Rederij is geleur met schapen zat Inlichtingendienst wist al in juni van sluiting Ford-Genk Sloveniërs leren leven met beren Moslimvrouw Shirin Ebadi strijdt voor mensenrechten Nieuw bewijs in moordzaak Cools 7 Pornoschandaal nekt homo-politicus Japan vervroegd naar de stembus Leger trekt Palestijns kamp binnen zaterdag 11 oktober 2003 Veiligheidsmuur iTïiii; m* Oudste Belg voor het eerst een man Gratis chirurgie voor lelijke vrouw «1* Journalist vermoord in Rusland Man vriest dood onder vliegtuig Doodstraf na wraak 11 september Michel Iraanse juriste (56) krijgt Nobelprijs voor de vrede Maffiastijl Actie Israël in Gaza eist levens van nnze redactie buitenland JERUZALEM - Een grootscha lige inval van het Israëlische le ger in het zuiden van de Gaza- strook heeft gisteren aan zeker zeven Palestijnen het leven ge kost. Dat hebben Palestijnse ziekenhuisbronnen gezegd. Het leger trok donderdagavond met zeker honderd militaire voertuigen en helikopters de dichtbevolkte vluchtelingen kampen rond Rafah binnen. Volgens militaire bronnen was het doel van de actie om tunnels naar het nabijgelegen Egypte te vernietigen. De Israëlische krant Haaretz meldde op gezag van bronnen bij de geheime dienst dat Pales tijnen voor het eerst zouden proberen anti-tankwapens en draagbare luchtafweerraketten binnen te smokkelen. Dat soort wapens is niet eerder ingezet door de Palestijnen. Onder de Palestijnse slachtoffers zijn twee kinderen, respectievelijk acht en twaalf jaar oud. Zij kwamen om toen een helikopter een raket afvuurde op een woonwijk. Bij de legeractie, een van de grootste in het gebied sinds drie jaar, zijn zeker vijf Palestijnse buizen vernield. Ook kwam het tot vuurgevechten tussen Pales tijnen en Israëli's. Bij de operatie raakten zeker veertig Palestijnen, onder wie acht kinderen, gewond. Aan Is raëlische zijde viel zeker een ge wonde. De VN-Veiligheidsraad komt dinsdag opnieuw bij een om over de omstreden Israëlische veilig heidsmuur te praten. De open bare bijeenkomst wordt gehou den op verzoek van Syrië. Dat land vraagt de Veiligheidsraad de bouw van de muur te veroor delen. De muur is wereldwijd veroor deeld. Ook de Verenigde Staten hebben hun misnoegen over het project herhaaldelijk kenbaar gemaakt. De muur kan de in spanningen van de Amerikaan se regering ondermijnen om tot vrede in het Midden-Oosten te komen. Israël bouwt de muur om Palestijnse terroristen tegen te houden. Delen ervan door snijden echter Palestijnse ge bieden, die daardoor nog verder versnipperd raken. ANP/AFP/DPA doorWierd Puk BERLIJN - Een regionale Duitse politicus, Michael En- gelmann, heeft zich uit de po litiek teruggetrokken, omdat hij ervan wordt verdacht kin derporno te hebben verspreid. Eerder verwierf Engelmann landelijke bekendheid we gens diens inspanningen voor homoseksuelen. Bij een politie-inval vonden onderzoekers in de Bremense woning van Engelmann (34), voorzitter van de nationale homo-afdeling binnen de SPD, grote hoeveelheden be lastend materiaal. Engelmann, die terugtrad als afgevaardigde in het parle ment van de stadsstaat Bre men, werd vooralsnog niet in gerekend. De politicus, die tot de weinige Duitse politici be hoort die openlijk voor hun homoseksualiteit uitkomen, is ondergedoken. Hoewel Duitse media aan vankelijk anders berichtten, zou Engelmanns naam niet zijn opgedoken tijdens de on derzoekingen in de gerucht makende 'Operatie Marcy' in de deelstaat Sachsen-Anhalt. In die zaak kwamen de namen van meer dan 25.000 internet gebruikers boven water, die gebruik zouden hebben ge maakt van websites met kin derporno. Onder hen zijn leer krachten, politieagenten en pedagogen. De openbare aanklager in Bremen wilde niet meedelen waardoor de verdenking op Engelmann is gevallen. Op de computer van de politicus werden pornofoto's van min derjarigen aangetroffen. GPD Israëlische tanks en pantservoertuigen vallen het vluchtelingenkamp Rafah binnen. foto Gil Cohen Magen/AP BRUSSEL - De oudste Belg is voor het eerst van het manne lijk geslacht. Het gaat om Louis Marion (110), die met het overlijden woensdag van de Brusselse Anne Adam de oudste van het land is. Tot nu toe waren de oudste inwoners van Bel gië altijd vrouwen. Volgens Marion is hij zo oud geworden door dagelijks vier goede maaltijden te eten, een pijp te roken met af en toe een je nevertje. De boerenzoon woont nog altijd op de boerderij van zijn ouders. Hij heeft zeven kinderen, achttien kleinkinderen en 38 achterkleinkinderen. ANP/DPA HONGKONG - Een vrouw in de Chinese stad Tianjin krijgt gratis plastische chirurgie omdat ze te lelijk is om een baan te vinden. Sinds 1993 is ze bijna duizend keer wegens haar uiter lijk afgewezen voor een baan. Het verhaal van de 25-jarige Zhang Jing heeft diverse Chine se kranten gehaald. Naar aanleiding daarvan hebben twee klinieken haar gratis plastische chirurgie aangeboden. Eén ervan heeft haar al aan neus en ogen geopereerd en de andere zal de komende dagen haar voorhoofd en gebit onder handen nemen. ,,Ik verwacht geen schoonheid te worden, maar ik hoop alleen dat ik normaal kan leven", zo citeerde de China Daily de vrouw. ANP/DPA MOSKOU - De hoofdredacteur van een Russische krant die politieke corruptie en georganiseerde misdaad onderzocht, is donderdagavond doodgestoken door onbekenden. Dat heeft het persbureau RIA-Novosti gisteren gemeld. Alekseï Sidorov van de 'Toljatti Observator' werd meermalen in rug en borst gestoken door een aantal mannen die hem bij zijn huis hadden opgewacht. Sidorov kwam twee j aar geleden aan het hoofd van de meest gelezen krant van Toljatti, nadat zijn voorganger, Valeri Ivanov, op dezelfde wijze om het leven was gebracht. De politie heeft die moord nooit opgelost en ook in de moord op Sidorov heeft zij geen enkele aanwijzing. AFP PARIJS - In het landingsgestel van een vliegtuig is gisteren op een Parijs vliegveld het lijk van een man uit Afrika gevonden. De man was doodgevroren. Het toestel van Air France kwam uit Congo-Brazzaville. Het vliegveld was al door de autoriteiten in Brazzaville ge waarschuwd dat er een verstekeling aan boord was. Tijdens de vlucht bereikt een vliegtuig doorgaans 9000 meter hoogte. Op dat niveau is de temperatuur vijftig graden onder nul. De identiteit van de man was nog niet bekend. ANP/AFP WASHINGTON - Een Amerikaanse jury heeft een man ter dood veroordeeld die daags na de aanslagen op 11 september 2001 uit wraak een willekeurige man doodschoot. De schutter dacht een Arabier te hebben getroffen, maar het slachtoffer bleek een Indiase Sikh. De 44-jarige Frank Silva Roque schoot Balbir Singh Sodhi, vader van drie kinderen, dood bij een benzinestation in Arizo na, vier dagen na 11 september 2001. Roques advocaten stel den dat hun cliënt die dag van de aanslagen krankzinnig was geworden, nadat hij zijn hele leven al met psychische proble men had gekampt. ANP door Conny van Gremberqhe KOEWEIT-STAD - De Austra lische overheid zal een laatste poging doen om in het Perzische Golfgebied een haven te vinden waar de Cormo Express van de Breskense reder Vroon een la ding van ruim 50.000 schapen kan aanlanden. Lukt dit niet, dan is het vrijwel zeker dat de dieren, die nu al meer dan zestig dagen aan boord van het schip verblijven, teruggaan naar Australië. De voorbije week heeft de Au stralische regering gezocht naar alternatieven, zoals het over brengen van de dieren naar de Cocos Eilanden en het slachten van de dieren op zee. Die blijken echter onuitvoerbaar te zijn. Vroon-woordvoerder C. Ra- dings hoopt dat er dit weekein de een punt gezet kan worden achter de affaire. „Elke dag is er nu één te veel. Wij kunnen ech ter niet meer doen dan gefrus treerd afwachten", aldus Ra- dings. De Cormo Express lag gisteren nog steeds te wachten op nadere instructies in de ha ven van Koeweit-Stad. De zwerftocht van de Cormo Express heeft inmiddels politie ke gevolgen. De Australische re gering kondigde gisteren aan een diepgaand onderzoek te la ten verrichten naar de export van levend vee en de speciale transporten. Oud-president J. Keniry van de Australische Kamer van Koop handel en zijn onderzoeksteam moeten in kaart brengen of het dierenwelzijn op levend vee transporten in het geding zijn, of de verschillende soorten van levend veetransporten geopti maliseerd kunnen worden en of het toezicht tij dens de reizen be ter kan. Bovendien worden de exportovereenkomsten met de verschillende landen onder de loep genomen. joor Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische in lichtingendienst wist al in juni bat de Amerikaanse autobou wer Ford plannen had de fa- bnek in het Belgisch-Limburg se Genk op te doeken. Reden volgens de dienst: de anti-Ame- aanse opstelling van de Bel gische regering tijdens de Irak- oorlog. Volgens Ford is die argu mentatie echter 'uit de lucht ge nepen' en wordt er slechts afge- Forddat in zware financiële moeilijkheden verkeert, wist in luw al dat er gesaneerd moest worden. De autobouwer wilde echter niet het mes zetten in be- njven in landen die de Irak- politiek van de VS steunden. De mappen moesten vallen in lan en die weinig coöperatief zijn met de militaire en politieke vi- ie van de Verenigde Staten', iet m Spanje dus, maar wel in mtsland en België. Dit lekte Psteren uit via de Gazet van (uitwerpen en het Belang van umburg, een dag nadat de Bel- LJUBLJANA - Zeshonddui- zend euro om je inwoners te leren samen te leven met vijf honderd bruine beren? In Slo venië doen ze het. Het kabinet, gesteund door de Europese Unie en een achttal organisaties heeft een project opgezet om de burgers bewust te maken van het bestaan van de beer en het feit dat die ge woon in de natuur voorkomt. De EU betaalt driekwart van de kosten. Met het project moeten niet al leen de beren en hun leefomge ving bescherming krijgen. Boeren moeten ook gaan in vesteren in apparatuur waar door hun vee niet langer door beren kan worden aangeval len. Dat is goedkoper dan hen te compenseren voor de schade die beren aan hun dieren toe brengen hetgeen vorig jaar vijfhonderd keer werd gemeld. Tien jaar geleden waren er dan nog maar een handvol schade- meldingen per jaar. Overigens stagneert de berenpopulatie in Slovenië. Vorig jaar zijn er 116 doodgeschoten. GPD gische Senaat achter gesloten deuren was geïnformeerd over de informatie van de inlichtin gendiensten. Ford ontkende gisteren dat de Belgische opstelling inzake Irak een rol speelde bij de beslissing om de fabriek in Genk af te slan ken. Volgens woordvoerder W. Baeken van Ford Genk is het verhaal 'uit de lucht gegrepen'. Ook vice-president J. Fleming van Ford-Europe benadrukte gistermiddag tijdens een bij eenkomst van de onderne mingsraad dat er geen plannen bestaan om de fabriek te sluiten. De werknemers reageerden gis teren woedend op de berichten over een mogelijk totale sluiting en legden acuut het werk neer. Voor de toegangspoorten van de fabriek werden blokkades op geworpen en autobanden in brand gestoken. Kop van Jut was de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Michel. Hij is een uitgesproken tegenstan der van de Irak-politiek van de Verenigde Staten. door Windy Kester OSLO - „Ik ben moslim, dus je kunt moslim zijn en tegelijker tijd een aanhanger van demo cratie", luidde de eerste reactie van de winnares van de Nobel prijs voor de vrede 2003, Shirin Ebadi. Ook het Noorse Nobel- comité prijst het feit dat de Iraanse juriste en mensenrech tenactiviste 'geen conflict ziet tussen de islam en fundamente le mensenrechten'. „Als advocaat, rechter, lector, schrijfster en activist heeft ze zich duidelijk uitgesproken. Ze is opgestaan als een professio neel en moedig persoon en ze heeft het gevaar dat dit voor haarzelf oplevert, getrotseerd", verklaarde het Nobelcomité gisteren. De 56-jarige Ebadi kreeg inter nationale bekendheid toen ze 28 jaar geleden de eerste vrouwe lijke rechter in Iran werd. Deze baan moest ze na de islamitische revolutie van 1979 echter opge ven. In de jaren erna hoorde Eu ropa niet veel over de Iraanse ju riste. In eigen land was ze echter zeer actief als voorvechtster van mensenrechten. Ook is ze al ja ren een leidende figuur op het gebied van vrouwenrechten en de rechten van het kind. Ze on derwijst rechten aan de univer siteit van Teheran en werkt als advocaat voor slachtoffers van het regime. Ebadi behoort tot de groep die in 1997 naar buiten trad als sterke voorstanders van Mo hammed Khatami's kandida tuur voor het presidentschap. De latere president staat be kend als hervormingsgezind en een voorstander van meer de- mocratie en openheid in Iran. Hij wordt echter afgeremd door fundamentalisten, die nog steeds de bureaucratie en de rechtelijke macht in handen hebben. De juriste Ebadi heeft veel kri tiek geuit op het functioneren van het rechtssysteem sinds de ayatollahs eind jaren zeventig aan het bewind kwamen. Hier door is ze meerder keren in de gevangenis beland. In 2001 ontving ze de Noorse Rafto-prijs voor haar arbeid voor vrijheid en mensenrechten. Hierdoor geniet de Iraanse re delijke bekendheid in Noorwe gen en er wordt in het land dan ook jubelend gereageerd op de keuze van het Nobelcomité. Voormalig premier Jens Stel tenberg zei: „Dit is een belang rijk signaal aan de wereld dat de islam meer is dan alleen funda mentalisme en terrorisme, maar dat er ook moslims zijn die zich actief inzetten voor mensen rechten." Het comité zou met deze winna res de schijnwerpers weer meer op het Midden-Oosten willen Shirin Ebadi wordt in Parijs omringd door journalisten. Zij hield daar gisteren een persconferentie na dat bekend was gemaakt dat zij de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen. foto Francois Mori/AP richten. De keuze voor een mos limvrouw moet het mogelijk maken vele heikele onderwer pen bespreekbaar te maken, zo als bijvoorbeeld de positie van de vrouw, veiligheid en de toe nadering tussen verschillende religies. Ebadi komt 10 december, op de sterfdag van Alfred Nobel, naar Oslo om haar prijs in ontvangst te nemen. Wat ze met het de tien miljoen Zweedse kronen (1,1 miljoen euro) gaat doen, zegt ze nog niet te weten. GPD door Pascale Thewissen i LUIK - Een week voor de start van het proces tegen de vermoe delijke opdrachtgevers van de moord op de Luikse politicus André Cools, zijn in België nieu we bewijzen opgedoken. Uit videobanden waar de Waal se televisiezender RTBF de hand op wist te leggen, blijkt dat de twee Tunesische huur moordenaars die in 1998 ver oordeeld zijn voor de moord, al vijf jaar geleden de chauffeur van de Waalse oud-minister Alain Vanderbiest herkenden als de man die hen inhuurde. Minister van staat en voorzitter van de Parti Socialiste (PS), An dré Cools, werd op 18 juli 1991 op een parkeerplaats in de Luikse wijk Coin te doodge schoten. Zijn vriendin Marie- Hélène Joiret raakte bij de aan slag zwaar gewond. In totaal staan vanaf vrijdag 17 oktober acht personen voor de Luikse rechtbank terecht voor de moord op Cools en poging tot moord op Joiret. Onder hen zijn veel oud-medewerkers van Van der Biest. De omstreden politi cus zelf is er niet meer bij. Hij pleegde maart vorig jaar zelf moord. In zijn afscheidsbrief zei hij de druk niet meer aan te kun nen en hield hij vast aan zijn on schuld. De twee Tunesische huurmoordenaars, geronseld via een Siciliaanse tussenper soon, zijn eerder in eigen land tot twintig jaar cel veroordeeld. Het proces, twaalf jaar na dato, moet eindelijk duidelijk maken of Van Der Biest een zielige dronkelap was die nauwelijks op de hoogte was van de vele fi nanciële malversaties op zijn departement - dat in maffiastijl gerund werd door zijn secretaris Richard Taxquet en zijn chauf feur Pino Di Mauro - of dat hij wel degelijk zelf de moord be raamde op zijn politieke peet vader. Die zou Van der Biest op zij hebben willen schuiven als minister om zo een vroegtijdig einde te maken aan de carrière van een man die voor veel Bel gen de absolute normvervaging in de politiek belichaamde. Het proces is op voorhand al ge ruchtmakend. In de aanloop naar de rechtszaak dienden de nabestaanden van André Cools een wrakingverzoek in tegen de voorzitter van de Luikse recht bank Henri Godin. Die zou vol gens de weduwe van Cools heb ben gezegd dat de moord op haar man geen politieke achter grond had. Volgens de familie gaf hij daarmee blijk van partij digheid. Het hof van Cassatie heeft het wrakingverzoek inmiddels af gewezen. Verwacht wordt dat het proces voor nog meer vuur werk zal zorgen. Er zijn meer dan vierhonderd getuigen ge dagvaard De rechtbank hoopt voor kerst uitspraak te doen. TOKIO - De Japanse rege ring heeft gisteren beslo ten het Lagerhuis van het parlement te ontbinden en vervroegde verkiezin gen uit te schrijven voor 9 november. Premier Koi zumi hoopt zo meer zetels in het parlement te ver overen en daarmee meer steun te krijgen voor zijn hervormingsplannen. Dat heeft de premier gis teren meegedeeld aan zijn twee coalitiepartners. Koizumi wil zich verzeke ren van een flinke meer derheid in het Lagerhuis en zo zijn positie verster ken, vermoeden waarne mers. Het parlement heeft gisteren nog wel een laat ste belangrijke maatregel genomen. Een anti-terro rismewet die de steun aan geallieerde operaties in Afghanistan mogelijk maakt door de inzet van de Japanse marine in de Indische Oceaan, is ver lengd. Koizumi wilde die verlenging door het parle ment aanvaard krijgen voor het bezoek van de Amerikaanse president Bush komende week. Koizumi's coalitie onder leiding van de conserva tieve Liberaal-Democra tische Partij (LDP) bezet 285 van de 480 zetels in het Lagerhuis. ANP/R- TR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7