier al een stuitje." Of Zeeuws nu een taal of een dialect is, het is in ieder geval veelzeggend. Tweehonderd gasten en zeventig medewerkers van de Zonnebloem kregen een bakje mosselen. foto Wim Kooyman door Edy de Witte TERNEUZEN - „Een bedankje, vrolij ke gezichten en een middagje plezier. Je krijgt er zoveel voor terug. En daar doe je het alleen al voor." Voorzitter Virgi van der Laan van de afdeling Groot Terneuzen van de Zonnebloem stak za terdagmiddag haar enthousiasme voor deze instelling niet onder stoelen en banken. In de kantine van het Zelden- rust Steelantcollege schoven tweehon derd gasten en medewerkers aan tafel voor de jaarlijkse mosselmaaltijd. Een groep mannelijke vrijwilligers had ruim 250 kilo mosselen volgens be proefd recept klaargemaakt. In de met zeilen afgeschermde fietsenstalling van de scholengemeenschap pruttelde de delicatesse in de kookpotten op het vuur. Entertainer Frans de Schepper zorgde voor de maaltijd met enkele op tredens voor een sfeervolle entourage. De afdeling Groot Terneuzen is met 200 gasten en 72 medewerkers de grootste afdeling van de Zonnebloem in Zee land. Onze medewerkers bezoeken gemiddeld zo eens in de twee weken de gasten", vertelt van der Laan. „Het zijn meestal nog zelfstandig wonende al leenstaanden. De warmte die zij van onze medewerkers krijgen wordt zeer gewaardeerd. Dat merk je op zo'n bij eenkomst als vanmiddag. Hier zit nu echt één grote familie. Er staan inmid dels al nieuwe gasten op de wachtlijst. Maar meer dan 200 gasten kunnen we niet behappen. Het netwerk Vrijwillige Thuiszorg vangt deze mensen op totdat ze bij de Zonnebloem terecht kunnen." Door de samenwerking met de Vrijwil lige Thuiszorg timmert de Zonnebloem aan de toekomst. Van der Laan: „Deze organisatie neemt ons werk uit handen. En dat scheelt een slok op een borrel. Vooral de werving van vrijwilligers is natuurlijk een flinke kluif. Wij draaien nu veelal met 50-plussers en moeten wel vooruit blijven kijken. Door ook jongere gehandicapten te gaan benade ren, krijgen we er weer een doelgroep bijWe zij n er ons verder van bewust dat mensen op den duur ook andere interes ses krijgen. Met kleinschalige evene menten zoals een bezoek aan een thea ter en tentoonstelling wordt op het gebied van de activiteiten ook een nieu we richting ingeslagen." Voorzitter Van der Laan die al twintig jaar voor de Zonnebloem actief is, weet als geen ander dat de Zonnebloem er voor moet waken dat de vrijwilligers niet gebukt gaan onder hun taak. „Hun inzet voelt als een warme jas voor dege nen die de hulp ontvangt. Deze mantel- zorgers moeten er echt op letten dat ze zelf niet zonder jas in de kou komen te staan. Vandaar dat de binnenkort te starten steunpunten voor mantelzorg ook een welkome ondersteuning zijn voor de Zonnebloem." door Jan Jansen OOSTBURG - Ondanks bezwa ren van de fractie Nieuw West, willen B en W van Sluis het schoolgebouwtje van het asiel zoekerscentrum Hedenesse ver huizen naar het Zwincollege in Oostburg. Het gaat daar dienst doen voor de buitenschoolse tie- neropvang. Ook kunnen er schoolexamens worden afgeno men. Nieuw West tekende afgelopen week nog bezwaar aan tegen de geplande operatie. Basisscho len die in ruimtenood verkeren, zouden de vrijkomende lokalen veel harder nodig hebben. In hun voorstel aan de gemeente raad gaan B en W daar niet op in. Wel geeft het college hoog op over de zegeningen van tiener- opvang na schooltijd en in va kanties. De mix van huiswerkbegelei ding en georganiseerde activi teiten onder toezicht slaat over al in het land goed aan. In West- Zeeuws-Vlaanderen begon het project buitenschoolse tiener- opvang in 1999. Ook hier werkt het, maar onderzoek wees uit dat het project op een centrale plaats veel meer draagvlak zou krijgen. Het Zwincollege is de aangewe zen plek. Negentig procent van de doelgroep volgt daar onder wijs. Daarnaast is de school goed bereikbaar; ook ouders weten die goed te vinden. 'Kop peling aan het voortgezet on derwijs en derhalve aan het ge bouw daarvoor, ligt voor de hand', noteren B en W. Het college heeft de goedkeu ring van de gemeenteraad nodig omdat voor de operatie een wij ziging van het bestemmings plan nodig is. Op het terrein aan de Nieuwstraat waar het schoolgebouw met vijf groeps- ruimtes moet komen, is nu geen bebouwing toegestaan. De gemeenteraad van Sluis be spreekt het plan in de vergade ring van donderdag 23 oktober. HULST - Een 19-jarige vrouw uit Hulst is vrijdagnacht op het Cornells de Vosplein in Hulst mishandeld door twee mannen. Een van de mannen sloeg en schopte haar, de ander stak haar met een scherp voorwerp in de arm. Daarvoor moest ze zich on der doktersbehandeling stellen. TERNEUZEN - De belangstel ling voor de kennismakingsoch tend zwemmen voor gehandi capten, zaterdag op initiatief van de Stichting Gehandicap tenbeleid Terneuzen in zwem bad de Honte, was zeer matig. Voor bestuurslid Elly de Kraker van de werkgroep Terneuzen was het een tegenvaller. „Vanwege het Europees jaar van mensen met een handicap hadden we voor dit evenement de handen ineen geslagen met de Zwemvereniging Minder Va liden Kanaalzone", zegt De Kraker. De zwemvereniging telt zo'n zeventig leden en biedt minder valide mensen de gele genheid onder begeleiding te zwemmen. „Zwemmen is voor veel mensen een goede vorm om extra te bewegen zonder het li chaam zwaar te belasten. Ook wilden we het feit onder de aan dacht brengen dat valide men sen zich inzetten om de minder validen bij te staan." Zij die wel naar de Honte kwa men kregen een goede indruk van het zwemmen voor gehan dicapten. Er draaide een pre sentatiefilm, er was computer voorlichting en mensen konden zelf zwemmen. Misschien moet je wel heel reëel zijn en in zien dat dit voor veel mensen ver van hun bed is", verklaart de Kraker de geringe interesse. we hebben zelfs alle Zeeuws- Vlaamse patiëntenverenigin gen op de hoogte gebracht van deze activiteit. En als je ziet dat onze Stichting Gehandicapten beleid Terneuzen 320 leden telt, dan had je toch wat meer res pons verwacht." EEDE - Op de Oude Eedeweg in Eede zijn zaterdagnacht twee mensen gewondgeraakt toen hun auto tegen een boom botste. De 41-jarige bstuurder uit de gemeente Sluis en zijn passagier zijn overgebracht naar het zie kenhuis waar een bloedproef is afgenomen. door Frank van Cooten CLINGE - C. de Schrijver uit Clinge beleefde zaterdagavond een bijzondere jubileumavond van de FNV Bouw, afdeling Oost-zeeuws-vlaanderen. Hij kreeg een Koninklijke Onder scheiding De Schrijver kreeg de onder scheiding van burgemeester J.F. Mulder in gemeenschaps centrum Malpertuus. Gezien zijn verdiensten in de bouwsec tor in het algemeen en voor de gemeente Hulst in het bijzon der, is De Schrijver benoemd tot Ridder in de zesde graad, Lid in de Orde van Oranje Nassau. De Schrijver is sinds zijn zes tiende jaar lid van de Bouw- en Houtbond Nederlands Katho lieke Vakbeweging (NKV), af deling Clinge. Deze bond is later opgegaan in de Bouw- en Hout bond FNV. Van 1974 tot medio 1996 is hij plaatselijk vertegenwoordiger geweest van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam. Zijn werkzaamheden beston den uit het aanvragen en uitke ren van de WW-uitkeringen. Ook bij de verzilvering van de vakantiebonnen was De Schrij ver betrokken. In 1977 is hij als bestuurslid ge kozen bij de Bouw en Houtbond FNV, afdeling Sint Jansteen. Later is hij penningmeester ge worden van de afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen. De Schrijver vult sinds 1978 op vrijwillige basis de belasting formulieren voor de FNV-leden in. Van 1998 tot en met 2002 was De Schrijver politiek actief in de gemeenteraad van Hulst voor de fractie Progressief Hulst. Tijdens de jubileumavond in Clinge zijn nog zestien leden van de FNV Bouw in het zonne tje gezet vanwege hun langduri ge lidmaatschappen.C. van Doorn en T. de Maat kregen een gouden speld met robijn voor hun 50-jarig lidmaatschap. Een gouden speld was er voor R. Bleyenberg, A. Boeykens, A. Hemelaar, M. Puyenbroek en H. Verschote. Zij staan veertig jaar op de ledenlijst. Een zilve ren speld werd uitgereikt aan de leden W. van Hauten, T. Ler- nout, E. de Maayer, W. van Poorten, G. Segers, F. Verwaal, F. Vlasveld, H. de Vos en EWee- maes. Zij traden 25 jaar geleden tot de bouwbond toe. C. de Schrijver is benoemd tot Ridder in de zesde graad, Lid in de Orde van Oranje Nassau. foto Wim Kooyman Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31