Zelfmoordaanslag treft hart Bagdad SP-jeugd bezet panden, terwijl CDA ijvert voor kraak verbod Onderzeeboten Israël zouden kernraketten kunnen afschieten llllllllllllll 3 en 9 13 Tekort op begroting komt uit op record van bijna 42 miljard Artsen scheiden Siamese tweeling JïT Anna Bijns Prijs toegekend aan Ruebsamen Geheime dienst moet op de schop Weinig hinder busstaking Meer vrijheid vrouwen Marokko Wereldtitel voor Astarloa Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 14° Wolkensluiers 246e jaargang no. 244 naandag 13 oktober 2003 os nummer 1,20 Bruiloftgangers halen vliegtuigje naar beneden Doorschuiven Resolutie Zorgplicht Vandaag gaat de zon schuil achter sluier- bewolking. Het blijft wel droog. Bij een stevige oostenwind wordt het 14 graden. Duitsland overschrijdt euronorm van onze redactie buitenland BERLIJN - Het tekort op de begroting van Duits land zal dit jaar uitkomen op het record van meer dan 40 miljard euro. Dat zei gisteren de Duitse mi nister Eichel van Financi en. Duitsland overschrij dt daarmee het stabiliteits pact, dat bedoeld is om de koers van de euro te be schermen. Een exact bedrag noemde hij niet, maar de televisiezender ZDF meldde dat Eichels minis- RATINA - Vrolijke bruilofts- gangers hebben in de Servische plaats Ratina per ongeluk een vliegtuig neergehaald toen ze traditiegetrouw vreugdesalvo's losten in de lucht. De twee inzittenden van het ge troffen eenmotorige vliegtuigje raakten ernstig gewond, meld de het persbureau FoNet giste ren. Volgens een ooggetuige vloog het vliegtuig erg laag toen iet de bruiloftslocatie passeer de. De linkervleugel van het toe- itel vloog door het salvo in irand, waarna het vliegtuig te len hoogspanningskabels vloog en neerstortte. AP g' ei terie uitgaat van een tekort van 41,9 miljard euro. Tot nu toe staat het record van het begro tingstekort op omgerekend 40 miljard euro. Dat werd geves tigd in 1996, onder de toenmali ge minister van Financiën Wai- gel. Voor dit jaar was een tekort van 18,9 miljard begroot. In de Duitse regeringscoalitie wordt gezegd dat het tekort dit j aar 4 procent van het bruto bin nenlands product zal bedragen. Eerder meldde de overheid aan de Europese Commissie dat dat 3,8 procent zou worden. Duits land zit daarmee ruim boven het maximum van 3 procent dat is vervat in het EU-stabiliteits- pact, bedoeld om de koers van de euro stabiel te houden. Daar mee riskeert Duitsland een mil- jardenboet. Dat geldt ook Frankrijk, dat met soortgelijke problemen kampt. Eichel zei gisteren dat de grens wordt overschreden, omdat er door de zwakke conjunctuur minder geld in de schatkist komt en de overheid tegelijker tijd meer geld moet uitgeven aan werkloosheidsuitkeringen. „Als we net zo laks waren geble ven als in 1999, dan zouden we nog veel meer schulden heb ben." De oppositie liet weten dat 'de spaarcommissaris zichzelf heeft opgeheven en de schul denmaker van het land is ge worden'. De komende genera ties moeten de schulden nu aflossen met hogere belastin gen. De oppositie meent dat Ei chel maar beter kan aftreden. Dat vindt een groot deel van de Duitse bevolking inmiddels ook. Een peiling van de krant Welt am Sonntag wees uit dat 45 procent van de Duitsers de mi nister graag ziet vertrekken. Van 49 procent van hen mag Ei chel aanblijven. ANP/DPA AMSTERDAM - Schrijfster Helga Ruebsamen krijgt de Anna Bijns Prijs 2003, een twee jaarlijkse literaire onderschei ding voor Nederlandstalige lite ratuur van vrouwen. Dat liet de Anna Bijns Stichting gister avond weten. De prijs bestaat uit 10.000 euro en een sculptuur. Ruebsamen (69) krijgt de onder scheiding voor haar hele oeuvre. Volgens de jury schrijft ze sprankelend, baldadig en harts tochtelijk. Ruebsamen debu teerde in 1964 met De kameleon en andere verhalen. Met haar roman Het lied en de waarheid (1997) drong ze volgens de stich ting definitief door tot het grote publiek. Haar laatstverschenen verha lenbundel heet Beer is terug (1999). De roman De bevrijding is in voorbereiding. Ruebsamen kreeg in 2001 de Annie Romeinprijs van het fe ministische maandblad Opzij, ook voor haar hele oeuvre. De schrijfster weigerde die prijs in ontvangst te nemen, omdat Op zij tegen haar wil een foto publi ceerde waarin ze zich niet her kende. De prijs wordt 20 november in Felix Meritis in Amsterdam uit gereikt. Eerdere winnaressen waren onder anderen Inez van Dullemen, Elisabeth Keesing, Hanny Michaelis, Hélène Nolt- henius en Marie Kessels. ANP Iraakse politieagenten grendelen de omgeving van het getroffen Hotel Bagdad af. van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse hoofd stad Bagdad is gisteren opnieuw opgeschrikt door een bloedige zelfmoordaanslag. Zeker zes Irakezen kwamen om het leven toen twee auto's ontploften na bij een zwaarbewaakt hotel waar veel hoge functionarissen van de coalitietroepen, zaken mensen en leden van de rege ringsraad verblijven. Tientallen mensen raakten gewond, van wie zeker tien ernstig. De aanslag werd gepleegd bij het Hotel Bagdad. TVee auto mobilisten probeerden door de vier meter hoge afzetting te ko men. Toen bewakers vervolgens het vuur op de voertuigen open den, ontplofte de explosieve la ding. Of beide wagens volge pakt waren met sporingstof is niet duidelijk. Een Amerikaan se legerwoordvoerder zei dat gebouwen in de buurt bescha digd raakten. Het hotel zelf bleef buiten schot. De beveiliging van regeringsge bouwen en onderkomens van coalitietroepen is de laatste maanden flink opgevoerd na de grote aanslag in augustus op het VN-hoofdkwartier. Na de moord vorige maand op een lid van de regeringsraad werden de maatregelen verder verscherpt. Groeperingen loyaal aan Sad dam Hoessein zien de leden van de regeringsraad maar ook poli tiemannen als collaborateurs. Donderdag was er nog een zelf moordaanslag op een politiebu reau in Bagdad. Hierdoor zijn zeker zeker tien mensen gedood. Eind augustus kwam zeker 125 mensen om bij een aanslag met een autobom in Najaf. Onder de slachtoffers was de sjiitische leider ayatollah Baqir al Hakim. De Amerikanen zeggen dat aanhangers van Saddam achter de aanslagen zitten. De aanslag van gisteren is vol gens de Iraakse politiechef A. Ibrahim het werk van 'Al Qaeda of (Saddams) Baathpartij'. Het doel van de daders is het verja gen van de buitenlandse troe pen. „Ze denken als ze dit doen de Amerikanen bang worden en het land verlaten." De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell heeft in het weekeinde zijn po gingen om steun te vinden voor een nieuwe Irak-resolutie voortgezet. Washington wil meer buitenlandse troepen in fotoAli Abbas/EPA Irak en financiële toezeggingen. Powell sprak onder anderen met zijn Chinese collega Li Zha- oxing. Die zei dat Peking een grotere rol voor de VN wenst. Dit standpunt wordt gedeeld door de regeringen in Parijs, Berlijn en Moskou. Zij willen naast meer invloed voor de Ver enigde Naties ook een snelle overdracht van soevereiniteit aan de Irakezen zelf. De Ameri kanen noemen deze voorstellen niet realistisch. ANP/AFP/RTR door Wilko Voordouw DEN HAAG - De jongerenorga nisatie van de Socialistische Partij, Rood, zal vanaf vandaag leegstaande kantoorpanden kraken voor jongerenhuisves ting. Dat gebeurt terwijl het CDA zich in het weekeinde juist nog uitsprak voor een ver bod op het kraken van bedrijfs panden Kiülonze redactie buitenland DALLAS - Amerikaanse artsen hebben gis teren in Dallas een Egyptische Siamese tweeling van elkaar gescheiden. De schei- ™lng. de tweejarige jongetjes zaten met de Roofden aan elkaar vast, gebeurde na 27 uur opereren. Tot dusver hebben zich geen complicaties M°u®e^aan kij de marathonoperatie van Mohammed en Ahmed Ibrahim. Maar de C| urgen hebben ervoor gewaarschuwd at de kans blijft bestaan dat een of beide inderen de ingreep niet zal overleven. a de scheiding zijn twee teams plastische cnirugen aan de slag gegaan. Deze ingreep z°u zeker zes uur duren. Artsen van het me tsen centrum in de Texaanse stad hebben ,e *oestand van de kinderen eerder als sta- lel omschreven. ,n totaal moesten tijdens de operatie meer an honderd bloedvaten worden omgeleid. juni kwamen in Singapore nog twee aanse Siamese tweelingen om het leven Jdens een poging de twee vrouwen te «heiden .ANP/RTR De Siamese tweeling Mohammed en Ahmed Ibrahim voor de operatie. foto RTR Volgens Rood-voorzitter en Eerste-Kamerlid D. van Vugt moet er nu snel een begin wor den gemaakt met de aanpak van de woningnood, met name on der jongeren. „We hebben lang genoeg gezegd dat er iets moet gebeuren. Er is niets veranderd, dus nemen we zelf het heft in handen", aldus Van Vugt. Het eerste pand wordt vanmid dag bezet 'in een stad in de om geving van Amsterdam'. Het gaat volgens Van Vugt om een nieuw kantoorpand dat al een jaar leeg staat. Nog deze week worden vijf andere kantoorge bouwen in andere steden van het land 'bezet en geschikt ge maakt voor jongerenhuisves ting'. Verder belooft Rood dat 'de omgeving van de panden wordt schoongemaakt om de verloedering die vaak gepaard gaat met leegstand tegen te gaan'. Volgens Van Vugt is de tijd om te praten voorbij. Het afgelopen voorjaar hebben de jongeren uit de SP ludieke acties gevoerd om aandacht te vragen voor het probleem van de woningnood onder jongeren. „De overheid heeft een zorgplicht waar het gaat om het fatsoenlijk huisves ten van de burgers. Daar wijzen Na de blamage met het onderzoek naar Mabel Wisse Smit, de blunders rond het beveiligen van Pim Fortuyn en andere mis sers, is het hoog tij d voor het herschikken van de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst. De dienst moet zich volgens deskundigen richten op zaken die de staat- veiligheid echt raken. Busreizigers in Zeeland hebben weinig hinder on dervonden van de lande lijke busstaking, afgelo pen zaterdag. Alleen de FNV'ers legden het werk neer. De CNV'ers bleven rijden en daardoor reden veel bussen gewoon uit. In de rest van Nederland verschilde de stakingsbe reidheid ook per regio. Marokkaanse vrouwen krijgen in het huwelijk meer rechten. Koning Mo hammed VI (foto) heeft dat afgekondigd. Neder landse Marokkanen heb ben in het week einde positief gereageerd. De Spaanse wielrenner Igor Astarloa heeft in Ha milton de wereldtitel op de weg veroverd. Na ruim 260 kilometer en 6,5 uur kwam hij alleen over de fi nish. Michael Boogerd was op de vijfde plaats de beste Nederlander. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19,20,21 en 22 van onze redactie buitenland i LOS ANGELES - Israël heeft Amerikaanse kruisraketten zo aangepast dat ermee kernkop pen kunnen worden afgescho ten vanuit onderzeeërs. Dit meldde de Amerikaanse krant Los Angeles Times zaterdag op gezag van anonieme Ameri kaanse en Israëlische regerings functionarissen. Hierdoor kan Israël nu kernwa pens afvuren vanaf het vaste land, vanuit de zee en vanuit de lucht. Volgens de Amerikaanse regeringsfunctionarissen is de bekendmaking bedoeld als een waarschuwing aan het adres van de vijanden van Israël, op een moment dat de spanningen in de regio oplopen. De Israëlische kernkoppen zou den worden geplaatst op Har poon-kruisraketten en vanaf eind jaren negentig geleverde Duitse onderzeeboten kunnen worden afgevuurd. Israël zou 120 van deze raketten hebben. Israël is bezorgd dat Iran kern wapens zou kunnen ontwikke len, maar volgens de regering in Teheran is er slechts sprake van een nucleair programma voor de opwekking van energie. De Verenigde Staten en de Verenig de Naties proberen de nucleaire activiteiten van Iran strikt te controleren. Israël ontloopt in ternationale controle. De afgevaardigden van Egypte, Saoedi-Arabië en Syrië bekriti seerden afgelopen maand in de Algemene Vergadering van de VN de houding van de VS en van de VN om Iran onder druk te zetten en daarnaast het Israëli sche kernwapenprogramma volkomen te negeren. ANP Advertentie we nu met nog meer nadruk op", aldus Van Vugt. Volgens Van Vugt is het 'een grappig toeval' dat er in de poli tiek met steeds meer nadruk ge sproken wordt over het verbie den van kraken. Gisterochtend pleitte het CDA-Kamerlid J. ten Hoopen op Radio 1 voor een al geheel verbod op het kraken van woningen. Hij deed dit in het programma 'De andere wereld van zondagmorgen'. Sinds vori ge week is er al een Kamermeer derheid die het kraken van be drijfspanden als onwettig wil bestempelen. Ten Hoopen stelt voor dit verbod uit te breiden naar andersoortige panden. Het CDA-Kamerlid wil via een kraakverbod voorkomen dat 'dubieuze groepen uit het bui tenland' naar Nederland ko men. In vrijwel alle Europese landen is kraken immers verbo den. „Het gaat mij primair om het herstellen van het eigen domsrecht, maar ik wil via die weg ook de criminaliteit aan pakken." De jongeren van de SP zijn niet onder de indruk van het initia tief van Ten Hoopen. „Wij gaan gewoon onze actie voeren. Het CDA is medeverantwoordelijk voor de huidige krapte op de woningmarkt", aldus Van Vugt. GPD 904e PZC KRANT voorletters: m/v c noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: r~[ I I I j handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71168 8 555530 C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,45). D per kwartaal met automatische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1