11 EurExcel zonder aangiften moeilijk aan te pakken deu r1oo mm Provincie houdt vast aan sloop Vroon weg Restauratie houtloodsen begonnen Simpelere regelgeving door gemeente bepleit 0117-440.390 Berg Opening gerenoveerd Werkvoorzieningsschap in Zierikzee www.eyecenter.nl zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 11 oktober 2003 Goede buur Een eigentijdse kijk op Wonen Begrip Noodzakelijk 'nformatiebijeenkomst woensdag 15 oktober Authentiek gereedschap DE ZUiDHOEI ™V Ji Zuidhoek reikt naar buitenwereld jnnrAliPankow ZIERIKZEE - De enorme knal naarmee voorzitter J. van Zijl wn de landelijke Raad voor Vlerk en Inkomen gistermiddag je grote wereldbol-ballon bij Werkvoorzieningschap De Zuidhoek in Zierikzee liet open barsten, geldt als symbool voor bet spanningsveld binnen de so ciale werkvoorziening. Het be- langvan mensen staat voorop en vergt maatwerk, maar het bin nenhalen van opdrachten vraagt een scherp marktbeleid. Opstijgende ballonnen in de be- drijfskleuren groen/blauw illu streren dat De Zuidhoek zich op je buitenwereld richt. Van Zijl kreeg bij de openings handeling van het gerenoveerde werkvoorzieningsschap assis tentie van de langst in dienst zijnde vrouwelijke en mannelij ke medewerkers Joke van der Have en Wico de Feiter. Na alle symboliek buiten ging Van Zijl in de zaal nader in op uitstroom en plaatsing buiten de poort van het WSW-bedrijf. Hij erkende dat de mogelijkhe den daartoe zeker bij de Zuid hoek, zelf een van de grootste werkgevers in deze gemente, beperkt zijn. Toch benadrukte hij dat mensen die daartoe de capaciteiten hebben wel gesti muleerd dienen te worden de stap naar de reguliere arbeids markt te maken. Tevens dient het werkvoorzieningsschap zich in toenemende mate te richten op de begeleiding van mensen die wegens een sociale, emotionele, lichamelijke of geestelijke beperking verder van die arbeidsmarkt afstaan. Van Zijl erkende dat beide taken lastig te combineren zijn en dat het minstens een goede infra structuur vereist. Directeur F. Dieleman speelde daar meteen op in met de vast stelling dat het gebouw op zich niet het belangrijkste is, maar dat een WSW-bedrijf wel inves teringen vereist voor het ade quaat bieden van werkvoorzie- Balonnen in de bedrijfskleuren van De Zuidhoek symboliseren de brug die het Werkvoorzieningschap naar de buitenwereld slaat. ning, begeleiding, reïntegratie en sociale activering. Inspelen op marktontwikkelingen en het voldoen aan wettelijke arbo- en milieueisen vergen veel van een bedrijf met een bijzondere doel groep van werknemers. Diele man memoreerde de harde noten die gekraakt moesten worden voor de ingrijpende re novatie van De Zuidhoek en waarvoor een financiële injectie 1,2 miljoen euro van het ge meentebestuur nodig was. Zeeland's commissaris Van Gel der plaatste vraagtekens bij de soms tegenstrijdige regelgeving op het gebied van arbeidsreïnte- gratie. Hij liet openhartig weten daar persoonlijk negatieve er varingen mee te hebben als va der van een dochter die door de gevolgen van een verkeersonge val niet aan het reguliere ar beidsproces kan deelnemen. Loco-burgemeester G. van de Velde-de Wilde omschreef de motivatie van het personeel van De Zuidhoek en de lef van de be stuurscommissie als belang rijkste krachten van het werkvoorzieningsschap. Zij memoreerde de moeilijke tijd die dit bedrijf half jaren negen tig doormaakte tijdens het inte- rimmanagement en de discussie over behoud van eigen zelfstan digheid of het eventueel samen gaan met De Betho in Goes. Directeur H. Doeleman van de Koninklijke Zeeland bena drukte als 'goede buur', op drachtgever en mede-investeer- der dat samenwerking ook anno 2003 niet per se langdurige be leidsnotities vergt maar ook foto Dirk-Jan Gjeltema langs korte, daadkrachtige uit voeringslij nen tot stand kan ko men. De gespecialiseerde in- pakafdeling bij De Zuidhoek voor de producten van Zeelan- dia biedt daar het tastbare be wijs van. Het gerenoveerde werkvoorzie ningsschap biedt vandaag van 9.00 tot 13.00 uur open huis en een banenmarkt voor alle be langstellenden. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Zonder klachten of aangiften van gedupeerden is het voor justitie of toezichthou dende colleges moeilijk op te treden tegen EurExcel. Bij zo wel het Openbaar Ministerie als het FIOD-ECD (Economische Controledienst) zijn de huidige wervingscampagnes van deze organisatie nog niet bekend. De Europese tak van het Ameri kaanse VarTec Telecom, EurEx cel, wil de Nederlandse markt op met goedkope telecommuni catie, zoals ook Tele2 dat doet. De werkwijze van deze organi satie zorgt echter voor de nodige opschudding, omdat deze lijkt op de verboden piramidespelen. Op bijeenkomsten in het hele land, waaronder deze week in Zierikzee, worden adviseurs en deelnemers geworven. Advi seurs betalen 325 euro inleg- geld. Die investering is via com missies en bonussen in veelvoud terug te verdienen door zelf nieuwe adviseurs en (bellende) klanten binnen te loodsen. Iedere vergelijking met pirami despelen wijst de organisatie van de hand. EurExcel zelf, die op dit moment al in ondermeer Groot-Brittannië en Duitsland actief is, zegt een multilevel marketing company te zijn. Vol gens J. van Noorloos, parket secretaris van de rechtbank in 's Hertogenbosch, is het daarom moeilijk op voorhand in te grij pen in de huidige wervingscam pagne. Zeker wanneer er door de organisatie ook daadwerke lijk een product wordt verkocht In de echte piramidespelen als de Freedom Travel Club wordt alleen verdiend door nieuwe in leg van anderen." Hoewel het geen dagelijkse praktijk is, ko men volgens Van Noorloos der gelijke multilevel marketing ondernemingen wel iets vaker voor. Een voorbeeld van deze manier van verkoop is de beken de Tupperware party. Vaak blijkt daarbij volgens hem ove rigens wel, dat de organisaties 'op de rand' van het piramide spel gaan zitten. In hoeverre een onderneming tegen het pirami despel aanschurkt, is vaak aan het FIOD-ECD om te bepalen. Deze dienst houdt zich bezig met fraudebestrijding op het gebied van belastingen, douane en economie. „Wanneer er spra ke is van een aanbrengpremie, zeg maar om lid te worden, dan kan er sprake zijn van een pira mide-constructie. In dat geval zou dat voor ons aanleiding kunnen zijn voor een onder zoek" stelt woordvoerster A. de Graaf. Een dergelijk onderzoek wordt altijd opgezet in overleg met het Openbaar Ministerie. Volgens De Graaf is het door lichten van een multilevel mar keting company meestal 'vrij ingewikkeld'. Daarbij is er vaak een aangifte of klacht van een gedupeerde nodig om zo'n on derzoek te starten. Ook parket secretaris Van Noorloos stelt dat het wat dat betreft voor jus titie ook moeilijk is organisaties als EurExcel door te lichten. Daarnaast moet er dan nog sprake zijn van een 'strafbaar feit' voordat justitie een onder zoek start. Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Zowel onder nemers als vrijwilligers gaan gebukt onder de last van veel en vaak ingewikkelde regelgeving. Van beide kanten komt de har- tekreet richting de politiek de regels waar mogelijk te vereen voudigen. De fractieleden van de VVD Schouwen-Duiveland kregen dat deze week te horen tijdens een gespreksronde met de bevolking die in het dorphuis inZonnemaire werd gehouden. „Wees zuinig op de onderne mers", luidde de waarschuwing van ondernemer H. Mol uit Noordgouwe. Volgens hem wa ren hier ook maar weinig onder nemers aanwezig omdat ze het wellicht te druk hadden met het Advertentie v) m duuWi eke w.bruundebeer.nl TRAPP® n: Peter Opsvik naleven van de regels. Mol kwam met sprekende voorbeel den, waaronder een ingevuld Arboboek dat elke ondernemer van een pompstation voor 2.400 euro moet aanschaffen. Voorzitter L. Velthuysen van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen kwam op voor de talrijke vrijwilligers binnen al lerlei groeperingen. Zij drong erop aan die mensen toch niet langer met allerlei onnodige re gelgeving te belasten. De WD-politici toonden begrip voor de verzoeken. Volgens fractievoorzitter Izak Vogelaar in Provinciale Staten wordt tachtig procent van de regelge ving gemaakt voor de twintig procent niet-geregelde zaken. „Wanneer daar tegenover staat dat nog geen vijf procent van de handhavers werkelijk hand haaft, dan is er iets mis", aldus het statenlid. Hij bepleit meer duidelijkheid voor handhavers, voor een betere coördinatie door de handhavers en voor het regi streren van hun eigen verant woordelijkheid in onder meer sociale verslagen en jaarversla gen. WD-gemeenteraadslid Dick Meulblok rekende de aan wezigen voor dat de plaatselijke bedrijven meer werk in de pri vate sector zouden kunnen bie den als bij de gemeente allerlei noodzakelijke aanvragen snel ler zouden verlopen. De houtloodsen worden aan de binnenkant voorzien van een 'glazen doos' en verder zo aangepast dat er een grote open ruimte onstaat voor de restauratie van museale schepen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Maurits Sep i MIDDELBURG - De sloop van de Vroonweg tussen Renesse en 1 Burgh-Haamstede gaat gewoon door. Afspraak is afspraak, vin den zowel Provinciale Staten als gedeputeerde H. van Wave- ren. Bovendien vinden zij het nog steeds 'een vrij goed plan'. „Het is wenselijk en noodzake lijk voor het weer verbinden van de oude vroongronden aan weerszijden van de Vroonweg dat die weg wordt verwijderd. De natuur mag niet belemmerd worden. Bovendien kunnen toe risten van die blijven genieten door de aanleg van een fiets pad", stelde Van Waveren giste ren in een vergadering van de Statencommissie ruimte in Middelburg. De commissie besprak een brief van J. Blom uit Renesse, die aandacht vraagt voor de bezwa ren die 'de man in de straat' heeft tegen het afbreken van de Vroonweg. De vroongronden zijn nu al een mooi natuurge bied, schrijft Blom. Oudere mensen die niet kunnen fietsen, kunnen daarvan niet meer ge nieten als de weg verdwijnt. Blom pleit voor het openhouden van de weg, waar dan alleen langzaam gereden mag worden. De commissie houdt echter vast aan het oorspronkelijke plan en dus aan sloop van de Vroonweg. G. van den Ouden-Zwart (VVD) benadrukte dat de overheid be trouwbaar dient te zijn. Dat be tekent in haar ogen dat plannen die na lang overleg door alle be trokkenen worden gesteund, ook zo moeten worden uitge voerd. Gedeputeerde Van Waveren deelde die opvatting, al tekende hij erbij aan dat het plan al tien jaar oud is. Na zo veel jaar is het ook niet vreemd om nog eens na te denken of er redenen kunnen zijn om dingen te veranderen, vond hij. „Daarom ben ik ook blij dat de Vroonweg bij nader inzien maar voor 1200 meter he lemaal wordt gesloopt en dat van de andere 3600 meter alleen de bovenlaag wordt wegge haald, dat daar zand overheen gaat, en dat er een fietspad wordt aangelegd." De sloop van de Vroonweg moet echter wel gewoon doorgaan, concludeerden commissie en gedeputeerde eendrachtig. En dat is geen weggegooid geld, ontkende Van Waveren op een vraag van CDA'er E. Wijffels. Die vroeg zich af of het miljoen dat dat kost niet beter te beste den is. Ook Blom noemt de sloop in zijn brief kapitaalvernieti ging. De gedeputeerde herhaal de echter dat het 'praktisch en noodzakelijk' is voor de natuur om de weg te verwijderen. pr-binkhorst eye center !w w w.eyecenter.n Oogcorrectie d.m.v. laserchirurgie om 20 uur Antonius Ziekenhuis Oostbura Meer weten'? Bezoek onze website: of bel ons tussen 8 en 15 uur op nr.: door Marcel Modde ZIERIKZEE - Van een afstandje leken de historische houtloodsen nog redelijk in el kaar te steken. Maar in werkelijkheid zijn de monumentale bouwwerken aan de Vis- sersdijk met de jaren verworden tot een ga tenkaas. Vermolmd op vele plekken en dus is het goed dat eindelijk een begin is gemaakt met de ingrijpende restauratie, memoreerde secre taris K. van Langeraad van de Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland giste ren bij de officiële start van de werkzaam heden. Het achterste deel van het complex ligt inmiddels plat. Deze open houtopslag was dermate aangetast door de weersom standigheden, dat een volledige reconstruc tie de enige oplossing is, zegt D. Kooman van de monumentenstichting, onderdeel van de Stichting Renesse, in een toelichting op de plannen. De zogeheten lange en hoge loodsen daarentegen worden zoveel moge lijk intact gehouden en in goede staat terug gebracht. Daarbij wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de bestaande materi alen. In het negentiende-eeuwse complex zijn onder meer oude scheepsmasten ver werkt evenals de wieken van twee molens uit de omgeving die tussen 1860en 1870zijn gesloopt. De grootste (lange) van de drie loodsen gaat dienen als onderkomen van de Stads- en Commerciewerf van de Stichting Museumhaven Zeeland. De andere ruimte wordt in de huursfeer aangeboden als be drijfsmatige kantoorruimte. Daarvoor zijn nog geen gegadigden, aldus Kooman. Voor alsnog wordt de hoge loods daarom alleen van buiten opgeknapt en wind- en water dicht gemaakt. Het gehele complex wordt van binnen voorzien van een 'glazen doos'. Daardoor blijft het 'kierachtige karakter' van de houtloodsen behouden en weten de medewerkers van de scheepsrestauratie- werf zich toch verzekerd van een aangena me werkplaats. Diagonaal in de nok van de lange loods wordt een loopbrug gebouwd, voor bezoekers die willen zien hoe de res tauratie van de oude scheepjes in z'n werk gaat. Op die verdiepingsvloer komt even eens een kleine ontvangst- en expositie ruimte. Evenals Langeraad, memoreerde voorzitter P. Huybrecht van de Museumhaven de lange weg die moest worden afgelegd voor de in richting van de beeldbepalende loodsen aan de haven als scheepswerf. Het 'dossier Vis- sersdijk 2is in de negen jaar van dat streven flink aangegroeid, stelde Huybrecht bij de officiële bijeenkomst vooraf in de kantine van Sportcentrum Onderdak, die overigens werd verstoord door luidruchtige senioren sporters. Zodra de restauratie van de loodsen is vol tooid, de verwachting is april volgend jaar, wordt het eerste scheepje onder handen ge nomen. De ARM-17 Vrouwe Adriana ligt reeds op de kade klaar. Om de boten makke lijk naar binnen te krijgen, krijgt de lange loods aan de voorkant een brede toegangs deur. Scheepstimmerman P. Weeda (58) heeft -als zelfstandig ondernemer zonder personeel- verschillende particulieren in zijn portefeuille. Vanuit die ervaring is hij als projectleider betrokken geraakt bij het opknappen van de museale vloot van Zie rikzee. Weeda verwacht zeker vier jaar nodig te hebben om alle scheepjes weer he lemaal terug in goede staat te brengen, waarna het accent komt te liggen op onder houd. Waar hij kan, zal gebruik worden ge maakt van authentiek gereedschap, zodat er ook voor het toerisme een extra beziens waardigheid komt. In het bedrijf in Terneuzen is hij al jaren de kop van Jut. Collega's nemen hem dage lijks wel enkele keren op de hak. De zestigjarige conciër ge is dan ook een dankbaar object. Hij tuint werkelijk óveral in, zelfs in de flauwste grap. En... hij kan er :lf ont zettend om lachen. De kolen die ze hem stoven Ach, van die melige mopjes zoals 'hoe ver loopt een hond het bos in? Tot de helft, want daarna loopt hij er weer uit'. Hij weet nooit het antwoord, maar komt niet meer bij. Laatst hadden ze er weer zo één: „Wat was de hoogste berg ter wereld toen de Mount Everest nog niet was ontdekt?" Het antwoord, och arme: „De Mount Everest, maar die was nog niet ont dekt!" Deze week kwam er plots een eind aan de pesterijen, nadat één van de collega's in de krant op een piepklein be richt was gestuit. Het ging over de dood van twee Franse bergbeklimmers, die in het Himalayagebergte in Tibet door een lawine waren ge troffen. Het bericht meldde dat de alpinisten op dat mo ment de 'tachtigduizend me ter hoge berg Xixbangma, niet ver van de Mount Eve rest' beklommen. Ze hebben de conciërge hun excuses aangeboden, al dacht die dat ze opnieuw een grapje maakten. wrjeste/H!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53