PZC Bibliotheek wil geen pretpark zijn Handtekeningen voor tuinier Dennis Grote schoonmaak op Walcherse stranden Bredabus verdwijnt uit Sint Jansteen 13 Donateursactie van fanfare Actiestichting Koegorspolder voelt zich onheus bejegend zaterdag 11 oktober 2003 Laat Open ochtend zwemmen voor gehandicapten Monsters Duur Nieuw voorstel subsidie bibliotheek Noodgebouw bij ziekenhuis Goes Wagon verhuist naar museum TPG Post rent voor goed doel Koffieconcert Informatie over dementie HnnrRon Magnée CLINGE - Een inwoonster van Ciinge heeft een handtekening actie opgezet voor de Middelburgse scholier Dennis Rozemond. De zestienjarige, licht-autistische Dennis dreigt zijn lapje grond kwijt te raken direct achter zijn woning, ter wijl hij juist zielsveel van tui nieren houdt. Ik maak me wel vaker boos over zaken in de krant. Maar over deze zaak maakte ik me zeer boos", zegt L. Vermeulen uit Clinge. Ze besloot een hand tekeningenactie op touw te zet ten voor Dennis Rozemond. „Zelf tuinier ik ook graag. Ik kan me goed voorstellen dat dat voor zo'n licht-autistische jon gen heel belangrijk is. Boven dien is het iemand die moeilijk voor zichzelf kan opkomen, dus moeten andere mensen dat ge woon doen." Bij drie scholen haalde Vermeu len in totaal 113 handtekenin gen op. „Ik was graag nog bij meer scholen langsgegaan, maar ik begreep dat de Woning bouwvereniging binnen enkele dagen tot actie wilde overgaan. Vermeulen heeft de handteke ningen inmiddels overhandigd aan wethouder A. de Vries van Middelburg. De zestienjarige Dennis Rozem ond, leerling van de Mytyl school in Goes, kreeg in februari van dit jaar een lapje grond van de woningcorporatie Woongoed in bruikleen. Het plekje om te tuinieren was een idee van zijn moeder, met wie hij samen in de Stromenwijk woont. Op de tien vierkante meter grond teelde hij aardappelen, sperzieboontjes, uien, pompoenen en maïs. Bo vendien maakte hij een rennetje waar overdag zijn dieren, twee konijnen en twee cavia's konden spelen. Onbekende vandalen verniel den zijn tuintje een aantal ke ren. De afrastering werd stuk- geschopt, er belandden grote stenen in de tuin en stoelen wer den tussen de gewassen gesme ten. Bij Woongoed Middelburg werd er geklaagd over het aan zien van de moestuin. Hierop stelde de woningcorporatie dat de tuin binnen tien dagen ont ruimd moest worden. Door alle commotie is het tuin tje vooralsnog niet ontruimd. Een definitieve oplossing is er echter nog niet, maar volgens wethouder A. de Vries van de gemeente Middelburg wordt er samen met Woongoed naar een oplossing gezocht. Ondertussen stromen bij Dennis Rozemond en zijn moeder de aanbiedingen binnen. Uit Kou- dekerke, Goes en Nieuwdorp hebben mensen stukken grond aangeboden waar Dennis zó aan de slag kan om te tuinieren en zijn dieren te laten spelen. „Heel vriendelijk aangeboden, maar het is toch een beetje te ver", zegt mevrouw Rozemond. Het liefst heeft ze haar zoon in het tuintje direct achter de flat. „Ik heb Dennis toch liever in het zicht." Bezwaar afgekeurd door fout door Conny van Gremberqhe SPUI - De stichting Houdt Woonomgeving Koegorspolder Leefbaar voelt zich een oor aan genaaid door het Agentschap Laser van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) en de gemeente Tcmeuzen. De stichting, die ageert tegen de voorgenomen herinrichting van de Koegorspolder zuidelijk van Terneuzen, had dit voorjaar be zwaar aangetekend tegen de verlening van een ontheffing van de Flora-en Faunawet aan de gemeente Terneuzen. De ge meente had die ontheffing van het ministerie van LNV nodig om infrastructurele werken te kunnen uitvoeren, ter voorbe reiding van de aanleg van een stedelijke randzone en een reeks recyclingbedrijven in de Koegorspolder. Het agentschap fungeert in deze als bevoegde instantie en bezwaarmakers moesten zich dan ook richten tot Laser. De stichting deed dat ook, maar volgens Laser rijkelijk laat. Het bezwaarschrift kwam ver na de einddatum van de bezwaarter mijn (14 april) binnen en werd dan ook door Laser onontvan kelijk verklaard. Het bestuur van de stichting dacht echter ruim binnen de gestelde reactie- termijn te hebben gereageerd. Immers: de gemeente Terneuzen TERNEUZEN - De Stichting Gehandicaptenbeleid Terneu zen houdt vandaag een open ochtend zwemmen voor gehan dicapten in zwembad De Honte in Terneuzen. De ochtend is georganiseerd in samenwerking met Zwemver eniging Minder Validen Ka naalzone. Deze club biedt mindervalide mensen de gele genheid onder begeleiding te zwemmen. Er is hulp in en bui ten het bad. Vandaag is er de mogelijkheid op beperkte schaal mee te zwemmen. Verder kunnen bezoekers een presentatiefilm bekijken en is er computervoorlichting. Wie de open ochtend, die om 10 uur begint en eindigt om 11.30 uur, wil bijwonen, doet er ver standig aan badslippers mee te nemen. Het zwembad wordt toegankelijk gemaakt voor rol stoelen. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberqhe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur had op 17 april een kennisge ving in de kranten geplaatst waarin bezwaarmakers de mo gelijkheid werd geboden te rea geren tussen 18 april en 30 mei. Het bezwaarschrift van de stichting kwam op 24 mei bij het agentschap in Dordrecht bin nen. Volgens het agentschap heeft de gemeente Terneuzen een fout gemaakt, omdat de bezwaarter mijn volgens het ministerie be paald was van 1 maart tot 14 april 2003. Dat Terneuzen een onjuiste termijn in de bekend making heeft vermeld, is vol gens Laser geen reden om het bezwaarschrift van de bewo- nersgroep ontvankelijk te ver klaren. Wil de stichting alsnog verhaal halen bij Laser, dan rest slechts de gang naar de rechter. De stichting voelt er echter niets voor om de zaak aanhangig te maken bij de bestuursrechter. Een rechstzaak kost minstens 232 euro. De stichting is nu van plan de onheuse behandeling door La ser aan te kaarten bij Tweede- Kamerfracties, de Nationale Ombudsman en de provincie Zeeland. Ook de gemeente Ter neuzen - feitelijk verantwoor delijk voor de kwestie - moet volgens het stichtingsbestuur actie ondernemen. Volgens D. Timmers van de ge meente Terneuzen heeft niet de gemeente, maar Laser geblun derd. „Het agentschap had moeten melden dat de gemeente ontheffing had aangevraagd, vóórdat de ontheffing verleend zou worden. Dat heeft Laser niet gedaan. De gemeente heeft toen, nadat de ontheffing was toegekend, alsnog op eigen ini tiatief in de kranten gemeld dat dit was gebeurd, zodat belang hebbenden zoals de actiegroep konden reageren. De gemeente heeft dus getracht te herstellen wat het agentschap fout heeft gedaan. Ik denk nu dat het col lege de stichting zal adviseren om protest aan te tekenen tegen de gang van zaken", aldus Tim mers. De schoonmakers vulden gisteren al twee containers met zeewieren zwerfvuil, waar de olie aan blijft plakken. foto Lex de Meester door Ron Magnée VROUWENPOLDER - Rijkswaterstaat heeft gisteren een begin gemaakt met het opruimen van de Walcherse stranden. De schoonmaakwerkzaamheden duren drie dagen. Gisteren zijn ook op het strand van Vlissingen kleine hoeveelheden olie gevonden. Werklieden van een aannemingsbedrijf uit Brakel waren gistermiddag aan de slag om de smurrie op te ruimen. Met shovel en scheppen halen ploegen van vier man de smurrie van de stranden. Bo ven aan de dijk van de Veerse Dam staan twee grote containers waar de smurrie, inclusief allerlei zwerfafval, in wordt ge deponeerd. Naast de olie worden ook me teen grote plukken zeewier afgevoerd, waar de olie aan vastplakt. Volgens L. van der Zalm, die met een schep de smurrie van het strand af schept, maken de werklieden in feite me teen het hele strand schoon. „Dat kan niet anders, de olie zit zo vast aan het zee wier en het zwerfafval." De olie spoelde de afgelopen dagen aan op de stranden van Vlissingen tot West- kapelle en tussen Domburg en Vrouwen polder. Ook op de stranden in Zeeuws- Vlaanderen tussen Nieuwvliet en na tuurgebied Het Zwin werd olie aange troffen. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland gaat het in to taal om ongeveer vijf kubieke meter olie, maar is de situatie beheersbaar. De mees te vervuiling ligt op het strand tussen Domburg en Vrouwenpolder. Ondanks de kleine hoeveelheden olie, vorderde het werk gisteren niet al te vlot. De mannen die bij Vrouwenpolder wer ken, waren vanaf half acht in touw en hadden niet meer dan het stuk strand vanaf de Banjaard tot aan de strandover- gang van De Zandput schoongemaakt. Toch verwacht een woordvoerder van Rijkswaterstaat dat de schoonmaak werkzaamheden niet meer drie dagen durenZondag wordt niet gewerktzodat de werklieden waarschijnlijk maandag de opruimingswerkzaamheden afron den. De olie in natuurgebied Het Zwin wordt pas opgeruimd als er geen olie meer aanspoelt. Rijkswaterstaat kon gisteren nog niet zeggen waar de olie vandaan komt. Ze heeft monsters genomen die naar het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwater beheer en Afvalwaterbehandeling (Riza) in Lelystad zijn gestuurd. Bekeken zal door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het rapport over de Zeeuwse Bibliotheek is hard aangekomen bij het perso neel. Onderzoeksbureau IOO concludeerde dat de bibliotheek conservatief en te weinig klant gericht is. Vooral dat laatste is voor het bibliotheekpersoneel moeilijk te verteren, zegt direc teur T. Huisman. „Ze doen juist hun best om te zorgen dat er geen bezoeker de deur uitgaat zonder de informatie die hij zoekt." Onderzoeksbureau IOO kreeg de opdracht om te onderzoeken of de bibliotheek efficiënter kon werken. „Het bureau heeft ver volgens een andere dimensie ge kozen", zegt Huisman. „IOO heeft aanname op aanname ge stapeld en daar conclusies aan verbonden." Zo is de Zeeuwse Bibliotheek vergeleken met an der bibliotheken in het land. „Maar er is geen enkele biblio theek die werkt zoals wij." De Zeeuwse Bibliotheek heeft drie functies: openbare bibliotheek, wetenschappelijke bibliotheek en overkoepelend orgaan voor alle bibliotheken in de provin cie. Om een vergelijking te kun nen maken met andere biblio theken, moeten die drie taken eerste gesplitst worden. Een on mogelijke opgave, vindt Huis man. „Wij hebben er juist voor gekozen om die taken te integre ren, dat was ook onze opdracht. Die hebben we gekregen van de gemeente en de provincie." Dat de bibliotheek conservatief en weinig klantgericht zou zijn, bestrijdt Huisman. „Wij gaan voor de kwaliteit van de dienst verlening. De basis daarvoor is onze collectie. Wij zijn er inder daad niet om theatervoorstel lingen te organiseren. Daarheb ben we in Middelburg een schouwburg voor. Onze toege voegde waarde zit in de collec tie. Daar komen mensen voor." De bibliotheek hoeft dan ook niet opgeleukt te worden, zegt voorlichter S. Beth. „We zijn geen Efteling en dat willen we ook niet zijn." En de klanten waarderen dat juist. Huisman: „Uit het rapport blijkt dat een extreem hoog aantal Middel burgers lid is. Zijn die suf? Als de klanten weg zouden blijven, als we een leeg gebouw hadden, dan zouden we misschien suf zijn. Maar we hebben een half miljoen bezoekers per jaar." Volgens het rapport kan er be zuinigd worden op het aantal uren dat in het geven van inlich tingen wordt gestoken en op het budget voor de wetenschappe lijke collectie. Huisman is het daar niet mee eens. „Die infor matiefunctie is gewoon onze co- re business." Als de bezoekers niet goed geholpen worden, blij - ven ze weg, denkt ze. De weten schappelijke afdeling is inder daad duur, geeft Huisman toe. „Maar er zijn in Middelburg meer dure voorzieningen. En voor de Roosevelt Academy was die brede collectie juist één van de redenen om naar Middelburg te komen Als je daar op gaat be sparen, heeft dat consequenties. Dan kunnen we de collectie niet in stand houden." Huisman wijst erop dat het belangrijk is LAMSWA ARDE - De fanfare Vrijheid Eendracht houdt vanmiddag de jaarlijkse donateursactie in Lamswaarde en omgeving. Het afgelopen jaar heeft de fanfare nieuwe uniformen aangeschaft, wat een forse investering is geweest. Een andere reden om de kas te spekken is de aanloop van jeugdleden. Negen leerlingen zijn in op leiding bij de Zeeuwse Muziekschool en kunnen in 2005 opgenomen worden in de fanfare; tien leerlingen zijn bezig met de theoretische opleiding en krijgen volgend jaar een instrument. TERNEUZEN - De openbare bibliotheek Terneuzen krijgt dit jaar een aanvullende subsidie van een kleine 35 mille. Burge meester en wethouders komen voor het eind van het jaar met een voorstel om dat bedrag de komende jaren al dan niet bo venop de normale subsidie toe te kennen. De aanvullende subsidie is al enkele jaren nodig, omdat de bibliotheek wacht geld moet betalen voor een ontslagen adjunct-directeur. De kans dat de functionaris elders aan de slag komt, waardoor geen wachtgeld meer hoeft te worden betaald, is uiterst klein. Om die reden kan net zo goed direct een structurele subsi dieverhoging worden verleend, betoogde LPF'er C. Freeke. Het pleidooi van P. Clijsen (GroenLinks) om de extra subsidie bij voorbaat te verstrekken zo lang het nodig is, ging een aan tal partijen echter te ver.De partijen stelden wel dat de fusie van de Zeeuws-Vlaamse uitleencentra (die 1 januari 2004 zijn beslag zou moeten krijgen) niet met een zware hypotheek mag worden opgezadeld. B en W beloven nu voor de jaarwisseling met een voorstel voor een subsidiebedrag voor de komende ja ren te komen, zodat het bestuur van de nieuwe bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen voor de samensmelting weet waar het aan toe is. Met die toezegging konden alle fracties akkoord gaan. GOES - Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes kampt met ruimtegebrek. Vooral de polikliniek heeft dringend behoefte aan uitbreiding. Daarom wil het bestuur tussen de twee vleu gels aan de achterzijde van het ziekenhuis een noodhuisves- ting realiseren, met een totaal vloeroppervlak van ruim dui zend vierkante meter. Het gebouw gaat plaats bieden aan de interne polikliniek en de poliklinieken voor longgeneeskunde en dermatologie. In het bestaande gebouw worden enkele kleine aanpassingen verricht, zodat het noodgedeelte vanuit het zogeheten hart van het ziekenhuis gemakkelijk bereik baar wordt. Hommel verwacht dat het noodgebouw zo'n vijf jaar gebruikt zal worden. GOES - De Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) heeft gisteren een bijna honderd jaar oude treinwagon verhuisd van Bergen op Zoom naar Goes. Het rijtuig werd geschonken door de familie Van Meel. Die gebruikte de wagon van 1946 tot 1998 als woonhuis in de bossen. De spoorwegen bouwden de afge dankte bagagewagen net na de oorlog om tot woonhuis, van wege de woningnood. Gisterochtend begonnen de verhuis- werkzaamheden in de bossen van Bergen op Zoom al om acht uur. Daar werd een kraan opgezet, die het 17.500 kilogram zware gevaarte op een twintig meter lange dieplader moest tillen. Zowel het optakelen van de wagon als de reis naar Goes verliep zonder problemen. De SGB verwacht dat de wagon over drie jaar weer gaat rijden. GOES - Zeeuwse medewerkers van de TNT Post Groep (TPG) dragen maandag hun steentje bij aan de sponsorloop, waar mee medewerkers van alle 26 postrayons geld ophalen voor het Wereld Voedsel Programma van de Verenigde Naties. De bijdrage is bedoeld om schoolgaande kinderen in ontwikke lingslanden te voorzien van voedsel. TPG-ers uit Oostburg, Hulst, Terneuzen, Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee rennen of skeeleren vanaf 13.30 uur een bepaalde afstand. De estafettestokjes uit de verschillende plaatsen worden om 17.00 uur overhandigd aan rayonmanager M. Romer op het rayonkantoor in Goes. worden of de olie wellicht nog afkomstig is van de in het Nauw van Calais gezon ken vrachtschip Tricolor. „Maar het kan ook zijn dat een schip olie heeft geloosd dat door de stormachtige wind van de af gelopen dagen richting Zeeland is gedre ven", aldus Rijkswaterstaat. Tussen Vlissingen en Dishoek is gisteren ook voor het eerst olie geconstateerd. „Het gaat om heel kleine hoeveelheden, direct langs de vloedlijn", laat strand- wacht A. Dijkstra van de gemeente Vlis singen weten. Omdat het om kleine hoeveelheden gaat, wordt het niet direct weggehaald. „Mocht het meer worden, dan gaan we de stranden direct schoonmaken. Anders laten we het liggen tot woensdag of don derdag om het tijdens de reguliere schoonmaak van het strand op te rui men." dat de gemeente en de provincie aangeven wat ze verwachten van de bibliotheek. „Nu keuren ze het beleidsplan goed en wei geren ze vervolgens de financië le middelen te verstrekken om dat plan uit te voeren." Toch onderschrijft ook Huis man enkele conclusies die de onderzoekers hebben getrok ken. „We zouden bijvoorbeeld ook wel langer open willen, maar ik denk dat Middelburgers niet ontevreden hoeven te zijn." In vergelijking met de biblio theek in andere steden, zoals Roosendaal of Breda, is de Zeeuwse Bibliotheek nog lang open. Verder was de bibliotheek zelf al bezig om de ontmoetings functie te verbeteren. „Dat wordt nu alleen versneld. Er is ons een spiegel voorgehou den en we zijn blij met die spie gel. Maar onze medewerkers zijn wel in een spagaat gedwon gen. Aan de ene kant horen ze dat ze het niet goed doenj aan de andere kant krijgen ze van de klanten te horen dat die tevre den zijn." door Frank van Cooten HULST - De kans is groot dat de bushalte in de Verrekijker in Sint Jansteen per 4 januari 2004 verdwijnt. Deze halte is veel buurtbewoners en de PvdA- fractie een doorn in het oog. Sinds enige tijd rijdt lijn 19 (Bredabus) via Sint Jansteen. Vanwege aansluiting op de trei nen in Breda heeft vervoerder Connexxion niet veel tijd om in Breda te komen. Daarom is ge kozen om via de Verrekijker te rijden in plaats van via het cen trum in Sint Jansteen. In de Ver rekijker is daarom een bushalte geplaatst. Dit is zonder overleg met de ge meente Hulst gebeurd. De buurtbewoners vinden de Ver rekijker ongeschikt als door gaande route van de Bredabus. De Verrekijker is volgens de PvdA een drukke fietsstraat waar ook veel jeugd fietst. Ook de plaats van de bushalte vindt de fractie niet geschikt. De bus halte staat vlak bij de school In- ghelosenberghe. De halte staat tevens op een plaats waar veel wijkbewoners en veel jeugd oversteken om naar het centrum te gaan en bovendien vlak bij een bocht. Pogingen van B en W van Hulst om de bushalte te verplaatsen naar het centrum zijn mislukt. De PvdA nam daar geen genoe gen mee. Op initiatief van de PvdA is er deze week een bijeen komst geweest met buurtbewo ners, de dorpsraad en Connex xion. Volgens fractievoorzitter P. Plasschaert is een oplossing in zicht. „De bespreking was heel constructief. Buurtbewoners en Connexxion dachten positief mee over oplossingen. Óp 4 ja nuari verandert de dienstrege ling. Afgesproken is dat de bushalte in de Verrekijker dan verdwijnt en dat er een goede LAMSWAARDE - De fanfare Vrijheid Eendracht uit Lams waarde houdt morgen een kof fieconcert in dorpscentrum de Luifel. Als gastvereniging treedt har monie EMM uit Koewacht op. Voor de harmonie is het een ge nerale repetitie; de muzikanten gaan op 1 november voor de eer ste keer als harmonie op con cours naar Middelburg. Het koffieconcert begint om 10.30 uur. openbaar vervoersvoorziening blijft voor Sint Jansteen. De vertegenwoordiger van Con nexxion heeft toegezegd dat hij zijn uiterste best doet om dat voor elkaar te krijgen. Ik heb de indruk dat de gekozen oplossing gaat lukken." Volgens de nieuwe dienstrege ling rijdt de Bredabus dan niet meer over Sint Jansteen. Lijn 7 rijdt dan via Sint Jansteen en Clinge naar Hulst. De Bredabus zal dan vanaf het busstation in Hulst via de Woestijnestraat in Clinge naar Nieuw-Namen rij den. „Daarom vragen we aan de ge meente of in de Woestijnestraat een bushokje met fietsvoorzie- ning geplaatst kan worden. Ook vragen we de bestaande fiets- voorziening bij de bushalte in de Van der Maelstedeweg in Hulst te vergroten. Fietsen staan mo menteel in het bushokje. Dat kan natuurlijk niet." AXEL - De Stichting Welzijn voor Ouderen Axel houdt maandag een informatiemid dag over dementie in het Grego- riuscentrum aan de Walstraat in Axel. De bijeenkomst is georgani seerd in samenwerking met de ouderenbonden en begint om 14.00 uur. Voor de pauze geeft Geert Rijck- aert algemene informatie over dementie. Aan bod komen vra gen als wat is het, mogelijke oorzaken, mogelijke behande lingen en hoe ga je met een de menterende persoon om. Na de pauze geeft Frank Neve van de Stichting Curamus uitleg over het project 'kleinschalig wonen met dementie' als alternatief voor de traditionele opname in het verpleeghuis. In het kader van de actieweek 'Kleinschalige Zorg' houdt de Stichting Curamus op 1 novem ber een open dag, waarbij ieder een een kijkje kan komen ne men. Vanuit verpleeghuis Ter Schorre wordt op dinsdagavond 28 oktober aandacht besteed aan het kleinschalig wonen met dementie. Wie de informatiemiddag in Axel wil bijwonen, maar pro blemen heeft met het vervoer of thuis 'oppas' nodig heeft, kan contact opnemen met de Stich ting Welzijn voor Ouderen Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61