PZC Duits bedrijf Alpha Calcit vestigt zich op Axelse Vlakte Maatschappelijk werker stopt na bijna dertig jaar Goes krijgt inloophuis voor kankerpatiënten Onderzoek diefstal fietsen in Vlissingen Terecht dat gemeente investeert in de jeugd 13 Commissie teleurgesteld over legalisering cyclonen bij Kruinings bedrijf bij nader inzien zaterdag 11 oktober 2003 Statenfractie bezoekt Borsele Legaliseren TPG rent voor goed doel Weinig steun voor geluidsmetingen Jongerenontmoetingsplaats weg Pad in Steehof komt er niet Auto gestolen in Oostkapelle Paddestoelen wandeltocht Seniorenmiddag Ellesdiek Vertrouwen Kritiek op passieve handhaving Hoor Rob Paardekam KRUININGEN - Na de Zeeuw se Ombudsman heeft ook de commissie wonen en milieu felle kritiek geuit op de manier waar op het college van Reimerswaal is omgegaan met de klachten van de gebroeders Cok uit de Stationsweg in Kruiningen. De broers richtten zich in 1996 tot de gemeente, nadat Van Lan- gevelde Handelsmaatschappij funderingen aanbracht voor een nieuwe bedrijfsloods, ter wijl er nog geen vergunning was. De gemeente trad niet op. Twee jaar later kwam er een nieuw klacht. Deze keer waren het illegaal geplaatste cyclonen (toestellen om vaste stoffen van gassen of vloeistoffen te schei den) waar de buren bezwaar te gen maakten. Het college wilde dit maal wel optreden, maar tot HEINKENSZAND - De CDA- fractie in Provinciale Staten brengt maandag een bezoek aan de gemeente Borsele. Om 15.00 uur begint het pro gramma met een bezoek aan de wijnmakerij van de familie Boonman in Nieuwdorp. Twee uur later worden de CDA-ers ontvangen door het college van Borsele. In de boerderij van de gemeente aan de Stenevate in Heinkens- zand spreekt de fractie met bur gemeester en wethouders over onderwerpen als de Sloeweg, het project Vitaal Platteland, openbaar vervoer, jeugdzorg en woningbouw. De Salt Bag Rhythm Blues Band geeft morgenmiddag, zondag, een optreden in het kerkje van Ellesdiek. In de PZC van gisteren werd ten onrechte gemeld dat het concert vandaag zou zijn. Tijdens het optreden zal ook gastspeler Johannes Milhous op zijn mondharmonica spelen. Degobelintentoonstelling is morgen ook nog te bezichtigen in het kerkje. Aanvang 13.30 uur. op de dag van vandaag zijn de cyclonen niet verwijderd. In no vember 2001 heeft de gemeente het bedrijf nog wel gesommeerd de cyclonen naar de achterzijde te verplaatsen, maar dat is nooit gebeurd. De ombudsman oor deelde onlangs dat de gemeente te passief was en veel sneller en adequater had moeten optre den. Ook de leden van de com missie wonen en milieu toonden zich zeer kritisch. „Dit is een schande", oordeelde M. van der Meijden(WD). „Mensen die ge woon voor hun belang opko men, mogen niet zo behandeld worden." J. Kramer (BBR) sprak van een bedrijf dat gewoon doet waar het zin in heeft en anderen met de overlast opzadelt. „Dat de gemeente daar al die jaren niets tegen heeft gedaan, kan echt niet." J. Cok liet weten het als verne derend ervaren te hebben om zo door de gemeente behandeld te worden. Wethouder M. van Overloop zei de conclusies van de ombudsman te onderschrij ven en beloofde beterschap. Maar daarmee is het probleem Van Langevelde niet opgelost. Sterker nog, waarschijnlijk mo gen de cyclonen gewoon blijven staan. De handelsmaatschappij heeft een verzoek tot legalise ring ingediend. Volgens de wet houder heeft de gemeente dat te honoreren aangezien metingen hebben uitgewezen dat de cy clonen niet meer geluid produ ceren dan is toegestaan. Een groot deel van de commissie is daar verbolgen over. „Van Langevelde heeft al die jaren de regels overtreden en wordt nu beloond met legalisering", zei A. Jumelet (CU). „Dat kan en wil ik niet begrijpen.Net als de gebroeders Cok zet Jumelet vraagtekens bij de betrouw baarheid van de geluidsmetin gen. Die zouden laat in de mid dag zijn verricht toen er hoog opgestapelde kisten stonden die het geluid tegenhielden. Wet houder J. Bliek wil daar niets van weten. „Ik heb geen signa len dat de meting slecht is uitge voerd. Ons rest niets anders dan legalisering van de cyclonen." GOES - Zeeuwse medewerkers van TNT Post Groep drager maandag hun steentje bij aan de sponsorloop, waarmee me dewerkers van alle 26 postrayons geld ophalen voor het We reld Voedsel Programma van de Verenigde Naties. De bijdra ge is bedoeld om schoolgaande kinderen in ontwikkelings landen te voorzien van voedsel. TPG-ers uit Oostburg, Hulst Terneuzen, Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee renner of skeeleren vanaf 13.30 uureen bepaalde afstand. Deestafet- testokjes uit de verschillende plaatsen worden om 17.00 uut overhandigd aan rayonmanager M. Romer op het rayonkan toor in Goes. KRUININGEN - Het verzoek van de Reimerswaalse PvdA- fractie om in heel de gemeente geluidsmetingen langs he' spoor en de snelweg uit te voeren, kon donderdag tijdens d< commissie wonen en milieu op weinig enthousiasme rekener bij de andere partijen en het college. De sociaal-democrater zijn bang voor een toename van geluidsoverlast voor omwo nenden en willen daarom graag een nulmeting. Op die maniet kan later altijd worden vastgesteld of en hoeveel de overlast it toegenomen. Volgens het college is het uitvoeren van dergelij ke metingen geen taak van de gemeente. Het kost bovendier veel geld. Als de PvdA toch aan een nulmeting vasthoudt moet ze het plan maar inbrengen bij de behandeling van d< volgende kadernota, zo werd aangeraden. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal haalt de jonge renontmoetingsplaats (jop) aan de Blauwhoefseweg in Krui ningen weg. De voorziening werd een jaar geleden geplaatst maar twee dagen later was er al schade aangericht. Ook di jaar was regelma ig sprake van vandalisme door een deel vat de jeugd. In augustus werden zelfs de ruiten ingegooid. De gemeenti wil niet langer voor de hoge kosten van de reparaties opdraai en en heeft daarom besloten de jop weg te halen. Het collegi beseft dat de jongeren die wel van goede wil zijn met dit be sluit gedupeerd worden. Daarom wordt gezocht naar een al ternatieve en minder vandalismegevoelige hangplek. YERSEKE - De gemeente Reimerswaal komt de omwonen den van de nieuwe wijk Steehof in Yerseke nog meer tege moet. Eerder werd de maximaal toegestane goothoogte voo nieuwe woningen al verlaagd van zes naar vier meter en nt heeft het college ook besloten de verbinding voor langzaan verkeer tussen Steehof en de Stoof straat te laten vallen. Me die verbinding, enkel voor fietsers en voetgangers, wilde d> gemeente de nieuwe wijk meer bij de kern Yerseke betrekken Enkele omwonenden hebben echter bezwaar gemaakt teget het pad, omdat het hun perceel doorkruist. Het college wee de bezwaren in eerste instantie af, maar is deze week tot eet ander inzicht gekomen, zo liet wethouder M. van Overlooj donderdag weten tijdens de commissie wonen en milieu. OOSTKAPELLE - Onbekenden hebben tussen donderdag middag kwart voor vijf en gisterochtend zeven uur een rod Opel Kadett, type GT gestolen uit de Paulus Hollestraat i Oostkapelle. Het kenteken van de auto is YF-63-TK. D waarde van de gestolen wagen is onbekend. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - Staatsbosbeheer houdt morgen, zondag, een padde stoelenwandeltocht in het Poel- bos bij 's-Heer Hendrikskinde ren. Er wordt om 14.00 uur ge start vanaf de parkeerplaats aan de Theuniswegeling. Op zondag 26 oktober vindt een tweede tocht plaats. ELLEWOUTSDIJK - Het Pro vinciaal Overleg van de samen werkende Ouderenbonden houdt woensdag 15 oktober een seniorenmiddag in 't kerkje van Ellesdiek. De middag is voor de leden van de ouderenbonden en andere belangstellende senio ren. Er zijn optredens van de Tempo Doeloe Minstrels, Engel Rein- houdt en Johan de Dreu. De middag begint om 14.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Het kindercentrum in Rilland is het vierde dat in korte tijd is gerealiseerd in de gemeente Reimerswaal. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door llona Vette RILLAND - Burgemeester A. Verbree van de gemeente Rei merswaal en directeur E. Brand van Kinderopvang De Bevelan- den openden gisteren samen met een aantal kinderen het nieuwe kindercentrum Hotel de Koperwiek in Rilland. Met Hotel de Koperwiek, ge noemd naar een hotel uit het boek 'Otje' van Annie M.G. Schmidt, heeft Rilland een kin derdagverblijf dat plaats biedt aan twaalf kinderen van 0 tot 4 jaar die de hele dag opgevangen kunnen worden. Het centrum heeft ook een buitenschoolse opvang waar tien kinderen van 4 tot 13 jaar terecht kunnen na schooltijd of in de vakanties. Het kindercentrum in Rilland is het vierde dat in korte tijd is ge realiseerd in de gemeente Rei merswaal. De gemeente werkte samen met Kinderopvang de Bevelanden om het aanbod van kinderopvang evenwichtig over de kernen te spreiden. Inmid dels zijn er centra in Kruinin gen, Hans weert, Yerseke en Ril land. Brand zei vooral blij te zijn met de locatie van het nieuwe cen trum, bij de peuterspeelzaal en de basisschool. „Wij hopen op een goede samenwerking tussen deze drie partijen. Ik denk dat het kinderdagverblijf een goede aanvulling kan zijn. In het kin derdagverblijf krijgen de kin deren op wat jongere leeftijd ook al de ruimte om zich te ont wikkelen." Volgens de burge meester was het ook de bedoe ling om de centra dicht bij scholen te plaatsen en op die manier meer aan de eisen van een brede school te voldoen. Het besluit tot financiering was vol gens Verbree makkelijk geno men. „Het is terecht dat de ge meente investeert in de jeugd. Daarom proberen we bij de be- foto Willem Mieras zuiningen de kinderen buiten schot te houden." Na de toe spraken van de burgemeester, Brand en de directeur van de ba sisschool werd Hotel de Koper wiek geopend en werden tien tallen ballonnen losgelaten door een aantal leerlingen. Ook kreeg de kinderopvang nog een aantal boekjes cadeau van zijn nieuwe buren. Ter afsluiting van de middag was er een recep tie en een rondleiding door het nieuwe deel van de school. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft een overeenkomst bereikt met het Duitse bedrijf Alpha Calcit uit Keulen over vestiging op de Axelse Vlakte bij Sluiskil. Het bedrijf richt zich vooral op de verwerking van 'witte indus triële mineralen' tot producten die worden toegepast in onder meer de papier- en plasticindu strie, de cosmetica en de bouw. Het bedrijf vestigt zich op een drie hectare groot terrein op de kop van het industrieterrein, vlakbij het staalbedrijf Outo- kumpuPolarit Oy. Alpha Calcit, dat een optie heeft op nóg een hectare voor verdere uitbreiding, gaat vanuit de Ka naalzone de markt in Noord- West-Europa bedienen. In de beginfase zal het bedrijf werk bieden aan dertig mensen. Het besluit zich op de Axelse Vlakte te vestigen, werd genomen na lang onderhandelen. Waarnemend-directeur Hans van der Hart van Zeeland Sea ports: „Het was lang stil rond de Axelse Vlakte, toch één van on ze belangrijkste troeven als het gaat om het aantrekken van nieuwe bedrijfsvestigingen. We hebben de afgelopen jaren veel voorinvesteringen gedaan om het potentiële klanten naar de zin te maken en dat heeft nu suc ces opgeleverd. Nu dit bedrijf zich hier vestigt, zal dat inter nationaal zeker de aandacht trekken. We zijn inmiddels ook in gesprek met andere gegadig den." Los van de vestiging van een aantal kleinere, vooral logistie ke bedrijven was het binnenha len van Outokumpu in het begin van de jaren negentig het be langrijkste wapenfeit van Zee land Seaports op de Axelse Vlakte. Sindsdien werd met overheidssteun een 225 meter lange kade aan de Autricheha- ven aangelegd. Alpha Calcit wil, als de vestiging in 2006 in gebruik kan worden genomen, via die haven grondstoffen aan voeren. Met het oog op toekomstige ont wikkelingen ligt inmiddels een plan klaar de kade met 675 me ter te verlengen. Het havenschap heeft ook op dracht gegeven het westelijk deel van de Braakmanhaven bij Dow Benelux uit te baggeren in verband met de vestiging van het Belgische opslagbedrijf Oil- tanking Gent op de Mossel- banken. Die vormen samen met het noordelijk deel van de Braakmanpolder, waar de goe derenbehandelaars Katoen Na tie en Vos Logistics zich in het logistiek park hebben geves tigd, onderdeel van het veel gro tere Valuepark. Het wordt beheerd door een samenwer kingsverband van Zeeland Sea ports en Dow. Na het uitbaggeren van de ha ven wordt een begin gemaakt met de bouw van een steiger en het afzinken van een leiding- straat tussen de Mosselbanken en het industriecomplex van Dow aan de oostzijde van de ha ven. Van der Hart: „We zullen in één keer meer leidingen leggen dan Oiltanking nodig heeft met het oog op mogelijke andere vestigingen op de Mossel- banken." Nu al is bekend dat Oiltanking straks niet enkel grondstoffen aan Dow zal leveren, maar ook opslagfaciliteiten zal bieden. door Mieke van der Jagt GOES - Huib van Iwaarden heeft in bijna dertig jaar het maatschappelijk werk drastisch zien veranderen. „De doel groepen zijn anders, de samenleving is anders en de werkwijze lijkt ook in niets meer op hoe we het vroeger deden. Niet alles is beter, maar sommige manieren van benadering zijn dat weer wel." Hij begon bij de Protestantse Maatschappe lijke Dienstverlening en nam gisteren af scheid van de SMWO in Goes. Hoewel zijn naam anders doet vermoe den, is Van Iwaarden geen Zeeuw van ge boorte. Een West-Brabander met Zeeuwse roots, dat wel. Als jonge vent nam hij de boomgaarden van zijn opa bij Kruiningen over en ging fruit telen met een tuinbouwdiploma op zak. Bij de aan leg van de Rijksweg A58, werd hij ontei gend. „Ik kreeg nog wel vervangende grond in de nieuwe polders aangeboden, maar ik wilde toch wat anders. Ik ben toen gaan werken bij de Rekkense instel lingen als groepsleider en haalde mijn di ploma's voor kinderbescherming. Om verder te leren voor maatschappelijk werker, moest ik een baan zoeken. Ik kon Van Iwaarden: „Het is ook vaak een hele steun om te zien dat je lang niet de enige bent met een probleem." foto Willem Mieras in Goes aan de slag en de parttime oplei ding volgen in Breda." Aanvankelijk kreeg Van Iwaarden voor al te maken met ouderen. „We werkten heel anders omdat we geen echte goede ruimte hadden. Veel huisbezoeken deed je toen. Dat heeft zeker voordelen omdat je mensen in hun dagelijkse omgeving ziet. In de beginjaren was de relatie met de kerken nog groot. Aan een kant zorgden de kerken voor binding tussen de mensen maar maatschappelijk werkers hadden ook moeite om de cliënten af te schermen voor de ouderlingen, die graag alles wil den weten. „Daar zat wel een spannings veld. Toen de PMD fuseerde met het Sociaal Centrum, de openbaren, is de ge reformeerde gemeente om die reden af gehaakt. Het heeft heel veel voeten in aarde gehad voordat die fusie een feit was. Terwijl we op het niveau van de werkvloer eigenlijk prima konden sa menwerken." Maatschappelijk werk moet volgens de scheidende hulpverlener worden gezien als het cement van de samenleving. De groepsbenadering heeft daarom bij Van Iwaarden een streepje voor. „We hebben groepen voor onder andere rouwverwer king, wao, en schuldhulpverlening. Tel kens blijkt dat lotgenotencontact het halve werk is. Bij mensen die voor rouw verwerking komen, is eenzaamheid vaak een probleem. Ze zitten plotseling met een gat in hun tijd, dat zomaar niet opge vuld raakt. Na zo'n serie zittingen zie je de groep vaak zelfstandig verder gaan. Ze blijven elkaar zien, gaan samen op va kantie enzovoort. Dan heeft het gehol pen. De mensen steunen elkaar. Het is ook vaak een hele steun om te zien dat je lang niet de enige bent met een probleem. Dat het eigenlijk gewoon is." Dilemma's is Van Iwaarden ook wel te gengekomen in zijn loopbaan. Bijvoor beeld het spanningsveld tussen de hulp vraag en de wet. Dat komt steeds meer voor nu steeds jongere kinderen bij maatschappelij k werk aankloppen. „Die kinderen willen vaak absoluut niet dat hun ouders erbij betrokken worden. Vol gens de wet kun je meestal niets doen zonder die ouders. Dat is moeilijk, want het vertrouwen wordt op de proef ge steld." Nu het prepensioen is ingegaan, gaat Van Iwaarden eerst een maandje op vakantie. Daarna wil hij zich als vrijwilliger inzet ten voor vluchtelingen, want daar is zijn hart toch wel naar uitgegaan in de afge lopenjaren. door Inqrid Huibers GOES - De Stichting Palazzoli wil eind december in Goes een inloophuis openen voor (ex)kankerpatiënten en hun naasten. Op dit moment wordt nog on derhandeld over een locatie. Goes is na Oost-Souburg, Hulst en Terneuzen de vierde plek in Zeeland waar een inloophuis wordt geopend. Mensen met kanker, ex-kankerpatiënten en hun naasten kunnen in het in loophuis terecht voor een per soonlijk gesprek. Ook liggen er folders en kunnen er boeken en videobanden worden geleend. Op termijn zullen er ook lezin gen worden gehouden en wor den er, afhankelijk van beschik bare vrijwilligers, bijvoorbeel yogalessen of knutselmiddage georganiseerd. Volgens stich tingscoördinator C. Geijse worden de inloophuizen voorr bezocht door mensen die net d diagnose 'kanker' hebben ge kregen en door mensen die ge nezen zijn, maar toch nog mc allerlei 'angsten en vrezen i hun hoofd' tobben. De Zeeuwse inloophuizen wor den geheel door vrijwilliger draaiende gehouden. De stich ting is nog naarstig op zoek naa vrijwilligers voor het inloop huis in Goes. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Fietsers bond begint een onderzoek naar fietsdiefstal in Vlissingen. De landelijke campagne 'Fietsdief - stalscan' ging gisteren van start in Haarlem. De bond onder zoekt samen met gemeente en politie het beleid en de praktijk op straat. Vrijwilligers gaan in Vlissingen onder meer kijken of er voldoende fietsenrekken staan. Volgens T. Seijnstra van de bond zijn er in Vlissingen vol op verbeteringen mogelijk. Elk jaar worden in Nederland achthonderdduizend fietsen gestolen. Vlissingen spant in Zeeland de kroon met jaarlijks tussen de zes- en zevenhonderd gejatte (brom-)fietsen en scoo ters, gevolgd door Middelburg. De politie weet in slechts 7 pro cent van de gevallen de fiets te rug te brengen naar de rechtma tige eigenaar. Seijnstra zet zijn fiets zelf vaak in de bewaakte fietsenstalling bij de parkeergarage in Vlissin gen. Voor een kort bezoek bie den de rekken op het Schelde- plein uitkomst. De stalling achter de Delifrance is in zijn ogen geen goede plek. „Afgele gen, en daarvan is bekend dat er veel fietsen worden gestolen. Niemand let daar op. De beste plek is een plek waar veel men sen langslopen."Seijnstra geeft ook de tip om een kettingslot hoog te bevestigen. „Ik ben net nog bij de C1000 geweest. Daar liggen de meeste fietskettinge op de grond. Om een ketting mt een betonschaar kapot te knip pen, moet de betonschaar op d grond liggen om druk uit te oe fenen." Met de scan krijgen gemeente inzicht in het probleem en in d manier waarop zij fietsendiei stal in hun gemeente het bef kunnen bestrijden.De Fiets diefstalscan maakt deel uit va de campagne Offensief Houd d Fiets, waarbij de bond iederee uitdaagt om fietsendiefstal mt alle mogelijke middelen tegen t gaan. Seijnstra zegt met name bij wir kels slechte fietsenstallingen te gen te komen. Als voorbeel noemt hij de Golff in Paauwer burg en de AH aan de Gildewej „Op die laatste plek is ontzei tend veel geïnvesteerd in prach tige, overdekte fietsenstallir gen. Maar ze staan weer veel 1 ver weg van de ingang, waai door er nauwelijks sociale cor. trole is. Er moet nog veel geber ren in Vlissingen." Het is niet louter kommer e kwel in Vlissingen. Bioscoop C: necity heeft volgens Seijnstr prachtige stallingsmogelijkhe den. Ook de rekken op h< Scheldeplein zijn naar zijn mf ning perfect. De Fietsersbond gaat Vlissings fietsers enquêteren om te acl terhalen wat zij vinden van c stallingsmogelijkheden en w< er gedaan moet worden om h< aantal fietsendiefstallen teru te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49