wil levert gouden plak op Susanne Ljungskog snoept Mirjam Melchers goud af Maarten Lafeber ziet zijn droom op Hilversum uitkomen 21 Piet Vroon vaart als eerste Vlaamse havenstad binnen m maandag 13 oktober 2003 startverbod oor Jeanson Gelijk Onderzoek naar omkoping n toptennis Wachten UCI kiest voor topcompetitie Bartoli tekent contract bij CSC WK wielrennen 2004 week eerder Polgar verrast Karpov Rutto dicht bij wereldrecord groter en groter ^Jasper Harthoorn jüESKENS - De Antwerprace «seen prachtig gezicht voor de eilliefhebber. Een bonte stoet an grote en kleine boten voer aet volle zeilen over de Wester- chelde richting Antwerpen. De 25 deelnemers kregen te ma in met mooi weer en een mati- e wind. Piet Vroon wist met ijn 'Tonnerre de Breskens' als erste de Belgische havenstad innen te varen, waarmee hij de ine honours'kreeg. lij de start werd er gerekend op en snelle race. In Breskens tond er een redelij k sterke wind nwas het water onstuimig. De tart was indrukwekkend, de (ten werden in verschillende roepen weggeschoten en ver- nikken onder spinaker. On- ianks het mooie zicht ging de tart van de zeilers over het al- emeen slecht. Wedstrijdleider acques Jacobsen legde uit laarom de start in zijn ogen elfs 'abominabel' was. „Het tarten is een kunst. Ze hebben ettij niet goed genoeg ingecal- uleerd, dat nog vol tegen stond, tigenlijk moet je dan een paar roefstarts maken om te kijken oe je uitkomt. Als je dat niet oet, krijg je dus dat boten veel ;ver van de startlijn varen als IAM1LTON - De Canadese ielrenster Jeanson mocht za- :rdag niet deelnemen aan de ereldtitelstrijd wielrennen Dor vrouwen in Hamilton. Ze reeg een startverbod, omdat ij controle een te hoge hemato- ■ietwaarde was vastgesteld, let een waarde van boven de 4 7 rijgt eed renster van de inter- ationale wielrenunie een start- :rbod van twee weken. Een te age hematocrietwaarde kan iiden op het gebruik van het irboden middel epo. Jeanson itkende zich illegaal te hebben ;prepareerd voor het WK in aar eigen land. ANP het startschot wordt gegeven. Alleen Piet Vroon kende een goede start, hij voer wel over de startlijn toen het startschot viel." In Breskens vertrokken de tach tig grootste boten voor de race over 46,5 zeemijl richting Ant werpen. Al snel in de wedstrijd voeren ze tussen de ongeveer 150 kleinere schepen, die in Ter- neuzen waren gestart en 35 zee mijl af moesten leggen. Het le verde een mijlenlang lint op van zeilschepen in alle soorten en maten. De verschillen tussen de schepen werden steeds groter, vooral omdat de wind afnam. Door het wisselende tij en de veranderlijke wind werd er veel van de zeilers gevraagd. Er moest afwisselend, afhankelijk van de wind, worden getrimd en gegijpt om zoveel mogelijk goe de wind mee te pakken. Het deelnemersveld was groot, waardoor er veel duels te zien waren tussen zeilers die elkaar de wind uit de zeilen probeerden te nemen om zelf zoveel moge lijk 'schone wind' mee te pak ken. Jacobsen, die over dertig jaar zeilervaring beschikt, genoot zichtbaar van de wedstrijd. „Er komt zoveel bij kijken. Vroeger kon je nog aankomen met een kompas, een log- en een diepte meter. Tegenwoordig gaat alles via computers die de meest uit eenlopende berekeningen kun nen maken. De snelheid op het water, de snelheid over de grond, de windsnelheden op verschillende hoogten, de windinvalshoek, de stromin gen, noem maar op. Al die gege vens zijn van belang om een goe de wedstrijd te varen." Piet Vroon was uiteindelijk de eerste die Antwerpen bereikte. Vooraf was hij al getipt als één van de grote favorieten. Vroon: „Als je een goede bemanning bij elkaar weet te krijgen, maak je hier kans. En omdat dit toch wel het evenement van het jaar is, wil je wel wat laten zien." De Bressiaanse schipper kende weinig problemen met de weersomstandigheden. „We waren gelijk goed weg, waarna we aan onze inhaalrace konden beginnen. Er stond wat minder wind dan verwacht, maar de weersomstandigheden waren verder erg goed vandaag." Er waren natuurlijk meerdere winnaars in de Antwerprace, waar in meer dan tien klasses werd gevaren. Volgens Mare Persoons, voorzitter van de Antwerpse watersportvereni ging Vlaamse Vereniging voor Watersport, zijn alle categorie- en even belangrijk. „Wij maken geen onderscheid tussen de ca tegorieën. Iedereen is gelijk De grootste boten vertrokken in Breskens voor de race over 46,5 zeemijl richting Antwerpen. foto Ronald den Dekker voor ons. En dat is tekenend voor de Antwerprace." De organisatie van het evene ment ging niet zonder proble men. Persoons; „Ons startschip, een Belgische driemaster van de marine, liet drie weken van te voren pas weten niet te komen. We waren dus erg gelukkig dat we Paul Aloy bereid hebben ge vonden om als startschip te die nen." De aimabele Belgische schipper wilde graag meewer ken. „Eigenlijk heb je geen keus", grapte Aloy. „Het is ge woon van: U heeft toch een der tigtonner? Wilt u als startschip dienen? Ja of ja?" Met de Wande laar van Aloy als startschip kon de race zonder verdere moeilijk heden van start gaan. De Antwerprace werd zestien jaar geleden voor het eerst ge houden. De organisatie is in al die jaren bij de vijf Antwerpse watersportverenigingen geble ven, al is de Bressiaanse water sportvereniging bij de organisa tie betrokken. In die zestien jaar is het evenement uitgegroeid van een wedstrijdje om de sche pen naar de onderkomens voor de winter te brengen tot een eve nement waarbij duizenden zei lers betrokken zijn. En de Antwerprace blijft groei en. Raymond Bassette, secreta ris van de Koninklijke Liberty Jachtclub, ziet vooral rondom de race nog genoeg mogelijkhe den. „We zitten wel aan ons maximale aantal deelnemers. Dat zal om veiligheidsredenen niet meer groeien de komende jaren. Al moeten we dan wel steeds meer zeilers teleurstel len. Dit jaar hadden we al een overschrijving van meer dan dertig boten. Maar er wordt te genwoordig ook veel meer rond om de race georganiseerd. Zo is er morgen nog een race voor de Antwerpse rede. Er is ook pas een roeiwedstrijd gehouden. Daarnaast is er ook een speciale markt en hebben we de drie master Mercator, waar vroeger kadetten werden opgeleid, naar de Antwerpse haven gehaald. Daarop mag iedereen een kijkje nemen. En de belangstelling voor het evenement wordt elk jaar groter." oorEdward Swier IAMILTON - Het was bij het igaan van de laatste ronde dat iniorcnbondscoach Egon van .essel de verlossende woorden - n nu gaan' - sprak. Wielrenner .ai Reus zette prompt een knop m. „Wil je hier nou weer ach- -rin eindigen, vroeg ik mezelf f." Nee dus. Met een impone- tnde inhaalrace zette de acht- ienjarige krachtpatser uit het ■oord-Hollandse Winkel als- og de wereldtitelstrijd naar ijn hand. „Ach, ik kan wel af- ien." 'inds Reus anderhalf jaar terug en wielerlicentie aanvroeg, erbaast hij iedereen keer op ■eer. Als marathonrijder reed iai Reus het hele C-peloton al ens op drie rondjes. Maar de Tolijke, eigenzinnige knaap oelde dat het schaatsen hem 'ooit de faam zou kunnen bren gen die hij met fietsen wel kon 'ereiken. „Met wielrennen is leer te halen. Internationaal ONDEN - De spelersvakbond ■oor tennisprofs ATP is een on- krzoek begonnen naar omko- ,lng binnen het internationale ■ireuit. ie Engelse krant Sunday Tele graph berichtte gisteren dat ■pelers voor vele duizenden jonden op hun eigen wedstrij- n wedden en het resultaat •ouden beïnvloeden. De wed denschappen zouden op inter- iet door coaches en andere tus senpersonen worden gedaan, olgens de krant staan de mees- ;e ^Missers buiten de tophon- ercJ- Maar de ATP heeft vorige jeek een voormalige speler uit e toptien gewaarschuwd zich net in te-laten met zulke prak- yken. Op een van zijn partijen 'verd zwaar gegokt. De ver eende omkoping kwam aan ticht nadat bookmakers jadden ontdekt dat om ondui- e 'jke redenen hoge bedragen j en ingezet op bepaalde Jjedstrijden. e spelersvakbond neemt de aoK zeer serieus. „Een tennis ser die zich schuldig maakt aan R oping, kan rekenen op een 'c orsing van drie jaar en een 'lra£ van 100.000 dollar. AFP zeker. Voor marathonschaatsers is de wereld veel kleiner." Het lijkt mede dankzij Reus wel goed te zitten met de toekomst van het Nederlandse wielren nen. Het WK in Canada leverde de Nederlandse afvaardiging in de jeugdcategorieën liefst zes medailles - twee van elke kleur - op. Reus pakte zonder twijfel de mooiste, goud met een briljant randje. Zijn extreme inspan ning in de ultieme ronde deed de gehele wielerwereld verwon derd toekijken. In de tijdrit was Reus, die drie weken terug last kreeg van zijn knie, woensdag slechts twintig ste. De Cios-student moest be langrijke trainingen overslaan. „Er waren momenten dat ik dacht dat ik het WK helemaal niet zou halen, vanwege mijn knie. Maar Van Kessel heeft al tijd vertrouwen in me gehou den." Reus kan het goed vinden met Van Kessel.,Hij kan me motive ren. Ik weet dat er mensen zijn die zeggen: trap die Egon een keer van zijn troon af. Waar schijnlijk omdat hij zegt wat hij denkt. Maar ik houd wel van mensen die wat agressief zijn, dat houdt me scherp. Doorgaans geeft Van Kessel zijn renners mee „altijd van voren te rijden". Maar Reus moest wach ten. De bondscoach: „Normaal gesproken is Kai veel sterker, zou ik hem geadviseerd hebben het al drie ronden voor het eind te proberen, maar in zijn condi tie moest hij hier op gokken." Reus overbrugde in recordtem po de kloof tussen peloton en kopgroep, demarreerde daarna opnieuw. Het peloton streek la ter nog neer op de groep met Se- bastiaan Langeveld, maar Reus werd niet meer achterhaald. Behalve een ijzeren wil („Ik moest en zou die trui pakkéri') heeft Reus ook een eigen wil. Daarom ook twijfelt hij hardop of hij volgend jaar kiest voor de opleidingsploeg van Rabobank, of dat hij voor een Belgisch con tract bij Palmans gaat. Zeven ploegen deden hem reeds een aanbieding. „Maar Rabobank wilde van de zomer dat ik eerst een test bij hun inspanningsfy sioloog deed voor ze met me wil den praten. Daar had ik toen, midden in het seizoen, geen trek in. Misschien dat ze nu alsnog met me willen praten." Hoe dan ook neigt Reus meer naar een overstap naar België. „Een kwestie van gevoel." GPD door Edward Swier HAMILTON - Susanne Ljungskog weet hoe het werkt in het wielrennen. De Zweedse, vorig jaar ook al wereldkampi oen, at zaterdag tijdens het WK in Hamil ton eerst andermans bord leeg, voor aan haar eigen maaltijd te beginnen. En daar nam ze - nadat ze de hele koers geen kop- werk had gedaan - zelfs pas op tien, twin tig meter voor de streep een hap van. Het was juist voldoende om Mirjam Melchers de wereldtitel te ontfutselen. „Takkenwijf", foeterde Melchers' levens gezel Jean-Paul van Poppel aan de meet. „Ze steelt die trui. Weer", jammerde bondscoach Egon van Kessel. Melchers won zilver, de zevende Nederlandse plak in Canada. „Maar voorlopig voelt het nog wel even alsof ik vooral het goud heb ver loren." Ljungskog (27), rijdend voor de Neder landse formatie BIK-Powerplate, staat bekend om haar afwachtende houding. „Ze speelt altijd blufpoker", wist Van Kessel. „Te beroerd om een keer over te nemen", sprak Van Poppel giftig. Zo ook zaterdag. In de jacht op de twintig kilometer van de meet ontketende groot moeder van het peloton, Jeannie Longo- Ciprelli, deed Ljungskog geen trap teveel. De voortdurend attente Melchers wel. Ze had het gevaar onderkend én gehoopt op steun van de rest van het uitgedunde pelo ton. Op Claremont Access, de laatste klim, reed de 28-jarige renster uit Moergestel eigenhandig de kloof zo goed als dicht. „Ik had één nadeel. Ik was de sterkste en de rest voelde dat waarschijnlijk ook. Ik heb me wel een beetje kwaad gemaakt, maar de anderen konden het waarschijnlijk niet meer en Ljungskog wilde niet. En al leen wegrijden lukte ook niet meer, daarvoor waren de klimmetjes niet lastig genoeg." Melchers, die de laatste vier ronden niet meer op steun kon rekenen van landgeno- tes, erkende dat de Zweedse ook recht van spreken had. „Die dacht natuurlijk: ik ben al eens kampioen geworden, heb die trui gedragen. Doen jullie het maar. Ze gokte op alles of niets." Het werd alles. Longo zag zich op 400 me ter voor de streep ingerekend, waardoor het gezicht van het vrouwenwielrennen werd gered. Een 44-jarige in een regen boogtrui zou de sport geen goed hebben gedaan, vond ook Melchers. „Het kan toch niet zo zijn dat die oude tang gaat winnen, dacht ik. Ze is een maf wijf, maar donderstaai." Op het laatste rechte eind kwam Melchers al snel op kop, met haar kop in de wind. Ljungskog kwam pas vlak voor de streep uit Mel chers' wiel en pakte net als in 2002 het goud. Achter de Nederlandse greep Nicole Cooke - die gedurende de enerverende fi nale ook veel werk had verricht - brons. Ljungskog bij de persconferentie, schaamteloos: „Die twee meiden waren geweldig. They did a great job." De ontwikkeling van Melchers vordert gestaag. Ze behoort al jaren tot de wereld top. De laatste drie jaar eindigde ze in de topdrie van het wereldbekerklassement. En elk jaar wint ze meer, zoals zaterdag het zilver op het wereldkampioenschap. Met de ervaring hoe het is om op een WK in de medailles te rij den - vorig j aar in België werd haar die kans ontnomen door een valpartij in de slotronde - zet Melchers voor 2004 in op olympisch goud in Athene. De Giro of Tour dienen als voorbereiding op de olympische wegwedstrijd en het WK in Verona. „Wat ik nodig heb om die twee wedstrijden te winnen? Een beetje meer mazzel, dat is alles." En misschien een mes en vork om eerst andermans bord eens leeg te eten. GPD Susanne Ljungskog (rechts) verslaat Melchers op de streep. foto Don Emmert/AFP HAMILTON - Binnen drie jaar bestaat de top van het interna tionale wielrennen uit twintig topploegen die in een cyclus van dertig wedstrijden uitmaken wie zich het beste team ter wereld mag noemen. Het plan, bedacht door UCI-baas Ver- bruggen, is door de Raad van het Professionele Wielrennen, geaccepteerd. De Pro Tour, een voorlopige werktitel, bestaat uit de drie grote ronden (Giro, Tour en Vuelta), tien wereldbe- kerkoersen en zeventien andere eendaagse of meerdaagse wedstrijden in Europa. De twintig topploegen zijn verplicht in de dertig wedstrijden uit te komen. Alleen daarin zijn pun ten te verdienen voor het ploegenklassement en een individu eel klassement waarin elk jaar met nul punten wordt begon nen. Onder die „Champions League" komen vijf continentale competities. De keuze voor Europa als enige locatie voor de topwedstrijden is volgens Verbruggen logisch. „Van de grote coureurs en ploegen komt 98 procent uit Europa." ANP HAMILTON - De Italiaanse wielrenner Michele Bartoli heeft een tweejarig contract getekend bij de Deense ploeg CSC. De 33-jarige Bartoli won afgelopen seizoen onder meer de Am- stel Gold Race, toen nog in dienst van Fassa Bortolo. De CSC- formatie krijgt bovendien versterking van de Deense renner Frank HojHij is afkomstig van de Faktaploeg en tekent voor één jaar. De ploeg verloor overigens wel kopman Tyler Hamil ton, die overstapt naar de Zwitserse Phonakploeg. AFP HAMILTON - Het WK wielrennen voor de profs in 2 004 wordt verreden op 3 oktober, een week eerder dan de afgelopen ja ren. Uit door de internationale wielrenunie UCI vrijgegeven wielerkalender blijkt dat Parijs-Tours nu na de wereldtitel strijd wordt verreden. Kalender Wereldbekerwedstrijden: 20-3: Milaan-San Remo, 4-4: Ronde van Vlaanderen, 11-4: Parijs-Roubaix, 18-4: Amstel Gold Ra ce, 25-4: Luik-Bastenaken-Luik, 1-8: HEW Cyclassics, 7-8: Clasica San Sebastian, 22-8: Kampioenschap van Zürich, 10-10: Parijs- Tours, 16-10: Ronde van Lombardije. Groten rondes: 8-30 mei: Ronde van Italië, 3-25 juli: Ronde van Frankrijk, 4-26 september: Ronde van Spanje. Andere Nederlandse wedstrijden op UCI-kalender: 12/14-3: GPErik Breukink, 10-4: Ronde van Drenthe, 16-4: Veenendaal-Veenendaal, 25-4: Ronde van Noord-Holland, 16/20-6: SterElektrotoer, 27-6: NK profs, 21-8: Tour Beneden-Maas, 22-8: Dwars door Gendringen, 24/28-8: Eneco Tour, 4-9: Delta Profronde. ANP HOOGEVEEN - De Hongaarse topschaakster Judit Polgar is het Essent schaaktoernooi in Hoogeveen begonnen met een daverende overwinning op ex-wereldkampioen Anatoli Kar pov. Tactiek won het van positiespel. ANP CHICAGO - De Keniaan Evans Rutto heeft gisteren in Chica go bij zijn debuut meteen de marathon gewonnen. Rutto (25) liep nog een geweldige tijd ook: 2.05.50. Dat was slechts acht seconden boven het oude wereldrecord (2.05.42) van Khalid Khannouchi dat pas vorige week sneuvelde. Landgenoot Willy Cheruiyot heeft gisteren de marathon van Eindhoven gewonnen. Na ruim 42 kilometer bleef hij zijn landgenoot Wilson Chelal één seconde voor. Cheruiyot finish te na twee uur, negen minuten en vijf seconden. Dat beteken de een parkoersrecord. door Eric Korver HILVERSUM - De erfenis van Joop Rühl is vergeven. Maarten Lafeber maakte gistermiddag op de Hilversumse Golfclub een einde aan de mythe rond de man die in 1947 als laatste Nederlan der het Dutch Open op zijn naam schreef. Lafeber was al eerder dicht bij een overwin ning, maar had succes op het voor hem mooist denkbare mo ment: in eigen land, voor het oog van familie, vrienden en fans. „Dat is dus écht een droom", stelde hij breed lachend vast. Met gebalde vuist begroette Maarten Lafeber gisteren aan het einde van de middag zijn eerste overwinning op de Euro pese Tour. Alle spanning, alle druk en frustratie ook, rolden in dat ene moment van zijn schou ders. Hij, de 27-jarige Braban der, geldt al lang als de meest ta lentvolle golfer van ons land. Maar hij moest toezien hoe Rolf Muntz in Qatar een zege bin nenhaalde, en een paar maan den terug ook Robert-Jan Derk- sen, in Dubai. Nü kreeg hij zelf het succes waar zo lang naar was uitgekeken. En dus viel hij zielsgelukkig zijn moeder Mar git en vriendin Kim in de armen, liet zijn manager Michiel Floris de tranen de vrije loop en knuf felde Lafeber lang na de huldi ging met vader Erik. Natuurlijk, Maarten Lafeber kende zijn kwaliteiten. Wist dat hij goed genoeg was om te win nen. Maar tussen weten en dóen zit nog een heel verschil. „Maar ik ben altijd geduldig gebleven, voelde dat het uiteindelijk een keer mijn week moest worden, de week waarin alles op z'n plaats zou vallen. Twee weken terug, in de Dunhill Links Championship leek het daar even op. Maar aan de Schotse oostkust moest Lafeber nog terrein prijsgeven aan de wereldtoppers Lee Westwood en Ernie Els. Die ervaring bleek uiteindelijk cruciaal voor zijn prestaties de afgelopen week in Hilversum. „Wat ik daar geleerd heb, had niet op een beter mo ment kunnen komen. Ook van daag heb ik daar baat bij gehad. Ik voelde niet echt de druk van Soren Hansen en Mathias Grön- berg. In Schotland moest ik Westwood en Els weerstaan. En op de zeventiende hole was het even lastig, maar daar moest ik weer denken aan de Road Hole (de beroemde zeventiende hole op St. Andrews). Vergeleken daarbij was dit een eitje." En zo bleef Lafeber achttien ho les lang ijzig kalm in zijn fasci nerende tweestrijd met Hansen, die met een slag voorsprong als leider aan de slotronde begon. Na een vlot begin raakte de Deen op de negende hole aan de verkeerde kant van de score. Hansen belandde na zijn tweede slag in het bos en scoorde uitein- delijk een dubbele bogey. Lafe ber trok met een birdie maxi maal profijt en boog zijn slag achterstand om in een voordeli ge marge van twee. Die voorsprong kwam niet echt meer in gevaar, ook al verklein de Hansen het gat nog wel .Maar Lafeber hield zich feilloos aan de raad van zijn mental coach Jos van Stiphout. De Belg - met wie hij sinds half juli weer suc cesvol samenwerkt - had hem 's ochtends nog meegegeven voor al slag voor slag te spelen. „En dat is precies wat ik heb gedaan. Ik heb nooit verder gedacht, nooit naar het leidersbord geke ken." Hij voelde daardoor am per druk. „Ik heb gewoon ge speeld zoals ik waar dan ook ter wereld zou hebben gespeeld. 'Doe maar alsof je in Maleisië bent' zei Jos. En dat het mislo pen van de winst niets zou ver anderen aan mijzelf als persoon. Daar heeft hij natuurlijk gelijk in. Het heeft ook gewerkt." Lafeber slaagde er bovendien tijdens het weekeinde in de stomme fouten te vermijden die zijn spel in de eerste twee dagen nog overschaduwden. Dat was weer de verdienste van Gregor Jameson, zijn Amerikaanse 'coach op afstand'. „Ik heb hem vrijdag gebeld, waarna hij wat tips gaf. Daar heb ik dezelfde dag aan gewerkt en vervolgens sla ik in de laatste 36 holes geen enkele bogey meer. Mijn spel was goed, heel solide. Ik gaf me zelf voldoende birdiekansen en heb daarom altijd het vertrou wen gehouden dat het goed zou komen." Na de winst in Hilversum, die hem 166.660 euro oplevert, weet Lafeber zich de komende twee jaar verzekerd van een start kaart voor de Europese Tour.Hfj kan, weet hij nu, zijn doelen bij stellen. Hij mikt op een plaatsje bij de beste vijftig van de we reld. „Dan kan ik tenminste spelen waar ik wil." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21