PZC Grote schoonmaak op Walcherse stranden PZC Lintje voor Lookman Rapport Zeeuwse Bibliotheek komt hard aan bij personeel Noodgebouw voor polikliniek bij ziekenhuis Goes 13 tekorten dwingt gemeenten tot keuze zaterdag 11 oktober 2003 Bereidheid TPG rent voor goed doel Glas whisky brengt vrijspraak Weinig steun voor geluidsmetingen Jongerenontmoetingsplaats weg Lustrumconcert Eilandenkoor Vleugel Concert in Dreischor J werk aangelijnd jnnrRolf Bosboom ;0ES - Het is nog de vraag in Leverre de gemeenten de fi- lanciële tekorten bij het maat- chappelijk werk voor hun re siling nemen. Een voorstel dat [omende week wordt bespro- ien, laat verschillende moge- ijkheden open. Vooral de kost- ,are afvloeiingsregeling van de oormalige directeur is omstre- ien. De jaarrekening 2002 van de Stichting Maatschappelijk fferk Oosterschelderegio (SM- |o) laat een tekort van bijna see ton zien. De betrokken ge- leenten (de vijf Bevelandse, [holen en Schouwen-Duive- and), die de stichting financie ren, is gevraagd dat bij te pas sen! De aarzeling is echter groot Bij de jaarrekening ontbreekt bovendien een verklaring van deaccountant. Het tekort van vorig jaar blijkt vooral te zijn veroorzaakt door ie afvloeiingsregeling van de vorige directeur, wat 126.000 euroheeft gekost. De ingebruik name van een dependance aan ie Voorstad in Goes heeft bo vendien de huisvestingskosten aanzienlijk doen stijgen. Het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere gio, dat de betrokken gemeen ten verenigt, bespreekt woens dag 15 oktober de afhandeling van de jaarrekening. Het voor stel is in elk geval de extra huis vestingskosten (44.000 euro) te vergoeden. Een deel van het te kort (39.000 euro) moet SMWO zelf opvangen. In hoeverre het vertrek van de directeur wordt betaald, moet het bestuur nog beslissen. Hoe pot die bereidheid is, hangt woral af van de financiële toe- jomst van SMWO. Er ligt een {lan op tafel om het maatschap pelijk werk vanaf volgend jaar opeen andére manier te subsidi ëren. Daarbij is het uitgangs punt dat de begroting zo actueel mogelijk moet zijn, zodat de ge- heenten later niet meer voor lerrassingen komen te staan. Het Samenwerkingsverband wil daarnaast veel meer inzicht krijgen in wat het maatschap pelijk werk met het geld doet. Dat betekent onder meer dat SMWO precies moet aangeven wat een 'product' kost. Verder wordt de vaste verdeling per ge meente losgelaten, zodat het niet meer hoeft voor te komen dat de wachtlijst in het ene ge bied veel langer is dan in het an dere. Bovendien wordt verlangd dat de salarissen van het huidige management binnen de perken worden gehouden. Het Samen werkingsverband constateert dat met de nieuwe directie 'rui me salarisafspraken' zijn ge maakt, terwijl de CAO voor de welzijnssector in acht zou moe ten worden genomen. Er is ook nog onduidelijkheid over de toekomstige huisvesting van het maatschappelijk werk. De vestiging aan de Zonne bloemstraat in Goes is te klein en het werken op twee locaties niet efficiënt. Nieuwbouwplan- nen zijn afgeschoten omdat die veel te duur waren. SMWO wil nu graag een deel van het huidige waterschaps kantoor in Goes huren, maar ook dat dreigt wat de gemeenten betreft te duur te worden. Het is nu de bedoeling dat eerst in beeld wordt gebracht hoeveel ruimte SMWO precies nodig heeft en wat een realistisch be drag per vierkante meter is. Op basis daarvan kan de stich ting zoeken naar nieuwe huis vesting. GOES - Zeeuwse medewerkers van TNT Postgroep dragen maandag hun steentje bij aan de sponsorloop, waarmee me dewerkers van alle 26 postrayons geld ophalen voor het We reld Voedsel Programma van de Verenigde Naties. De bijdra ge is bedoeld om schoolgaande kinderen in ontwikkelings landen te voorzien van voedsel. TPG-ers uit Oostburg, Hulst, Terneuzen, Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee rennen of skeeleren vanaf 13.30 uur een bepaalde afstand. De estafettestokjes uit de verschillende plaatsen worden om 17.00 uur overhandigd aan rayonmana ger M. Romer op het rayonkantoor in Goes. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 24-jarige inwoner van Kapelle vrijgesproken. De man reed in de auto van zijn moeder toen hij 2 0 juli dit jaar in Aag- tekerke betrokken raakte bij een eenzijdig ongeval. Bij een vriend belde hij de politie. Hij dronk nog een borrel voor de schrik, voordat een blaastest bij hem werd afgeno men. Die wees 920 microgram uit. Na een herberekening kwam het alcoholpercentage uit op 540 microgram, terwijl slechts 220 microgram is toegestaan. De discussie ging gisteren over de vraag hoeveel whisky de Kapellenaar had gedronken na het ongeluk. Zelf repte hij over een vol glas. Getuigen hielden het op een half glas. Officier van Justitie L. Boogert hield vast aan de 540 micro gram en eiste 500 euro boete. Raadsman H. Dunsbergen pleit te voor vrijspraak, omdat het gissen bleef over de hoeveelheid whisky die zijn cliënt had ingenomen. ,,En gissen is missen", verzekerde de strafpleiter. De politierechter ging mee met de raadsman, omdat hij een lichte aarzeling had om verdachte te veroordelen. ,,Ik zou het in het vervolg anders doen", gaf hij de Kapellenaar als advies KRUININGEN - Het verzoek van de Reimerswaalse PvdA- fractie om in heel de gemeente geluidsmetingen langs het spoor en de snelweg uit te voeren, kon donderdag tijdens de commissie wonen en milieu op weinig enthousiasme rekenen bij de andere partijen en het college. De sociaal-democraten zijn bang voor een toename van geluidsoverlast voor omwo nenden en willen daarom graag een nulmeting. Op die manier kan later altij d worden vastgesteld of en hoeveel de overlast is toegenomen. Volgens het college is het uitvoeren van dergelij ke metingen geen taak van de gemeente. Het kost bovendien veel geld. Als de PvdA toch aan een nulmeting vasthoudt, moet ze het plan maar inbrengen bij de behandeling van de volgende kadernota, zo werd aangeraden. Einde voor hangplek Kruiningen KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal haalt de jonge renontmoetingsplaats (jop) aan de Blauwhoefseweg in Krui ningen weg. De voorziening werd een jaar geleden geplaatst, maar twee dagen later was er al schade aangericht. Ook dit jaar was regelmatig sprake van vandalisme door een deel van de jeugd. In augustus werden zelfs de ruiten ingegooid. De gemeente wil niet langer voor de hoge kosten van de reparaties opdraai en en heeft daarom besloten de jop weg te halen. Het college beseft dat de jongeren die wel van goede wil zijn met dit be sluit gedupeerd worden. Daarom wordt gezocht naar een al ternatieve en minder vandalismegevoelige hangplek. ZIERIKZEE - Het Christelijk Gemengd Eilandenkoor onder leiding van Peter Wildeman be staat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan geeft het koor vrijdag avond 17 oktober samen met Duo Friends een lustrumcon cert in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Het koor wordt aan het orgel be geleid door Martin Weststrate. Duo Friends wordt gevormd door Gerlinda van de Berg (pan fluit) en Corrie Wielink (viool). Het programma voor dit concert fedt samenzang, koorzang en enkele instrumentale intermez zi. Tevens wordt er een cd-opna- me gemaakt. De algehele lei ding van de avond is in handen van predikant J. Joppe. Het ledenbestand van het Ei landenkoor is in vijf jaar tijd ritgegroeid van enkele tiental- lennaar 97 zangers en zangeres- sen.Het concert in de Nieuwe Kerk begint om 19.30 uur, de kerk is vanaf 19.00 uur geopend. De schoonmakers vulden gisteren al twee containers met zeewier en zwerfvuil, waar de olie aan blijft plakken. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Gtationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Ie|: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET jjwwpzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1800-0231231 °P maandag t/m vijdaggedu- ende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Ron Magnée VROUWENPOLDER - Rijkswaterstaat heeft gisteren een begin gemaakt met het opruimen van de Walcherse stranden. De schoonmaak duurt drie dagen. Gisteren zijn ook op het strand van Vlissingen kleine hoeveelheden olie gevonden. Werklieden van een aannemingsbedrijf uit Brakel waren gistermiddag aan de slag om de olie op te ruimen. Met shovel en scheppen halen ploegen van vier man de smurrie van de stranden. Boven aan de dijk van de Veerse Dam staan twee grote containers waar de substantie, in clusief allerlei zwerfafval, in wordt ge deponeerd. Volgens L. van der Zalm, die met een schep de klonters van het strand af schept, maken de werklieden in feite me teen het hele strand schoon. „Dat kan niet anders, de olie zit zo vast aan het zee wier en het zwerfafval." De olie spoelde de afgelopen dagen aan op de stranden van Vlissingen tot West- kapelle en tussen Domburg en Vrouwen polder. Ook op de stranden in Zeeuws- Vlaanderen tussen Nieuwvliet en na tuurgebied Het Zwin werd olie aange troffen. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zeeland gaat het in to taal om ongeveer vijf kubieke meter, maar is de situatie beheersbaar. De mees te vervuiling ligt op het strand tussen Domburg en Vrouwenpolder. Ondanks de kleine hoeveelheden, vorderde het werk gisteren niet al te vlot. De mannen die bij Vrouwenpolder werken, waren vanaf half acht in touw en hadden niet meer dan het stuk strand vanaf de Ban- jaard tot aan de strandovergang van De Zandput schoongemaakt. Toch ver wacht een woordvoerder van Rijkswa terstaat dat de schoonmaakwerkzaam- heden niet meer drie dagen duren. Zondag wordt niet gewerkt, zodat de werklieden waarschijnlijk maandag de foto Lex de Meester opruimingswerkzaamheden afronden. De olie in natuurgebied Het Zwin wordt pas opgeruimd als er geen olie meer aan spoelt. Rijkswaterstaat kon gisteren nog niet zeggen waar de olie vandaan komt. Ze heeft monsters genomen die naar het Rij ksinstituut voor Integraal Zoetwater beheer en Afvalwaterbehandeling (Riza) in Lelystad zijn gestuurd. Bekeken zal worden of de olie wellicht nog afkomstig is van de in het Nauw van Calais gezon ken vrachtschip Tricolor. „Maar het kan ook zijn dat een schip olie heeft geloosd dat door de stormachtige wind van de af gelopen dagen richting Zeeland is gedre ven", aldus Rijkswaterstaat. door Mieke van der Jagt KORTGENE - Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland heeft gisteravond P. Lookman, die 21 jaar de drijvende kracht achter de zeeverkenners van de Kortgeense Zandkreekgroep is geweest, verrast met een benoe ming tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De verrassing was des te groter omdat Look man in Zierikzee woont. Het is gebruikelijk dat Koninklijke onderscheidingen door de bur gemeester van de eigen woon plaats worden opgespeld. Maar Lookman, in het dagelijks leven onderhoudsmonteur in het Oosterscheldeziekenhuis in Zierikzee, heeft zo veel voor de Noord-Bevelandse scouts ge daan dat het afscheid van de ge wezen schipper en voorzitter in het clublokaal van de zeever kenners mocht worden gemar keerd met een lintje. Meer dan 20 jaar geleden lag de Zandkreekgroep bijna op z'n gat. Het clubje kwam bijeen op een zolder van een loods en toen veel leidinggevenden afhaak ten, draaide Lookman de spel- ontmoetingen bijna in z'n een tje. Hij was ook de eerste die in de winter, als de boten uit het water waren gehaald, zat te schuren en te kwasten. Ook over het onderhoud van de lelievlet- ten, leerden de zeeverkenners van de Zandkreekgroep heel veel van Lookman. Onder de bezielende leiding van schipper Lookman ging het steeds beter met de groep en kwam ook een eigen clubge bouw tot stand. Hij initieerde Pinkster- en Zomerkampen en ontbrak als schipper nooit in de leiding. Tijdens zijn jaren als voorzitter, vanaf 1994, zorgde hij altijd dat hij de sfeer op de kampen eventjes kon proeven. De zeer populaire Lookman is sinds 2002 coördinator van het opleidingsteam voor soutinglei- ding in Zeeland. Burgemeester C. van Liere spelt P. Lookman de versierselen op. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het rapport over de Zeeuwse Bibliotheek is hard aangekomen bij het perso neel. Onderzoeksbureau IOO concludeerde dat de bibliotheek conservatief en te weinig klant gericht was. Vooral dat laatste is voor het bibliotheekpersoneel moeilijk te verteren, zegt direc teur T. Huisman. „Ze doen juist hun best om te zorgen dat er geen bezoeker de deur uitgaat zonder de informatie die hij zoekt." Onderzoeksbureau IOO kreeg de opdracht om te onderzoeken of de bibliotheek efficiënter kon werken. „Het bureau heeft ver volgens een andere dimensie ge kozen", zegt Huisman. „IOO heeft aanname op aanname ge- stapeld en daar conclusies aan verbonden." Zo is de Zeeuwse Bibliotheek vergeleken met an dere bibliotheken in het land. „Maar er is geen enkele biblio theek die werkt zoals wij." De Zeeuwse Bibliotheek heeft drie functies: openbare bibliotheek, wetenschappelijke bibliotheek en overkoepelend orgaan voor alle bibliotheken in de provin cie. Om een vergelijking te kunnen maken, moeten die drie taken eerste gesplitst worden. Een on mogelijke opgave, vindt Huis man. „Wij hebben er juist voor gekozen om die taken te integre ren, die opdracht hebben we ge kregen van de gemeente en de provincie." Dat de bibliotheek conservatief en weinig klantgericht zou zijn, bestrijdt Huisman. „Wij gaan voor de kwaliteit van de dienst verlening. De basis daarvoor is onze collectie. Wij zijn er inder daad niet om theatervoorstel lingen te organiseren. Onze toegevoegde waarde zit in de collectie. Daar komen mensen voor." De bibliotheek hoeft dan ook niet opgeleukt te worden, zegt voorlichter S. Beth. Huis man; „Uit het rapport blijkt dat een extreem hoog aantal Mid delburgers lid is. Zijn die suf? Als de klanten weg zouden blij ven, als we een leeg gebouw hadden, dan zouden we mis schien suf zijn." Volgens het rapport kan er be zuinigd worden op het aantal uren dat in het geven van inlich tingen wordt gestoken en op het budget voor de wetenschappe lijke collectie. Huisman is het daar niet mee eens. „Die infor matiefunctie is gewoon onze co- re business." De wetenschappe lijke afdeling is inderdaad duur, foto Willem Mieras geeft Huisman toe. „Maar er zijn in Middelburg meer dure voorzieningen. En voor de Roo sevelt Academy was die brede collectie juist één van de rede nen om naar Middelburg te ko men. Als je daar op gaat bespa ren, dan kunnen we de collectie niet in stand houden." Huisman wijst erop dat het belangrijk is dat de gemeente en de provincie aangeven wat ze verwachten van de bibliotheek. „Nu keuren ze het beleidsplan goed en wei geren ze vervolgens de financië le middelen te verstrekken om dat plan uit te voeren." Toch onderschrijft ook Huis man enkele conclusies die de onderzoekers hebben getrok ken. „We zouden bijvoorbeeld ook wel langer open willen, maar ik denk dat Middelburgers niet ontevreden hoeven te zijn." door Rob Paardekam GOES - Het Oosterscheldezie kenhuis in Goes kampt met ruimtegebrek. Vooral de poli kliniek heeft dringend behoefte aan uitbreiding. Daarom wil het bestuur tussen de twee vleugels aan de achterzijde van het zie kenhuis een noodhuisvesting realiseren. Het Oosterscheldeziekenhuis werd in 1987 in gebruik geno men. Sinds die tijd is er in de zorg veel veranderd. Zo liggen mensen korter in het ziekenhuis en worden steeds meer ingrepen poliklinisch verricht. Maar er zijn meer oorzaken die maken dat de polikliniek te klein is ge worden. „Er zijn veel medewer kers en specialisten bijgeko men. Maar ook de eisen die aan zorg worden gesteld zijn veran derd", legt clustermanager A. Hommel uit. „Tegenwoordig is er meer nodig dan alleen een spreek- en een onderzoekska- mertje." Aan de achterzijde van het zie kenhuis komt een twee verdie pingen tellend noodgebouw met een totaal vloeroppervlak van ruim duizend vierkante meter. Het gebouw gaat plaats bieden aan de interne polikliniek en de poliklinieken voor longgenees- kunde en dermatologie. In het bestaande gebouw worden en kele kleine aanpassingen ver richt, zodat het noodgedeelte vanuit het zogeheten hart van het ziekenhuis gemakkelijk be reikbaar wordt. Hommel ver wacht dat het noodgebouw zo'n vijf jaar gebruikt zal worden. Wat er na die tijd gebeurt, is nog niet duidelijk. Bekeken zal wor den of een efficiëntere indeling van het huidige gebouw enig soelaas biedt, maar uiteindelijk lijkt permanente uitbreiding onontkoombaar. Dat kan door een nieuwe vleugel aan het zie kenhuis te bouwen, maar ook een vrijstaand gebouw voor be paalde afdelingen behoort tot de mogelijkheden. Volgens Hommel is de problematiek rondom de huisvesting lang vooruit geschoven door de on derhandelingen over een fusie met het ziekenhuis in Vlissin gen. „Als die fusie door was ge gaan, hadden we gezamenlijk naar oplossingen gezocht. Nu duidelijk is dat we alleen verder moeten, hebben we de proble men zelf weer opgepakt." De vergunningsaanvraag voor het noodgebouw ligt al bij de ge meente. Hommel hoopt dat het begin volgend jaar gerealiseerd kan worden. Overigens kampen ook de apo theek en de dialyse-afdeling met ruimtegebrek. Bij die laat ste is inmiddels een kleine ver bouwing begonnen. De dialyse afdeling is bovendien met vier stoelen uitgebreid tot achttien. Voor de apotheek worden op termijn nieuwbouwplannen ge maakt. Het Oosterscheldeziekenhuis heeft de afgelopen maanden drie anesthesiologen, een inten sive care-specialist, twee kin derartsen, een vaatchirurg en een kinderpsycholoog aange trokken. Door de komst van de derde ic-specialist is het moge lijk 24 uur per dag medische on dersteuning te geven op de in tensive care en verder invulling te geven aan de uitbreiding van die afdeling. Twee jaar geleden groeide de IC al van negen naar zestien bedden. Het is de bedoe ling dat er op termijn 26 bedden komen. DREISCHOR - De RK Fanfare Heikant en fanfarekorps Cres cendo uit Dreischor geven van avond een gezamenlijk concert in het dorpshuis in Dreischor. Het optreden van de Zeeuws- Vlaamse muziekvereniging geldt als tegenbezoek voor de deelname van Crescedo aan het festival in Heikant vorig najaar. Het programma bestaat uit concourswerken, omdat er bij beide fanfares binnenkort deel name aan een concours op de agenda staat. Voor Crescendo is dat op zaterdag 25 oktober in Veenendaal en voor Heikant op zondag 9 november in Veltho- ven. De RK Fanfare Heikant staat onder leiding van dirigent Etiënne Kespert en Crescendo wordt geleid door dirigent Ro nald Slager. Het concert in het dorpshuis be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55