Dick Advocaat neemt geen risico Loes Markerink zet traditie voort Nederlaag Excelsior Vijf golfers naar finale Open NK Jarno Trulli snelste in eerste kwalificatie Bij de Yankees in de Bronx gebeurt het 19 Voormalig trainer keert met gammel gedicht terug in schoot van Ajax Bouw AZ-stadion gestopt A zaterdag 11 oktober 2003 Rondvaart Gedicht Wielerploeg Banesto ter ziele Basketballer Flar.ders naar Spanje Brit Fox-Pitt aan kop in Boekelo Cricketer Hayden verbetert record Serpellini naar Gerolsteiner Voetballers vast na verkrachting Louter stopt als bondscoach Schumacher mogelijk zesde keer wereldkampioen HnnrJochem Lippmann KATWIJK - Frank de Boer denkt dat hij vanavond tijdens de kwalificatie-interland van het Nederlands elftal tegen Moldavië in Eindhoven niet in actie hoeft te komen. De verde diger is nog een gele kaart ver wijderd van een schorsing en wil graag voorkomen dat hij tijdens het eerste duel van de play-off voor een plaats op het EK toe moet kijken. „Ik denk niet dat ik speel", al dus de recordinternational. „Ik heb nog niet met de bonds coach gesproken. Maar waar om zou je risico nemen? Als hij me toch nodig heeft, ben ik er gewoon bij. Maar als je het mij vraagt, is het beter van niet." Boudewijn Zenden ontbreekt waarschijnlijk om dezelfde re den. De aanwinst van Middles brough is eveneens bij een vol gende gele kaart geschorst voor het eerste duel van de play-off dat is vastgesteld op 15 november. De return is vier dagen later. De tegenstander van de dubbele ontmoeting wordt maandag tijdens een lo ting op het vliegveld van Frankfurt bekend. Onduidelijk blijft of Wesley Sneijder mag debuteren als ba sisspeler. Wanneer Advocaat voor vier verdedigers kiest, zal hij centraal op het middenveld Sneijder of Paul Bosveit aan Philip Cocu koppelen. Ook voor het onbeduidende duel met Moldavië wilde Advocaat zijn basisformatie niet prijsge ven. „Ik neem dit duel serieus en geef een dag voor de wed strijd eigenlijk nooit mijn team prijs." ANP De cirkel is rond voor Van Gaal Hnor André Hooqeboom AMSTERDAM - Uit een andere mond zou een gedicht pathe tisch klinken. Niet uit die van Louis van Gaal, die gisteren te rugkeerde in de moederschoot van de voetbalclub waaraan hij zulke dierbare herinneringen zegt te hebben. Van Gaal is terug bij Ajax. Nadat hij het door hemzelf ge maakte gedicht had voorgele zen, werd dit gevierd met cham pagne. 's Morgens om tien uur werden in de perszaal van de Arena de glazen geheven en ge leegd, al nam Ronald Koeman maar een heel klein slokje. Hij moest immers nog een training afwerken. Van Gaal houdt van het grote gebaar. De persconferentie bij zijn afscheid van het Neder lands elftal was een memorabe le; zijn aanvaringen met 'zijn vrienden' van de media legen darisch, zijn afscheid bij Barce lona een klassieker. Gisteren maakte Louis van Gaal een glanzende rentree bij Ajax. De ogen glinsterden, de houding was ontspannen. Hij was char mant en innemend, zoals Van Gaal kan zijn als hij weer met een goed gevoel aan een nieuwe klus begint. De emoties waren er inmiddels wel af, zei hij. De voormalig trainer was dolblij dat hij benaderd werd, dolblij dat hij de kans kreeg weer terug te komen bij Ajax. Nu was hij gewoon tevreden, voldaan. De echo Johan Cruijff klonk na tuurlijk ook luidruchtig op de achtergrond. Van Gaal pareerde de kritiek elegant, liet zich niet verleiden tot een hernieuwde woordenstrijd. Cruijff verdient zijn respect, net als al die andere iconen die Ajax wereldberoemd hebben gemaakt. Van Basten, Michels, Keizer en al die klin kende namen. En ze hebben al lemaal recht op hun eigen me ning, zelfs al botst die met de zijne. Uiteindelijk gaat het niet om de namen, maar om de club: Ajax. De enige topclub die Van Gaal voorgoed uit het trainings pak kon krijgen. Zijn mooiste moment in zijn he le loopbaan als trainer en actie ve voetballer was de rondvaart door de Amsterdamse grachten, in 1995. Toegejuicht door vele tienduizenden fans. Het was zijn moment van glorie en geldt nu als inspiratie voor de toe komst. Van Gaal gelooft hele maal niet dat het grote geld re geert. Met een beetje meer geluk had Ajax vorig jaar al de halve finale kunnen halen, de Cham pions League zelfs kunnen win nen. Dat kan weer en als het aan hem ligt, gebeurt dat ook. Misschien dan niet als eerst ver antwoordelijke; dan toch als tweede. Want het werken in de schaduw, zoveel liet hij gisteren weten, is een keuze waaraan verder niet valt te tornen. Het verleden heeft hij verwerkt. De teleurstellingen met Oranje en Barcelona. Sport, zo doceer de de ex-bondscoach op zijn be kende wijze, is winnen, maar ook verliezen. Een avond eer der, thuis bij Truus, had hij een gedicht gemaakt. Omdat hij zag aankomen dat de pers niet zou begrijpen dat hij, Louis van Gaal, zo maar afzag van een re vanche op zijn recente verleden, de teleurstellingen bij Oranje en Barcelona. Hij kreeg zowaar een applausje voor het tenenkrom mende rijmpje. Er mag geen misverstand over bestaan: de stap is definitief. Van Gaal heeft geen enkele am bitie meer om als trainer te gaan werken bij welke club dan ook en zal derhalve in opperste har monie gaan samenwerken met trainer Ronald Koeman. Ze ko men er samen uit, de twee vrien den. Inhoudelijk treedt Van Gaal in de voetsporen van Been hakker. Alles blijft bij het oude, wat dat betreft. Over aankopen moet de technische staf volledi ge overeenstemming hebben, anders gaat het niet door. Hier, bij Ajax ligt mijn hart Een club fascinerend, altijd apart Door velen genoemd naar Godenzonen Voor mij de bakermat van voetbaliconen Mijn herinneringen gaan terug naar De Meer Ook daar heerste een bijzondere sfeer Nu ga ik mijn gevoelens achterna En treed technisch toe in de Arena In mijn levensfase is dit een nieuwe kans En mijn jeugdliefde krijgt een extra stimulans En daarom klinkt het vol overgave uit mijn mond Vandaag is de cirkel écht weer rond Louis van Gaal, 2003 van onze sportredactie ROTTERDAM - Heracles Alme lo heeft Excelsior in eigen huis ven-ast met een 1-2-zege. Voor de Rotterdammers was de ne derlaag extra zuur omdat de club bij winst de koppositie in de eerste divisie had overgeno men van Helmond Sport. Excel - sior was de enige club uit de top van de Gouden Gids Divisie die gisteravond in actie kwam. Hel mond Sport, FC Den Bosch en Sparta spelen pas dinsdag. FC Eindhoven-TOP Oss 1-1 (0-0). 5i Laponder 1-0, 90. Verweij 1-1. ScheidsrechterVink. Gele kaarten: Thijssens, Van Kouwen (FC Eindho ven), Dijk, Wijnands (TOP Oss). Aantal toeschouwers: 2015. BVVeendam-VVV Venlo 3-2 (1-2). 5. Pander 1-0, 8. Jans 1-1, 12. Arts 1-2 Istrafschop56. Kolder 2-2, 90. Pander 3-2. Scheidsrechter: Oskam. Hele kaarten: Pander (BV Veendam Ji Timmermans, Jans (WV-Venlo). Aantal toeschouwers: 4150. Cambuur Leeuwarden-AGOVV Apeldoorn 2-0 (1-0). 16. Bruin 1-0, 84. Bischop 2-0. Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Van Hussen (Cambuur Leeuwarden). Aantal toeschouwers: 3570. Haarlem-Go Ahead Eagles 1-1 (0-0 70. De Weert 0-1, 77. Ten Heuvel 1- 1. Scheidsrechter: Zeinstra. Rode kaart: 90. Zijm/2xgeel. Gele kaar ten: Willems (Haarlem), Wellenberg (Go Ahead Eagles). Aantal toe schouwers: 1179. Excelsior-Heracles Almelo 1-2 (0-1 37. Van Driel 0-1 e.d., 78. Jansen 0- 2, 85. El Hamdaoui 1-2. Scheids rechter: Wegereef. Rode kaart: 44. Lopes (Excelsior). Gele kaart: Leu- rink (Heracles Almelo). Aantal toe schouwers: 1568. MVV-Fortuna Sittard 2-2 (0-1). 24. Brusselers 0-1, 51. Caracciolo 1-1, 72. Komans 1-2, 77. Akyil 2-2. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaar ten: Bryssinck, Verberne, Caraccio lo (MW), Daemen, Joosten, Van Gaaouri (Fortuna Sittard). Aantal toeschouwers: 4814. De Graafschap-Emmen 2-1 (2-0). 12. Valeev 1-0, 32. Berck Beelen- kamp 2-0, 48. Prinsen 2-1. Scheids rechter: Braamhaar. Gele kaart: Bot, Hermans, Berck Beelenkamp (De Graafschap)Aantal toeschou wers: 8314. ANP Loes Markerink is door het dolle heen als ze de wegwedstrijd voor junior vrouwen op het WK wielrennen op haar naam schrijft. foto Vincent Jannink/ANP door Edward Swier HAMILTON - Voor vertrek naar Hamilton had Loes Markerink nog even met de wereldkampi oene van vorig jaar, Suzanne de Goede, gesproken. Sindsdien droomde de zeventienjarige renster uit Raalte van de regen boogtrui op het WK wielrennen. Dinsdag was Markerink er al dichtbij: tweede in de individu ele tijdrit. Gisteren trad ze als nog in De Goedes voetsporen. In de laatste bocht achterhaalde Markerink twee koploopsters. Een lange sprint volgde. „En dat terwijl ik in Nederland nog nooit een wedstrijd in de sprint heb gewonnen." Markerink, die tot haar veer tiende hockeyde, stapt volgend seizoen over naar de vrouwen- ploeg van @Home. Omdat het seizoen voor juniorvrouwen is afgelopen zal ze de regenboog trui niet meer dragen in wed strijdverband. „Maar aan de muur op mijn kamer is-ie ook mooi", aldus Markerink, die ge traind wordt door voormalig olympisch kampioene Monique Knol. van onze sportredactie HILVERSUM - Inder van Wee- re't knokte gisteren tot de laat je hole van het Dutch Open. Het was al bijna donker in Hil versum toen de Lochemse neo- Professional golfspeler op de '8e green arriveerde. Hij stond een slag boven par. Een birdie was absoluut noodzakelijk om in "et weekeinde mee te mogen noen om het miljoen prijzen- ~c'n birdie betekende vier sla gen op de afsluitende par-5 hole. Zijn tweede schot landde in de bunker naast de green. Van Weerelt tikte de bal uit de zan- dhindernis en putte vervolgens raak: birdie. Dit betekent dat hij vandaag en morgen met vier an dere Nederlanders van de partij is. Met Van Weerelt gingen nog vier Nederlanders naar de finale: Maarten Lafeber, Rolf Muntz, Joost Steenkamer en amateur Jan-Willem van Hoof. Vijf Ne derlanders in het slotweekeinde van het Dutch Open was sinds mensenheugenis niet meer ver toond. Het Nederlands amateurteam moet vandaag maar zonderJan- Willem van Hoof naar de Ver enigde Staten reizen. Van Hoof overleefde gisteren als enige amateur de schifting in het Dutch Open. Hij deed dat na een superronde van 65 slagen, vijf onder par. Daarmee tekende hij ook nog eens voor de beste score van de dag, met Rocca, Eales en Brier. Eigenlijk is er maar één aspect vervelend. Van Hoof gaat dit weekeinde geld winnen, dat is zeker. De vraag is alleen hoe veel. Dat kan oplopen tot ruim 166.000 euro bij een eindzege. Maar de Zwanenburger zal er uiteindelijk geen cent van zien. „Wat ik verdien schuift door naar de speler onder mij. Ik ben amateur, en mag dus niets ver dienen. In dat opzicht doe ik voor spek en bonen mee." Maar alléén in dat opzicht, zo veel maakte Van Hoof gisteren wel duidelijk. En naar Amerika reist hij gewoon maandag af. ANP/GPD De successen van Markerink staan niet op zich. In de laatste twaalf jaar leverde de KNWU met Elsbeth Vink (1991), Mirel- la van Melis (1997), Suzanne de Goede (2002) en Markerink vier wereldkampioenen bij de juni orvrouwen afDe Goede was vo rig jaar de snelste in Zolder. De sprint aldaar werd aangetrok ken door Markerink, die toen eerder ook al diverse ontsnap pingen had geneutraliseerd. In 2001 pakte Pleuni Möhlmann zilver. Een jaar ervoor was Ber- tine Spijkerman derde in de tijdrit. Eerder deze week lever de die discipline al twee plak ken op: zilver voor Markerink en brons voor Iris Slappendel. De wedstrijd verliep aanvanke lijk allesbehalve naar wens. Iris Slappendel en Moniek Rotmen sen kwamen ten val in de tweede ronde. Slappendel moest naar het ziekenhuis voor wat hech tingen, sprintster Rotmensen reed met rugklachten de wed strijd nog wel uit. Joan Bos kamp voelde zich niet optimaal en offerde zich op voor Marke rink. Van Kessel: „Rotmensen was onze beste sprintster. Ik had de rest meegegeven dat ze echt al in de laatste bocht in eerste positie moesten zitten, wilden ze een kans maken." Pabo-stu dente Markerink leek dat plan tot in de puntjes uit te voeren, maar erkende achteraf hele- van honkbal houdt, kijkt uit naar de maand oktober. Naar de ®aand waarin traditioneel de World «les worden gespeeld. En wie dan de 'ld van zijn leven wil hebben, gaat aar New York. Naar het Yankee Stadi- w aan de 157th Street in de Bronx, aar is het immers altijd raak in okto- De Yankees komen altijd ver in de ^petitie en bieden genoeg spektakel. a is de lezing van de USA Today, een onaangevende krant in de Verenigde a'en- There's no place like the Yankee fdium in October vat de schrijver |J|i betoog samen. e statistieken geven hem gelijk. In de gelopen 99 edities van de World Se ries maakte de ploeg uit de Big Apple 38 keer zijn opwachting. In totaal 26 keer won de ploeg ook het officieuze wereld kampioenschap. Vanzelfsprekend is er geen andere honkbalclub die dat kan nazeggen. Nummer twee in de geschiedenis van de World Series zijn de St. Louis Cardi nals. Maar die hebben slechts negen ti tels. Oftewel, bij de Yankees in de Bronx gebeurt het. De club die dit jaar precies honderd jaar bestaat, kende in het verleden vele vedetten. Joe DiMaggio was er een. Ba be Ruth ook. Mannen die haast in hun eentje de prijzen pakten. Honkballen de Johan Cruijffs en Abe Lenstras, zeg maar. Ruth sprokkelde in de jaren twintig vier titels in de World Series bij elkaar, DiMaggio in de jaren veertig liefst negen. De rugnummers van beide spelers, 3 en 5, zijn inmiddels niet meer in gebruik bij de Yankees. Zo gaat dat in de Amerikaanse sportwereld met de hele groten. Derek Jeter, een 29-jarigenummer 2, droomt daar nog van, maar is op weg ook zo'n status te verwerven. De laatste jaren leunen de Yankees sterk op hem. Jeter kwam in 1995 naar New York en nam zijn ploeg met zijn hoge slagge middelde meteen op sleeptouw, min of meer zoals Babe Ruth het 7 5 jaar eerder ook had gedaan. Namelijk, in de veer tien jaar voor Jeters komst haalden de Yankees geen enkele keer de World Se ries. Daarna haast alleen maar. Jeter speelde vijf keer in de World Series en won de titel vier keer. In 1996 werd hij verkozen tot Rookie of the year en in 2000 tot de Most Valuable Player van de Major League. „Een team met hem is altijd beter dan een team zonder hem", zei Joe Torre, manager van de Yankees, onlangs. Dit jaar gaat Jeter op voor zijn vijfde ti tel. Momenteel staat hij met zijn ploeg in de finale van de American League te genover de Boston Red Sox. De stand is 1 -1er volgen nog minimaal drie wed strijden. De winnaar van de best-of-se- nes. HAMILTON - Het Spaanse wielerteam van Banesto houdt definitief op te bestaan. Het management deelde gisteren bij de wereldtitelstrijd in Hamilton mee dat het er niet in was ge slaagd een nieuwe sponsor te vinden. Eerder al werd bekend dat Banesto er na dit seizoen als geldschieter mee zou stop pen. RTR MELILLA - Basketbalinternational Angelo Flanders speelt komend seizoen in Spanje. Hij heeft een contract getekend bij de club Caja Rural Meiilla. Hij gaat daar samenspelen met landgenoten Vincent Krieger en Peter van Paasen. Flanders kwam eerder uit voor Werkendam, Amsterdam, Breda en het Belgische Tournai Estaimpuis. ANP BOEKELO - De Britse topruiter William Fox-Pitt gaat met het paard Tom Cruise II na de dressuurproef bij de 33e Milita ry Boekelo aan de leiding. De 34-jarige profruiter hield de Duitse ruiters Dirk Schrade met Dusty Ches (tweede) en Mi chael Jung met Bunburry (derde) achter zich. De vier Neder landse combinaties spelen vooralsnog een bijrol. Jan van Beek is met zijn paard Slaney Squire de beste geplaatste op een 53e positie in een veld van 96 deelnemers. GPD PERTH - De Australische cricketer Matthew Hayden heeft gisteren in een testserie tegen Zimbabwe het negen jaar oude record van Brian Lara uit Trinidad en Tobago verbeterd. Hay den sloeg in de eerste wedstrijd 380 runs bijeen; vijf meer dan Lara in 1994 had gedaan in een testwedstrijd tegen Engeland. Of Hayden voor deze prestatie net zo wordt beloond als Lara in 1994 is afwachten. Lara kreeg de hoogste onderscheiding van zijn land, een huis, voor 130.000 gulden vliegtickets, een auto en een halve hectare grond aan de kust. Hayden moet het vooralsnog doen met de stevige knuffel die hij direct na zijn laatste run ontving van ploeggenoot Adam Gilchrist. ANP/R- TR BERLIJN - De Duitse profploeg Gerolsteiner heeft voor het volgende wielerseizoen twee nieuwe renners gecontracteerd. Het gaat om de Italiaan Marco Serpellini (31), afkomstig van Lampre, en de Zwitser Sven Montgomery (27), die overkomt van Fassa Bortolo. Kopman in het seizoen 2004 is de Italiaan Davide Rebellin. De Duitser Udo Bölts verlaat aan het einde van dit seizoen de ploeg. Hij beëindigt zijn carrière op 3 7-jari ge leeftijd. ANP/AFP LONDON - De Britse politie heeft gisteren twee profvoetbal lers gearresteerd die betrokken zouden zijn bij het verkrach ten van een 17-jarig meisje eind september in een Londens hotel. Scotland Yard bevestigde de aanhouding van een 22- jarige en een 19-jarige man, maar gaf geen namen prijs. De jongste van de twee voetballers zit nog vast, de ander is na verhoor op borgtocht vrijgelaten. De politie onderzoekt met een uitgebreid rechercheteam de aantijgingen van het meisje, dat beweert dat ze door zeven voetballers van een club uit de Premier League is verkracht. ANP van onze sportredactie maal niet te hebben nagedacht. Thomas Dekker werd gister avond derde bij de wegwed strijd voor de neo's, renners tot 23 jaar. De Nederlander moest in de koers over 172 kilometer slechts de winnende Oezbeek Lagoetin en de als tweede finis hende Belg Van Summeren la ten voorgaan. GPD/ANP BEEKBERGEN - Frank Louter stopt als bondscoach van de Ne derlandse turnvrouwen. De trainer heeft zelf besloten af te zien van contractverlenging. De turnbond KNGU deed Lou ter dinsdag een voorstel voor het komende jaar, waarin zijn ta kenpakket zou veranderen. Over de inhoud van dat plan deed de KNGU geen mededelin gen, maar Louter is niet ak koord gegaan met een contract verlenging. De Woerdenaar gaat wel verder als clubcoach bij Pro Patria. De Zoetermeerse vereniging is een van de drie steunpunten van de KNGU. De andere twee zijn De Hazenkamp in Nijmegen met trainer Orlov en WIK-FTC in Heerenveen, getraind door Bijl- holt. ANP ALKMAAR - De bouw van het nieuwe voetbalstadion voor AZ kan voorlopig niet doorgaan. De bestuursrechter heeft de bouw vergunning voor het winkel- en stadioncomplex Kooimeerpla- za geschorst. De uitspraak is voor de gemeen te en AZ een gevoelige klap. Het grondwerk voor het stadion is al voltooid, de verhoging voor het veld is al zichtbaar, de kuil voor de parkeergarage rondom ook. Maar sinds gisteren is er geen bouwvergunning meer. AZ en gemeente kunnen nu in hoger beroep gaan bij de Raad van State, maar behandeling daar duurt twee tot drie jaar. In een kort geding kan op heel korte termijn wel een uitspraak t worden gevraagd, maar er be staat twijfel of het beroep seri- •eus kans maakt. AZ wil nog niet inhoudelijk reageren op de uit spraak. De club zegt niet verder te kunnen zonder nieuw stadi on. De gemeente zegt 'hoogst waarschijnlijk' in hoger beroep te zullen gaan. Maandag is er al overleg met AZ. GPD van onze sportredactie SUZUKA - Jarno Trulli heeft gisteren de snelste tijd neerge zet bij de eerste kwalificatie training voor de Grote Prijs van Japan van zondag. Op het cir cuit van Suzuka ging de Itali aanse autocoureur in zijn Re nault rond in een tijd van 1.30,281. Trulli bleef hiermee de gebroe ders Ralf en Michael Schuma cher voor die in hun Williams- BMW en Ferrari een tijd van 1.30,343 en 1.30,464 lieten note ren. In de strijd om de wereldti tel deelde Michael Schumacher een tikje uit aan zijn Finse con current Kimi Raikkonen. Hij werd vijfde in 1.30,558. Schumacher heeft in de tussen stand negen punten voorsprong op Raikkonen. Hij heeft in de laatste race slechts één punt no dig om zich van zijn zesde we reldtitel te verzekeren, een re cord. De Duitser was tevreden over de eerste kwalificatietrai ning. „Het ging goed, zeker om dat ik als eerste de baan op moest." Jos Verstappen kwam in zijn Minardi tot de negentiende tijd met 1.34,846. RTR venserie speelt de World Series, die vol gende week zaterdag beginnen. Daarin wacht óf de Florida Marlins óf de Chi cago Cubs. De Yankees zijn natuurlijk de grote favorieten voor de titel. Dat zijn ze immers altijd. In de Verenigde Staten zien ze liever een keer een andere ploeg de titel pak ken, maar voor Jeter, de Yankees en alle mensen die gek zijn van cijfertjes zou het aardig zijn als de ploeg uit de Bronx toch ook dit jaar wint. Immers, dan wint de ploeg die honderd jaar bestaat de honderdste editie van de World Se- Roeland van Vliet Schumacher kan zondag 12 oktober voor de zesde keer wereldkampioen in de F-1 worden. Mocht hij daar in slagen dan overtreft hij de Argentijnse legende Juan Manuel Fangio, die vijf keer kampioen is geworden. - Michael Schumacher Juan Manuel Fangio 5wereldkampioen - 194 70 deelname overwinning 12 3 4 1 1 1991 Formule-I resultaten Motor: V-10 Cilinderinhoud: 2.997 cc Gewicht: 600 kilo Max. snelheid: 370 km/uur Motor: Rak-8 Cilinderinhoud: 1.479 cc Gewicht: 700 kilo Max. snelheid: 290 km/uur anp/kr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19