Tories vallen Blair keihard aan Franse Senaat stemt in met registreren van zedendelinquent Rechter oordeelt vernietigend over Spaanse televisiejournaal Palestijns kabinet valt over veiligheid Verbannen bewoners mogen niet terug naar eiland Turkse troepen worden mogelijk gestationeerd in midden van Irak Brit voltooit eerste onderwatermarathon ter wereld GM. vrijdag 10 oktober 2003 Don Juan na e-mailblunder ontmaskerd Zeepbel Aftreden Vampier veroordeeld voor moord - Japanse bejaarde licht hotel op Oostenrijkse prijs voor Nooteboom Verdachte moord Lindh blijft vast VS vliegen weer op Vietnam Vreemde poot zou restant van yeti zijn r »an onze redactie buitenland LONDEN - Duizenden ver bannen inwoners van het ei land Diego Garcia en hun na komelingen kunnen fluiten naar een recht op terugkeer en naar een financiële compensa tie. Dat heeft een Britse recht bank gisteren bepaald. Diego Garcia ligt 2400 kilome ter ten zuiden van India en hal verwege Afrika en Indonesië. Het is het hoofdeiland van de Chagos-archipel in de Indische Oceaan. Groot-Brittannië 'verhuurde' het eiland in 1966 aan de Verenigde Staten die er een militaire basis openden. Ruim tweeduizend eilandbe woners werden zeer tegen hun zin tussen 1967 en 1973 ver plaatst naar onder meer het ei land Mauritius, bij de kust van Afrika. De bannelingen span den daarop een rechtszaak aan. Drie jaar geleden bepaalde een rechter in deze zaak dat de ver banning onwettig was. In de uitspraak van gisteren wordt deze opvatting herhaald, maar desondanks ziet de rechtbank geen reden om op de eisen van de bannelingen in te gaan. Er zou geen grond zijn voor de claim, die bovendien rijkelijk laat zou zijn ingediend. Verder zei de rechtbank dat er beter geen belastinggeld gespen deerd kan worden aan zaken waarvan de kans op succes zo gering is. De advocaten van verbannen eilandbewoners hebben aan gekondigd de kwestie verder juridisch aan te aanvechten. ANP Aanslagen in Bagdad eisen levens van onze redactie buitenland BAGDAD - Het deze week door het Witte Huis ingezette pr-of- fensief om de Amerikaanse be volking te overtuigen van de noodzaak Amerikaanse militai ren in Irak te houden, is gisteren wreed verstoord door aansla gen. Daardoor vielen er in en rond de Iraakse hoofdstad Bag dad zeker twaalf doden. Bij twee aanslagen in Bagdad kwamen volgens Iraakse poli tiefunctionarissen zeker twaalf mensen om, onder wie een Spaanse diplomaat en drie Iraakse politiemannen. Tiental len mensen raakten gewond. Een zelfmoordcommando blies met een autobom een politiebu reau op in de arme sjiitische wijk Sadr City. Drie politie agenten en vijf burgers kwamen daarbij om. „Het was zeker een zelfmoord aanslag. We vonden het hoofd van de aanvaller. Het was van zijn lichaam gerukt. Hij droeg een baard en zijn lichaam was verbrand", aldus een Iraakse politieman. Een medeplichtige die ook in de auto zat, werd eveneens gedood Volgens een politieman was de explosie zo krachtig dat de li chamen van twee gedode poli tiefunctionarissen op het dak van het gebouw terechtkwa men. De aanslag werd gepleegd op het moment dat de politie functionarissen Werden uitbe taald, zodat het er druk was. Elders in de Iraakse hoofdstad werd een medewerker van de Spaanse ambassade omge bracht. Het slachtoffer was als militair attaché aan de ambas- LONDEN - Een man die een re latie had met vier dames tege lijk, is betrapt nadat hi j de vrou wen per ongeluk hetzelfde e- mailtje stuurde. De vrouwen zochten contact met elkaar en confronteerden de casanova. De 44-jarige Mark Ridgewell leerde de vrouwen kennen via het internet. Hij noemde de wouwen alle vier prinses, zodat hij hun namen niet door elkaar zou halen. Toen het viertal zijn escapades ontdekte, besloten ze hem te schande te maken in zijn stamkroeg. Een van de vrouwen sprak met Ridgewell af, waarna hij verrast werd met een confrontatie met al zijn vriendinnen. In niet mis te verstane bewoordingen eis ten zij opheldering. Ridgewell, die in zijn internetadvertentie meldde trouw te zijn, stond met de mond vol tanden. ANP/AFP sade verbonden en werkte voor de Spaanse geheime dienst CNI. De aanslag is volgens de Iraakse politie gepleegd door vier man nen in een auto met buitenlands kenteken. Spanje heeft 1300 mi litairen in Irak gelegerd. Ten noorden van Bagdad is gis teren een Amerikaanse militair gedood toen het konvooi waarin hij reed, werd getroffen dooreen granaat. Twee andere konvooi en werden beschoten in de buurt van Fallujah, 50 kilometer ten westen van Bagdad. Fallujah ligt in de 'soennitische driehoek' in het midden van het land, waar de steun voor de ver dreven dictator Saddam Hoes sein nog steeds groot isMogelij - kerwijs zullen in dat gebied Turkse militairen van de stabili satiemacht worden gestatio neerd. Het Turkse parlement stemde dinsdag in met het stu ren van troepen. Dit leek tegen de zin in van de Iraakse rege ringsraad. De Iraakse interim-minister van Buitenlandse Zaken, de Koerd Zebari, lijkt de komst nu toch bespreekbaar te vinden. De Turken zouden wel ver van Koerdisch gebied moeten wor den gestationeerd. Zebari verklaarde dat de rege ringsraad liever geen militairen uit buurlanden ontvangt, om dat die landen 'hun eigen belan gen' hebben. ANP/RTR/AFP I - -«V,- 1 ;V LONDEN - Een Brit heeft als eerste mens ter wereld onder water een marathon gelo pen. In een ouderwets duikpak voltooide de 41 -jarige Lloyd Scott gisteren de ruim 42 kilometer die hij over de bodem van het meer van Loch Ness aflegde. De oud-brand- 5 A» .„k weerman had met onderbrekingen twee weken nodig voor de afstand. Na een paar ki lometer kwam hij steeds naar boven en liep de volgende dag weer verder. Met de wan deling zamelde hij geld in voor leukemiepatiëntjes. foto Andrew Mi Iligan/AP door Esther Gotink BLACKPOOL - Achttien staan de ovaties kreeg leider Duncan Smith van de Britse conserva tieven gisteren tijdens zijn rede op het partijcongres in Black pool. Met een persoonlijke aan val op premier Blair probeerde hij de geruchtenstroom in te dammen dat hij er binnenkort uit ligt. Duncan Smith zei dat geen regering in de moderne ge schiedenis zo onbetrouwbaar en incompetent is als die van Blair. Duncan Smith somde een reeks schandalen op waarmee het ka binet kampt en concludeerde dat 'die slechts een gordijn vormden voor Blairs zwartste daad': zijn aansprakelijkheid voor de dood van wapenexpert David Kelly. ,,Deze regering heeft Kelly gebruikt als een pion in haar strijd met de BBC, tot schande van ons land en ons he le politieke systeem." De BBC meldde dit voorjaar dat de regering informatie over de Iraakse massavernietigingswa pens aandikte om een oorlog te gen Saddam te rechtvaardigen. Het ministerie van Defensie liet daarop uitlekken dat Kelly de bron van het verhaal was. Kelly voelde zich daarna zo onder druk gezet voelde dat hij zelf moord pleegde. „Direct na zijn dood zei Tony Blair dat hij niets van doen had met de onthulling van Kelly's identiteit. Dat was een leugen. Blair zat de bijeen komsten voor waarin die fatale beslissing werd genomen. Hij is verantwoordelijk en moet zijn ontslag indienen", zei Duncan Smith Duncan Smith gold als een rus tig, beheerst man. Een handels merk dat hij zelf uitbuitte op de vorige partijconferentie. Dat hij dit jaar koos voor een agressieve aanpak, was volgens de Tory- leider geen toneelspeel: ,,Ik ben altijd mezelf. Alleen ben ik dit keer nijdig", sprak hij daags voor zijn toespraak, waarin hij beloofde hard uit te halen naar Labour. Duncan Smith verweet Blair in een zeepbel te leven. „In Blair- wereld bestaat geen criminali teit, in Blairwereld zijn de be lastingen laag, in Blairwereld rijden de treinen op tijd. Vorige week eindigde Blair zijn toe spraak met de woorden 'Laat het geschieden'. U ziet, in Blair wereld denkt Tony dat hij God is. Maar mensen wonen niet in jgor Henk Glimmerveen PARIJS - Fransen die veroor deeld zijn wegens een zedende- ct worden voortaan geregi streerd. Ook mensen die worden vrijgesproken van een dergelijk delict of tegen wie onvoldoende bewijsmateriaal is ingebracht, worden genoteerd. De gegevens blijven veertig jaar bewaard. De Franse Senaat heeft zich in de nacht van woensdag op don derdag in meerderheid uitge sproken voor een dergelijke maatregel. De senatoren namen een amendement van deze strekking aan in het wetsont werp ter bestrijding van de ge organiseerde misdaad. e plannen voor het nationaal register komen als een donder dag bij heldere hemel. Minister arkozy van Justitie had op 2 september een proefballonnetje opgelaten toen hij op werkbe zoek was bij de politie in het de partement Nord. Sarkozy zei bij 'e gelegenheid niet langer 'de voede van vaders en moeders te unnen vei dragen, die de staat erwijten (lat een monster (een zedendelinquent, red.) zich op- ieuw in de buurt vertoont van hun kinderen." De toon was ge zet en minister Perben van Jus titie zegde toe spoedig met een wetsontwerp te zullen komen om zedenmisdadigers en -delin quenten harder aan te pakken. UMP-senator Zocchetto, voor zitter van de commissie voor Justitie, wilde daar evenwel niet op wachten. Hij stelde voor het wetsontwerp over de georganiseerde misdaad - op dat moment in discussie in de Senaat - uit te breiden met een amendement over het regis ter van zedenmisdrijven. In een vloek en een zucht was de tekst door de meerderheid van de Senaat aangenomen. Minis ter Perben verzette zich niet te gen de actie van de senatoren. Het register is bedoeld voor po litie, rechters en prefecten. Or ganisaties die werken met of voor kinderen en die nieuwe werknemers willen aannemen, kunnen bij deze instanties in formatie inwinnen of een kan didaat in het register voorkomt. De herziene wettekst wordt bin nenkort door de Assemblée be handeld. Verwacht wordt dat ook daar een meerderheid voor het ze- denregister zal zijn. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - Wie het nog niet wist, kan het volgende week donderdag zelf zien en horen op het Spaanse journaal: het journaal censureert, is partijdig, niet objectief en on volledig. Dat is het oordeel van de rechter over de wijze waarop de Spaanse staatstele visie RTVE de Spanjaarden dagelijks in drie nieuwsbulletins voorlicht over eigen land en wereld. Het is voor het eerst in de Spaanse televisie geschiedenis dat de rechter uitspraak doet over de kwaliteit van de nieuwsvoorzie ning. Aanleiding was de algemene staking vorig jaar juni die door de vakbonden was georga niseerd tegen het beleid van de regering Az- nar. Op het Nieuws kregen de kijkers, maar ook de stakers zelf de indruk dat de actie een grote mislukking was. Er werd gemanipu leerd met cijfers over het aantal deelnemers, de stakingsbereidheid en de redenen waar om de actie was georganiseerd. Volgens de rechter heeft de publieke omroep overdui delijk ten gunste van de regering bericht en daarmee het stakingsrecht geschonden. Opvallend is dat de uitspraak van de rechter door vrijwel alle Spaanse media werd gepu bliceerd behalve door de RTVE. Volgens een woordvoerder wilde de omroep eerst de uit spraak in hoger beroep afwachten. De vak bonden zijn het daar niet mee eens en eisen dat RTVE de uitspraak bekend maakt. Vori ge week gaf de rechter opdracht de uit spraak uit te zenden, wat volgende week donderdag zal gebeuren. Het protest van de vakbond is een klein voorbeeld van de aanhoudende kritiek op de manier waarop de publieke omroep het regeringsbeleid blindelings verdedigt. Ei gen journalisten van het Journaal kwamen vorig jaar na de olieramp met de Prestige in actie toen hen van hogerhand werd verbo den het begrip 'zwarte vloed' te gebruiken voor de oliegolf op de kust. Een ander voorbeeld is het doodzwijgen van het massale protest tegen de steun van Az- nar aan president Bush in de oorlog tegen Irak. Ruim vijfhonderd medewerkers van de staatsomroep hebben het 'Comité anti manipulatie' opgericht. Dat verzet zich te gen het gesjoemel met de berichtgeving over protesten van familieleden van Spaanse mi litairen die naar Irak werden gestuurd. De oppositie roept al sinds jaar en dag om veranderingen binnen de publieke omroep. In het huidige bestel benoemt de regering de topmensen in het bedrijf. In de maandelijk se vergaderingen van de parlementaire con trolecommissie wordt steevast - maar tot op heden tevergeefs - het aftreden geëist van Alfredo Urdaci, directeur informatieve pro gramma's. De verantwoordelijke minister Mariano Rajoy, onlangs door premier Aznar aange wezen als diens beoogde opvolger, beloofde beterschap, maar deed verder niets. Critici verwachten echter dat de omroep zichzelf financieel de nek om zal draaien. RTVE heeft een schuld van zeven miljard euro. GPD EDINBURGH - Een rechtbank in het Schotse Edinburgh heeft een man die geobsedeerd was door vampiers veroor deeld tot levenslang wegens moord op zijn beste vriend. Hij had zijn slachtoffer gedood, vervolgens diens bloed gedron ken en een deel van de schedelinhoud opgegeten. Dit meldden Britse media gisteren. De 22-jarige Allan Menzies zei tegenover de rechtbank dat hij een pact had gesloten met de vampier Akasha uit de horror film Queen of the damned. Hij hoopte onsterfelijk te worden door zijn 21-jarige vriend te doden en diens bloed te drinken. Volgens de rechter is Menzies 'slecht, gewelddadig en een zeer gevaarlijk man' die niet geschikt is om vrij rond te lopenRTR TOKIO - Een zeventigjarige Japanse vrouw is gearresteerd omdat zij een hotel probeerde op te lichten. De vrouw verbleef 379 dagen in het hotel, maar betaalde de rekening niet. Die is opgelopen tot 2,63 miljoen yen (ruim 20.000 euro), meldde de Japanse politie gisteren. Fumi Takemiya werd woensdag opgepakt nadat ze had toege geven dat ze de rekening niet kon betalen. De eerste maanden kon ze de 7000 (54 euro) yen per dag nog opbrengen. Daarna hield ze de hoteleigenaar aan het lijntje met de smoes dat ze haar geld had uitgeleend aan een kennis. AP WENEN - Cees Nooteboom krijgt dit jaar de Oostenrijkse Staatsprijs voor Europese Literatuur. Dat heeft de woord voerster van Franz Morak, de staatssecretaris van Kunsten en Media in het alpenland, gisteren bevestigd. Aan de prijs is een bedrag van 22.000 euro verbonden. Noote boom krijgt hem voor zijn totale oeuvre. Een vijfkoppige in ternationale jury heeft de Nederlandse auteur uitverkoren. Onder de eerdere winnaars is de Italiaanse schrii ver Umberto Eco. Wanneer Nooteboom de prijs in ontvangst neemt, is nog onbe kend. Hij mag het geld voor ieder doel aanwenden. ANP STOCKHOLM - Een rechtbank in Stockholm heeft gisteren het voorarrest met twee weken verlengd van de verdachte van de moord op de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Anna Lindh. De verdachte, de 24-jarige Zweed van Servische afkomst Mij- ail Mijailovic, vindt dat hij niet schuldig is, zei zijn advocaat, die om Mijailovic' vrijlating had gevraagd. De politie zegt echter sterk bewijs tegen Mijailovic te hebben. DNA-onder- zoek op het mes waarmee Lindh is neergestoken zou belas tend voor Mijailovic zijn uitgevallen. AP HANOI - De Verenigde Staten en Vietnam hebben een ak koord bereikt over de luchtvaart tussen de twee landen. Voor het eerst sinds het einde van de Vietnamoorlog, in 1975, wor den directe commerciële vluchten toegestaan. Het verdrag geldt voor vijf jaar en kwam tot stand na drie da gen onderhandelen. Verwacht wordt dat dat een volledige li beralisatie aan het einde van de vijf jaar plaats vindt. Vietnam is optimistisch over het akkoord. „Het is een goede overeenkomst. Hij maakt de weg vrij voor economische en culturele uitwisseling", aldus de leider van de Vietnamese af vaardiging. ANP/AFP Blairwereld. Zij wonen in de werkelijkheid." Of detoespraak de Tory-leider zal redden moet nog blijken. De conferentie is de hele week overschaduwd door berichten over een mogelijke coup tegen Duncan Smith. Dis sidenten verspreidden het ge rucht dat Kamerleden een motie van wantrouwen tegen hem be pleitten. Voorzitter Spicer van de 'backbenchers' (gewone Ka merleden) moet 25 van zulke verzoeken krijgen voordat hij verplicht is een stemming te la ten houden. Dat hij al vijftien van zulke brieven in bezit had, bleek een vals gerucht. De dissi denten in Blackpool hielden zich na Duncan Smiths rede op vallend stil. GPD van onze redactie buitenland RAMALLAH - Veiligheids vraagstukken en daaruit voort vloeiende conflicten met de Pa lestijnse president Arafat lijken opnieuw een vroegtijdig eind te hebben gemaakt aan een Pales tijnse regering. Na het terugtre den van Abbas in september als premier wil nu zijn opvolger Qurei zijn functie ter beschik king stellen, zo verklaarden gis teren hooggeplaatste Palestijn se functionarissen. De spil in het dispuut lijkt de aankomend minister van Bin nenlandse Zaken Youssef te zijn. Hij zou volgens bronnen binnen de Palestijnse Autoriteit weigeren deel te nemen aan het dinsdag door Arafat geïnstal leerde 'noodkabinet'. De be windsman en vertrouweling van Arafat zou vinden dat hij te weinig bevoegdheden heeft ge kregen om de veiligheidsdien sten te hervormen. Naast het conflict met Youssef speelt ook de manier waarop de huidige regering tot stand is ge komen een rol in het mogelijke opstappen van Qurei. Gisteren had het Palestijnse parlement bijeen moeten komen om haar zegen te geven aan het per de creet door Arafat ingestelde noodkabinet. Parlementariërs zijn boos dat de president hen niet heeft ge raadpleegd maar juist heeft ge passeerd door een nooddecreet te gebruiken. Zij zien de ploeg van Qurei niet als noodregering maar als een gewoon kernkabi net die wel degelijk de goedkeu ring moet krijgen van het parle ment. De macht over de verschillende Palestijnse veiligheidsdiensten is al geruime tijd een splijt zwam. Het probleem is volgens waarnemers dat Arafat zijn greep op een groot deel van de 50.000 man tellende diensten wil behouden en niet wil afstaan aan het kabinet. Zonder contro le over de diensten is het voor premiers onmogelijk radicale Palestijnse organisaties aan te pakken zoals de VS en Israël willen. ANP/AFP/RTR LONDEN - Een Russische berg beklimmer heeft in de perma frost van de afgelegen Siberi sche regio Altai een eeuwenou de harige poot gevonden, die wetenschappers niet kunnen thuisbrengen. De poot zou wellicht kunnen toebehoren aan de Verschrikke lijke Sneeuwman, de yeti, waar veel legendes over bestaan, maar die nooit is gevonden. Uit röntgenfoto's blijkt dat de» botten enkele duizenden jaren oud zijn. Het blijft evenwel on duidelijk of het ledemaat aan een dier of een mens heeft be hoord. Maar Russische wetenschap pers staan wel sceptisch tegen over het 'bewijs' dat de yeti echt zou hebben bestaan. ANP Advertentie DE ALLERLAATSTE LOTEN. TREKKING KOOP ZE NU! ZATERDAG 11 OKTOBER Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5