i I I I I Spaanse vluchter krijgt vrij spel Human denkt zelfs aan stoppen Geldingsdrang m »®n« Maarten Lafeber wint Dutch Open 14 14 15 15 22 Dick Advocaat geeft talenten nog geen garanties voor play-offs <A Tien landen direct geplaatst Renner buiten levensgevaar Belgen moeten thuisblijven Jongens met geniale techniek Hoek met kater terug uit Lisse maandag 13 oktober 2003 Kloetinge van hatelijke nul Schumacher een levende legende Hoopvol Schijnstraf kbbbhkv Medailleroes gaat aan profs voorbij Igor Astarloa ontsnapt op slotklim en soleert naar wereldtitel ii/iii Oranje oogt jonger en frisser HnnrMarcel van der Kraan EINDHOVEN - Dick Advocaat wilde weten wie van zijn ver wende vedetten in het Neder lands elftal nog gretig zijn. Mol davië thuis (5-0) was een leuk potje om daar achter te komen. De jongeren kregen zaterdag avond een kans, grepen die ook, maar na afloop had de bonds coach meteen zijn twijfels of hij z'n talenten volgende maand in de play-offs wel voor de leeu wen moet gooien. Wesley Sneijder kreeg het grootste compliment van Dick Advocaat. Rafael van der Vaart een 'prachtige goal' ge maakt en Arjan Robben viel ook lekker in. In de tweede helft kwam het publiek voor het eerst sinds lange tijd weer aan zijn trekken. Alleen was dit tegen Moldavië. De volgende tegen stander zal van een ander kali berzijn. „De bezetenheid van deze ploeg vond ik een pluspunt", zei Ad vocaat. „Maar de omschakeling van balbezit naar balverlies aanval naar verdediging) was niet om over naar huis te schrij ven. Die moet echt beter. Anders word je daar straks verschrik kelijk mee om de oren gesla gen." Dus is de kans klein dat jongens als Van der Vaart, Sneijder en Robben straks met z'n drieën te gelijk een basisplaats zullen hebben. Advocaat: „De play offs wórden twee wedstrijden op zich.. Maar ik vind het wel hoopvol wat Sneijder met Van der Vaart heeft laten zien." Het was opmerkelijk dat de bondscoach het meest kritisch was voor de Aj acied die er al het langste in staat. Van der Vaart kreeg meer voor zijn kiezen dan Patrick Kluivert, maker van de eerste goal van Oranje, worstelt zich tussen de verdedigers Catinsus en Priganiuc in een poging de bal te veroveren. foto Hans van Weel/GPD Sneijder, terwijl de laatste straks waarschijnlijk weer plaats moet maken voor Mark van Bommel. Van der Vaart is zeker van zijn plaats, die houdt zelfs de terug keer van Ruud van Nistelrooy volgende maand tegen. Want Van Nistelrooy en Kluivert zul len niet meer samen spelen. Kluivert kan ondanks een matig optreden tegen Moldavië wel een potje breken bij Advocaat, die vanaf de bank de spits van Barcelona bij vlagen zag tob ben. Hij lag met zichzelf in de knoop, maar kopte op slag van rust toch even de 1-0 binnen. Advocaat: „Kijk, en dat is Klui vert hè. Ik heb hem betere wed strijden zien spelen, maar hij scoort bijna altijd voor Oranje en dat is ook een kwaliteit." De goal was zijn 40e goal in 73 in terlands. Het Nederlands elftal kwam zaterdagavond pas echt op gang nadat Michael Reiziger was ingewisseld voor Roy Makaay. De bondscoach besloot na een half uurtje tot die in greep, omdat er nauwelijks druk was op het doel van de Moldaviërs. Na afloop ontstond er een even pijnlijke als merkwaardige si tuatie, omdat Advocaats voor ganger Louis van Gaal hem in de tv-studio ging uitleggen dat hij helemaal niet met vier verde digers had moeten beginnen. De tactiek van Oranje was fout en dat had hij kunnen weten. De Hagenaar bleef voor het oog van de camera's keurig beleefd tegen Van Gaal, maar heeft al eerder laten weten dat hij zelf nooit zo'n rol wil innemen. Ad vocaat gaat in de toekomst niet in een tv-studio zijn opvolger zitten kritiseren. Louis van Gaal had nog wel meer noten op zijn zang en was niet huiverig om die te laten ho ren. Hij vindt dat Advocaat aan Ruud van Nistelrooy een 'schijnstraf' heeft opgelegden de speler een dienst heeft bewe zen door hem even een week endje vrijaf te gunnen. „Dit is geen straf voor Van Nistelrooy, dit is gewoon rust voor die jon gen", aldus Van Gaal. De vraag is of de echte straf vol gende maand pas komt. Dan kan Advocaat met recht zeggen: 'Ruud, het ging lekker zonder jou. We hebben vijf keer ge scoord en dus ga ik voorlopig zo verder.' In dat geval ontstaat er een nieuwe situatie voor de top scorer van Engeland en de spits van de grootste club ter wereld. Vier van die vijf doelpunten vie len zaterdag pas in de tweede helft. Drie ervan kwamen op naam van de jonkies. Sneijder schoot op aangeven van Klui vert in de 51ste minuut de 2-0 binnen, Van der Vaart maakte de mooiste goal van de avond en Robben bepaalde in de slotfase met een solootje de eindstand op 5-0. Tussen de bedrijven door onderstreepte Pierre van Hooij- donk zijn status door drie minu ten na zijn entree (wissel voor Kluivert) een penalty te benut ten. GPD ■HHHB m HAMILTON - Het WK wielren nen in Hamilton is een onge- "|kend succes voor de Nederland se afvaardiging geworden. Niet eerder werden zoveel medailles op een WK gewonnen. Met twee gouden, drie zilveren en twee bronzen plakken ein digde Nederland als eerste in het medailleklassement. Alleen bij de profs werd niets gewon nen. Michael Boogerd eindigde als vijfde, na een koers waarin pas in de laatste ronde het slot van het hek ging. Kai Reus (junioren) en Loes Markerink (junior-vrouwen) lieten met hun wereldtitels zien dat het met de toekomst van het Nederlandse fietsen wel goed zit. Het zilver van Mirjam Melchers bij de vrouwen verhoogde de sfeer nog. De profs stonden gis terochtend dan ook goedge mutst in de boxen. Toen er een windje opstak en het lichtjes be gon te regenenwerd gefluisterd dat het „typisch Nederlands weer'" was. Zaterdagavond al had een groot deel van de Nederlandse ploeg de Hollandse avond in Hamil- ton bezocht. Een hoempapa-or- I kest leidde er de polonaise in, I nadat de medaillewinnaars wa ren gehuldigd. GPD HAMILTON - De Canadese wielrenner Kevin Lacombe is buiten levensgevaar nadat hij zaterdag in kritieke toestand werd opgenomen in het zieken huis van Hamilton. Lacombe was in de WK-wegra- cevoor junioren slachtoffer van een valpartij waarbij hij ver wondingen aan het hoofd op- "ep. „Zijn verwondingen zijn ernstig, maar zijn toestand is stabielverklaarde Sean °nnell, woordvoerder van de Canadese wielerploeg, een dag later. ANP door Peter van Leeuwen HAMILTON - Met Igor Astarloa kreeg het WK wielrennen in Ha milton volgens Michael Boo gerd gisteren een goede kampi oen. „Een sympathieke jongen ook", zei de Hagenaar, die als vijfde de finish in Main Street passeerde. „Daarmee hoef ik niet ontevreden te zijn." Ook Gerrie Knetemann kon vre de hebben met de Spaanse we reldkampioen. „Hij heeft het ze ker niet gestolen", had de bondscoach geconstateerd. As tarloa demarreerde op de laat ste klim uit een selecte groep en hield op de streep vijf seconden over op zijn landgenoot Valver- de. De Belg Peter van Petegem werd derde. Michael Boogerd was mee toen in de slotronde de zes beste ren ners in koers in de Becket Drive, de eerste van de twee klimme- tjes in het parkoers, voorop kwamen te zitten. Astarloa, Van Petegem, de Italiaanse topfavo riet Bettini, de Deen Hamburger en de Zwitser Camenzind waren de andere vijf. Het was een elitegroep, een WK waardig. Maar het had lang geduurd voordat de koers in Ha milton op gang was gekomen. De langste ontsnapping werd geïnitieerd door Koos Moeren hout, die in de vijfde van in to taal 21 ronden ontsnapte, aan vankelijk niemand meekreeg, maar uiteindelijk werd verge zeld door de Colombiaan Pena en de Noor Vestöl. De Spanjaard Igor Astarloa rijdt na een korte solo als winnaar over de finish. foto Ryan Remiorz/AP door Frits Bakker HOEK - Arjan Human wil eerst een misverstand uit de weg rui men. Hij is niet zo maar een week weggebleven bij Hoek, maar heeft keurig een week va kantie genomen. Zowel bij de ^oetbalclub als in zijn werk kring. ..Ik heb even rust nodig en wil nadenken over mijn toekomst", zei de spits van de hoofdklasser gisteren. „Het zou zelfs kunnen dat ik helemaal stop met voet ballen." Stoppen of doorgaan. Dat speelt de laatste weken door zijn hoofd. Arjan Human heeft het druk op zijn werk (als waterklerk), hoewel hij wil be nadrukken dat die drukte niet de reden is dat hij een week vrij heeft genomen. Het is meer een combinatie van factoren: wer ken, op ongeregelde tijden, een cursus, drie keer trainen in de week, op zaterdag voetballen en een huis opknappen. „Dat kan op een zeker moment wel eens te veel worden." Vorige week heeft hij niet ge traind bij Hoek, zaterdag was hij ook niet bij de uitwedstrijd tegen FC Lisse. Voor vanavond staat er een gesprek gepland bij de club. „Ik heb een paar keer contact met Patrick Naudts ge had. Johan Ballegeer, de trai ner, heb ik niet kunnen berei ken." Zijn toekomst is uiterst onze ker. Human: „Het zou kunnen dat ik nu stop, maar het kan ook midden in de competitie zijn, of op het eind. Het hangt er ook vanaf wat dat gesprek met Hoek oplevert. Mijn werk, mijn toekomst, het voetbal, ik moet er allemaal even over naden ken. En dan speelt er ook nog wat anders door mijn hoofd. Misschien wil ik nog wel andere dingen gaan doen. Daar kan ik nog niets over zeggen, want ik ben er zelf nog niet uit. Arjan Human (24), die als prof speelde bij Cercle Brugge, RKC en ADO Den Haag, is bezig aan zijn tweede jaar bij Hoek. pagina 15: Hoek geeft wedstrijd uit handen 3 Ik heb Turkije-Engeland met meer belangstelling bekeken dan het duel van het Nederlands elftal. Tegen Moldavië stond er helemaal niets meer op het spel, het was alleen de vraag met hoe veel Oranje zou winnen en hoe het veldspel zou zijn. De eerste helft was verre van goed en in de tweede helft sloeg de vermoeidheid toe bij de Moldaviërs. Ze raakten wat vermoeid, het werd 5-0 en dat was het dan wel. De geldingsdrang van Rafael van der Vaart, Wesley Sneij der en Arjen Robben was wel mooi om te zien. Sneij der is momen teel wisselspe ler bij Ajax, maar blonk gewoon uit in het Neder lands elftal. De nieuwe generatie wil zich bewijzen en dat was duide lijk zichtbaar. Je ziet dat ze echt heel graag willen en daarom vind ik het jammer dat deze weg zo laat is inge slagen. Al weet ik niet of Oranje zich dan wel in één keer zou hebben geplaatst. Maar de bondscoach had dan wel een paar oudere spelers mooi kunnen laten afvloeien. De toekomst van Oranje ziet er volgens mij best goed uit. Van der Vaart, Sneijder en Robben kunnen het niveau aan en misschien kunnen Ro bin van Persie en Dirk Kuijt de komende tijd ook aanha ken. Mark van Bommel is nog redelijk jong, net als Roy Makaay, Patrick Kluivert, Ruud van Nistelrooij en An dy van der Meyde. Met een paar routiniers zoals Jaap Stam en Phillip Cocu had dat al iets eerder een goede mix kunnen vormen. Maar stel dat het Nederlands elftal het EK nu gewoon haalt. Wat moet de bonds coach dan doen? Al die jonge gasten er al bij halen of toch nog even verder gaan met de oude garde? Ik denk in ieder geval dat we bij het WK van 2006 in Duitsland een heel aardige ploeg kunnen heb ben. Het zal vandaag toch wel even spannend worden bij de loting. Je moet hopen dat Ne derland niet tegen Turkije of Spanje loot, want dat zijn heel sterke ploegen. En Rus land of Kroatië lijken me ook niet zo gun stig. Schot land, Slovenië en Letland zijn volgens mij de meest geschikte te genstanders om tegen te lo ten. Maar aan de andere kant, die landen zijn ook weer niet zomaar tweede ge worden in hun groep. Er wordt vaak gezegd dat het Nederlands elftal er staat als het écht moet. Maar ja, dat werd voor het laatste duel met Tsjechië ook gezegd en toen gebeurde het ook niet. Eén ding is wel zeker: het zou doodzonde zijn als spelers als Ruud van Nistelrooij, Mark van Bommel en Roy Makaay na het WK ook het EK zou den moeten missen. Het is inmiddels al bekend dat de thuiswedstrijd in de barrage in de Arena gespeeld zal worden. Dat vind ik echt belachelijk, daar begrijp ik niets van. De Kuip is hét sta dion van Nederland en dan moet toch alles ervoor wijken om daar te kunnen spelen. Als je het goed wilt doen, moetje het gewoon in De Kuip doen. Dennis de Nooijer Op het moment dat de Zwitser Cancellara in ronde twaalf aan sloot begonnen de Italianen in het peloton zich te roeren. Tien kilometer later was het gebeurd met de vluchters. „We hebben geprobeerd de koers open te gooien", zei Knetemann later. „Maar steeds blijkt de laatste jaren dat de Ita lianen het spul bij elkaar kun nen houden. Zij vormen samen met de Spanjaarden de twee machtsblokken binnen het in ternationale wielrennen. Alleen blijken de Spanjaarden van daag weer wat handiger in het afmaken." Astarloa ging in de slotklim, op het moment dat het peloton angstig dichtbij de koplopers kwam. Een reactie bleef uit. Even later probeerde Bettini het alsnog, maar het gat werd niet meer gedicht. „Ik wist dat ik het kon halen als ik bovenop hon derd meter voorsprong had", zei de nieuwe wereldkampioen. Hij had kort voordat het zestal voorop kwam nog gesproken met zijn landgenoot Oscar Frei- re. De Rabo-renner voelde zich fit voor een geslaagde sprint naar zijn derde wereldtitel, maar Astarloa kreeg permissie mee te gaan als de groten zich aan het front zouden melden. Dat gebeurde uiteindelijk in de slotronde met Van Petegem als gangmaker. Op het moment dat Astarloa wegreed uit de groep sloot Val- verde aan. „Dat had ik gezien en het gaf me extra vertrouwen. Hij kon achter me het tempo er nog uit proberen te halen." Zelfs Bettini slaagde er niet in de Spanjaard, doorgebroken bij Saeco in het najaar van 2002, te achterhalen. Hij won dit jaar de Waalse Pijl, was vorig jaar vier de in de eindstand van de we reldbeker. „Ik ben een goede renner voor de klassiekers, maar het WK winnen, dat is even iets anders." ANP RIJSWIJK - Na de laatste groepswedstrijden in de kwali ficatiereeks voor het EK van 2004 in Portugal zijn alle groepswinnaars bekend. Die tien landen hebben zich direct geplaatst. Samen met gastland Portugal zij n er nu elf landen zeker, er ko men er nog vijf bij uit de beslis singswedstrijden tussen de nummers twee, waaronder ook Nederland. Vanmiddag vindt in Frankfurt de loting plaats voor deze play offs. De speeldata voor deze wedstrijden zijn vastgesteld op 15/16 november en 18/19 no vember. De elf geplaatste landen voor het EK zijn Portugal, Frankrijk, Denemarken, Tsjechië, Zwe den, Griekenland, Duitsland, Engeland, Bulgarije, Italië en Zwitserland. De mogelijke tegenstanders van het Nederlands elftal in de play offs zijn Spanje, Rusland, Tur kije, Schotland, Letland, Slove nië, Noorwegen, Kroatië en Wales. ANP van onze sportredactie HILVERSUM - Voor het eerst na 56 jaar heeft een Nederlandse golfspeler het Dutch Open ge wonnen. Maarten Lafeber ging op de slotdag met een foutloze ronde in 66 slagen de Deen Sören Han sen voorbij. Hij zegevierde met een slag voorsprong op zijn di recte concurrent en op de Zweed Mathias Grönberg: 267 tegen 268. De 28-jarige geboren Eindhove- naar Maarten Lafeber had nog geen overwinning op de Euro pese Tour, waar landgenoten Rolf Muntz (Qatar Masters 2000 en Robert-Jan Derksen (Dubai Desert Classic 2003) dat wel al presteerden. In 1947 wasJoop Rühldelaatste Nederlander die het Dutch Open won. Rühl zegevierde toen op de Eindhovensche golfclub met 290 slagen. Het Europese golf was in die tijd nog niet pro fessioneel. Sinds 35 jaar is de Europese Tour voorbehouden aan spelers die er hun beroep van hebben gemaakt. ANP pagina 21Maarten Lafeber ziet zijn droom op Hilversum uitkomen Maarten Lafeber had een perfecte slotdag en won de Dutch Open. foto Paul Vreeker/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13