PZC Mallorca mooi en stil achter de kust i i a Nu de wereld aan jë Herfst beleven in Gelderse Laren ■ai TUI Reisbureau Mexico Goa Wil I Algarve heeft mooiste strand Mallorca. Eiland van vooroordelen. Te toeristisch, te vol, te Duits, het zal best waar zijn. Maar niet als je de bak en braad-stranden achter je laat. Daar ligt het Mallorca van stille baaien, suffe dorpjes, prachtige natuur en verleidelijke pleintjes. KERST en OUD NIEUW 'Casa Claudia' 5 Kaasfondue Nieuwe Hampshire-hotels KLM winter in arke Voor €699,- arke Voor€389,- Dominicaanse Republiek arke Voor€429,- arke Voor €499,- Advertentie-exploitatie: wnord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7Peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. zaterdag 11 oktober 2003 Het sta tion van Sóller waar de toeristen van het boemel treintje moeten overstap pen op liet tram metje naar het eindsta tion: Port de Sóller. Door Hans van Alebeek TLissen de verweerde beelden in het Pare de la Mar prijkt in eens een spierwit beeld van een Mid deleeuwse jonkvrouwe. Een klein Engels meisje bekijkt vol bewondering het kunstwerk. Namens haar ouders gooit ze wat euromuntjes in een bakje als plots het beeld minzaam knikt, vriendelijk lacht en dan weer bevriest. Het meisje krijst het uit en rent gillend naar haar ouders toe. Zo jong en al een trauma rijker. Een eerste bezoek aan Mallorca lijkt op de ervaring van dat meis je in het park, maar dan anders om, aangenaam verrassend. Je denkt een overbekend, lelijk ei land te zullen zien maar dat blijkt verrassend veelzijdig. De hoofdstad Palma doet zijn best doet om te bekoren. Een heerlijk zonnetje, volle terras jes en op elke hoek een nieuwe verrassing. De kathedraal, pal aan zee, is ongetwijfeld de meest imposante. Het lijkt wel een kasteel, zo dik zijn de mu ren en zo robuust de bogen en kantelen. Een schril contrast met de binnenkant waar je strui kelt over de verfijnde altaren en kunstschatten - allemaal veilig achter slot en grendel. Waar zijn de te dikke en te brui ne toeristen? De torenhoge bed denbunkers, de keten van souve nirshops en de overvolle stran den? Vanuit Palma zijn ze vaag te zien in de baai die als twee °Pen armen de gasten van oudsher lijkt uit te nodigen om hier massaal neer te strijken. Maar van die invasie heeft de hoofdstad weinig last. Hier kun je nog uren zwerven door klei ne straatjes, koffie drinken op een suf pleintje en de dag afslui- ADVERTENTIE je ziet ons ook JiveralJ Ka! rories au Soleil PP te Petit Savoyard 6 P®rs Pr'js P P per week v a Zeil am Ziller, Zillertal APP Regina Mox' 4 Pers. Prijs p.p. per week v.a. Eerlos, Zillertal APP- Haus Haas P®"--Prijs p.p. per week v a. tes Arcs 2000, Les Arcs TP Chalet Altitude 2100 °X 4 P®rs- Pr'is P P- per week v.a «oyrttofen, Zillertal PP- Zillerpromenade 4pets Pftjsp.p. per week va ook te boeken op www.qad.nl Qe? P P- P*' w«ek bij ma,, u— Vertlr OA b V e'9en vervoer 2001 7 6n ^ecerr,t>er AKlfl ANVD Z'e Verder 9'ds" en oor waarden. Andratx In Sóller draait het nog steeds om sinaasappels. Er zal geen eiland zijn waar zo veel vliegtuigmaatschappijen op landen als Mallorca. Het gros van die massa strijkt neer in de baai rondom de hoofdstad Palma met de overbekende en langgerekte stranden. Liefhebbers van iets meer rust en ruimte zoeken beter het achterland op. Bijvoorbeeld Camp de Mar (onder Andratx) waar onder meer Do- rint een groot vijfsterrenresort heeft liggen. Superdeluxe met tallo ze zwem-, fitness- en wellnessvoorzieningen. En natuurlijk een 18 holes-golfbaan met als grootste bijzonderheid hole 4 (genaamd 'Casa Claudia') die uitkijkt op de villa van Claudia Schiffer. Voor meer informatie over Mallorca: Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, tel. 070-346 59 00, website: www.spaansverkeersbureau.nl Voor informatie over het Dorint Royal Golfresort Spa op Mallorca, tel. 0800-235 36 74, of www.dorint.com/mallorca (e-mail: benelux@dhe.dorint.nl). MALLORCA Sóller ten met een cerveza op het kleu rige Placa Mayor, een binnen plein zoals ze die alleen maar in de zuidelijke landen lijken te hebben. Op weg naar het 'Wilde Westen' van Mallorca zien we nog wel de achterkant van het gelijk dat Mallorca een giga-toeristenoord is. Rijen hotels, winkels, restau rants en shops laten hun lelijke 'kont' zien aan het verkeer dat voorbijraast. Snel vergeten. Wij zijn op weg naar veel mooiere plaatsjes als Estellencs en Valldemossa, al leen te bereiken via een misse lijkmakend mooie slingerweg langs de grillige bergkust. Hier geen wit strand maar baaien en inhammen en af en toe een klif die als een verweerde vinger in de zee ligt. Langs de kant van de weg overal klaprozen en af en toe een opaatje dat nog bij elke passerende auto zijn vinger groetend opsteekt. In Valldemossa komen we niet weg van een terrasje in de scha duw van het beroemde kartui zerklooster. Een plek waar schrijfster George Sand en com ponist Frédéric Chopin samen enkele maanden doorbrachten. 'Een ding is zeker, ik leef in een klooster dat in het prachtigste land van de wereld ligt', schreef Chopin aan een vriend. En Sand: 'Het is de mooiste plaats waar ik ooit heb gewoond en een van de mooiste die ik ooit heb gezien.' Er zijn er meer en thousiast, zo blijkt. Voort gaat de slingertocht, rich ting Sóller. Een pareltje, inge bed tussen sinaasappelplanta ges en bergen die het 'oranje goud' beschermen. Die sinaasap pels zijn ook de aanleiding ge weest voor de aanleg van het be faamde treintje tussen Sóller en Palma. In 1914 neergelegd als een soort mini-Betuwelijn voor vrachtvervoer en nu dé toeris tenattractie tussen beide ste den. Ongeveer een miljoen toe risten boemelen per jaar in het antieke treintje naar Sóller om vervolgens over te stappen op het net zo antieke tramlijntje dat de laatste vier kilometer Ook Mallor ca: prachti ge baaien met woeste natuur en fraaie verge zichten. FOTO'S GPD naar het havenstadje Port de Sól ler aflegt. Voor de sfeer en de gezelligheid hoefje daar overigens niet naar toe. Port de Sóller lijkt te veel op het beeld van Mallorca dat we al bijna verdrongen hadden: druk, toeristisch en plat. Het kan geen toeval zijn dat juist hier een pa pegaai op een terras de hele och tend zit te fluiten als een bouw vakker die vanaf de steiger een lekkere meid voorbij ziet ko men. Maar gelukkig boemelt het trammetje weer snel terug naar het schitterende dorps plein van Sóller. Een mooie plek om het verrassende beeld van Mallorca definitief op de harde schijf te branden. Uit onderzoek van Toerisme Recreatie Nederland blijkt dat een kijkje achter de schermen bij grote bedrijven een steeds gewilder uitje is. Met een bootje door de haven van Rotterdam, een ont dekkingstocht door de wereld van de koffie of verdwalen op de bloemenveiling van Aalsmeer. Bij welke 'reus' van BV Nederland zou u wel eens een dag willen rondneuzen? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Gemak dient de mens Vorige week vroegen we wat u het liefst eet na een middag intensief skiën. Spaghetti Bolognese is favoriet. Een goede keus doordat de combinatie van veel koolhydraten en een beetje vet de meeste energie levert. Uitslag: 1 Spaghetti Bolognese 2 Wiener Schnitzel 3 Apfelstrudel 4 Erwtensoep 21% 16% 15% 12% 10% P. Schutte van Voedingscentrum Nederland: 'Spaghetti Bolog nese verschaft het lichaam veel energie door de combinatie van koolhydraten en vet. Koolhydraten geven je energie voor zo'n twee uur. Vet zorgt voor energie op de langere termijn, tot vier uur. Ga je een hele dag skiën, dan is het belangrijk goed te ontbijten en vaak je energieniveau aan te vullen in de vorm van tussendoortjes. Neem dus in een heuptasje wat fruit, een boterham of een volkoren koek mee.' Op een sneeuwbal die van een helling rolt en snel al maar groter wordt, dat lijkt de ontwikkeling van de Hampshire-hotelketen in ons land. Nog maar een paar jaar geleden begonnen, telt Hampshire Hospitality Leis ure nu al dik over de twintig aangesloten hotels. Met name de laatste weken zijn er veel bijgekomen: het fraaie in de Groninger binnenstad gelegen Hotel de Ville, geliefd bij schrijvers (Joost Zwagerman, Emma Brunt, Theo van Gogh), politici (Wim Kok, wijlen Pim Fortuyn, Helmut Kohl) en artiesten (Bono). In Valkenburg werd Grand Hotel en Restaurant Voncken aan de keten toegevoegd, en in het oosten van het land het 'Aspergehuis van de Achterhoek', Stad Münster, in Winterswijk. Dan werd in Kerkrade Kasteel Erenstein met het bijbehorende Hotel Brughof op de lijst van 'vero veringen' gezet en in Wassenaar de fameuze Auberge de Kieviet. Tenslotte kreeg L&ndgoed Stakenberg, net buiten Elspeet, het Hampshire-latyel. Meer info: tel. 035-672 00 77 of website www.hampshire-hotels.com. De KLM gaat in het winterseizoen, dat voor onze ko ninklijke luchtvaartmaatschappij op 26 oktober be gint, het nieuwe vliegtuigtype Boeing 777-200ER inzet ten. Onder meer naar Kaapstad in Zuid-Afrika, een vlucht die daardoor non-stop kan worden uitgevoerd. Van de nieuwe Boeing zijn er tien besteld, zes worden er nu al in de vloot opgenomen en behalve op de route naar Kaapstad ook naar Toronto, New York, Tokio en Nairobi benut. Volgend jaar zomer, zo is bekendgemaakt, gaat de KLM rechtstreeks vliegen naar Riga in Letland, voor de maatschappij een geheel nieuwe bestemming, en Kris- tiansand in Noorwegen. Meer info op website www.klm.com. ADVERTENTIE De bosrijke Gelderse Achter hoek is zeker voor mensen die van wandelen houden een be zoekje waard; zeker op een mooie, zonnige herfstdag. Tot eind oktober bestaat nog de mo gelijkheid het landgoed Verwol- de bij Laren te bezoeken al was het alleen maar om de dikste eik van Nederland - leeftijd 750 jaar - te bewonderen. De wandel tocht duurt tussen een en twee uur, afhankelijk van de afstand, en leidt door de bossen van Ver- wolde en langs waarschijnlijk de dikste eik van Nederland. Het landgoed Verwolde werd in 1738 door heer Ripperda aan de Duitser Evert Golstein verkocht voor 26.000 gulden. Die schonk het huis aan zijn" dochter en schoonzoon, Allard Philip van der Borch. Diens zoon Frederik TATillom "hniiwHa "hot "hnic in 1776. Sindsdien hebben zes ge neraties 'in de heerlijkheid' (adel) er gewoond, onder wie twee burgemeesters van Gors- sel; Allard P.R.C. van der Borch van Verwolde en zijn zoon Wil lem H. Emile. In het voorhuis is nog zeer oud stucwerk te zien is. De herenka mer geeft een uitstekende in druk hoe de baronnen leefden. De kinderen gingen tot hun ze ventiende of achttiende jaar niet samen met de ouders aan ta fel. Zij dineerden elke dag in de kinderkamer met de gouvernan te. Dat maakte het leven van de huidige baron, Allard Philip, een zaam. Daarnaast was hij de jong ste van zes kinderen. De vijfde telg was zeven jaar ouder. 'Maar ik heb het wel altijd heerlijk ge vonden om hier te wonen. Ik Kon win nrlit Rnitpnmpnc pin houd van de jacht. Het is jam mer dat de konijnen en hazen nu verdwenen zijn uit de bos sen. Ze zijn allemaal opgegeten', aldus de baron. Het kan zijn dat de bezoeker van Verwolde de ba ron en zijn hond tijdens een bos wandeling tegenkomt. Hij heeft dan wel het huis opengesteld voor publiek en het beheer afge staan aan Geldersche Kasteelen, maar de wijnkelder en de biblio theek heeft de baron voor zich zelf gehouden. Landgoed Verwolde is tot 1 novem ber op zondag geopend van 13.00 tot 16.00 uur; dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Rond kerst is Huis Verwolde op ver schillende dagen open en aange kleed in kerstsfeer. Het nieuwe sei zoen begint in april. Informatie: tel. ni;7^./ini on (An*/\a/ nl.nlz nl Puerto Vallarta, Hotel RIU Jalisco****/* 9-daagse strandvakantie all inclusive van €799,- Puerto Plata, App. Don Andres** 9-daagse strandvakantie van €439,- Noord Goa, Hotel Peravel Beach* 9-daagse strandvakantie van €585,- Bamburi Beach, Hotel Bamburi Beach*** 9-daagse strandvakantie JB all inclusive van €599,- Boeken? Kom langs bij één van de 217 World of TUI Reisbureaus, bel 0900 8847 of surf naar www.reisbureau.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35