Constantijn schuift plaats op in rij troonopvolging Affaire brengt ook minister Remkes in verlegenheid Brugman Prins Friso herwint vrijheid, reputatie Mabel in duigen 0 3 Oppositie eist duidelijkheid over trage behandeling kwestie-Mabel zaterdag 11 oktober 2003 Fortuyn Afgeschoten Adviseur Lijn van troonopvolgers Zelfstandig Bevolking steunt besluit premier Jaar vol ellende voor Beatrix Constantijn viert verjaardag thuis Friso blijft prins heten AIVD moet met criminelen praten Margarita VAN 12.00 TOT 18.00 UUR Coalitie prijst rol Balkenende van onze den haag - De regeringspar tijen in de Tweede Kamer prij- jell de manier waarop premier Balkenende met de netelige kwestie-Mabel is omgegaan. De oppositiepartijen daarentegen oEen opheldering van het kabi net over hoe het zo ver heeft kunnen komen. CDA-fractievoorzitter Maxime ferhagen benadrukt dat het paar vooral eerlijk had moeten ,jjn. „De onjuiste en onvolledi- >einformatie is de hoofdzaak." kis ze van het begin af aan open aart hadden gespeeld, was de jlatie met Bruinsma waar- chijnlijk geen beletsel ge weest", aldus Verhagen. WD-fractieleider Jozias van Aartsen gelooft dat het 'ver standige, gedegen en snelle' op treden van premier Balkenende Ervoor heeft gezorgd dat niet of lauwelijks schade is toege- redactie binnenland bracht aan het Koninklijk Huis. Volgens Van Aartsen is het nu niet meer mogelijk dat Mabel Wisse Smit namens de koningin optreedt. „Ze kan geen semi-of- ficiële functie meer vervullen." PvdA-Kamerlid Ella Kalsbeek: „Bepaalde details over het pri- vé-leven van Mabel kunnen eventueel achter gesloten deu ren worden behandeld, maar verder moet dat debat in de volle openbaarheid worden gevoerd. De AIVD heeft niet boven water gekregen wat er aan hand was. En dat is heel pijnlijk." LPF-leider Mat Herben vindt het goed dat er geen toestem- mingswet komt. „Dat was een heilloze zaak geworden. De kans dat Friso koning zou wor den was al uiterst klein. Je mag niet liegen tegen je schoonmoe der en tegen de minister-presi dent." Volgens Herben heeft de Algemene Inlichtingen- en Vei- door Hans Jacobs DEN HAAG - Prins Johan Friso is verlost van zijn ko ninklijke boeien. Hij blijft weliswaar lid van de konink lijke familie, maar na zijn huwelijk met Mabel Wisse Smit hoeft hij nooit meer op Koninginnedag op te draven of rekening te houden met het opvolgen van zijn moeder als staatshoofd. Friso zegt dat hij samen met Mabel zijn - moederenfamilie wil blijven steunen, maar dat zal niet langer met publieke optre dens zijn. Het is bijvoorbeeld de vraag of Friso erevoorzitter kan blijven van het Prins Claus Fonds, een functie die hij sa men met zijn broer Constan- tijn eind vorige maand op zich heeft genomen. Verder bekleedt de 35-jarige prins, die begin juli zijn baan bij za kenbank Goldman Sachs opgaf en geen ander werk heeft, geen posities. Friso zei bij zijn verloving met Mabel dat hij parlemen taire toestemming voor zijn huwelijk wil om zijn recht op troonopvolging niet te ver liezen. Die mededeling kwam niet echt als een ver rassing, omdat de Van Vol lenhoven-neven die hem in hethuwelijksbootje voorgin gen al duidelij k maakten dat toestemming vragen tot de familieverplichtingen be hoorde. „Uit respect voor tante Beatrix", zo motiveerde prins Bernhard jr. het verzoek om een parle mentair fiat voor zijn huwe lijk met prinses Annet - hoe wel het gezien zijn plaats in de rij en het grote aantal ge gadigden voor troonopvol ging bepaald niet nodig was. In de Tweede Kamer werden daarom ook vraagtekens ge zet bij het verzoek, maar de instemming kwam er wel. De positie van Johan Friso als derde in de troonopvol ging - Willem-Alexanders ongeboren kind is reeds tweede - was natuurlijk we zenlijk anders. Maar de vraag was of de prins echt zelf toestemming wilde, uit plichtsbesef misschien, of dat zijn moeder Beatrix het dringend had aanbevolen. In dat laatste geval kan Jo han Frisodie de laatste j aren op Koninginnedag toch vooral weerzin uitstraalde, in elk geval met de uitkomst van het schandaal rond Mabel niet op alle fronten he lemaal ongelukkig zijn. De in Londen wonende prins kan nu verder zijn eigen toe komst uitstippelen, in de anonimiteit, zonder bemoei enis van ministers en zonder bijzondere verplichtingen aan Nederland. Zijn tante Christina is van die vrijheid ook erg gelukkig geworden. Voor Mabel (35) ligt het an ders. Ze wordt geen prinses en behoudt haar vrijheid van handelen als directeur van het Open Society Institute in Brussel, maar haar reputatie is in elk geval in Nederland aan diggelen. Zelden is ie mand in korte tijd zo de he mel ingeprezen en afgescho ten en bovendien ook nog door eigen schuld. Het zwij gen over haar verleden, door de prins en Mabel naïef ge noemd, strookt in elk geval niet met de haar toegedichte intelligentie. Friso woont al jaren in Groot-Brittannië. Van de Britse pers zou hij ge leerd moeten hebben dat ie dere misstap van een 'royal' uitkomt en wordt uitver groot. Uit de ophef over het verleden van Maxima's vader Jorge Zorreguieta zou een zelfde conclusie getrokken moeten zijn. Mabel heeft, zo bleek eerder deze week, nog wel de steun van haar collega's en vrien den. Ze zal niet uit het nieuws verdwijnen - haar ex Muha- med Sacirbey wacht nog een rechtszaak - en het huwelijk in april blijft interessant, maar ze heeft de anonimiteit van Brussel als toevluchts oord. Haar naam zal echter voor altijd met dit échec ver bonden blijven. GPD ligheidsdienst gefaald. „De AIVD heeft het tot drie keer toe laten afweten. Eerst bij de be veiliging van Pim Fortuyn, ver volgens met de affaire-Margari ta en nu dit." Volgens SP-leider Jan Marijnis- sen moet de premier Peter R. De Vries eeuwig dankbaar zijn dat die het omstreden verleden van Wisse Smit nu al aan het licht heeft gebracht en niet pas na het huwelijk. GroenLinks-woordvoerster Marijke Vos: „Het is nogal vreemd dat het AIVD-onder- zoek deze feiten niet al eerder naar boven haalde. Er is toch een vrij indringende relatie ge weest tussen Wisse Smit en Bruinsma." Ze plaatst ook vraagtekens bij de rol van de premier. Over de handelwijze van het verloofde paar zei Vos: „Het is gewoon stom, absoluut." Onder de vele aanhangers van het Koninklijk Huis bestaat be grip voor de beslissing van Bal kenende. Jammer vinden ze het wel, want Mabel is een prima vrouw. Guus Wateier, secretaris van de Bond voor Oranjevereni gingen: „Het is een treurige dag voor het Koninklijk Huis. De monarchie heeft krassen opge lopen die maar langzaam zullen slijten. Mabel is een intelligente dame, een zeer acceptabele par tij voor Friso. Maar als je halve waarheden vertelt, kom je op een hellend vlak." Oranjefan Johan Vlemmix: „Dit klinkt misschien heel gek uit mijn mond, maar ik sta hier niet van te kijken. Dit kón niet an ders. Iemand die reservekonin gin wordt mag niet liegen. En een relatie met een topcrimi neel, dat is niet te verkopen." Volgens voorzitter Ed Bilars van de Oranjevereniging in Bever wijk had Mabel een voorbeeld moeten nemen aan het Noorse hof: „De kroonprinses daar heeft ook geen onbesproken verleden. Maarzij is daar eerlijk over geweest en nu wordt Mette Marit op handen gedragen."" De Nijmeegse hoogleraar Staatsrecht Kortmann meent dat de kwestie 'heel normaal' is afgelopen. Het verloofde paar heeft immers onvolledige en on juiste informatie gegeven over de relatie tussen Wisse Smit en drugsbaron Bruinsma. Kort mann meent dat de koninklijke familie in diskrediet is gebracht door het doelbewust verzwijgen en verdoezelen van de aard van de relatie. „Onwaarheid spre ken is hun meer aan te rekenen dan uit vergeetachtigheid iets verzwijgen." Hoewel Johan Friso in zijn brief aan Balkenende staande houdt dat er 'geen liefdesrelatie' was, blijft over de aard van de relatie met Bruinsma een zweem van onduidelijkheid hangen. Kort mann vindt het onbelangrijk of Mabel al dan niet een seksuele relatie heeft gehad met Bruins ma, zoals gesuggereerd door een voormalig lijfwacht. De omge ving waarin zij enige tijd ver keerde doet er volgens hem wel toe. GPD Premier Balkenende tijdens de persconferentie. Rechts staat directeur Brouwers van de RVD. foto Roland de Bruin/GPD Op het moment dat prins Johan Friso volgend jaar april met Mabel Wisse Smit trouwt verandert de volgorde in de troonopvolging. De regering vraagt immers geen parlementaire toestemming voor het huwelijk. Die goedkeuring is een grondwettelijke voorwaarde voor het behoud van de opvolgingsrechten van Friso. Hij raakt zijn plaats kwijt aan zijn jongere broer Constantijn. jihf DA~T 15" HEL£AA/VTL W 16-T" CJEES HG F door Hans Jacobs DEN HAAG - Het achterhou den van informatie over de con tacten van Mabel met Klaas Bruinsma heeft, op papier al- thhns, grote gevolgen voor Fri so's broer prins Constantijn en diens vrouw prinses Lauren- tien. Beiden komen na het hu welijk van Friso een stap dich ter bij de troon. Prins Willem- Alexander is eerste, zijn nog on geboren kind is grondwettelijk nu al tweede en na april 2004 staat Constantijn op de derde plaats. Het is de tweede keer in bijna veertig jaar dat de volgorde van troonopvolging op deze wijze verandert. Prinses Margriet schoof plotseling een plaats op toen haar zus Irene in mei 1964 zonder toestemming van de Sta- ten-Generaal trouwde met de Spaanse troonpretendent Car los Hugo van Bourbon Parma. Margriet heeft dat altijd een zeer ingrijpende gebeurtenis gevonden, die mede haar eigen levensloop en partnerkeuze heeft bepaald. Indien het parle ment geen fiat had gegeven aan haar huwelijk met Pieter van Vollenhoven, zou ze - anders dan Friso nu doet - uit 'plichts besef' af hebben gezien van de trouwerij. Margriet is na het aantreden van haar zus Beatrix als konin gin in 1980 nadrukkelijker bij het 'familiebedrijf' betrokken. Twee van haar vier zoons heb ben de afgelopen jaren ook par lementaire toestemming ge vraagd voor hun huwelijk, waardoor ook zij hun aan spraak op de troon hebben be houden. De jongste zoons Pie- ter-Christiaan en Floris hebben al wel een vriendin, maar over een huwelijk wordt nog niét ge sproken. Het is na de gebeurte nissen van de afgelopen weken ook maar de vraag of ze nog bij de regering zullen aankloppen. Voor de troonopvolging zijn ze niet nodig en het scheelt hun een hoop poespas. Constantijn en Laurentien heb ben in een vraaggesprek aan de vooravond van hun huwelijk in mei 2001 gezegd dat ze Willem- Alexander in de toekomst graag willen helpen. „Ik wil alle mo gelijkheden openlaten om mijn broer waar dan ook te steunen als hij daarom vraagt", aldus Constantijn destijds. „Voorop gesteld natuurlijk dat hij daar behoefte aan heeft." Constan tijn en Laurentien zouden dan eenzelfde rol kunnen spelen als Margriet en Pieter dat nu doen voor koningin Beatrix. Dat be tekent meelopen op Koningin nedag en prinsjesdag en bij ge legenheden het Koninklijk Huis vertegenwoordigen. Constan tijn en Laurentien worden daar voor niet betaald, maar ze mo gen bij Willem-Alexander de onkosten declareren. Prins Constantijn (34) werkt sinds 1 augustus drie dagen per week op het ministerie van Bui tenlandse Zaken als communi catie-adviseur van staatssecre taris Atzo Nicolaï. Die heeft de BEATRIX Koningin der Nederlanden sinds 1980, Prinses van Oranje-Nassau. Prinses van Lippe-Biesterfeld (31-1-1938) MARGRIET Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld (19-1-1943) WILLEM- ALEXANDER (27-4*-1967) 02-02-2002 MAXIMA Zorreguieta (17-5-1971) JOHAN CONSTANTIJN FRISO (11-10-1969) (25-9-1968) 19-5-2001 volgorde van troonopvolging LAURENTIEN Brinkhorst (25-5-1966) C) ELOISE 1 (8-6-2002) Prinses Maxima en prins Willem- Alexander verwachten medio januari 2004 hun eerste kind ttA Prins Johan Friso verdwijnt door zijn voorgenomen huwelijk met Mabel Wisse Smit uit de lijn van troonopvolgers. anp prins nodig om tot een goede strategie te komen voor het be trekken van de Nederlandse be volking bij de Europese samen werking. Dit met het oog op de aanstaande uitbreiding van de Europese Unie volgend jaar, een mogelijk referendum over een Europese grondwet en het Ne derlandse voorzitterschap van de EU komend jaar. Tegelijkertijd oriënteert de prins, die vandaag zijn verjaar dag viert, zich nog op zijn verde re toekomst, die er sinds giste ren dus anders uitziet. Tot begin dit jaar was Constantijn als strategisch beleidsadviseur werkzaam voor het van oor sprong Amerikaanse adviesbu reau Booz Allen Hamilton. In januari schortte hij zijn werkzaamheden in Londen op en besloot er niet terug te keren. In het verleden heeft de prins, die zijn afstudeerscriptie DEN HAAG - Bijna driekwart van de Nederlandse bevolking vindt dat premier Balkenende de juiste beslissing heeft geno men door de goedkeuring van het huwelijk van prins Johan Friso en Mabel niet aan het parlement voor te leggen. Dit blijkt uit een enquête van het SBS-programma Stem van Ne derland, die gistermiddag is gehouden. Nu het paar geen goedkeuring krijgt van de Eerste- en Tweede Kamer, verliezen ze hun recht op troonopvolging. Ook zullen ze geen lid meer zijn van het Koninklijk Huis. Van de ondervraagden vindt 68 procent dat de prins wel met Mabel kan trouwen. 65 Procent vindt dat het koningshuis door de kwestie van het verleden van Mabel Wisse Smit scha de heeft opgelopen. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix maakt 'niet de gemakkelijk ste dagen' door, zei premier Balkenende gisteren. Dat is al meer dan een jaar het geval. Afgelopen maandag was het pre cies een jaar geleden dat prins Claus overleed. Dit voorjaar schopte haar nichtje Margarita, dochter van prinses Irene, een rel. Daar komt het drama-Mabel bij. Giste ren werd duidelijk dat de koningin niet het hele verhaal over Klaas Bruinsma kende, toen ze Mabel deze zomer aankondig de als een nieuwe aanwinst voor de familie. Ze had toen in fei te al voor Mabel gekozen. ANP DEN HAAG - Prins Constantijn viert zaterdag zijn 34ste ver jaardag. Hoewel de prins officieel in Londen woont, viert hij het feest op Huis ten Bosch, waar hij met zijn vrouw Lauren tien en hun dochtertje Eloïse ook een onderkomen heeft. De verjaardag zal daar 'in huiselijke kring' worden gevierd, aldus de RVD gis1 eren. Waar Friso en Mabel, een goede vrien din van Laurentien, verblijven, is niet bekend. Mabel woont en werkt in Brussel, Friso woont in Londen. Het paar gaat na het huwelijk in Londen wonen. ANP DEN HAAG - Prins Friso is na zijn huwelijk met Mabel Wisse Smit natuurlijk nog wel lid van de koninklijke familie en blijft ook gewoon prins heten. Maar hij is dan naar het zich laat aanzien geen lid meer van het Koninklijk Huis en valt bij voorbeeld ook niet meer onder de ministeriële verantwoorde lijkheid. De Grondwet sluit ook de eventuele kinderen van het paar van de troon uit. Over de titelatuur van Mabelals zij eenmaal Friso's vrouw is, is nog niet gesproken, liet de premier gisteren weten. ANP HILVERSUM - Misdaadverslaggever Peter R. de Vries vindt dat de AIVD onvolledig en onzorgvuldig onderzoek heeft ver richt naar de levenswandel van Mabel Wisse Smit. Hij denkt dat de inlichtingendienst 'teveel in eigen gelederen naar in formatie heeft gezocht en niet in criminele kringen'. „Er is weerzin om met criminelen te praten, maar het had in dit geval geen zin om de informatie bij de pastoor op de hoek van de straat te halen." Volgens De Vries heeft de AIVD wel Mabel Wisse Smit zelf gehoord, maar is er nooit gesproken met criminelen en bekenden van de vermoorde maffiabaas Bruinsma. „Niemand die ik gesproken heb, is benaderd door de AIVD voor informatie. Dat had in mijn optiek wel gemoe ten." ANP schreef over vluchtelingen- recht, aangegeven geïnteres seerd te zijn in asiel- en vluchte lingenzaken. door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Minister Remkes (VVD) is door de affaire rond Mabel Wisse Smit in ernstige verlegenheid gebracht. Hij is als minister van Binnenlandse Za ken immers verantwoordelijk voor de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). In de Tweede Kamer zijn vraagte kens gerezen over de manier waarop de AIVD het onderzoek naar Mabel heeft aangepakt. De dienst had het onderzoek naar Mabel afgerond voordat op 30 juni de verloving met prins Johan Friso bekend werd ge maakt. Premier Balkenende wees in zijn persconferentie gis teren tot drie keer toe in de rich ting van de inlichtingendienst. „De AIVD heeft mij één- en an dermaal verzekerd dat er geen beletsel was voor het voorgeno men huwelijk." De minister van Binnenlandse Zaken is de eerst verantwoordelijke voor het functioneren van de dienst, be nadrukte hij. Ook de Kamerfracties richten nu hun pijlen op het onderzoek naar het verleden van Mabel. „Wanneer is besloten tot wat voor soort onderzoek? Is dat te licht geweest?", schudde PvdA- woordvoerster Kalsbeek de vra gen in een eerste reactie zonder problemen uit haar mouw. De vraag blijft waarom tv-journa- list Peter R. de Vries wél infor matie boven water kreeg over de verhouding tussen Mabel en topcrimineel Bruinsma. Terwijl de inlichtingendienst, die al vanaf 2001 wist van de relatie tussen Wisse Smit en Bruinsma, niet verder kwam dan de ver klaring van Mabel en Friso zelf, namelijk dat de eerste twee 'geen zakelijke of intieme rela tie' hadden. Het in de ogen van veel Kamer leden klungelige onderzoek naar Mabel is echter geen inci dent. Remkes, sinds juli 2002 minister van Binnenlandse Za ken, heeft al verschillende keren in het parlement spitsroeden moeten lopen over het functio neren van de AIVD. In december 2002 gaf Remkes na lang aandringen van de Ka mer toe dat de dienst te passief was geweest bij het onderzoek naar de veiligheid van Pim For tuyn. Vervolgens bleek in maart van dit jaar dat de staf van Beatrix op eigen houtje opdracht aan de AIVD had gegeven om de han del en wandel van Edwin de Roy van Zuydewijn na te gaan, om dat die zich had verloofd met haar nicht prinses Margarita. Remkes en zijn voorganger De Vries wisten daar niets van. Daar komt nu de affaire-Mabel bij. In de reacties van de Kamer was irritatie merkbaar over het functioneren van de AIVD. Het is de vraag of Remkes het redt met Balkenendes verklaring dat 'er tegen onwaarheid geen kruid gewassen is.' GPD Advertentie Laurentien (36), die in mei haar tweede kind verwacht, veran derde eerder dit jaar eveneens van baan. In mei nam ze af scheid van het internationale communicatiebureau Weber Shandwick. Sindsdien werkte ze voor zichzelf, omdat ze meer tijd wil om haar eigen agenda te bepalen. In een zelfstandige positie kan Laurentien ook makkelijker de afweging maken of bepaalde werkzaamheden haar niet in conflict brengen met haar ko ninklijke positie. „Daar moet je bewust mee omgaan", zei ze on langs. Laurentien zet zich daar naast in voor de strijd tegen het analfabetisme. GPD I KEUKENS s. BADKAMERS Huls»*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3