PZC De kille cijfers spreken voor Oranje Alleen Beckham faalt in Turkse hel Belgen mogen EK vergeten ondanks zege Jonge balvirtuozen kunnen voor zeven vette Oranje-jaren zorgen maandag 13 oktober 2003 Memorabel Kim Clijsters slaat aanval van Henii^ af Wereldtitel voor Duitse vrouwen Broederstrijd tot de finish Machtsgreep Speciaal Engeland steekt ticket voor EK op zak door koele 0-0 in Turkije Hopeloos Clubs willen 80 miljoen van Fifa Fransen evenaren eigen record Olympiërs gelijk tegen Moldavië Derde titel op rij voor Rossi Turkse politie stuurt Britse fans terug Noorwegen Sneijder speelt ontroerend mooi door Henri van der Steen EINDHOVEN - Kleine, fragiele voetballers zijn ongeschikt voor de top, tenzij ze natuurlijk heel erg goed zijn. En gelukkig is We sley Sneijder (1.70 meter) heel erg goed. Hoe ontroerend mooi is voetballen toch als je deze net 19-jarige jongen ziet spelen. Wesley Sneijder maakte zater dagavond zijn debuut in de ba sis van het Nederlands elftal. Hij was de beste man van het veld en toonde nog eens aan dat er in het voetbal niets boven technische vaardigheid gaat, al het geneuzel over karakter en de vereiste 200 procent inzet ten spijt. De reserve-speler van Ajax (,,ik hoop dat ik Koeman heb laten zien dat Van der Vaart en ik wel degelijk op één middenveld kunnen spelen") liet de voetbal liefhebber voortdurend zacht jes kreunen van genot. Dat aannemen van de bal met die fluwelen touch, het razendsnel le wegdraaien, steeds de goeie kant op, meteen ruimte en tijd verdienend. En dan de pass, met links of rechts, zelden te lang of te kort, meestal diep, altijd met het doel vooruit te komen. Wat een schoonheid van een voet baller! Natuurlijk was Moldavië een droomtegenstander, maar de score (5-0), de kwaliteit van de goals en de veelheid aan prach tige aanvallen en combinaties maakten er een memorabele avond van. Want niet alleen Sneijder blonk uit, nog een paar jongelingen lieten zien wat bal vaardigheid vermag. Andy van der Meijde leverde een prachtige, bijna gestifte as- sist op Van der Vaart, die de bal met links controleerde en met rechts tegen het net joeg. Diezelfde Van der Vaart speelde invaller Robben vrij, die keeper Hmaruc soepel omspeelde om daarna koel te scoren. Sneijder, Van der Vaart, Van der Meijde, Robben: ziedaar vier jongens van 19, 20, 24 en 19 jaar die voor zeven vette Oranje-ja- FILDERSTADT - Kim Clijsters heeft de aanval op haar nummer één positie afgeslagen. Ten kos te van Justine Heriin-Hardenne prolongeerde de Belgische ten nisster haar titel in Filderstadt. Ze versloeg haar landgenote met 5-7 6-2 6-3. Bij een nederlaag had Clijsters haar eerste plaats op de wereld ranglijst aan Henin moeten af staan. Na haar zeges in de fina les van Roland Garros en US Open was de Waalse favoriet. Clijsters leek in Filderstadt even onder de druk te bezwij ken. Ze verspeelde in de eerste set op 5-4 een setpunt en moest de winst aan haar opponente la ten. In het tweede en derde be drijf herpakte Clijsters zichzelf en won ze opnieuw de titel in Filderstadt. In Madrid wist Raemon Sluiter zich niet te plaatsen voor het hoofdtoernooi van de Masters- Series. In de tweede ronde van de kwalificaties verloor de Ne derlander met 6-4 6-3 van de Spanjaard Ferrer. ANP/RTR CARSON - Het Duitse voetbal team heeft bij het wereldkampi oenschap voor vrouwen in de Verenigde Staten de titel ver overd. De ploeg van coach Tina Theu- ne-Meyer versloeg in de finale Zweden met 2-1 na sudden- death. Het beslissende doelpunt viel in de eerste verlenging en kwam op naam van Nina Kün- zer. ANP EINDHOVEN - Willy Cheruiyot heeft voor de derde keer de ma rathon van Eindhoven op zijn naam geschreven. De 36-jarige Keniaan kwam tot een nieuw parkoersrecord in 2.09.05. Hij moest tot op de streep strijd leveren met zijn broer, de 20-ja- rige Wilson Chelal die met 2.09.06 sterk debuteerde. Cheruiyot en Chelal zijn on danks de gehanteerde namen volle broers van elkaar met de zelfde vader en moeder. De af wijkende naamgeving is niet ongebruikelijk in Kenia. Chelal heeft ook de naam Cheruiyot, als tweede naam. Cheruiyot had zijn jongere broer pas in de laat ste kilometer achterhaald en bleek over de betere sprintcapa citeiten te beschikken. ANP ren kunnen gaan zorgen. Rafael van der Vaart is de beste, hoewel hij zaterdag niet zo geweldig speelde, Sneijder is de andere helft van het duo dat het spel van het Nederlands elftal gaat bepalen. Van der Vaart is de man van de geniale gedachte, een geboren doelpuntenmaker ook en een sterke jongen in het duel. Sneijder is de vormge ver, de passer, de ware spelver deler. Na afloop werd wel een verschil in karakters zichtbaar tussen de diverse toptalenten. Robben durft nog niet te zeggen dat hij een betere voetballer is dan Overmars, waar Sneijder - wel iswaar met zachte stem en op zijn woorden passend - vertelde dat er deze avond „een paar op het veld stonden die in de toe komst veel voor het Nederland se voetbal kunnen gaan beteke nen." Waarmee hij uiteraard ook zich zelf bedoelde. Hij was ook zo vrij te menen dat het midden veld van die avond ook in de cruciale play-off wedstrijden kan worden opgesteld. Niet al leen het middenveld. Van der Meijde deed veel ver keerd, maar had enkele gran dioze momenten, hield de vleu gel bezet en was anderhalf uur ook defensief bij de les. Robben had een ongelukkig beginnende invalbeurt, die hem niet van de wijs bracht. Zijn goal was van klasse en grote nuchterheid. Van der Vaart scoorde en liet scoren. Opvallend was dat Van der Vaart na rust rechtshalf ging spelen, op eigen initiatief. Om dat hij liever met Van der Meijde speelt dan met Overmars? Het particuliere initiatief van Van der Vaart was ook min of meer een machtsgreep binnen het elf tal. Hij deed gewoon iets waar hij zin in had, zonder overleg met coach of medespelers. Sneijder was met afstand de beste. Hij is klein, maar dat heeft ook een voordeel: een ex treme wendbaarheid. Tweevoe tig, geweldig gevoel voor de ruimte om zich heen, onwaar schijnlijke balcontrole. Sneij der maakte bovendien een goeie goal, na een aanval die hij zelf opzette. Dat wordt dus nog een geweldi ge kwestie: hoe ziet de opstel ling er tijdens de play-offs uit? Durft Advocaat het aan in 4-3-3 verder te gaan, in de samenstel ling van zaterdag? Dat valt te hopen, waarbij Overmars ver vangen mag worden door Rob ben. In elk geval betekent een dergelijke keuze een plaats op de bank voor Van Bommel en Davids, en of Advocaat dat aan durft... Te vrezen valt dat Advocaat zal terugvallen op een oud systeem met oude namen. Dat kan ook weer tot oude ellende leiden. GPD Wesley Snei jder (midden) viert zijn treffer voor Oranje met Patrick Kluivert en Mare Overmars. door Jaap van Essen EINDHOVEN - Nederland tegen Molda vië was een monster zonder waarde voor wat betreft de kwalificatie voor het EK. Vanmiddag staat er om kwart over twaalf in het Duitse Frankfurt iets op het programma dat veel belangrijker is voor Oranje: de loting voor de play-offs. Elf landen zijn inmiddels zeker van deel name aan het EK voetbal in Portugal: het gastland en de tien nummers één van de kwalificatiegroepen. Nog vijf tickets voor het toernooi zijn er te vergeven aan de winnaars van de play-offs die op 15/16 en 18/19 november worden gespeeld. Deelnemers zijn de tien landen die als nummer twee eindigden in de kwalifica tiegroepen. Nederland hoort daar dus ook bij. Hèt gesprek in de kleedkamer van Oranje was zaterdagavond na de 5-0 zege op Moldavië dan ook de stand van zaken in de andere negen kwalificatiegroepen. De spelers wilden maar wat graag weten welke negen landen de mogelijke tegen- standers van Nederland zijn. Pierre van Hooijdonk had het rijtje mogelijke oppo nenten al snel in zijn hoofd. Toen een tv- verslaggever de mogelijkheden opsomde en daarbij twee foutjes maakte, verbe terde de spits hem onmiddellijk. „En lie ver geen Turkije, Kroatië of Spanje." Het was een inschatting die breed werd gedragen in de selectie van Oranje. Net zo unaniem zullen de spelers en coaches van de overige negen landen die vandaag de champagnekoeler ingaan van oordeel zijn dat ze per se niet tegen Nederland willen loten. De kritiek op Oranje mag in eigen land enorm zijn, in het buitenland wordt meestal louter naar de kille cijfers gekeken. En die leren dat Nederland in kwalificatiereeks veruit de sterkste nummer twee was. Oranje verzamelde negentien punten in acht duels. De enige runner-up die aan dat aantal komt, is Turkije. Het is helemaal opvallend dat alleen de drie groepswinnaars Frankrijk, Tsjechië en Engeland meer punten haal den dan het elftal van Dick Advocaat. Ook op de lijst met meest productieve landen in de kwalificatiereeks staat Oranje met twintig treffers vierde. De cijfers zeggen echter lang niet alles, zo weet ook Van Hooijdonk. „Ons spel moet veel beter en kan ook veel beter. In de vorm van de laatste maanden is iedere te genstander moeilijk. Maar tegelijk weet ik ook dat vorm iets vreemds is. Over een maand kunnen we zo maar de pannen weer van het dak spelen." foto Hans van Weel/GPD Ook zonder dat niveau te halen moet Oranje tegen ploegen als Slovenië, Noor wegen en Letland het EK kunnen halen, vooral omdat er een thuis- en een uit wed strijd worden gespeeld. Ook tegen Schot land en Wales ziet Van Hooijdonk alle kansen. „Dat zijn landen die ons wat be treft de manier van spelen traditioneel nu eenmaal wel liggen. Rusland moet volgens mij ook te doen zijn, dat speelt niet echt groots." Blijven over Spanje, Kroatië en natuur lijk Turkije. „Dat zijn dus heel sterke ploegen uit traditioneel sterke voetbal landen. Turkije is voor mij nu natuurlijk iets speciaals. Ik ken de spelers en het team redelijk en vind ze echt goed. Dat is de belangrijkste reden waarom ik ze het liefst ontloop. Daarnaast speel ik er ook liever niet tegen omdat ik dan alle hec- tiek weer over me heen krijg." Dick Advocaat wilde zaterdag helemaal niet ingaan op de mogelijke tegenstan ders. GPD door Harry Arts ISTANBUL - De aanloop naar de wedstrijd bleek opwinden der dan de ontmoeting zelf. Voor wat het voetbal betreft viel er zaterdagavond weinig te genie ten in het kolkende stadion van Fenerbahce, waar Turkije en Engeland elkaar op 0-0 hielden. De Engelsen staken het ticket voor Portugal in de zak, de Tur ken moeten in de herkansing. Zelden waren de gemoederen voor een voetbalwedstrijd zo opgeklopt als bij het duel in Is tanbul. Enerzijds was er de angst voor supportersrellen, de laatste jaren gemeengoed bij Turks-Engelse confrontaties. Dat mondde uit in ongekend strenge veiligheidsmaatregelen rondom het Sukru Saracoglu- stadion en een waarschuwing van de Uefa dat wangedrag - van aanhangers en van spelers - tot uitsluiting voor het EK zou kunnen leiden. Anderzijds ontstond er in het Engelse kamp in de week voor afgaand aan de kraker grote on rust. De Engelse bond schorste verdediger Rio Ferdinand om dat hij vorige maand had ver zuimd een dopingtest te ondergaan. De selectie van coach Eriksson dreigde zelfs even met een boycot, maar bond snel in toen de FA zijn poot stijf hield en de publieke opinie in De Turkse keeper Rustu Recber werkt met een wilde karatetrap een hoge bal weg en raakt daarbij de Engelse middenvelder Kieron Dyer. foto EPA Engeland zich tegen de spelers keerde. Hoewel de Turken nog nooit tegen Engeland hadden gescoord, begonnen zij zaterdag als favoriet aan de beslissende clash in groep 7. De nummer drie van het afgelopen WK be schikt over een getalenteerde en geroutineerde groep spelers, die zich bovendien gesteund wist door 42.000 bloedfanatieke aanhangers in het meest angst aanjagende stadion van Tur kije. Maar onmiddellijk na het eerste fluitsignaal werd duide lijk dat de Turken meer last dan baat hadden van hun luidruch tige achterban. Ook Tugay, de oerdegelijke middenvelder van Blackburn Rovers, was zichzelf niet. Dat bleek vooral in de 37e minuut toen hij Gerrard, in de hoek van het strafschopgebied, volkomen onnodig ten val bracht. Scheidsrechter Collina legde de bal terecht op de stip. Uiteraard meldde aanvoerder Beckham zich voor het klusje. De midden velder van Real Madrid had doelman Rüstü in de eerste on derlinge ontmoeting in Sunder land al eens vanaf elf meter ge klopt, maar ditmaal ging hij opzienbarend de mist in. Op het moment dat hij met rechts wilde uithalen, gleed zijn linkerbeen weg, de bal ging meters over. Beckham slikte de bittere pil en wist zich zelfs te beheersen toen Alpay hem trachtte te provoce ren. Na het rustsignaal, op weg naar de kleedkamer, haalde Beckham verhaal bij de Turk van Aston Villa. Er dreigde een opstootje toen ook andere spe lers zich in de woordenstrijd mengden, maar ook in de cata comben kweet Collina zich van zijn taak. Na de hervatting bleef Enge land betrekkelijk eenvoudig op de been. De Turken kregen slechts één doelrijpe kans. Doel man James redde op een inzet van Nihat, in de rebound faalde Emre hopeloos. De bezoekers waren in de tegenstoot veel ge vaarlijker en scoorden zelfs. Het doelpunt van Beckham werd echter vanwege buitenspel ge annuleerd. Coach Sven-Goran Eriksson prees na afloop de mentale kracht van zijn elftal. „Het ge tuigt van grote professionaliteit dat we deze klus na zo'n hecti sche week zo geklaard hebben. Vooral in verdedigend opzicht waren wij vandaag zeer, zeer goed." Zijn Turkse collega Se- nol Gunes had zich al snel ver zoend met het missen van de di recte kwalificatie: „Wat mij betreft is deze wedstrijd ge schiedenis. Ik ben ervan over tuigd dat we een goede kans hebben in de play-offs." GPD HAMBURG - De Europese voetbalclubs, die internationj afstaan voor het WK voetbal, vragen daarvoor een compes tie aan de Fifa van ongeveer 80 miljoen euro. Dat bedrag^ de Duitse oud-voetballer Karl-Heinz Rummenigge genoej in een interview met dagblad Welt am Sonntag. Rummei onderhandelt namens de G-14 met de Fifa. De G-14 is het samenwerkingsverband van de achttien meg i vooraanstaande Europese voetbalclubs. Aangezien diecltj 1 alle financiële risico's dragen voor internationals en ook® 1 eens hun salaris doorbetalen tijdens een WK, willen ze dis i voor compensatie. f „De Fifa heeft bij een WK meer dan een miljard euro aas; i komsten, de clubs stellen voor 70 tot 80 miljoen euro te fo gen, dus minder dan tien procent." Rummenigge, voorzitter van de Raad van Bestuur van Bava München, verwacht dat de Fifa bij het WK 2006 in Duitsla; voor het eerst overgaat tot uitkering van compensaties aan de verenigingen. DPA/ANP PARIJS - Het Franse voetbalelftal heeft in Parijs met twaalfde zege op rij het eigen record uit 1984 geëvenaard! regerend Europees kampioen was in groep 1 van de EK-kv. lificatie ongenaakbaar. Met de overwinning op Israël won Frankrijk alle groepswedstrijden. I In 1984, onder aanvoering van sterspeler Michel Platini, Frankrijk ook al eens twaalf keer op rijFrankrijk was inda 1 EK-kwalificatiereeks het enige land dat alle acht wedstriig won. ANP/AFP HELMOND - Het Olympisch elftal is er in Helmond nietings slaagd te winnen van Moldavië. In stadion De Braak bleveat Nederlandse talenten steken op 0-0. Volgens bondscoachC: 1 Pot was het de slechtste wedstrijd onder zijn bewind: „E leek wel of sommige spelers de bal niet wilden hebben." Jong Oranj e werkte een zeer teleurstellende kwalif icatiecai pagne voor het EK af. De ploeg, die aanvankelijk onderis ding stond van bondscoach Wim Koevermans, eindigde: vierde in de groep met slechts zeven punten. „Ik had voorde wedstrijd nog wel geselecteerd op spelers die hard wild f werken, maar ook dat mocht niet baten", aldus Pot. De bondscoach coachte tegen Moldavië de laatste wedsfc 1 bij het Olympisch elftal. De KNVB zal een nieuwe coacht noemen voor Jong Oranje. ANP SEPANG - De Italiaan Valentino Rossi is voor het derdejï op rij wereldkampioen geworden. De 24-jarige motorcoure veroverde op het circuit van Sepang in Maleisië de wereldtil in de MotoGP. Dankzij een zege in Sepang kan zijn naas concurrent Gibernau (Spanje) hem niet meer achterhalen Rossi werd in 2001 kampioen in de 500cc-klasse. Eenseizoi 1 later bleek hij de beste in de nieuwe categorie, MotoGP. D klasse is de opvolger van de traditionele 500cc-klasse. In de 125cc-klasse stelde de Spanjaard Daniel Pedrosah kampioenschap veilig. De coureur van Honda won de Grol Prijs van Maleisië en profiteerde van het uitvallen vannaa." concurrent Stefano Perugini, die in de tweede rondezijn» tor langs de kant moest zetten. In de 250cc ging de GP-zege naar de Spanjaard Toni Elias.E bleef Manuel Poggiali, inwoner van San Marino, voor. Pog: ali, leider in de WK-stand, vergrootte dankzij die twee: plaats zijn voorsprong op de achtervolgers. ANP/RTR van onze sportredactie RIJSWIJK - De Italianen en de Duitsers hebben zich op de laat ste dag van de kwalificatiereeks toch nog overtuigend geplaatst voor het Europees kampioen schap van 2004 in Portugal. Ita lië won met 4-0 van Azerbei dzjan. Duitsland was op eigen veld veel te sterk voor IJsland (3-0). Beide landen moesten tot de laatste dag van de kwalifica tiereeks wachten om zich te plaatsen. De Belgen zijn op het EK niet van de partij. De Rode Duivels wonnen de laatste wedstrijd in groep 8 met 2-0 van Estland, on der meer door een doelpunt van Feyenoorder Thomas Buffel. De zege was niet genoeg voor de ISTANBOEL - De Turkse politie heeft zaterdag 45 Engelse voetbalfans terug naar huis gestuurd. De supporters wilden de be slissende kwalificatie wedstrijd voor het Euro pees kampioenschap tussen Turkije en Enge land bezoeken. Op last van de Britse rege ring, de Engelse voetbal federatie en de Europese voetbalunie waren de En gelse fans niet welkom in het stadion. Een lijst met namen en fo to's van ongeveer duizend beruchte Britse hooligans hielp de Turkse douane op diverse vliegvelden om de ongewenste personen er uit te pikken en terug te sturen. De Britse politie assisteerde daarbij. De sfeer tussen Turkse en Engelse voetbalfans is al jaren gespannen, zeker na de gewelddadigheden in 2000 in Istanboel waar door twee fans van Leeds United om het leven kwa men. ANP/RTR tweede plaats, omdat KroaS met 1-0 van groepswinna: Bulgarije won. De KroatenE digden daardoor als tweedee mogen zich in de barrage als®-, proberen te plaatsen. Opmerkelijk was de eer?' plaats van Griekenland ingro® 6. De Grieken hielden voetba- grootmacht Spanje knap ach# zich en eindigden als winnat' van groep 6. Het Spaans elft- won de laatste wedstrijd welis waar met 4-0 van Arme® maar kwam één puntje tekor om Griekenland achter zich houden. De groepswinnaar re kende in het laatste duel metl- af met Noord-Ierland. Zweden was in groep 4 al zefe van deelname aan de Europe* eindstrijd. De race om de twee de positie in de poule werd ver rassend gewonnen door Let land. De Letten verraster Zweden in eigen huis met 0-1® mogen zich daardoor in de pla! offs proberen te plaatsen. Frankrijk had de tickets voor Portugal al maanden gelede geboekt. De Fransen deden in® laatste wedstrijd hun sportie- plicht en wonnen thuis met 3- van Israël. Door die zege -■ Frankrijk het enige land volgend jaar zomer zonder pc- tenverlies in de kwalific®5 naar het EK mag afreizen. Zwitserland werd in groep Wi de laatste speeldag verrassen groepswinnaar. Met de PSL middenvelder Johann Vogel1 de basis wonnen de Zwits® met 2-0 van Ierland. Voordek ren is daardoor ook geen pW cp het EK. Achter Zwitserla® pakte Rusland, dat met 3-1var Georgië won, de tweede posit'® Ook Noorwegen is een van mogelijke opponenten v® Oranje. De Noren pakten in® spannende groep 2 uiteinden]* de tweede plaats. Voorafgaan aan de laatste duels stond h® elftal op een vierde plaatsin® poule, die werd gewonnen do» Denemarken. De Denen haddei aan een 1-1-gelijkspel tegen Bosnië-Herzegovina genoeg0 directe plaatsing voor het EK® te dwingen. Roemenië, tot terdag kansrijk voor Porti# viel buiten de boot, al haalde® land evenveel punten als Non- wegen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14