7 Ouderendag door j onger en verbond Reddingsbrigade schroeft niveau opleidingen op /^AANBIEDING 4e8 De Zuidhoek bulkt van de trots Fractie Middelburg wil weer discussie parkeren Taal Stratego is korfbal onder denksporten /•Jk VAN DE WEEK Verse kipfilet Toestemming voor bouw garageboxen aan Lauwensdorp bij Colff! zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 13 oktober 2003 Ranglijst Trainingen Overleven Bij uw Colff supermarkt! Banenmarkt Drempelverlagend Parkeerterrein drastisch op schop Hnor Marcel Modde ZIERIKZEE - Het parkeerter rein aan het 's-Heer Lauwens dorp in Zierikzee gaat binnen kort drastisch op de schop. Op een deel van het onverharde ter rein worden vijftien garage boxen voor particulieren ge bouwd. Het resterende stuk krijgt een asfaltlaag en wordt tevens voorzien van een vakin deling. Met het raadsvoorstel komen burgemeester en wethouders te gemoet aan een verzoek van projectontwikkelaar Willemsen Minderman. Zijn bedrijf wil op de locatie van de binnenkort te slopen fabriek Emulsion aan de Grachtweg en Scheepstimmer- dijk woningen en appartemen ten bouwen. Voor die plannen heeft hij ook het gebied nodig waar nu nog een aantal garage boxen staat. De projectontwik kelaar wil die capaciteit terug brengen op het parkeerterrein aan het 's-Heer Lauwensdorp. Dit onverharde terrein wordt nauwelijks onderhouden door de gemeente en biedt mede daardoor een rommelige in druk. B en W willen die situatie gelijk aanpakken door aan de toestemming voor de boxen de voorwaarde te verbinden dat Willemsen ook het parkeerter rein opknapt. De oppervlakte wordt verhard en tevens voor zien van een duidelijke vakin deling. Door de herinrichting van het terrein gaat er volgens het college met de bouw van de vijftien boxen nauwelijks open- ibare parkeergelegenheid verlo- ;ren. De garages zullen bovendien vanaf de openbare weg amper te zien zijn, zodat ook uit dat oog punt géén bezwaar bestaat, al dus B en W. Dat geldt door de ligging tegen de groenstrook te vens voor het zicht vanuit om liggende percelen. De locatie op zich is, in de onmiddelijke na bijheid van het monumentale Noord- en Zuidhavenpoorten- complex, een gevoelige. De wel- doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Bijna had Mi ke (9) uit Vlissingen zijn eerste officiële partij gespeeld tegen de aanvoerder van de wereldrang lijst. Het Open Zeeuws Kampi oenschap Stratego dat zaterdag in Middelburg werd gespeeld, trok spelers van alle niveaus. De heersend wereldkampioen hield de stand bij. Terwijl alle andere partijen al afgelopen zijn, concentreert Mi ke zich op zijn zetten. Met rode wangen zit hij tegenover Okke, zijn tegenstander uit Nijmegen. Die is minstens twee keer zo oud. Dan is het klaar. Mike heeft verloren. «Het was niet makkelijk"vindt Okke. „Hij heeft goed gerede neerd. Hij geeft zijn tegenstan- dernogeentip: „Bij de volgende partij moet je onthouden dat je moet slaan als je achter staat. Dan kun je nog wat stukken te rugpakken." Mike is bij het toernooi afgezet door zijn moeder. Na de partij kijkt hij wat verloren om zich hoen. „Ik speel normaal altijd met een vriendje", zegt hij. «Maar die is nu met vakantie." Hij vindt stratego leuk om te doen en is er best goed in, vindt hij. Daarom besloot hij mee te doen met het kampioenschap. «Hij^heeft geduchte tegenstan ders', zegt Okke. „De jongens van onze club komen speciaal naar Middelburg omdat dit een uithoek is. Hier zijn geen clubs, dus win je makkelijk wat partij- Dn dat is goed voor je plaats op de ranglijst. Erik van den Berg is de regerend wereldkampioen, maar vandaag houdt hij de sjand bij. „Stratego is nog jong aJs wedstrijdsport", vertelt hij. n Nederland zijn de wedstrij- 1 Ju begonnen. In Duits- landbijvoorbeeidpas in 1995. I ;fjanc* 's °°k Het beste 'and." Stratego is daardoor in- erdaad een beetje het korfbal t^e denksporten, geeft hij Oekraïne is in opkomst als Stra- egoland, maar ook daar slepen e Nederlanders nog prijzen h 7u^an den Berg won dit jaar et kampioenschap van Odessa, e aanvoerder van de wereld- anglijst, Vincent de Boer, won uZen 'n Kiev en Rovno. En j in Middelburg veegde hij ie dereen van het bord. Hij werd ~arnPi°en. Mike werd laatste. standscommissie heeft het col lege positief geadviseerd over de bouw. De garages worden in twee blokken gebouwd, één van elf en één van vier boxen. Het geza menlijke oppervlakte bedraagt ruim driehonderd vierkante meter. De boxen worden voor zien van een kapconstructie. De totale hoogte wordt bijna 4,5 meter. B en W verwachten dat de komst van de garages en de her inrichting van het terrein nau welijks leidt tot een grotere ver keersdruk in de omgeving. Om de uitvoering mogelijk te maken, moet vrijstelling wor den verkregen van het geleden- de bestemmingsplan. Tijdens de inspraakprocedure zijn in dat verband geen bezwaren inge diend, schrijft het college in zijn voorstel aan de gemeenteraad. Die mogelijkheid bestaat nu nogmaals in verband met de vrijstellingsprocedure voor het bestemmingsplan. Het voorstel wordt 30 oktober in de gemeen teraad behandeld. door Marcel Modde RENESSE - Voor ieder jaar dat de dag tot dusver werd gehou den, was er één deelnemer za terdag op de 'bejaardendag' van het Christelijk Jongeren Ver bond Samen Verder. Dertig ou deren vermaakten zich de hele dag in het CJV-kampgebouw in Renesse. Puur toeval, maar wel toepasselijk. In de dertig jaar dat het CJV het uitstapje voor de hoogbejaar den organiseert, is er nagenoeg niets aan het vaste programma veranderd, aldus N. Schot. Zij is vanaf het eerste moment be trokken geraakt bij de opzet van de dag en doet dat nog steeds. Standaard geldt dat de deelne mers rond half tien 's ochtends met de bus in Zierikzee worden opgehaald en de ontvangst met koffie en bolus in het gebouw aan de Rampweg een half uurtje later. Na een korte toespraak volgt één van de hoogtepunten: sa menzang. „Oude liedjes, nieu we, ernstige en gekke liedjes; je kunt zien dat ze daar geweldig van genieten", zegt Schot. Er wordt véél te weinig met oude ren gezongen." Standaard is ook dat de CJV'ers een nieuw spel verzinnen voor verder vermaak. Dit keer waren dat de 'cryptoplaatjes', woor den raden aan de hand van twee plaatjes. De afbeelding van een kam naast drie peren levert wei nig problemen op, maar ook me nig hersenkraker werd in de meeste gevallen snel omgeroe pen. En de CJV-bejaardendag zou niet compleet zijn zonder een uitgebreide broodmaaltijd met zelfgezuurde mosselen. Wat in de loop der jaren wél is gewijzigd, is het aantal belang stellenden. Aanvankelijk was de groep zo groot, dat de festivi teiten over de twee zalen in het gebouw moesten worden ver deeld. „Niet leuk", weet Schot nog. „Het zat propvol en dat wordt al snel te veel." Maar het huidige aantal van dertig men sen is weer een beetje weinig, vindt de (sinds kort) oud-voor zitter van het CJV-bestuur. „Hoewel er tegenwoordig veel mensen met rolators of rolstoe len komen, dus dan is wat extra ruimte ook wel weer zo prettig. Maar nog zo'n tien mensen erbij zou wel gezellig zijn." De be jaardendag dankt zijn bestaan in belangrijke mate mede aan de steun van het lokale bedrijfsle ven, benadrukt Schot. Verschil lende ondernemers stellen hun door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland gaat haar opleidingsniveau verho gen. Zes oudere leden zijn be gonnen aan de landelijke scho ling voor instructeur elementair- en zwemmend red den. Ook de Ouddorpse red dingsbrigade richt zich met drie kandidaten op een uitdieping van de deskundigheid op dit vlak. Met de instructeursopleiding krijgen de brigadeleden een of ficiële gradatie om zowel in the orie als in prakrijk les te mogen geven in elementair- en zwem mend redden. Na het behalen van het instructeur A-diploma kan men verder voor B, wat geldt als voorbereiding op het leidinggeven binnen de vereni ging en eventuele bestuursfunc ties. De scholing wordt verzorgt door de overkoepelende lande lijke organisatie van reddings- bridades. De 's zomers vanaf het strand bij Ouwerkerk actieve brigade Zie rikzee-Duiveland is inmiddels in het zwembad van Zierikzee met de (winter)opleiding van nieuwe leden begonnen. De we kelijkse trainingen worden ook gebruikt om de al wat meer er varen medewerkers bij te spij keren. Nieuwkomers beginnen met het zwembrevet A en B, een oplei ding die net iets zwaarder is dan de reguliere diploma's en waar bij vooral de aandacht uitgaat naar de eigen zwemvaardig- heid. Bij een goed resultaat volgt trai ning voor de brevetten één tot en met zes. Daarbij ligt de nadruk op het zwemmend redden van anderen. Bij het laatste brevet, zes, moet zelfstandig een kleine redding kunnen worden uitge voerd. Aansluitend kunnen de briga deleden verder gaan voor de di ploma's A en B zwemmend red den. Bij deze opleidingen hoort ook het EHBO-diploma en een theorie-examen. Wie dat allemaal heeft gehad, kan zich verder bekwamen met een training overlevingszwem- men. Met deze opleiding wordt vooral extra aan het uithou dingsvermogen gewerkt en worden specifieke zelfred- dingsvaardigheden geoefend voor moeilijke omstandighe den. Deze training wordt afge sloten met een buiten-praktijk examen. De wekelijkse trainingen van de brigade zijn van zeven tot negen uur. Belangstellenden voor de opleiding kunnen zich dan mel den of voor nadere informatie kijken op www.rbzd.nlde web site van Zierikzee-Duiveland. Advertentie KILO NU VOOR door Nadia Berkelder MIDDELBURG De fractie van Leefbaar Middelburg blijft het parkeerbeleid ter discussie stel len. In een open brief aan het college van B en W dringt de partij aan op ingrijpende wijzi gingen. Een voorstel met dezelf de inhoud werd vorige maand nog weggestemd door de ge meenteraad. „We willen het college de gele genheid geven om zonder ge zichtsverlies het parkeerbeleid te veranderen", zegt fractie voorzitter H. Akdag. „We vra gen het college om nu eens niet de koppen in de raad te tellen, maar om serieus naar de inhoud te kijken." Leefbaar Middel burg lijkt in dat verlangen al leen te staan. De overige fracties zien geen dringende redenen om het parkeerbeleid te verande ren. Het initiatiefvoorstel van de leefbaren werd vorige maand door een grote raadsmeerder- heid verworpen. De brief aan het college is toch geen mosterd na de maaltijd, vindt Akdag. „Niet zolang de mensen absoluut niet tevreden zijn en zolang het college niet beseft dat het een verkeerd be leid voert." Volgens Leefbaar Middelburg zijn zowel bewo ners van Middelburg als onder nemers uit de binnenstad niet te spreken over het beleid. „Als het college zo doorgaat, wordt de kloof tussen burger en bestuur alleen maar groter. Er is geen fatsoenlijke evaluatie van het parkeerbeleid gevoerd, want er werd alleen maar uitgegaan van het bestaande beleid." De fractie stelt voor om alle be woners van de binnenstad een eigen parkeerplaats te geven. De overige Middelburgers moe ten per keer de mogelijkheid krijgen om twee uur zonder te betalen hun auto in de stad te zetten. Familie en bezoek van binnenstadbewoners krijgen een parkeerkaart, forenzen krijgen een eigen parkeerter rein, bijvoorbeeld dat aan het Hof van Tange. Bezoekers aan de stad moeten worden verwe zen naar de parkeergarages en transferia. Om de bezoekers van die transferia naar het centrum te brengen, moeten pendelbus jes gaan rijden. Wordt het met die maatregelen niet veel drukker in de binnen stad? „Juist niet", vindt Akdag. „Alleen Middelburgers kunnen hun auto nog op straat zetten. En juist Middelburgers komen voor een groot deel met de fiets als ze in het centrum moeten zijn. Mensen van buitenaf ver oorzaken de drukte. Die kunnen best in de parkeergarages gaan staan." De partij pleit er verder voor om de tarieven niet te ver hogen. De prijs voor een par keerkaartje in de garages moet zelfs omlaag, om het parkeren in de kelders aantrekkelijker te maken. Parkeren op de transfe ria, moet gratis worden. De CJV-bejaardendag zou niet compleet zijn zonder een uitgebreide broodmaaltijd met zelfgezuurde mosselen. foto Dirk-Jan Gjeltema producten en diensten belange loos ter beschikking, zodat de deelnemerskosten kunnen wor den beperkt tot vijf euro per persoon. De kerkgangers in het dorp op de grens van Walcheren en Beveland waren in afwach ting van de voorganger, die uit een naburig dorp zou ko men. De man daagde maar niet op, want hij dacht dat de dienst een uur later begon. In streken buiten de provin cie zou dit tot grote nervosi teit en heftige reacties leiden. Zo niet in het Zeeuwse dorp. De scriba greep in. Ze pakte de telefoon. De voorganger nam op en kreeg te horen: "Kees wa dienke je dr van, me zitte hier al een stuitje. Of Zeeuws nu een taal of een dialect is, het is in ieder geval veelzeggend. -*.< Alle disciplines binnen De Zuidhoek werden zaterdag aan het publiek gepresenteerd. dooi Marcel Modde ZIERIKZEE - En óf hij trots is op zijn Zuidhoek. Weken, maandenlang heeft Matthijs van der Wees bekenden in zijn omgeving bestookt met verhalen over zijn vernieuwde werkplek. Daar moes ten ze eens komen kijken! Zaterdag kwamen ze, meer dan twaalfhonderd in getal. Misschien niet allemaal voor Matthijs, maar hij glom er niet minder om. De open dag van het geheel vernieuwde en uitgebreide werkvoorzieningings- chap in Zierikzee was ook voor direc teur F. Dieleman een doorslaand suc ces. Bij uitstek een gelegenheid om het bedrijf in de volle breedte te presente ren en korte metten te maken met de vooroordelen die er nog steeds zijn voor banen in deze sector. Sinds de oprich ting in 1955 (toen nog in de Wevers- hoek) is De Zuidhoek uitgegroeid tot een volwaardige onderneming. Met zo'n driehonderd medewerkers boven dien één van de grootste werkgevers op Schouwen-Duiveland. Het bebouwde oppervlak van de huidi ge complex aan de Deltastraat werd uitgebreid van 5500 naar 9500 vierkan te meter. Ook de bestaande hallen wer den heringericht en voorzien van nieu we machines. De totale modernisering vergde een investering van 4,5 miljoen euro. Alle disciplines binnen De Zuid hoek werden zaterdag aan het publiek gepresenteerd. En dat waren er bedui dend meer dan menigeen had gedacht. Wie wist bijvoorbeeld dat de verpak king van de zwangerschapstesten van Predictor bij De Zuidhoek vandaag ko men. Of neem de olie-verdeeldopjes van schokdempers. Nog niet zo lang geleden werden hele partijen afgekeurd door Koni in Oud-Beijerland, wanneer de gaatjes niet goed waren uitgeboord. In Zierikzee worden de braampjes van die partijen eenvoudig verwijderd en kunnen de geperfectioneerde onderde len retour naar de fabriek, alsnog klaar voor gebruik. Op een andere afdeling worden kerstkransjes voorzien van ro de en groene linten. Nog weer verderop peuteren mannen en vrouwen in smet teloos wit tenue de omhulsels voor een antimuggenstift in elkaar. In een aparte loods op het terrein is het groenbedrijf van De Zuidhoek ondergebracht. Dankzij de in veelheid rondrijdende auto's met logo, de meest bekende tak van het werkvoorzieningsehap. Matthijs' zijn afdeling. Net als alle an dere bezoekers heeft ook hij een hyacint in een doosje meegekregen voor thuis. De 21-jarige Zierikzeeënaar heeft een verstandelijke beperking. Op 1 novem ber werkt hij op de kop af vier jaar bij De Zuidhoek. Na twee eerdere banen was hij 'toe aan een nieuwe uitdaging' en het bevalt hem prima. „Ik wilde graag in de buitenlucht werken en ik kan hier meer dingen leren. Op de gras maaier rijden bij voorbeeld, vind ik fan tastisch. Je mag hier echt met machines werken.Het nieuwe gebouw is volgens Matthijs 'absoluut een verbetering', zo vertelt hij. „Op sommige plekken stond het onkruid op het dak. Dat was geen gezicht!" De open dag werd door verschillende instanties aangrepen voor de organisa tie van een banenmarkt in de centrale hal van De Zuidhoek. De belangstelling voor de aangeboden vacatures was groot, aldus W. Poulus van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Zierik zee. Rond de middag lag er reeds een foto Dirk-Jan Gjeltema flinke stapel aanmeldingen voor uit eenlopende banen in de regio. Met na me die van gastvrouw in de nieuwe win kel en restaurant van zorgcentrum de Wieken was favoriet. Een banenmarkt werkt volgens Poulus drempelverlagend. Bedrijven presen teren zich direct aan potentiële werk nemers, zonder dat door saaie kaarten bakken of rijtjes opsommingen op de computer moet worden heengewors- teld. „Al help je maar vijf mensen aan een baan, dan is mijn dag al gemaakt." Ze zou het toejuichen indien vaker de nu toegepaste formule van De Zuid hoek werd gehanteerd voor zo'n brede presentatie. De ecomische neergang doet zich op Schouwen-Duiveland eigenlijk nu pas voelen. Het aantal werkzoekenden is relatief laag vergeleken bij landelijke cijfers, aldus de senior CWI-adviseur. Dat komt door het grote aanbod aan seizoensarbeid in de horeca en recrea tiesector. „Nu is het ook even in die hoek wat minder en ontstaat er een gro tere vraag naar werk. Rond de Pasen vlakt dat weer enorm af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25