PZC IP A- A Nieuwbouw op terrein voormalig Janseniuslyceum Ik kijk wat het pand kan verdragen WOON I Schouwen-Duiveland Makelaardij - m&t slERi** 1 Uitzicht idvertentie-exploitatie: Onnrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; rtuws-viaanderen: 0114-372770; finaal: 020-4562500. ifledactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl 'postbus 31,4460 AA Goes. zaterdag 11 oktober 2003 Schouwen-Duiveland Makelaardij BV Lange Ring 2 4311 BD Bruinisse Postbus 139 4310 AC Bruinisse www.sdmakelaardij.nl Telefoon 0111-489400 Telefax 0111-489499 info sdmakelaardij.nl tekening nieuwbouwwijkje bij het voormalige schoolgebouw. Terug naar school De voormalige sportvel den en het schoolplein van het oude Janseniusly ceum in Hulst maken binnen afzienbare tijd plaats voor een nieuwe wijk met 26 wo ningen. De oude voorgevel van het schoolgebouw blijft gespaard, de klaslokalen worden verbouwd tot zes ap partementen. Voor de toe komstige bewoners, waar onder wellicht veel oud leerlingen, is het 'terug naar school'. Het Terneuzense Projectont wikkeling Zeeland (voor heen Projektbouw Zeeland) won enkele jaren geleden de 'prijsvraag' die de gemeente Hulst uitschreef voor de invul ling van het gebied. Het ont werp van Projectontwikkeling Zeeland, in samenwerking met architectenbureau Fierloos uit Terneuzen, sprak de gemeente het meest aan. In het ontwerp is de oorspronkelijke belijning van sportvelden, schoolplein en het schoolgebouw - in letterlij ke zin - te herkennen. Het motto van architect N. Fierloos was dan ook dat de nieuwe wijk naadloos moest passen binnen de omgeving. De villawijk (in de volksmond De Goudkust gehe ten) aan de ene kant, het stads park en de wallen aan de andere kant. Het behoud van de beeldbepa lende voorgevel van het school gebouw was voor Fierloos een must. „De mogelijkheden lig gen er voor het oprapen. De enorme hoogte van de klasloka len, het prachtige trappenhuis, de brede gangen met natuur steen en de grote hoge ramen. Het casco van het gebouw laten we dus zoveel mogelijk intact." Volgens J. Sips, directeur van Projectontwikkeling Zeeland, zou de hele buurt, en misschien wel de hele stad, over het bedrijf zijn gevallen als de voorgevel werd gesloopt. Sips: „Voor een projectontwikkelaar is er niks beters dan slopen en opnieuw bouwen, maar dan zouden we nooit dezelfde prachtige archi tectuur terugkrijgen. Wel ver keerde het pand in slechte staat en het is een heel karwei het op te knappen, maar het zal meer dan waard blijken." De overige lesvleugels, lelijke aanbouwen, zijn wel gesloopt. De Hulster stadsarchitect F.P. Joseph Rouleau, die in JP rx 41 De twee dakappartementen behouden het originele balkenplafond. foto Peter Nicolai Artist's impression van de achtergevel van het voormalige Janseniuslyceum. n de serie woonberoepen staat ,y'^ehjks een beroep op het le° van wonen centraal. De ®eest uiteenlopende personen ornen aan bod: van stucadoor en hovenier tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de restauratiearchitect -< Hulst meer panden op zijn naam heeft staan die allen opvallen door hun markante architec tuur, maakte in 1923 het eerste ontwerp van de voorvleugel. Er was toen enkel de begane grond. In 1948 werd doorde toen vijfja rige Jantje Boezeman (zoon van de rector) de eerste steen gelegd van de twee verdiepingen van de school, vanzelfsprekend óók ontworpen door Rouleau. De school werd het Jansenius Ly ceum gedoopt, vernoemd naar Cornelius Jansenius (1510- 1576) geboren in Hulst en de eerste bisschop van Gent. Rouleau kan gerust zijn. Zijn oorspronkelijke ontwerp wordt weinig geweld aangedaan. Door het slopen dan de andere les vleugels is nu eigenlijk pas goed te zien hoe hoog het pand is. Vanaf de achterzijde bezien, is duidelijk zichtbaar dat de Ti- voliweg eigenlij k een di j k isHet schoolpand torent metershoog boven het landschap uit en de toekomstige bewoners van het appartementencomplex krijgen vanaf hun balkon of loggia een zeer wijds uitzicht over de nieuwe wijk on- Twee leslokalen worden verbouwd tot één appartement. foto Peter Nicolai der hen en het stadspark in de verte. Gekozen is van twee klasloka len één appartement te maken, met een fenomenale plafond hoogte van 3,5 meter. Alleen bij de twee dakappartementen is het plafond lager, maar daar voor in de plaats hebben deze appartementen het originele balkenplafond en een bijzonde re indeling. Ze zijn weliswaar een slagje kleiner dan de vier appartementen op de begane grond en de eerste verdieping, maar dit wordt wellicht gecom penseerd door de zolderverdie ping bij deze appartementen te betrekken. De zolder kan bij voorbeeld dienst doen als ate lier. Of dit technisch mogelijk is, wordt nu nog bekeken. Per verdieping komen twee ap partementen, in totaal dus zes. Aan de achterzijde van het pand komen carports met een toepas selijk lessenaarsdak en kunnen de appartementen worden be reikt met een glazen lift. De en tree van het appartementen complex (de Voorhof genaamd) wordt aangekleed met een fon tein en acht parkeerplaatsen voor bezoekers. De oude bomen aan de straatkant blijven ge woon staan. Het complex heeft nog geen naam, maar daar wordt al over gefilosofeerd. Ver kopend makelaar J. Verstraeten van Kindt Biesbroeck wil de historie van het pand graag in de naam tot uiting laten komen. De laatste maanden zijn gespe cialiseerde aannemers bezig met de verbouwingswerkzaam heden. Wie nu alvast een kijkje wil nemen in het schoolpand, kan bij Kindt Biesbroeck een afspraak maken voor een rond leiding. Naast het schoolge bouw wordt nog een vrijstaande woning gebouwd, in de stijl van het schoolpand. Waar eens het schoolplein was, komen acht zogeheten pleinwo ningen. Dit gebied wordt De Binnenhof genoemd en krijgt een zuidelijk tintje. Fierloos: „Het idee is zo'n Frans pleintje te creëren, met bomen en grind- verharding, waar de mensen bij wijze van spreken zouden kun nen petanquen. De verharding loopt door tot de voordeur en hopelijk laten de bewoners dat zo. Anders krijg je allemaal van die verschillende hekjes. Het idee staat of valt ermee dat de toekomstige bewoners mijn in steek omarmen." De woningen zitten aan elkaar vast met een doorlopende muur uit donker rode steen, waar de garagedeur en tuinpoort in zijn aange bracht. De woningen zelf, wor den wit gepleisterd en krijgen een schilddak. De pleinwonin gen zijn voorzien van een multi functionele zone aan de zuidzij de van de woonkamer. Deze ruimte kunnen de bewoners la ter makkelijk bij hun woning betrekken om er bijvoorbeeld een serre, werkkamer, praktijk ruimte of extra slaapkamer met badkamer van te maken. Haaks op het plein, in De Bui tenhof, zijn tien geschakelde zogeheten mansardekapwonin- gen ingetekend, ook wel Fran se- of gebroken kappen ge noemd. Met deze woningsoort heeft Fierloos aansluiting ge zocht met de jaren dertig-be bouwing aan de Tivoliweg waar veel mansardewoningen te vin den zijn. Ook wordt de bebou wing aan de Hulsternieuwland- weg, de toegangsweg tot de nieuwe wijk, als het ware de wijk ingebogen. De mansarde woningen zijn qua kleurpalet wezenlijk anders. De woningen zijn opgetrokken in een grijze baksteen, de onderste rij stenen (de plint) en de garage zijn zwart. De feloranje dakpannen geven de huizenrij een jaren De voorgevel van het lyceumge bouw blijft onaangetast. dertig-tintje. De rij bomen die aan de voorzijde van de wonin gen worden aangeplant, loopt door tot in het stadspark. Langs de Bocht van De Buiten hof komen zeven villa's in inter bellumstijl, grote woningen die een lint vormen en waarvan de achtertuin grenst aan de al be staande villawijk. De steen wordt donkerrood, met een dak van zwarte pannen. In eerste in stantie zou op deze percelen vrij gebouwd kunnen worden, wat leidde tot grote belangstelling in de nieuwe wijk. Vrije kavels zijn in Hulst immers schaars, zeker op een locatie zo dicht bij de binnenstad en midden in het groen. Later werd ervoor geko zen de grond toch projectmatig te bebouwen, waardoor veel be langstellenden afhaakten. In middels trekt de verkoop weer aan. Sips: „Projectmatige bouw heeft als voordeel dat je niet te gen het huis van de (over)buur- man moet aankijken dat je niet mooi vind." Het gemis aan vrije kavels wil volgens Verstraeten absoluut niet zeggen dat de wijk een eenheidsworst wordt. „Het gaat om het totaalplaatje, de woningen zullen in deze opzet perfect bij elkaar passen." In de wijk was plaats geweest voor veel meer dan 26 woningen, maar daar is bewust niet voor gekozen. Minder bebouwing komt ten goede aan de tuinen. Door het uitkiezen van het plan van Projectontwikkeling Zee land, conformeerde de gemeen te zich meteen aan het ontwerp. De Welstandscommissie had er niks meer over te zeggen. Ver straeten: „Het mes snijdt wel aan twee kanten. De projectont wikkelaar kan niet meer 'gum men' in de tekening." Begin vol gend jaar wordt begonnen aan de bouw van de eerste wonin gen. Een gedeelte van de infra structuur is nu al aangelegd en de vorderingen op het terrein worden door sommigen op de voet gevolgd. „In de puberteit had ik er een hekel aan hierheen te fietsen. Ik denk dat ik het straks juist fijn zal vinden weer naar 'school' te rijden." Sheila van Doorsselaer Naam: Pieter van Traa Woonplaats: Zierikzee Beroep: restauratiearchitect Belangrijkste gereedschap: meetlint Er zijn circa twaalf restauratiearchitecten in Nederland. Toen deze afstudeerrichting nog bestond in Delft, studeerde er hooguit een student per jaar af. Pieter van Traa uit Zierikzee was acht tien jaar geleden zo'n student. „Het is doodzonde dat ze die afstudeerrichting hebben opgeheven. Ik ben een van de jongsten. Er komt over een aantal jaren een tekort aan deskundige restauratiearchi tecten, terwijl de vraag alleen maar toeneemt." Volgens Van Traa raakt Nederland verzadigd van nieuwbouw. Ook het gebrek aan bouwruimte zorgt er voor dat ei met andere ogen naar monu menten gekeken wordt. Historische pakhuizen en andere utiliteitsgebouwen worden beoordeeld op hun woonmerites terwijl grote woonhuizen soms een nieuwe toekomst krijgen door ze op te delen in appartementen. Nieuwe subsidieregelingen die 'klantvriendelijker' zijn dan de oude maken het restaureren financieel interessanter. Als restauratiearchitect moet je niet van rechte hoeken en gladde, strakke afwerkingen houden. Van Traa wil het liefst de voorgaande bouwfases blijvend laten zien. Hij memoreert een buiten landse architect die in Groningen een versterkte muur uit de dertiende eeuw wilde glad pleisteren omdat het beter zou passen bij de nieuwe opzet van het gebouw. „Ongelooflijk. Daar hebben we met een aantal mensen heel hard voor moeten knokken om dat te voorkomen." Liefde voor oude materialen, hun beperkingen en mogelijkheden kennen, creatieve oplossingen kunnen bedenken en open staan voor de kracht en zwakte van het oude gebouw, dat zijn de kwalitei ten die een restauratiearchitect moet hebben. „Ik kijk in eerste instantie naar wat het pand nodig heeft en kan verdragen. Vervolgens luister ik naar de wensen en eisen van de opdrachtgever. Daarna probeer ik voor beide kanten een acceptabele weg te vinden. Gelukkig hebben vrijwel alle opdracht gevers veel affiniteit met hun monument en zijn ze meestal bereid tot het sluiten van compromissen. Werkt de gemiddelde architect veel vanachter de computer, Van Traa is continu op pad om zaken op te meten, oplossingen voor onverwachte proble men te verzinnen en te voorkomen dat deze oplos singen weer nieuwe problemen scheppen. „Geen pand is hetzelfde. Standaardoplossingen zijn er niet. Vaak bestaan er geen bouwtekeningen en moet het hele pand van binnen en van buiten op gemeten worden. En dan dus ieder hoekje, want er loopt geen muur, geen vloer recht." Restauratie is voor Van Traa niet een pand terug brengen tot een bepaalde tijd. „Elk pand heeft zijn eigen bouwhistorie waar in de loop van de tijd aan gesleuteld is. Je kunt ervoor kiezen om bouwsporen te accentueren, te neutraliseren of lichtjes weg te poetsen. Maar uit een boek scheur je ook geen bladzijde omdat die je niet bevalt. Panden waarvan alleen de gevel nog origineel is en de interieurs uit een betonnen bak bestaan, hebben niets met restauratiearchitectuur te ma ken." Inge Heuff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27