De Kort beschermt beleggers Houding even belangrijk als werkplek Allochtonen zouden economische groei Rotterdam remmen Zaterdag toch de trein in Beursanalist vindt hoge koersen niet gerechtvaardigd het bedrijf Banen komen ook terug uit lagelonenland Philips AXA stoot tussenpersonen af Imtech krijgt miljoenenopdracht Helft gsm-markt voor Nokia Werkloosheid Duitsland krimpt Directeuren tegen zelfverrijking vrijdag 10 oktober 2003 Particulieren Adviezen nn?e redactie economie itolt ZOETERMEER - Nederland •t. jjet niet alleen werk verdwijnen idsjij naar lagelonenlanden. Eenvijf- hrde van de Nederlandse toeleve nd, ranciers voor de industrie ziet productie juist terugkeren uit le*i 'goedkope' landen. Afnemers klagen geregeld over jivd de kwaliteit van de goederen die aitt daar werden geproduceerd of ze iiêi hadden klachten over de be te trouwbaarheid van de leverin- ila gen. la^ Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Vereniging Alge mene Toelevering (Nevat), dat gisteren is gepubliceerd. Ook problemen met de communica tie is voor veel ondernemers een reden om terug te verhuizen naar Nederland. De werkgeversorganisatie voor de metaalbranche FME/CWM krijgt ook signalen dat produc- i tie weer terugkomt naar Neder land. „Prijs is blijkbaar niet al tijd de doorslaggevende factor. Er is een toekomst voor hoog waardige productie hier in Nederland", zei een woordvoer der. Ondanks de klachten over de kwaliteit verwachten veel pro ductiebedrijven toch werk naar lagelonenlanden te verplaatsen. De ondervraagden zien vooral China als een bedreiging voor de Nederlandse industrie. Mid den- en Oost-Europese landen zijn de laatste tijd minder popu lair om productie naar over te brengen. Ongeveer 15 procent van de toe leveranciers denkt het meren deel van het werk te verplaat sen. M ij» xi itis ij éi k Dl Uit onderzoek van adviesbu reau Deloitte blijkt verder dat meer dan de helft van zeshon derd onderzochte bedrijven uit heel de wereld productie naar bijvoorbeeld Mexico, ijki| China, Midden- en Oost-Euro pa verhuist. Philips verplaatst honderden banen naar lagelo nenlanden. Daarmee wil het bedrijf de eco nomische tegenwind en de toe nemende concurrentie het hoofd bieden. ANP UTRECHT - AXA Nederland verkoopt de keten van tussen personen Unirobe. De Nederlandse tak van het Franse verze keringsconcern doet de intermediairs voor 133 miljoen euro over aan het management. Bovendien neemt Aegon Neder land een aandeel van 45 procent in de keten. AXA wil zich in Nederland beperken tot verzekeringen en vermogensbeheer. Daar pasten de tussenpersonen niet meer bij, aldus de onderneming gisteren. ANP GOUDA - De technisch installateur Imtech heeft van de Duit se Meyer Werft uit Papenburg een opdracht van 30 miljoen euro ontvangen. De onderneming gaat de lucht- en klimaat beheersing en de brandbeveiliging aan boord van twee nieu we cruiseschepen aanleggen. Dat heeft Imtech gisteren voor beurs bekendgemaakt. De Duitse werf bouwt de schepen in opdracht van Norwegian Cruise Line. ANP HELSINKI - Nokia heeft in de eerste helft van dit jaar in West-Europa 27,3 miljoen mobiele telefoons verkocht. Dat aantal is 27 procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aandeel van de Finse producent op de West-Europe- se markt nam daardoor toe van 44 tot 49,6 procent, zo heeft het Britse onderzoeksbureau Strategy Analytics becijferd. Nokia bleef veruit de grootste. Het Duitse Siemens had een marktaandeel van 12,8 procent, na een verkoopgroei van 29,5 procent tot 7,1 miljoen gsm'etjes. Motorola verdrong Sams ung van de derde plaats. De Amerikaanse producent verkocht 48 milj oen telefoontjes; 21,2 procent meer dan in de eerste zes maanden van 2002. Dat resulteerde in een marktaandeel van 8,6 procent. ANP/AFP NEURENBERG - De werkloosheid in Duitsland is licht ge daald. Over de maand september nam het aantal werklozen met 107.400 af tot 4.206.800. Dat zijn er nog wel 265.000 meer dan in dezelfde maand van vorig jaar, aldus het federale ar beidsbureau in Neurenberg gisteren. Het werkloosheidspercentage kromp van 10,4 procent naar 10,1 procent. Daarbij zijn geen correcties voor seizoensin vloeden aangebracht. Is dit wel het geval dan vermindert het aantal mensen uit de beroepsbevolking zonder werk ten op zichte van vorige maand met 14.000 en daalt het werkloos heidspercentage van 10,6 naar 10,5 procent. De resultaten waren niet verwacht. Analisten waren uitgegaan van een stij ging met 12.000 werklozen. ANP/DPA AMSTERDAM - De meeste directeuren van grote onderne mingen in Nederland zijn tegen excessieve vertrekregelingen voor topmanagers. Dat blijkt uit een enquête die het Neder lands Centrum van Directeuren en Commissarissen heeft ge houden onder haar leden. Over wat een redelijke vergoeding is, lopen de meningen uit een. Driekwart van de deelnemers aan de enquête was het eens met de stelling dat die beëindigingsvergoeding hoger zou mogen uitvallen dan een jaarsalaris. Bijna de helft (44 pro cent) van de ondervraagden vindt dat de vertrekvergoeding ook wel lager mag uitvallen dan een jaarsalaris. Een even groot percentage vindt van niet. ANP door Miranda Megens AMSTERDAM - Kees de Kort lijkt de enige tegendraadse ana list die Nederland op dit mo ment kent. Met zijn voorspellin gen van de aandelenmarkt wil hij beleggers behoeden voor zware verliezen. Dagelijks houdt hij op Business Nieuws Radio een beleggingspraatje, dat opvalt door een hoog gehal te aan cynisme en harde humor. De Kort: „Ik vind het niet erg als mensen te duur aandelen kopen, maar dan moeten ze wel weten dat ze te veel betalen." De Kort studeerde economie in Tilburg, werkte bij de Consu mentenbond en als vermogens beheerder en analist bij diverse bankiers en is nu beleggings analist bij AFS Capital Mana gement. Een journalist van Het Financieele Dagblad bestem pelde hem tot 'financiële out cast van de sector' en 'handelaar in financiële Prozac'. De Kort ziet zichzelf niet als een negatie ve pessimist, maar als realist. U bent uitgesproken negatief over de beurs en bedrijven. „Dat valt wel mee, ik concen treer me op extreme situaties en speciale risico's op de beurs en daardoor lijkt het of ik negatief ben. Met veel aandelen is niets bijzonders aan de hand, maar de belegger moet wel weten wat hij koopt. Hij moet niet de illusie hebben dat hij iets goeds koopt als dat niet het geval is. Daar naast vind ik ook echt dat het slecht gaat op de beurzen en met de economie en ik zie geen ver betering. Er is nog geen krimp in de Nederlandse economie, het gaat niet goed op de beurs. Maar wat nu als het écht slecht gaat? Beleggen is meer dan kopen al leen, het is een afweging tussen kansen en risico's. Ik wijs op de risico's; ik vertel wat mensen liever niet willen horen." Waar komt uw instelling van daan? „Ik heb vroeger bij de Consu mentenbond gewerkt en daar was het motto: de consument moet weten wat hij aanschaft. Kees de Kort: „Beleggen is verworden tot dobbelen in kansen, niemand wil horen dat er ook risico's zijn. Als meer mensen daar over zouden nadenken, dan zouden ze minder geld verliezen." foto Phil Nijhuis/GPD Dat probeer ik ook duidelijk te maken aan de belegger. Is een aandeel de koers waard? En als hij iets slechts koopt, moet hij niet denken dat het kwaliteit is. Beleggen is verworden tot dob belen in kansen, niemand wil horen dat er ook risico's zijn. Als meer mensen daar over zouden nadenken, zouden ze minder geld verliezen." Maar blind aandelen kopen is na drie jaar beursmalaise toch wel voorbij... „Voor een deel wel. Maar het vervelende is dat de verliezen hebben geleid tot mensen die zich hebben teruggetrokken van de beurs en tot fondsen die van de beurs zijn verdwenen. Dat doet afbreuk aan het func tioneren van de financiële markten omdat er niets is bijge komen." Hoe staan de koersen er op dit moment voor? „Het economisch fundament van dit moment rechtvaardigt de hoge koersen niet. De Ameri kaanse economie is louter op schulden gebaseerd, de over heidstekorten worden gefinan cierd door buitenlandse beleg gers: dat houdt een keer op. Dan zakt de dollar, denk ik, lang zaam nog verder weg. Dat is ook slecht voor de Amerikaanse economie, waar het al niet goed gaat omdat de arbeidsmarkt er niet aantrekt. En als het daar slecht gaat, gaat het hier niet beter. In dit klimaat betalen mensen 13 euro voor een aan deel ASML, terwijl het bedrijf zonder orders zit. Ze hebben geen werk en iedereen roept 'het kan alleen maar beter gaan'. Dat begrijp ik niet. Het is een misverstand dat herstel in de ict-sector a la de jaren negentig op komst is. Eind jaren negentig was er een unieke samenloop van omstandigheden, dat zijn veel mensen gaan vertalen als normaal." Je kunt dus beter niet beleggen? „Op dit moment zijn wij vooral gericht op vermogensbehoud. Als de economie niet groeit, gaan resultaten niet groeien. Waar denk je dan dat de koersen heengaan? Ik zie de neerwaartse trend voorlopig niet stoppen. Grof gezegd is het tussen 1984 en 2000 goed gegaan op de beurs. Als het nu even slecht gaat, verwacht je dan meteen dat het beter gaat?" De beurs loopt vooruit op de economie wordt altijd ge zegd... „De beurs stijgt altijd tot blijkt dat de kloof tussen verwachting en realiteit te groot is geworden. Wat mij intrigeert, is dat het lijkt of mensen hun verstand op het nachtkastje leggen als ze aandelen gaan kopen. Veel el lende hebben ze aan hun eigen hebzucht te danken." Tips voor de kleine belegger? „Mijn pleidooi is: denk zelf na en geloof niet alles klakkeloos. Mogelijke zeperds moet je ver wijderen. Namen noem ik niet, ga zelf maar na welke bedrijven een zwaar opgeklopt verhaal hebben of met een onbegrijpe lijke winst- en verliesrekening komen. Als je dat niet in één keer begrijpt, verbergen ze iets." GPD Peter Koetje, directeur van De Gezonde Zaak: „We zetten mensen juist in beweging, zodat ze sterker worden en meer belasting aan kun nen." foto Lex de Meester door Alexander Bakker ROTTERDAM - Het toenemend aantal allochtonen in Rotter dam is een belemmering voor economische groei. De multi culturele stedelijke economie kent een steeds lager oplei dingsniveau en een stijgende werkloosheid. Het bedrijfsle ven heeft te weinig genoeg ge kwalificeerde arbeidskrachten om bestaande vacatures te ver vullen, waardoor economische groei wordt geremd. Dit blijkt uit een gisteren gepre senteerd rapport van het Econo misch Bureau van ING Bank. De onderzoekers zeggen dat het probleem van werkloze alloch tonen steeds duidelijker merk baar wordt nu deze groep een groter deel van de bevolking uitmaakt. „De teloorgang moet worden gestopt. Een vakgericht opgeleide en ondernemende multiculturele bevolking brengt Rotterdam solide econo mische groei met nieuwe banen. Die grotere welvaart vermin dert de sociale problemen." De onderzoekers pleiten ervoor de kennisachterstand groot scheeps aan te pakken. Alle be trokken partijen moeten zich hieraan voor een lange periode verbinden.Alleen zo kan het tij nog worden gekeerd", menen de IN G-onderzoekers Het verkleinen van de kennis achterstand bij allochtonen zal naar verwachting pas op lange re termijn vruchten afwerpen. Naast taal- en cultuurkennis moet, vinden de onderzoekers, de nadruk worden gelegd op het bijbrengen van praktische vaardigheden die zijn gericht op het uitoefenen van een vak of beroep zodat men direct aan de slag kan. Om de instroom vanuit korte praktische beroepsoplei dingen naar het bedrijfsleven te vergroten moeten onderwijs en bedrijfsleven intensief samen werken. In alle opleidingen moet ook meer aandacht komen voor economische zelfredzaam heid. Belangrijke voorwaarde voor succes is een andere instelling ten opzichte van allochtonen, vinden de onderzoekers. Een economische toekomst zonder allochtone werknemers bestaat niet. Werkgevers moeten meer open staan voor de capaciteiten van allochtonen en zich niet laten leiden door vooroordelen. „Ie dereen in Rotterdam moet ac cepteren dat de multiculturele economie een feit is." GPD Koetje: „Ergocoaching is meer dan alleen ergonomie; het in richten van de werkplek op de voor het lichaam beste manier. Dat wordt door de Arbodienst al gedaan. Ook al is een werkplek goed, dan nog blijft de manier waarop die plek wordt gebruikt belangrijk: hoe is de houding, hoe belast iemand zijn spieren. Dat onderzoeken wij via het zo genoemde BBO-onderzoek, een belasting en belastbaarheids- onderzoek." De derde poot van het bedrijf is de reïntegratie, uitvoeren van het BBO-onderzoek, opstellen van plannen tot verbetering en optimalisering van werkom standigheden en uitvoeren en/of begeleiden van die plan nen. De Gezonde Zaak kent bij voorbeeld het Medplan, medi sche fitness, het Psy-plan als er sprake is van problemen van psychische aard, een combina tie van beide, en trainingen op werkhouding. „Reïntegratie is eigenlijk niet het juiste woord, wij hebben het liever over inter ventie", aldus Koetje. „Bij reïn tegratie denk jé aan mensen die opnieuw aan het werk moeten als ze al ziek geworden zijn. Dat doen anderen. Wij bekijken hoe de werkwijze is. Niet alleen hoe de werkplek is ingericht, maar ook hoe mensen hem gebruiken en iemands fysieke mogelijkhe den. Al die factoren hebben in vloed en we stellen een plan op, dat moet voorkomen dat men sen ziek worden van hun werk en weer snel, duurzaam en ver antwoord aan het werk kun nen." Het werk van De Gezonde Zaak is er niet op gericht het mensen zo gemakkelijk moge lijk te maken. Koetje: „We zet ten mensen juist in beweging, zodat ze sterker worden en meer belasting aan kunnen. Het on derzoek dat we doen is niet al leen naar hoe werknemers be last worden, maar ook naar hoe belastbaar ze zijn en hoe we dat kunnen verhogen. Als spieren niet gebruikt worden, verslap pen ze en functioneren ze niet meer. Èr moet een balans zijn tussen belasting en belastbaar heid van mensen, ofwel tussen wat ze moeten en kunnen." Steeds meer bedrijven zien het nut in van dit soort werkbege leiding. Vooral nadat een onder zoek bij de KLM had aange toond dat interventie zoals De Gezonde Zaak die uitvoert tot gemiddeld 43 dagen minder ziekteverzuim per werknemer leidt. De Gezonde Zaak werkt samen met alle Arbo-diensten in Zeeland en heeft, behalve in Middelburg, nu ook vestigingen in Terneuzen en Goes. „In Middelburg kan ook de par ticulier bij ons komen voor een bewegingsprogramma", aldus Koetje. „Onze doelgroep is de twintigplusser, die wil bewegen om gezondheidsredenen en die zich niet thuis voelt naast de bo dybuilder in de gewone sport school. Aan die mensen bieden we een kwalitatief hoogstaand fitnessprogramma. Nu bedrij ven het nut inzien van meer be wegen, komen hier ook regel matig groepen van een bedrijf samen bewegen. Dan zie je bij wijze van spreken de directeur naast de schoonmaker op de ho metrainer." Advertentie In tegenstelling tot eerdere berichten over acties in het openbaar vervoer is er zaterdag gewoon treinverkeer. NS is opgelucht dat FNV voor aanstaande zaterdag een actievorm heeft gekozen die het treinverkeer nauwelijks zal hinderen. Genieten van de herfst kan met de NS Herfsttoer. Eén dag onbeperkt treinreizen voor twee personen voor maar 25,- (alleen geldig op zaterdag of zondag). Dit weekend krijgt u met de NS Herfsttoer bovendien 5,- korting op de toegangsprijs van Six Flags Holland. Heeft u een herfstkleurige familienaam, (van) Oranje, Rood, (de) Bruin of (van) Geel, dan treft u het dubbel; u mag dan zondag 12 oktober gratis reizen met de trein (2e klas). Wilt u meer informatie over wandelingen, uittips of andere activiteiten kijk dan op www.treinendoordeherfst.nl of www.ns.nl. door Desirée Schouten MIDDELBURG - De samen hang tussen werkplek en fysie ke klachten wordt tegenwoor dig als logisch gezien, maar dit is nog maar iets van de laatste jaren. Voor behandeling door een fysiotherapeut werd je vroe ger doorverwezen door een arts en die therapeut keek niet op de werkplek of daar iets in de werkwijze te verbeteren viel. Dat doet De Gezonde Zaak wel. „We houden ons bezig met ge- zondheidsmanagement, zowel voor bedrijven als particulie ren '.vertelt Peter Koetje, direc teurvan De Gezonde Zaak. „We werken eraan mensen gezond te krijgen en vooral te houden. In Naam: De Gezonde Zaak Zeeland b.v. Plaats: Middelburg Opgericht: 1997 Aantal medewerkers: 16 Omzet: circa 650.000 euro wijn werk als fysiotherapeut reeg ik klanten die door hun werk een probleem hadden, bij voorbeeld met hun schouders. a een aantal behandelingen S'ngen die mensen dan weer aan et werk, maar zonder dat er an hun werkomstandigheden werkhouding iets verander- e. Het gevolg was dan dat ze na en poosje weer hetzelfde pro- eem hadden. Samen met mijn 0 lega s bedacht ik dat hier via azorg, onderzoek van de werk omstandigheden en een soort medisch fitnessprogramma iets aan te doen moest zijn." Koetje was en is medefirmant van een groepspraktijk fysio therapie in Oost-Souburg. De andere medefirmanten hierin zijn Arjen Luesken, Ron Ver kerk en Ed van der Kuijl. Met zijn vieren richtten zij in 1997 De Gezonde Zaak Zeeland op, met als mede-aandeelhouders de Arbo Unie en De Gezonde Zaak Nederland. Koetje: „De behandeling van een fysiotherapeut wordt door de verzekering vergoed, maar werkgerelateerde behandeling niet. We zagen dat veel klachten te maken hadden met het werk, maar hier hadden we dus te wei nig grip op. We vonden dat we iets moesten kunnen doen via een arbeidsgerichte aanpak, een vorm van nazorg en vooral ook via preventie." Met hun eigen ideeën in het ach terhoofd gingen Koetje en zijn collega's op zoek naar een pas send concept en vonden dat in De Gezonde Zaak Nederland. Die instantie had dezelfde idee- en, al stond het nog in de kinder schoenen Deelnemers in De Ge zonde Zaak Nederland waren ArboNed en Commit Arbo. In Zeeland was al direct de Arbo Unie geïnteresseerd. Vanuit haar activiteiten in ziektebege leiding en preventie zag de Unie de plannen van De Gezonde Zaak als een goede aanvulling en ondersteuning. De Gezonde Zaak Zeeland liet een nieuw pand bouwen aan De Schenge in Middelburg. Dat werd in 1998 in gebruik genomen. De Gezonde Zaak heeft drie werkterreinen: preventie, zorg en reïntegratie. Onder preventie vallen de diverse bewegings programma's of fitplannen, be- drijfsfysiotherapie en rsi-plan, in samenwerking met CZ Zorg verzekeringen en ergocoaching. Dit laatste betreft voornamelijk adviezen over inrichting van werkplek en werkhouding van uit een medisch standpunt. Hieruit vloeit het zorggedeelte voort, dat voornamelijk fysio therapie en manuele therapie inhoudt, zowel binnen het be drijf als in de praktijk in Oost- Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7