PZC Spitsbergen smelt weg Brits boerengezin ruikt nog steeds de geur van de dood 25 Twee jaar na de mkz-epidemie zaterdag 11 oktober 2003 Onderzoekersparadij s Willem Barentsz Gestroomlijnd Het is de ijsbeer te heet onder de voeten Mijnbouw, toerisme, de jacht op olie, klimaatveranderingen en pcb's zijn slechts enkele bedreigingen voor het Rijk van de Ijsbeer. Spitsbergen, de laatste stop voor de Noordpool, ziet er schoner uit dan het eigenlij kis. De eerste ontmoeting met een ijs beer vindt plaats op het vliegveld van Longyearbyen, de 1700 zielen tel lende 'hoofdstad' van Spitsbergen. Het is een ongevaarlijke, want opge zet. Op het politiekantoor naast de koning van Artica worden bezoekers gewaarschuwd dat niet alle beren - er zijn er zo'n 3000 op het eiland - zo vriendelijk zijn. Niemand mag zich zonder geweer buiten het dorp wagen. Omdat de ijsbeer een beschermde diersoort is, mag je het wapen echter alleen gebruiken als het echt niet an ders kan. Het gaat niet goed met de ijsbeer. Als laatste dier in de voedselketen heeft hij zwaar te lijden onder de milieu vervuiling. Pcb's bijvoorbeeld, die zich hechten aan vet. En vet is nu juist wat pooldieren nodig hebben om de winter door te komen. Nadatde vissen plankton hebben gegeten en de zee honden de vissen, is het de ijsbeer die de zeehond verorbert en daarmee een gevaarlijke hoeveelheid schadelijke stoffen opslokt. Onderzoek wijst uit dat de ijsbeer op Spitsbergen hierdoor zes keer minder vruchtbaar is dan de soortgenoot in, bijvoorbeeld, Alaska. Maar de gezondheid van de ijsbeer is niet het enige dat Gunnar Sander van het Noorse Poolinstituut hoofdbre kens bezorgt. Hij moet onder meer het Noorse ministerie van Milieu in Oslo informeren over de toestand op Sval- bard, zoals de eilandengroep heet waartoe Spitsbergen behoort. „Kijk, die rode vlek daar op de berg. Zuur, zwavel, metalen die overblijven na ja renlange mijnbouw." Sinds begin vo rige eeuw wordt er op Spitsbergen steenkool gewonnen. Hoe netjes er na het sluiten van een groeve ook opge ruimd wordt, er komt altijd wel iets in de bodem. Er gebeurt echter meer op Spitsber gen. Het Noorse parlement besloot in 1990 de eilandengroep Svalbard open te stellen voor toeristen en onderzoe kers. Geologen, biologen, meteorolo gen, massaal komen ze voor Sval- bards unieke bodemgesteldheid, Nova Zambia Spitsbergen Onderzoek wijst uit dat de ijsbeer op Spitsbergen zes keer minder vruchtbaar is dan de soortgenoot in, bijvoorbeeld, Alaska. foto Greenpeace/EPA Mijnbouw vormt een van de bedreigingen van Spitsbergen. dieren, planten en klimaat. De Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA zet er momenteel een filiaal op, omdat het landschap vergelijkbaar zou zijn met dat van de planeet Mars. De status van onderzoekersparadijs is prettig, maar brengt ook problemen met zich mee. Rond Longyearbyen ontstond een woud van antennes voor onderzoek van het noorderlicht. Het stikt er van de weerkoepels voor de meteorologen. Op de zeebodem wordt een glasfiberkabel aangelegd om de nederzetting van 's werelds snelste in ternetverbinding te voorzien. De hor de wetenschappers moet ergens wo nen en leven. Men reist vooral per vliegtuig. Dat alles heeft gevolgen foto Aleksander Nordahl/NTB voor het milieu. Voor de toeristen geldt hetzelfde. Economisch gezien een succesverhaal (dit j aar kwamen er 28.000), maar toch. Er zijn nadelen. Gunnar Sander: „Vanuit milieuoog punt is de groei natuurlijk discuta bel." Tove Eliasen, werkzaam bij het Bureau voor Toerisme in Longyearby en, is het daar niet mee eens. „Zijn menselijke sporen in de sneeuw een bedreiging van het milieu?" Volgens haar zijn de regels ter bescherming van het milieu streng genoeg. Sneeuwscooters zijn alleen op be paalde paden toegestaan en moeten zijn uitgerust met een minder veront reinigende viertaktmotor. Wegwerp- producten zijn op het eiland verbo den. Toeristen die meegaan op een 'safari' waarbij afval wordt opge ruimd, verdienen een speldje. „De na tuur is juist het product dat we verko pen. Natuurlijk willen we dat niet verpesten", zegt Eliasen. „Mensen die hier naar toe komen, komen ook niet voor het uitgaansleven. Het zijn toe risten die de natuur begrijpen en am bassadeurs kunnen zijn." Pijnlijker wordt het als de zoektocht naar olie ter sprake komt. Proefboringen wij zen uit dat het zwarte goud waar schijnlijk op Svalbard te vinden is, maar de Noren zijn voorzichtig met het geven van toestemming voor het echte werk. Hetzelfde geldt voor het goud dat zich vermoedelijk onder de permafrost bevindt. De Noren zijn bang dat de wetenschappers wegblij ven als de natuur niet meer ongerept is omdat iemand met goudkoorts aan het graven is geslagen, maar de rege ring heeft nog geen standpunt ingeno men. Sander: „Deze nieuwe projecten conflicteren met de milieuwetgeving. Het wordt een grote uitdaging het mi lieu dan nog te beschermen." Nu al kent Noorwegen de strengste milieuwetten ter wereld. Svalbard heeft zelfs een aparte natuurwet. Zo staat er op het weggooien van een pa piertje een boete van 50.000 kronen (6240 euro). Ook in Barentsburg (1000 inwoners), zo'n 60 kilometer ten zui den van Longyearbyen, geldt die wet. Maar het eerste dat reizigers die de Russische mijnwerkers nederzetting aandoen opvalt, is de stank. Zwarte rookwolken drijven uit talloze schoorstenen de frisse poollucht in. De stroomcentrale is sterk verouderd. Overal liggen plasjes olie. Barentsburg is vernoemd naar ont dekkingsreiziger Willem Barentsz, die in 1596 als eerste voet aan wal zet te op Spitsbergen. De Nederlandse nederzetting werd in 1932 aan het Russische staatsbedrijf Artikugol verkocht. De enige band die nu nog bestaat, zijn de schepen die steenkool voor Rotterdam komen halen. Verder leeft in Barentsburg de Sovjet Unie voort. Lenin staat nog op zijn sokkel en de mijnwerkers krijgen drie keer per dag te eten in de kantine. Af val wordt gewoon in zee gekieperd. Het milieu is geen factor. Maar er is echter niemand die de relatie met de Russen op het spel wil zetten door hen daarop aan te spreken. Hoe scherp het contrast is tussen Barentsburg en de ongereptheid van de natuur blijkt even ten zuiden van de Russische stad. Daar ligt de 3,2 miljard jaar oude glet sjer Esmarkbreen. Kristalhelder wa ter dat in bevroren toestand zo ter koeling van een alcoholisch drankje gebruikt kan worden. Waarbij de fijn proever tegelijk de horizon afspeurt naar een ijsbeer. De kans dat die zich daar laten zien is edhter klein. Het broeikaseffect leidt ertoe dat ijsschot- sen smelten. Omdat'de ijsbeer pakijs nodig heeft om op te jagen, moet hij steeds verder naar het noorden trek ken. Sanders: „Behalve de PCB's die de voortplanting in gevaar brengen, is er dus ook het risico dat de ijsberen over een aantal jaar, als steeds meer ijs verdwijnt, verhongeren." Windy Kester Groenlandzee Barentszee 100 km Het is alweer bijna twee jaar geleden dat de mond- en klauwzeer epidemie door Groot-Brittannië raasde en gruwelijke tele visiebeelden van de verbranding van vele duizenden dieren te zien waren. De eerste beelden uit Groot-Brittannië waren afkom stig van de boerderij van Kevin Feakins. Vanwege de toen heersende paniek, werden de zaken op zijn erf zo slecht geregeld, dat de boerenhoeve en 105 hectare landgoed nu onverkoopbaar zijn. Bodem en drinkwater raakten ernstig vervuild door een lek in een bassin, waarin de lichaamssappen en het bloed van zijn veestapel werd opgevangen. Totale schade: dertien miljoen euro. Feak ins daagt de regering nu voor de rechter. Llancloudy is een typisch boerengehucht, een doorgaande weg met zes huizen en een kerkhof, in het begeerlijk groene en heuvel achtige Herefordshire. Het dorp wordt ge domineerd door Hill Farm, de boerderij van Kevin en Gina Feakins. Ooit een florerend veebedrijf - de Feakins vervoerden tussen september en maart zo'n acht- tot tiendui zend schapen naar Nederland, Frankrijk en Duitsland - nu het tweede kerkhof van Llancloudy. Begin 2001 werd Kevin Feakins (51) door de regering aangeduid als één van de twee boe ren die, onopzettelijk, mkz door Engeland en Frankrijk hadden verspreid. Op 27 fe bruari, werden al zijn 270 koeien en 650 schapen vernietigd. „Er kwamen meer dan zestig vreemden op mijn landgoed, namens ?e regering, die mijn schapen en koeien de °gel gaven, alle fundamenten van mijn schuren openbraken en zelfs hele accu's, verfpotten en chemicaliën begroeven. Het was een totale paniekactie om het virus zo snel mogelijk in de kiem te smoren. Door jrujn bedrijf onder de grond te stoppen, nopten ze het mkz-probleem in één klap te kunnen wegwassen." De nachtmerrie van de Feakins werd de nachtmerrie van menig veehouder in Euro pa. In Llancloudy smeulde het vuur ruim een maand lang na. Toen het eenmaal doof de, kon Kevin in de as nog steeds niet ver brande resten onderscheiden. Op de belt waar kuil voerhout en stenen van de opstallen zijn begraven, wijst hij naar een paar uitstekende beenderen en schedels van schapen: „Hier horen geen botten te lig gen, het graf van de dieren is verderop. Je vraagt je af hoe dat hier terecht is gekomen. Deze schedels hebben niet eens gebrand." Kevin en Gina mochten tijdens de crisis twee maanden lang hun erf niet verlaten. „Iedereen kwam en ging, maar wij waren gedoemd in het hellevuur achter te blijven. Mijn vrouw lag elke nacht over te geven, vanwege de afschuwelijke geur van de dood. Ze raakt nu nog steeds in paniek als het eten ietsje aanbrandt. De geur is niet weg te wissen." Zes weken na de eerste uitbraak werd voor boeren een vergoeding geregeld van 866 eu ro per dier. „Wij hadden de pech vóór die regeling te zijn getroffen. Boeren uit het noorden zijn zeer welgesteld uit deze crisis gekomen, maar aan onze neus ging het alle maal voorbij. Tijdens onze ontruiming be stonden nog geen officiële formulieren, de veearts noteerde alles op losse velletjes en die raakten zoek." De Feakins brachten het ministerie van Landbouw voor de rechter en ontvingen in januari van dit jaar alsnog een geringe com pensatie voor hun vernietigde veestapel. „Ik denk dat het ministerie daar verbitterd over is, we krijgen namelijk geen enkele me dewerking." Kevin heeft nog meer geld tegoed. „Alle boeren kwamen tijdens de mkz-crisis op de loonlijst van het ministerie. Ik werd enkele maanden later gevraagd een contract te te kenen op basis waarvan ik mijn salaris zou ontvangen. Mijn advocaat ontdekte dat daarin vier pagina's over geheimhoudings plicht waren opgenomen. Ik weigerde te te kenen en heb nooit mijn loon gezien. Ik wil de me niet de mond laten snoeren, wat bij heel veel boeren wel is gebeurd." De Feakins besloten al snel na de tragedie hun spullen te pakken en te verhuizen. „We wilden weg van deze nare herinnering, ver weg. We dachten aan Nieuw-Zeeland, Au stralië, wellicht Canada. Vijfendertig jaar lang heb ik gezwoegd om mijn eigen bedrijf op poten te krijgen, maar dit was niet langer de plek waar we wilden zijn." Hill Farm werd voor 1,5 miljoen euro te koop gezet. „Geen agrariërs maar een stel uit Londen toonde interesse. Maar een week voor de overdracht trokken zij zich terug." De Feakins waren verplicht de mogelijke kopers te wijzen op afwijkingen in de bo dem. „Temidden van de verkoopprocedure ontdekten we een vreemde smaak in ons drinkwater. We haalden er een bodemspeci alist bij, die een lek in de lagune ontdekte die we tijdens het afschieten van de veesta pel hadden moeten aanleggen. In dit bassin waren bloed en andere vloeistoffen van de dieren opgevangen, maar ook chemicaliën voor landbewerking. De bodem en het drinkwater blijken vervuild door chlorven- vinphos (pesticide) en lichaamssappen van de beesten, en mogelijk ook met het bse-prion. Het rapport concludeerde dat we op een tijdbom leven." Bse, beter bekend als de gekkekoeienziekte, kan bij mensen leiden tot de dodelijke Ziek- Kevin Feakins in het basin waarin het bloed van zijn afgemaakte veestapel werd opgevan gen. foto Graham Wilson/GPD te van Creutzfeldt-Jakob. Dat het prion, het fatale eiwit, aanwezig kan zijn op Hill Farm komt doordat runderen geboren vóór 1 au gustus 1996 -de bse-bevattelijke generatie- op deze locatie zijn afgeschoten, verbrand en begraven. De procedure is verboden en het ministerie had de runderen dan ook moeten afvoeren. Feakin: „Hoe kon ik we ten wat ze uitvoerden, je denkt dat je met vakmensen te maken hebt. Wekenlang heb ben we dat water gedronken, de kans be staat dat we zelf besmet zijn." Documenten van het ministerie van Landbouw winden er geen doekjes om: de Feakins worden aange duid als potentiële dragers van het virus. Volgens berekeningen gaat het 11,5 miljoen euro kosten om grond en water te saneren. De waarde van de boerderij daarbij opge teld, laat Kevin en Gina achter met een to taal negatief vermogen van dertien miljoen euro. De Londenaren trokken zich onher roepelijk terug. Het gezin Feakin was al verhuisd en zag zich genoodzaakt terug te keren. Twee jaar na dato zijn de dozen nog steeds niet uitgepakt. Woonvertrekken ogen leeg, slechts hier en daar hangt een foto en staan wat vetplantjes in de vensterbank. „We willen hier niet blij ven, dus de dozen blijven dicht.In de huis kamer staan een fauteuil en een televisie, de enorme keuken is slechts voorzien van een tweedehands tafel en wat gammele stoelen. In een hoek staat een blauwe jerrycan, ge vuld met het drinkwater dat bij de buren wordt getapt. „Naarmate de mkz zich verspreidde, wer den de zaken steeds beter gestroomlijnd en de administratie en vergoedingen beter ge regeld. Het is een schande dat het ministerie mij op geen enkele wijze tegemoet is geko men. Het ministerie heeft fouten gemaakt, en vervolgens geprobeerd deze onder het ta pijt te vegen." De Feakins brengen het mi nisterie in november voor het Hoogge rechtshof. Een opsteker voor Kevin is dat hij drie we ken geleden een dossier over Hill Farm ont ving, waarmee hij sterker hoopt te staan tijdens de rechtszaak. De papieren zijn af komstig van het Milieubureau, dat de mkz- crisis heeft aangepakt en nu onderdeel uit maakt van het ministerie van Landbouw. Volgens de Britse wet op de privacy kun je tegen een kleine vergoeding bij elke organi satie al je persoonlijke data opvragen die de instantie zelf heeft gedocumenteerd. „We hadden de juiste persoon aan de lijn, ofwel: iemand die geen vragen stelde, die geen arg waan had en geen papieren achterhield. De ze dame kopieerde alle ongecensureerde documenten over de situatie op Hill Farm tijdens en na de mond- en klauwzeercrisis." De Feakins legden de papieren nauwkeurig op volgorde. Wie ze doorleest, houdt er een nare bijsmaak aan over. Stapsgewijs wordt duidelijk dat het dossier is gemanipuleerd. Cruciale bodem- en watermonsters zij n ver wisseld of verdwenen; een vertrouwelijk onderzoek over de ernst van de situatie is vervangen door een rapport waarin de con clusie luidt dat er geen problemen zijn aan getroffen; het graf van de veestapel blijkt zelfs 150 meter dichter bij de boerderij te liggen dan geautoriseerd was, wat het Mi lieubureau 'oploste' door de vergunning achteraf aan te passen. „We hebben het ministerie van Landbouw vaak geschreven, maar het speelt stomme tje. Veel mensen vragen waarom we nog vechten en niet gewoon de deur achter ons dichttrekken en Llancloudy verlaten. Maar je hebt geen keuze. Moet je weglopen van je bedrijf omdat iemand anders het te grabbel heeft gegooid? Er zijn veel boeren die lijden onder de mkz-nasleep, de meesten kunnen hun mond niet opentrekken of kozen er zelfs voor hun leven te beëindigen. Voor ons is er geen weg terug; wij zullen vechten tot we neervallen." Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw zegt dat de regering de claims van de Feakins zal weerleggen. „Het minis terie is ervan overtuigd dat het juist heeft gehandeld tijdens de aanpak van mond- en klauwzeer op deze boerderij. Esther Gotink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25