Eten met Youp voor het goede doel Provincies raken alle invloed op ambulances kwijt Staking Vlaamse verkeersleiders 1% 77^ 15 Aantal faillissementen in Zeeland is lager dan elders zaterdag 11 oktober 2003 Detailhandel Jeugdcircus Hulst treedt op Rijontzegging voor beschonken Zierikzeeënaar Oriëntatie woonpresentatie Stemming Intrekken recreatiewet gaat door Cliff Jansen naar COC-songfestival Archief zoekt recepten Fietskluizen bij busstation Gewonden bij aanrijding Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. l67E.Nl i Ll AE.M Meer bedrijven gingen op de fles jnnr Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het aantal faillissementen in Zeeland is in deeerste helft van dit jaar geste- een met 25 procent ten opzichte van dezelfde periode van het vo rig jaar. 35 Bedrijven gingen op defies.Daarmee ligt het aantal faillissementen in Zeeland iets lager dan het landelijk gemid delde van 30 procent. Dat blijkt uit cijfers van de Ka mer van Koophandel. Ook het aantal opheffingen van bedrij ven is gestegen. In de eerste zes maanden van dit jaar stopten 515 bedrijven, 22 meer dan in de eerste helft van 2002. Met name de horeca krijgt fikse klappen. Het aantal faillissementen lag afgelopen halfjaar 34 procent hoger dan in de eerste helft van 2002. De stijging van de faillis sementen wijdt de Kamer van Koophandel aan het slechte economische klimaat. Daarentegen is ook een andere beweging zichtbaar. Want hoe wel het ondernemers econo misch niet voor de wind gaat, zijn er nog altijd die brood zien in het opstarten van een nieuw bedrijf. Het afgelopen half jaar noteerde de Kamer van Koop handel Zeeland 845 nieuwe be drijven (inclusief filialen) in het handelsregister. Hiervan zijn 576 startende ondernemers, i Vergeleken met dezelfde perio- CLINGE - Jeugdcircus Reinardi uit Hulst zal op zaterdag 1 no vember 2003 optreden in Clin- ge- Het optreden zal plaatsvinden in de manege van de kinder- boerderij Cantecleerhoeve in Clinge van 14.00 tot 16.30 uur. i De toegang voor het optreden is gratis. Opgave voor het bijwo nen van de voorstelling bij het secretariaat van Stichting Kin derboerderij Tragel MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 42-jarige drankrijder uit Zierikzee tot duizend euro boete en negen maanden rijontzegging, waar van zes maanden voorwaarde lijk. De man werd 20 juli dit jaar ge pakt in Oosterland toen hij on der invloed een bedrijfswagen bestuurde. De aanhouding verliep niet zo soepel, omdat de verdachte niet reageerde op de stopsignalen van de politieautoUit de blaas- testbleek dat hij drie keer teveel had gedronken. De officier van justitie eiste ne gen maanden rijontzegging en euro boete. de vorig jaar zijn er 27 nieuwe bedrijven bijgekomen. De groei zit vooral in de detailhandel (+13 procent) en de horeca (+48 procent). Vooral in de regio's Walcheren en Tholen nam het aantal star ters in de eerste helft van 2003 toe met respectievelijk 180 en 40 nieuwe c idernemers. In Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen Duiveland nam het aantal starters af met respectie velijk 39 en 10 ondernemers. Maar de Kamer van Koophan del is bezorgd over het aantal ondernemers dat onvoorbereid een bedrijf start. Met het afbouwen van de Vesti gingswet in 1999 is het eenvou diger geworden om een eigen bedrijf te beginnen. Maar of dat positief is, valt te betwijfelen. Uit cijfers van de Kamer blijkt dat bijna de helft van de starters in de eerste vijf jaar stopt met hun onderneming. De voorbe reiding voor het starten van een eigen bedrijf krijgt vaak te wei nig aandacht. Ruim 40 procent van de startende ondernemers geeft toe dat ze geen onderne mingsplan hebben gemaakt of zich helemaal niet hebben voor bereid op hun bedrijf, aldus de Kamer van Koophandel Zee land. Met de startersdag op 1 novem ber in hotel Goes wil de Kamer van Koophandel zorgen dat be ginnende ondernemers beter beslagen ten ijs komen. Tijdens de startersdag kunnen starten de ondernemers, of mensen die met goede ideeën rondlopen, zich uitgebreid oriënteren. Op 24 plaatsen in het land wordt de dag georganiseerd. In totaal verwacht de Kamer van Koop handel zo'n 10.000 bezoekers. De Kamer van Koophandel van Zeeland verwacht in Goes ruim 200 bezoekers. Youp van 't Hek aan het werk in de keuken van het Arsenaaltheater in Vlissingen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Cabaretier Youp van 't Hek wilde gister avond de theaterbezoekers in Vlissingen dubbel trakteren op 'Prachtige Paprika's'. Vooraf gaand aan zijn nieuwe try-out voorstelling zou hij zelf geroos terde paprika's maken. De koks van het Arsenaal moes ten zonder zijn inbreng begin nen. Hij kwam met vertraging aan in Vlissingen omdat hij aan wezig moest zijn bij de perscon ferentie over het huwelijk tus sen Mabel Wisse Smit en prins Johan Friso. Aan het goede doel werd evenwel niet getornd. De helft van de opbrengst van het Van 't Hek diner gaat naar War Child. In Nederland deden 573 horecagelegenheden mee aan de actie van War Child. Dat is 123 meer dan vorig jaar. Alle eta blissementen doneren de helft aan de stichting die het leed van kinderen in oorlogsgebieden wil verzachten. Dit jaar is gekozen voor de kin deren die in vluchtelingenkam pen en dorpen leven in Eritrea en Ethiopië. „Sinds 2001 heerst in dat grensgebied een gewa pende vrede", zegt Mathijs Eu- wema van War Child. De orga nisatie probeert met immaterië le hulp de kinderen te helpen. „Kinderen die te maken hebben gehad met oorlog houden er vaak trauma's aan over. Ze zijn nerveus, agressief, in zichzelf gekeerd of hebben alle vertrou wen in volwassenen verloren. In Eritrea hebben we twaalf men sen opgeleid om de zogenoemde psychosociale hulpverlening aan de kinderen te geven", merkt Euwema op. Het menu in Vlissingen bestond uit een voorgerecht van herfst- salade met noten, paddestoelen en geroosterde paprika's. Voor het hoofdgerecht was gekozen voor een parelhoenfilet, cous cous, paprika's en een groente garnituur. Van 't Hek kwam op tijd voor zijn try-out en ook nog om slagroom op het nagerecht aan te brengen. Advertentie Welkom op de unieke van Parkhof' Prins van Oranje in Goes Daar kunt u een voorproefje nemen op wonen in de grootste appartementen >an Zeeland, de gedurfde architectuur n de zeldzame park- feer, Bas Mar de Jager zorgt voor een I inspirerende woon- 1 visualisatie U zult I versteld staan! 1 Bel voor afspraak: \0113-250555 hoste fa door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het kabinet wil provinciebesturen de zeggen schap over het ambulancever voer ontnemen. Minister Hoo- gervorst vindt dat de aansturing daarvan bij de zorgverzeke raars moet liggen. De provincies verzetten zich tegen het besluit en komen binnenkort met een tegenvoorstel aan de Tweede Kamer om hun invloed op dat vlak juist te vergroten. De discussie over de verant woordelijkheid voor het ambu lancevervoer in Nederland speelt al meerdere jaren. Het ka binet hakte die knoop gisteren door. Hoogervorst vindt het effi ciënter de voorzieningen voor acute medische zorg, waartoe ook de huisartsen en ziekenhui zen worden gerekend, in één hand te houden. De provincies vallen daarbuiten en mogen volgens het kabinetsbesluit in de toekomst alleen nog meepra ten bij het maken van rampen plannen. Wordt het besluit overgenomen door de Tweede Kamer, dan ver- strekt het ministerie van Volks gezondheid voortaan recht streeks vergunningen aan de re gionale ambulancediensten. Die sluiten vervolgens een con tract af met de zorgverzeke raars in hun werkgebied. De provincies zijn niet van plan de stemming in de Tweede Ka mer af te wachten, aldus de Zeeuwse gedeputeerde van Volksgezondheid G. de Kok (PvdA). Er is een gezamenlijk tegenvoorstel in de maak, waar in eerder voor meer dan minder verantwoordelijkheid voor de provinciebesturen wordt ge pleit. „Wij vinden dat je het am bulancevervoer niet aan een marktpartij kan overlaten. De provincie heeft veel meer zicht op de problematiek en wensen van de maatschappij, dus daar ben je beter mee af. Wij zijn bo vendien bereid hierin onze fi nanciële verantwoordelijkheid te nemen. Dus niet alleen dat de provincie (zoals nu nog het ge val is) bepaalt waar de ambu lanceposten komen, maar ook het budget daarvoor gaan behe ren." De provinciale overheid is vol gens De Kok beter in staat dan zorgverzekeraars om objectieve afwegingen te maken over de in zet van ambulances. „Als pro vincie kun je - bijvoorbeeld in het geval van de Kop van Schouwen - bepleiten dat daar een extra post moet komen. Ook al gaat het om een gebied waar over het hele jaar genomen mis schien minder ritten worden ge maakt. Wij staan op het stand punt dat het totale aantal ritten niets uitmaakt. Ons gaat het er primair om dat in alle gevallen die vijftien minuten aanrijd tijd-norm wordt gehaald. Na tuurlijk is het zo dat verzeke raars over het algemeen het bes te voor hun cliënten willen. Maar uiteindelijk zijn het ook bedrijven met een winst- en ver liesrekening. En in een regio als Schouwen-Duiveland, waar we voor het ziekenhuis toch hebben moeten kiezen voor een second- best oplossing, is een goede am bulancezorg van ontzettend groot belang." De minister besloot eerder al de provinciale spreidingsplannen voor het ambulancevervoer te vervangen door een, centraal aangestuurd, landelijke sprei dingsplan. Door het financiële verhaal bij de zorgverzekeraars neer te leggen, wordt de invloed uit de regio verder op afstand gezet en zullen problemen op dit gebied minder snel doorklin ken. Daarmee veronachtzaamt het kabinet naar mening van De Kok de maatschappelijk rol van de provincie. DEN HAAG - Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) blijft bij zijn voornemen de Wet op de Openluchtrecreatie in te trekken. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij gisteren laten weten dat hij daarvoor een wetsvoorstel aan het voorbereiden is. De vereniging van kam- peerboeren Vekabo heeft afgelopen week de Tweede Kamer nog geprobeerd duidelijk te maken dat de wet beter kan blij ven, met de aanpassing dat er permanent vijftien kampeer plaatsen op mini-campings mogen zijn. „Het intrekken van die wet gaat erg lang duren", vreest een landelijk woordvoer der van de Vekabo, „terwijl wij voor het komend seizoen echt duidelijkheid willen." MIDDELBURG - Niet Peter Reinders, maar Cliff Jansen uit Middelburg vertegenwoordigt Zeeland tijdens het Nationale COC-songfestival. Goesenaar Reinders won vorige week wel iswaar de Zeeuwse voorronde, maar hij was al eerder winnaar geworden met het duo 2Much in Limburg. De organisatie van het nationale songfestival vindt dat hij niet voor twee provin cies mag meedoen. Jansen zal Zeeland op 6 december verte genwoordigen in Wageningen met het nummer Eigen Keuze, geschreven door Sofie van Scheyen en Milly Sonnemans, die Jansen ook begeleidt op het podium. Ook de Brabantse deel nemer is van Zeeuwse afkomst. MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief in Middelburg is op zoek naar oude recepten. Ze moeten deel gaan uitmaken van een nieuwe tentoonstelling met als titel 'Aan tafel! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis'die vanaf eind januari te zien zal zijn. Het archief zoekt recepten die al generaties lang aan elkaar worden doorgeven. Ze worden verzameldge bundeld en uitgegeven bij de nieuwe tentoonstelling. Het Zeeuws Archief is benieuwd naar de naam van het gerecht, een korte omschrijving van de bereidingswijze, de ingrediën ten en bij welke gelegenheid het recept wordt klaargemaakt. Belangstellenden kunnen voor 30 november hun recept op sturen naar het Zeeuws Archief in Middelburg. TERNEUZEN - Fietsers kunnen hun rijwiel vanaf nu veilig stallen bij het busstation Westerscheldetunnel aan de Buiten haven in Terneuzen. De gemeente heeft 35 kluizen openge steld. De kluizen zijn vooral bedoeld voor fietsers die regel matig de bus 'naar de overkant' nemen. Een kluis kan niet al leen per j aar (tachtig euro) en per maand (tien euro)maar ook per dag (één euro) worden gehuurd, maar de sleutel van de stalling moet bij het Parkeerbureau worden opgehaald en te ruggebracht. Daarnaast moet een waarborgsom van dertig euro te worden betaald. LANGEWEEGJE - Bij een aanrijding tussen een fietser en een motorrijder op de Kruising van het Langeweegje en de Oude Hoondertsedijk zijn gisteren twee mensen gewond ge raakt. Een dertienjarige fietser uit de gemeente Borsele reed over het Langeweegje toen hij linksaf de Hoondertsedijk op wilde gaan. Bij het afslaan zag hij de inhalende motorrijder, een 34-jarige man uit Borsele, over het hoofd met een aanrij ding tot gevolg. De motorrijder hield aan de val een gekneus de enkel over. De jongen brak zijn arm. door Wout Bareman VLISSINGEN - Het Schelde Coördinatie Centrum in Vlis singen, dat de scheepvaart in de Westerscheldemonding bege leidt, heeft donderdag een groot deel van de dag het werk van de collega-verkeersleiders op de radarpost in Zeebrugge overge nomen. Die hadden het werk 's morgens om acht uur neergelegd uit pro test tegen het besluit van de Vlaamse overheid hun werkge bied uit te breiden, maar het aantal medewerkers te vermin deren. Volgens een woordvoerder van het coördinatiecentrum in Vlis singen leverde het extra werk geen problemen op. „Op zo'n moment treden vooraf vastge stelde procedures in werking Met wat kleine ingrepen kunnen wij op zo'n moment de begelei ding probleemloos overnemen." De staking was uitgeroepen door de liberale vakbond VSOA. Op de post Zeebrugge werken 28 verkeersleiders. Die dreigen te bezwijken onder een enorme werkdruk. Vakbondsaf gevaardigde Geert Verhavert: „De meeste medewerkers heb- t ben al 300 tot 500 overuren. Op deze manier is het werk niet lan- t ger vol te houden.Volgens Ver havert heeft de Vlaamse minis ter Paul van Grembergen van Ambtenarenzaken tot nu toe onvoldoende aandacht besteed aan de positie van de verkeers leiders, die uitbreiding van het personeelsbestand met min stens vijf arbeidsplaatsen eisen De Vlaamse overheid besloot onlangs het werkgebied van de scheepvaartbegeleiders veder uit te breiden richting Franse grens. Met het oog daarop wordt een nieuwe radartoren voor de Vlaamse kust bij Nieuwpoort geplaatst, die de scheepvaart bewegingen tot aan het Kanaal dekt. Zonder uitbreiding van het aantal verkeersleiders vree st vakbondsman Verhavert dat de veiligheid van de scheep vaart op de Noordzee van en naar de monding van de Wester- schelde in gevaar komt. Worden hun eisen niet gehonoreerd, dan volgen prikacties. De walradar- keten begeleidt de scheepvaart vanaf de Noordzee tot in Ant werpen. Advertentie ft\LS kHe/D£ND 2^/KPlT% l£oeee 6eM6ertTB tozi&r cs- ttLFéekozen óiAtfoue duzé&deeirse A L p/c "p t/e&pi&iT kiooueotte -ZsekTPcrf&CT M£T 'TÓEU&Jt VOLK ff Hbuvr uw umreuen pat wocot dps A ANP&? tSteX! Hierbij uw letterzegel voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober staat er elke dag een zegel in de krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker 0fr\ die u op de lege plek kunt inzetten. Elders in deze krant vindt u de tweede zegelspaarkaart De eerste zegelspaar kaart is op 27 september geplaatst. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15