Goesenaren trots op eigen theater Duits bedrijf vestigt zich op Axelse Vlakte Pluto is een vieze sneeuwbal D66 zet vraagtekens bij functioneren van bestuur Scheldemond 13 GroenLinks wil niet dat burgemeester discussie burgerparticipatie leidt Conclusies onderzoek komen hard aan bij personeel w zaterdag 11 oktober 2003 [ntrededienst jredikant \rnemuiden Demonstraties aquafitness Voorlichting over natuur Jongeren maken eigen cd Auto gestolen in Oostkapelle Auto's vernield bij garage Glas whisky brengt vrijspraak Boete voor bezit softdrugs Snuffelmarkt wil geen pretpark zijn )0rNadia Berkelder IDDELBURG - Het rapport er de Zeeuwse Bibliotheek is ird aangekomen bij het perso- >el. Onderzoeksbureau IOO Includeerde dat de bibliotheek mservatief en te weinig klant- ■richt was. Vooral dat laatste is ior het bibliotheekpersoneel oeilijk te verteren, zegt direc- urT. Huisman. „Ze doen juist in best om te zorgen dat er ;en bezoeker de deur uitgaat inder de informatie die hij lekt." nderzoeksbureau IOO kreeg «opdracht om te onderzoeken [de bibliotheek efficiënter kon erken. „Het bureau heeft ver- jlgens een andere dimensie ge uzen", zegt Huisman. „IOO eeft aanname op aanname ge speld en daar conclusies aan «rbonden." Zo is de Zeeuwse ibliotheek vergeleken met an- er bibliotheken in het land. Maar er is geen enkele biblio- ieek die werkt zoals wij." De [eeuwse Bibliotheek heeft drie inches: openbare bibliotheek, letenschappelijke bibliotheek li overkoepelend orgaan voor He bibliotheken in de provin- ie. Om een vergelijking te kun- en maken met andere biblio- ieken, moeten die drie taken erste gesplitst worden. Een on- IRNEMUIDEN - Ds. A. Goed- Tee doet zondag 2 6 oktober zijn ntrede als nieuwe predikant pn de Hervormde Gemeente in bnemuiden. De bevestigings- ienst om 10.30 uur wordt jeleiddoor ds. P. Vernooij, pre- likant te Tholen. In de middag- benst, die om 15.00 uur begint, loopt Goedvree zijn intrede te loen. Beide diensten worden 'ehouden in de Hervormde [erk aan de Markt 10. Na de lenst is er in Rehoboth gele- pnheid om Goedvree en zij n ge in welkom te heten. ÏLISSINGEN - Tijdens de open lag van het Vrijburgbad mor- gen worden demonstraties aquafitness gegeven. Instruc teurs bespreken aquaspinning vanaf half elf kunnen mensen meedoen aan aquajoggen en om één uur aan aquarobics. DOMBURG - De SBNL, de or ganisatie voor particulier en agrarisch natuurbeheer, houdt 14 oktober een voorlichtings avond over natuurontwikkeling b Domburg. De avond is be doeld voor boeren, landeige naren en particulieren die zich willen oriënteren op de moge lijkheden. Deze wordt gehou den in het gemeentehuis van Veere in Domburg en begint om 19.30 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de SBNL (0343-591593) of per e- mail: injo@sbnl.nl. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Tdith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Btationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113) 315669 ma'l: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur mogelijke opgave, vindt Huis man. „Wij hebben er juist voor gekozen om die taken te integre ren, dat was ook onze opdracht. Die hebben we gekregen van de gemeente en de provincie." Dat de bibliotheek conservatief en weinig klantgericht zou zijn, bestrijdt Huisman. „Wij gaan voor de kwaliteit van de dienst verlening. De basis daarvoor is onze collectie. Wij zijn er inder daad niet om theatervoorstel lingen te organiseren. Daar heb ben we in Middelburg een schouwburg voor. Onze toege voegde waarde zit in de collec tie. Daar komen mensen voor." De bibliotheek hoeft dan ook niet opgeleukt te worden, zegt voorlichter S. Beth. „We zijn geen Efteling en dat willen we ook niet zijn." En de klanten waarderen dat juist. Huisman: „Uit het rapport blijkt dat een extreem hoog aantal Middel burgers lid is. Zijn die suf? Als de klanten weg zouden blijven, als we een leeg gebouw hadden, dan zouden we misschien suf zijn. Maar we hebben een half miljoen bezoekers per jaar." Volgens het rapport kan er be zuinigd worden op het aantal uren dat in het geven van inlich tingen wordt gestoken en op het budget voor de wetenschappe lijke collectie. Huisman is het daar niet mee eens. „Die infor matiefunctie is gewoon onze co- re business." Als de bezoekers niet goed geholpen worden, blij ven ze weg, denkt ze. De weten schappelijke afdeling is inder daad duur, geeft Huisman toe. „Maar er zijn in Middelburg meer dure voorzieningen. En voor de Roosevelt Academy was die brede collectie juist één van de redenen om naar Middelburg te komen. Als je daar op gaat be sparen, heeft dat consequenties. Dan kunnen we de collectie niet in stand houden." Huisman wijst erop dat het belangrijk is dat de gemeente en de provincie aangeven wat ze verwachten van de bibliotheek. „Nu keuren ze het beleidsplan goed en wei geren ze vervolgens de financië le middelen te verstrekken om dat plan uit te voeren." Toch onderschrijft ook Huis man enkele conclusies die de onderzoekers hebben getrok ken. „We zouden bijvoorbeeld ook wel langer open willen, maar ik denk dat Middelburgers niet ontevreden hoeven te zijn." In vergelijking met de biblio theek in andere steden, zoals Roosendaal of Breda, is de Zeeuwse Bibliotheek nog lang open. Verder was de bibliotheek zelf al bezig om de ontmoetings functie te verbeteren. „Dat wordt nu alleen versneld. Er is ons een spiegel voorgehouden en we zijn blij met die spiegel. Maar onze medewerkers zijn wel in een spagaat gedwongen. Aan de ene kant horen ze dat ze het niet goed doen, aan de ande re kant krijgen ze van de klanten te horen dat die tevreden zijn." foto Willem Mieras De eerste voorstelling die in De Mythe op de planken komt, is Bizets Carmen, uitgevoerd door muziektheatergezelschap GOV. GOES - De voorstelling, het gebouw, de sfeer. Er klinkt dezer dagen veel lof in De Mythe, het nieuwe theater aan het Bleek veld in Goes. Muziektheatergezelschap GOV brengt er nog tot en met morgen middag de eerste serie publieksvoorstel- lingen. Het gezelschap heeft zich voor het eerst gewaagd aan een opera: Car men van Georges Bizet. De reacties zijn onverdeeld enthousiast. Na de première van donderdagavond stond het publiek direct als één man op voor een ovatie. Grote waardering was er onder meer voor de prestaties van de so listen en voor de verstaanbaarheid, mede dankzij de goede akoestiek van de zaal. De Franse teksten zijn voor iedereen goed te volgen dankzij de 'boventiteling'. Niet alleen de voorstelling, ook het nieu we gebouw krijgt alle eer. Vooral de inti miteit van de theaterzaal en de sfeer van de foyer worden geprezen. Verder is on der de eerste bezoekers vooral de trots voelbaar dat Goes, na een jarenlange pe riode zonder schouwburg, weer een eigen theater heeft. Carmen wordt nog zowel vanavond als door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft een overeenkomst bereikt met het Duitse bedrijf Alpha Calcit uit Keulen over vestiging op de Axelse Vlakte bij Sluiskil. Het bedrijf richt zich vooral op de verwerking van 'witte indu striële mineralen' tot producten die worden toegepast in onder meer de papier- en plasticindu strie, de cosmetica en de bouw. Het bedrijf vestigt zich op een drie hectare groot terrein op de kop van het industrieterrein, vlakbij het staalbedrijf Out- okumpuPolarit Oy. Alpha Calcit, dat een optie heeft op nóg een hectare voor verdere uitbreiding, gaat vanuit de Ka naalzone de markt in Noord- West-Europa bedienen. In de beginfase zal het bedrijf werk bieden aan dertig mensen. Het besluit zich op de Axelse Vlakte te vestigen, werd genomen na lang onderhandelen. Waarnemend-directeur Hans van der Hart van Zeeland Sea ports: „Het was lang stil rond de Axelse Vlakte, toch één van on ze belangrijkste troeven als het gaat om het aantrekken van nieuwe bedrijfsvestigingen. We hebben de afgelopen jaren veel voorinvesteringen gedaan om het potentiële klanten naar de zin te maken en dat heeft nu suc ces opgeleverd. Nu dit bedrijf zich hier vestigt, zal dat inter nationaal zeker de aandacht trekken. We zijn inmiddels ook in gesprek met andere gegadig den." Los van de vestiging van een aantal kleinere, vooral logistie ke bedrijven was het binnenha len van Outokumpu in het begin van de jaren negentig het be langrijkste wapenfeit van Zee land Seaports op de Axelse Vlakte. Sindsdien werd met overheidssteun een 225 meter lange kade aan de Autricheha- ven aangelegd. Alpha Calcit wil, als de vestiging in 2006 in gebruik kan worden genomen, via die haven grondstoffen aan voeren. Met het oog op toekomstige ont wikkelingen ligt inmiddels een plan klaar de kade met 675 me ter te verlengen. Daarmee is naar schatting 20 miljoen euro gemoeid, waarvan twee procent uit een rijksfonds wordt gedekt. Het havenschap heeft ook op dracht gegeven het westelijk deel van de Braakmanhaven bij Dow Benelux uit te baggeren in verband met de vestiging van het Belgische opslagbedrijf Oil- tanking Gent op de Mossel- banken. Die vormen samen met het noordelijk deel van de Braakmanpolder, waar de goe derenbehandelaars Katoen Na tie en Vos Logistics zich in het logistiek park hebben geves tigd, onderdeel van het veel gro tere Valuepark. Het wordt beheerd door een samenwer kingsverband van Zeeland Sea ports en Dow. Na het uitbaggeren van de ha ven wordt een begin gemaakt met de bouw van een steiger en het afzinken van een leiding straat tussen de Mosselbanken en het industriecomplex van Dow aan de oostzijde van de ha ven. Van der Hart: „We zullen in één keer meer leidingen leggen dan Oiltanking nodig heeft met het oog op mogelijke andere vestigingen op de Mossel- banken." Nu al is bekend dat Oiltanking straks niet enkel grondstoffen aan Dow zal leve ren, maar ook opslagfaciliteiten zal bieden aan andere bedrij ven. De onderhandelingen daarmee lopen nog. Aandachtig luisteren de jonge astronomen naar wat er verteld wordt in de nieuwe sterrenwacht. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een groep jonge astronomen heeft gisteren zijn eerste diploma gehaald bij volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg. De kinderen, tussen de zeven en veertien jaar, hebben in vier lessen de basisbe ginselen van de sterrenkunde geleerd. Ze hebben geleerd hoe vaak de aarde in zon past (1,3 miljoen keer) en hoe lang het zonlicht er over doet, voor het bij de aarde is (achtenhal- ve minuut). Ze weten alles van planeten en sterrenstelsels. Stefan (12) wist eigenlijk al veel toen hij aan de cursus begon. Hij leest veel boeken over sterrenkunde en thuis heeft hij een telescoop. Toch heeft hij nog nieuwe dingen ge leerd. „Dat Pluto een kuipobject is en geen pla neet", zegt hij. „Pluto is eigenlijk een vieze sneeuwbal." Dat laatste is Eline (9) ook bijgebleven. Zij is naar de cursus gegaan omdat haar broer ook meedeed. „Die vroeg steeds hoe ver de sterren uit elkaar staan." Ze vond het soms best moei lijk, maar wel interessant. Toch heeft ze geen zin om later astronaut te worden. „Als je dan neerstort, ben je dood, maar het is wel leuk om gewoon naar de sterren te kijken." Dat kan volgende week, tijdens het weten schapsweekeinde. Dan is sterrenwacht op vrij dagavond en zaterdagmiddag geopend. Die middag kunnen belangstellenden bij helder weer met een speciale telescoop naar de zon kijken. Philippus Lansbergen is de enige volkssterrenwacht in Nederland die een telescobp heeft waarmee de zonnevlammen goed te zien zijn. Burgemeester K. Schouwenaar reikte gisteren de diploma's uit. „Zo'n diploma heeft niet ie dereen", zei hij. „Als je dat op school vertelt, kijken ze je vol bewondering aan." Voor de sterrenwacht had hij nog een cadeautje meege bracht. De gemeente betaalt 750 euro mee aan het pas opgeknapte leslokaal. Op het plafond van dat lokaal is, als het licht uit is, een deel van de sterrenhemel te zien. VLISSINGEN - Vlissingse jongeren krijgen dit najaar de kans om een eigen cd'tje te maken. Op 1 november wordt de eerste ronde gehouden in de Walk-inn aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Aanmeldingsformulieren zijn te krijgen bij alle buurthuizen en jongerencentra in Vlissingen. De eerste ronde wordt op 1 november gehouden in de Walk- inn. Deelnemers krijgen ten hoogste 10 minuten de tijd om hun kunsten te vertonen. De deelname is gratis. Op 15 november is de grote finale, opnieuw in de Walk-inn. De nummers 1, 2 en 3 mogen in een opnamestudio hun eigen cd maken en die op 26 december in het Arsenaaltheater pre senteren aan het publiek. De Vlissingse welzijnsstichting Palladium, Stichting Surant en de stichting Rasela tekenen voor de organisatie. Het initia tief is een onderdeel van Walcheren Mozaïek. OOSTKAPELLE - Onbekenden hebben tussen donderdag middag kwart voor vijf en gisterochtend zeven uur een rode Opel Kadett, type GT gestolen uit de Paulus Hollestraat in Oostkapelle. Het kenteken van de auto is YF-63-TK. De waarde van de gestolen wagen is onbekend. VLISSINGEN - Bij een garagebedrijf aan de Edisonweg in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vernie lingen gepleegd aan geparkeerde auto's. Van vijf wagens wer den de ruiten vernield. De schade loopt in de honderden eu ro's. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 24-jarige inwoner van Kapelle vrijgesproken. De man reed in de auto van zij n moeder toen hij 2 0 j uli dit j aar in Aag- tekerke betrokken geraakte bij een eenzijdig ongeval. Bij een vriend belde hij de politie. Hij dronk nog een schrik- borrel voordat een blaastest bij hem werd afgenomen. Die wees 920 microgram uit. Na een herberekening kwam het al coholpercentage uit op 540 microgram. De discussie ging gisteren over de vraag hoeveel whisky de Kapellenaar had gedronken na het ongeluk. Zelf repte hij over een vol glas. Getuigen hielden het op een half glas. Officier van Justitie L. Boogert hield vast aan de 540 micro gram en eiste 500 euro boete. Raadsman H. Dunsbergen pleit te voor vrijspraak, omdat het gissen bleef over de hoeveelheid whisky die zijn cliënt had ingenomen. „En gissen is missen", verzekerde de strafpleiter. MIDDELBURG - Een 25-jarige vrouw uit Sint Jansteen is gisteren in Middelburg wegens bezit van softdrugs veroor deeld tot 180 euro boete. De verdachte had aanvankelijk te gen de politie verklaard een plak hasj tegen een scherpe prijs van een collega te hebben gekocht toen ze bij koffieshop Checkpoint in Terneuzen werkte. Gisteren sprak ze dit tegen. „Het is mijn vriend, die bij mij inwoonde, die de softdrugs heeft achter-gelaten." Bij een huiszoeking werd 25 november vorig jaar 62 gram hasj door de politie aangetroffen. De poli tierechter hield haar aan de verklaring bij de politie over haar collega van Checkpoint. De vrouw hangt nog een maand voorwaardelijke gevangenisstraf boven het hoofd. morgenmiddag opgevoerd voor een uit verkochte zaal. De voorstelling is zater dag 18 oktober te zien in de Stads schouwburg in Middelburg en zaterdag 25 oktober in het Scheldetheater in Ter- neuzen. De Mythe wordt donderdag 23 oktober officieel geopend met een optreden van Mini en Maxi. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van 1 D66 Vlissingen wil weten waar om de in opspraak geraakte leerkracht van de Stedelijke Scholengemeenschap Schelde mond in Vlissingen niet is ont slagen. De PZC meldde ruim twee we ken geleden dat een docent intieme sms'jes en e-mails uit wisselde met een leerlinge van veertien jaar. De fractie heeft het college van B en W schrifte lijk om opheldering gevraagd. De man is berispt, maar mocht aanblijven. „Hoe kan het dat de leerkracht onlangs projectlei der is geworden en dus zelfs pro motie heeft gemaakt?", vraagt D66 zich af. Een externe onaf hankelijke onderzoekscommis sie constateerde begin dit jaar dat de docent, die jarenlang ook vertrouwenspersoon is geweest, 'zich intimiderend heeft gedra gen'. De man heeft in zijn relatie met de leerling zijn professione le grenzen overschreden. Directeur F. van der Avert van Scheldemond wilde naar aan leiding van het onderzoeksrap port de docent op non-actief stellen. Hij werd teruggefloten door het dagelijks bestuur (DB), waarvan wethouder C. de Keij- zer voorzitter is. „Waarom nam het schoolbestuur het voorstel van de directeur niet over en heeft het niet hard opgetreden?" Van der Avert verloor het aan zien. Hij heeft elders een nieuwe werkkring gevonden. De poli tieke partij vat samen: „Er zijn in korte tijd twee directeuren gesneuveld. Komt er nu een nieuwe directeur die orde op za ken mag stellen om de naam van de school te redden?" De fractie wil weten hoe het zelfreinigend vermogen van de schoolorgani satie is. Ten slotte zet D66 vraagtekens bij de rol van de raadsleden, die ook in het schoolbestuur zitting hebben. In het DB zit onder anderen T. Verhage-van der Ent, raads lid van de PvdA. C. Huizinga- Kivit (WD) is namens de raad lid van het Algemeen Bestuur. jectieve manier de discussie lei den", meldt Soplantila. Het raadslid verwacht dat Van Dok ook vrijelijker over dit on derwerp kan discussiëren als zij géén voorzitter is. Van Dok-van Weele is het niet eens met Soplantila. Ze reageert dat ze in deze discussie optreedt als voorzitter van de gemeente raad. Van Dok vindt dat de startnotitie een discussiestuk en raadstuk is. „Het is geen voor stel van het college." Opmerkin gen en grieven van inwoners over wijkaanpak die in de raadsvergadering gemaakt worden, worden verwerkt in de definitieve nota Burgerpartici patie. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van GroenLinks Vlissingen wil dat burgemeester A. van Dok-van Weele haar voorzittershamer de eerstvolgende raadsvergade ring overdraagt aan twee raads leden als de agendapunten Burgerparticipatie en het vra- gen(half)uurtje behandeld wor den. Uitgangspunt van 'burgerparti cipatie' is dat er een betere com municatie tussen het gemeente huis, de wijk-organisaties en de inwoners ontstaat. De eerste stap daarvoor is deze startnoti tie, die is voorbereid door amb tenaren en het college van B en W. Volgens A. Soplantila van GroenLinks is de burgemeester te veel betrokken bij de startno titie over de wijkaanpak die donderdag 30 oktober bij de twee agendapunten aan bod komt. „Daardoor kan de burge meester niet op een onafhanke lijke, onbevooroordeelde en ob- VLISSINGEN - Sporthal Bas- kensburg in Vlissingen staat vandaag in het teken van een grote snuffelmarkt. De markt is geopend van negen tot vier uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13