11 Havenarbeiders broeden op nieuwe protestacties Tranen vloeien op allerlaatste schooldag Stadsraad doorkruist promotie-offensief Axelse ondernemers Pact moet muskusrat in grensstreek intomen kijk op Wonen Alpha Calcit bedient Noord-West-Europa Berg www.eyecenter.nl 0117-440.390 STOKKE zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 11 oktober 2003 Politie pakt inbreker Heros Sluiskil wil weten waar het aan toe is Plan Sinterklaas Werkstraf voor geweld tegen politie Verraden Informatiebijeenkomst woensdag 15 oktober Openbaar (Al Een eigentijdse J 1 PZC j Duits bedrijf op Axelse Vlakte rfnorWout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft een overeenkomst bereikt met het Duitse bedrijf Alpha Calcit uit Keulen over vestiging op de Axelse Vlakte bij Sluiskil. Het bedrijf richt zich vooral op de verwerking van 'witte indus triële mineralen' tot producten die worden toegepast in onder meer de papier- en plasticindu strie, de cosmetica en de bouw. Het bedrijf vestigt zich op een drie hectare groot terrein op de kop van het industrieterrein, vlakbij het staalbedrijf Outo- kumpuPolarit Oy. Alpha Calcit, dat een optie heeft op nóg een hectare voor verdere uitbreiding, gaat vanuit de Ka naalzone de markt in Noord- West-Europa bedienen. In de beginfase zal het bedrijf werk bieden aan dertig mensen. Het besluit zich op de Axelse Vlakte te vestigen, werd genomen na lang onderhandelen Waarnemend-directeur Hans van der Hart van Zeeland Sea ports: „Het was lang stil rond de Axelse Vlakte, toch één van on ze belangrijkste troeven als het gaat om het aantrekken van TERNEUZEN - Een 38-jarige man uit Schoonebeek is in de nacht van donderdag op vrijdag gearresteerd op verdenking van een inbraak in een bedrij f aan de Lange Reksestraat in Terneu- zen. De inbraak vond donder dagavond rond half elf plaats. De man ging er vandoor met tientallen euro's, maar kon en kele uren later in de kraag wor den gevat. DEN HAAG - Al heel vaak heb ben het Sluiskilse afvalverwer kingsbedrijf Heros en de pro vincie gesproken over de uitleg van de milieuvergunning. Tot resultaat heeft dat niet geleid. De twee 'kemphanen' zaten gis teren bij de Raad van State in Den Haag. Staatsraad Th. Drupsteen ver baasde zich over de hardnek kigheid waarmee de provincie en Heros aan hun standpunten vasthouden. „Groningers staan erom bekend koppig te zijn", zei hij, „maar Zeeuwen kunnen er blijkbaar ook wat van." Alles draait om de vraag welke stof fen Heros - gevestigd op het ter rein van de voormalige Cokes- fabriek - buiten mag opslaan. En of die stoffen nog gesorteerd kunnen worden. Als dat zo is, moeten ze binnen liggen. Zijn de stoffen niet meer te sorteren, dan mogen ze buiten liggen. De hamvraag is welke stoffen nog wel én welke niet meer ge sorteerd kunnen worden. Heros en de provincie hebben daar een andere kijk op. De provincie vindt dat meer stoffen nog ge sorteerd kunnen worden, dus niet buiten mogen liggen. Om Heros te dwingen aan dat voor schrift te voldoen, is het bedrijf ook al een dwangsom opgelegd van 25.000 euro per week tot een maximum van 200.000 euro. Volgens W. Beilo van de provin- om gaat het overigens niet alleen om de precieze uitleg van de mi- heuvergunning. Ook speelt mee dat buiten opgeslagen stoffen van het terrein kunnen verwaai- en, dus voor overlast kunnen zorgen. Heros bestrijdt dat. Van verwaaien is nauwelijks sprake als stoffen verwaaien, blijven ze op eigen terrein, zegt het be- dnjf. Voor Heros is de zaak van groot belang. Het binnen opslaan van stoffen zoals breekzand en as taltresten vraagt grote investe ringen in loodsen. „En we willen deze activiteit graag behou- n aldus M. Stouten van He ros. „ook al is het een nevenacti viteit." P.e hoofdactiviteit is de verwer ing van as uit afvalverbran dingsinstallaties. Onder meer tundermgsmateriaal voor we gen wordt daarvan gemaakt. e Raad van State doet binnen zes weken uitspraak. Het vonnis s niet alleen van belang voor et voortzetten van de nevenac- iviteit van Heros, maar ook in e discussie over de rechtmatig- eid van de opgelegde dwang som van 200.000 euro. nieuwe bedr jfsvestigingen. We hebben de afgelopen jaren veel voorinvesteringen gedaan om het potentiële klanten naar de zin te maken en dat heeft nu suc ces opgeleverd. Nu dit bedrijf zich hier vestigt, zal dat inter nationaal zeker de aandacht trekken. We zijn inmiddels ook in gesprek met andere gegadig den." Los van de vestiging van een aantal kleinere, vooral logistie ke bedrijven was het binnenha len van Outokumpu in het begin van de jaren negentig het be langrijkste wapenfeit van Zee land Seaports op de Axelse Vlakte. Sindsdien werd met overheidssteun een 225 meter lange kade aan de Autricheha- ven aangelegd. Alpha Calcit wil, als de vestiging in 2006 in gebruik kan worden genomen, via die haven grondstoffen aan voeren. Met het oog op toekomstige ont wikkelingen ligt inmiddels een plan klaar de kade met 675 me ter te verlengen. Daarmee is naar schatting 20 miljoen euro gemoeid, waarvan twee procent uit een rijksfonds wordt gedekt. Het havenschap heeft ook op dracht gegeven het westelijk deel van de Braakmanhaven bij Dow Benelux uit te baggeren in verband met de vestiging van Het westelijk deel van de Braakmanhaven bij Dow Benelux wordt uitgebaggerd in verband met de ves tiging van het Belgische opslagbedrijf Oiltanking Gent op de Mosselbanken. foto Peter N icolai het Belgische opslagbedrijf Oil tanking Gent op de Mossel- banken. Die vormen samen met het noordelijk deel van de Braakmanpolder, waar de goe derenbehandelaars Katoen Na tie en Vos Logistics zich in het logistiek park hebben geves tigd, onderdeel van het veel gro tere Valuepark. Het wordt beheerd door een samenwer kingsverband van Zeeland Sea ports en Dow. Na het uitbaggeren van de ha ven wordt een begin gemaakt met de bouw van een steiger en het afzinken van een leiding straat tussen de Mosselbanken en het industriecomplex van Dow aan de oostzijde van de ha ven. Van der Hart: ,,We zullen in één keer meer leidingen leggen dan Oiltanking nodig heeft met het oog op mogelijke andere vestigingen op de Mossel banken." Nu al is bekend dat Oiltanking straks niet enkel grondstoffen aan Dow zal leveren, maar ook opslagfaciliteiten zal bieden aan andere bedrijven. De onder handelingen daarmee lopen nog. De verwachting is nu dat Oil tanking, dat 36 miljoen euro in vesteert in 23 opslagtanks met een totale capaciteit van 335.000 kubieke meter, medio mei 2005 operationeel is. De laatste kinderen van de school op asielzoekerscentrum Hedenesse helpen bij het opruimen van de boeken. door Raymond de Frel CADZAND - Zijn blik op oneindig, han den in de zijRuim twee meter onder hem is het een wirwar van stoeltjes, speelgoed en schoolgerei. De boomlange meester Jan van Loon tuurt door het raam, aan weerszijden geflankeerd door twee flin ke luidsprekers die voor geopende ramen zijn gezet. Achter hem vegen de juffrou wen van basisschool De Horizon op asielzoekerscentrum Hedenesse in Cad- zand hun tranen weg. Rocker Alice Cooper is zich er vast en ze ker niet van bewust, maar deze vrijdag, de laatste officiële schooldag van De Ho rizon, vat hij de sfeer op het azc-schooltje kernachtig samen. Zijn befaamde regel School's out forever! schalt door de spea kers over het azc-terrein. Niet dat veel mensen het horen, want de meeste bewo ners hebben Hedenesse al verlaten. Don derdag moet het centrum leeg zijn, maar de uittocht is al veel eerder begonnen. Het was daarom niet zinvol meer om op de laatste schooldag nog les te geven, vond directeur WimBruynooge. Simpel weg omdat er te weinig kinderen zijn. Normaal gaven de leerkrachten les aan zo'n vijftig leerlingen, nu zijn er nog twaalf over. Zij helpen hun onderwijzers met opruimwerkzaamheden. Ouders druppelen binnen voor een laatste hand druk, wat meer dan eens vergezeld gaat met oprechte huilpartijen. De kinderen beseffen ook wel dat het de allerlaatste dag van De Horizon is, al blijven de meesten wel opgewekt. Als meester Jan roerloos de scheurende gitaren van Coo pers begeleidingsband op zich laat in werken en de behuilde gezichten van de juffrouwen steeds roder worden, dansen de leerlingen door de klas. Even daarvoor blikken de kids terug op hun tijd bij De Horizon. „Echt alles aan deze school was leuk. Radio luisteren, in ternetten en carnaval vieren, dat vond ik geweldig", zegt de negenjarige Hasiko uit Armenië. „En Sinterklaas vieren!", vult Mareg (11) uit Ethiopië haar aan. Waarna Sergei (8, Rusland), Suzanna (10) en Hasiko (Armenië), Fildana (11, Joegoslavië), Mthari (9) en Mareg (Ethio pië) in koor brullen: „Gooi wat in mijn MIDDELBURG - De Mid delburgse politierechter heeft gisteren een dertig jarige inwoner van Hulst veroordeeld tot negentig uur werkstraf wegens mishandeling en bedrei ging. De man verkeerde begin januari in een psychose, toen hij in een horecagele genheid in Hulst door het lint ging en met een asbak stond te zwaaien. Hij had verklaard stem men te hebben gehoord die hem opdroegen om 'iets' te doen. Een agent die hem wilde aanhouden, moest een vuistslag incasseren. Col lega's van de politie Hulst werden door de man be dreigd. Uit onderzoek bleek ver der dat de Hulstenaar stroom had gestolen van energiebedrijf Delta. De politierechter legde hem de verplichting op de schade van 684 euro aan Delta te vergoeden. De werkstraf die de rech ter oplegde, stond gelijk aan de eis van de officier van justitie. De man ver scheen gisteren niet op de zitting. door Wout Bareman TERNEUZEN - De havenarbei ders in de Europese havens be raden zich op nieuwe acties. Ze zijn allerminst tevreden over het compromis dat een onder handelingsdelegatie van het Europees Parlement bereikte met de Europese transportmi nisters over de liberalisering van het laden en lossen in de ha vens. Voortaan mogen ook scheepsbemanningen onder strikte voorwaarden hun schip laden of lossen. FNV Bondgenoten heeft de Ne derlandse havenarbeiders op geroepen dinsdag massaal naar Den Haag te trekken. Daar vindt die dag niet alleen overleg plaats tussen minister Peijs van Verkeer en Waterstaat en een vakbondsdelegatie over de libe ralisering van de havendien sten, maar ook het najaarsover leg tussen kabinet en bonden. Peijs liet na het bereikte com promis weten niet te begrijpen waarom de havenwerkers nog actie willen voeren. Maar vak bondsbestuurder Niek Stam stelt vast: „We zijn verkocht en verraden. Dit is nog erger dan het aanvankelijke voorstel dat het Europees Parlement in maart afwees." De minister probeert de vak bonden dinsdag af te houden van nieuwe acties. Volgens haar zijn de oorspronkelijke plannen zo sterk afgezwakt dat er in de Nederlandse havens weinig of niets verandert. Het comité van de Europese Transportfederatie beraadt zich maandag al op nieuwe acties, het Nederlandse actiecomité komt donderdag bijeen. FNV Bondgenoten maakt er vooral bezwaar tegen dat Brus sel het aan de Europese lidsta ten wil overlaten om al dan niet sociale eisen te stellen aan nieu we bedrijven die havendiensten mogen gaan uitvoeren. Stam noemt dat veel te vrijblijvend. De bond vindt dat voor alle lan den in de Europese Unie goede en gelijke sociale eisen moeten gelden. Anders wordt oneerlijke concurrentie in de hand ge werkt. Op 3 december hakt het Europees Parlement de knoop door. Maandag 29 september legden zevenduizend Europese haven arbeiders het werk neer om te demonstreren voor behoud van neo dr binkhorst eye center www.eyecenter.nl Oogcorrectie d.m.v. laserchirurgie om 20 uur Antonius Ziekenhuis Ooslburg om; U/W bril/ Meer weten? Bezoek onze website: of bel ons tussen 8 en 15 uur op nr.: tb ve/rje/te/tv! door René Hoonhorst AXEL - Het zal tijd kosten voor de kou uit de lucht is tussen de ondernemersorganisatie Axel Axclusief en de stadsraad Axel. Voorzitter J. Hessing van de stadsraad heeft zijn secretaris functie bij Axclusief opgege ven. De stadsraad heeft de onderne mersorganisatie zeer ontriefd door in een schrijven aan de ge meenteraad en het college van Terneuzen te waarschuwen dat 'Axel al geruime tijd bezig is een dood stadje te worden'. De raad sloot zich daarmee aan bij woorden van de Terneuzense WD-fractievoorzitter W. Broekhuysen, terwijl Axclusief net het offensief inzette en Axel promootte als bruisend winkel stadje dat de eigen inwoners, vaste klanten van elders en (koop)toeristen veel te bieden heeft. Hessing, eigenaar van hotel restaurant Het Wapen van Zee land, stapte uit eigen beweging op. Voorzitter A. Luitjens van Axclusief heeft geen behoefte om te melden of de secretaris anders door zijn medebestuurs leden zou zijn afgezet. „Maar we vinden wel dat be stuursfuncties bij de stadsraad en Axclusief niet te combineren zijn. En we zijn uitermate ont stemd en teleurgesteld dat de raad niet eerst contact heeft ge zocht met ons, alvorens een brief te sturen aan het gemeen tebestuur." Hessing stelt dat het nooit de be doeling van de stadsraad is ge weest dat de brief aan college- en gemeenteraadsleden open baar werd. „De brief is niet naar het stadhuis gestuurd, maar naar de privé-adressen van be stuurders. We wilden het ge meentebestuur alvast laten we ten dat we ideeën ontwikkelen om de aantrekkelijkheid en le vendigheid van Axel te vergro ten. Het was echter niet de be doeling dat de brief bij meer mensen bekend zou worden." Luitjens vindt die redenering wat naïef, omdat Broekhuysen de brief natuurlijk prima kon gebruiken en bovendien zit er een andere Axclusief-bestuur- der in de gemeenteraad. Hes sing heeft er geen behoefte aan om de buitenwacht uitleg te ge ven over zijn beslissing om terug te treden als dagelijks bestuur der. Maar een bestuursfunctie in de stadsraad is hem dierbaarder dan eenzelfde functie in de ver tegenwoordiging van midden standers. Hessing: „Na de her indeling is het gemeentebestuur toch wat verder van de Axelaar af komen te staan. Een verte genwoordiging vanuit de stads bevolking is daarom ontzettend belangrijk." De stadsraad ver spreidt de komende weken een enquêteformulier om klachten, wensen en ideeën van Axelaars te inventariseren. Tijdens een openbare vergadering, donder dag 27 november in De Halle, wil de raad de resultaten van de enquête presenteren en erover discussiëren. De stadsraad 'zoekt met nie mand ruzie'. Ook Luitjens ver wacht dat Axclusief op termijn samen met de stadsraad op trekt, hoewel hij het na een eer ste overleg nog niet echt ziet zit ten. „In het belang van Axel moeten we samenwerken." Advertentie ÊflUMM eke w.bruundebeer.nl TRAPP® n: Peter Opsvik foto Peter Nicolai laarsje, dank u Sinterklaasje!De kinde ren zien er allemaal tegenop om te ver huizen, maar het is ook wel spannend. „Ik ben een beetje verlegen, maar mis schien krijg ik op een gegeven moment daar wel meer vriendj es dan op Hedenes se", zegt Sergei, die naar Egmond aan Zee verkast. „Stel je voor, dat je op je nieuwe school wordt gepest. Dat hoop ik echt niet", aldus Fildana. Binnen een week moeten de kinderen hun draai zien te vinden in een nieuwe omgeving. Maar nu nog even niet. Alice Cooper zet hen aan het dansen. Na vier minuten gitaar- geweld maakt de stilte zich haast letter lijk meester van het gebouw. In het kof- fiekamertje vangen de leerkrachten en aanhang elkaar op. Om zo hun boosheid en machteloosheid een plekje te geven. de veiligheid in de havens én de brekingen. Een kleine tachtig werkgelegenheid. In de Zeeuw- Zeeuwse havenwerkers namen se havens, die in januari al plat deel aan de protestmars in Rot- gingen, bleef het bij werkonder- terdam. door Euqène Verstraeten i TERNEUZEN - De muskusrat in het grensgebied van Zeeuws1 Vlaanderen en België krijgt het zwaar. Provincies en rattenbe- strijders aan weerszijden van de grens slaan de handen ineen om deze rattensoort in te tomen. Muskusratten wordt verweten dat ze schade toebrengen aan waterlopen en dijken. De samenwerkende partijen, waaronder waterschap Zeeuw se Eilanden, dat in Zeeland de muskusrattenbestrijding coör dineert, bekijken hoe ze in het gebied, dat is verdeeld in tien partjes, de muskusrat het best kunnen aanpakken. Daarvoor worden twee extra veldwerkonderzoekers ingezet. Daar waar de populatie te hoog is, werken zij bestrijdingsplan- nen uit, samen met de projectco ördinator en de plaatselijke be strijders. Het project wordt mogelijk gemaakt met een sub sidie uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. De partners in het project zitten de muskusrat nu al flink achter de vodden, maar toch is in som mige gebieden de populatie te hoog, omdat bestrijdingsme- thodes verschillen. Het verschil in aanpak kan volgens deskun digen leiden tot een besmetting van het ene gebied door het an dere, wat de bestrijdingsin- spanningen van iedereen deels teniet doet. Een uniforme me thode voorkomt dat. Bovendien worden gegevens bijgehóuden en aan alle partners beschik baar gesteld. De coördinator zal tijdens het project cijfermateriaal vanuit het veld verzamelen, zoals het aantal vangsten, nevenvang sten, fuiken en klemmen. Ook de geleverde inspanningen, de werkwijze en de normen die in het project worden vastgelegd worden op eenzelfde manier in kaart gebracht. Op grond daar van kan een 'vangststrategie' worden bepaald. Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee In het bedrijf in Terneuzen is hij al jaren de kop van Jut. Collega's nemen hem dage lijks wel enkele keren op de hak. De zestigjarige conciër ge is dan ook een dankbaar object. Hij tuint werkelijk óveral in, zelfs in de flauwste grap. En... hij kan er df ont zettend om lachen. De kolen die ze hem stoven? Ach, van die melige mopjes zoals 'hoe ver loopt een hond het bos in? Tot de helft, want daarna loopt hij er weer uit'. Hij weet nooit het antwoord, maar komt niet meer bij. Laatst hadden ze er weer zo één: „Wat was de hoogste berg ter wereld toen de Mount Everest nog niet was ontdekt?" Het antwoord, och arme: „De Mount Everest, maar die was nog niet ont dekt!" Deze week kwam er plots een eind aan de pesterijen, nadat één van de collega's in de krant op een piepklein be richt was gestuit. Het ging over de dood van twee Franse bergbeklimmers, die in het Himalayagebergte in Tibet door een lawine waren ge troffen. Het bericht meldde dat de alpinisten op dat mo ment de 'tachtigduizend me ter hoge berg Xixbangma, niet ver van de Mount Eve rest' beklommen. Ze hebben de conciërge hun excuses aangeboden, al dacht die dat ze opnieuw een grapje maakten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59